Youzify - en to it_IT translation catalogue (2068 entries)

en: Settings
it_IT: Settaggio

en: About
it_IT: Di

en: Docs
it_IT: Documenti

en: Support
it_IT: Supporto

en: Youzify - General Settings
it_IT: Youzify impostazioni generali

en: General Settings
it_IT: Impostazioni generali

en: Youzify - Profile Settings
it_IT: Youzify - Gestione profilo

en: Profile Settings
it_IT: Impostazioni profilo

en: Youzify - Widgets Settings
it_IT: Youzify - Impostazioni widgets

en: Widgets Settings
it_IT: Impostazioni widgets

en: Youzify - Membership Settings
it_IT: Youzify - Impostazioni di iscrizione

en: Membership Settings
it_IT: Impostazioni di iscrizione

en: Extensions Settings
it_IT: Impostazioni estensioni

en: An error occurred while resetting the options!
it_IT: Si è verificato un errore durante il ripristino delle opzioni!

en: Banner URL not working!
it_IT: URL banner non funzionante!

en: This name already exists!
it_IT: Questo username esiste già!

en: All fields are required!
it_IT: Tutti i campi sono obbligatori!

en: Save Changes
it_IT: Modifica

en: Save
it_IT: Salva

en: Wall Settings
it_IT: Impostazioni  muro

en: Groups Settings
it_IT: Impostazioni gruppo

en: Media Settings
it_IT: Impostazioni Media

en: Bookmarks Settings
it_IT: Impostazioni Bookmarks

en: Messages Settings
it_IT: Impostazione dei messaggi

en: Notifications Settings
it_IT: Impostazioni notifiche

en: Members Directory Settings
it_IT: Impostazioni directory membri

en: Groups Directory Settings
it_IT: Impostazioni directory gruppi

en: Author Box Settings
it_IT: Impostazioni casella autore

en: Social Networks Settings
it_IT: Impostazioni Social Networks

en: Emoji Settings
it_IT: Impostazioni Emoji

en: Custom Styling Settings
it_IT: Impostazioni CSS

en: Schemes Settings
it_IT: Impostazioni schema

en: Panel Settings
it_IT: Impostazioni pannello

en: MyCRED Settings
it_IT: Impostazioni MyCRED

en: Profile Structure
it_IT: Struttura profilo

en: Header Settings
it_IT: Impostazioni header

en: Navbar Settings
it_IT: Impostazioni Navbar

en: Reviews Settings
it_IT: Impostazioni recensioni

en: Ads Settings
it_IT: Impostazioni annunci

en: Tabs Settings
it_IT: Impostazioni schede

en: Subtabs Settings
it_IT: Impostazioni sottoschede

en: Custom Tabs Settings
it_IT: Impostazioni scheda personalizzata

en: Info Tab Settings
it_IT: Impostazioni della scheda Informazioni

en: Posts Tab Settings
it_IT: Impostazioni scheda post

en: Media Tab Settings
it_IT: Impostazioni scheda Media

en: Comments Tab Settings
it_IT: Impostazioni della scheda Commenti

en: Profile 404 Settings
it_IT: Impostazioni profilo 404

en: Account Verification Settings
it_IT: Impostazioni verifica account

en: About Me Settings
it_IT: Impostazioni Informazioni su di me

en: Post Settings
it_IT: Impostazioni post

en: Project Settings
it_IT: Impostazione progetto

en: Skills Settings
it_IT: Impostazioni abilità

en: Services Settings
it_IT: Impostazioni servizi

en: Portfolio Settings
it_IT: Impostazioni Portfolio

en: Slideshow Settings
it_IT: Impostazioni Slideshow

en: Quote Settings
it_IT: Impostazioni citazione

en: Link Settings
it_IT: Impostazioni link

en: Video Settings
it_IT: Impostazioni Video

en: Instagram Settings
it_IT: Impostazioni Instagram

en: Flickr Settings
it_IT: Impostazini Flickr

en: User Balance Settings
it_IT: Impostazioni Saldo

en: User Badges Settings
it_IT: Impostazioni badge utente

en: Friends Settings
it_IT: Impostazione amici

en: Info Boxes Settings
it_IT: Impostazioni delle caselle informative

en: User Tags Settings
it_IT: Impostazioni dei tag utente

en: Recent Posts Settings
it_IT: Impostazioni dei post recenti

en: Custom Widgets Settings
it_IT: Impostazioni widget personalizzate

en: Login Settings
it_IT: Impostazioni Login

en: Register Settings
it_IT: Impostazioni Registrazione

en: Lost Password Settings
it_IT: Impostazioni password persa

en: Captcha Settings
it_IT: Impostazioni Captcha

en: Social Login Settings
it_IT: Impostazioni Social Login

en: Login Attempts Settings
it_IT: Impostazioni dei tentativi di accesso

en: Newsletter Settings
it_IT: Impostazioni Newsletter

en: Login Styling Settings
it_IT: Impostazioni stile di accesso

en: Register Styling Settings
it_IT: Registra le impostazioni di stile

en: Please enter and activate your license key to enable automatic updates:
it_IT: Inserisci e attiva la tua chiave di licenza per abilitare gli aggiornamenti automatici:

en: Verify Key
it_IT: Verifica chiave

en: Extensions <span class="new">New</span>
it_IT: Estensione <span class="new">Nuova</span>

en: License Settings
it_IT: Impostazioni  licenza

en: License Key
it_IT: Chiave di licenza

en: <a href="%s">How to find your product license key?</a>
it_IT: <a href="%s">Come trovare la chiave di licenza del prodotto?</a>

en: Verify License
it_IT: Verifica licenza

en: Your license key expired on %s.
it_IT: La tua chiave di licenza è scaduta il %s.

en: Your license key is valid forever.
it_IT: La tua chiave di licenza è valida per sempre.

en: Your license key will expire on %s.
it_IT: La tua chiave di licenza scadrà il %s.

en: Renew License with 30% OFF.
it_IT: Rinnova la licenza con il 30% di sconto.

en: An error occurred, please try again.
it_IT: Si è verificato un errore. Per favore, riprova.

en: Your license key has been disabled.
it_IT: La tua chiave di licenza è stata disabilitata.

en: Invalid license.
it_IT: Licenza non valida.

en: Your license is not active for this URL.
it_IT: La tua licenza non è attiva per questo URL.

en: This appears to be an invalid license key for %s.
it_IT: Sembra essere una chiave di licenza non valida per %s.

en: Your license key has reached its activation limit.
it_IT: La tua chiave di licenza ha raggiunto il limite di attivazione.

en: Success !
it_IT: Successo!

en: You are using the same page more than once.
it_IT: Stai utilizzando la stessa pagina più di una volta.

en: Youzify - Extensions
it_IT: Youzify estensioni

en: Extensions (Add-Ons)
it_IT: Add-Ons

en: We couldn't display the list of extensions. Please try again later
it_IT: Non è stato possibile visualizzare l'elenco delle estensioni. Per favore riprova più tardi

en: Status
it_IT: Stati

en: Photo
it_IT: Foto

en: Quote
it_IT: Citazione

en: Share
it_IT: Condividi

en: New Cover
it_IT: Nuova copertina

en: New Avatar
it_IT: Nuovo avatar

en: New Member
it_IT: Nuovo membro

en: Friendship Created
it_IT: Amico creato

en: Friendship Accepted
it_IT: Amicizia accettata

en: Group Created
it_IT: Crea gruppo

en: Group Joined
it_IT: L'utente si unisce al gruppo

en: New Blog Post
it_IT: Nuovo post del blog

en: New Blog Comment
it_IT: Nuovo commento del Blog

en: Updates Profile
it_IT: Aggiornamenti profilo

en: New Product
it_IT: Nuovo Prodotto

en: New Purchase
it_IT: Nuovo acquisto

en: Forum Reply
it_IT: Risposta del forum

en: Close
it_IT: Chiudi

en: Field Group Icon
it_IT: Icona del gruppo di campi

en: Enable Author Photo Border
it_IT: Abilita bordo foto autore

en: Enable photo transparent border
it_IT: Abilita il bordo trasparente della foto

en: Author Box Meta Icon
it_IT: Icona Meta Box Autore

en: Box user meta icon?
it_IT: Meta icona utente box?

en: Author Box Meta
it_IT: Autore Box Meta

en: Under box title meta type?
it_IT: Sotto il meta tipo del titolo della casella?

en: Statistics Borders
it_IT: Bordi statistiche

en: Use box statistics borders?
it_IT: Utilizzare i bordi delle statistiche della scatola?

en: Statistics Background
it_IT: Background statistiche

en: Use box statistics silver background?
it_IT: Usa sfondo argento statistiche scatola?

en: Author Image Format
it_IT: Formato immagine dell'autore

en: Networks Settings
it_IT: Impostazioni Networks

en: Display Social Networks
it_IT: Visualizza Social Networks

en: Show header social networks
it_IT: Mostra i social network nell'intestazione

en: Networks Type
it_IT: Tipo Networks

en: Header background type
it_IT: Header background tipo

en: Networks Style
it_IT: Stile Networks

en: Networks background style
it_IT: Networks background stile

en: Statistics Settings
it_IT: Impostazioni statistiche

en: First Statistic
it_IT: Prima statistica

en: Display first statistic number
it_IT: Visualizza il primo numero di statistica

en: Second Statistic
it_IT: Seconda statistica

en: Display second statistic number
it_IT: Visualizza il secondo numero di statistica

en: Third Statistic
it_IT: Terza statistica

en: Display third statistic number
it_IT: Visualizza il terzo numero di statistica

en: Select header first statistic
it_IT: Seleziona la prima statistica dell'intestazione

en: Select header second statistic
it_IT: Seleziona la seconda statistica dell'intestazione

en: Select header third statistic
it_IT: Seleziona la terza statistica dell'intestazione

en: Box Button Styling
it_IT: Impostazioni di stile dei pulsanti

en: Icon Color
it_IT: Colore icona

en: Button icon color
it_IT: Colore icona pulsante

en: Text Color
it_IT: Colore del testo

en: button text color
it_IT: colore del testo del pulsante

en: Background Color
it_IT: Colore di sfondo

en: Button background color
it_IT: Colore di sfondo del pulsante

en: Margin Settings
it_IT: Impostazioni margini

en: Box Margin Top
it_IT: Margine superiore box

en: Specify author box top margin
it_IT: Specificare il margine superiore della casella dell'autore

en: Box Margin Bottom
it_IT: Margine inferiore del box

en: Specify author box bottom margin
it_IT: Specificare il margine inferiore della casella dell'autore

en: Cover Overlay Settings
it_IT: Impostazioni della sovrapposizione della copertina

en: Enable Overlay
it_IT: Abilita overlay

en: Enable cover dark background
it_IT: Abilita lo sfondo scuro della copertina

en: Overlay Opacity
it_IT: Opacità sovrapposta

en: Choose a value between 0.1 - 1
it_IT: Scegli un valore compreso tra 0.1 e 1

en: Cover Pattern Settings
it_IT: Impostazioni motivo copertina

en: Enable Dotted Pattern
it_IT: Abilita motivo punteggiato

en: Enable cover dotted pattern
it_IT: Abilita il motivo punteggiato di copertina

en: Enable Bookmarks
it_IT: Abilita Bookmarks

en: Enable bookmarks
it_IT: Abilita Bookmarks

en: Bookmarks Privacy
it_IT: Privacy Bookmarks

en: Who can see users bookmarks?
it_IT: Chi può vedere i segnalibri degli utenti?

en: Public
it_IT: Pubblica

en: Private
it_IT: Privato

en: Friends
it_IT: Amici

en: Logged-in Users
it_IT: Utenti autenticati

en: Global Styling Settings
it_IT: Impostazioni di stile globali

en: Enable Global CSS
it_IT: Abilita CSS globale

en: Enable styling code below
it_IT: Abilita il codice di stile di seguito

en: Global Custom CSS
it_IT: CSS personalizzato Globale

en: This code will work on all your website pages
it_IT: Questo codice funzionerà su tutte le pagine del tuo sito web

en: Profile Styling Settings
it_IT: Impostazioni per lo stile del profilo

en: Enable Profile CSS
it_IT: Abilita profilo CSS

en: Profile Custom CSS
it_IT: CSS personalizzato del profilo

en: This code will work only in the user profile page.
it_IT: Questo codice funzionerà solo nella pagina del profilo utente.

en: Account Styling Settings
it_IT: Impostazioni stili account

en: Enable Account CSS
it_IT: Abilita CSS account

en: Account Custom CSS
it_IT: Account CSS personalizzato

en: This code will work only in the user account settings pages.
it_IT: Questo codice funzionerà solo nelle pagine delle impostazioni dell'account utente.

en: Groups Styling Settings
it_IT: Impostazioni per lo stile dei gruppi

en: Enable Groups CSS
it_IT: Abilita gruppo CSS

en: Groups Custom CSS
it_IT: Gruppi CSS personalizzati

en: This code will work only in the groups pages.
it_IT: Questo codice funzionerà solo nelle pagine dei gruppi.

en: Members Directory Styling Settings
it_IT: Impostazioni per lo stile della directory dei membri

en: Enable Members Directory CSS
it_IT: Abilita CSS Directory membri

en: Members Directory Custom CSS
it_IT: CSS personalizzato directory membri

en: This code will work only in the members directory page.
it_IT: Questo codice funzionerà solo nella pagina della directory dei membri.

en: Groups Directory Styling Settings
it_IT: Impostazioni per lo stile della directory dei gruppi

en: Enable Groups Directory CSS
it_IT: Abilita CSS directory di gruppi

en: Groups Directory Custom CSS
it_IT: CSS personalizzato della directory dei gruppi

en: This code will work only in the groups directory page.
it_IT: Questo codice funzionerà solo nella pagina della directory dei gruppi.

en: Activity Styling Settings
it_IT: Impostazioni per lo stile delle attività

en: Activity Custom CSS
it_IT: CSS personalizzato attività

en: This code will work only in the Global Activity page.
it_IT: Questo codice funzionerà solo nella pagina Attività globale.

en: Posts Emoji
it_IT: Articoli con emoji

en: Enable emoji in posts
it_IT: Abilita emoji nei post

en: Comments Emoji
it_IT: Commenti Emoji

en: Enable emoji in comments
it_IT: Abilita emoji nei commenti

en: Messages Emoji
it_IT: Messaggi Emoji

en: Enable emoji in messages
it_IT: Abilita le emoji nei messaggi

en: Pages Background
it_IT: Sfondo pagina

en: Plugin pages background color
it_IT: Colore di sfondo delle pagine del plugin

en: Pages Content Width
it_IT: Larghezza contenuto pagine

en: Content width by default is 1170px
it_IT: La larghezza del contenuto per impostazione predefinita è 1170 px

en: Buttons Style
it_IT: Stili pulsanti

en: Pages buttons border style
it_IT: Stile del bordo dei pulsanti delle pagine

en: Tabs Icons Style
it_IT: Stile delle icone delle schede

en: Pages tabs icons style
it_IT: Stile delle icone delle schede delle pagine

en: Wordpress Menu Settings
it_IT: WordPress impostazioni menu

en: Disable Avatar Dropdown Icon
it_IT: Disabilita l'icona a discesa Avatar

en: Disable Youzify avatar dropdown icon in the wordpress menu
it_IT: Disabilita l'icona a discesa avatar di Youzify nel menu di wordpress

en: Membership System Settings
it_IT: Impostazioni del sistema di appartenenza

en: Activate Membership System
it_IT: Attiva il sistema di appartenenza

en: Activate Youzify membership system
it_IT: Attiva il sistema di abbonamento Youzify

en: If the <strong>Youzify Membership System</strong> is active the <strong>Login Pages Settings</strong> below won't work
it_IT: Se il sistema di iscrizione Youzify è attivo, le impostazioni delle pagine di accesso di seguito non funzioneranno

en: Login Page Settings
it_IT: Impostazioni della pagina di accesso

en: Use Login Option
it_IT: Usa l'opzione di accesso

en: Choose login page option
it_IT: Scegli l'opzione della pagina di accesso

en: Page
it_IT: Pagina

en: Login Page
it_IT: Pagina login

en: Choose Login Page
it_IT: Scegli la pagina del login

en: Login Page URL
it_IT: URL della pagina di accesso

en: Type login page URL
it_IT: Digita l'URL della pagina di accesso

en: Margin Top
it_IT: Margine superiore

en: Specify plugin top margin
it_IT: Specifica il margine superiore del plugin

en: Margin Bottom
it_IT: Margine inferiore

en: Specify plugin bottom margin
it_IT: Specifica il margine inferiore del plugin

en: Padding Settings
it_IT: Impostazioni margini

en: Padding Top
it_IT: Margine superiore

en: Specify plugin top padding
it_IT: Specifica il riempimento superiore del plug-in

en: Padding Bottom
it_IT: Margine inferiore

en: Specify plugin bottom padding
it_IT: Specifica il riempimento superiore del plug-in

en: Padding Left
it_IT: Margine sinistro

en: Specify plugin left padding
it_IT: Specifica il margine sinistro del plugin

en: Padding Right
it_IT: Margine destro

en: Specify plugin right padding
it_IT: Specifica il margine destro del plugin

en: Scroll To Top Settings
it_IT: Scorri fino alle impostazioni superiori

en: Display Scroll Button
it_IT: Pulsante di scorrimento del display

en: Display scroll to top button
it_IT: Visualizza scorrere al pulsante superiore

en: Button Hover Color
it_IT: Colore al passaggio del mouse

en: Scroll to top hover color
it_IT: Scorri fino al colore del passaggio del mouse in alto

en: Reset Settings
it_IT: Resettare impostazioni

en: Reset All Settings
it_IT: Resettare tutte le impostazioni

en: Reset all Youzify plugin settings
it_IT: Ripristina tutte le impostazioni del plugin Youzify

en: Enable Cards Cover
it_IT: Abilita la copertura delle carte

en: Show groups cards cover
it_IT: Mostra la copertina delle schede dei gruppi

en: Enable Cards Action Buttons
it_IT: Abilita pulsanti azione carte

en: Show groups card buttons
it_IT: Abilita pulsanti azione carte

en: Enable Cards Avatar Border
it_IT: Abilita bordo avatar carte

en: Show user card avatar border
it_IT: Mostra il bordo dell'avatar della scheda utente

en: Groups Per Page
it_IT: Gruppi per pagina

en: Max groups cards per page
it_IT: Max gruppi di schede per pagina

en: Card Avatar Format
it_IT: Formato avatar scheda

en: Card Statistics Settings
it_IT: Impostazioni delle statistiche delle carte

en: Enable Statistics
it_IT: Abilita statistiche

en: Enable card statistics data
it_IT: Abilita i dati delle statistiche delle carte

en: Enable Group Posts
it_IT: Abilita post di gruppo

en: Enable card posts statistics
it_IT: Abilita le statistiche sui post delle carte

en: Enable Group Activity
it_IT: Abilita attività di gruppo

en: Enable card activity statistics
it_IT: Abilita le statistiche sull'attività della carta

en: Enable Group Members
it_IT: Abilita membri del gruppo

en: Enable card members statistics
it_IT: Abilita le statistiche dei membri della carta

en: Group Avatar Format
it_IT: Formato avatar gruppo

en: Header Visibility Settings
it_IT: Impostazioni visibilità testata

en: Avatar Border
it_IT: Bordo avatar

en: Display photo transparent border
it_IT: Mostra bordo trasparente foto

en: Display group privacy
it_IT: Mostra privacy gruppo

en: Activity
it_IT: Attività

en: Display group activity
it_IT: Mostra attività gruppo

en: Members
it_IT: Utenti

en: Display members number
it_IT: Visualizza il numero dei membri

en: Display posts number
it_IT: Visualizza il numero di post

en: Header Styling Settings
it_IT: Impostazioni stile intestazione

en: Header Background
it_IT: Sfondo dell'intestazione

en: Header background color
it_IT: Colore di sfondo dell'intestazione

en: Group Name
it_IT: Nome del gruppo

en: Name text color
it_IT: Nome colore del testo

en: Meta Color
it_IT: Colore meta

en: Group name text color
it_IT: Colore del testo del nome del gruppo

en: Icons Color
it_IT: Colore icone

en: Header icons color
it_IT: Colore delle icone di intestazione

en: Statistics Title
it_IT: Titolo statistiche

en: Statistics title color
it_IT: Colore titolo statistiche

en: Statistics Number
it_IT: Numero statistiche

en: Statistics numbers color
it_IT: Colore numero statistiche

en: Header Layouts
it_IT: Layout di intestazione

en: Default Groups Photos Settings
it_IT: Impostazioni predefinite per le foto dei gruppi

en: Default Group Avatar
it_IT: Impostazioni predefinite per le foto dei gruppi

en: Upload default groups avatar
it_IT: Carica l'avatar dei gruppi predefinito

en: Default Group Cover
it_IT: Copertura di gruppo predefinita

en: Upload default groups cover
it_IT: Carica la copertina predefinita dei gruppi

en: Groups Media Tab settings
it_IT: Impostazioni della scheda Media di Google Gruppi

en: Enable Groups Media
it_IT: Abilita Google Groups Media

en: Activate groups media
it_IT: Attiva gruppi multimediali

en: Items Per Page
it_IT: Oggetti per pagina

en: How many items per page on the all media page?
it_IT: Quanti articoli per pagina nella pagina di tutti i media?

en: Select media items layout
it_IT: Seleziona il layout degli elementi multimediali

en: Groups Media Subtabs settings
it_IT: Impostazioni delle sottoschede multimediali dei gruppi

en: How many items per page on the media subtabs?
it_IT: Quanti elementi per pagina nelle sottoschede media?

en: Select media subtabs items layout
it_IT: Seleziona il layout degli elementi delle sottoschede multimediali

en: Photos
it_IT: Foto

en: Show media photos
it_IT: Mostra foto multimediali

en: Videos
it_IT: Video

en: Show media videos
it_IT: Mostra video multimediali

en: Audios
it_IT: Audio

en: Show media audios
it_IT: Mostra audio multimediali

en: Show media files
it_IT: Mostra i file multimediali

en: Show users cards cover
it_IT: Mostra la copertina delle carte degli utenti

en: Enable User Status
it_IT: Abilità stato utente

en: Show if user is online or not
it_IT: Mostra se l'utente è online o meno

en: Display User Online Status Only
it_IT: Visualizza solo lo stato in linea dell'utente

en: Don't show offline circle.
it_IT: Non mostrare cerchia offline.

en: Show user card buttons
it_IT: Mostra i pulsanti della scheda utente

en: Members Per Page
it_IT: Utenti per pagina

en: Max members cards per page
it_IT: Max tessere membri per pagina

en: Card Meta Settings
it_IT: Impostazioni Meta Carta

en: Enable Cards Custom Meta
it_IT: Abilita Meta personalizzata carte

en: Use cards custom meta
it_IT: Usa il meta personalizzato delle carte

en: Meta Icon
it_IT: Meta icona

en: Select meta icon
it_IT: Seleziona meta icona

en: Meta Field
it_IT: Meta campo

en: Choose meta field
it_IT: Scegli il meta campo

en: Enable User Posts
it_IT: Abilita i post degli utenti

en: Enable User Comments
it_IT: Abilita commenti utente

en: Enable card comments statistics
it_IT: Abilita le statistiche sui commenti delle carte

en: Enable User Friends
it_IT: Abilita gli amici degli utenti

en: Enable card friends statistics
it_IT: Abilita le statistiche degli amici delle carte

en: Enable User Views
it_IT: Abilita visualizzazioni utente

en: Enable card views statistics
it_IT: Abilita le statistiche sulle visualizzazioni delle carte

en: Enable User Followers
it_IT: Abilita i follower degli utenti

en: Enable card followers statistics
it_IT: Abilita le statistiche sui follower delle carte

en: Enable User Following
it_IT: Abilita utenti che seguono

en: Enable card following statistics
it_IT: Abilita le statistiche di monitoraggio della carta

en: Enable User Points
it_IT: Abilita punti utente

en: Enable card points statistics
it_IT: Abilita le statistiche dei punti carta

en: Action Buttons Settings
it_IT: Impostazioni dei pulsanti di azione

en: Buttons Layout
it_IT: Layout pulsanti

en: Card action buttons layout
it_IT: Layout dei pulsanti di azione della carta

en: Attachments Settings
it_IT: Impostazione allegati

en: Messages Attachments
it_IT: Allega

en: Enable attachments
it_IT: Abilita allegati

en: Allowed Extensions
it_IT: Estensioni consentite

en: Allowed extensions list
it_IT: Elenco delle estensioni consentite

en: Max File Size
it_IT: Dimensione massima del file

en: Attachment max size by megabytes
it_IT: Dimensione massima dell'allegato in megabyte

en: MyCred Integration
it_IT: Integrazione MyCred

en: Enable MyCred integration
it_IT: Abilita integrazione MyCred

en: Enable Badges
it_IT: Abilita Badges

en: Enable cards badges
it_IT: Abilita badge delle carte

en: Max Badges
it_IT: Massimo Badges

en: Max badges per card
it_IT: Massimo badges per carta

en: Enable author box badges
it_IT: Abilita badge box autore

en: Max badges per author box
it_IT: Numero massimo di badge per confezione dell'autore

en: Live Notifications Settings
it_IT: Impostazioni notifiche

en: Live Notifications
it_IT: Notifiche live

en: Enable live notifications
it_IT: Abilita notifiche live

en: New Notifications Interval
it_IT: Nuovo intervallo di notifiche

en: Check for new notifications interval by seconds
it_IT: Controlla il nuovo intervallo di notifiche per secondi

en: Enable Fixed Save Icon
it_IT: Abilita icona di salvataggio fissa

en: Enable fixed Save icon button
it_IT: Abilita pulsante icona Salva fisso

en: Panel Schemes
it_IT: Schema pannello

en: Error Message
it_IT: Messaggio di errore

en: Page error message
it_IT: Messaggio di errore

en: Button Title
it_IT: Stile pulsante

en: Page button title
it_IT: Titolo pulsante pagina

en: Upload 404 profile photo
it_IT: Caricamento foto profilo 404

en: Cover
it_IT: Copertina

en: Upload 404 profile cover
it_IT: Carica la copertina del profilo 404

en: Styling Settings
it_IT: Impostazioni stili

en: Title
it_IT: Titolo

en: Title color
it_IT: Colore titolo

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Description color
it_IT: Colore descrizione

en: Button Text
it_IT: Testo pulsante

en: Button text color
it_IT: Colore testo pulsante

en: Button Background
it_IT: Sfondo pulsante

en: If you want to use the <strong>Custom Profile Scheme Color</strong>, make sure that you <strong>enabled</strong> the custom scheme button.
it_IT: Se desideri utilizzare il <strong> Colore schema profilo personalizzato </strong>, assicurati di aver <strong> abilitato </strong> il pulsante dello schema personalizzato.

en: Enable Custom Scheme?
it_IT: Abilitare lo schema personalizzato?

en: Wanna use custom scheme color?
it_IT: Preferisci utilizzare uno schema colore personalizzato?

en: Custom Scheme
it_IT: Schema personalizzato

en: Profile custom scheme color
it_IT: Schema colore profilo personalizzato

en: Profile Schemes
it_IT: Schema profilo

en: Update Network
it_IT: Aggiornare Network

en: Add New Social Network
it_IT: Aggungi nuovo socialnetkork

en: Networks background type
it_IT: Tipo di sfondo di reti

en: Network Icon
it_IT: Icona Network

en: Select network icon
it_IT: Seleziona l'icona di rete

en: Network Color
it_IT: Colore Network

en: Choose network color
it_IT: Scegli il colore del Network

en: Network Name
it_IT: Nome Network

en: Add network name
it_IT: Aggiungi nome Network

en: Add New Network
it_IT: Aggiungi nuovo Network

en: No social networks Found!
it_IT: Nessun social network trovato!

en: URL Live Preview
it_IT: Anteprima live URL

en: Enable activity infinite loader
it_IT: Abilita il caricatore infinito di attività

en: Activity Loading Effect
it_IT: Effetto caricamento attività

en: Enable activity loading effect
it_IT: Abilita l'effetto di caricamento delle attività

en: Sticky Posts Settings
it_IT: Impostazioni pubblicazioni fissate

en: Enable Activity Sticky Posts
it_IT: Abilita post permanenti di attività

en: Allow admins to pin or unpin posts
it_IT: Consenti agli amministratori di bloccare o sbloccare post

en: Enable Groups Sticky Posts
it_IT: Abilita i post permanenti dei gruppi

en: Posting Form Settings
it_IT: Impostazioni modulo dei post

en: Enable activity posts privacy
it_IT: Abilita la privacy dei post di attività

en: Feeling / Activity
it_IT: Sensazione/attività

en: Enable posts feeling and activity
it_IT: Abilita il feeling e l'attività dei post

en: Tag Friends
it_IT: Tag Amiche

en: Enable tagging friends in posts
it_IT: Abilita taggare gli amici nei post

en: Filters Settings
it_IT: Impostazioni filtri

en: Posts Embeds Settings
it_IT: Impostazioni dei post incorporati

en: Enable Posts Embeds
it_IT: Abilita incorporamenti di post

en: Activate Embeds inside posts
it_IT: Attiva Incorpora nei post

en: Enable Comments Embeds
it_IT: Abilita incorporamenti di commenti

en: Activate Embeds inside comments
it_IT: Attiva Incorpora nei commenti

en: Posts Buttons Settings
it_IT: Impostazioni pulsanti post

en: Enable Likes
it_IT: Abilita likes

en: Allow users to like posts
it_IT: Consenti agli utenti di mettere Mi piace ai post

en: Enable Comments
it_IT: Abilita commenti

en: Allow posts comments
it_IT: Consenti commenti ai post

en: Enable Shares
it_IT: Abilita condivisioni

en: Allow users to share posts
it_IT: Consenti agli utenti di condividere i post

en: Enable Deletion
it_IT: Abilita eliminazione

en: Enable posts delete button
it_IT: Abilita il pulsante di eliminazione dei post

en: Enable Comments Replies
it_IT: Abilita risposte commenti

en: Allow posts comments replies
it_IT: Consenti risposte ai commenti ai post

en: Enable Comments GIFs
it_IT: Abilita GIF commenti

en: Allow comments GIFs
it_IT: Consenti GIF commenti

en: Activity Attachments Settings
it_IT: Impostazioni allegati attività

en: Max Attachments Number
it_IT: Numero massimo di allegati

en: Slideshow and photos max number per post
it_IT: Numero massimo di slideshow e foto per post

en: Image Extensions
it_IT: Estensioni immagini

en: Allowed image extensions
it_IT: Permessi estensioni immagini

en: Video Extensions
it_IT: Video estensioni

en: Allowed video extensions
it_IT: Permessi estensioni video

en: Audio Extensions
it_IT: Audio estensioni

en: Allowed audio extensions
it_IT: Permessi estensioni audio

en: Files Extensions
it_IT: Estensioni files

en: Allowed files extensions
it_IT: Estensioni di file consentite

en: Comments Attachments Settings
it_IT: Impostazioni allegati commenti

en: Comments Attachments
it_IT: Commenti allegati

en: Enable comments attachments
it_IT: Abilita allegati nei commenti

en: Activity Moderation Settings
it_IT: Impostazioni moderazione attività

en: Forbidden Community Words
it_IT: Parole della comunità proibite

en: Add a list of forbidden words that cannot be used on the activity posts and comments.
it_IT: Aggiungi un elenco di parole proibite che non possono essere utilizzate nei post di attività e nei commenti.

en: Posts Per Page Settings
it_IT: Impostazioni dei post per pagina

en: Profile - Posts Per Page
it_IT: Profilo - Post per pagina

en: Profile wall posts per page
it_IT: Post in bacheca del profilo per pagina

en: Groups - Posts Per Page
it_IT: Gruppi - Post per pagina

en: Groups wall posts per page
it_IT: Gruppi di post in bacheca per pagina

en: Activity - Posts Per Page
it_IT: Attività - Post per pagina

en: Global activity wall posts per page
it_IT: Post in bacheca di attività globali per pagina

en: Control Wall Posts Visibility
it_IT: Controlla la visibilità dei pali a muro

en: Enable activity %s posts
it_IT: Abilita i post dell'attività %s

en: How to get your captcha keys?
it_IT: Come ottenere le chiavi captcha?

en: To get your keys visit <strong><a href="%s">The reCAPTCHA Site</a></strong> and make sure to use the Recaptcha V2 or check the documentation.
it_IT: Per ottenere le tue chiavi visita <strong><a href="%s">The reCAPTCHA Site</a></strong> e assicurati di utilizzare Recaptcha V2 o controlla la documentazione.

en: Enable Captcha
it_IT: Abilita Captcha

en: Enable using the captcha
it_IT: Abilita l'uso di Captcha

en: Captcha Site Key
it_IT: Chiave sito captcha

en: The reCaptcha site key
it_IT: La chiave del sito reCaptcha

en: Pages Settings
it_IT: Impostazioni pagine

en: Choose login page
it_IT: Scegli la pagina del login

en: Lost Password Page
it_IT: Pagina password persa

en: Choose lost password page
it_IT: Scegli la pagina della password persa

en: Dashboard & Toolbar Settings
it_IT: Impostazioni dashboard e barra degli strumenti

en: Hide Dashboard For Subscribers
it_IT: Nascondi dashboard per gli abbonati

en: Hide admin toolbar and dashborad for subscribers
it_IT: Nascondi la barra degli strumenti di amministrazione e il dashboard per gli abbonati

en: Specify membership system page top margin
it_IT: Specificare il margine superiore della pagina del sistema di appartenenza

en: Specify membership system page bottom margin
it_IT: Specificare il margine inferiore della pagina del sistema di appartenenza

en: Enable Limit Login
it_IT: Abilita limite login

en: Enable limit login attempts
it_IT: Abilita limite tentativi di accesso

en: Allowed Login Retries
it_IT: Tentativi di accesso consentiti

en: Lock out after this many tries
it_IT: Bloccare dopo tanti tentativi

en: Short Lockouts Number
it_IT: Numero di blocchi brevi

en: Apply long lockout after this many lockouts
it_IT: Applicare un lungo blocco dopo tanti blocchi

en: Retries Duration
it_IT: Durata tentativi

en: Reset retries after this many seconds
it_IT: Il ripristino riprova dopo questo numero di secondi

en: Short Lockouts Duration
it_IT: Durata dei blocchi brevi

en: Short lockout for this many seconds
it_IT: Breve blocco per molti secondi

en: Long Lockouts Duration
it_IT: Lunga durata dei blocchi

en: Long lockout for this many seconds
it_IT: Blocco lungo per tanti secondi

en: Form Title
it_IT: Titolo form

en: Form title color
it_IT: Colore del titolo del modulo

en: Form Subtitle
it_IT: Sottotitolo modulo

en: Form subtitle color
it_IT: Colore dei sottotitoli del modulo

en: Cover Title Background
it_IT: Sfondo del titolo di copertina

en: Cover title background color
it_IT: Colore di sfondo del titolo della copertina

en: Fields Styling Settings
it_IT: Impostazioni per lo stile dei campi

en: Labels
it_IT: Etichette

en: Form labels color
it_IT: Colore etichette modulo

en: Inputs Text
it_IT: Campo di testo

en: Inputs text color
it_IT: Colore campo di testo

en: Inputs Background
it_IT: Input Background

en: Inputs background color
it_IT: Inserisce il colore di sfondo

en: Inputs Border
it_IT: Bordo degli ingressi

en: Inputs border color
it_IT: Inserisce il colore del bordo

en: Icons
it_IT: Icone

en: Fields icons color
it_IT: Colore delle icone dei campi

en: Icons Background
it_IT: Sfondo di icone

en: Fields icons background color
it_IT: Colore di sfondo delle icone dei campi

en: Remember Me Styling Settings
it_IT: Impostazioni per lo styling di Ricordami

en: "Remember Me" Color
it_IT: Colore "Ricordami"

en: Form "remember me" color
it_IT: Colore "ricordami"

en: Checkbox Border
it_IT: Checkbox Bordo

en: Form checkbox border color
it_IT: Colore del bordo della casella di controllo del modulo

en: Checkbox Icon
it_IT: Icona della casella di controllo

en: Form checkbox icon color
it_IT: Colore dell'icona della casella di controllo del modulo

en: Buttons Styling Settings
it_IT: Impostazioni stili pulsanti

en: "Lost Password" Color
it_IT: Colore "Password smarrita"

en: Form "lost password" color
it_IT: Colore form "password persa"

en: Login Button Color
it_IT: Colore del pulsante login

en: Login button background color
it_IT: Sfondo del pulsante login

en: Login Button Text
it_IT: Testo del pulsante login

en: Login button text color
it_IT: Colore del pulsante login

en: Register Button Color
it_IT: Colore pulsante registrazione

en: Register button background color
it_IT: Colore sfondo del pulsante

en: Register Button Text
it_IT: Testo pulsante registrazione

en: Register button text color
it_IT: Colore testo pulsante registrazione

en: Enable ajax in login forms?
it_IT: Abilita ajax nel form del login?

en: Enable popup login form?
it_IT: Abilita popup login?

en: Login Button Title
it_IT: Titolo pulsante di accesso

en: Type login button title
it_IT: Digita il titolo del pulsante di accesso

en: Register Button Title
it_IT: Titolo pulsante registrazione

en: Type register button title
it_IT: Digitare il titolo del pulsante di registrazione

en: Lost Password Title
it_IT: Titolo password smarrita

en: Type lost password title
it_IT: Digita il titolo della password persa

en: Custom Registration Link
it_IT: Link di registrazione personalizzato

en: Paste a custom registration page link
it_IT: Incolla un collegamento alla pagina di registrazione personalizzato

en: Redirect Settings
it_IT: Impostazioni redirect

en: After login redirect user to?
it_IT: Dopo il login reindirizzare l'utente a?

en: After user login redirect to which page?
it_IT: Dopo il login utente reindirizzare a quale pagina?

en: After login redirect admin to?
it_IT: Dopo il login dell'amministratore, reindirizzare a quale pagina?

en: After admin login redirect to which page?
it_IT: Dopo il login dell'amministratore, reindirizzare a quale pagina?

en: After logout redirect user to?
it_IT: Dopo il logout reindirizzare l'utente a?

en: After user logout redirect to which page?
it_IT: Dopo il logout dell'utente reindirizzare a quale pagina?

en: Login Widget Margin Settings
it_IT: Impostazioni del margine del widget di accesso

en: Specify box top margin
it_IT: Specificare il margine superiore della casella

en: Specify box bottom margin
it_IT: Specificare il margine inferiore della casella

en: Enable Form Cover
it_IT: Abilita la copertina del form

en: Enable form header cover?
it_IT: Abilitare la copertina dell'intestazione del modulo?

en: Login form title
it_IT: Login form titolo

en: Login form subtitle
it_IT: Login form sottotitolo

en: Form Cover
it_IT: Copertina form

en: Upload login form cover
it_IT: Carica la copertina del form login

en: Form Fields Layouts
it_IT: Layout dei campi modulo

en: Fields Settings
it_IT: Impostzione campi

en: Fields Icons Position
it_IT: Posizione icona campi

en: Select fields icons position <br>( works only with layouts that support icons! )
it_IT: Seleziona la posizione delle icone dei campi <br> (funziona solo con i layout che supportano le icone!)

en: Fields Border Style
it_IT: Stile bordo campi

en: Select fields border style
it_IT: Seleziona lo stile del bordo dei campi

en: Buttons Settings
it_IT: Impostazioni pulsanti

en: Buttons Icons Position
it_IT: Posizione delle icone dei pulsanti

en: Select buttons icons position <br>( works only with buttons that support icons! )
it_IT: Seleziona la posizione delle icone dei pulsanti <br> (funziona solo con i pulsanti che supportano le icone!)

en: Buttons Border Style
it_IT: Stile del bordo dei pulsanti

en: Select buttons border style
it_IT: Seleziona lo stile del bordo dei pulsanti

en: Lost password form title
it_IT: Titolo del modulo password smarrita

en: Lost password subtitle
it_IT: Sottotitolo password persa

en: Reset Button Title
it_IT: Resetta titolo pulsante

en: Reset password button title
it_IT: Reimposta il titolo del pulsante della password

en: Cover Settings
it_IT: Impostazioni copertina

en: How to get your MailChimp API key & list ID?
it_IT: Come ottenere la chiave API di MailChimp e l'ID elenco?

en: Mailchimp Settings
it_IT: Impostazioni Mailchimp

en: Enable MailChimp
it_IT: Abilita MailChimp

en: Enable MailChimp integration
it_IT: Abilita integrazione MailChimp

en: The MailChimp API key
it_IT: MailChimp API Key

en: MailChimp List ID
it_IT: ID elenco MailChimp

en: The MailChimp list ID
it_IT: L'ID dell'elenco di MailChimp

en: Mailster Settings
it_IT: Impostazioni Mailster

en: Enable Mailster
it_IT: Abilita Mailster

en: Enable Mailster integration
it_IT: Abilita l'integrazione di Mailster

en: Mailsters List ID's
it_IT: L'ID dell'elenco di Mailsters

en: Type the Mailster list id, use ',' to separate ids example: 1,2
it_IT: Digita l'ID dell'elenco di Mailster, usa "," per separare gli ID esempio: 1,2

en: Submit button background
it_IT: Sfondo del pulsante invia

en: Enable Registration
it_IT: Abilita registrazione

en: Enable users registration
it_IT: Abilita registrazione utente

en: New User Default Role
it_IT: Ruolo predefinito nuovo utente

en: Select new user default role
it_IT: Seleziona il nuovo ruolo predefinito dell'utente

en: Terms & Privacy Policy Settings
it_IT: Impostazioni Terms & Privacy Policy

en: Display Note
it_IT: Visualizza note

en: Display terms and privacy policy note
it_IT: Visualizza i termini e la nota sull'informativa sulla privacy

en: Terms URL
it_IT: Termini URl

en: Enter terms and conditions link
it_IT: Inserisci il link ai termini e condizioni

en: Enter privacy policy link
it_IT: Inserisci il link alla privacy policy

en: Register Widget Margin Settings
it_IT: Registra le impostazioni del margine del widget

en: Registration form title
it_IT: Titolo form di registrazione

en: form Subtitle
it_IT: sottotitolo form

en: Sign up form Subtitle
it_IT: Sottotitoli modulo di iscrizione

en: Upload Cover
it_IT: Carica copertina

en: Upload registration form cover
it_IT: Carica la copertina del form registrazione

en: Select buttons icons position <br>( works only with buttons that support icons ! )
it_IT: Seleziona la posizione delle icone dei pulsanti <br> (funziona solo con i pulsanti che supportano le icone!)

en: Enable Social Login
it_IT: Abilita Social Login

en: Activate social login
it_IT: Attivare social login

en: Enable E-mail Confirmation
it_IT: Abilita conferma email

en: Enable email confirmation on social registration.
it_IT: Abilita la conferma e-mail alla registrazione social.

en: Buttons Type
it_IT: Tipo pulsante

en: Select buttons type
it_IT: Scegli il tipo di pulsante

en: Select buttons icons position
it_IT: Scegli la posizione dell'icona del pulsante

en: %s Settings
it_IT: %s Impostazioni

en: Enable Network
it_IT: Abilita Network

en: Enable application
it_IT: Abilita applicazione

en: Application %s
it_IT: Applicazione %s

en: Enter application %s
it_IT: Inserisci l'applicazione %s

en: Application Secret
it_IT: Applicazione segreta

en: Enter application secret key
it_IT: Immettere la chiave segreta dell'applicazione

en: How to get %s keys?
it_IT: Come ottenere %s keys?

en: 2. Create a new application by clicking "Create New App".
it_IT: 2. Creare una nuova applicazione facendo clic su "Crea nuova app".

en: 3. Fill out any required fields such as the application name and description.
it_IT: 3. Compila tutti i campi obbligatori come il nome e la descrizione dell'applicazione.

en: 4. Put your website domain in the site URL field.
it_IT: 4. Inserisci il dominio del tuo sito web nel campo URL del sito.

en: 5. Go to the Status & Review page.
it_IT: 5. Vai alla pagina Stato e revisione.

en: 6. Enable <strong>"Do you want to make this app and all its live features available to the general public?"</strong>.
it_IT: 6. Abilita <strong> "Vuoi rendere questa app e tutte le sue funzioni live disponibili al pubblico in generale?" </strong>.

en: 7. Facebook Login > Settings > Valid OAuth redirect URIs:
it_IT: 7. Accesso Facebook> Impostazioni> URI di reindirizzamento OAuth validi:

en: 9. Go to dashboard and get your <strong>App ID</strong> and <strong>App Secret</strong>
it_IT: 9. Vai alla dashboard e ottieni il tuo <strong>App ID</strong> and <strong>App Secret</strong>

en: <strong><a>Note:</a> Twitter do not provide their users email address, to make that happen you have to submit your application for review untill that time we will request the email from users while registration.</strong>
it_IT: <strong><a>Note:</a> Twitter non fornisce l'indirizzo e-mail dei propri utenti, per fare in modo che ciò accada devi inviare la tua domanda per la revisione fino a quel momento in cui richiederemo l'e-mail agli utenti durante la registrazione.</strong>

en: 4. Put your website domain in the Site URL field.
it_IT: 4. Inserisci il dominio del tuo sito web nel campo URL del sito.

en: 5. Provide URL's below as the Callback URL's for your application respecting the same order.
it_IT: 5. Fornisci gli URL di seguito come URL di richiamata per la tua applicazione rispettando lo stesso ordine.

en: 5.1 First Callback URL: <strong><a>%s</a></strong>
it_IT: 5.1 Primo URL di richiamata: <strong><a>%s</a></strong>

en: 5.2 Second Callback URL: <strong><a>%s</a></strong>
it_IT: 5.2 Secondo URL di richiamata:<strong><a>%s</a></strong>

en: 6. Register Settings and get Consumer Key and Secret.
it_IT: 6. Registra le impostazioni e ottieni la chiave utente e il segreto.

en: 2. Create a new application by clicking "Create a new project".
it_IT: 2. Creare una nuova applicazione facendo clic su "Crea un nuovo progetto".

en: 3. Go to API Access under API Project.
it_IT: 3. Vai a Accesso API in Progetto API.

en: 4. After that click on Create an OAuth 2.0 client ID to create a new application.
it_IT: 4. Successivamente, fare clic su Crea un ID client OAuth 2.0 per creare una nuova applicazione.

en: 5. A pop-up named "Create Client ID" will appear, fill out any required fields such as the application name and description and Click on Next.
it_IT: 5. Verrà visualizzato un popup denominato "Crea ID client", compilare i campi obbligatori come il nome e la descrizione dell'applicazione e fare clic su Avanti.

en: 6. On the popup set Application type to Web application and switch to advanced settings by clicking on ( more options ) .
it_IT: 6. Nella finestra popup impostare Tipo di applicazione su Applicazione Web e passare alle impostazioni avanzate facendo clic su (altre opzioni).

en: 7. Provide URL below as the Callback URL for your application.
it_IT: 7. Fornire l'URL di seguito come URL di richiamata per l'applicazione.

en: 8. Callback URL: <strong><a>%s</a></strong>
it_IT: 8. URL di richiamata:  <strong><a>%s</a></strong>

en: 9. Once you have registered, copy the created application credentials (Client ID and Secret ) .
it_IT: 9. Dopo essersi registrati, copiare le credenziali dell'applicazione creata (ID client e segreto).

en: <br><strong style='color: red;'>Notice : </strong> if google did not approved your application because of the sign in button design you can add this code snippet to the file <strong>'bp-custom.php'</strong> in the path <strong>'wp-content/plugins'</strong> : <a href='https://gist.github.com/KaineLabs/cc8d2479f59f09e04450e8b55ca8da51'>New Google Sign in Button</a>.<br><strong>Ps</strong>: if you didn't find the file 'bp-custom.php', just create a new one !
it_IT: <br><strong style='color: red;'>Notice : </strong> se Google non ha approvato la tua richiesta a causa del design del pulsante di accesso, puoi aggiungere questo snippet di codice al file<strong>'bp-custom.php'</strong> in the path <strong>'wp-content/plugins'</strong> : <a href='https://gist.github.com/KaineLabs/cc8d2479f59f09e04450e8b55ca8da51'>New Google Sign in Button</a>.<br><strong>Ps</strong>: se non hai trovato il file "bp-custom.php", creane uno nuovo!

en: 2. Create a new application by clicking "Create Application".
it_IT: 2. Creare una nuova applicazione facendo clic su "Crea applicazione".

en: 6. Once you have registered, copy the created application credentials ( Client ID and Secret ) .
it_IT: 6. Dopo essersi registrati, copiare le credenziali dell'applicazione creata (ID client e segreto).

en: <strong><a>Note:</a> Instagram do not provide their users email address, to make that happen you have to submit your application for review untill that time we will request the email from users while registration.</strong>
it_IT: <strong><a>Note:</a> Instagram non fornisce l'indirizzo email dei propri utenti, per fare in modo che ciò accada devi inviare la tua domanda per la revisione fino a quel momento in cui richiederemo l'email agli utenti durante la registrazione.</strong>

en: 1. Check this topic on <a href="%1s">How to Setup Instagram Social Login</a> for a detailed steps.
it_IT: 1. Consulta questo argomento su <a href="%1s"> Come configurare l'accesso social di Instagram </a> per i passaggi dettagliati.

en: 2. Fill out any required fields such as the application name and Category.
it_IT: 2. Completare tutti i campi obbligatori come il nome dell'applicazione e la categoria.

en: 4. Once you have registered, copy the created application credentials ( Client ID and Secret ) .
it_IT: 4. Dopo essersi registrati, copiare le credenziali dell'applicazione creata (ID client e segreto).

en: Enable Verified Badges
it_IT: Abilita badge verificati

en: Enable accounts verification
it_IT: Abilita verifica account

en: Ad name is empty or already exists!
it_IT: Il nome dell'annuncio è vuoto o esiste già!

en: Banner field is empty !
it_IT: Il campo banner è vuoto!

en: Ad code is empty!
it_IT: Il codice dell'annuncio è vuoto!

en: Update Ad
it_IT: Aggiorna annuncio

en: No ads found!
it_IT: Nessun annuncio trovato!!

en: All the ads created will be added automatically to the bottom of the profile sidebar to change their placement or control their visibility go to <strong>Youzify Panel > Profile Settings > Profile Structure</strong>.
it_IT: Tutti gli annunci creati verranno aggiunti automaticamente in fondo alla barra laterale del profilo per modificarne il posizionamento o controllarne la visibilità <strong>Pannello Youzify> Impostazioni profilo> Struttura profilo</strong>.

en: Create New Ad
it_IT: Crea nuovo annuncio

en: Loading Effect
it_IT: Effetto toading

en: Choose how you want your ad to be loaded?
it_IT: Scegli come desideri che venga caricato il tuo annuncio?

en: Is Sponsored?
it_IT: E' sponsorizzato?

en: Display "Sponsored" title above the ad
it_IT: Visualizza il titolo "Sponsorizzato" sopra l'annuncio

en: Ad Name
it_IT: Nome annuncio

en: You'll use it in the profile structure
it_IT: Lo userai nella struttura del profilo

en: Ad type
it_IT: Tipo annuncio

en: Choose the ad type
it_IT: Scegli il tipo di annuncio

en: Adsense Code
it_IT: Codice Adsense

en: Ad URL
it_IT: Aggiungi URL

en: Ad banner link URL
it_IT: URL del link del banner pubblicitario

en: Ad Banner
it_IT: Banner annuncio

en: Uplaod ad banner image
it_IT: Carica il banner dell'annuncio

en: Ad Code
it_IT: Codice annuncio

en: Put your adsense code here
it_IT: Metti qui il tuo codice adsense

en: Add New Ad
it_IT: Aggiungi nuovo annuncio

en: Comments General Settings
it_IT: Impostazioni generali commenti

en: Comments Per Page
it_IT: Commenti per pagina

en: How many comments per page?
it_IT: Quanti commenti per pagina?

en: Comments Visibility Settings
it_IT: Impostazioni di visibilità dei commenti

en: Show comments title
it_IT: Mostra il titolo del commento

en: Date
it_IT: Data

en: Show comments date
it_IT: Mostra data commento

en: Button
it_IT: Pulsante

en: Show "View Comment" button
it_IT: Mostra il pulsante "Visualizza commento"

en: Comments Styling Settings
it_IT: Impostazioni stili commenti

en: Fullname
it_IT: Nome e cognome

en: Comments author color
it_IT: Colore dell'autore dei commenti

en: Comments username color
it_IT: Colore username commenti

en: Comments date color
it_IT: Colore data commenti

en: Comments Text
it_IT: Testo commenti

en: Comments text color
it_IT: Colore testo commenti

en: "View Comment" background
it_IT: Sfondo "Visualizza commento"

en: "View Comment" text color
it_IT: Colore del testo "Visualizza commento"

en: Button Icon
it_IT: Icona pulsante

en: "View Comment" icon color
it_IT: Colore dell'icona "Visualizza commento"

en: Add New Tab
it_IT: Aggiungi nuova tab

en: No custom tabs found!
it_IT: Nessuna scheda personalizzata trovata!

en: Show for Non Logged-in
it_IT: Mostra per chi non ha effettuato l'accesso

en: Display tab for non logged-in users
it_IT: Scheda Visualizza per utenti non registrati

en: Tab Title
it_IT: Titolo scheda

en: Add tab title
it_IT: Aggiungi il titolo della scheda

en: Tab Slug
it_IT: Scheda slug

en: Should be in english lowercase letters and without spaces you can use only underscores to link words example: new_company
it_IT: Dovrebbe essere in lettere minuscole inglesi e senza spazi puoi usare solo trattini bassi per collegare le parole esempio: new_company

en: Tab Type
it_IT: Tipo di scheda

en: Choose the tab type
it_IT: Scegli il tipo di scheda

en: Display page sidebar
it_IT: Visualizza la barra laterale della pagina

en: Show page sidebar works only on horizontal layout
it_IT: Mostra barra laterale della pagina funziona solo sul layout orizzontale

en: Tab Content
it_IT: Contenuto della scheda

en: Allow Private Profiles
it_IT: Consenti profili privati

en: Allow users to make their profiles private
it_IT: Consenti agli utenti di rendere privati ​​i propri profili

en: Use Profile Effects?
it_IT: Usare effetti del profilo?

en: Load profile elements with effects
it_IT: Carica elementi del profilo con effetti

en: Account Settings
it_IT: Impostazioni account

en: Allow Delete Accounts
it_IT: Consenti eliminazione account

en: Allow registered members to delete their own accounts
it_IT: Consenti ai membri registrati di eliminare i propri account

en: Default Profiles Photos Settings
it_IT: Impostazioni foto dei profili predefiniti

en: Default Profile Avatar
it_IT: Avatar profilo predefinito

en: Upload default profiles avatar
it_IT: Carica avatar dei profili predefiniti

en: Default Profile Cover
it_IT: Copertura profilo predefinita

en: Upload default profiles cover
it_IT: Carica la copertina dei profili predefiniti

en: Show if user is online or offline!
it_IT: Mostra se l'utente è online o offline!

en: Header Meta Settings
it_IT: Impostazioni meta intestazione

en: The First Meta Icon
it_IT: La prima icona meta

en: Choose the first user meta icon.
it_IT: Scegli la prima meta icona utente.

en: The First Meta
it_IT: La prima meta

en: Choose the first header user meta.
it_IT: Scegli il primo meta utente dell'intestazione.

en: The Second Meta Icon
it_IT: La seconda icona dei meta

en: Choose the second header user meta icon.
it_IT: Scegli la seconda meta icona dell'intestazione dell'utente.

en: The Second Meta
it_IT: La seconda meta

en: Choose the second header user meta.
it_IT: Scegli il secondo meta utente dell'intestazione.

en: Vertical Header Meta
it_IT: Meta intestazione verticale

en: Header Meta Icon
it_IT: Icona Meta intestazione

en: Vertical header user meta icon?
it_IT: Meta icona utente dell'intestazione verticale?

en: Header Meta
it_IT: Intestazione meta

en: Vertical header user meta type?
it_IT: Meta-tipo utente dell'intestazione verticale?

en: <strong>"Vertical Header Settings"</strong> section options works only with the <strong>Vertical Header Layouts</strong>. if you use it with horizontal layouts it will have <strong>no effect</strong>!
it_IT: <strong>"Impostazioni intestazione verticale"</strong> le opzioni di sezione funzionano solo con l'estensione <strong>Layout di intestazione verticale </strong>. se lo usi con layout orizzontali avrà <strong>nessun effetto</strong>!

en: Vertical Header settings
it_IT: Impostazioni intestazione verticale

en: Use statistics borders?
it_IT: Utilizzare i confini delle statistiche?

en: Use statistics silver background?
it_IT: Utilizzare statistiche di sfondo argento?

en: Header Image Format
it_IT: Formato immagine intestazione

en: Effects Settings
it_IT: Impostazione effetti

en: Header Photo Effect
it_IT: Effetti foto intestazione

en: Works only with circle photos !
it_IT: Funziona solo con le foto del cerchio!

en: Header Loading Effect
it_IT: Effetto caricamento intestazione

en: select header loading effect
it_IT: selezionare l'effetto di caricamento dell'intestazione

en: Header Networks Settings
it_IT: Impostazione social nell'intestazione

en: show header social networks
it_IT: visualizzare i social nell'intestazione

en: Header Statistics Settings
it_IT: Impostazioni statistiche intestazione

en: Username text color
it_IT: Colore username

en: Header text color
it_IT: Colore del testo dell'intestazione

en: Info Styling Settings
it_IT: Impostazioni per lo stile delle informazioni

en: Info Title
it_IT: Titolo informazioni

en: Info titles color
it_IT: Colore titolo informazioni

en: Info Value
it_IT: Value informazioni

en: Info values color
it_IT: Colore values informazioni

en: Media Subtabs Settings
it_IT: Impostazioni sottoschede multimediali

en: Media Types Visibility
it_IT: Visibilità dei tipi di media

en: Navbar General Settings
it_IT: Impostazioni generali navbar

en: Display Navbar Icons
it_IT: Visualizza icone navbar

en: Show navbar pages icons
it_IT: Mostra le icone delle pagine della barra di navigazione

en: Navbar Menus Limit
it_IT: Limite menu Navbar

en: Number of visible pages on the navbar
it_IT: Numero di pagine visibili sulla barra di navigazione

en: How you want the navbar to be loaded?
it_IT: Come vuoi che venga caricata la barra di navigazione?

en: Navbar Icons Style Settings
it_IT: Impostazioni dello stile delle icone della barra di navigazione

en: Vertical Layout Navbar Settings
it_IT: Impostazioni del layout navbar

en: Navbar Styling Settings
it_IT: Impostazioni per lo stile della barra di navigazione

en: Background
it_IT: Sfondo

en: Navbar background color
it_IT: Colore sfondo navbar

en: Navbar icons color
it_IT: Colore delle icone della barra di navigazione

en: Tabs Title
it_IT: Titolo schede

en: Pages links color
it_IT: Colore dei collegamenti delle pagine

en: Tabs Hover
it_IT: Hover schede

en: Pages links hover color
it_IT: Colore dei collegamenti hover delle pagine

en: Border Color
it_IT: Colore bordo

en: Links border color
it_IT: Colore bordo link

en: Posts General Settings
it_IT: Impostazioni generali post

en: Posts Per Page
it_IT: Post per pagina

en: How many posts per page?
it_IT: Quanti post per pagina?

en: Posts Visibility Settings
it_IT: Impostazioni visibilità articoli

en: Show post meta
it_IT: Visualizza Post Meta

en: Show post meta icons
it_IT: Mostra le icone meta dei post

en: Show post excerpt
it_IT: Mostra il post excerpt

en: Show post date
it_IT: Visualizza post date

en: Post Categories
it_IT: Categorie post

en: Show post categories
it_IT: Visualizza categorie post

en: Post Comments
it_IT: Pubblica commenti

en: Show comments number
it_IT: Mostra numero commenti

en: Read More
it_IT: Leggi di più

en: Show read more button
it_IT: Mostra pulsante Leggi altro

en: Post Styling Settings
it_IT: Impostazioni di post styling

en: Post Title
it_IT: Titolo articolo

en: Post title color
it_IT: Colore del titolo dell'articolo

en: Post meta color
it_IT: Colore meta post

en: Post Meta Icons
it_IT: Icone post meta

en: Meta icons color
it_IT: Colore icona meta

en: Post excerpt color
it_IT: Colore Post excerpt

en: Read More Background
it_IT: Leggi di più Background

en: Read more button color
it_IT: Colore pulsante leggi altro

en: Read More Text
it_IT: Testo leggi di più

en: Read more text color
it_IT: Colore testo leggi altro

en: Read More Icon
it_IT: Icona Leggi altro

en: Read more icon color
it_IT: Colore icona leggi di più

en: Enable Reviews
it_IT: Abilita Revisioni

en: Enable reviews
it_IT: Abilita revisioni

en: Allow Reviews Edition
it_IT: Consenti edizione recensioni

en: Allow users to edit their reviews?
it_IT: Consentire agli utenti di modificare le proprie recensioni?

en: Reviews Privacy
it_IT: Privacy delle recensioni

en: Who can see users reviews?
it_IT: Chi può vedere le recensioni degli utenti ?

en: Reviews Per Page
it_IT: Revisioni per pagina

en: Number of reviews per page?
it_IT: Numero di recensioni per pagina?

en: Show Widget
it_IT: Visualizza widget

en: Hide Widget
it_IT: Nascondi widget

en: Left
it_IT: Sinistra

en: Right
it_IT: Destra

en: Main Widgets
it_IT: Widget principali

en: Hidden
it_IT: Nascondi

en: Sorry, no subtabs settings exists!
it_IT: Spiacenti, non esistono impostazioni delle sottoschede!

en: %s Subtabs Settings
it_IT: %s Impostazioni sottoscheda

en: %s Icon
it_IT: %s Icona

en: %s tab icon
it_IT: %s icona scheda

en: Tabs General Settings
it_IT: Impostazioni generali tabs

en: -- Select Default Tab --
it_IT: - Seleziona scheda predefinita -

en: Default Tab
it_IT: Scheda di default

en: Choose profile default tab
it_IT: Scegli la scheda predefinita del profilo

en: Pagination Styling Settings
it_IT: Impostazioni stile impaginazione

en: Numbers Color
it_IT: Colore numeri

en: Pages numbers color
it_IT: Colore dei numeri delle pagine

en: Numbers Background
it_IT: Sfondo di numeri

en: Pages numbers background
it_IT: Sfondo di numeri di pagine

en: Active Page Background
it_IT: Sfondo della pagina attiva

en: Active page background color
it_IT: Colore di sfondo della pagina attiva

en: Active Page Number
it_IT: Numero di pagina attiva

en: Active page number color
it_IT: Colore del numero di pagina attiva

en: %s Tab
it_IT: %s Scheda

en: Display Tab
it_IT: Visualizza scheda

en: Show %s tab
it_IT: Visualizza %s scheda

en: %s Title
it_IT: %s Titolo

en: %s tab title
it_IT: %s titolo scheda

en: %s Order
it_IT: %s Ordine

en: %s tab order
it_IT: %s ordine schede

en: Delete Tab
it_IT: Elimina scheda

en: Delete %s tab
it_IT: Elimina %s scheda

en: Profile Picture
it_IT: Avatar profilo

en: User Capabilities Settings
it_IT: Impostazioni delle capacità utente

en: Account Privacy
it_IT: Privacy account

en: Private Account
it_IT: Account privato

en: Make your profile private, only friends can access.
it_IT: Rendi privato il tuo profilo, solo gli amici possono accedervi.

en: Activity Stream Purchases
it_IT: Acquisti del flusso di attività

en: Post my purchases in the activity stream.
it_IT: Pubblica i miei acquisti nel flusso di attività.

en: Export Data
it_IT: Esporta Data

en: Delete Account
it_IT: Elimina account

en: Mentions Notifications
it_IT: Notifiche menzioni

en: Email me when a member mentions me in a post
it_IT: Inviami un'email quando un membro mi menziona in un post

en: Replies Notifications
it_IT: Notifiche di risposte

en: Mail me when a member replies to a post or comment I have posted
it_IT: Inviami una mail quando un membro risponde a un post o a un commento che ho pubblicato

en: Messages Notifications
it_IT: Notifica messaggi

en: Email me when a member sends me a new message
it_IT: Inviami un'email quando un membro mi invia un nuovo messaggio

en: Friendship Requested Notifications
it_IT: Notifiche richieste di amicizia

en: Email me when a member sends me a friendship request
it_IT: Inviami un'e-mail quando un membro mi invia una richiesta di amicizia

en: Friendship Accepted Notifications
it_IT: Notifiche di amicizia accettata

en: Email me when a member accepts my friendship request
it_IT: Inviami un'email quando un membro accetta la mia richiesta di amicizia

en: Group Invitations Notifications
it_IT: Notifiche di inviti di gruppo

en: Email me when a member invites me to join a group
it_IT: Inviami un'email quando un membro mi invita a unirmi a un gruppo

en: Group Information Notifications
it_IT: Informazioni notifiche gruppo

en: Email me when a group information is updated
it_IT: Inviami un'email quando le informazioni di un gruppo vengono aggiornate

en: Group Admin Promotion Notifications
it_IT: Notifiche di promozione dell'amministratore di gruppo

en: Email me when I am promoted to a group administrator or moderator
it_IT: Inviami un'email quando vengo promosso a amministratore o moderatore del gruppo

en: Join Group Notifications
it_IT: Notifiche di gruppo

en: Email me when a member requests to join a private group for which I am an admin
it_IT: Inviami un'email quando un membro richiede di entrare a far parte di un gruppo privato di cui sono un amministratore

en: Group Membership Request Notifications
it_IT: Notifiche di richiesta di iscrizione al gruppo

en: Email me when my request to join a group has been approved or denied
it_IT: Inviami un'e-mail quando la mia richiesta di partecipare a un gruppo è stata approvata o rifiutata

en: Profile Cover
it_IT: Copertina profilo

en: Current Password
it_IT: Password corrente

en: Required to update email or change current password
it_IT: Necessario per aggiornare l'email o modificare la password corrente

en: Change your account email
it_IT: Cambia la tua email

en: New Password
it_IT: Nuova password

en: Type your new password
it_IT: Digita la tua nuova password

en: Confirm Password
it_IT: Conferma password

en: Confirm your new password
it_IT: Conferma la nuova password

en: Block Members
it_IT: Blocca utente

en: Change Username
it_IT: Cambia username

en: Current Username
it_IT: Username corrente

en: This is your current username
it_IT: Questo è il tuo nome utente attuale

en: New Username
it_IT: Nuovo username

en: Enter the new username of your choice
it_IT: Inserisci il nuovo nome utente di tua scelta

en: Activate your account
it_IT: Attiva il tuo account

en: Deactivated
it_IT: Disattivato

en: Deactivate your account
it_IT: Disattiva il tuo account

en: Active
it_IT: Attivo

en: Account Status
it_IT: Stato account

en: Your current account status:
it_IT: Il tuo stato corrente:

en: Update Status
it_IT: Aggiorna stato

en: If you select deactivate, you will be hidden from the users.
it_IT: Se selezioni Disattiva, sarai nascosto agli utenti.

en: Activate
it_IT: Attiva

en: Deactivate
it_IT: Disattiva

en: Display Title
it_IT: Visualizza titolo

en: Show widget title area
it_IT: Mostra l'area del titolo del widget

en: Widget Title
it_IT: Titolo widget

en: Type widget name
it_IT: Digita il nome del widget

en: How you want the widget to be loaded?
it_IT: Come vuoi che venga caricato il widget?

en: Image Border Style
it_IT: Stile bordo immagine

en: Widget photo border style
it_IT: Stile bordo foto widget

en: Widget Styling Settings
it_IT: Impostazioni per lo stile dei widget

en: User full name color
it_IT: Colore del nome completo dell'utente

en: Position
it_IT: Posizione

en: User position color
it_IT: Colore posizione utente

en: Biography
it_IT: Biografia

en: User biography color
it_IT: Colore biografia utente

en: Title Border
it_IT: Titolo bordo

en: Widget title border
it_IT: Bordo del titolo del widget

en: All the custom widgets created will be added automatically to the bottom of the profile sidebar to change their placement or control their visibility go to <strong>Youzify Panel > Profile Settings > Profile Structure</strong>.
it_IT: Tutti i widget personalizzati creati verranno aggiunti automaticamente in fondo alla barra laterale del profilo per cambiarne la posizione o controllarne la visibilità vai a <strong>Youzify Pannello > Impostazioni profilo > Struttura profilo</strong>.

en: Choose how you want your custom widgets to be loaded?
it_IT: Scegli come caricare i tuoi widget personalizzati?

en: Widget Icon
it_IT: Icona widget

en: Select widget icon
it_IT: Scegli l'icona del widgwt

en: Add widget title
it_IT: Aggiungi il titolo del widget

en: Display Widget Title
it_IT: Visualizza il titolo del widget

en: Show widget title
it_IT: Visualizza il titolo del widget

en: Use Widget Padding
it_IT: Usa il riempimento del widget

en: Display widget padding
it_IT: Visualizza il riempimento del widget

en: Widget Content
it_IT: Contenuto widget

en: Paste your shortcode or any html code. you can use the following tags inside the content : <br>The tag {displayed_user} will be replaced by the displayed profile user id and the tag {logged_in_user} will be replaced by the logged-in user id.
it_IT: Incolla il tuo shortcode o qualsiasi codice html. puoi utilizzare i seguenti tag all'interno del contenuto: <br> Il tag {displayed_user} verrà sostituito dall'id utente del profilo visualizzato e il tag {logged_in_user} sarà sostituito dall'id utente connesso.

en: Add New Widget
it_IT: Aggiungi nuovo widget

en: No custom widgets found!
it_IT: Nessun widget personalizzato trovato!

en: Allowed Photos Number
it_IT: Numero di foto consentito

en: Maximum allowed photos
it_IT: Numero massimo di foto consentite

en: Icon Hover Background
it_IT: Icona di sfondo al passaggio del mouse

en: Zoom icon hover background color
it_IT: Colore di sfondo al passaggio del mouse sull'icona dello zoom

en: Icon Hover Color
it_IT: Colore icona al passaggio del mouse

en: Zoom icon hover color
it_IT: Colore al passaggio del mouse sull'icona dello zoom

en: Select widget layout
it_IT: Seleziona il layout del widget

en: Allowed Friends Number
it_IT: Numero di amici consentiti

en: Maximum number of friends to display
it_IT: Numero massimo di amici da visualizzare

en: Allowed Groups Number
it_IT: Numero di gruppi consentiti

en: Maximum number of groups to display
it_IT: Numero massimo di gruppi da visualizzare

en: Email Settings
it_IT: Impostazioni email

en: E-mail Field
it_IT: Campo Email

en: Select the email box field
it_IT: Seleziona il campo della casella di posta elettronica

en: Email Loading Effect
it_IT: Effetto caricamento email

en: Email loading effect
it_IT: Effetto caricamento email

en: Background Left
it_IT: Sfondo sinistra

en: gradient background color
it_IT: colore di sfondo sfumato

en: Background Right
it_IT: Sfondo destra

en: Gradient background color
it_IT: Colore di sfondo sfumato

en: Address Styling Settings
it_IT: Impostazioni per lo stile degli indirizzi

en: Address Field
it_IT: Campo indirizzo

en: Select the address box field
it_IT: Seleziona il campo della casella dell'indirizzo

en: Address Loading Effect
it_IT: Effetto caricamento indirizzi

en: Address loading effect
it_IT: Effetto caricamento indirizzi

en: Website Styling Settings
it_IT: Impostazioni stile sito

en: Website Field
it_IT: Campo del sito web

en: Select the website box field
it_IT: Seleziona il campo della casella del sito web

en: Website Loading Effect
it_IT: Effetto caricamento sito web

en: Website loading effect?
it_IT: Effetto caricamento sito web?

en: Phone Number Styling Settings
it_IT: Impostazioni per lo stile del numero di telefono

en: Phone Field
it_IT: Campo telefono

en: Select the phone box field
it_IT: Seleziona il campo del telefono

en: Phone Loading Effect
it_IT: Effetto di caricamento del numero di telefono

en: Phone number loading effect?
it_IT: Effetto di caricamento del numero di telefono?

en: Icon Background
it_IT: Sfondo icona

en: Icon background color
it_IT: Colore sfondo icona

en: Icon text color
it_IT: Colore icona

en: Icon hover background color
it_IT: Colore di sfondo dell'icona al passaggio del mouse

en: Icon text hover color
it_IT: Colore hover icona

en: How to get Instagram keys?
it_IT: Come ottenere le chiavi di Instagram?

en: Instagram App Settings
it_IT: Impostazioni dell'app Instagram

en: Application ID
it_IT: ID applicazione

en: Enter application ID
it_IT: Immettere l'ID dell'applicazione

en: <strong><a>Note:</a> You should submit your application for review and it should be approved in order to make your website users able to use the instagram widget.</strong>
it_IT: <strong><a>Note:</a> Dovresti inviare la tua domanda per la revisione e dovrebbe essere approvata per rendere gli utenti del tuo sito web in grado di utilizzare il widget Instagram.</strong>

en: 1. Check this topic on <a href="%1s">How to setup Instagram widget</a> for a detailed steps.
it_IT: 1. Consulta questo argomento su <a href="%1s"> Come configurare il widget Instagram </a> per i passaggi dettagliati.

en: Type widget title
it_IT: Digita il titolo del widget

en: Widget Styling Widget
it_IT: Widget per lo styling dei widget

en: Link Icon Background
it_IT: Icona di collegamento sfondo

en: Link Icon
it_IT: Link icona

en: Link icon color
it_IT: Colore icona link

en: Link Description
it_IT: Descrizione link

en: Link description color
it_IT: Colore della descrizione link

en: Link URL
it_IT: Url del link

en: Choose link color
it_IT: Scegli il colore del link

en: Media Filters
it_IT: Filtri Media

en: You can change the order of filters or remove some. The allowed filters names are photos, videos, audios, files
it_IT: Puoi modificare l'ordine dei filtri o rimuoverne alcuni. I nomi dei filtri consentiti sono foto, video, audio, file

en: Media Photos Number
it_IT: Numero foto

en: Maximum shown items
it_IT: Numero massimo di elementi visualizzati

en: Media Videos Number
it_IT: Numero Video

en: Media Audios Number
it_IT: Numero Audio

en: Media Files Number
it_IT: Numero files

en: Allowed Services Number
it_IT: Numero di servizi consentiti

en: Maximum allowed services
it_IT: Numero massimo di servizi consentiti

en: Styling Widget
it_IT: Stili per i widget

en: Buttons Color
it_IT: Colore pulsante

en: Photo buttons color
it_IT: Colore pulsante foto

en: Buttons Icon
it_IT: Icona pulsante

en: Button icons color
it_IT: Colore icona pulsante

en: Buttons Hover Color
it_IT: Colore hover pulsante

en: Buttons hover color
it_IT: Colore hover pulsante

en: Buttons icons hover color
it_IT: Colore icona hover pulsante

en: Post Types
it_IT: Tipo post

en: Add post types
it_IT: Aggiungi tipo post

en: Widget Visibility Settings
it_IT: Impostazioni di visibilità del widget

en: Show meta icons
it_IT: Mostra le meta icone

en: Show post comments
it_IT: Mostra commenti al post

en: Show post tags
it_IT: Mostra i tag dei post

en: Post type background
it_IT: Post Type Background

en: Post Type Text
it_IT: Testo del tipo di post

en: Type text color
it_IT: Digita il colore del testo

en: Excerpt
it_IT: Estratto

en: Post tags color
it_IT: Colore dei tag dei post

en: Tags Background
it_IT: Sfondo tag

en: Tags background color
it_IT: Colore di sfondo dei tag

en: Post hashtags color
it_IT: Pubblica hashtag di colore

en: Read more background color
it_IT: Maggiori informazioni sul colore di sfondo

en: Project Types
it_IT: Tipo progetto

en: Add project types
it_IT: Aggiungi nuovo tipo di progetto

en: Show project meta
it_IT: Mostra meta progetto

en: Project Meta Icons
it_IT: Meta icone del progetto

en: Show project icons
it_IT: Visualizza icona progetti

en: Project Tags
it_IT: Tags progetti

en: Show project tags
it_IT: Visualizza tag progetti

en: Type Background
it_IT: Tipo di sfondo

en: Project type background color
it_IT: Colore di sfondo del tipo di progetto

en: Project Type Text
it_IT: Tipo di progetto

en: Type text color
it_IT: Digita il colore del testo

en: Project Title
it_IT: Titolo progetto

en: Project title color
it_IT: Colore del titolo del progetto

en: Project meta color
it_IT: Meta colore del progetto

en: Project icons color
it_IT: Colore delle icone del progetto

en: Project Description
it_IT: Descrizione progetto

en: Project description color
it_IT: Colore descrizione progetto

en: Project tags color
it_IT: Colore dei tag di progetto

en: Project hashtags color
it_IT: Pubblica hashtag di colore

en: Cover Gradient Settings
it_IT: Impostazioni della sovrapposizione della copertina

en: Left Color
it_IT: Colore sinistra

en: Gradient left color
it_IT: Colore sinistro sfumato

en: Right Color
it_IT: Colore destro

en: Gradient right color
it_IT: Colore sfumato destro

en: Quote Icon Background
it_IT: Icona background citazione

en: Quote Icon
it_IT: Icona citazione

en: Quote icon color
it_IT: Colore icona citazione

en: Quote Text
it_IT: Citazione

en: Quote text color
it_IT: Colore citazione

en: Quote Owner
it_IT: Utente

en: Quote owner title
it_IT: Titolo utente

en: Allowed Posts Number
it_IT: Numero di post consentiti

en: Maximum allowed posts
it_IT: Numero massimo di post consentiti

en: Post date color
it_IT: Colore data di pubblicazione

en: Reviews Per Widget
it_IT: Recensioni per widget

en: Maximum number of reviews to display
it_IT: Numero massimo di recensioni da visualizzare

en: Show services title
it_IT: Mostra il titolo dei servizi

en: Maximum allowed services number
it_IT: Numero massimo di servizi consentiti

en: Services Box Layouts
it_IT: Impostazioni servizi

en: Services Widget Layouts
it_IT: Impostazioni servizi

en: Widget Visibility Setting
it_IT: Impostazioni di visibilità del widget

en: Service Icon
it_IT: Icona servizi

en: Show services icon
it_IT: Impostazioni servizi icona

en: Service Title
it_IT: Titolo servizi

en: Service Description
it_IT: Descrizione servizi

en: Show services description
it_IT: Visualizza impostazioni servizi

en: Service icon color
it_IT: Colore dell'icona del servizio

en: Service Icon Background
it_IT: Sfondo dell'icona di servizio

en: Service icon background
it_IT: Sfondo dell'icona di servizio

en: Service title color
it_IT: Colore del titolo del servizio

en: Service description color
it_IT: Colore descrizione servizi

en: Show skills title
it_IT: Mostra il titolo della skills

en: Allowed Skills Number
it_IT: Numero di skills consentite

en: Maximum llowed skills number.
it_IT: Numero massimo di abilità consentite.

en: Show slideshow title
it_IT: Mostra il titolo della presentazioneMostra il titolo del commento

en: Slideshow widget title
it_IT: Slideshow titolo

en: How you want the slideshow to be loaded?
it_IT: Come vuoi che venga caricata la presentazione?

en: Allowed Slides Number
it_IT: Numero di slides consentite

en: Maximum allowed slides
it_IT: Numero massimo di diapositive consentite

en: Slides Height Type
it_IT: Tipo di altezza diapositive

en: Set slides height type
it_IT: Italiano
    
    Imposta il tipo di altezza delle diapositive

en: Slideshow Styling Settings
it_IT: Impostazioni Slideshow

en: Pagination Color
it_IT: Colore paginazione

en: Slider pagination color
it_IT: Paginazione colore slideshows

en: Slideshow Buttons
it_IT: Pulsante Slideshow

en: "Next" & "Prev" color
it_IT: Colore "Avanti" e "Indietro"

en: Networks Styling Settings
it_IT: Networks impostazioni stili

en: Networks Icons Size
it_IT: Networks grandezza icona

en: Select icons size
it_IT: Seleziona dimensione icona

en: Networks Background
it_IT: Widget del saldo di Mycred

en: Select background type
it_IT: Seleziona il tipo di sfondo

en: Networks Border Style
it_IT: Networks stile bordo

en: Select networks border style
it_IT: Seleziona lo stile del bordo delle reti

en: How to activate user badges widget?
it_IT: Come attivare il widget dei badge utente?

en: Please install the <a href="%1s"> MyCRED Plugin</a> and <strong>MyCRED Badges Extension</strong> to activate the user badges widget.
it_IT: Prego installare <a href="%1s"> MyCRED Plugin</a> e <strong>MyCRED Badges Extension</strong> per attivare il widget dei badge utente.

en: Allowed Badges Number
it_IT: Numero di badge consentito

en: Maximum number of badges to display
it_IT: Numero massimo di badge da visualizzare

en: How to activate user balance widget?
it_IT: Come attivare il widget del saldo utente?

en: Please install the <a href="%1s"> MyCRED Plugin</a> to activate the user balance widget.
it_IT: Installa il <a href="%1s"> MyCRED Plugin </a> per attivare il widget del saldo utente.

en: Box Gradient Settings
it_IT: Impostazioni gradiente box

en: User tag name is empty!
it_IT: Il nome del tag utente è vuoto!

en: No user tags found!
it_IT: Nessun tag utente trovato!

en: Update user tags type
it_IT: Aggiorna il tipo di tag utente

en: Create New Tag
it_IT: Crea nuovo tag

en: User tags widget title
it_IT: Titolo widget tag utente

en: How you want the user tags to be loaded?
it_IT: Come vuoi che vengano caricati i tag utente?

en: Enable User Tags Icon
it_IT: Abilita icona tag utente

en: Display user tags icon
it_IT: Visualizza l'icona dei tag utente

en: Enable User Tags Description
it_IT: Abilita descrizione tag utente

en: Display user tags description
it_IT: Visualizza la descrizione dei tag utente

en: Tags Border Style
it_IT: Tag stile bordo

en: Select tags border style
it_IT: Seleziona lo stile del bordo dei tag

en: User Tags Styling Settings
it_IT: Impostazioni per lo stile dei tag utente

en: Tags Type Title
it_IT: Tag Tipo Titolo

en: Tags type title color
it_IT: I tag digitano il colore del titolo

en: Tags Type Icon
it_IT: Icona del tipo di tag

en: Tags type icon color
it_IT: Colore dell'icona del tipo di tag

en: Tags Type Description
it_IT: Tag Tipo Descrizione

en: Tags type description color
it_IT: Colore descrizione del tipo di tag

en: Tags Text
it_IT: Testo tags

en: Tags text color
it_IT: Colore del testo dei tag

en: Select tag type icon
it_IT: Seleziona l'icona del tipo di tag

en: Tags Type Field
it_IT: Campo tipo tag

en: Select the tags source field name
it_IT: Seleziona il nome del campo dell'origine dei tag

en: Tags Type Name
it_IT: Tag Tipo Nome

en: Type tag name by default is the field title
it_IT: Digitare il nome del tag per impostazione predefinita è il titolo del campo

en: Type tag description
it_IT: Tipo descrizione tag

en: Add New User Tag
it_IT: Aggiungi nuovo tag user

en: Video Title
it_IT: Titolo video

en: Video title color
it_IT: Colore del titolo del video

en: Video Description
it_IT: Descrizione video

en: Video description color
it_IT: Colore della descrizione del video

en: Widgets Border Style
it_IT: Stile bordo widget

en: Widgets border style
it_IT: Stile bordo widget

en: Widgets Title Settings
it_IT: Impostazioni del titolo dei widget

en: Display Title Icon
it_IT: Visualizza titolo icona

en: Show widget title icon
it_IT: Mostra l'icona del titolo del widget

en: Use Title Icon Background
it_IT: Usa lo sfondo dell'icona del titolo

en: Use widget icon background
it_IT: Usa lo sfondo dell'icona del widget

en: Title Styling Settings
it_IT: Impostazioni per lo stile del titolo

en: Widget title color
it_IT: Colore del titolo del widget

en: Title Background
it_IT: Sfondo titolo

en: Widget title background color
it_IT: Colore di sfondo del titolo

en: Title bottom border color
it_IT: Colore bordo inferiore del titolo

en: Icon
it_IT: Icona

en: Title icon color
it_IT: Colore icona

en: Title icon background color
it_IT: Colore sfondo icona

en: Tab link URL is empty!
it_IT: L'URL del collegamento alla scheda è vuoto!

en: Tab content is empty!
it_IT: Il contenuto della scheda è vuoto!

en: Tab title is empty!
it_IT: Il titolo della scheda è vuoto!

en: Update Tab
it_IT: Aggiornamento scheda

en: Create New Tab
it_IT: Crea nuova scheda

en: Update Widget
it_IT: Aggiornamento widget

en: Create New Widget
it_IT: Crea un nuovo Widget

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
it_IT: C'è una nuova versione di %1$s a disposizione. %2$sVedi versione %3$s dettagli%4$s.

en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
it_IT: C'è una nuova versione di %1$s a disposizione. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.

en: You do not have permission to install plugin updates
it_IT: Non disponi dell'autorizzazione per installare gli aggiornamenti del plug-in

en: Error
it_IT: Errore

en: Installed
it_IT: Installato

en: Upgrade Now
it_IT: Aggiorna adesso

en: User Instagram Widget
it_IT: Utente Instagram Widget

en: User Flickr Widget
it_IT: Widget Flickr utente

en: User Skills Widget
it_IT: Widget delle abilità dell'utente

en: User Services Widget
it_IT: Widget Servizi utente

en: User Slideshow Widget
it_IT: Widget presentazione utente

en: User Portfolio Widget
it_IT: Utente Portfolio Widget

en: User Post Widget
it_IT: Utente Post Widget

en: Post ID
it_IT: ID pubblicazione

en: Post Type
it_IT: Tipo pubblicazione

en: User Video Widget
it_IT: Video utente

en: User About me Widget
it_IT: Utente su di me Widget

en: User Quote Widget
it_IT: Widget citazioni utenti

en: Owner
it_IT: Utente

en: Text
it_IT: Testo

en: Use Quote Cover?
it_IT: Usa la copertina?

en: User Link Widget
it_IT: Widget collegamento utente

en: Use Link Cover?
it_IT: Utilizzare la copertina del collegamento?

en: User Project Widget
it_IT: Utente Progetto Widget

en: Type
it_IT: Tipo

en: Categories
it_IT: Categorie

en: Patches Settings
it_IT: Impostazioni Patches

en: This is a required step to move all the previous profile & contact fields values to the new generated xprofile fields. please note that this operation might take a long time to finish because it will go through all the users in database one by one and update their fields.
it_IT: Questo è un passaggio obbligatorio per spostare tutti i valori dei campi profilo e contatto precedenti nei nuovi campi xprofile generati. Si prega di notare che questa operazione potrebbe richiedere molto tempo per completare perché passa attraverso tutti gli utenti nel database uno per uno e aggiornare i loro campi.

en: Update Fields
it_IT: Caricamento Fields

en: Move Wordpress fields to Buddypress xprofile fields. %s
it_IT: Sposta i campi di Wordpress nei campi xprofile di Buddypress. %s

en: Migrate to the new media system. %s
it_IT: Migrare al nuovo sistema multimediale. %s

en: Please note that this operation might take a long time to finish because it will move all the old activity posts media ( images, videos, audios, files ) to a new database more organized and structured.<br><span style="color: red;text-transform: initial;">Make sure to enable the following functions on your server before running this patch : <b>CURL</b> and <b>getimagesize</b></span>
it_IT: Si noti che questa operazione potrebbe richiedere molto tempo per terminare perché sposterà tutti i vecchi post di attività multimediali (immagini, video, audio, file) in un nuovo database più organizzato e strutturato.<br><span style="color: red;text-transform: initial;">Assicurati di abilitare le seguenti funzioni sul tuo server prima di eseguire questa patch: <b>CURL</b> and <b>getimagesize</b></span>

en: Upgrade media system database.
it_IT: Aggiorna il database del sistema multimediale.

en: This operation will add new media database table columns to optimize our media system and make it faster.
it_IT: Questa operazione aggiungerà nuove colonne della tabella del database multimediale per ottimizzare il nostro sistema multimediale e renderlo più veloce.

en: Optimize Youzify Database. %s
it_IT: Ottimizza il database Youzify. %s

en: Before many Youzify options were called on all the pages by running this patch they will be called only when needed. This operation will increase your website pages speed.
it_IT: Prima che molte opzioni di Youzify venissero invocate su tutte le pagine eseguendo questa patch, verranno chiamate solo quando necessario. Questa operazione aumenterà la velocità delle pagine del tuo sito web.

en: Optimize Now
it_IT: Ottimizza adesso

en: <strong>Youzify - New Media System Important Patch:<br> </strong>Please run the following patch <strong><a href='%1s'>Migrate to The New Youzify Media System.</a></strong> This operation will move all the old activity posts media ( images, videos, audios, files ) to a new database more organized and structured.
it_IT: <strong>Youzify - New Media System Important Patch:<br> </strong>Please run the following patch <strong><a href='%1s'>Migrate to The New Youzify Media System.</a></strong> Questa operazione sposterà tutti i vecchi post di attività multimediali (immagini, video, audio, file) in un nuovo database più organizzato e strutturato.

en: <strong>Youzify - Media Optimization Patch :<br> </strong>Please run the following patch <strong><a href='%1s'> Upgrade Media System Database.</a></strong> This operation will improve the media system structure.
it_IT: <strong>Youzify - Media Optimization Patch :<br> </strong>Please run the following patch <strong><a href='%1s'> Upgrade Media System Database.</a></strong> Questa operazione migliorerà la struttura del sistema multimediale.

en: <strong>Youzify - Database Optimization Patch :<br> </strong>Please run the following patch <strong><a href='%1s'>Optimize Youzify Database</a></strong> This will increase your website speed.
it_IT: <strong>Youzify - Database Optimization Patch :<br> </strong>Please run the following patch <strong><a href='%1s'>Optimize Youzify Database</a></strong> Ciò aumenterà la velocità del tuo sito web.

en: <strong>Youzify - Important Patch :<br> </strong>Please run the following patch <strong><a href='%1s'>Move Wordpress Fields To The Buddypress Xprofile Fields.</a></strong> This patch will move all the previews users fields values to the new created Buddypress fields so now you can have the full control over profile info tab and contact info tab fields also : Re-order them, Control their visibility or even remove them if you want.</strong>
it_IT: <strong>Youzify - Important Patch :<br> </strong>Please run the following patch <strong><a href='%1s'>Move Wordpress Fields To The Buddypress Xprofile Fields.</a></strong> Questa patch sposterà tutti i valori dei campi degli utenti delle anteprime nei nuovi campi Buddypress creati, così ora puoi avere il pieno controllo sulla scheda delle informazioni del profilo e anche sui campi della scheda delle informazioni di contatto: riordinali, controlla la loro visibilità o persino rimuovili se lo desideri .</strong>

en: Buy Now
it_IT: Acquista adesso

en: Upload Attachments
it_IT: Carica di allegati

en: Post a GIF
it_IT: Pubblica una GIF

en: Search for GIFs...
it_IT: Cerca GIF ...

en: No GIFs found
it_IT: Nessuna GIF trovata

en: Remove Bookmark
it_IT: Rimuovi segnalibro

en: Bookmark
it_IT: Segnalibro

en: Choose a feeling or activity !
it_IT: Scegli una sensazione o un'attività!

en: Enter
it_IT: Inserisci

en: No categories found !
it_IT: Nessuna categoria trovata!

en: Who should see this?
it_IT: Chi dovrebbe vederlo?

en: Only Me
it_IT: Solo io

en: My Friends
it_IT: Miei amici

en: @%s Shares
it_IT: @%s Condivisioni

en: You have %1$d new post shares
it_IT: Hai %1$d di nuove condivisioni

en: %1$s shared your post
it_IT: %1$s ha condiviso il tuo post

en: People Who Shared This
it_IT: Persone che hanno condiviso

en: Unpin
it_IT: Sblocca

en: Pin
it_IT: Blocca

en: Pinned Post
it_IT: Pubblicazione appuntata

en: with %s
it_IT: con %s

en: with %1s and %2s
it_IT: con %1s e %2s

en: with %1s and <a href="#" class="youzify-show-tagged-users">%2s others</a>
it_IT: con %1s e <a href="#" class="youzify-show-tagged-users">%2s altri</a>

en: with
it_IT: con

en: No friends found !
it_IT: Nessun amico trovato!

en: Select
it_IT: Seleziona

en: People
it_IT: Persone

en: Nothing found!
it_IT: Non abbiamo trovato nulla!

en: Share Activity
it_IT: Condividi attività

en: Show All
it_IT: Mostra tutti

en: Post in:
it_IT: Pubblica in:

en: My Profile
it_IT: Il mio profilo

en: The action you have requested is not allowed.
it_IT: L'azione che hai richiesto non è consentita.

en: Sorry we didn't receive enough data to process this action.
it_IT: Spiacenti, non abbiamo ricevuto dati sufficienti per elaborare questa azione.

en: The action you have requested does not exist.
it_IT: L'azione che hai richiesto non esiste.

en: The activity was pinned successfully
it_IT: L'attività è stata bloccata correttamente

en: The activity is unpinned successfully
it_IT: L'attività è stata sbloccata correttamente

en: This item is already bookmarked.
it_IT: Questo articolo è già stato aggiunto ai preferiti.

en: The item was bookmarked successfully
it_IT: L'articolo è stato inserito correttamente nei segnalibri

en: The bookmark was removed successfully
it_IT: Segnalibro eliminato con successo

en: No hashtags found!
it_IT: Nessun hashtag trovato!

en: Upload Attachment
it_IT: Carica allegati

en: Logged in successfully, redirecting...
it_IT: Accesso eseguito correttamente, reindirizzamento in corso ...

en: Community Hashtags
it_IT: Community hashtags

en: Popular
it_IT: Popolare

en: Random
it_IT: Casuale

en: Order By
it_IT: Ordina per

en: Hashtags Number:
it_IT: Hashtags numero:

en: Youzify - Friend Suggestions
it_IT: Youzify - suggerimento amici

en: Friend suggestions widget
it_IT: Widget suggerimenti di amici

en: People You May Know
it_IT: Persone che Potresti Conoscere

en: Suggestions Number:
it_IT: Suggerimento numero:

en: Show Buttons
it_IT: Mostra pulsante

en: Group suggestions widget
it_IT: Widget suggerimenti di gruppo

en: Group Suggestions
it_IT: Gruppo suggerimento

en: Trending Today
it_IT: Di tendenza oggi

en: Trending Last Week
it_IT: Di tendenza la scorsa settimana

en: Trending Last Month
it_IT: Di tendenza lo scorso mese

en: Capabilities Settings
it_IT: Impostazioni delle funzionalità

en: View Profile
it_IT: Guarda il profilo

en: Profile Avatar
it_IT: Avatar profilo

en: Member since %1$s
it_IT: Con noi da %1$s

en: Profile Information Fields
it_IT: Informazioni profilo

en: Profile Widgets Settings
it_IT: Impostazioni widgets profilo

en: Notifications
it_IT: Notifiche

en: %s was successfully deleted.
it_IT: %s è stato cancellato con successo.

en: Changes Saved.
it_IT: Modifica avvenuta.

en: Flickr ID format is invalid
it_IT: Il formato dell'ID di Flickr non è valido

en: Email me when a member replies to a post or comment I have posted
it_IT: Inviami un'e-mail quando un membro risponde a un post o a un commento che ho pubblicato

en: Group information Notifications
it_IT: Informazioni notifiche gruppo

en: User account is unlinked successfully
it_IT: L'account utente è stato scollegato correttamente

en: We couldn't unlink the account, please try again!
it_IT: Non è stato possibile scollegare l'account, riprova!

en: Account marked as verified successfully
it_IT: Account contrassegnato come verificato correttamente

en: Account marked as unverified successfully
it_IT: Account contrassegnato come non verificato correttamente

en: Verify Account
it_IT: Verifica account

en: Unverify Account
it_IT: Annulla verifica account

en: The action you have requested is not exit.
it_IT: L'azione che hai richiesto non è consentita.

en: User id was not found, please try again later.
it_IT: L'ID utente non è stato trovato, riprova più tardi.

en: An unknown error occurred. Please try again later.
it_IT: Si è verificato un errore sconosciuto. Per favore riprova più tardi.

en: You can't upload more than one file.
it_IT: Non puoi caricare più di un file.

en: You can't upload more than %d files.
it_IT: Non puoi caricare più di% d file.

en: Invalid image extension.<br> Only %1s are allowed.
it_IT: Estensione immagine non valida. <br> Sono consentite solo %1s.

en: Invalid video extension.<br> Only %1s are allowed.
it_IT: Estensione video non valida. <br> Sono consentite solo %1s.

en: Invalid audio extension.<br> Only %1s are allowed.
it_IT: Estensione audio non valida. <br> Sono consentite solo %1s.

en: Invalid file extension.<br> Only %1s are allowed.
it_IT: Estensione file non valida. <br> Sono consentite solo %1s.

en: File too large. File must be less than %g megabytes.
it_IT: File troppo grande. Il file deve essere inferiore a %g megabyte.

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
it_IT: Spiacenti, questo tipo di file non è consentito per motivi di sicurezza.

en: Invalid file extension.
it_IT: Estensione non valida.

en: Invalid file type.
it_IT: Tipo di file non valido.

en: File too large. File must be less than %d megabytes.
it_IT: File troppo grande. Il file deve essere inferiore a %d megabyte.

en: Uploaded file is not a valid image.
it_IT: Il file caricato non è un'immagine valida.

en: Image minimum width is %d pixel.
it_IT: La larghezza minima dell'immagine é %d pixel.

en: Image minimum height is %d pixel.
it_IT: L'altezza minima dell'immagine è %d pixel.

en: Upload Image
it_IT: Carica foto

en: Account Linked
it_IT: Account collegato

en: Unlink Account
it_IT: Scollega account

en: Type something then hit enter!
it_IT: Digita qualcosa e poi premi invio!

en: Don't show me this again
it_IT: Non mostrarmelo di nuovo

en: Silver
it_IT: Argento

en: Transparent
it_IT: Trasparente

en: No Background
it_IT: Nessuno sfondo

en: Small
it_IT: Grande

en: Medium
it_IT: Medio

en: Big
it_IT: Grande

en: Circle
it_IT: Circolo

en: BounceInLeft
it_IT: Blessed

en: Location
it_IT: Località

en: Website
it_IT: Sito

en: E-mail
it_IT: Email

en: Phone Number
it_IT: Numero di telefono

en: List
it_IT: Lista

en: Avatars Only
it_IT: Solo avatar

en: Block
it_IT: Blocco

en: Inline Block
it_IT: Blocco in linea

en: Fixed
it_IT: Fissato

en: Gradient
it_IT: Gradiente

en: White
it_IT: Bianco

en: Layout Version 1
it_IT: Layout versione 1

en: Layout Version 2
it_IT: Layout versione 2

en: Layout Version 3
it_IT: Layout versione 3

en: Layout Version 4
it_IT: Layout versione 4

en: Layout Version 5
it_IT: Layout versione 5

en: Layout Version 6
it_IT: Layout versione 6

en: Profile
it_IT: Il mio profilo

en: User Profile
it_IT: Profilo utente

en: Members Directory
it_IT: Directory utenti

en: Rounded
it_IT: Arrotondato

en: Only Icons
it_IT: Solo icone

en: 3 Columns
it_IT: 3 Colonne

en: 4 Columns
it_IT: 4 Colonne

en: Requests %s
it_IT: Obbligatorio %s

en: Public Group
it_IT: Gruppo Pubblico

en: Hidden Group
it_IT: Gruppo nascosto

en: Private Group
it_IT: Gruppo privato

en: Group
it_IT: Gruppo

en: Information
it_IT: Informazioni

en: Sorry, no items found.
it_IT: Spiacenti, nessun elemento trovato.

en: Your browser does not support the video tag.
it_IT: Il tuo browser non supporta il tag video.

en: Your browser does not support the audio element.
it_IT: Il tuo browser non supporta l'elemento audio.

en: View All %1s ( %2d )
it_IT: Visualizza tutti %1s ( %2d )

en: Change Avatar
it_IT: Cambia avatar

en: Change Password
it_IT: Cambia password

en: Reviews
it_IT: Revisioni

en: Please make sure to rate the user.
it_IT: Assicurati di valutare l'utente.

en: The review field is empty.
it_IT: Il campo di revisione è vuoto.

en: Sorry you can't post a review on yourself.
it_IT: Spiacente, non puoi pubblicare una recensione su te stesso.

en: You already reviewed this user.
it_IT: Hai già recensito questo utente.

en: Edit Review
it_IT: Modifica revisione

en: Your review has been successfully submitted.
it_IT: La tua recensione è stata inviata con successo.

en: You are not allowed to edit reviews.
it_IT: Non sei autorizzato a modificare le recensioni.

en: The review is successfully updated.
it_IT: La recensione è stata aggiornata con successo.

en: Add Review
it_IT: Aggiungi recensione

en: Delete Review
it_IT: Cancella revisione

en: The review is already deleted or does not exist.
it_IT: La revisione è già stata eliminata o non esiste.

en: The review is successfully deleted.
it_IT: La revisione è stata eliminata correttamente.

en: Edit
it_IT: Modifica

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Password Reset
it_IT: Reimposta password

en: Complete Registration
it_IT: Completa la registrazione

en: [{{{site.name}}}] Reset Your Account Password
it_IT: [{{{site.name}}}] Resetta la tua password

en: We got a request to reset your account password. If you made this request, visit the following link to reset your password: <a href="{{password.reset.url}}">{{password.reset.url}}</a>
    
     If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
it_IT: Abbiamo ricevuto una richiesta per reimpostare la password del tuo account. Se hai effettuato questa richiesta, visita il seguente link per reimpostare la password: <a href="{{password.reset.url}}">{{password.reset.url}}</a>
    
    
    Se è stato un errore, ignora questa email e non accadrà nulla.

en: We got a request to reset your account password. If you made this request, visit the following link to reset your password: {{password.reset.url}}
    
     If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
it_IT: Abbiamo ricevuto una richiesta per reimpostare la password del tuo account. Se hai effettuato questa richiesta, visita il seguente link per reimpostare la password:{{password.reset.url}}
    
    Se è stato un errore, ignora questa email e non accadrà nulla.

en: Profile Info
it_IT: Informazioni profilo

en: First Name
it_IT: Nome

en: Enter your first name
it_IT: Inserisci il tuo nome

en: Last Name
it_IT: Cognome

en: Enter your last name
it_IT: Inserisci il tuo cognome

en: Country
it_IT: Inserisci la regione

en: Enter your country
it_IT: Inserisci la regione

en: City
it_IT: Città

en: Enter your city
it_IT: Inserisci la tua città

en: Biographical Info
it_IT: Info biografia

en: Add your biography
it_IT: Aggiungi dettagli

en: Contact Info
it_IT: Informazioni contatto

en: Add your email address
it_IT: Aggiungi il tuo indirizzo email

en: Phone
it_IT: Telefono

en: Add your phone number
it_IT: Aggiungi numero di telefono

en: Address
it_IT: Indirizzo

en: Add your address
it_IT: Aggiungi il tuo indirizzo

en: Add your website url
it_IT: Aggiungi l'url del sito

en: Overview
it_IT: Panoramica

en: Comments
it_IT: Commenti

en: Bookmarks
it_IT: Segnalibri

en: All
it_IT: Tutto

en: This content isn't available right now
it_IT: Questo contenuto non è disponibile al momento

en: When this happens, it's usually because the owner only shared it with a small group of people, change who can see it or it's been deleted.
it_IT: Quando ciò accade, di solito è perché l'utente lo ha condiviso solo con un piccolo gruppo di persone, cambia chi può vederlo o è stato eliminato.

en: %s Member | %s Members
it_IT[0]: %s utente
it_IT[1]: %s Utenti

en: Active %s
it_IT: Attiva %s

en: Manage Group
it_IT: Gestisci gruppo

en: %s Comment | %s Comments
it_IT[0]: %s Commento
it_IT[1]: %s Commenti

en: %s View | %s Views
it_IT[0]: %s Visualizza
it_IT[1]: %s Visualizzazioni

en: %s Friend | %s Friends
it_IT[0]: %s Amico
it_IT[1]: %s Amici

en: Country, City
it_IT: Regione, città

en: Views
it_IT: Visualizzazioni

en: Points
it_IT: Punti

en: Post
it_IT: Pubblica

en: Project
it_IT: Progetto

en: Skills
it_IT: Abilità

en: Groups
it_IT: Gruppi

en: About Me
it_IT: A proposito di me

en: Services
it_IT: Servizi

en: User Tags
it_IT: Tags utente

en: Recent Posts
it_IT: Pubblicazioni recenti

en: User Badges
it_IT: Badges utente

en: User Balance
it_IT: Saldo utente

en: Featured Project
it_IT: Progetto in primo piano

en: Recent Project
it_IT: Progetti recenti

en: Featured Post
it_IT: Post in primo piano

en: Recent Post
it_IT: Pubblicazioni recenti

en: Go Back Home
it_IT: Ritorna alla home

en: We're sorry, the profile you're looking for cannot be found.
it_IT: Siamo spiacenti, impossibile trovare il profilo che stai cercando.

en: Log In
it_IT: Login

en: Create New Account
it_IT: Crea nuova pagina

en: Lost password?
it_IT: Password persa?

en: Sign in to your account
it_IT: Accedi al tuo account

en: Forgot your password?
it_IT: Password dimenticata?

en: Reset Password
it_IT: Reimposta password

en: Reset your account password
it_IT: [{{{site.name}}}] Resetta la tua password

en: Sign Up
it_IT: Registrati

en: -- Select --
it_IT: -- Selezionare --

en: Are you sure you want to reset all the settings?
it_IT: Sei sicuro di voler ripristinare tutte le impostazioni?

en: Be careful! this will reset all the Youzify plugin settings.
it_IT: Stai attento! questo ripristinerà tutte le impostazioni del plugin Youzify.

en: Are you sure you want to do this?
it_IT: Sei sicuro di volerlo fare?

en: Be careful! This will reset all the current tab settings.
it_IT: Stai attento! Ciò ripristinerà tutte le impostazioni della scheda corrente.

en: Confirm
it_IT: Conferma

en: Got it!
it_IT: Fatto!

en: Cancel
it_IT: Cancella

en: Activity sidebar
it_IT: Sidebar attività

en: Groups Sidebar
it_IT: Barra laterale dei gruppi

en: Groups sidebar
it_IT: Barra laterale dei gruppi

en: Forum Sidebar
it_IT: Forum sidebar

en: Forums pages sidebar
it_IT: Sidebar forum

en: E-mail Address
it_IT: Indirizzo email

en: Keep in touch
it_IT: Rimaniamo in contatto

en: ADDRESS
it_IT: INDIRIZZO

en: Sorry, there was no activity found.
it_IT: Spiacenti, non è stata trovata alcuna attività.

en: Load More Posts
it_IT: Carica altri post

en: <span>%s</span> <span class="stats-name">Comment</span> | <span>%s</span> <span class="stats-name">Comments</span>
it_IT[0]: <span>%s</span> <span class="stats-name">Commento</span>
it_IT[1]: <span>%s</span> <span class="stats-name">Commenti</span>

en: Posted a new status
it_IT: Posta nuovo stato

en: Posted a new quote
it_IT: Ha pubblicato una nuova citazione

en: Quotes
it_IT: Citazioni

en: Posted a new photo
it_IT: Ha pubblicato una nuova foto

en: Posted a new video
it_IT: Ha pubblicato un nuovo video

en: Posted a new audio file
it_IT: Carica un nuovo file audio

en: Posted a new slideshow
it_IT: Ha pubblicato una nuova slideshow

en: Posted a new link
it_IT: Ha pubblicato un nuovo collegamento

en: Links
it_IT: Link

en: Uploaded a new file
it_IT: Carica un nuovo file

en: Changed their profile cover
it_IT: Ha cambiato la copertina del profilo

en: Added a new GIF
it_IT: Aggiungi nuova GIF

en: Shared a new post
it_IT: Ha condiviso un nuovo post

en: Shared Posts
it_IT: Condividi post

en: <span>%s</span> <span class="stats-name">Share</span> | <span>%s</span> <span class="stats-name">Shares</span>
it_IT[0]: <span>%s</span> <span class="stats-name">Condivisione</span>
it_IT[1]: <span>%s</span> <span class="stats-name">Condivisioni</span>

en: %1s posted
it_IT: %1s pubblicato

en: %1s Changed their profile cover
it_IT: %1s Ha cambiato la copertina del profilo

en:  in the group %1s
it_IT:  nel gruppo %1s

en: is
it_IT: é

en: View All
it_IT: Visualizza tutto

en: liked this
it_IT: like

en: People Who Liked This
it_IT: Utenti a cui piace

en: %1s wrote a new post
it_IT: %1s ha scritto un nuovo post

en: Member secondary navigation
it_IT: Navigazione secondaria membro

en: Show:
it_IT: Visualizza:

en: &mdash; Everything &mdash;
it_IT: &mdash; Tutto &mdash;

en: View Discussion
it_IT: Visualizza discussioni

en: feeling
it_IT: sensazione

en: How are you feeling?
it_IT: Come ti senti?

en: celebrating
it_IT: festeggia

en: What are you celebrating?
it_IT: Cosa vuoi festeggiare?

en: watching
it_IT: guarda

en: What are you watching?
it_IT: Cosa vuoi guardare?

en: eating
it_IT: cibo

en: What are you eating?
it_IT: Cosa stai mangiando?

en: drinking
it_IT: bevande

en: What are you drinking?
it_IT: Cosa stai bevendo?

en: travelling
it_IT: in viaggio

en: Where are you going?
it_IT: Dove stai andando?

en: listening
it_IT: musica

en: What are you listening to?
it_IT: Cosa stai ascoltando?

en: looking for
it_IT: cerca

en: What are you looking for?
it_IT: Che cosa sta cercando?

en: thinking
it_IT: pensieri

en: What are you thinking about?
it_IT: A cosa stai pensando?

en: reading
it_IT: libri

en: What are you reading?
it_IT: Cosa stai leggendo?

en: playing
it_IT: giochi

en: What are you playing?
it_IT: A cosa stai giocando?

en: supporting
it_IT: sostieni

en: What are you supporting?
it_IT: Cosa stai sostenendo?

en: Happy
it_IT: Felice

en: Excited
it_IT: Eccitata

en: Lovely
it_IT: Bella

en: Sad
it_IT: Triste

en: Sleepy
it_IT: Assonnata

en: Angry
it_IT: Arrabbiata

en: Crazy
it_IT: Pazza

en: Evil
it_IT: Diavolo

en: Furious
it_IT: Furiosa

en: In love
it_IT: Innamorata

en: Confused
it_IT: Confusa

en: Silly
it_IT: Sciocca

en: Annoyed
it_IT: Annoiata

en: Mad
it_IT: Pazza

en: Sick
it_IT: Malata

en: Shy
it_IT: Timida

en: Surprised
it_IT: Sorpresa

en: Cool
it_IT: Freddo

en: Determined
it_IT: Determinata

en: Tired
it_IT: Stanca

en: Shocked
it_IT: Scioccata

en: Relaxed
it_IT: Rilassata

en: Rich
it_IT: Ricca

en: Weird
it_IT: Strano

en: 404 Profile
it_IT: 404 Profilo

en: 404 city
it_IT: 404 città

en: %s voice | %s voices
it_IT[0]: %s voce
it_IT[1]: %s voci

en: last updated by %1$s %2$s
it_IT: ultimo aggiornamento %1$s %2$s

en: This topic contains %1$s and has %2$s.
it_IT: Questo argomento contiene %1$s e ha %2$s.

en: This topic has no replies.
it_IT: Questo argomento non ha risposte.

en: %s reply | %s replies
it_IT[0]: %s risposta
it_IT[1]: %s risposte

en: last updated by %1$s %2$s.
it_IT: ultimo aggiornamento %1$s %2$s.

en: Message
it_IT: Messaggio

en: Required
it_IT: Necessario

en: Cancel Request
it_IT: Annulla richiesta

en: User Information
it_IT: Informazioni utente

en: Profile Widgets Data
it_IT: Dati widget profilo

en: Account ID
it_IT: UD Account

en: User
it_IT: Utente

en: User ID
it_IT: ID utente

en: Nice Name
it_IT: Bel nome

en: Display Name
it_IT: Visualizza nome

en: User Registration Date
it_IT: Data di registrazione dell'utente

en: Original
it_IT: Originale

en: OK! Thanks
it_IT: OK! Grazie

en: Done!
it_IT: Fatto!

en: User Avatar
it_IT: Avatar utente

en: Page %1$d of %2$d
it_IT: Pagina %1$d di %2$d

en: Send a private message to this user.
it_IT: Invia un messaggio privato.

en: Mark as Read
it_IT: Segna come letto

en: Mark as Unread
it_IT: Segna come non letto

en: More
it_IT: Altro

en: %s liked your post
it_IT: %s piace il tuo post

en: %d more users liked your post
it_IT: a %d utenti è piaciuto il tuo post

en: You have %1$d new tags
it_IT: Hai %1$d nuovi tag

en: %1$s tagged you
it_IT: %1$s ti ha taggato

en: You must be friends in order to access this profile.
it_IT: Devi essere amico per accedere a questo profilo.

en: Excellent
it_IT: Eccellente

en: Good
it_IT: Buona

en: Average
it_IT: Media

en: Below Average
it_IT: Sotto la media

en: Poor
it_IT: Povera

en: What is your rating?
it_IT: Qual è la tua valutazione?

en: Submit Review
it_IT: Invia revisione

en: Update Review
it_IT: Aggiornamento revisione

en: Review
it_IT: Revisione

en: Sorry, there are no reviews.
it_IT: Spiacenti, nessuna recensione.

en: Show All Ratings ( %s )
it_IT: Mostra tutti i badges ( %s )

en: %s out of 5
it_IT: %s fuori di 5

en: Shopping Cart
it_IT: Carrello

en: Track
it_IT: Rintraccia

en: Orders
it_IT: Ordini

en: Downloads
it_IT: Download

en: Addresses
it_IT: Indirizzo

en: Payment Methods
it_IT: Metodi di pagamento

en: Account Details
it_IT: Dettagli account

en: Full Name
it_IT: Cognome

en: Company
it_IT: Compagnia

en: Address 1
it_IT: Indirizzo 1

en: Address 2
it_IT: Indirizzo 2

en: State
it_IT: Stato

en: Postcode
it_IT: Codice postale

en: Sale!
it_IT: Sconto!

en: Featured Product
it_IT: Prodotti in primo piano

en: Save %1s
it_IT: Salva %1s

en: %s Sale | %s Sales
it_IT[0]: %s Sconto
it_IT[1]: %s Sconti

en: Add to Cart
it_IT: Aggiungi al carrello

en: Select Options
it_IT: Seleziona opzione

en: In stock
it_IT: In negozio

en: Out of stock
it_IT: Esaurito

en: On backorder
it_IT: In arretrato

en: Activate Account
it_IT: Attiva account

en: Create new account
it_IT: Crea nuova pagina

en: Complete registration steps
it_IT: Completa la registrazione

en: Username or Email
it_IT: Username o email

en: Password
it_IT: Nuova password

en: Remember Me
it_IT: Ricordami

en: Activation Key
it_IT: Chiave di attivazione

en: - %s didn't provide us with your email.
it_IT: -%s non ci ha fornito la tua email.

en: - We couldn't get your username or its already exist.
it_IT: - Non siamo riusciti a ottenere il tuo nome utente o è già esistente.

en: <strong>Note:</strong> We couldn't get the information below : <br> %s
it_IT: <strong> Nota: </strong> non è stato possibile ottenere le informazioni di seguito: <br> %s

en: Repeat New Password
it_IT: Ripeti nuova password

en: Enter your email address and we'll send you a link you can use to pick a new password.
it_IT: Inserisci il tuo indirizzo e-mail e ti invieremo un link che puoi utilizzare per scegliere una nuova password.

en: You have successfully registered. We have emailed your password to the email address you entered.
it_IT: Ti sei registrato con successo. Abbiamo inviato la tua password via email all'indirizzo che hai inserito.

en: <strong>You have signed out!</strong> Would you like to sign in again?
it_IT: <strong> Ti sei disconnesso! </strong> Vuoi accedere di nuovo?

en: Your password has been changed. You can sign into your account now.
it_IT: La tua password è stata modificata. Puoi accedere al tuo account ora.

en: Required form field is missing.
it_IT: Il campo del modulo richiesto è mancante.

en: Invalid username!
it_IT: Username non valido!

en: That username already exists!
it_IT: Questo username esiste già!

en: Username too short. At least 4 characters is required!
it_IT: Nome utente troppo corto. Sono richiesti almeno 4 caratteri!

en: The email address you entered is not valid.
it_IT: L'indirizzo email non è valido.

en: An account exists with this email address.
it_IT: Esiste un account con questo indirizzo email.

en: First name should be alphabetic!
it_IT: Il nome dovrebbe essere alfabetico!

en: Last name should be alphabetic!
it_IT: Il cognome dovrebbe essere alfabetico!

en: Registering new users is currently not allowed.
it_IT: La registrazione di nuovi utenti non è attualmente consentita.

en: You do have an email address, right?
it_IT: Hai un indirizzo email, vero?

en: The requested URL is invalid
it_IT: L'URL richiesto non è valido

en: You need to enter a password to login.
it_IT: Devi inserire una password per accedere.

en: Provider functions file not found.
it_IT: File delle funzioni del provider non trovato.

en: We don't have any users with that email address. Maybe you used a different one when signing up?
it_IT: Non abbiamo utenti con quell'indirizzo email. Forse ne hai usato uno diverso quando ti sei registrato?

en: The password you entered wasn't quite right.
it_IT: La password che hai inserito non era corretta.

en: The password reset link you used is not working.
it_IT: Il link per la reimpostazione della password che hai utilizzato non funziona.

en: The chosen network is not available.
it_IT: La rete scelta non è disponibile.

en: The social authentication is not available.
it_IT: Connessione con i social non attiva.

en: We couldn't connect to your account. Please try again!
it_IT: Non siamo riusciti a collegarci al tuo account. Per favore riprova!

en: Check your email for a link to reset your password.
it_IT: Controlla la tua e-mail per un collegamento per reimpostare la password.

en: You have successfully created your account! To begin using this site you will need to activate your account via the email we have just sent to your address.
it_IT: Hai creato con successo il tuo account! Per iniziare a utilizzare questo sito dovrai attivare il tuo account tramite l'email che abbiamo appena inviato al tuo indirizzo.

en: Too many failed login attempts.
it_IT: Troppi tentativi di accesso non riusciti.

en: Please try again later.
it_IT: Per favore riprova più tardi.

en: Please try again in %d hour. | Please try again in %d hours.
it_IT[0]: Riprova in %d ora.
it_IT[1]: Riprova in %d ore.

en: Please try again in %d minute. | Please try again in %d minutes.
it_IT[0]: Riprova in %d minuto.
it_IT[1]: Riprova in %d minuti.

en: Invalid request.
it_IT: Richiesta non valida.

en: You need to enter your email address to continue.
it_IT: Devi inserire il tuo indirizzo email per continuare.

en: There is no user registered with this email address.
it_IT: Nessun utente registrato con questo indirizzo email.

en: Password length must be greater than 6!
it_IT: La lunghezza della password deve essere maggiore di 6!

en: The two passwords you entered don't match.
it_IT: Le due password che hai inserito non corrispondono.

en: Sorry, we don't accept empty passwords.
it_IT: Spiacenti, non accettiamo password vuote.

en: The CAPTCHA check failed. Try again!
it_IT: Il controllo CAPTCHA non è riuscito. Riprova!

en: By creating an account you agree to our <a href="%1s" target="_blank">Terms and Conditions</a> and our <a href="%2s" target="_blank">Privacy Policy</a>.
it_IT: Creando un account accetti i nostri <a href="%1s" target="_blank">Termini e condizioni</a> e la nostra <a href="%2s" target="_blank">Privacy Policy</a>.

en: Your account has not been activated. Check your email for the activation link.
it_IT: Il tuo account non è stato attivato. Controlla la tua email per il link di attivazione.

en: If you have not received an email yet, <a href="%s">click here to resend it</a>.
it_IT: Se non hai ancora ricevuto un'email, <a href="%s"> fai clic qui per inviarla di nuovo </a>.

en: This widget will show automatically the login box
it_IT: Questo widget mostrerà automaticamente la casella di accesso

en: Youzify - Register
it_IT: Youzify - Registrazione

en: Youzify register widget
it_IT: Youzify widget registrazione

en: This widget will show automatically the register box
it_IT: Questo widget mostrerà automaticamente la casella di registrazione

en: Youzify - Reset Password
it_IT: Youzify - Reimposta password

en: Youzify reset password widget
it_IT: Widget per reimpostare la password di Youzify

en: This widget will show automatically the reset password box
it_IT: Questo widget mostrerà automaticamente la casella di reimpostazione della password

en: Connect with %s
it_IT: Connettiti con %s

en: or
it_IT: o

en: Show All Badges ( %s )
it_IT: Mostra tutti i badges ( %s )

en: Show All Badges
it_IT: Mostra tutti i badges

en: My Badges
it_IT: Miei Badges

en: %s Point | %s Points
it_IT[0]: %s Punto
it_IT[1]: %s Punti

en: This is the user points log.
it_IT: Questo è il registro dei punti utente.

en: Activities
it_IT: Attività

en: View Comment
it_IT: Vedi i commenti

en: Sorry, no comments found !
it_IT: Nessun commento!

en: Group secondary navigation
it_IT: Gruppo navigazione secondaria

en: Sorry, no posts found!
it_IT: Spiacenti, nessun elemento trovato!

en: Update Posted!
it_IT: Aggiornamento pubblicato!

en: There was an error when posting your update. Please try again.
it_IT: Si è verificato un errore durante la pubblicazione dell'aggiornamento. Per favore riprova.

en: There was a problem posting your update. Please try again.
it_IT: Si è verificato un problema durante la pubblicazione dell'aggiornamento. Per favore riprova.

en: %1$s posted an update in the group %2$s
it_IT: %1$s pubblicato un aggiornamento nel gruppo %2$s

en: You have used an inappropriate word.
it_IT: Hai usato una parola inappropriata.

en: Please type some text before posting.
it_IT: Si prega di digitare del testo prima di postare.

en: Invalid post type.
it_IT: Tipo di pubblicazione non valida.

en: Please fill the link title field.
it_IT: Si prega di compilare il campo del titolo del collegamento.

en: Please fill the link description field.
it_IT: Si prega di compilare il campo della descrizione del collegamento.

en: Please fill the quote owner field.
it_IT: Compila il campo dell'utente.

en: Please fill the quote text field.
it_IT: Si prega di compilare il campo.

en: No attachment was uploaded.
it_IT: Non è stato caricato alcun allegato.

en: Slideshows need at least 2 images to work.
it_IT: Le presentazioni richiedono almeno 2 immagini per funzionare.

en: Please select an image image before posting.
it_IT: Si prega di selezionare un'immagine prima di pubblicare.

en: Please select a GIF image.
it_IT: Selezionare una GIF.

en: Upload Photo
it_IT: Carica foto

en: Upload about me photo
it_IT: Carica foto

en: Type your full name
it_IT: Digita il tuo nome

en: Type your position
it_IT: Scrivi la tua posizione

en: Instagram Username
it_IT: Username Instagram

en: Connect With Instagram
it_IT: Connessione con Instagram

en: Link Background Image
it_IT: Immagine di background link

en: Upload link cover
it_IT: Carica la copertina del link

en: Add link description
it_IT: Aggiungi descrizione link

en: Add your link
it_IT: Aggiungi il tuo link

en: Photo Title
it_IT: Titolo foto

en: Photo Link
it_IT: Link foto

en: The number of items allowed is
it_IT: Il numero di elementi consentiti è

en: No items found!
it_IT: Nessun elemento trovato!

en: Add New Photo
it_IT: Aggiungi nuova foto

en: Choose post type
it_IT: Scegli tipo pubblicazione

en: No Post
it_IT: Non postare

en: Choose your post
it_IT: Scegli tipo pubblicazione

en: Project Type
it_IT: Tipo di progetto

en: Choose project type
it_IT: Scegli il tipo di progetto

en: Type project title
it_IT: Titolo progetto

en: Project Thumbnail
it_IT: Miniatura progetto

en: Project Link
it_IT: Link progetto

en: Add project link
it_IT: Aggiungi link del progetto

en: Add project description
it_IT: Aggiungi la descrizione del progetto

en: Project Categories
it_IT: Categorie progetto

en: Write category name and hit "Enter" to add it.
it_IT: Scrivi il nome della categoria e premi "Invio" per aggiungerlo.

en: Project tags
it_IT: Tag progetto

en: Write tag name and hit "Enter" to add it.
it_IT: Scrivi il nome del tag e premi "Invio" per aggiungerlo.

en: Quote Background Image
it_IT: Immagine di background

en: Upload quote cover
it_IT: Carica la copertina

en: Type quote text
it_IT: Digita il testo della citazione

en: Type quote owner
it_IT: Digita l'utente

en: Add service description
it_IT: Aggiungi descrizione servizi

en: Select service icon
it_IT: Seleziona icona del servizio

en: Type service title
it_IT: Titolo servizi

en: Add New Service
it_IT: Aggiungi nuovo servizio

en: Clear
it_IT: Cancella

en: Default
it_IT: Defaul

en: Select Color
it_IT: Seleziona colore

en: Current Color
it_IT: Colore corrente

en: Skill bar percent
it_IT: Percentuale barra

en: Type skill title
it_IT: Titolo skill

en: Skill bar color
it_IT: Colore barra

en: Percent (%)
it_IT: Percento (%)

en: Color
it_IT: Colore

en: Add New Skill
it_IT: Aggiungi nuova abilità

en: Add New Slide
it_IT: Aggiungi slide

en: Video Url
it_IT: Video url

en: Check the <a href='%s' target='_blank'>list of supported websites</a>
it_IT: Controlla <a href='%s' target='_blank'>elenco dei siti Web supportati</a>

en: Add video title
it_IT: Aggiungi titolo video

en: Add video description
it_IT: Aggiungi la descrizione del video

en: Youzify - Members Activity RSS
it_IT: Youzify - RSS attività membri

en: Members activity RSS widget ( works only on global activity page )
it_IT: Widget RSS attività membri (funziona solo sulla pagina delle attività globali)

en: Members activity RSS
it_IT: RSS Attività membri

en: Title:
it_IT: Titolo:

en: Gradient Left Color
it_IT: Colore di sfondo sinistro sfumato

en: Gradient Right Color
it_IT: Colore di sfondo destro sfumato

en: Youzify - Static Author
it_IT: Youzify - Statistiche autore

en: Static author box widget
it_IT: Widget box autore statico

en: Post Author
it_IT: Autore del post

en: Hide Widget Title
it_IT: Nascondi widget titolo

en: Default User ID
it_IT: ID utente predefinito

en: Show Cover Overlay
it_IT: Mostra sovrapposizione copertina

en: Show Cover Pattern
it_IT: Mostra motivo copertina

en: Layout Version %d
it_IT: Layout versione %d

en: Author Meta Type
it_IT: Meta-tipo dell'autore

en: Author Meta Icon
it_IT: Autore Meta Icon

en: Networks Icons Type
it_IT: Tipo icona Networks

en: Networks Icons Style
it_IT: Stile icona Networks

en: Show Statistics Borders
it_IT: Visualizza bordi statistiche

en: Show Statistics Silver Background
it_IT: Mostra statistiche sfondo argento

en: Youzify - Group Administrators
it_IT: Youzify - Gruppo Amministratori

en: Group administrators widget
it_IT: Gruppo Amministratori widget

en: Group Administrators
it_IT: Gruppo Amministratori

en: Admins Number:
it_IT: Numero amministratori:

en: Youzify - Group Description
it_IT: Youzify - Descrizione gruppo

en: This widget will show the opened group description
it_IT: Questo widget mostrerà la descrizione del gruppo aperto

en: Group moderators widget
it_IT: Widget moderatori di gruppo

en: Group Moderators
it_IT: Gruppo Moderatori

en: Moderators Number:
it_IT: Numero moderatori:

en: Group activity RSS widget ( Works only on group pages )
it_IT: Widget RSS attività di gruppo (funziona solo sulle pagine di gruppo)

en: Group RSS
it_IT: Gruppo RSS

en: User Media
it_IT: Utente media

en: Group Media
it_IT: Gruppi media

en: Logged-in User Media
it_IT: Supporto utente connesso

en: Displayed Group Media
it_IT: Media di gruppo visualizzati

en: Feed Type:
it_IT: Tipo feed:

en: Filters:
it_IT: Filtri:

en: User or Group ID:
it_IT: ID utente o gruppo:

en: Works If you choosed feed type User Media or Group Media.
it_IT: Funziona se hai scelto il tipo di feed Media utente o Media di gruppo.

en: Photos Number:
it_IT: Numero foto:

en: Videos Number:
it_IT: Numero video:

en: Audios Number:
it_IT: Numero audio:

en: Files Number:
it_IT: Numero files:

en: User account menu
it_IT: Menu utente

en: Hide Sections:
it_IT: Nascondi sezione:

en: Hide Links:
it_IT: Nascondi link:

en: Messages %s
it_IT: Messaggi %s

en: Messages
it_IT: Messaggi

en: Notifications %s
it_IT: Notifiche %s

en: Friendship Requests %s
it_IT: Richieste di amicizia %s

en: Log Out
it_IT: Logout

en: Friendship Requests
it_IT: Richieste di amicizia

en: Mycred balance widget
it_IT: Widget del saldo di Mycred

en: My Balance
it_IT: Il mio saldo

en: keep the user id empty to show the logged-in user balance.
it_IT: mantieni l'ID utente vuoto per mostrare il saldo dell'utente connesso.

en: Notifications Limit:
it_IT: Limite notifiche:

en: Show All Notifications ( %s )
it_IT: Mostra tutte le notifiche ( %s )

en: Youzify - Post Author
it_IT: Youzify - Autore del post

en: Post author widget
it_IT: Widget autore del post

en: Youzify - Smart Author
it_IT: Youzify - Autore intelligente

en: Smart author widget
it_IT: Widget intelligente per l'autore

en: Show Widget For Logged Out Users
it_IT: Mostra widget per gli utenti disconnessi

en: Verified users widget
it_IT: Widget utenti verificati

en: Verified Users
it_IT: Verifica utente

en: Show All Friends ( %s )
it_IT: Mostra tutti gli amici ( %s )

en: Show All Friends
it_IT: Vedi tutti gli amici

en: Show All Groups ( %s )
it_IT: Mostra tutti i gruppi ( %s )

en: User Instagram
it_IT: Utenti instagram

en: added a new Product
it_IT: aggiungi nuovo prodotto

en: Products
it_IT: Prodotti

en: purchased a new Product
it_IT: acquisto nuovo prodotto

en: Purchases
it_IT: Acquisti

en: Shop
it_IT: Negozio

en: %s added new product
it_IT: %s aggiunto nuovo prodotto

en: %s purchased %s
it_IT: %s acquistati %s

en: Sorry, there was no activity found. Please try a different filter.
it_IT: Spiacenti, non è stata trovata alcuna attività. Prova un filtro diverso.

en: Reply
it_IT: Rispondi

en: View Conversation
it_IT: Guarda conversazione

en: Comment
it_IT: Commento

en: Write a Comment ...
it_IT: Lascia un commento ...

en: Search
it_IT: Cerca

en: Filter
it_IT: Filtro

en: Sitewide activities navigation
it_IT: Navigazione delle attività a livello di sito

en: All Members %s
it_IT: Tutti gli utenti %s

en: My Friends %s
it_IT: Miei amici %s

en: My Groups %s
it_IT: Miei gruppi %s

en: My Favorites %s
it_IT: I miei preferiti %s

en: Mentions
it_IT: Menzioni

[ctx: Number of new activity mentions]
en: %s new | %s new
it_IT[0]: %s nuovo
it_IT[1]: %s nuovo

en: Activity secondary navigation
it_IT: Attività di navigazione secondaria

en: Filter Activities By :
it_IT: Filtra per attività:

en: Search Activities ...
it_IT: Cerca attività ...

en: What's new in %s, %s?
it_IT: Cosa c'è di nuovo in %s, %s?

en: What's new, %s?
it_IT: Cosa c'è di nuovo, %s?

en: Add Link URL
it_IT: Aggiungi indirizzo link

en: Add Link Title
it_IT: Aggiungi titolo del link

en: Brief Link Description
it_IT: Breve descrizione del collegamento

en: of
it_IT: di

en: No thumbnail
it_IT: Nessuna miniatura

en: Add Quote Owner
it_IT: Aggiungi utente

en: Add Quote Text
it_IT: Aggiungi citazione

en: Topic tags
it_IT: Tag degli argomenti

en: Registered Users
it_IT: Utente registrato

en: Replies
it_IT: Risposte

en: Empty Topic Tags
it_IT: Tag degli argomenti

en: Hidden Topics
it_IT: Nascondi Topics

en: Hidden Replies
it_IT: Risposte nascoste

en: Name (required):
it_IT: Nome (richiesto):

en: Mail (will not be published) (required):
it_IT: Mail (non verrà pubblicata) (obbligatorio):

en: Website:
it_IT: Sito:

en: Move reply "%s"
it_IT: Sposta risposta "%s"

en: You can either make this reply a new topic with a new title, or merge it into an existing topic.
it_IT: Puoi trasformare questa risposta in un nuovo argomento con un nuovo titolo o unirla a un argomento esistente.

en: If you choose an existing topic, replies will be ordered by the time and date they were created.
it_IT: Se scegli un argomento esistente, le risposte verranno ordinate in base all'ora e alla data in cui sono state create.

en: Move Method
it_IT: Metodo di spostamento

en: New topic in <strong>%s</strong> titled:
it_IT: Nuovo argomento in <strong>%s </strong> intitolato:

en: Moved: %s
it_IT: Spostato: %s

en: Use an existing topic in this forum:
it_IT: Usa un argomento esistente in questo forum:

en: <strong>WARNING:</strong> This process cannot be undone.
it_IT: <strong> ATTENZIONE: </strong> questa procedura non può essere annullata.

en: Submit
it_IT: Invia

en: You do not have the permissions to edit this reply!
it_IT: Non hai i permessi per modificare questa risposta!

en: You cannot edit this reply.
it_IT: Non puoi modificare questa risposta.

en: Reply To: %s
it_IT: Ripondi a %s

en: This topic is marked as closed to new replies, however your posting capabilities still allow you to do so.
it_IT: Questo argomento è contrassegnato come chiuso a nuove risposte, tuttavia le tue capacità di pubblicazione ti consentono ancora di farlo.

en: Your account has the ability to post unrestricted HTML content.
it_IT: Il tuo account ha la capacità di pubblicare contenuti HTML senza restrizioni.

en: You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes:
it_IT: Puoi utilizzare questi tag e attributi <abbr title = "HyperText Markup Language"> HTML </abbr>:

en: Notify the author of follow-up replies via email
it_IT: Avvisare l'autore delle risposte di follow-up via e-mail

en: Notify me of follow-up replies via email
it_IT: Avvisami delle risposte di follow-up via e-mail

en: Keep a log of this edit:
it_IT: Tieni un registro di questa modifica:

en: Optional reason for editing:
it_IT: Motivo facoltativo per la modifica:

en: The topic &#8216;%s&#8217; is closed to new replies.
it_IT: Il Topic '%s' è chiuso alle risposte.

en: The forum &#8216;%s&#8217; is closed to new topics and replies.
it_IT: Il forum '%s' è chiuso a nuovi argomenti e risposte.

en: You cannot reply to this topic.
it_IT: Non puoi rispondere a questo argomento.

en: You must be logged in to reply to this topic.
it_IT: Devi essere loggato per rispondere a questo argomento.

en: Merge topic "%s"
it_IT: Unisci topic "%s"

en: Select the topic to merge this one into. The destination topic will remain the lead topic, and this one will change into a reply.
it_IT: Seleziona l'argomento in cui unire questo. L'argomento di destinazione rimarrà l'argomento principale e questo si trasformerà in una risposta.

en: To keep this topic as the lead, go to the other topic and use the merge tool from there instead.
it_IT: Per mantenere questo argomento come principale, vai all'altro argomento e utilizza invece lo strumento di unione da lì.

en: All replies within both topics will be merged chronologically. The order of the merged replies is based on the time and date they were posted. If the destination topic was created after this one, it's post date will be updated to second earlier than this one.
it_IT: Tutte le risposte all'interno di entrambi gli argomenti verranno unite cronologicamente. L'ordine delle risposte unite si basa sull'ora e sulla data in cui sono state pubblicate. Se l'argomento di destinazione è stato creato dopo questo, la data di pubblicazione verrà aggiornata a un secondo prima di questo.

en: Destination
it_IT: Destinazione

en: Merge with this topic:
it_IT: Unisciti a questo argomento:

en: There are no other topics in this forum to merge with.
it_IT: Non ci sono altri argomenti in questo forum con cui fondersi.

en: Topic Extras
it_IT: Argomento extra

en: Merge topic subscribers
it_IT: Unisci gli iscritti all'argomento

en: Merge topic favoriters
it_IT: Unisci i preferiti dell'argomento

en: Merge topic tags
it_IT: Unisci tag argomento

en: You do not have the permissions to edit this topic!
it_IT: Non hai i permessi per modificare questa risposta!

en: You cannot edit this topic.
it_IT: Non puoi modificare questa risposta.

en: When you split a topic, you are slicing it in half starting with the reply you just selected. Choose to use that reply as a new topic with a new title, or merge those replies into an existing topic.
it_IT: Quando dividi un argomento, lo tagli a metà a partire dalla risposta che hai appena selezionato. Scegli di utilizzare quella risposta come un nuovo argomento con un nuovo titolo o unisci quelle risposte in un argomento esistente.

en: If you use the existing topic option, replies within both topics will be merged chronologically. The order of the merged replies is based on the time and date they were posted.
it_IT: Se utilizzi l'opzione dell'argomento esistente, le risposte all'interno di entrambi gli argomenti verranno unite cronologicamente. L'ordine delle risposte unite si basa sull'ora e sulla data in cui sono state pubblicate.

en: Split Method
it_IT: Metodo Split

en: Split: %s
it_IT: Diviso: %s

en: Copy subscribers to the new topic
it_IT: Copia i preferiti nel nuovo argomento

en: Copy favoriters to the new topic
it_IT: Copia i preferiti nel nuovo argomento

en: Copy topic tags to the new topic
it_IT: Copia i preferiti nel nuovo argomento

en: Manage Tag: "%s"
it_IT: Gestione Tag: "%s"

en: Rename
it_IT: Rinomina

en: Leave the slug empty to have one automatically generated.
it_IT: Lascia lo slug vuoto per averne uno automaticamente.

en: Changing the slug affects its permalink. Any links to the old slug will stop working.
it_IT: La modifica dello slug influisce sul suo permalink. Eventuali collegamenti al vecchio slug smetteranno di funzionare.

en: Name :
it_IT: Nome:

en: Slug :
it_IT: Slug:

en: Update
it_IT: Aggiornamento

en: Merge
it_IT: Unisci

en: Merging tags together cannot be undone.
it_IT: L'unione dei tag insieme non può essere annullata.

en: Existing tag :
it_IT: Tag esistente:

en: Are you sure you want to merge the "%s" tag into the tag you specified?
it_IT: Sei sicuro di voler unire il tag "%s" nel tag che hai specificato?

en: This does not delete your topics. Only the tag itself is deleted.
it_IT: In questo modo gli argomenti non vengono eliminate. Viene eliminato solo il tag stesso.

en: Deleting a tag cannot be undone.
it_IT: L'eliminazione di un tag non può essere annullata.

en: Any links to this tag will no longer function.
it_IT: Tutti i link a questo tag non funzioneranno più.

en: Are you sure you want to delete the "%s" tag? This is permanent and cannot be undone.
it_IT: Eliminare il tag "%s"? Questo è permanente e non può essere annullato.

en: Now Editing &ldquo;%s&rdquo;
it_IT: Modifica in corso di &ldquo;%s&rdquo;

en: Create New Topic in &ldquo;%s&rdquo;
it_IT: Crea nuovo Topic in &ldquo;%s&rdquo;

en: Create New Topic
it_IT: Crea un nuovo topic

en: This forum is marked as closed to new topics, however your posting capabilities still allow you to do so.
it_IT: Questo forum è contrassegnato come chiuso a nuovi argomenti, tuttavia le tue capacità di pubblicazione ti consentono ancora di farlo.

en: Topic Title (Maximum Length : %d) :
it_IT: Titolo dell'argomento (lunghezza massima: %d):

en: You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes :
it_IT: Puoi utilizzare questi tag e attributi <abbr title = "HyperText Markup Language"> HTML </abbr>:

en: (No Forum)
it_IT: (Nessun forum)

en: Topic Type :
it_IT: Tipo topic:

en: Topic Status :
it_IT: Stato topic:

en: You cannot create new topics.
it_IT: Non puoi creare nuovi argomenti.

en: You must be logged in to create new topics.
it_IT: Devi essere loggato per creare nuovi argomenti.

en: Freshness
it_IT: Freschezza

en: Author
it_IT: Autore

en: Subscribe
it_IT: Sottoscrivi

en: Unsubscribe
it_IT: Annulla l'iscrizione

en: in reply to:
it_IT: in risposta a:

en: Voices
it_IT: Voci

note: translators: accessibility text
en: Group Details
it_IT: Dettaglio gruppo

en: Group Name (required)
it_IT: Nome gruppo (richiesto)

en: Group Description (required)
it_IT: Descrizione gruppo (richiesta)

note: translators: accessibility text
en: Group Settings
it_IT: Gruppo impostazioni

en: Privacy Options
it_IT: Opzioni privacy

en: This is a public group
it_IT: Questo è un gruppo pubblico

en: Any site member can join this group.
it_IT: Qualsiasi membro del sito può unirsi a questo gruppo.

en: This group will be listed in the groups directory and in search results.
it_IT: Questo gruppo verrà elencato nella directory dei gruppi e nei risultati di ricerca.

en: Group content and activity will be visible to any site member.
it_IT: Il contenuto e l'attività del gruppo saranno visibili a qualsiasi membro del sito.

en: This is a private group
it_IT: Questo è un gruppo privato

en: Only users who request membership and are accepted can join the group.
it_IT: Solo gli utenti che richiedono l'iscrizione e sono accettati possono partecipare al gruppo.

en: Group content and activity will only be visible to members of the group.
it_IT: Il contenuto e l'attività del gruppo saranno visibili solo ai membri del gruppo.

en: This is a hidden group
it_IT: Questo è un gruppo nascosto

en: Only users who are invited can join the group.
it_IT: Solo gli utenti invitati possono partecipare al gruppo.

en: This group will not be listed in the groups directory or search results.
it_IT: Questo gruppo non verrà elencato nella directory dei gruppi o nei risultati di ricerca.

en: Group Types
it_IT: Tipo gruppo

en: Select the types this group should be a part of.
it_IT: Seleziona i tipi di cui questo gruppo dovrebbe far parte.

en: Group Invitations
it_IT: Inviti di gruppo

en: Which members of this group are allowed to invite others?
it_IT: Quali membri di questo gruppo possono invitare altri?

en: All group members
it_IT: Tutti i membri del gruppo

en: Group admins and mods only
it_IT: Solo amministratori e mod di gruppo

en: Group admins only
it_IT: Solo il gruppo admin

en: Group Forums
it_IT: Gruppo forums

en: Should this group have a forum?
it_IT: Questo gruppo dovrebbe avere un forum?

en: Enable discussion forum
it_IT: Abilita forum di discussione

en: <strong>Attention Site Admin:</strong> Group forums require the <a href="%s">correct setup and configuration</a> of a bbPress installation.
it_IT: <strong> Attenzione Amministratore del sito: </strong> i forum del gruppo richiedono la <a href="%s"> impostazione e configurazione corrette </a> di un'installazione di bbPress.

en: Upload an image to use as a profile photo for this group. The image will be shown on the main group page, and in search results.
it_IT: Carica un'immagine da utilizzare come foto del profilo per questo gruppo. L'immagine verrà visualizzata nella pagina principale del gruppo e nei risultati della ricerca.

note: translators: accessibility text
en: Select an image
it_IT: Segli immagine

en: To skip the group profile photo upload process, hit the "Next Step" button.
it_IT: Per saltare il processo di caricamento delle foto del profilo di gruppo, premi il pulsante "Passaggio successivo".

en: Crop Group Profile Photo
it_IT: Ritaglia la foto del profilo del gruppo

en: Profile photo to crop
it_IT: Foto del profilo da ritagliare

en: Profile photo preview
it_IT: Anteprima della foto del profilo

en: Crop Image
it_IT: Taglia immagine

note: translators: accessibility text
en: Cover Image
it_IT: Copertina immagine

en: The Cover Image will be used to customize the header of your group.
it_IT: L'immagine di copertina verrà utilizzata per personalizzare l'intestazione del tuo gruppo.

note: translators: accessibility text
en: Group Invites
it_IT: Inviti gruppi

en: Select people to invite from your friends list.
it_IT: Seleziona le persone da invitare dal tuo elenco di amici.

en: Remove Invite
it_IT: Rimuovi invito

en: Once you have built up friend connections you will be able to invite others to your group.
it_IT: Una volta che hai stabilito connessioni di amici, sarai in grado di invitare altri al tuo gruppo.

en: Back to Previous Step
it_IT: Torna al passaggio precedente

en: Next Step
it_IT: Prossimo step

en: Create Group and Continue
it_IT: Crea gruppo e continua

en: Finish
it_IT: Finito

en: There were no groups found.
it_IT: Non sono stati trovati gruppi.

en: Groups directory main navigation
it_IT: Navigazione principale della directory dei gruppi

en: All Groups %s
it_IT: Tutti i gruppi %s

en: Groups directory secondary navigation
it_IT: Navigazione secondaria della directory dei gruppi

en: Order By:
it_IT: Ordina per:

en: Last Active
it_IT: Ultimi attivi

en: Most Members
it_IT: Tutti gli utenti

en: Newly Created
it_IT: Appena creato

en: Alphabetical
it_IT: Alfabetico

en: WARNING: Deleting this group will completely remove ALL content associated with it. There is no way back, please be careful with this option.
it_IT: ATTENZIONE: l'eliminazione di questo gruppo rimuoverà completamente TUTTO il contenuto ad esso associato. Non c'è modo di tornare indietro, fai attenzione a questa opzione.

en: I understand the consequences of deleting this group.
it_IT: Comprendo le conseguenze dell'eliminazione di questo gruppo.

en: Delete Group
it_IT: Elimina gruppo

en: Notify group members of these changes via email
it_IT: Informa i membri del gruppo di queste modifiche tramite e-mail

en: If you'd like to remove the existing group profile photo but not upload a new one, please use the delete group profile photo button.
it_IT: Se desideri rimuovere la foto del profilo di gruppo esistente ma non caricarne una nuova, utilizza il pulsante Elimina foto profilo gruppo.

en: Delete Group Profile Photo
it_IT: Cancella la foto del gruppo

en: Crop Profile Photo
it_IT: Ritaglia la foto del profilo

en: Administrators
it_IT: Amministratori

en: Demote to Member
it_IT: Retrocedi a membro

en: No group administrators were found.
it_IT: Nessun amministratore di gruppo trovato.

en: Moderators
it_IT: Moderatori

en: Promote to Admin
it_IT: Promuovi ad Admin

en: No group moderators were found.
it_IT: Nessun moderatore del gruppo trovato.

en: banned
it_IT: bannata

en: Remove Ban
it_IT: Rimuovi ban

en: Promote to Mod
it_IT: Promuovi a Mod

en: Remove from group
it_IT: Rimuovi dal gruppo

en: No group members were found.
it_IT: Nessun membro del gruppo trovato.

en: Invite Your friends
it_IT: Invita un amico

en: Sent Invites
it_IT: Inviti inviati

en: Select friends to invite.
it_IT: Cerca un amico da invitare.

en: No members were found.
it_IT: Nessun utente trovato.

en: You are requesting to become a member of the group '%s'.
it_IT: Stai richiedendo di diventare un membro del gruppo '%s'.

en: Comments (optional)
it_IT: Commenti (opzionale)

en: Send Request
it_IT: Invia richiesta

en: Accept
it_IT: Accetto

en: Reject
it_IT: Non accetto

en: Request Comment
it_IT: Commento richiesto

en: There are no pending membership requests.
it_IT: Non ci sono richieste di adesione in sospeso.

en: Your account was activated successfully! Your account details have been sent to you in a separate email.
it_IT: Il tuo account è stato attivato con successo! I dettagli del tuo account ti sono stati inviati in un'email separata.

en: Your account was activated successfully! You can now <a href="%s">log in</a> with the username and password you provided when you signed up.
it_IT: Il tuo account è stato attivato con successo! Tu puoi ora effettuare il <a href="%s">LOGIN</a> con il nome utente e la password forniti al momento della registrazione.

en: Please provide a valid activation key.
it_IT: Fornisci una chiave di attivazione valida.

en: Members directory main navigation
it_IT: Navigazione principale della directory dei membri

en: Members directory secondary navigation
it_IT: Navigazione secondaria nella directory dei membri

en: Newest Registered
it_IT: Ultime registrazioni

en: Sorry, no members were found.
it_IT: Nessun utente trovato.

en: You have successfully created your account! Please log in using the username and password you have just created.
it_IT: Hai creato con successo il tuo account! Accedi utilizzando il nome utente e la password che hai appena creato.

en: User registration is currently not allowed.
it_IT: La registrazione dell'utente non e 'permessa al momento.

en: required
it_IT: necessario

en: Email Address
it_IT: Indirizzo email

en: Choose a Password
it_IT: Scegli la password

en: Profile Details
it_IT: Dettagli profilo

en: This field can be seen by: %s
it_IT: Questa opzione può essere vista da %s

[ctx: Change profile field visibility level]
en: Change
it_IT: Cambia

en: Who can see this field?
it_IT: Chi può vedere questo campo?

en: Blog Details
it_IT: Dettagli Blog

en: Yes, I'd like to create a new site
it_IT: Sì, vorrei creare un nuovo sito

en: Blog URL
it_IT: URL del blog

en: Site Title
it_IT: Titolo sito

en: Privacy: I would like my site to appear in search engines, and in public listings around this network.
it_IT: Privacy: desidero che il mio sito venga visualizzato nei motori di ricerca e negli elenchi pubblici di questa rete.

en: Yes
it_IT: Si

en: Sorry, there was no bookmarks found.
it_IT: Spiacenti, non sono stati trovati segnalibri.

en: You have no pending friendship requests.
it_IT: Non hai richieste di amicizia in sospeso.

[ctx: Group member count]
en: %d member | %d members
it_IT[0]: %d utente
it_IT[1]: %d utenti

en: You have no outstanding group invites.
it_IT: Non hai inviti di gruppo in sospeso.

note: translators: accessibility text
en: Messages inbox
it_IT: Messaggi in arrivo

note: translators: accessibility text
en: Sent Messages
it_IT: Messaggi inviati

note: translators: accessibility text
en: Sitewide Notices
it_IT: Avvisi a livello di sito

en: Send To ( Username or Friend's Name )
it_IT: Invia a (nome utente o nome dell'amico)

en: This is a notice to all users.
it_IT: Questo è un avviso per tutti gli utenti.

en: Subject
it_IT: Oggetto

en: Send Message
it_IT: Invia messaggio

en: From
it_IT: Da

note: translators: accessibility text
en: Star
it_IT: Stella

en: Actions
it_IT: Azioni

en: View Message
it_IT: Visualizza messaggio

en: Sorry, no messages were found.
it_IT: Spiacenti, nessun messaggio trovato.

en: Notice
it_IT: Notifiche

en: Action
it_IT: Azione

en: Delete Message
it_IT: Elimina messaggio

en: Sorry, no notices were found.
it_IT: Spiacenti, non sono stati trovati avvisi.

en: You are alone in this conversation.
it_IT: Sei solo in questa conversazione.

en: Conversation between %s recipients.
it_IT: Conversazione tra %s destinatari.

en: Conversation between %s.
it_IT: Conversazione tra %s.

en: Write a reply ...
it_IT: Scrivi una risposta ...

en: Send
it_IT: Invia

en: Notification
it_IT: Notifiche

en: Date Received
it_IT: Data Ricevuto

note: translators: accessibility text
en: Select this notification
it_IT: Seleziona questa notifica

en: This field can be seen by %s
it_IT: Questa opzione può essere vista da %s

en: This user is a spammer.
it_IT: Questo utente è uno spammer.

en: Data Export
it_IT: Data esportazione

en: Your request for an export of personal data has been completed.
it_IT: La tua richiesta di esportazione dei dati personali è stata completata.

en: You may download your personal data by clicking on the link below. For privacy and security, we will automatically delete the file on %s, so please download it before then.
it_IT: Puoi scaricare i tuoi dati personali cliccando sul link qui sotto. Per motivi di privacy e sicurezza, elimineremo automaticamente il file su %s, quindi scaricalo prima di allora.

en: Download personal data
it_IT: Download dati personali

en: Your previous request for an export of personal data has expired.
it_IT: La tua precedente richiesta di esportazione dei dati personali è scaduta.

en: Please click on the button below to make a new request.
it_IT: Fare clic sul pulsante sottostante per effettuare una nuova richiesta.

en: Request new data export
it_IT: Richiedi una nuova esportazione dei dati

en: You previously requested an export of your personal data on %s.
it_IT: Hai precedentemente richiesto un'esportazione dei tuoi dati personali su %s.

en: You will receive a link to download your export via email once we are able to fulfill your request.
it_IT: Riceverai un link per scaricare l'esportazione via e-mail una volta che saremo in grado di soddisfare la tua richiesta.

en: You can request an export of your personal data, containing the following items if applicable:
it_IT: Puoi richiedere l'esportazione dei tuoi dati personali, contenenti i seguenti elementi se applicabili:

en: If you want to make a request, please click on the button below:
it_IT: Se vuoi fare una richiesta, clicca sul pulsante qui sotto:

en: Request personal data export
it_IT: Richiedi l'esportazione dei dati personali

note: translators: accessibility text
en: Data Erase
it_IT: Cancellazione dati

en: Deleting your account will delete all of the content you have created. It will be completely irrecoverable.
it_IT: L'eliminazione dell'account eliminerà tutti i contenuti che hai creato. Sarà completamente irrecuperabile.

en: Deleting this account will delete all of the content it has created. It will be completely irrecoverable.
it_IT: L'eliminazione di questo account eliminerà tutto il contenuto che ha creato. Sarà completamente irrecuperabile.

en: I understand the consequences.
it_IT: Capisco le conseguenze.

en: Billing details
it_IT: Dettagli di fatturazione

en: Create an account?
it_IT: Creare un account?

en: You must be logged in to checkout.
it_IT: Devi essere loggato per effettuare il checkout.

en: Your order
it_IT: Il tuo ordine

en: Ship to a different address?
it_IT: Spedisci a un indirizzo diverso?

en: Additional information
it_IT: Informazioni aggiuntive

en: Billing Address
it_IT: Indirizzo di fatturazione

en: Shipping Address
it_IT: Indirizzo di spedizione

en: Save address
it_IT: Salva indirizzo

en: The following addresses will be used on the checkout page by default.
it_IT: I seguenti indirizzi verranno utilizzati nella pagina di pagamento per impostazione predefinita.

en: You have not set up this type of address yet.
it_IT: Non hai ancora impostato questo tipo di indirizzo.

en: My Subscriptions
it_IT: Miei Abbonamenti

en: Subscription
it_IT: Sottoscrivi

[ctx: table heading]
en: Next Payment
it_IT: Pagamento successivo

[ctx: table heading]
en: Total
it_IT: Totale

[ctx: Used in data attribute. Escaped]
en: Total
it_IT: Totale

[ctx: view a subscription]
en: View
it_IT: Visualizza

en: Previous
it_IT: Precedente

en: Next
it_IT: Prossimo

en: You have reached the end of subscriptions. Go to the %sfirst page%s.
it_IT: Hai raggiunto la fine degli abbonamenti. Vai alla %sprima pagina%s.

note: translators: placeholders are opening and closing link tags to take to the shop page
en: You have no active subscriptions. Find your first subscription in the %sstore%s.
it_IT: Non hai abbonamenti attivi. Trova il tuo primo abbonamento nel %snegozio%s.

en: Related Orders
it_IT: Ordini correlati

en: Order
it_IT: Ordine

en: Order Number
it_IT: Ordine numero

note: translators: $1: formatted order total for the order, $2: number of items bought
en: %1$s for %2$d item | %1$s for %2$d items
it_IT[0]: %1$s for %2$d articolo
it_IT[1]: %1$s for %2$d articoli

[ctx: pay for a subscription]
en: Pay
it_IT: Pagamento

[ctx: an action on a subscription]
en: Cancel
it_IT: Cancella

en: Related Subscriptions
it_IT: Abbonamenti correlati

[ctx: table heading]
en: Start Date
it_IT: Data di inizio

[ctx: admin subscription table header]
en: Last Order Date
it_IT: Data ultimo ordine

[ctx: admin subscription table header]
en: Next Payment Date
it_IT: Prossima data di pagamento

[ctx: table heading]
en: End Date
it_IT: Data fine

[ctx: admin subscription table header]
en: Trial End Date
it_IT: Data di fine prova

en: Subscription Updates
it_IT: Aggiornamenti dell'abbonamento

en: Subscription Totals
it_IT: Sottoscrizioni totali

[ctx: table headings in notification email]
en: Product
it_IT: Prodotti

en: Are you sure you want remove this item from your subscription?
it_IT: Sei sicuro di voler rimuovere questo articolo dal tuo abbonamento?

en: Invalid Subscription.
it_IT: Abbonamento non valido.

en: My Account
it_IT: Il mio account

en: Billing address
it_IT: Indirizzo di fatturazione

en: Shipping address
it_IT: Indirizzo di spedizione

en: Never
it_IT: Mai

en: Please enter a valid order ID
it_IT: Inserisci un ID ordine valido

en: Track your order
it_IT: Rintraccia il tuo ordine

note: Author URI of the plugin/theme
en: https://www.kainelabs.com
it_IT: http://www.kainelabs.com
