WPMobile.App - en to fr translation catalogue (648 entries)

en: My home
fr: Mon application

en: Share
fr: Partager

en: QRCode reader
fr: Lecteur de QRCode

en: Push config
fr: Notifications

en: Notification history
fr: Historique des notifications

en: Login
fr: Connexion

en: Recent posts
fr: Articles récents

en: Preview
fr: Aperçu

en: Statistics
fr: Statistiques

en: QR Code
fr: Code QR

en: Adserver
fr: Gestionnaire de publicités

en: Advertising
fr: Publicité

en: Promote
fr: Promouvoir

en: Settings
fr: Réglages

en: iOS Certificate
fr: Certificat iOS

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Theme
fr: Thème

en: Send a push notification
fr: Envoyer une notification push

en: Action required
fr: Action requise

en: You must add an API KEY
fr: Vous devez ajouter une clé API

en: at
fr: à

en: Sended
fr: Envoyée

en: Scheduled
fr: Programmée

en: This post is already published. Notification off.
fr: Cet article est déjà publié. Désactivation par défaut.

en: Set a notification?
fr: Programmer une notification ?

en: Send date
fr: Date d’envoi

en: On post publish
fr: &Agrave; la publication de l’article

en: Set a date
fr: Choisir une date

en: Categorie
fr: Catégorie

en: All
fr: Tout

en: Lang
fr: Langue

en: Set as default
fr: Définir ces valeurs par défaut

en: <h4 style="font-size:18px;margin-top:0">🚀 New WPMobile.App SDK available</h4>&bull; 3x faster<br/>&bull; Embed the last Apple & Google framework<br/>&bull; GDPR ready (no more 3rd library)
fr: <h4 style="font-size:18px;margin-top:0">🚀 Nouveau SDK WPMobile.App disponible</h4>&bull; 3x plus rapide<br/>&bull; Embarque les derniers framework Apple & Google<br/>&bull;  RGPD compatible (plus de librairie tierce)

en: This action cant be undone. Are you sure?
fr: Cette action ne peux pas être annulée. Êtes-vous sûr?

en: Enable the new SDK
fr: Activer le nouveau SDK

en: Dismiss 1 month
fr: Masquer 1 mois

en: <h4 style="font-size:18px;margin-top:0">⚠ Features deprecated in the new SDK</h4>From February 28 you can continue to use <b>%s</b> but you will not be able to update the application.
fr: <h4 style="font-size:18px;margin-top:0">⚠ Fonctionnalités obsolètes avec le nouveau SDK</h4>A partir du 28 février vous pourrez continuer à utiliser <b>%s</b> mais vous ne pourrez pas mettre à jour l’application.

en: Disable deprecated features
fr: Désactiver les fonctionnalités obsolètes

en: Enable the light app mode (beta)
fr: Activer le mode light (bêta)

en: You love WPMobile.App?
fr: Vous aimez WPMobile.App ?

en: Spread the word
fr: Passez le mot

en: Learn how to send a notification when you publish
fr: Apprenez à envoyer une notification quand vous publiez

en: Progressive Web App is a free feature
fr: La Progressive Web App est une fonction gratuite

en: Learn how to turn on advertising on the app
fr: Apprenez à afficher des annonces dans votre appli

en: + more
fr: En savoir plus

en: You can't use or modify the adserver without a PREMIUM pack
fr: Vous ne pouvez pas utiliser ou modifier le gestionnaire de publicités sans un pack PREMIUM

en: UPDATE MY PLAN
fr: METTRE A JOUR MON OFFRE

en: New ad
fr: Nouvelle publicité

en: settings
fr: réglages

en: HTML Code
fr: Code HTML

en: Close
fr: Fermer

en: Add an ad before and after the content
fr: Afficher une annonce avant et après le contenu

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Follow %sthe guide%s to create a new ad block
fr: Suivez %sle guide%s pour créer un nouveau bloc d’annonce

en: Splash screen
fr: &Eacute;cran de démarrage

en: Floating bar
fr: Barre flottante

en: 300x250 before post
fr: 300x250 avant l’article

en: 300x250 after post
fr: 300x250 après l’article

en: Useful to add your html banners or communicate an event.<br/><b>Note that you can not use CSS or Javascript. Only HTML tags (img, a, b, i, p, ...).</b>
fr: Utile pour ajouter dans vos articles des bannières publicitaires ou communiquer sur un événement.<br/><b>Vous ne pouvez pas utiliser de CSS ou de Javascript. Uniquement des balises HTML (img, a, b, i, p, ...).</b>

en: Before the post
fr: Avant l’article

en: After the post
fr: Après l’article

en: Submit
fr: Envoyer

en: HTML ad
fr: Pub HTML

en: Color of the title
fr: Couleur du titre

en: The ad
fr: La publicité

en: Title
fr: Titre

en: Text
fr: Texte

en: Link
fr: Lien

en: Choose an image
fr: Choisir une image

en: Language
fr: Langue

en: Schedule
fr: Programmer

en: Start date
fr: Date de début

en: End date
fr: Date de fin

en: ads
fr: publicités

en: displays
fr: affichages

en: clicks
fr: clics

en: LIVE
fr: EN COURS

en: PLANNED
fr: PLANIFIEE

en: ENDED
fr: TERMINEE

en: Displays:
fr: Affichages :

en: Clicks:
fr: Clics :

en: Lang:
fr: Langue:

en: Start date:
fr: Date de début :

en: End date:
fr: Date de fin :

en: Edit
fr: Modifier

en: Delete
fr: Supprimer

en: Some options require the WPMobile.App theme
fr: Certaines options requièrent le thème WPMobile.App

en: Links management
fr: Gestion des liens

en: Open all links in the internal browser
fr: Ouvrir tous les liens dans un navigateur interne

en: Open all pdf link with the Drive reader
fr: Ouvrir tous les liens pdf avec le lecteur Drive

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Editor
fr: Editeur

en: Author
fr: Auteur

en: Subscriber
fr: Abonné

en: Minimal role to send notification
fr: Rôle minimal pour envoyer une notification

en: Minimal role to view statistics
fr: Rôle minimal pour voir les statistiques

en: Minimal role to view qrcode
fr: Rôle minimal pour voir les qrcodes

en: Show the download banner on the website
fr: Afficher la bannière de téléchargement sur le site Web

en: Cache and speed
fr: Cache et performance

en: Cache everything
fr: Tout mettre en cache

en: Cache only for offline
fr: Mettre en cache uniquement pour le hors connexion

en: Enable fastclick
fr: Activer Fastclick

en: Improve the compatibility with cache plugin
fr: Améliorer la compatibilité avec les plugins de cache

en: Action on login
fr: Action après la connexion

en: Redirect to after login
fr: Rediriger après connexion

en: User Homepage
fr: Page d’accueil utilisateur

en: Home type
fr: Type de page d’accueil

en: List with all posts
fr: Liste avec tous les articles

en: Show 3 posts by category
fr: Afficher 3 articles par catégorie

en: Category available to users
fr: Catégories à disposition des utilisateurs

en: Just for offline
fr: Juste pour hors ligne

en: Fast - 1 hour cache
fr: Rapide - cache d’une heure

en: Fast - 1 day cache
fr: Rapide - cache de 1 jour

en: Fast - 1 month cache
fr: Rapide - cache de 1 mois

en: Disable all cache
fr: Désactiver tout le cache

en: Always refresh the app content
fr: Toujours actualiser le contenu de l’application

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Never turn off the screen
fr: Ne jamais éteindre l’écran

en: Use the website theme (not recommanded)
fr: Thème de site Web (non optimisé)

en: Content
fr: Contenu

en: Animate page load
fr: Animer le chargement de la page

en: Vibrate effect
fr: Effet du vibreur

en: Animate page load on WordPress Themes
fr: Animer le chargement de la page sur les thèmes WordPress

en: Lazy load images
fr: Chargement différé des images

en: Infinite scroll pages
fr: Défilement infini des pages

en: Pull to refresh
fr: Tirez pour actualiser

en: Slide to open the menu
fr: Glissez pour ouvrir le menu

en: List
fr: Liste

en: Show the title of the list
fr: Afficher le titre de la liste

en: Order list by
fr: Classer par

en: Comment count
fr: Nombre de commentaires

en: Last modified date
fr: Date de la dernière modification

en: Random
fr: Au hasard

en: No order
fr: Ne pas classer

en: Menu order
fr: Ordre du menu

en: Sort rule
fr: Règle de tri

en: Ascending order from lowest to highest values
fr: Par ordre croissant

en: Descending order from highest to lowest values
fr: Par ordre décroissant

en: Item number
fr: Nombre d’éléments

en: Hide posts older than X days
fr: Masquer les articles vieux de plus de X jours

en: Days
fr: Jours

en: Show password protected posts
fr: Afficher les pages protégées par mot de passe

en: Exclude by direct tag name
fr: Exclure par nom de tag direct

en: Exclude by tags
fr: Exclure certains articles par tags

en: Hide
fr: Masquer

en: Show
fr: Afficher

en: Default image url (optional)
fr: Url de l’image par défaut (facultatif)

en: Use any image on the post as featured
fr: Utiliser n’importe quelle image comme image en avant

en: Similars posts
fr: Articles similaires

en: Number
fr: Nombre

en: Selection rule
fr: Règle de sélection

en: Features
fr: Fonctionnalités

en: Subscribe system
fr: Système d’abonnement

en: Favorite system
fr: Système de favoris

en: Sharing system
fr: Système de partage

en: Date and time
fr: Date et heure

en: Date type
fr: Type de date

en: 5 days ago
fr: Il y a 5 jours

en: Show date on list and post
fr: Afficher la date dans les listes et articles

en: Show hour
fr: Afficher l’heure

en: Lists
fr: Listes

en: Item size
fr: Taille de l’élément

en: Big cards
fr: Grandes cartes

en: Small cards
fr: Petites cartes

en: Order by
fr: Classer par

en: Order
fr: Ordre

en: Show image on lists
fr: Image dans les listes

en: Show image on pages
fr: Image sur les pages

en: Show the title before content
fr: Afficher le titre avant le contenu

en: Show author name and avatar before post
fr: Afficher le nom de l’auteur et son avatar avant les articles

en: Show date before post
fr: Afficher la date avant les articles

en: Show author bio after post
fr: Voir la bio de l’auteur après l’article

en: Comments
fr: Commentaires

en: Search engine
fr: Moteur de recherche

en: Exclude by category
fr: Exclure par catégorie

en: Show more category
fr: Afficher plus de catégorie

en: Relevance
fr: Pertinence

en: Open all links on the same screen (not recommended)
fr: Ouvrir tous les liens sur le même écran (non recommandé)

en: Open in browser menu option (Android only)
fr: Option ’Ouvrir dans un navigateur’ du menu (seulement Android)

en: General
fr: Général

en: Comma separated category
fr: Catégorie séparés par des virgules

en: Action on notification click
fr: Action lors d’un clic sur une notification

en: Open the linked page
fr: Ouvrir la page liée

en: Display the notification message
fr: Afficher le message de notification

en: Show the box to send push on page editor
fr: Afficher la boite d’envoi des notification à la publication d’une page

en: Automatic push
fr: Notification automatique

en: When a post is published
fr: Quand un nouvel article est publié

en: When a post is published or edited or updated
fr: Lorsqu’un article est publiée, éditée ou mis à jour

en: When a WooCommerce order status change
fr: Quand une commande WooCommerce change de statut

en: When a BuddyPress notification is sent
fr: Lorsqu’une notification BuddyPress est envoyée

en: When a Peepso notification is sent
fr: Lorsqu’une notification Peepso est envoyée

en: When a Gravity Form notification is sent
fr: Lorsqu’une notification Gravity Form est envoyée

en: When a mail is sent to an user
fr: Lorsqu’un mail est envoyé à un utilisateur

en: You need to buy and publish your app before the iOS configuration.
fr: Vous avez besoin d’acheter et de publier votre application avant la configuration iOS.

en: Certificate
fr: Certificat

en: download here
fr: télécharger

en: Valid until
fr: Valable jusqu’au

en: Expired
fr: Expiré

en: Missing
fr: Manquant

en: Content of the push
fr: Contenu de la notification

en: Title + Text
fr: Titre + texte

en: Follow <a href="https://support.wpmobile.app/article/265-get-the-google-services-json-file-and-api-key?lang=en" target="_blank">this guide</a> to get the google-services.json file and API Key
fr: Suivez le <a href="https://support.wpmobile.app/article/265-get-the-google-services-json-file-and-api-key?lang=fr" target="_blank">guide</a> pour obtenir le fichier google-services.json et une clé API Google

en: Your package name is
fr: Votre nom de package est

en: Follow <a href="https://support.wpmobile.app/article/248-how-to-get-an-api-key-for-android-notifications?lang=en" target="_blank">this guide</a> to get the Google API Key
fr: Suivez le <a href="https://support.wpmobile.app/article/248-how-to-get-an-api-key-for-android-notifications?lang=fr" target="_blank">guide</a> pour obtenir une clé API Google

en: google-services.json file
fr: Fichier google-services.json

en: Uploaded
fr: Chargé

en: Notification icon
fr: Icône de notification

en: Welcome notification
fr: Notification de bienvenue

en: Send a welcome notification
fr: Envoyer une notification de bienvenue

en: Sub title
fr: Sous titre

en: Done! App auto configured
fr: Effectué ! Appli configurée automatiquement

en: Name and logo
fr: Nom et logo

en: Homepage and menu
fr: Page d’accueil et menu

en: Theme and colors
fr: Thème et couleurs

en: CSS and JavaScript
fr: CSS et JavaScript

en: Translation
fr: Traduction

en: unlimited
fr: illimités

en: Create my app
fr: Créer mon application

en: Downloads:
fr: Téléchargements :

en: downloads
fr: téléchargements

en: Update and files
fr: Mise à jour et fichiers

en: BUY
fr: ACHETER

en: Build the app
fr: Créer l’appli

en: UPDATE
fr: MISE À JOUR

en: Push notifications
fr: Notifications push

en: Your application is almost ready!
fr: Votre application mobile est presque prête !

en: Name of the application
fr: Nom de l’application

en: SHORTER IS BETTER
fr: LE PLUS COURT EST LE MIEUX

en: Logo for the app launcher
fr: Logo pour le lanceur d’applications

en: BEST SIZE: 1024x1024
fr: MEILLEURE TAILLE: 1024x1024

en: Select a logo
fr: Sélectionnez un logo

en: Main color
fr: Couleur principale

en: Push notifications are not yet fully configured
fr: Les notifications ne sont pas encore configurées

en: CONFIGURE
fr: CONFIGURER

en: On December 15, 2016 notifications and statistics will no longer be available with the free package
fr: Le 15 décembre 2016, les notifications et les statistiques ne seront plus disponibles avec le pack gratuit

en: Your app need to be updated on stores
fr: Votre application a besoin d’être mise à jour sur les stores

en: Dashboard
fr: Tableau de Bord

en: Please review the form
fr: Vérifiez le formulaire

en: Important notice
fr: Remarque importante

en: To optimize performance, the application uses a cache system. Changes made from WordPress can take up to 1 hour to be available on apps.
fr: Pour optimiser les performances, l’application utilise un système de cache. Les modifications apportées depuis WordPress peuvent prendre jusqu’à 1 heure pour être disponible sur les applications.

en: GOT IT
fr: J’AI COMPRIS

en: Language(s) of the app
fr: Langue(s) de l’application

en: Colors of the app
fr: Couleurs de l’application

en: Home page and menu
fr: Page d’accueil et menu

en: Smart banner
fr: Bannière de téléchargement

en: Main content
fr: Contenu principal

en: Rating popup
fr: Popup de notation

en: App interface
fr: Interface de l’application

en: Content to show
fr: Contenu à afficher

en: About page
fr: Page à propos

en: Plugins
fr: Extensions

en: I'm a web developer
fr: Je suis un développeur web

en: HTML injection
fr: Injection de HTML

en: Regex modifications
fr: Modification par Regex

en: Access right of the plugin
fr: Droit d’accès du plugin

en: All changes are instantly reflected on the app
fr: Les modifications sont répercutées instantanément sur l’appli

en: UPDATE NOW ON STORES FOR
fr: METTRE A JOUR SUR LES STORES POUR

en: PUBLISH ON STORES FOR
fr: PUBLIER SUR LES STORES POUR

en: Your app
fr: Votre application

en: Homepage
fr: Accueil

en: Privacy policy
fr: Politique de confidentialité

en: Category:
fr: Catégorie&nbsp;:

en: Keywords:
fr: Mots clés&nbsp;:

en: Custom theme
fr: Thème personnalisé

en: Contact info
fr: Informations de contact

en: Your App
fr: Votre Appli

en: App title
fr: Titre de l’application

en: Blog url
fr: Url du site

en: App logo
fr: Logo de l’application

en: Choose a logo
fr: Choisissez un logo

en: Background color for iOS logo (if transparency on logo)
fr: Couleur de fond pour le logo iOS (si il y a de la transparence sur le logo)

en: Primary color
fr: Couleur primaire

en: Secondary color
fr: Couleur secondaire

en: Welcome
fr: Bienvenue

en: You can send a welcome notification on the first app launch.
fr: Vous pouvez envoyer une notification de bienvenue lors du premier lancement de l’application.

en: Go on the language section to configure it.
fr: Allez dans la section des langues pour le configurer.

en: You must upload a certificate to enable iOS notifications.<br/>You'll receive it by mail when the app is under publication on the App Store.<br/>%sI got the certificate, go to the upload page%s
fr: Vous devez télécharger un certificat pour activer les notifications iOS.<br/>Vous le recevrez pas mail quand votre application sera en cours de publication sur l’App Store.<br/>%sJ’ai mon certificat, aller sur la page de téléchargement%s

en: Follow the <b><a href="https://wpmobile.app/en/send-push-notifications/" target="_blank">quick guide</a></b> to get the Google API Key
fr: Suivez le <b><a href="https://wpmobile.app/notif-push/"  target="_blank">guide rapide</a></b> pour obtenir une clé API Google

en: Muted categories do not trigger notifications
fr: Les catégories muettes ne déclenchent pas de notification

en: Muted category
fr: Catégories muettes

en: You can enter here your legal terms.
fr: Vous pouvez entrer ici vos mentions légales.

en: Languages
fr: Langues

en: Auto detected users languages
fr: Langues utilisateurs détecté automatiquement

en: Remove a language
fr: Supprimer une langue

en: Add a language
fr: Ajouter une langue

en: Translation system
fr: Système de traduction

en: No translation
fr: Pas de traduction

en: Manual
fr: Manuel

en: Automatic (with Weglot)
fr: Automatique (avec Weglot)

en: API Key
fr: Clé API

en: Original language (2 letters code)
fr: Langue d’origine (code de 2 lettres)

en: Smart Banner
fr: Bannière de téléchargement

en: Display a banner on top of your site pointing on the store for your mobile visitors.
fr: Afficher une bannière en haut de votre site pointant vers le magasin pour vos visiteurs mobile.

en: FREE
fr: GRATUIT

en: In App Store
fr: Sur l’App Store

en: VIEW
fr: VOIR

en: Show the smart banner
fr: Afficher la bannière

en: Display the smart banner on
fr: Afficher la bannière sur

en: Android and iOS
fr: Android et iOS

en: App indexing (SEO)
fr: App Indexing (SEO)

en: Follow %sthe guide%s for activate the app indexing api
fr: Suivez %sle guide%s pour activer l’app indexing

en: Inject HTML
fr: Injecter du code HTML

en: Cron
fr: Tâches planifiées

en: Package name
fr: Nom du package

en: Get it
fr: Obtenir

en: App Store ID
fr: ID App Store

en: Follow %sthe guide%s to get a Google Analytics UA id
fr: Suivez %sle guide%s pour obtenir un identifiant Google Analytics

en: <b>'Expert' function, use only if you know what you are doing.</b><br/>If you have any doubt, please contact us on the chat (bottom right) to see what we can do ;)<br/><br/>You can via a regular expression delete some portions of your articles. Useful for example to remove tags or shortcodes that are not automatically deleted or element that is not useful in the application.
fr: <b>Fonction ’expert’, à n’utiliser que si vous savez ce que vous faites.</b><br/>Dans un premier temps ou si vous avez un doute, contactez nous via le chat (en bas à droite) pour voir ce qu’il est possible de faire ;)<br/><br/>Vous pouvez via une expression régulière supprimer certaines portions de vos articles. Utile pour supprimer par exemple des balises ou des codes courts qui sont pas supprimés automatiquement ou un élément qui n’est pas utile dans l’application.

en: Add your regex rules (line break separated)
fr: Ajoutez vos règles Regex (séparées par un saut de ligne)

en: Example: /&lt;strong&gt;.*&lt;\/strong&gt;/i
fr: Exemple : /&lt;strong&gt;.*&lt;\/strong&gt;/i

en: The rating popup allow the users to go on the store and leave a review.
fr: Le popup de notification donne à vos utilisateurs la possibilité d’aller sur le store et de laisser un avis.

en: Trigger rule
fr: Déclencheur

en: After reading X posts (0 = deactivate)
fr: Après lecture de X articles (0 = désactiver)

en: Additionnal CSS for the Android night mode
fr: CSS additionnel pour le mode nuit Android

en: Display type
fr: Type d’affichage

en: WPMobile.App (best)
fr: WPMobile.App (le meilleur)

en: Simple (text only)
fr: Simple (texte seulement)

en: Website theme (not app friendly)
fr: Thème de site Web (non optimisé)

en: Only on some page?
fr: Uniquement sur certaines pages ?

en: Custom CSS (only on app)
fr: CSS personnalisé (uniquement appli)

en: You can use CSS to customize the content
fr: Vous pouvez utiliser du CSS pour personnaliser le contenu

en: Custom CSS (only on website)
fr: CSS personnalisé (uniquement site)

en: Custom rules
fr: Règles personnalisées

en: You can use a different mode for some pages
fr: Vous pouvez utiliser un mode différent pour certaines pages

en: Page url
fr: URL de la page

en: Remove
fr: Supprimer

en: Special features
fr: Fonctionnalités spéciales

en: &bull; <b>Comments</b>: show the comments and a form to publish on posts<br/>&bull; <b>Subscribe system</b>: add an item on the menu pointing to subscribed category and a button on each post to (un)subscribe<br/>&bull; <b>Favorite system</b>: add an item on the menu to list all favorited posts and a button on each post to favorite<br/>&bull; <b>Share bubble</b>: show a button on each post to share it on social networks
fr: &bull; <b>Commentaires</b> : afficher les commentaires et un formulaire de soumission sur les articles<br/>&bull; <b>Système d’abonnement</b> : ajoute un élément dans le menu pointant vers les articles des catégories abonnés et affiche un bouton sur les articles pour se (dés)abonner<br/>&bull; <b>Système de favoris</b> : ajoute un élément dans le menu listant tous les articles favoris et un bouton sur les articles pour les y ajouter<br/>&bull; <b>Bulle de partage</b> : affiche un bouton sur les articles pour les partager sur les réseaux sociaux

en: Links
fr: Liens

en: Open all links on the same screen (faster)
fr: Ouvrir tous les liens sur le même écran (plus rapide)

en: Posts listing
fr: Liste des articles

en: <b>Small cards</b> Little image on left and title on right of the image<br/><b>Big cards</b> Big image and title below
fr: <b>Petites cartes</b> Petite image à gauche et titre à la droite de l’image<br/><b>Grandes cartes</b> Grande image et titre en dessous

en: Default view
fr: Affichage par défaut

en: If a post is published without image, you can define here a default image.
fr: Si un article est publié sans image, vous pouvez en définir une par défaut ici.

en: Use any image on the post as featured?
fr: Utilisee n’importe quelle image comme image en avant ?

en: Hide image on lists?
fr: Masquer les images sur les listes ?

en: Hide image on pages?
fr: Masquer les images sur les pages ?

en: Show the title before content?
fr: Afficher le titre avant le contenu ?

en: Show date on list/post?
fr: Afficher la date dans la liste/sur les articles ?

en: Show hour?
fr: Afficher l’heure ?

en: Posts content
fr: Contenu de l’article

en: Similar posts
fr: Articles similaires

en: You can show similar posts after an article to engage your users.
fr: Vous pouvez afficher des articles similaires après un article pour engager vos utilisateurs.

en: Theme of the app
fr: Thème de l’application

en: You can change the theme of your app when you want, it will be modified in real time on all devices.
fr: Vous pouvez changer le thème de votre application quand vous voulez, il sera modifié en temps réel sur tous les appareils.

en: Access right
fr: Droit d’accès

en: You change the level of right needed to access the statistics, notifications and settings panel.
fr: Vous modifiez le niveau de droit nécessaire pour accéder aux statistiques, notifications et panneau Paramètres.

en: Level
fr: Niveau

en: Build the app menu with your theme
fr: Construisez le menu de l’application avec votre thème

en: Language to enable
fr: Langues à activer

en: SELECT HOMEPAGE
fr: CHANGER DE PAGE D’ACCUEIL

en: The homepage is the main screen of your application.
fr: La page d’accueil est l’écran principal de votre application.

en: User homepage
fr: Page d’accueil de l’utilisateur

en: Latest posts
fr: Derniers articles

en: Menu builder
fr: Construction du menu

en: + ADD AN ITEM TO THE MENU
fr: + AJOUTER UN ELEMENT AU MENU

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Not logged in
fr: Non connecté

en: Logged in
fr: Connecté

en: Restricted to
fr: Limité à

en: Left menu
fr: Menu latéral

en: Toolbar menu
fr: Barre de navigation

en: Group end
fr: Fin de groupe

en: Group start
fr: Début de groupe

en: Change the icon
fr: Modifier l’icône

en: Location
fr: Emplacement

en: Assigned to a role (optional)
fr: Assigné à (optionnel)

en: Empty
fr: Vide

en: Menu title (ios only)
fr: Titre du menu (ios uniquement)

en: Import
fr: Importer

en: WordPress menu
fr: Menu WordPress

en: Posts visibles in the app
fr: Articles visibles dans l’application

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Leave only `post` if you do not know what you are doing
fr: Laissez seulement `post` si vous ne savez pas ce que vous faites

en: Category type
fr: Type de catégorie

en: Leave only `category` if you do not know what you are doing
fr: Laissez seulement `category` si vous ne savez pas ce que vous faites

en: Posts
fr: Articles

en: Exclude some posts by tags
fr: Exclure certains articles par tags

en: Direct tag name
fr: Nom d’étiquette direct

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Search restriction
fr: Limitations du moteur de recherche

en: You can restrict the search engine to only some category of the blog.
fr: Vous pouvez restreindre le moteur de recherche à seulement quelques catégories de votre blog.

en: Number of category to show
fr: Numéro de catégorie à afficher

en: By category
fr: Par catégorie

en: Start a group
fr: Commencer un groupe

en: End a group
fr: Fermer un groupe

en: Custom homepage
fr: Page d’accueil personnalisé

en: Login page
fr: Page de connexion

en: Share box
fr: Boîte de partage

en: Tablet
fr: Tablette

en: Open in a new tab
fr: Ouvrir dans un nouvel onglet

en: You have to test on a real device
fr: Vous devez tester sur un périphérique réel

en: Your app is not yet live on stores, you can't promote it
fr: Votre application n’est pas encore publiée sur les stores, vous ne pouvez pas la promouvoir

en: To apply the name - logo - splashscreen change, you have to update the app on stores.
fr: Pour appliquer le changement de nom - logo - splashscreen, vous devez mettre à jour l’app sur les stores.

en: Fast configuration
fr: Configuration rapide

en: Expert mode
fr: Mode expert

en: Hello!
fr: Bonjour !

en: Automatically create my menu
fr: Créer automatiquement mon menu

en: Your app theme
fr: Votre thème

en: Buy an update
fr: Acheter une mise à jour

en: Delete and unpublish
fr: Supprimer et dépublier

en: Any change on this page <u>after the first publication</u> will be billed 49€.<br/><b>Take your time and make sure everything is ok.</b>
fr: Tout changement sur cette page <u>après la première publication</u> nécessitera une mise à jour de votre application (49€ HT).<br/><b>Prenez votre temps et soyez sûr que tout est ok.</b>

en: App design
fr: Design de l’app

en: Name
fr: Nom

en: Optimal size: 512x512 pixels
fr: Taille optimale : 512x512 pixels

en: Logo background color
fr: Couleur d’arrière plan du logo

en: Launchscreen
fr: Image de lancement

en: Optimal size: 600x900 pixels
fr: Taille optimale : 600x900 pixels

en: Show the splashscreen for maximum
fr: Montrer le splashscreen pour maximum

en: Upload successful
fr: Envoi réussi

en: You can't send notification until the app is published
fr: Votre app n’est pas encore publiée, vous ne pouvez pas envoyer de notification

en: + New notification
fr: + Nouvelle notification

en: deleted - not sended
fr: supprimée - non envoyée

en: %s ago
fr: il y a %s

en: in %s
fr: dans %s

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Delete push older than 365 days
fr: Supprimer les notifications de plus de 365 jours

en: Delete push older than 90 days
fr: Supprimer les notifications de plus de 90 jours

en: Delete push older than 30 days
fr: Supprimer les notifications de plus de 30 jours

en: Delete push
fr: Supprimer toutes les notifications

en: Delete pushs (CANT BE UNDONE)
fr: Supprimer les notifications (IRREVERSIBLE)

en: Add link
fr: Ajouter un lien

en: subscriber | subscribers
fr[0]: abonné
fr[1]: Abonnés

en: All users
fr: Tous les utilisateurs

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Progressive Web App: DISABLED
fr: Progressive Web App: DÉSACTIVÉ

en: Progressive Web App: ENABLED
fr: Progressive Web App: ACTIVÉ

en: Select page
fr: Sélectionner une page

en: Pages to preload and cache
fr: Pages à précharger et mettre en cache

en: One per line
fr: Une par ligne

en: New QR Code
fr: Nouveau Code QR

en: In-app QR Code scanner: DISABLED
fr: Lecteur de code QR dans l’application: DESACTIVE

en: In-app QR Code scanner: ENABLED
fr: Lecteur de code QR dans l’application: ACTIVE

en: You can't have statistics with the free plan
fr: Vous ne pouvez pas avoir de statistique avec le pack gratuit

en: days
fr: jours

en: results
fr: résultats

en: How many days?
fr: Combien de jours ?

en: day | days
fr[0]: jour
fr[1]: jours

en: How many maximum results?
fr: Combien de résultats au maximum ?

en: result | results
fr[0]: résultat
fr[1]: résultats

en: On all platform?
fr: Sur toutes les plateformes ?

en: All languages included?
fr: Inclure toutes les langues ?

en: Block disposition
fr: Disposition des blocs

en: Delete everything older than 365 days
fr: Supprimer les stats anciennes de plus de 365 jours

en: Delete everything older than 90 days
fr: Supprimer les stats anciennes de plus de 90 jours

en: Delete everything older than 30 days
fr: Supprimer les stats anciennes de plus de 30 jours

en: Delete everything
fr: Tout supprimer

en: Delete stats (CANT BE UNDONE)
fr: Supprimer les stats (IRREVERSIBLE)

en: The logo is an important step for the publication
fr: Le logo est une étape importante pour la publication

en: You can do a lot of things with the menu
fr: Vous pouvez faire beaucoup de choses avec le menu

en: You can customize your theme for the app
fr: Vous pouvez customiser votre thème pour l’appli

en: Your application should not just display your site as in a web browser, <b>It's better to use the WPMobile.App theme.</b>
fr: Votre application ne doit pas seulement afficher votre site dans un navigateur web, <b>il est préférable d’utiliser le thème WPMobile.App.</b>

en: Learn how to play with the app elements
fr: Apprenez à jouer avec les éléments de l’app

en: You can modify with CSS each elements of the app
fr: Vous pouvez modifier en CSS chaque élément de l’application

en: 2 ways to translate your app
fr: 2 façons de traduire votre application

en: Style and Javascript
fr: Style et Javascript

en: Translate
fr: Traduire

en: Others
fr: Autres

en: Automatic configuration
fr: Configuration automatique

en: < Back
fr: < Retour

en: If you continue, you will lose all previous settings
fr: Attention, vous perdrez tous vos paramètres

en: App theme
fr: Thème de l’app

en: WPMobile.App themes
fr: Thèmes WPMobile.App

en: Native mobile interface
fr: Interface mobile Native

en: Super light
fr: Ultra léger

en: WordPress themes
fr: Thèmes WordPress

en: Hybrid
fr: Hybride

en: Light (only text and image)
fr: Light (seulement texte et image)

en: WordPress Theme
fr: Thème Wordpress

en: WordPress Theme (without UI)
fr: Thème WordPress (sans interface utilisateur)

en: Old
fr: Ancien

en: Colors
fr: Couleurs

en: On the app
fr: Sur l’App

en: Custom CSS
fr: CSS Personalisé

en: Custom JS [jQuery, framework7.io]
fr: JS personnalisé [jQuery, framework7.io]

en: On website
fr: Sur le site Web

en: Custom JS [jQuery]
fr: JS personnalisé [jQuery]

en: You can test on a real device
fr: Vous pouvez tester sur un périphérique réel

en: <b>WPMobile.App</b> We've made major improvements on the content render <a target="_blank" style="%s" href="%s">Test now my enhanced app</a>
fr: <b>WPAPP. NINJA</b> Nous avons apporté des améliorations importantes <a target="_blank" style="%s" href="%s">Tester le rendu amélioré</a>

en: <a href="%s">dismiss</a>
fr: <a href="%1$s">cacher</a>

en: News
fr: Actualité

en: Offers
fr: Offres

en: You like this app?
fr: Vous aimez cette application ?

en: Take 5 seconds to rate it on the Play Store
fr: Prenez 5 secondes pour la noter sur le Play Store

en: Read
fr: Lecture

en: Order updates
fr: Mises à jour de la commande

[ctx: Order status]
en: Pending payment
fr: En attente de paiement

[ctx: Order status]
en: Processing
fr: En cours

[ctx: Order status]
en: On hold
fr: En attente

[ctx: Order status]
en: Completed
fr: Terminée

[ctx: Order status]
en: Cancelled
fr: Annulée

[ctx: Order status]
en: Refunded
fr: Remboursé

[ctx: Order status]
en: Failed
fr: Échouée

en: Order status changed from %s to %s
fr: État de la commande modifié de %s à %s.

en: Push notifications are disabled.
fr: Les notifications push sont désactivées.

en: Enable push notifications
fr: Activer les notifications push

en: Settings saved
fr: Réglages enregistrés

en: Subscriptions
fr: Abonnements

en: Save
fr: Enregistrer

en: Push notification
fr: Notification Push

en: My app
fr: Mon application

en: Every 3 Minutes
fr: Toutes les 3 minutes

en: Cancel
fr: Annuler

en: In Google Play
fr: Sur Google Play

en: Allowed on your plan:
fr: Autorisés avec votre plan :

en: Before the left menu
fr: Avant le menu de gauche

en: After the left menu
fr: Après le menu de gauche

en: Middle of the navbar
fr: Milieu de la barre de navigation

en: Right of the navbar
fr: A droite de la barre de navigation

en: Before a page
fr: Avant une page

en: After a page
fr: Après une page

en: Before a WooCommerce page
fr: Avant une page WooCommerce

en: After a WooCommerce page
fr: Après une page WooCommerce

en: Before a BuddyPress page
fr: Avant une page BuddyPress

en: After a BuddyPress page
fr: Après une page BuddyPress

en: Before other post type
fr: Avant les autres types

en: After other post type
fr: Après les autres types

en: Before lists
fr: Avant les listes

en: After lists
fr: Après les listes

en: Card content on lists
fr: Contenu des éléments sur les listes

en: App background
fr: Arrière-plan de l’application

en: Main content background
fr: Arrière-plan du contenu principal

en: Status bar background
fr: Arrière-plan de la barre de statut

en: Navigation bar background
fr: Arrière-plan de la barre de navigation

en: Navigation bar icon color
fr: Couleur des icône de la barre de navigation

en: Bottom menu background
fr: Arrière-plan du menu bas

en: Bottom menu icon color
fr: Couleur des icônes du menu bas

en: Left menu background
fr: Arrière-plan de la zone « Menu de gauche »

en: Left menu item background
fr: Arrière plan des éléments de menu

en: Left menu icon color
fr: Couleur des icônes du menu de gauche

en: Left menu text and button color
fr: Couleur du texte et des boutons du menu de gauche

en: Left menu icon
fr: Icône du menu de gauche

en: Floating menu item background
fr: Arrière plan du menu flottant

en: Floating round menu icon color
fr: Couleur des icônes du menu flottant rond

en: Title color
fr: Couleur du titre

en: Content text color
fr: Couleur du texte du contenu

en: Links color
fr: Couleur des liens

en: Button text - border - icon color
fr: Couleur de la bordure - texte - icônes des boutons

en: Badge background
fr: Couleur d’arrière plan du badge

en: List items background
fr: Couleurs d’arrière plan des éléments

en: Loading bar color
fr: Couleur de la barre de chargement

en: Search bar background
fr: Arrière-plan de la barre de recherche

en: Base text size
fr: Taille du texte de base

en: Font family
fr: Famille de police

en: %s years ago
fr: Il y a %s ans

en: %s year ago
fr: Il y a %s an

en: %s months ago
fr: Il y a %s mois

en: %s month ago
fr: Il y a %s mois

en: %s days ago
fr: Il y a %s jours

en: %s day ago
fr: Il y a %s jour

en: %s hours ago
fr: Il y a %s heures

en: %s hour ago
fr: Il y a %s heure

en: %s minutes ago
fr: Il y a %s minutes

en: %s minute ago
fr: Il y a %s minute

en: %s seconds ago
fr: Il y a %s secondes

en: Continue
fr: Continuer

en: Exit
fr: Quitter

en: QRCode Scanner
fr: QRCode scanner

en: Push history
fr: Historique des notifications

en: Push configuration
fr: Configuration des pushs

en: You have unread notifications
fr: Vous avez des notifications non lues

en: Use the free preview app to test this feature
fr: Utilisez l’application de prévisualisation gratuite pour tester cette fonctionnalité

en: Not available in demo
fr: Non disponible en démo

en: Someone has requested a password reset for the following account:
fr: Nous avons reçu une demande de réinitialisation du mot de passe pour le compte suivant :

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
fr: S’il s'agit d'une erreur, ignorez simplement cet email et rien ne se produira.

en: To reset your password, visit the following address:
fr: Pour réinitialiser votre mot de passe, visitez l’adresse suivante :

en: [%s] Password Reset
fr: [%s] Réinitialiser le mot de passe

en: Please enter a username.
fr: Merci d’entrer un nom d’utilisateur.

en: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
fr: Ce nom d’utilisateur est invalide, car il contient des caractères non autorisés. Veuillez entrer un nom d’utilisateur valide.

en: This username is already registered. Please choose another one.
fr: Ce nom d’utilisateur existe déjà. Merci d’en choisir un autre.

en: Sorry, that username is not allowed.
fr: Ce nom d’utilisateur n’est pas autorisé.

en: Please type your email address.
fr: Veuillez saisir votre adresse email.

en: The email address isn&#8217;t correct.
fr: Cette adresse mail est incorrecte.

en: This email is already registered, please choose another one.
fr: Cette adresse email est déjà enregistrée. Veuillez en choisir une autre.

en: Please type a password.
fr: Veuillez saisir un mot de passe.

en: The password need to contain at least 8 characters.
fr: Le mot de passe doit contenir au moins 8 caractères.

en: Couldn&#8217;t register you&hellip; please contact the <a href="mailto:%s">webmaster</a> !
fr: Inscription impossible&hellip; Veuillez prendre contact avec le <a href="mailto:%s">webmaster</a>&nbsp;!

en: Impossible to reset the password for this email.
fr: Impossible de réinitialiser le mot de passe de cet e-mail.

en: Error
fr: Erreur

en: Reset link sended. Check your mailbox.
fr: Vérifiez votre boîte mail.

en: Reset successfull
fr: Réinitialisation ok

en: Register
fr: S’inscrire

en: Account successfully created.
fr: Compte créé avec succès.

en: You are now connected
fr: Vous êtes à présent connecté

en: Email and password are both required
fr: E-mail et mot de passe sont tous deux requis

en: Password is incorrect
fr: Le mot de passe est incorrect

en: Username doesnt exist
fr: Ce nom d’utilisateur n’existe pas

en: Something is wrong
fr: Il y a une erreur

en: Email
fr: Adresse de messagerie

en: Send reset link
fr: Envoyer le lien de réinitialisation

en: cancel
fr: annuler

en: Password lost?
fr: Mot de passe perdu?

en: Username
fr: Nom d’utilisateur

en: Password
fr: Mot de passe

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Push settings
fr: Paramètres Push

en: Manage notifications
fr: Gérer les notifications

en: Search
fr: Recherche

en: No information for now.
fr: Aucune information pour l’instant.

en: No result
fr: Aucun résultat

en: Configure your app homepage
fr: Configurez votre page d’accueil

en: Timeline
fr: Historique

en: Chart
fr: Graphique

en: Platforms
fr: Plateformes

en: Hours
fr: Heures

en: Country
fr: Pays

en: Push
fr: Notification

en: Dispatch
fr: Envoi

en: Open
fr: Ouverture

en: User
fr: Utilisateur

en: Platform
fr: Plateforme

en: (not set)
fr: (non défini)

en: Deleted notification
fr: Notification supprimée

en: install
fr: installation

en: comment
fr: commentaire

en: screen
fr: écran

en: category
fr: catégorie

en: recent post
fr: articles récents

en: form
fr: formulaire

en: search
fr: recherche

en: login
fr: connexion

en: register
fr: inscription

en: App activity
fr: Activité de l’application

en: By day
fr: Par jour

en: Sorry, this page is not available offline.
fr: Désolé, cette page n’est pas disponible.

en: Check your connection.
fr: Vérifiez votre connexion internet.

en: Sorry, this page does not exist.
fr: Désolé, cette page n’existe pas.

en: <span class="badge bg-red">0</span> reaction
fr: <span class="badge bg-red">0</span> réaction

en: <span class="badge bg-red">%1$s</span> reactions
fr: <span class="badge bg-red">%1$s</span> réactions

en: <span class="badge bg-red">1</span> reaction
fr: <span class="badge bg-red">1</span> réaction

en: Comments are closed.
fr: Les commentaires sont fermés.

en: Website
fr: Site internet

en: Your reaction
fr: Votre réaction

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a reaction.
fr: Vous devez être <a href="%s">connecté</a> pour poster une réaction.

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out?</a>
fr: Vous êtes connecté(e) en tant que <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s">Vous déconnecter ?</a>

en: Send my reaction
fr: Envoyer ma réaction

[ctx: wpappninja]
en: <span class="badge bg-red">1</span> reaction | <span class="badge bg-wpappninja">%1$s</span> reactions
fr[0]: <span class="badge bg-red">1</span> réaction
fr[1]: <span class="badge bg-wpappninja">%1$s</span> réactions

en: Comment
fr: Commentaire

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
fr: Vous devez vous <a href="%s">connecter</a> pour réagir.

en: WPMobile.App (before content)
fr: WPAPP. NINJA (avant le contenu)

en: Appears as the sidebar on top of the page
fr: Sidebar avant le contenu

en: WPMobile.App (after content)
fr: WPAPP. NINJA (après le contenu)

en: Appears as the sidebar on bottom of the page
fr: Sidebar après le contenu

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: WPMobile.App — Android and iOS Mobile Application
fr: WPMobile. app — Application mobile Android et iOS

note: Plugin URI of the plugin/theme Author URI of the plugin/theme
en: https://wpmobile.app/
fr: https://wpmobile.app/fr/

note: Description of the plugin/theme
en: Android and iOS mobile application for any WordPress wesbite. Easy setup, free test.
fr: Application mobile Android et iOS pour sites WordPress. Installation facile, test gratuit.
