Plugins - wpForo Forum - Stable (latest release) - en to th translation catalogue (1659 entries)

en:  Discussion Board
th:  กระดานสนทนา

en:  Forum
th:  ฟอรัม

en:  is enabled
th:  เปิดใช้งาน

en: %1$s Revisions
th: แก้ไข %1$s ครั้ง

en: %1$s has mentioned you, %2$s
th: %1$s ได้พูดถึงคุณ %2$s

en: %d Answer
th: %d คำตอบ

en: %d Answers
th: %d คำตอบ

en: %d times
th: %d ครั้ง

en: %d user ( %s )
th: %d คน (%s)

en: %d users ( %s )
th: ผู้ใช้%d คน (%s)

en: %s Replies
th: %s ตอบกลับทั้งหมด

en: %s Reply
th: %s ตอบกลับ

en: %s access successfully added
th: เพิ่มการเข้าถึงสำเร็จแล้ว %s

en: %s access successfully edited
th: แก้ไขการเข้าถึงเรียบร้อยแล้ว %s

en: %s ago
th: %s ที่ผ่านมา

en: %s and %s liked
th: %s และ %s ชื่นชอบ

en: %s created a new topic %s
th: %s สร้างหัวข้อใหม่ %s

en: %s guest
th: ผู้มาเยือน %s

en: %s guests
th: ผู้มาเยือนทั้งหมด %s

en: %s liked
th: %s ชื่นชอบ

en: %s liked forum post %s
th: %s ชอบโพสต์ในฟอรัม %s

en: %s posted a new topic %s
th: %s โพสต์หัวข้อใหม่ %s

en: %s replied to the topic %s
th: %s ตอบกลับหัวข้อ %s

en: %s, %s and %s liked
th: %s, %s และ %s ชื่นชอบ

en: %s, %s, %s and %d people liked
th: %s, %s, %s และ %d คนชื่นชอบ

en: (%d viewing)
th: (ดูอยู่ %d)

en: --- Choose ---
th: --- เลือก ---

en: 1 minute
th: 1 นาที

en: 15 seconds
th: 15 วินาที

en: 2 minutes
th: 2 นาที

en: 30 seconds
th: 30 วินาที

en: 404 - Page not found
th: 404 - ไม่พบหน้า

en: 5 minutes
th: 5 นาที

en: <strong>Report details:</strong>
     Reporter: [reporter], <br>
     Message: [message],<br>
     <br>
     [post_url]
th: <strong> รายละเอียดรายงาน: </strong>
     ผู้สื่อข่าว: [ผู้รายงาน], <br>
     ข้อความ: [ข้อความ], <br>
     <br>
     [post_url]

en: <strong>{member}</strong> has <strong>replied</strong> to a topic you started on the forum.
th: <strong> {สมาชิก} </strong> ได้ <strong> ตอบกลับ </strong> หัวข้อที่คุณเริ่มต้นในฟอรัม

en: <strong>{member}</strong> has <strong>replied</strong> to your post on the forum.
th: <strong> {สมาชิก} </strong> ได้ <strong> ตอบกลับ </strong> โพสต์ของคุณในฟอรัม

en: API options reset successfully
th: รีเซ็ตตัวเลือก API สำเร็จแล้ว

en: API options successfully updated
th: อัปเดตตัวเลือก API สำเร็จแล้ว

en: API options successfully updated, but previous value not changed
th: อัปเดตตัวเลือก API สำเร็จแล้ว แต่ค่าก่อนหน้าไม่เปลี่ยนแปลง

en: API's (Social Network)
th: API ของ (เครือข่ายสังคม)

en: About
th: เกี่ยวกับ

en: About Me
th: เกี่ยวกับฉัน

en: Access add error
th: ข้อผิดพลาดในการเพิ่มการเข้าถึง

en: Access delete error
th: เข้าถึงข้อผิดพลาดในการลบ

en: Access edit error
th: เข้าถึงข้อผิดพลาดในการแก้ไข

en: Access name
th: ชื่อการเข้าถึง

en: Access names
th: เข้าถึงชื่อ

en: Access successfully deleted
th: ลบการเข้าถึงเรียบร้อยแล้ว

en: According to the GDPR, all users should have an option to contact website administrator in following cases:
th: ตาม GDPR ผู้ใช้ทุกคนควรมีทางเลือกในการติดต่อผู้ดูแลเว็บไซต์ในกรณีต่อไปนี้:

en: Account
th: บัญชีผู้ใช้

en: Action Required!
th: ต้องดำเนินการ!

en: Activate
th: เปิดใช้งาน

en: Active
th: ใช้งานอยู่

en: Active Share Buttons
th: ปุ่มแชร์ที่ใช้งานอยู่

en: Active Theme
th: ธีมที่ใช้งานอยู่

en: Activity
th: กิจกรรม

en: Add New
th: เพิ่มใหม่

en: Add New Category or Forum
th: เพิ่มหมวดหมู่หรือฟอรัมใหม่

en: Add New Forum Access
th: เพิ่มการเข้าถึงฟอรัมใหม่

en: Add New Language
th: เพิ่มภาษาใหม่

en: Add Reply
th: เพิ่มคำตอบ

en: Add Topic error: No forum selected
th: ข้อผิดพลาดในการเพิ่มหัวข้อ: ไม่ได้เลือกฟอรัม

en: Add Usergroup to synch
th: เพิ่ม Usergroup เพื่อซิงค์

en: Add a comment
th: เพิ่มความคิดเห็น

en: Add a new Forum in this Category
th: เพิ่มฟอรัมใหม่ในหมวดหมู่นี้

en: Add a new Subforum
th: เพิ่มฟอรัมย่อยใหม่

en: Add topic
th: เพิ่มหัวข้อ

en: Additional Options
th: ตัวเลือกเพิ่มเติม

en: Addons
th: ส่วนเสริม

en: Adds "Forums" tab with "Created Topics", "Posted Replies", "Liked Posts" and "Subscriptions" sub-tabs to BuddyPress Profile page.
th: เพิ่มแท็บ "ฟอรัม" ที่มีแท็บย่อย "Created Topics", "โพสต์ตอบกลับ", "โพสต์ที่ชอบ" และ "การสมัครรับข้อมูล" ในหน้าโปรไฟล์ BuddyPress

en: Adds "Forums" tab with "Created Topics", "Posted Replies", "Liked Posts" and "Subscriptions" sub-tabs to Ultimate Member Profile page.
th: เพิ่มแท็บ "ฟอรัม" ที่มีแท็บย่อย "Created Topics", "โพสต์การตอบกลับ", "โพสต์ที่ชอบ" และ "การสมัครรับข้อมูล" ในหน้าโปรไฟล์สมาชิก Ultimate

en: Adds Facebook Login button on Registration and Login pages.
th: เพิ่มปุ่มเข้าสู่ระบบ Facebook ในหน้าการลงทะเบียนและเข้าสู่ระบบ

en: Adds [new] button at the and of topic links, which jumps to the first unread post.
th: เพิ่มปุ่ม [ใหม่] ที่ลิงก์และของหัวข้อซึ่งจะข้ามไปยังโพสต์แรกที่ยังไม่ได้อ่าน

en: Adds an advanced file attachment system to forum topics and posts. AJAX powered media uploading and displaying system with user specific library.
th: เพิ่มระบบการแนบไฟล์ขั้นสูงในหัวข้อฟอรัมและโพสต์ AJAX ขับเคลื่อนระบบอัปโหลดและแสดงสื่อพร้อมไลบรารีเฉพาะของผู้ใช้

en: Adds awesome Sticker and Emoticons packs to editor. Allows to create new custom emoticons packs.
th: เพิ่มชุดสติกเกอร์และอีโมติคอนที่ยอดเยี่ยมให้กับตัวแก้ไข อนุญาตให้สร้างแพ็คอีโมติคอนที่กำหนดเองใหม่

en: Admin
th: แอดมิน

en: Admin Control Panel
th: แผงควบคุมของผู้ดูแลระบบ

en: Admin Note
th: หมายเหตุผู้ดูแลระบบ

en: Admin and Moderator Usergroups are not permitted
th: ไม่อนุญาตให้กลุ่มผู้ใช้ผู้ดูแลระบบและผู้ดูแล

en: Admin message on forum front page
th: ข้อความของผู้ดูแลระบบในหน้าแรกของฟอรัม

en: Ads Manager is a powerful yet simple advertisement management system, that allows you to add adverting banners between forums, topics and posts.
th: Ads Manager เป็นระบบจัดการโฆษณาที่มีประสิทธิภาพ แต่ใช้งานง่ายซึ่งช่วยให้คุณสามารถเพิ่มแบนเนอร์โฆษณาระหว่างฟอรัมหัวข้อและโพสต์ได้

en: Advanced Attachments
th: ไฟล์แนบขั้นสูง

en: Advanced Attachments Size
th: ขนาดไฟล์แนบขั้นสูง

en: Advanced user profile builder system. Allows to add new fields and manage profile page. Creates custom Registration, Account, Member Search forms.
th: ระบบสร้างโปรไฟล์ผู้ใช้ขั้นสูง อนุญาตให้เพิ่มฟิลด์ใหม่และจัดการหน้าโปรไฟล์ สร้างแบบฟอร์มการลงทะเบียนบัญชีและการค้นหาสมาชิกที่กำหนดเอง

en: After changing and saving colors, go to the forum front-end and press %s twice. If you don't see any change, please follow to the instruction below.
th: หลังจากเปลี่ยนและบันทึกสีแล้วให้ไปที่ส่วนหน้าของฟอรัมแล้วกด %s สองครั้ง หากคุณไม่เห็นการเปลี่ยนแปลงใดๆ โปรดปฏิบัติตามคำแนะนำด้านล่าง

en: After registration you will receive an email confirmation with a link to set a new password
th: หลังจากลงทะเบียนคุณจะได้รับอีเมลยืนยันพร้อมลิงก์สำหรับตั้งรหัสผ่านใหม่

en: All
th: ทั้งหมด

en: All
th: ทั้งหมด

en: All Checked topics successfully deleted
th: ลบหัวข้อที่เลือกทั้งหมดเรียบร้อยแล้ว

en: All Users
th: ผู้ใช้ทั้งหมด

en: All forum topics
th: หัวข้อฟอรัมทั้งหมด

en: All posts will be merged and displayed (ordered) in target topic according to posts dates. If you want to append merged posts to the end of the target topic you should allow to update posts dates to current date by check the option below.
th: โพสต์ทั้งหมดจะรวมและแสดง (เรียงลำดับ) ในหัวข้อเป้าหมายตามวันที่โพสต์ หากคุณต้องการเพิ่มโพสต์ที่รวมไว้ต่อท้ายหัวข้อเป้าหมายคุณควรอนุญาตให้อัปเดตวันที่ของโพสต์เป็นวันที่ปัจจุบันโดยทำเครื่องหมายที่ตัวเลือกด้านล่าง

en: All sub-forums, topics and replies will be attached to selected forum. Layout will be inherited from this forum.
th: ฟอรัมย่อยหัวข้อและการตอบกลับทั้งหมดจะแนบไปกับฟอรัมที่เลือก เค้าโครงจะได้รับการสืบทอดจากฟอรัมนี้

en: All wpForo addons are being developed by wpForo developers at gVectors Team. Addon prices also include a small donation to the hard work wpForo developers do for free. When you buy an addon, you also donate the free wpForo development and support. Addons are the only incoming source for wpForo developers. wpForo is a premium forum plugin which will always be available for free. There will never be paid and pro versions of this forum board. We have another dozens of awesome features in our to-do list which will also be added for free in future releases. So the free wpForo development always stays on the first priority and wpForo is being extended with new free functions and features even faster than before.
th: ส่วนเสริม wpForo ทั้งหมดได้รับการพัฒนาโดยนักพัฒนา wpForo ที่ gVectors Team ราคา Addon ยังรวมถึงการบริจาคเล็กน้อยให้กับนักพัฒนา wpForo ที่ทำงานหนักโดยไม่เสียค่าใช้จ่าย เมื่อคุณซื้อ addon คุณยังบริจาคการพัฒนาและการสนับสนุน wpForo ฟรี ส่วนเสริมเป็นแหล่งข้อมูลขาเข้าเดียวสำหรับนักพัฒนา wpForo wpForo เป็นปลั๊กอินพรีเมี่ยมฟอรัมที่ให้บริการฟรีเสมอ จะไม่มีการจ่ายเงินและเวอร์ชันโปรของบอร์ดฟอรัมนี้ เรามีคุณสมบัติที่ยอดเยี่ยมอีกมากมายในรายการสิ่งที่ต้องทำซึ่งจะเพิ่มให้ฟรีในรุ่นต่อ ๆ ไป ดังนั้นการพัฒนา wpForo ฟรีจึงยังคงให้ความสำคัญเป็นอันดับแรกอยู่เสมอและ wpForo กำลังขยายออกไปพร้อมกับฟังก์ชั่นและคุณสมบัติฟรีใหม่ที่เร็วกว่าเดิม

en: Allow Delete Own Topic for
th: อนุญาตให้ลบหัวข้อของตัวเองสำหรับ

en: Allow Delete Own post for
th: อนุญาตให้ลบโพสต์ของตัวเองสำหรับ

en: Allow Edit Own Post for
th: อนุญาตให้แก้ไขโพสต์ของตัวเองสำหรับ

en: Allow Edit Own Topic for
th: อนุญาตให้แก้ไขหัวข้อของตัวเองสำหรับ

en: Allow Member Signature
th: อนุญาตลายเซ็นสมาชิก

en: Allow extra HTML tags
th: อนุญาตแท็ก HTML เพิ่มเติม

en: Allowed dofollow domains
th: โดเมน dofollow ที่อนุญาต

en: Allowed file types: %s
th: ประเภทไฟล์ที่อนุญาต:%s

en: Allows to create topic custom fields and manage topic form layout with a form builder. Adds topic search options by custom fields
th: อนุญาตให้สร้างฟิลด์แบบกำหนดเองของหัวข้อและจัดการโครงร่างหัวข้อด้วยตัวสร้างฟอร์ม เพิ่มตัวเลือกการค้นหาหัวข้อตามช่องที่กำหนดเอง

en: Allows to embed hundreds of video, social network, audio and photo content providers in forum topics and posts.
th: อนุญาตให้ฝังผู้ให้บริการเนื้อหาวิดีโอเครือข่ายโซเชียลเสียงและรูปภาพหลายร้อยรายในหัวข้อฟอรัมและโพสต์

en: Allows you to create topic prefixes and prefix groups to categorize topics. Also, it allows you to add, edit, delete topic tags and convert them to prefixes.
th: ให้คุณสร้างคำนำหน้าหัวข้อและกลุ่มคำนำหน้าเพื่อจัดหมวดหมู่หัวข้อ นอกจากนี้ยังช่วยให้คุณสามารถเพิ่มแก้ไขลบแท็กหัวข้อและแปลงเป็นคำนำหน้า

en: Anonymous
th: ไม่ระบุชื่อ

en: Answer
th: ตอบ

en: Answer to
th: คำตอบ

en: Answers
th: คำตอบ

en: Antispam
th: แอนตี้สแปม

en: Antispam options reset successfully
th: รีเซ็ตตัวเลือกการป้องกันสแปมสำเร็จแล้ว

en: Any Date
th: วันที่ใดก็ได้

en: App ID
th: รหัสแอป

en: App Secret
th: ความลับของแอป

en: Apply
th: สมัคร

en: Approve
th: อนุมัติ

en: Are you sure you want to DELETE this item?
th: คุณแน่ใจหรือว่าต้องการลบรายการนี้หรือไม่?

en: Are you sure you want to delete all BLUE marked files listed here. Please download Wordpress /wp-content/uploads/wpforo/ folder to your local computer before deleting files, this is not undoable.
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบไฟล์ที่มีเครื่องหมาย BLUE ทั้งหมดที่แสดงอยู่ที่นี่ โปรดดาวน์โหลด WordPress / wp-content / uploads / wpforo / โฟลเดอร์ลงในคอมพิวเตอร์ของคุณก่อนที่จะลบไฟล์ซึ่งจะไม่สามารถเลิกทำได้

en: Are you sure you want to delete all DARK RED marked files listed here. Please download Wordpress /wp-content/uploads/wpforo/ folder to your local computer before deleting files, this is not undoable.
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบไฟล์ที่ทำเครื่องหมาย DARK RED ทั้งหมดที่แสดงไว้ที่นี่ โปรดดาวน์โหลด WordPress / wp-content / uploads / wpforo / โฟลเดอร์ลงในคอมพิวเตอร์ของคุณก่อนที่จะลบไฟล์ซึ่งจะไม่สามารถเลิกทำได้

en: Are you sure you want to delete all ORANGE marked files listed here. Please download Wordpress /wp-content/uploads/wpforo/ folder to your local computer before deleting files, this is not undoable.
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบไฟล์ที่ทำเครื่องหมาย ORANGE ทั้งหมดที่แสดงอยู่ที่นี่ โปรดดาวน์โหลด WordPress / wp-content / uploads / wpforo / โฟลเดอร์ลงในคอมพิวเตอร์ของคุณก่อนที่จะลบไฟล์ซึ่งจะไม่สามารถเลิกทำได้

en: Are you sure you want to delete all RED marked files listed here. Please download Wordpress /wp-content/uploads/wpforo/ folder to your local computer before deleting files, this is not undoable.
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบไฟล์ที่มีเครื่องหมาย RED ทั้งหมดที่แสดงอยู่ที่นี่ โปรดดาวน์โหลด WordPress / wp-content / uploads / wpforo / โฟลเดอร์ลงในคอมพิวเตอร์ของคุณก่อนที่จะลบไฟล์ซึ่งจะไม่สามารถเลิกทำได้

en: Are you sure you want to delete this file?
th: แน่ใจไหมว่าต้องการลบไฟล์นี้

en: Are you sure you want to delete this forum?
th: แน่ใจไหมว่าต้องการลบฟอรัมนี้

en: Are you sure you want to delete this theme files?
th: แน่ใจไหมว่าต้องการลบไฟล์ธีมนี้

en: Are you sure you want to permanently delete this file?
th: แน่ใจไหมว่าต้องการลบไฟล์นี้อย่างถาวร

en: Are you sure you want to remove this access set? Usergroups which attached to this access will lost all forum permissions.
th: แน่ใจไหมว่าต้องการลบชุดการเข้าถึงนี้ กลุ่มผู้ใช้ที่แนบมากับการเข้าถึงนี้จะสูญเสียสิทธิ์ทั้งหมดของฟอรัม

en: Are you sure you want to reset all settings and style colors to default?
th: แน่ใจไหมว่าต้องการรีเซ็ตการตั้งค่าและสีสไตล์ทั้งหมดเป็นค่าเริ่มต้น

en: Are you sure you wanted to do that?
th: แน่ใจหรือว่าต้องการทำ

en: Are you sure, you want to BAN this user?
th: แน่ใจไหมว่าต้องการแบนผู้ใช้รายนี้

en: Are you sure, you want to UNBAN this user?
th: แน่ใจไหมว่าต้องการยกเลิกแบนผู้ใช้รายนี้

en: Ascending order
th: ลำดับจากน้อยไปมาก

en: Ask a question
th: ถามคำถาม

en: Attach file:
th: แนบไฟล์:

en: Attachment
th: เอกสารแนบ

en: Attachment click - message for non-permitted users
th: คลิกไฟล์แนบ - ข้อความสำหรับผู้ใช้ที่ไม่ได้รับอนุญาต

en: Attachment removed
th: นำไฟล์แนบออกแล้ว

en: Attachments
th: ไฟล์แนบ

en: Attachments Size
th: ขนาดไฟล์แนบ

en: Author Email
th: อีเมลผู้เขียน

en: Author Name
th: ชื่อผู้แต่ง

en: Auto Drafting Interval
th: ช่วงเวลาการร่างอัตโนมัติ

en: Available
th: พร้อมใช้งาน

en: Avatar
th: สัญลักษณ์

en: Avatar image is too big maximum allowed size is %s
th: ภาพใหญ่เกินไป ขนาดสูงสุดที่อนุญาตคือ %s

en: Avatar image is too big maximum allowed size is 2MB
th: ภาพ Avatar ใหญ่เกินไปขนาดสูงสุดที่อนุญาตคือ 2MB

en: Avatars Size
th: ขนาดอวตาร

en: Awaiting moderation
th: รอการกลั่นกรอง

en: Awards myCRED points for forum activity. Integrates myCRED Badges and Ranks. Converts wpForo topic and posts, likes to myCRED points.
th: มอบคะแนน myCRED สำหรับกิจกรรมในฟอรัม ผสานรวมตราและอันดับของ myCRED แปลงหัวข้อและโพสต์ wpForo ชอบเป็นคะแนน myCRED

en: Badge Icon
th: ไอคอนตราสัญลักษณ์

en: Ban
th: ห้าม

en: Ban User
th: แบนผู้ใช้

en: Ban user when spam is suspected
th: แบนผู้ใช้เมื่อสงสัยว่าเป็นสแปม

en: Banned
th: ห้าม

en: Blog Comments
th: ความคิดเห็นของบล็อก

en: Blog Posts
th: โพสต์บล็อก

en: Blog to Forum and Forum to Blog content synchronization. Blog posts with Forum topics and Blog comments with Forum replies.
th: Blog to Forum และ Forum to Blog การซิงโครไนซ์เนื้อหา โพสต์บล็อกที่มีหัวข้อฟอรัมและความคิดเห็นในบล็อกพร้อมการตอบกลับของฟอรัม

en: Board Statistic
th: สถิติคณะกรรมการ

en: Bottom
th: ด้านล่าง

en: BuddyPress
th: บัดดี้เพรส

en: BuddyPress Activity Integration
th: บูรณาการกิจกรรม BuddyPress

en: BuddyPress Notification Integration
th: การรวมการแจ้งเตือน BuddyPress

en: BuddyPress Profile Forum Tab Integration
th: การรวมแท็บของ BuddyPress Profile Forum

en: BuddyPress Profile for the whole website including forum.
th: BuddyPress Profile สำหรับทั้งเว็บไซต์รวมถึงฟอรัม

en: Bulk Actions
th: การดำเนินการจำนวนมาก

en: Button
th: ปุ่ม

en: Button &amp; Count
th: ปุ่มและนับ

en: By default wpForo allows all secure HTML tags in post content. Allowing a new HTML tag may affect your forum security. For example the &lt;iframe&gt; and &lt;script&gt; HTML tags may be used by spammers and hackers to load 3rd party ads and viruses to forum.
th: โดยค่าเริ่มต้น wpForo อนุญาตให้ใช้แท็ก HTML ที่ปลอดภัยทั้งหมดในเนื้อหาโพสต์ การอนุญาตแท็ก HTML ใหม่อาจส่งผลต่อความปลอดภัยของฟอรัมของคุณ ตัวอย่างเช่นแท็ก &lt;iframe&gt; และ &lt;script&gt; HTML อาจถูกใช้โดยนักส่งสแปมและแฮกเกอร์เพื่อโหลดโฆษณาและไวรัสของบุคคลที่สามไปยังฟอรัม

en: By disabling this option you can exclude forum administrators from topic viewers list.
th: การปิดใช้งานตัวเลือกนี้จะทำให้คุณสามารถยกเว้นผู้ดูแลระบบฟอรัมจากรายการผู้ชมหัวข้อได้

en: Can add tags
th: สามารถเพิ่มแท็ก

en: Can answer own question
th: สามารถตอบคำถามของตัวเองได้

en: Can approve/unapprove content
th: สามารถอนุมัติ / ไม่อนุมัติเนื้อหา

en: Can attach file
th: สามารถแนบไฟล์

en: Can be also used as Secondary Usergroup
th: ยังสามารถใช้เป็นกลุ่มผู้ใช้รอง

en: Can close topic
th: สามารถปิดหัวข้อ

en: Can create poll
th: สามารถสร้างแบบสำรวจ

en: Can create topic
th: สามารถสร้างหัวข้อ

en: Can delete own reply
th: สามารถลบการตอบกลับของตัวเอง

en: Can delete own topic
th: สามารถลบหัวข้อของตัวเอง

en: Can delete replies
th: สามารถลบการตอบกลับ

en: Can delete topic
th: สามารถลบหัวข้อ

en: Can edit own replay
th: สามารถแก้ไขการเล่นซ้ำของตัวเอง

en: Can edit own reply
th: สามารถแก้ไขการตอบกลับของตัวเอง

en: Can edit own topic
th: สามารถแก้ไขหัวข้อของตัวเองได้

en: Can edit replies
th: สามารถแก้ไขการตอบกลับ

en: Can edit topic
th: สามารถแก้ไขหัวข้อ

en: Can enter forum
th: เข้าเว็บบอร์ดได้

en: Can enter topic
th: สามารถใส่หัวข้อ

en: Can like
th: สามารถกดไลค์

en: Can move topic
th: สามารถย้ายหัวข้อ

en: Can post reply
th: สามารถโพสต์ตอบ

en: Can reply to own topic
th: สามารถตอบกลับหัวข้อของตัวเองได้

en: Can report
th: สามารถแจ้ง

en: Can set own topic answered
th: สามารถตั้งกระทู้ตอบเองได้

en: Can set own topic private
th: สามารถตั้งหัวข้อส่วนตัวได้

en: Can set own topic solved
th: สามารถตั้งค่าแก้ไขหัวข้อของตัวเองได้

en: Can set topic answered
th: สามารถตั้งหัวข้อตอบได้

en: Can set topic private
th: สามารถตั้งหัวข้อส่วนตัวได้

en: Can set topic solved
th: สามารถตั้งค่าหัวข้อที่แก้ไขได้

en: Can set topic sticky
th: สามารถตั้งหัวข้อได้

en: Can subscribe
th: สามารถสมัครสมาชิก

en: Can view attached files
th: สามารถดูไฟล์ที่แนบมา

en: Can view forum
th: สามารถดูเว็บบอร์ด

en: Can view poll result
th: สามารถดูผลการสำรวจความคิดเห็น

en: Can view private topic
th: สามารถดูหัวข้อส่วนตัว

en: Can view replies
th: สามารถดูการตอบกลับ

en: Can view topic
th: สามารถดูหัวข้อ

en: Can vote
th: สามารถโหวตได้

en: Can vote poll
th: สามารถโหวตแบบสำรวจความคิดเห็น

en: Can't add forum
th: ไม่สามารถเพิ่มฟอรัม

en: Can't add new language
th: ไม่สามารถเพิ่มภาษาใหม่

en: Can't delete this Usergroup
th: ไม่สามารถลบกลุ่มผู้ใช้นี้

en: Can't send confirmation email
th: ไม่สามารถส่งอีเมลยืนยันได้

en: Can't send report email
th: ไม่สามารถส่งอีเมลรายงาน

en: Can't subscribe to this item
th: ไม่สามารถสมัครรับข้อมูลรายการนี้

en: Can't write a post: This topic is closed
th: ไม่สามารถเขียนโพสต์: หัวข้อนี้ถูกปิด

en: Can`t upload file
th: ไม่สามารถอัปโหลดไฟล์

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Cannot update forum hierarchy
th: ไม่สามารถอัปเดตลำดับชั้นของฟอรัม

en: Cannot update post data
th: ไม่สามารถอัปเดตข้อมูลโพสต์

en: Categories and Forums
th: หมวดหมู่และฟอรัม

en: Category Layout
th: เค้าโครงหมวดหมู่

en: Change
th: เปลี่ยน

en: Change Color Style
th: เปลี่ยนรูปแบบสี

en: Change password
th: เปลี่ยนรหัสผ่าน

en: Change usergroup to…
th: เปลี่ยนกลุ่มผู้ใช้เป็น ...

en: Check the checkbox below share options to activate. <b>Please note, that the Facebook share button cannot be activated without Facebook API ID.</b> Please follow to the "Facebook API Configuration" option instruction above and fill the API ID field in order to activate Facebook Share button.
th: เลือกช่องทำเครื่องหมายด้านล่างตัวเลือกการแบ่งปันเพื่อเปิดใช้งาน <b> โปรดทราบว่าปุ่มแชร์ของ Facebook ไม่สามารถเปิดใช้งานได้หากไม่มี ID API ของ Facebook </b> โปรดปฏิบัติตามคำแนะนำตัวเลือก "การกำหนดค่า API ของ Facebook" ด้านบนและกรอกข้อมูลในช่องรหัส API เพื่อเปิดใช้งานปุ่มแบ่งปันของ Facebook

en: Checkbox: I Accept Forum Rules
th: ช่องทำเครื่องหมาย: ฉันยอมรับกฎของฟอรัม

en: Checkbox: I Accept Website Terms and Privacy Policy
th: ช่องทำเครื่องหมาย: ฉันยอมรับข้อกำหนดและนโยบายความเป็นส่วนตัวของเว็บไซต์

en: Checkbox: I Agree to Forum Privacy Policy
th: ช่องทำเครื่องหมาย: ฉันยอมรับนโยบายความเป็นส่วนตัวของฟอรัม

en: Checkbox: I Agree to Receive an Email Confirmation
th: ช่องทำเครื่องหมาย: ฉันตกลงที่จะรับอีเมลยืนยัน

en: Checkbox: I Agree to create a forum account on Facebook Login
th: ช่องทำเครื่องหมาย: ฉันตกลงที่จะสร้างบัญชีฟอรัมในการเข้าสู่ระบบ Facebook

en: Choose Target Forum
th: เลือก Target Forum

en: Clean Up
th: ทำความสะอาด

en: Cleanup options reset successfully
th: รีเซ็ตตัวเลือกการล้างข้อมูลสำเร็จแล้ว

en: Clear all
th: ลบทั้งหมด

en: Click to delete Blue marked files
th: คลิกเพื่อลบไฟล์ที่มีเครื่องหมายสีน้ำเงิน

en: Click to delete Dark Red marked files
th: คลิกเพื่อลบไฟล์ที่ทำเครื่องหมาย Dark Red

en: Click to delete Orange marked files
th: คลิกเพื่อลบไฟล์ที่มีเครื่องหมายสีส้ม

en: Click to delete Red marked files
th: คลิกเพื่อลบไฟล์ที่มีเครื่องหมายสีแดง

en: Click to open forum privacy policy below
th: คลิกเพื่อเปิดนโยบายความเป็นส่วนตัวของฟอรัมด้านล่าง

en: Click to open forum rules below
th: คลิกเพื่อเปิดกฎของฟอรัมด้านล่าง

en: Closed
th: ปิด

en: Closed Topics
th: ปิดหัวข้อ

en: Collapsed
th: ยุบ

en: Color
th: สี

en: Colored
th: สี

en: Colors Documentation
th: เอกสารประกอบสี

en: Comma separated email addresses of forum administrators to get forum notifications. For example post report messages.
th: จุลภาคคั่นที่อยู่อีเมลของผู้ดูแลระบบฟอรัมเพื่อรับการแจ้งเตือนของฟอรัม ตัวอย่างเช่นโพสต์ข้อความรายงาน

en: Comment content maximum length
th: ความยาวสูงสุดของเนื้อหาความคิดเห็น

en: Comment content minimum length
th: ความยาวขั้นต่ำของเนื้อหาความคิดเห็น

en: Comments
th: ความคิดเห็น

en: Complete!
th: ครบ!

en: Confirm my subscription
th: ยืนยันการสมัครของฉัน

en: Conflict with Autoptimize plugin!
th: ขัดแย้งกับปลั๊กอินเพิ่มอัตโนมัติ!

en: Contact Information
th: ข้อมูลติดต่อ

en: Contact Us
th: ติดต่อเรา

en: Contact the forum administrator
th: ติดต่อผู้ดูแลฟอรัม

en: Continue Synchronization
th: ดำเนินการซิงโครไนซ์ต่อ

en: Copied
th: คัดลอกแล้ว

en: Could not be unsubscribe from this item
th: ไม่สามารถยกเลิกการสมัครจากรายการนี้

en: Could you please describe which features of the plugin slows down your website?
th: คุณช่วยอธิบายคุณลักษณะของปลั๊กอินที่ทำให้เว็บไซต์ของคุณช้าลงได้หรือไม่?

en: Create Account
th: สร้างบัญชี

en: Create New Topic
th: สร้างหัวข้อใหม่

en: Create colors.css file or simply download %s file with the CSS code provided in the textarea below,
th: สร้างไฟล์ colors.css หรือดาวน์โหลดไฟล์ %s ด้วยโค้ด CSS ที่ให้ไว้ใน textarea ด้านล่าง

en: Create new topic with split posts. The first post of new topic becomes the earliest reply.
th: สร้างหัวข้อใหม่ด้วยโพสต์แยก โพสต์แรกของหัวข้อใหม่กลายเป็นคำตอบที่เร็วที่สุด

en: Created
th: สร้าง

en: Created By
th: สร้างโดย

en: Created by %s
th: สร้างโดย%s

en: Creates notification on new forum reply in BuddyPress Profile Notification page.
th: สร้างการแจ้งเตือนเกี่ยวกับการตอบกลับฟอรัมใหม่ในหน้าการแจ้งเตือนโปรไฟล์ BuddyPress

en: Creates notification on new forum reply in Ultimate Member Real-time Notification system.
th: สร้างการแจ้งเตือนเกี่ยวกับการตอบกลับฟอรัมใหม่ในระบบ Ultimate Member Real-time Notification

en: Current Layout of this Category
th: เค้าโครงปัจจุบันของหมวดหมู่นี้

en: Current Layout of this Forum (inherited from parent category)
th: เค้าโครงปัจจุบันของฟอรัมนี้ (สืบทอดมาจากหมวดหมู่หลัก)

en: Current active theme
th: ธีมที่ใช้งานอยู่ในปัจจุบัน

en: Currently viewing this topic %s %s %s.
th: กำลังดูหัวข้อนี้ %s %s %s

en: Custom
th: กำหนดเอง

en: Custom Authorization URLs
th: URL การให้สิทธิ์ที่กำหนดเอง

en: Custom CSS Code
th: โค้ด CSS ที่กำหนดเอง

en: Custom Redirection URLs after following actions
th: URL การเปลี่ยนเส้นทางที่กำหนดเองหลังจากทำตามการดำเนินการ

en: Custom Title
th: ชื่อที่กำหนดเอง

en: Custom URL
th: URL ที่กำหนดเอง

en: Custom URL, e.g.: http://example.com/my-page/
th: URL ที่กำหนดเองเช่น http://example.com/my-page/

en: Customer
th: ลูกค้า

en: DO NOT DELETE WPFORO PAGE!!!
th: อย่าลบหน้า WPFORO !!!

en: Dark
th: มืด

en: Dashboard
th: แผงควบคุม

en: Dashboard - Can ban member
th: แดชบอร์ด - สามารถแบนสมาชิกได้

en: Dashboard - Can delete member
th: แดชบอร์ด - สามารถลบสมาชิก

en: Dashboard - Can edit member
th: แดชบอร์ด - สามารถแก้ไขสมาชิก

en: Dashboard - Manage Forums
th: แดชบอร์ด - จัดการฟอรัม

en: Dashboard - Manage Members
th: แดชบอร์ด - จัดการสมาชิก

en: Dashboard - Manage Phrases
th: แดชบอร์ด - จัดการวลี

en: Dashboard - Manage Settings
th: แดชบอร์ด - จัดการการตั้งค่า

en: Dashboard - Manage Themes
th: แดชบอร์ด - จัดการธีม

en: Dashboard - Manage Tools
th: แดชบอร์ด - จัดการเครื่องมือ

en: Dashboard - Manage Usergroups
th: แดชบอร์ด - จัดการกลุ่มผู้ใช้

en: Dashboard - Moderate Topics & Posts
th: แดชบอร์ด - กลั่นกรองหัวข้อและโพสต์

en: Dashboard Menu Position
th: ตำแหน่งเมนูแดชบอร์ด

en: Data merging error
th: ข้อผิดพลาดในการรวมข้อมูล

en: Database Tables
th: ตารางฐานข้อมูล

en: Date
th: วันที่

en: Debug
th: แก้ไขข้อบกพร่อง

en: Debug Information
th: ข้อมูลการแก้ไขข้อบกพร่อง

en: Default
th: ค่าเริ่มต้น

en: Default Access
th: การเข้าถึงเริ่มต้น

en: Default Attachments Size
th: ขนาดไฟล์แนบเริ่มต้น

en: Default Forum Access
th: การเข้าถึงฟอรัมเริ่มต้น

en: Default avatar
th: อวาตาร์เริ่มต้น

en: Delete
th: ลบ

en: Delete All
th: ลบทั้งหมด

en: Delete All Caches
th: ลบแคชทั้งหมด

en: Delete Chosen Usergroup And Join Users To Other Usergroup
th: ลบกลุ่มผู้ใช้ที่เลือกและเข้าร่วมผู้ใช้กับกลุ่มผู้ใช้อื่น

en: Delete Chosen Usergroup And Users
th: ลบกลุ่มผู้ใช้และผู้ใช้ที่เลือก

en: Delete Forum Cache
th: ลบแคชของฟอรัม

en: Delete Inactive Users
th: ลบผู้ใช้ที่ไม่ได้ใช้งาน

en: Delete Phrase Cache
th: ลบแคชวลี

en: Delete User
th: ลบผู้ใช้

en: Delete User Cache
th: ลบแคชผู้ใช้

en: Delete account with created content
th: ลบบัญชีที่มีเนื้อหาที่สร้างขึ้น

en: Delete this file
th: ลบไฟล์นี้

en: Delete this item
th: ลบรายการนี้

en: Delete this usergroup
th: ลบกลุ่มผู้ใช้นี้

en: Delete website cache, reset CSS file optimizer and minifier plugins caches, purge CDN data (if you have), then go to the forum front-end and press %s twice.
th: ลบแคชของเว็บไซต์รีเซ็ตเครื่องมือเพิ่มประสิทธิภาพไฟล์ CSS และแคชปลั๊กอินตัวย่อล้างข้อมูล CDN (ถ้าคุณมี) จากนั้นไปที่ส่วนหน้าของฟอรัมแล้วกด %s สองครั้ง

en: Deleted
th: ลบแล้ว

en: Deleted Successfully!
th: ลบเรียบร้อยแล้ว!

en: Descending order
th: เรียงลำดับจากมากไปหาน้อย

en: Details | Buy
th: รายละเอียด | ซื้อ

en: Directory
th: ไดเร็กทอรี

en: Disable
th: ปิดการใช้งาน

en: Discussion Board
th: กระดานสนทนา

en: Dismiss
th: ปิด

en: Dismiss and never show again
th: ปิดและไม่ต้องแสดงอีกเลย

en: Dismiss this notice.
th: ปิดประกาศนี้

en: Display Admins with Topic Viewers
th: แสดงผู้ดูแลระบบพร้อมผู้ดูหัวข้อ

en: Display Avatars
th: แสดงอวตาร

en: Display Forum Current Viewers
th: แสดงผู้ชมปัจจุบันของฟอรัม

en: Display Name
th: ชื่อที่แสดง

en: Display Name or Nicename
th: ชื่อที่ปรากฏหรือชื่อเรียก

en: Display Post Editing Information
th: แสดงข้อมูลการแก้ไขโพสต์

en: Display Secondary Usergroups under Post Author Avatar
th: แสดงกลุ่มผู้ใช้รองภายใต้ Post Author Avatar

en: Display Topic Current Viewers
th: แสดงหัวข้อผู้ชมปัจจุบัน

en: Display Topic Editing Information
th: แสดงข้อมูลการแก้ไขหัวข้อ

en: Display Topic Recent Viewers
th: แสดงหัวข้อผู้ดูล่าสุด

en: Display User Data
th: แสดงข้อมูลผู้ใช้

en: Display User Notification Bell on Menu Bar
th: แสดงกระดิ่งแจ้งเตือนผู้ใช้บนแถบเมนู

en: Display Usergroup under Post Author Avatar
th: แสดง Usergroup ภายใต้ Post Author Avatar

en: Display for Usergroups
th: แสดงสำหรับกลุ่มผู้ใช้

en: Display on Members List
th: แสดงในรายชื่อสมาชิก

en: Display on forum pages
th: แสดงบนหน้าฟอรัม

en: Display with Avatars
th: แสดงด้วยอวตาร

en: Displays information about forum current viewers (x viewing) next to forum title.
th: แสดงข้อมูลเกี่ยวกับผู้ชมปัจจุบันของฟอรัม (x กำลังดู) ถัดจากชื่อฟอรัม

en: Displays information about topic current viewers (users and guests)
th: แสดงข้อมูลเกี่ยวกับหัวข้อผู้ชมปัจจุบัน (ผู้ใช้และแขก)

en: Displays information about topic recent viewers (users visited within last one hour)
th: แสดงข้อมูลเกี่ยวกับผู้ชมล่าสุดของหัวข้อ (ผู้ใช้เข้าชมภายในหนึ่งชั่วโมงที่ผ่านมา)

en: Do not allow to attach files with following extensions:
th: ไม่อนุญาตให้แนบไฟล์ที่มีนามสกุลต่อไปนี้:

en: Do you really want to reset options?
th: คุณต้องการรีเซ็ตตัวเลือกหรือไม่?

en: Documentation
th: เอกสารประกอบ

en: Doesn't exists
th: ไม่มีอยู่

en: Done!
th: เสร็จแล้ว!

en: Download
th: ดาวน์โหลด

en: Download wpForo Phrases
th: ดาวน์โหลด wpForo Phrases

en: ERROR: Can't connect to Google reCAPTCHA API
th: ข้อผิดพลาด: ไม่สามารถเชื่อมต่อกับ Google reCAPTCHA API

en: ERROR: invalid_username. Sorry, that username is not allowed. Please insert another.
th: ข้อผิดพลาด: invalid_username ขออภัยไม่อนุญาตให้ใช้ชื่อผู้ใช้นั้น กรุณาใส่อันอื่น

en: Edit
th: แก้ไข

en: Edit Post
th: แก้ไขโพสต์

en: Edit Profile
th: แก้ไขโปรไฟล์

en: Edit Topic
th: แก้ไขหัวข้อ

en: Edit User
th: แก้ไขผู้ใช้

en: Edit this usergroup
th: แก้ไขกลุ่มผู้ใช้นี้

en: Edited:
th: แก้ไข:

en: Email
th: อีเมล์

en: Email address exists. Please insert another.
th: มีที่อยู่อีเมล กรุณาใส่อันอื่น

en: Email confirm error
th: ข้อผิดพลาดในการยืนยันอีเมล

en: Email has been confirmed
th: ยืนยันอีเมลแล้ว

en: Email has been sent
th: ได้ส่งอีเมล

en: Email options reset successfully
th: รีเซ็ตตัวเลือกอีเมลสำเร็จ

en: Emails
th: อีเมล

en: Enable
th: เปิดใช้งาน

en: Enable Auto-cleanup of inactive users
th: เปิดใช้งานการล้างข้อมูลอัตโนมัติของผู้ใช้ที่ไม่ได้ใช้งาน

en: Enable Avatars
th: เปิดใช้งานอวาตาร์

en: Enable Custom Avatars
th: เปิดใช้งานอวาตาร์ที่กำหนดเอง

en: Enable Debug Mode
th: เปิดใช้งานโหมดดีบัก

en: Enable Email Notification
th: เปิดใช้งานการแจ้งเตือนทางอีเมล

en: Enable File Scanner
th: เปิดใช้งาน File Scanner

en: Enable HTML Cache
th: เปิดใช้งาน HTML Cache

en: Enable Member Cache
th: เปิดใช้งานแคชสมาชิก

en: Enable Member Rating
th: เปิดใช้งานการให้คะแนนสมาชิก

en: Enable Member Rating Titles
th: เปิดใช้งานชื่อเรื่องการให้คะแนนสมาชิก

en: Enable Memory Cache
th: เปิดใช้งาน Memory Cache

en: Enable Object Cache
th: เปิดใช้งาน Object Cache

en: Enable Options Cache
th: เปิดใช้งานตัวเลือกแคช

en: Enable Output Buffer
th: เปิดใช้งานบัฟเฟอร์เอาต์พุต

en: Enable RSS Feed
th: เปิดใช้งาน RSS Feed

en: Enable Reputation Badges for selected usergroups
th: เปิดใช้งานป้ายชื่อเสียงสำหรับกลุ่มผู้ใช้ที่เลือก

en: Enable Reputation Titles for selected usergroups
th: เปิดใช้งานชื่อเรื่องชื่อเสียงสำหรับกลุ่มผู้ใช้ที่เลือก

en: Enable Share Buttons
th: เปิดใช้งานปุ่มแชร์

en: Enable Subscription Confirmation
th: เปิดใช้งานการยืนยันการสมัครสมาชิก

en: Enable Topic Tags
th: เปิดใช้งานแท็กหัวข้อ

en: Enable User Notification
th: เปิดใช้งานการแจ้งเตือนผู้ใช้

en: Enable User Notification Live Update
th: เปิดใช้งานการแจ้งเตือนผู้ใช้ Live Update

en: Enable User Profile Page indexing
th: เปิดใช้งานการสร้างดัชนีหน้าโปรไฟล์ผู้ใช้

en: Enable User Registration
th: เปิดใช้งานการลงทะเบียนผู้ใช้

en: Enable User Registration email confirmation
th: เปิดใช้งานอีเมลยืนยันการลงทะเบียนผู้ใช้

en: Enable WordPress Date/Time Format
th: เปิดใช้งานรูปแบบวันที่ / เวลาของ WordPress

en: Enable WordPress Shortcodes in Post Content
th: เปิดใช้งานรหัสย่อของ WordPress ในเนื้อหาโพสต์

en: Enable this option if you want the topic subscription checkbox to be checked by default.
th: เปิดใช้งานตัวเลือกนี้หากคุณต้องการให้เลือกช่องทำเครื่องหมายการสมัครสมาชิกตามค่าเริ่มต้น

en: Enable this option to be able manage forum attachments in Dashboard > Media > Library admin page.
th: เปิดใช้งานตัวเลือกนี้เพื่อจัดการไฟล์แนบของฟอรัมในหน้าแดชบอร์ด> สื่อ> ผู้ดูแลระบบไลบรารี

en: Enable wpForo Font-Awesome Lib
th: เปิดใช้งาน wpForo Font-Awesome Lib

en: Enable wpForo SEO for Meta Tags
th: เปิดใช้ wpForo SEO สำหรับ Meta Tags

en: Enable wpForo SEO for Meta Titles
th: เปิดใช้ wpForo SEO สำหรับ Meta Titles

en: Enable wpForo Spam Control
th: เปิดใช้ wpForo Spam Control

en: Enter description here . . .
th: ใส่คำอธิบายที่นี่ . .

en: Enter forum title here
th: ป้อนชื่อฟอรัมที่นี่

en: Enter title here
th: ป้อนชื่อที่นี่

en: Enter your email address or username and we'll send you a link you can use to pick a new password.
th: ป้อนที่อยู่อีเมลหรือชื่อผู้ใช้ของคุณจากนั้นเราจะส่งลิงก์ที่คุณสามารถใช้เพื่อเลือกรหัสผ่านใหม่

en: Error Log File
th: ไฟล์บันทึกข้อผิดพลาด

en: Error Logs
th: บันทึกข้อผิดพลาด

en: Error: Forum is not found
th: ข้อผิดพลาด: ไม่พบฟอรัม

en: Error: No topic selected
th: ข้อผิดพลาด: ไม่ได้เลือกหัวข้อ

en: Error: Topic is not found
th: ข้อผิดพลาด: ไม่พบหัวข้อ

en: Error: please insert some text to report.
th: ข้อผิดพลาด: โปรดแทรกข้อความเพื่อรายงาน

en: Errors & Issues
th: ข้อผิดพลาดและปัญหา

en: Example of adding a new HTML tags:
th: ตัวอย่างการเพิ่มแท็ก HTML ใหม่:

en: Exclude file extensions
th: ไม่รวมนามสกุลไฟล์

en: Exclude page URLs
th: ไม่รวม URL ของหน้า

en: Expanded
th: ขยาย

en: Extend your forum with wpForo addons
th: ขยายฟอรัมของคุณด้วยโปรแกรมเสริม wpForo

en: Extended Layout - Intro posts
th: เค้าโครงเพิ่มเติม - โพสต์บทนำ

en: Extended Layout - Intro topics
th: เค้าโครงเพิ่มเติม - หัวข้อเบื้องต้น

en: Extended Layout - Number of Recent posts
th: Extended Layout - จำนวนโพสต์ล่าสุด

en: Extended Layout - Number of Recent topics
th: เค้าโครงเพิ่มเติม - จำนวนหัวข้อล่าสุด

en: Extended Layout - Number of intro posts
th: เค้าโครงเพิ่มเติม - จำนวนโพสต์บทนำ

en: Extended Layout - Number of intro topics
th: เค้าโครงเพิ่มเติม - จำนวนหัวข้อแนะนำ

en: Extended Layout - Recent post length
th: Extended Layout - ความยาวของโพสต์ล่าสุด

en: Extended Layout - Recent posts
th: Extended Layout - โพสต์ล่าสุด

en: Extended Layout - Recent topic length
th: Extended Layout - ความยาวของหัวข้อล่าสุด

en: Extended Layout - Recent topics
th: เค้าโครงเพิ่มเติม - หัวข้อล่าสุด

en: FROM Email Address
th: จากที่อยู่อีเมล

en: FROM Name
th: จากชื่อ

en: Facebook
th: เฟสบุ๊ค

en: Facebook API Configuration
th: การกำหนดค่า Facebook API

en: Facebook API connection script (sharing, login, cross-posting...)
th: สคริปต์การเชื่อมต่อ Facebook API (การแบ่งปันการเข้าสู่ระบบการโพสต์ข้าม ... )

en: Facebook Login
th: เข้าสู่ระบบ Facebook

en: Facebook Login Information
th: ข้อมูลการเข้าสู่ระบบ Facebook

en: Facebook Login button on User Login page
th: ปุ่มเข้าสู่ระบบ Facebook บนหน้าเข้าสู่ระบบของผู้ใช้

en: Facebook Login button on User Registration page
th: ปุ่มเข้าสู่ระบบ Facebook บนหน้าลงทะเบียนผู้ใช้

en: Facebook SDK for JavaScript
th: Facebook SDK สำหรับ JavaScript

en: Failed to write file to disk
th: เขียนไฟล์ลงดิสก์ไม่สำเร็จ

en: Features
th: คุณสมบัติ

en: Features reset successfully
th: คุณสมบัติรีเซ็ตสำเร็จ

en: Features successfully updated
th: อัปเดตฟีเจอร์เรียบร้อยแล้ว

en: Features successfully updated, but previous value not changed
th: อัปเดตฟีเจอร์สำเร็จแล้ว แต่ค่าก่อนหน้าไม่เปลี่ยนแปลง

en: Figure
th: รูป

en: File type is not allowed
th: ไม่อนุญาตประเภทไฟล์

en: File upload stopped by extension
th: การอัปโหลดไฟล์หยุดตามนามสกุล

en: Filter
th: กรอง

en: Filter by Usergroups
th: กรองตามกลุ่มผู้ใช้

en: Find Posts by User
th: ค้นหาโพสต์โดยผู้ใช้

en: Find Topics Started by User
th: ค้นหาหัวข้อที่เริ่มโดยผู้ใช้

en: Find Topics by Tags
th: ค้นหาหัวข้อตามแท็ก

en: Find a member
th: ค้นหาสมาชิก

en: First post and replies
th: โพสต์แรกและตอบกลับ

en: Font Sizes
th: ขนาดตัวอักษร

en: Font-awesome Icon
th: ไอคอนตัวอักษรที่น่ากลัว

en: For member profile, account and subscription pages use following URLs:
th: สำหรับโปรไฟล์สมาชิกบัญชีและเพจสมัครสมาชิกใช้ URL ต่อไปนี้:

en: Forgot Your Password?
th: ลืมรหัสผ่านหรือไม่?

en: Form name not found
th: ไม่พบชื่อแบบฟอร์ม

en: Form template not found
th: ไม่พบเทมเพลตฟอร์ม

en: Forum
th: ฟอรัม

en: Forum (topic list)
th: ฟอรัม (รายการหัวข้อ)

en: Forum - Login
th: ฟอรั่ม - เข้าสู่ระบบ

en: Forum - Page Not Found
th: ฟอรัม - ไม่พบเพจ

en: Forum - Registration
th: ฟอรั่ม - การลงทะเบียน

en: Forum Accesses
th: การเข้าถึงฟอรัม

en: Forum Accesses are designed to do a Forum specific user permission control. These are set of permissions which are attached to certain Usergeoup in each forum. Thus users can have different permissions in different forums based on their Usergroup.
th: การเข้าถึงฟอรัมได้รับการออกแบบมาเพื่อทำการควบคุมสิทธิ์ผู้ใช้เฉพาะฟอรัม นี่คือชุดสิทธิ์ที่แนบมากับ Usergeoup บางอย่างในแต่ละฟอรัม ดังนั้นผู้ใช้สามารถมีสิทธิ์ที่แตกต่างกันในฟอรัมต่างๆตาม Usergroup ของตน

en: Forum Admin Email Addresses
th: ที่อยู่อีเมลของผู้ดูแลระบบฟอรัม

en: Forum Admins email addresses
th: ที่อยู่อีเมลของผู้ดูแลระบบฟอรัม

en: Forum Base URL
th: URL ฐานของฟอรัม

en: Forum Base URL successfully updated
th: อัปเดต URL ฐานของฟอรัมเรียบร้อยแล้ว

en: Forum Color
th: สีของฟอรัม

en: Forum Color Styles
th: รูปแบบสีของฟอรัม

en: Forum Cookies
th: ฟอรัมคุกกี้

en: Forum Description
th: คำอธิบายฟอรัม

en: Forum Home
th: หน้าแรกของฟอรัม

en: Forum ID is not detected
th: ตรวจไม่พบรหัสฟอรัม

en: Forum Icon
th: ไอคอนฟอรัม

en: Forum Icons
th: ไอคอนฟอรัม

en: Forum Language
th: ภาษาฟอรัม

en: Forum Maintenance
th: การบำรุงรักษาฟอรัม

en: Forum Members
th: สมาชิกฟอรัม

en: Forum Members List
th: รายชื่อสมาชิกฟอรัม

en: Forum Menu
th: เมนูฟอรัม

en: Forum Meta
th: ฟอรั่ม Meta

en: Forum Options
th: ตัวเลือกฟอรัม

en: Forum Page ID
th: รหัสหน้าเว็บบอร์ด

en: Forum Page Slugs (URL Paths)
th: Slugs หน้าฟอรัม (เส้นทาง URL)

en: Forum Permissions
th: สิทธิ์ของฟอรัม

en: Forum Post Report
th: รายงานการโพสต์ฟอรัม

en: Forum Posts
th: กระทู้ฟอรั่ม

en: Forum Privacy Policy and GDPR compliant
th: นโยบายความเป็นส่วนตัวของฟอรัมและสอดคล้องกับ GDPR

en: Forum Privacy Policy with GDPR compliant Template
th: นโยบายความเป็นส่วนตัวของฟอรัมพร้อมเทมเพลตที่สอดคล้องกับ GDPR

en: Forum Profile
th: โปรไฟล์ฟอรัม

en: Forum RSS Feed
th: ฟีด RSS ของฟอรัม

en: Forum Replies Created
th: สร้างการตอบกลับของฟอรัมแล้ว

en: Forum Rules
th: กฎของฟอรั่ม

en: Forum Rules Text
th: ข้อความกฎของฟอรัม

en: Forum SEO Description
th: คำอธิบายของฟอรัม SEO

en: Forum Settings
th: การตั้งค่าฟอรัม

en: Forum Slug
th: ฟอรั่มบุ้ง

en: Forum Statistics
th: สถิติฟอรัม

en: Forum Subscriptions
th: การสมัครสมาชิกฟอรัม

en: Forum Themes
th: ธีมฟอรัม

en: Forum Title
th: หัวข้อฟอรัม

en: Forum Tools
th: เครื่องมือของฟอรัม

en: Forum Topics Started
th: เริ่มหัวข้อฟอรัมแล้ว

en: Forum Widgets
th: วิดเจ็ตฟอรัม

en: Forum XML Sitemap URL
th: URL แผนผังเว็บไซต์ XML ของฟอรัม

en: Forum and Topic subscription with double opt-in/confirmation system.
th: การสมัครสมาชิกฟอรัมและหัวข้อพร้อมระบบเลือกใช้ / ยืนยันสองครั้ง

en: Forum contains no unread posts
th: ฟอรัมไม่มีโพสต์ที่ยังไม่ได้อ่าน

en: Forum contains unread posts
th: ฟอรัมมีโพสต์ที่ยังไม่ได้อ่าน

en: Forum database is not updated properly. Please click the button below for further instruction.
th: ฐานข้อมูลฟอรัมไม่ได้รับการอัปเดตอย่างถูกต้อง กรุณาคลิกปุ่มด้านล่างเพื่อดูคำแนะนำเพิ่มเติม

en: Forum deleting error
th: ข้อผิดพลาดในการลบฟอรัม

en: Forum hierarchy successfully updated
th: อัปเดตลำดับชั้นของฟอรัมเรียบร้อยแล้ว

en: Forum is empty
th: ฟอรัมว่างเปล่า

en: Forum is successfully merged
th: รวมฟอรัมเรียบร้อยแล้ว

en: Forum merging error
th: ข้อผิดพลาดในการรวมฟอรัม

en: Forum options reset successfully
th: รีเซ็ตตัวเลือกฟอรัมสำเร็จ

en: Forum options successfully updated
th: อัปเดตตัวเลือกฟอรัมเรียบร้อยแล้ว

en: Forum options successfully updated, but previous value not changed
th: อัปเดตตัวเลือกฟอรัมสำเร็จแล้ว แต่ค่าก่อนหน้าไม่เปลี่ยนแปลง

en: Forum post
th: โพสต์ในฟอรัม

en: Forum post like
th: โพสต์ในเว็บบอร์ดเช่น

en: Forum successfully updated
th: อัปเดตฟอรัมเรียบร้อยแล้ว

en: Forum title / link
th: ชื่อฟอรัม / ลิงค์

en: Forum topic
th: หัวข้อฟอรัม

en: Forum update error
th: ข้อผิดพลาดในการอัปเดตฟอรัม

en: Forum users' profile data are not synchronized yet, this step is required! Please click the button below to complete installation.
th: ข้อมูลโปรไฟล์ของผู้ใช้ฟอรัมยังไม่ได้รับการซิงโครไนซ์ขั้นตอนนี้จำเป็น! กรุณาคลิกปุ่มด้านล่างเพื่อทำการติดตั้งให้เสร็จสิ้น

en: Forums
th: ฟอรัม

en: Forums RSS Feed
th: ฟอรัม RSS Feed

en: Forums can be displayed with different layouts (Extended, Simplified, Q&A, Threaded), just edit the top (blue panels) category and set the layout you want. Child forums' layout depends on the top category (blue panels) layout. They cannot have a different layout.
th: สามารถแสดงฟอรัมด้วยเค้าโครงที่แตกต่างกัน (Extended, Simplified, Q&A, Threaded) เพียงแก้ไขหมวดหมู่ด้านบน (แผงสีน้ำเงิน) และตั้งค่าเค้าโครงที่คุณต้องการ เค้าโครงของฟอรัมย่อยขึ้นอยู่กับเลย์เอาต์หมวดหมู่บนสุด (แผงสีน้ำเงิน) พวกเขาไม่สามารถมีเค้าโครงที่แตกต่างกัน

en: Forums can be displayed with different layouts (Extended, Simplified, Q&A, Threaded). Use the "Category Layout" dropdown located on the top right section to set the layout you want. This option is only available for Categories (top parent forums). Other forums and sub-forums inherit it. They cannot have a different layout, therefore the layout dropdown option becomes disabled if this forum is not a Category.
th: สามารถแสดงฟอรัมด้วยเค้าโครงที่แตกต่างกัน (Extended, Simplified, Q&A, Threaded) ใช้เมนูแบบเลื่อนลง "การจัดวางหมวดหมู่" ที่อยู่ด้านขวาบนเพื่อตั้งค่ารูปแบบที่คุณต้องการ ตัวเลือกนี้ใช้ได้เฉพาะกับหมวดหมู่ (ฟอรัมพาเรนต์ชั้นนำ) ฟอรัมและฟอรัมย่อยอื่น ๆ จะสืบทอดมัน พวกเขาไม่สามารถมีเค้าโครงอื่นได้ดังนั้นตัวเลือกแบบเลื่อนลงเค้าโครงจะถูกปิดใช้งานหากฟอรัมนี้ไม่ใช่หมวดหมู่

en: Fresh Installation
th: การติดตั้งใหม่

en: From Email Address
th: จากที่อยู่อีเมล

en: From Name
th: จากชื่อ

en: Front - Can access to add topic page
th: Front - สามารถเข้าไปเพิ่มหน้าหัวข้อได้

en: Front - Can access to attachments
th: ด้านหน้า - สามารถเข้าถึงไฟล์แนบได้

en: Front - Can have signature
th: ด้านหน้า - สามารถมีลายเซ็นได้

en: Front - Can pass moderation
th: ด้านหน้า - สามารถผ่านการกลั่นกรอง

en: Front - Can upload avatar
th: ด้านหน้า - สามารถอัพโหลดรูปประจำตัวได้

en: Front - Can view avatars
th: ด้านหน้า - สามารถดูรูปประจำตัวได้

en: Front - Can view member about me
th: ด้านหน้า - สามารถดูสมาชิกเกี่ยวกับฉันได้

en: Front - Can view member activity
th: ด้านหน้า - สามารถดูกิจกรรมของสมาชิกได้

en: Front - Can view member custom title
th: ด้านหน้า - สามารถดูชื่อที่กำหนดเองของสมาชิกได้

en: Front - Can view member email
th: Front - สามารถดูอีเมลของสมาชิกได้

en: Front - Can view member location
th: ด้านหน้า - สามารถดูตำแหน่งสมาชิกได้

en: Front - Can view member occupation
th: ด้านหน้า - สามารถดูอาชีพของสมาชิกได้

en: Front - Can view member reg. date
th: ด้านหน้า - สามารถดูสมาชิก reg. วันที่

en: Front - Can view member reputation
th: ด้านหน้า - สามารถดูชื่อเสียงของสมาชิกได้

en: Front - Can view member signature
th: ด้านหน้า - สามารถดูลายเซ็นสมาชิก

en: Front - Can view member social networks
th: ด้านหน้า - สามารถดูเครือข่ายโซเชียลของสมาชิกได้

en: Front - Can view member subscriptions
th: ด้านหน้า - สามารถดูการสมัครสมาชิก

en: Front - Can view member title
th: ด้านหน้า - สามารถดูชื่อสมาชิกได้

en: Front - Can view member username
th: ด้านหน้า - สามารถดูชื่อผู้ใช้ของสมาชิกได้

en: Front - Can view member website
th: ด้านหน้า - สามารถดูเว็บไซต์ของสมาชิกได้

en: Front - Can view members
th: ด้านหน้า - สามารถดูสมาชิกได้

en: Front - Can view profiles
th: ด้านหน้า - สามารถดูโปรไฟล์

en: Front - Can view statistic
th: ด้านหน้า - สามารถดูสถิติ

en: Front - Can write PM
th: ด้านหน้า - เขียน PM ได้

en: Front-end Phrases
th: วลีส่วนหน้า

en: Frontend Admin Control Panel
th: แผงควบคุมการดูแลระบบส่วนหน้า

en: Full
th: ลิงก์เต็ม

en: Full Badge
th: ป้ายเต็ม

en: Full access
th: การเข้าถึงแบบเต็ม

en: Function wpforo_thread_reply() not found.
th: ไม่พบฟังก์ชัน wpforo_thread_reply ()

en: GDPR Key Changes
th: การเปลี่ยนแปลงที่สำคัญของ GDPR

en: General
th: ทั่วไป

en: General Information
th: ข้อมูลทั่วไป

en: General Share Buttons
th: ปุ่มแบ่งปันทั่วไป

en: General options reset successfully
th: รีเซ็ตตัวเลือกทั่วไปสำเร็จ

en: General options successfully updated
th: อัปเดตตัวเลือกทั่วไปเรียบร้อยแล้ว

en: General share buttons are forum and topic sharing buttons. They are located on the top and the bottom of each page. You can manage location of these buttons using "Share Buttons Location" options bellow.
th: ปุ่มแชร์ทั่วไปคือปุ่มแบ่งปันฟอรัมและหัวข้อ ซึ่งจะอยู่ด้านบนและด้านล่างของแต่ละหน้า คุณสามารถจัดการตำแหน่งของปุ่มเหล่านี้ได้โดยใช้ตัวเลือก "แชร์ตำแหน่งปุ่ม" ดังต่อไปนี้

en: Go to first unread post
th: ไปที่โพสต์แรกที่ยังไม่ได้อ่าน

en: Google reCAPTCHA data are not submitted
th: ไม่ได้ส่งข้อมูล reCAPTCHA ของ Google

en: Google reCAPTCHA verification failed
th: การยืนยัน Google reCAPTCHA ล้มเหลว

en: Grey
th: สีเทา

en: Group
th: กลุ่ม

en: Guest
th: บุคคลทั่วไป

en: Guest Post Editor
th: ผู้แก้ไขโพสต์ของแขก

en: Guest Topic Editor
th: ผู้แก้ไขหัวข้อผู้เยี่ยมชม

en: Guests
th: แขกรับเชิญ

en: Hello [member_name]!<br>
     New reply has been posted on your subscribed topic - [topic].
     <br><br>
     <strong>[reply_title]</strong>
     <blockquote >
     [reply_desc]
     </blockquote>
     <br><hr>
     If you want to unsubscribe from this topic please use the link below.<br>
     [unsubscribe_link]
th: สวัสดี [member_name]!<br> มีการโพสต์คำตอบใหม่ในหัวข้อที่คุณสมัครไว้ - [topic]<br><br> <strong>[reply_title]</strong><blockquote > [reply_desc]</blockquote><br><hr> หากคุณต้องการยกเลิกการสมัครจากหัวข้อนี้โปรดใช้ลิงก์ด้านล่าง<br> [unsubscribe_link]

en: Hello [member_name]!<br>
     New topic has been created on your subscribed forum - [forum].
     <br><br>
     <strong>[topic_title]</strong>
     <blockquote>
     [topic_desc]
     </blockquote>
     <br><hr>
     If you want to unsubscribe from this forum please use the link below.<br>
     [unsubscribe_link]
th: สวัสดี [member_name]! <br>
     มีการสร้างหัวข้อใหม่ในฟอรัมที่คุณสมัครไว้ - [ฟอรัม]
     <br> <br>
     <strong> [topic_title] </strong>
     <blockquote>
     [topic_desc]
     </blockquote>
     <br> <hr>
     หากคุณต้องการยกเลิกการเป็นสมาชิกจากฟอรัมนี้โปรดใช้ลิงก์ด้านล่างนี้ <br>
     [unsubscribe_link]

en: Hello [member_name]!<br>
     Thank you for subscribing.<br>
     This is an automated response.<br>
     We are glad to inform you that after confirmation you will get updates from - [entry_title].<br>
     Please click on link below to complete this step.<br>
     [confirm_link]
th: สวัสดี [member_name]! <br>
     ขอบคุณสำหรับการสมัครรับข้อมูล <br>
     นี่คือการตอบกลับอัตโนมัติ <br>
     เรายินดีที่จะแจ้งให้คุณทราบว่าหลังจากได้รับการยืนยันแล้วคุณจะได้รับการอัปเดตจาก - [entry_title] <br>
     โปรดคลิกลิงก์ด้านล่างเพื่อทำขั้นตอนนี้ให้เสร็จสมบูรณ์ <br>
     [Confirm_link]

en: Hello! 
    
     You asked us to reset your password for your account using the email address [user_login]. 
    
     If this was a mistake, or you didn't ask for a password reset, just ignore this email and nothing will happen. 
    
     To reset your password, visit the following address: 
    
     [reset_password_url] 
    
     Thanks!
th: สวัสดี!
    
     คุณขอให้เรารีเซ็ตรหัสผ่านสำหรับบัญชีของคุณโดยใช้ที่อยู่อีเมล [user_login]
    
     หากนี่เป็นข้อผิดพลาดหรือคุณไม่ได้ขอรีเซ็ตรหัสผ่านเพียงแค่เพิกเฉยต่ออีเมลนี้และจะไม่มีอะไรเกิดขึ้น
    
     หากต้องการรีเซ็ตรหัสผ่านของคุณโปรดไปที่ที่อยู่ต่อไปนี้:
    
     [reset_password_url]
    
     ขอบคุณ!

en: Help wpForo to grow, show plugin info
th: ช่วยให้ wpForo เติบโตแสดงข้อมูลปลั๊กอิน

en: Here you can set custom base paths for forum pages. For example the default Profile URL base path is /profile/, if this conflicts with other plugins you can change it to /user/ or so...
th: ที่นี่คุณสามารถกำหนดเส้นทางพื้นฐานที่กำหนดเองสำหรับหน้าฟอรัม ตัวอย่างเช่นพา ธ พื้นฐานของ Profile URL เริ่มต้นคือ / profile / หากสิ่งนี้ขัดแย้งกับปลั๊กอินอื่น ๆ คุณสามารถเปลี่ยนเป็น / user / หรือมากกว่านั้น ...

en: Hi [mentioned-user-name]! <br>
    
     You have been mentioned in a post on "[topic-title]" by [author-user-name].<br/><br/>
    
     Post URL: [post-url]
th: สวัสดี [ชื่อผู้ใช้ที่กล่าวถึง]! <br>
    
     คุณได้รับการกล่าวถึงในโพสต์เรื่อง "[topic-title]" โดย [author-user-name] <br/> <br/>
    
     โพสต์ URL: [post-url]

en: Hide Replies
th: ซ่อนการตอบกลับ

en: Hot
th: มาแรง

en: How to Fix WordPress Not Sending Email Issue
th: วิธีแก้ไข WordPress ไม่ส่งปัญหาอีเมล

en: I agree
th: ฉันเห็นด้วย

en: I agree to receive an email confirmation with a link to set a password.
th: ฉันตกลงที่จะได้รับอีเมลยืนยันพร้อมลิงก์สำหรับตั้งรหัสผ่าน

en: I agree to receive email
th: ฉันตกลงที่จะรับอีเมล

en: I agree to these rules
th: ฉันยอมรับกฎเหล่านี้

en: I allow to create an account and send confirmation email.
th: ฉันอนุญาตให้สร้างบัญชีและส่งอีเมลยืนยัน

en: I allow to create an account based on my Facebook public profile information and send confirmation email.
th: ฉันอนุญาตให้สร้างบัญชีตามข้อมูลโปรไฟล์สาธารณะ Facebook ของฉันและส่งอีเมลยืนยัน

en: I couldn't understand how to make it work
th: ฉันไม่เข้าใจวิธีทำให้มันใช้งานได้

en: I didn't like plugin design
th: ฉันไม่ชอบการออกแบบปลั๊กอิน

en: I do not agree to these rules. Take me away from here.
th: ฉันไม่ยอมรับกฎเหล่านี้ พาฉันไปจากที่นี่.

en: I do not agree. Take me away from here.
th: ผมไม่เห็นด้วย. พาฉันไปจากที่นี่.

en: I found a better plugin
th: ฉันพบปลั๊กอินที่ดีกว่า

en: I got it, please dismiss this message
th: ฉันเข้าใจแล้วโปรดปิดข้อความนี้

en: I have read and agree to %s privacy policy.
th: ฉันได้อ่านและยอมรับนโยบายความเป็นส่วนตัวของ %s แล้ว

en: I have read and agree to %s privacy policy. For more information, please check our privacy policy, where you'll get more info on where, how and why we store your data.
th: ฉันได้อ่านและยอมรับนโยบายความเป็นส่วนตัวของ %s แล้ว สำหรับข้อมูลเพิ่มเติมโปรดตรวจสอบนโยบายความเป็นส่วนตัวของเราซึ่งคุณจะได้รับข้อมูลเพิ่มเติมว่าเราจัดเก็บข้อมูลของคุณไว้ที่ไหนอย่างไรและทำไม

en: I have read and agree to abide by the %s.
th: ฉันได้อ่านและตกลงที่จะปฏิบัติตาม %s

en: I have read and agree to the
th: ฉันได้อ่านและยอมรับ

en: I have read and agree to the %s.
th: ฉันได้อ่านและยอมรับ %s

en: I'll reactivate it later
th: ฉันจะเปิดใช้งานอีกครั้งในภายหลัง

en: IMPORTANT!
th: สำคัญ!

en: IMPORTANT! The forum registration form is probably under risk of spam attacks. Please configure wpForo built-in %s antibot for registration form to avoid spam registrations. If you don't use the forum registration form or you are sure that your registration forms are secured, just click on (x) button to dismiss this message.
th: สำคัญ! แบบฟอร์มการลงทะเบียนฟอรัมอาจเสี่ยงต่อการโจมตีด้วยสแปม โปรดกำหนดค่า wpForo %s antibot ในตัวสำหรับแบบฟอร์มการลงทะเบียนเพื่อหลีกเลี่ยงการลงทะเบียนสแปม หากคุณไม่ได้ใช้แบบฟอร์มการลงทะเบียนฟอรัมหรือแน่ใจว่าแบบฟอร์มการลงทะเบียนของคุณปลอดภัยเพียงคลิกที่ปุ่ม (x) เพื่อปิดข้อความนี้

en: IMPORTANT! Uninstall is not a simple deactivation action. This action will permanently remove all forum data (forums, topics, replies, attachments...) from database. Please backup database before this action, you may need this forum data in future. If you are sure that you want to delete all forum data please confirm. If not, just cancel it, then you can deactivate this plugin, that will not remove forum data.
th: สำคัญ! การถอนการติดตั้งไม่ใช่การดำเนินการปิดการใช้งานง่ายๆ การดำเนินการนี้จะลบข้อมูลฟอรัมทั้งหมด (ฟอรัมหัวข้อการตอบกลับไฟล์แนบ ... ) ออกจากฐานข้อมูลอย่างถาวร โปรดสำรองฐานข้อมูลก่อนการดำเนินการนี้คุณอาจต้องการข้อมูลฟอรัมนี้ในอนาคต หากคุณแน่ใจว่าต้องการลบข้อมูลฟอรัมทั้งหมดโปรดยืนยัน ถ้าไม่เพียงแค่ยกเลิกจากนั้นคุณสามารถปิดใช้งานปลั๊กอินนี้ซึ่งจะไม่ลบข้อมูลฟอรัม

en: Icon
th: ไอคอน

en: If a category (blue panels) does not have forums (grey panels) it will not be displayed on front-end. Each category should contain at least one forum.
th: หากหมวดหมู่ (แผงสีน้ำเงิน) ไม่มีฟอรัม (แผงสีเทา) จะไม่แสดงที่ส่วนหน้า แต่ละหมวดหมู่ควรมีอย่างน้อยหนึ่งฟอรัม

en: If the %s button doesn't solve the issues. Please use the SQl commands below in your hosting service cPanel > phpMyAdmin Database Manager > WordPress Database > SQL Tab. In case you're not familiar with hosting service tools, please contact to your hosting service support team and forward them this message with the SQL command.
th: หากปุ่ม %s ไม่สามารถแก้ปัญหาได้ โปรดใช้คำสั่ง SQl ด้านล่างในบริการโฮสติ้งของคุณ cPanel > phpMyAdmin Database Manager > WordPress Database > SQL Tab ในกรณีที่คุณไม่คุ้นเคยกับเครื่องมือบริการโฮสติ้งโปรดติดต่อทีมสนับสนุนบริการโฮสติ้งของคุณและส่งต่อข้อความนี้ด้วยคำสั่ง SQL

en: If this option is enabled, all topic links on forums page and on topics page will refer to the first unread post. This behavior is only enabled for logged-in users.
th: หากเปิดใช้งานตัวเลือกนี้ลิงก์หัวข้อทั้งหมดในหน้าฟอรัมและในหน้าหัวข้อจะอ้างถึงโพสต์แรกที่ยังไม่ได้อ่าน ลักษณะการทำงานนี้เปิดใช้งานสำหรับผู้ใช้ที่เข้าสู่ระบบเท่านั้น

en: If this option is enabled, the Facebook Login button becomes not-clickable until user accept automatic account creation process based on his/her Facebook public profile information. This checkbox and appropriate information will be displayed with Facebook Login button to comply with the GDPR
th: หากเปิดใช้งานตัวเลือกนี้ปุ่มเข้าสู่ระบบ Facebook จะไม่สามารถคลิกได้จนกว่าผู้ใช้จะยอมรับกระบวนการสร้างบัญชีอัตโนมัติตามข้อมูลโปรไฟล์สาธารณะของ Facebook ช่องทำเครื่องหมายนี้และข้อมูลที่เหมาะสมจะแสดงพร้อมปุ่มเข้าสู่ระบบของ Facebook เพื่อให้เป็นไปตาม GDPR

en: If this option is enabled, users must accept forum Terms and Privacy Policy by checking the required checkbox on registration form to be able create a forum account. The checkbox label can be managed in Forums > Phrases admin page.
th: หากเปิดใช้งานตัวเลือกนี้ผู้ใช้จะต้องยอมรับข้อกำหนดและนโยบายความเป็นส่วนตัวของฟอรัมโดยเลือกช่องทำเครื่องหมายที่จำเป็นในแบบฟอร์มการลงทะเบียนเพื่อให้สามารถสร้างบัญชีฟอรัมได้ ป้ายกำกับช่องทำเครื่องหมายสามารถจัดการได้ในฟอรัม> หน้าผู้ดูแลระบบวลี

en: If this option is enabled, users must accept forum rules by checking the required checkbox on registration form to be able create a forum account. The label text of this checkbox can be managed in Forums > Phrases admin page. Search the label phrase, click on edit button and change it.
th: หากเปิดใช้งานตัวเลือกนี้ผู้ใช้จะต้องยอมรับกฎของฟอรัมโดยเลือกช่องทำเครื่องหมายที่จำเป็นในแบบฟอร์มการลงทะเบียนเพื่อให้สามารถสร้างบัญชีฟอรัมได้ ข้อความป้ายกำกับของช่องทำเครื่องหมายนี้สามารถจัดการได้ในหน้าผู้ดูแลระบบฟอรัม> วลี ค้นหาวลีป้ายกำกับคลิกที่ปุ่มแก้ไขและเปลี่ยน

en: If this option is enabled, users must agree to receive an email confirmation with a link to set a password by checking the required checkbox on registration form to be able create a forum account. The checkbox label can be managed in Forums > Phrases admin page.
th: หากเปิดใช้งานตัวเลือกนี้ผู้ใช้จะต้องยินยอมที่จะรับอีเมลยืนยันพร้อมลิงก์สำหรับตั้งรหัสผ่านโดยเลือกช่องทำเครื่องหมายที่จำเป็นในแบบฟอร์มการลงทะเบียนเพื่อให้สามารถสร้างบัญชีฟอรัมได้ ป้ายกำกับช่องทำเครื่องหมายสามารถจัดการได้ในฟอรัม> หน้าผู้ดูแลระบบวลี

en: If you got some issue with wpForo, please enable this option before asking for support, this outputs hidden important information to help us debug your issue.
th: หากคุณมีปัญหากับ wpForo โปรดเปิดใช้งานตัวเลือกนี้ก่อนขอความช่วยเหลือซึ่งจะแสดงข้อมูลสำคัญที่ซ่อนอยู่เพื่อช่วยเราในการแก้ไขปัญหาของคุณ

en: If you have enabled this option, after registering, the admin will not receive an email notification for newly registered user.
th: หากคุณเปิดใช้งานตัวเลือกนี้หลังจากลงทะเบียนแล้วผู้ดูแลระบบจะไม่ได้รับอีเมลแจ้งเตือนสำหรับผู้ใช้ที่เพิ่งลงทะเบียน

en: If you have enabled this option, after registering, user can not login without confirming the email.
th: หากคุณเปิดใช้งานตัวเลือกนี้หลังจากลงทะเบียนแล้วผู้ใช้จะไม่สามารถเข้าสู่ระบบได้โดยไม่ต้องยืนยันอีเมล

en: If you have something important to say on forum front page, you can use this editor. The text will be displayed under forum breadcrumb menu, above forum and topic titles.
th: หากคุณมีสิ่งสำคัญที่จะพูดในหน้าแรกของฟอรัมคุณสามารถใช้โปรแกรมแก้ไขนี้ได้ ข้อความจะแสดงภายใต้เมนูเบรดครัมบ์ของฟอรัมเหนือชื่อฟอรัมและหัวข้อ

en: If you want to delete this forum and keep its sub-forums, topics and replies, please select a new target forum in dropdown below
th: หากคุณต้องการลบฟอรัมนี้และเก็บฟอรัมย่อยหัวข้อและการตอบกลับไว้โปรดเลือกฟอรัมเป้าหมายใหม่ในเมนูแบบเลื่อนลงด้านล่าง

en: If you want to set forum on home page, please do not use the "Turn WordPress to wpForo" option. The correct instruction can be found in documentation here
th: หากคุณต้องการตั้งค่าฟอรัมในหน้าแรกโปรดอย่าใช้ตัวเลือก "Turn WordPress to wpForo" คำแนะนำที่ถูกต้องสามารถพบได้ในเอกสารที่นี่

en: If you want us to contact you please click on "I agree to receive email" checkbox, then fill out your email. We'll try to do our best to help you with problems.
th: หากคุณต้องการให้เราติดต่อคุณโปรดคลิกที่ช่องทำเครื่องหมาย "ฉันตกลงที่จะรับอีเมล" จากนั้นกรอกอีเมลของคุณ เราจะพยายามอย่างเต็มที่เพื่อช่วยคุณแก้ปัญหา

en: Illegal character in username.
th: อักขระที่ไม่ถูกต้องในชื่อผู้ใช้

en: Important Tips
th: เคล็ดลับสำคัญ

en: In most cases this is a server issue. We recommend you contact to your hosting service support team or open a support topic in wordpress.org support forum. Also there are many good articles regarding this issue in web. For example
th: ในกรณีส่วนใหญ่ปัญหานี้เป็นปัญหาของเซิร์ฟเวอร์ เราขอแนะนำให้คุณติดต่อทีมสนับสนุนบริการโฮสติ้งของคุณหรือเปิดหัวข้อการสนับสนุนในฟอรัมการสนับสนุนของ wordpress.org นอกจากนี้ยังมีบทความดีๆมากมายเกี่ยวกับปัญหานี้ในเว็บ ตัวอย่างเช่น

en: In most cases, this problem comes from your server file writing permissions. Files are not permitted to change, thus the forum color provider colors.css file is not updated with your changes. If you cannot fix this issue in hosting server, then the following easy steps can solve your problem:
th: ในกรณีส่วนใหญ่ปัญหานี้มาจากสิทธิ์การเขียนไฟล์เซิร์ฟเวอร์ของคุณ ไฟล์ไม่ได้รับอนุญาตให้เปลี่ยนแปลงดังนั้นไฟล์ colors.css ผู้ให้บริการสีของฟอรัมจะไม่ได้รับการอัพเดตตามการเปลี่ยนแปลงของคุณ หากคุณไม่สามารถแก้ไขปัญหานี้ในเซิร์ฟเวอร์โฮสติ้งขั้นตอนง่ายๆต่อไปนี้สามารถแก้ปัญหาของคุณได้:

en: In order to get an App ID and Secret Key from Facebook, you’ll need to register a new application. Don’t worry – its very easy, and your application doesn't need to do anything. We only need the keys.
th: ในการรับรหัสแอปและรหัสลับจาก Facebook คุณจะต้องลงทะเบียนแอปพลิเคชันใหม่ ไม่ต้องกังวลมันง่ายมากและแอปพลิเคชันของคุณไม่จำเป็นต้องทำอะไรเลย เราต้องการกุญแจเท่านั้น

en: Inactive
th: ไม่ได้ใช้งาน

en: Inactive users are the account owners who have no topics, posts, comments and subscriptions for new content. In 99&#37; cases this kind of accounts are being registered by Spammers. This tool allows you to only keep active and known inactive users.
th: ผู้ใช้ที่ไม่ได้ใช้งานคือเจ้าของบัญชีที่ไม่มีหัวข้อโพสต์ความคิดเห็นและการสมัครรับเนื้อหาใหม่ ในกรณี 99% บัญชีประเภทนี้กำลังได้รับการลงทะเบียนโดยนักส่งสแปม เครื่องมือนี้ช่วยให้คุณรักษาเฉพาะผู้ใช้ที่ไม่ได้ใช้งานและเป็นที่รู้จักเท่านั้น

en: Inactive users who have been registered more than
th: ผู้ใช้ที่ไม่ได้ใช้งานที่ได้รับการลงทะเบียนมากกว่า

en: Incorrect file format. Allowed formats: jpeg, jpg, png, gif.
th: รูปแบบไฟล์ไม่ถูกต้อง รูปแบบที่อนุญาต: jpeg, jpg, png, gif

en: Insert Forum Attachments to Media Library
th: แทรกไฟล์แนบของฟอรัมลงในไลบรารีสื่อ

en: Insert member name or email
th: ใส่ชื่อสมาชิกหรืออีเมล

en: Insert your Email address.
th: ใส่ที่อยู่อีเมลของคุณ

en: Install
th: ติดตั้ง

en: Invalid Email address
th: ที่อยู่อีเมลที่ไม่ถูกต้อง

en: Invalid User
th: ผู้ใช้ไม่ถูกต้อง

en: Invalid request!
th: คำขอไม่ถูกต้อง!

en: Invalid request.
th: คำขอไม่ถูกต้อง

en: Issues and Recommendations
th: ประเด็นและข้อเสนอแนะ

en: It's not what I was looking for
th: ไม่ใช่สิ่งที่ฉันกำลังมองหา

en: Items
th: รายการ

en: Join Us!
th: เข้าร่วมกับเรา!

en: Join us today!
th: เข้าร่วมกับเราวันนี้!

en: Joined
th: เข้าร่วม

en: Jump to First Unread Post with [new] Button in Topic Link
th: ข้ามไปที่โพสต์แรกที่ยังไม่ได้อ่านพร้อมปุ่ม [ใหม่] ในลิงก์หัวข้อ

en: Keep enabled this option to synch WordPress User Roles with Forum Usergroups. This connection allows to automatically change Usergroup of a user when his/her User Role is changed by administrators or by membership plugins. In other words this option allows to manage Usergroups based on Users Roles, thus you can directly control users forum accesses based on Users Roles. If this option is turned off, User Roles don't have any affection to users forum accesses, they are only controlled by forum Usergroups.
th: เปิดใช้งานตัวเลือกนี้เพื่อซิงค์บทบาทผู้ใช้ WordPress กับกลุ่มผู้ใช้ฟอรัม การเชื่อมต่อนี้อนุญาตให้เปลี่ยน Usergroup ของผู้ใช้โดยอัตโนมัติเมื่อผู้ดูแลระบบหรือปลั๊กอินสมาชิกเปลี่ยนบทบาทของผู้ใช้ กล่าวอีกนัยหนึ่งคือตัวเลือกนี้อนุญาตให้จัดการกลุ่มผู้ใช้ตามบทบาทผู้ใช้ดังนั้นคุณจึงสามารถควบคุมการเข้าถึงฟอรัมของผู้ใช้ได้โดยตรงตามบทบาทของผู้ใช้ หากปิดตัวเลือกนี้บทบาทของผู้ใช้จะไม่มีความรักต่อการเข้าถึงฟอรัมของผู้ใช้ แต่จะถูกควบคุมโดยกลุ่มผู้ใช้ในฟอรัมเท่านั้น

en: LAYOUTS
th: เค้าโครง

en: Language
th: ภาษา

en: Language XML file
th: ไฟล์ XML ของภาษา

en: Last 24 hours
th: 24 ชั่วโมงล่าสุด

en: Last 3 Months
th: 3 เดือนล่าสุด

en: Last 6 Months
th: 6 เดือนล่าสุด

en: Last Active
th: ใช้งานล่าสุด

en: Last Login
th: เข้าสู่ระบบครั้งล่าสุด

en: Last Month
th: เดือนที่แล้ว

en: Last Post
th: โพสต์ล่าสุด

en: Last Post Info
th: ข้อมูลโพสต์ล่าสุด

en: Last Week
th: อาทิตย์ที่แล้ว

en: Last Year ago
th: เมื่อปีที่แล้ว

en: Last post by %s
th: โพสต์ล่าสุดโดย %s

en: Last reply by %s
th: ตอบกลับล่าสุดโดย %s

en: Latest Post
th: โพสต์ล่าสุด

en: Leave a comment
th: ทิ้งข้อความไว้

en: Leave a reply
th: ทิ้งคำตอบไว้

en: Length must be between 3 characters and 15 characters.
th: ความยาวต้องอยู่ระหว่าง 3 อักขระถึง 15 อักขระ

en: Length must be between 3 characters and 30 characters.
th: ความยาวต้องอยู่ระหว่าง 3 อักขระถึง 30 อักขระ

en: Level
th: ระดับ

en: Light
th: เบา

en: Liked
th: ชื่นชอบ

en: Liked Forum Posts
th: โพสต์ในฟอรัมที่ชอบ

en: Liked Posts
th: กระทู้ที่ชอบ

en: Limit Post Editing Information
th: จำกัด ข้อมูลการแก้ไขโพสต์

en: Limit the post edit logging information "This post was modified 2 hours ago by John"
th: จำกัด ข้อมูลการบันทึกการแก้ไขโพสต์ "โพสต์นี้แก้ไขเมื่อ 2 ชั่วโมงก่อนโดย John"

en: Link to confirm subscription
th: ลิงค์เพื่อยืนยันการสมัครสมาชิก

en: Link to open password reset form
th: ลิงก์เพื่อเปิดแบบฟอร์มรีเซ็ตรหัสผ่าน

en: Link to the post
th: ลิงก์ไปยังโพสต์

en: Link to unsubscribe
th: ลิงก์เพื่อยกเลิกการสมัคร

en: Load More Topics
th: โหลดหัวข้อเพิ่มเติม

en: Loading Topics
th: กำลังโหลดหัวข้อ

en: Location
th: สถานที่

en: Log Viewed Forums and Topics
th: บันทึกฟอรัมและหัวข้อที่ดู

en: Login
th: เข้าสู่ระบบ

en: Login URL
th: URL เข้าสู่ระบบ

en: Logout
th: ออกจากระบบ

en: Lost Password URL
th: URL รหัสผ่านที่หายไป

en: Lost your password?
th: ลืมรหัสผ่าน?

en: MB
th: ลบ

en: Main Category
th: หมวดหมู่หลัก

en: Main Forum
th: ฟอรัมหลัก

en: Mark all read
th: ทำเครื่องหมายว่าอ่านแล้วทั้งหมด

en: Max Number of Revisions
th: จำนวนการแก้ไขสูงสุด

en: Maximum Number of Tags per Topic
th: จำนวนแท็กสูงสุดต่อหัวข้อ

en: Maximum allowed file size is
th: ขนาดไฟล์สูงสุดที่อนุญาตคือ

en: Maximum allowed file size is %s MB
th: ขนาดไฟล์สูงสุดที่อนุญาตคือ %s MB

en: Maximum upload file size
th: ขนาดไฟล์อัปโหลดสูงสุด

en: Member
th: สมาชิก

en: Member Activity
th: กิจกรรมสมาชิก

en: Member Custom Title by default
th: ชื่อที่กำหนดเองของสมาชิกโดยค่าเริ่มต้น

en: Member Custom Titles
th: ชื่อที่กำหนดเองของสมาชิก

en: Member Information
th: ข้อมูลสมาชิก

en: Member Profile
th: โปรไฟล์สมาชิก

en: Member Rating
th: คะแนนสมาชิก

en: Member Rating Badge
th: ป้ายคะแนนสมาชิก

en: Member Reputation
th: ชื่อเสียงของสมาชิก

en: Member Reputation and Titles
th: ชื่อเสียงและตำแหน่งของสมาชิก

en: Member Title
th: ชื่อสมาชิก

en: Member information
th: ข้อมูลสมาชิก

en: Member options reset successfully
th: รีเซ็ตตัวเลือกสมาชิกสำเร็จ

en: Member options successfully updated
th: อัปเดตตัวเลือกสมาชิกเรียบร้อยแล้ว

en: Member options successfully updated, but previous value not changed
th: อัปเดตตัวเลือกสมาชิกสำเร็จแล้ว แต่ค่าก่อนหน้าไม่เปลี่ยนแปลง

en: Members
th: สมาชิก

en: Members Online
th: สมาชิกออนไลน์

en: Members Search Type
th: ประเภทการค้นหาสมาชิก

en: Members URL structure
th: โครงสร้าง URL ของสมาชิก

en: Members not found
th: ไม่พบสมาชิก

en: Mentioned post excerpt
th: ข้อความที่ตัดตอนมาจากโพสต์ที่กล่าวถึง

en: Mentioned user display name
th: ชื่อที่แสดงของผู้ใช้ที่กล่าวถึง

en: Merge
th: ผสาน

en: Merge Topics
th: รวมหัวข้อ

en: Message Body
th: เนื้อหาข้อความ

en: Message Subject
th: หัวข้อข้อความ

en: Message has been sent
th: ส่งข้อความแล้ว

en: Messages
th: ข้อความ

en: Meta Description
th: คำอธิบายเมตา

en: Min Number of Posts
th: จำนวนโพสต์ขั้นต่ำ

en: Min number of posts to be able attach files
th: จำนวนโพสต์ขั้นต่ำที่สามารถแนบไฟล์ได้

en: Min number of posts to be able post links
th: จำนวนโพสต์ขั้นต่ำที่สามารถโพสต์ลิงก์ได้

en: Misc
th: อื่น ๆ

en: Misc options reset successfully
th: รีเซ็ตตัวเลือกอื่น ๆ สำเร็จ

en: Missing a temporary folder
th: ไม่มีโฟลเดอร์ชั่วคราว

en: Missing fields:
th: ไม่มีช่อง:

en: Missing keys:
th: ไม่มีคีย์:

en: Mixed
th: ผสม

en: Moderation
th: การกลั่นกรอง

en: Moderator
th: พิธีกร

en: Moderator access
th: การเข้าถึงของผู้ดูแล

en: More
th: มากกว่า

en: More info
th: ข้อมูลเพิ่มเติม

en: Most Commented
th: แสดงความคิดเห็นมากที่สุด

en: Most Voted
th: โหวตมากที่สุด

en: Move
th: ย้าย

en: Move Reply
th: ย้ายการตอบกลับ

en: Move Topic
th: ย้ายหัวข้อ

en: Must be minimum 6 characters.
th: ต้องมีความยาวอย่างน้อย 6 อักขระ

en: My Profile
th: ประวัติของฉัน

en: NO
th: ไม่

en: NOTE: If you're going to add widgets in this sidebar, please use 'Full Width' template for wpForo index page to avoid sidebar duplication.
th: หมายเหตุ: หากคุณกำลังจะเพิ่มวิดเจ็ตในแถบด้านข้างนี้โปรดใช้เทมเพลต 'ความกว้างเต็ม' สำหรับหน้าดัชนี wpForo เพื่อหลีกเลี่ยงการทำซ้ำแถบด้านข้าง

en: New
th: มาแรง

en: New Addons for Your Forum!
th: Addons ใหม่สำหรับฟอรัมของคุณ!

en: New Down Vote
th: ลงคะแนนใหม่

en: New Like
th: ถูกใจใหม่

en: New Notification
th: การแจ้งเตือนใหม่

en: New Passwords do not match
th: รหัสผ่านใหม่ไม่ตรงกัน

en: New Registered User
th: ผู้ใช้ที่ลงทะเบียนใหม่

en: New Reply
th: คำตอบใหม่

en: New Topic
th: หัวข้อใหม่

en: New Topic Forum
th: กระทู้ใหม่

en: New Topic Title
th: หัวข้อใหม่

en: New Up Vote
th: ใหม่ขึ้นโหวต

en: New User Mentioning
th: การพูดถึงผู้ใช้ใหม่

en: New User Registration Email for admins
th: อีเมลลงทะเบียนผู้ใช้ใหม่สำหรับผู้ดูแลระบบ

en: New User Registration Email for user
th: อีเมลลงทะเบียนผู้ใช้ใหม่สำหรับผู้ใช้

en: New down vote from %1$s, %2$s
th: การโหวตใหม่จาก %1$s, %2$s

en: New language successfully added and changed wpforo language to new language
th: เพิ่มภาษาใหม่และเปลี่ยนภาษา wpforo เป็นภาษาใหม่เรียบร้อยแล้ว

en: New like from %1$s, %2$s
th: %1$s ชื่นชอบ %2$s

en: New notification from %1$s, %2$s
th: การแจ้งเตือนใหม่จาก %1$s, %2$s

en: New registered users get access to forum settings!
th: ผู้ใช้ที่ลงทะเบียนใหม่สามารถเข้าถึงการตั้งค่าฟอรัมได้!

en: New reply author display name
th: ชื่อที่แสดงของผู้เขียนตอบกลับใหม่

en: New reply excerpt
th: ข้อความที่ตัดตอนมาใหม่

en: New reply from %1$s, %2$s
th: คำตอบใหม่จาก %1$s, %2$s

en: New reply notification email message
th: ข้อความอีเมลแจ้งเตือนการตอบกลับใหม่

en: New reply notification email subject
th: หัวเรื่องอีเมลการแจ้งเตือนการตอบกลับใหม่

en: New reply title
th: ชื่อการตอบกลับใหม่

en: New topic author display name
th: ชื่อที่แสดงของผู้เขียนหัวข้อใหม่

en: New topic excerpt
th: ตัดตอนหัวข้อใหม่

en: New topic notification email message
th: ข้อความอีเมลแจ้งเตือนหัวข้อใหม่

en: New topic notification email subject
th: หัวข้ออีเมลแจ้งเตือนหัวข้อใหม่

en: New topic title
th: ชื่อหัวข้อใหม่

en: New up vote from %1$s, %2$s
th: โหวตใหม่จาก %1$s, %2$s

en: New user registration on your site [blogname]:
    
    Username: [user_login]
    
    Email: [user_email]
th: การลงทะเบียนผู้ใช้ใหม่บนไซต์ของคุณ [blogname]:
    
    ชื่อผู้ใช้: [user_login]
    
    อีเมล: [user_email]

en: Newest
th: ใหม่ล่าสุด

en: Next Topic
th: หัวข้อถัดไป

en: Nickname
th: ชื่อภาษาอังกฤษ

en: Nickname validation failed
th: การตรวจสอบชื่อเล่นล้มเหลว

en: No
th: ไม่

en: No Posts found for update
th: ไม่พบโพสต์สำหรับการอัปเดต

en: No Problems Found in Database
th: ไม่พบปัญหาในฐานข้อมูล

en: No access
th: ไม่มีการเข้าถึง

en: No activity found for this member.
th: ไม่พบกิจกรรมสำหรับสมาชิกรายนี้

en: No data submitted
th: ไม่มีการส่งข้อมูล

en: No errors found
th: ไม่พบข้อผิดพลาด

en: No file was uploaded
th: ไม่มีการอัปโหลดไฟล์

en: No forum found in this category
th: ไม่พบฟอรัมในหมวดหมู่นี้

en: No forum selected
th: ไม่ได้เลือกฟอรัม

en: No forums were found here.
th: ไม่พบฟอรัมที่นี่

en: No issues found
th: ไม่พบปัญหา

en: No items found
th: ไม่พบรายการ

en: No layout found
th: ไม่พบเค้าโครง

en: No layout found.
th: ไม่พบเค้าโครง

en: No new posts found
th: ไม่พบโพสต์ใหม่

en: No online members at the moment
th: ไม่มีสมาชิกออนไลน์ในขณะนี้

en: No parent
th: ไม่มีผู้ปกครอง

en: No posts found
th: ไม่พบโพสต์

en: No posts were found here
th: ไม่พบโพสต์ที่นี่

en: No subscriptions found for this member.
th: ไม่พบการสมัครสมาชิกสำหรับสมาชิกรายนี้

en: No tags found
th: ไม่พบแท็ก

en: No theme found
th: ไม่พบธีม

en: No threads found
th: ไม่พบเธรด

en: No topics were found here
th: ไม่พบหัวข้อที่นี่

en: No unread posts were found
th: ไม่พบโพสต์ที่ยังไม่ได้อ่าน

en: No user found.
th: ไม่พบผู้ใช้

en: Noindex forum page URLs
th: URL ของหน้าฟอรัม Noindex

en: Not Replied
th: ไม่ตอบกลับ

en: Not Replied Topics
th: ไม่ตอบหัวข้อ

en: Not Synched
th: ไม่ได้ซิงค์

en: Not available
th: ไม่สามารถใช้ได้

en: Not enabled
th: ไม่ได้เปิดใช้งาน

en: Note:
th: บันทึก:

en: Notifications
th: การแจ้งเตือน

en: Notify Admins via email on new Post
th: แจ้งผู้ดูแลระบบทางอีเมลในโพสต์ใหม่

en: Notify Admins via email on new Topic
th: แจ้งผู้ดูแลระบบทางอีเมลในหัวข้อใหม่

en: Notify via email when new user is banned
th: แจ้งเตือนทางอีเมลเมื่อผู้ใช้ใหม่ถูกแบน

en: Number of Columns
th: จำนวนคอลัมน์

en: Number of Items
th: จำนวนรายการ

en: Number of Members per Page
th: จำนวนสมาชิกต่อหน้า

en: Number of Posts
th: จำนวนโพสต์

en: Number of Posts per Page
th: จำนวนโพสต์ต่อหน้า

en: Number of Tags per Page
th: จำนวนแท็กต่อหน้า

en: Number of Topics per Page
th: จำนวนหัวข้อต่อหน้า

en: Number of maximum search results
th: จำนวนผลการค้นหาสูงสุด

en: Numerical nicknames are not allowed. Please insert another.
th: ไม่อนุญาตให้ใช้ชื่อเล่นที่เป็นตัวเลข กรุณาใส่อันอื่น

en: Obtain personal data and created content
th: รับข้อมูลส่วนบุคคลและเนื้อหาที่สร้างขึ้น

en: Occupation
th: อาชีพ

en: Offline
th: ออฟไลน์

en: Old password is wrong
th: รหัสผ่านเก่าไม่ถูกต้อง

en: Oldest
th: เก่าที่สุด

en: One User Role cannot be synched with multiple Usergroups.
th: ไม่สามารถซิงค์บทบาทผู้ใช้เดียวกับกลุ่มผู้ใช้หลายกลุ่ม

en: One of the selected Usergroups cannot be set as Secondary
th: กลุ่มผู้ใช้ที่เลือกกลุ่มใดกลุ่มหนึ่งไม่สามารถตั้งค่าเป็นกลุ่มรองได้

en: Online
th: ออนไลน์

en: Online status timeout
th: หมดเวลาสถานะออนไลน์

en: Only Admins and Moderators can see your private topics.
th: มีเพียงผู้ดูแลระบบและผู้ดูแลเท่านั้นที่สามารถเห็นหัวข้อส่วนตัวของคุณ

en: Oops! The page you requested was not found!
th: อ๊ะ! ไม่พบหน้าที่คุณขอ!

en: Options to control and filter post content
th: ตัวเลือกในการควบคุมและกรองเนื้อหาโพสต์

en: Original
th: ต้นฉบับ

en: Other
th: อื่น ๆ

en: Our newest member
th: สมาชิกใหม่ล่าสุดของเรา

en: Overwrite WordPress New User Registration Email for Admins
th: เขียนทับอีเมลการลงทะเบียนผู้ใช้ใหม่ของ WordPress สำหรับผู้ดูแลระบบ

en: Overwrite WordPress New User Registration Email for Users
th: เขียนทับอีเมลลงทะเบียนผู้ใช้ใหม่ของ WordPress สำหรับผู้ใช้

en: Overwrite WordPress Reset Password Emails
th: เขียนทับอีเมลรีเซ็ตรหัสผ่านของ WordPress

en: POST
th: โพสต์

en: Package
th: แพ็คเกจ

en: Page
th: หน้า

en: Parent Forum
th: ฟอรัมผู้ปกครอง

en: Password
th: รหัสผ่าน

en: Password length must be between %d characters and %d characters.
th: ความยาวรหัสผ่านต้องอยู่ระหว่าง %d ถึง %d ตัวอักษร

en: Password length must be between 6 characters and 20 characters.
th: ความยาวรหัสผ่านต้องอยู่ระหว่าง 6 อักขระถึง 20 อักขระ

en: Password mismatch.
th: รหัสผ่านไม่ตรงกัน

en: Password successfully changed
th: เปลี่ยนรหัสผ่านสำเร็จแล้ว

en: Permission denied
th: ปฏิเสธการอนุญาต

en: Permission denied for add forum
th: ไม่อนุญาตให้เพิ่มฟอรัม

en: Permission denied for delete forum
th: ไม่อนุญาตให้ลบฟอรัม

en: Permission denied for edit forum
th: ไม่อนุญาตให้แก้ไขฟอรัม

en: Permission denied for this action
th: ปฏิเสธการอนุญาตสำหรับการดำเนินการนี้

en: Permissions
th: สิทธิ์

en: Phrase add error
th: ข้อผิดพลาดในการเพิ่มวลี

en: Phrase adding error
th: ข้อผิดพลาดในการเพิ่มวลี

en: Phrase successfully added
th: เพิ่มวลีสำเร็จแล้ว

en: Phrase successfully updates
th: การอัปเดตวลีสำเร็จ

en: Phrase update error
th: ข้อผิดพลาดในการอัปเดตวลี

en: Phrases
th: วลี

en: Please %s or %s
th: กรุณา %s หรือ %s

en: Please Insert Your Email or Username
th: กรุณาใส่อีเมลหรือชื่อผู้ใช้ของคุณ

en: Please confirm subscription to [entry_title]
th: โปรดยืนยันการสมัครรับข้อมูล [entry_title]

en: Please contact the forum administratoristrator to delete it.
th: โปรดติดต่อผู้ดูแลระบบฟอรัมเพื่อลบมัน

en: Please contact the forum administratoristrator to edit it.
th: โปรดติดต่อผู้ดูแลระบบฟอรัมเพื่อแก้ไข

en: Please copy the target topic URL from browser address bar and paste in the field below.
th: โปรดคัดลอก URL หัวข้อเป้าหมายจากแถบที่อยู่ของเบราว์เซอร์และวางในฟิลด์ด้านล่าง

en: Please download wpForo Phrases XML compressed file, unzip it, find english.xml file, navigate to Forums > Settings > General Tab and import it using [Add New] button of "XML Based Language" option.
th: โปรดดาวน์โหลดไฟล์บีบอัด wpForo Phrases XML คลายซิปค้นหาไฟล์ english.xml ไปที่ฟอรัม> การตั้งค่า> แท็บทั่วไปและนำเข้าโดยใช้ปุ่ม [เพิ่มใหม่] ของตัวเลือก "XML Based Language"

en: Please drag and drop forum panels to set parent-child hierarchy.
th: โปรดลากและวางแผงฟอรัมเพื่อตั้งค่าลำดับชั้นของแม่และลูก

en: Please enable this option to help wpForo get more popularity as your thank to the hard work we do for you totally free. This option adds a very small icon in forum footer, which will allow your site visitors recognize the name of forum solution you use.
th: โปรดเปิดใช้งานตัวเลือกนี้เพื่อช่วยให้ wpForo ได้รับความนิยมมากขึ้นเนื่องจากขอขอบคุณสำหรับการทำงานอย่างหนักที่เราทำเพื่อคุณโดยไม่เสียค่าใช้จ่าย ตัวเลือกนี้จะเพิ่มไอคอนขนาดเล็กมากในส่วนท้ายฟอรัมซึ่งจะช่วยให้ผู้เยี่ยมชมไซต์ของคุณจดจำชื่อของโซลูชันฟอรัมที่คุณใช้

en: Please execute this SQL in your Website Hosting cPanel > phpMyAdmin Database Manager
th: โปรดเรียกใช้ SQL นี้ใน Website Hosting cPanel> phpMyAdmin Database Manager

en: Please follow to this instruction
th: โปรดปฏิบัติตามคำแนะนำนี้

en: Please insert URLs to your website Terms and Privacy Policy pages. Links to these pages will be included in registration form checkbox label (I'm agree with website terms and privacy policy) and in Forum Privacy Policy. The forum Privacy Policy does not cover your whole website, it is just an extension of your website main Privacy Policy. Thus it should be linked to according pages.
th: กรุณาใส่ URL ลงในหน้าข้อกำหนดและนโยบายความเป็นส่วนตัวของเว็บไซต์ของคุณ ลิงก์ไปยังหน้าเหล่านี้จะรวมอยู่ในป้ายกำกับช่องทำเครื่องหมายแบบฟอร์มการลงทะเบียน (ฉันเห็นด้วยกับข้อกำหนดของเว็บไซต์และนโยบายความเป็นส่วนตัว) และในนโยบายความเป็นส่วนตัวของฟอรัม นโยบายความเป็นส่วนตัวของฟอรัมไม่ครอบคลุมทั้งเว็บไซต์ของคุณ แต่เป็นเพียงส่วนเสริมของนโยบายความเป็นส่วนตัวหลักของเว็บไซต์ของคุณ ดังนั้นจึงควรเชื่อมโยงตามหน้าต่างๆ

en: Please insert a page URL, where user can find a contact form or an information to contact the forum administrator.
th: กรุณาใส่ URL ของเพจซึ่งผู้ใช้สามารถค้นหาแบบฟอร์มการติดต่อหรือข้อมูลเพื่อติดต่อผู้ดูแลระบบฟอรัม

en: Please insert required fields
th: กรุณาใส่ฟิลด์ที่จำเป็น

en: Please insert required fields!
th: กรุณากรอกข้อมูลในช่องที่จำเป็น!

en: Please let us know why you are deactivating. Choosing one of the options below you will help us make it better for you and for other users.
th: โปรดแจ้งให้เราทราบว่าเหตุใดคุณจึงปิดการใช้งาน การเลือกตัวเลือกใดตัวเลือกหนึ่งด้านล่างนี้จะช่วยให้เราปรับปรุงให้ดีขึ้นสำหรับคุณและผู้ใช้รายอื่น

en: Please login into Facebook and then click connect button again
th: กรุณาเข้าสู่ระบบ Facebook จากนั้นคลิกปุ่มเชื่อมต่ออีกครั้ง

en: Please make sure you don't have not-synched Roles in the "User Roles
th: โปรดตรวจสอบว่าคุณไม่มีบทบาทที่ไม่ได้ซิงค์ใน "บทบาทของผู้ใช้

en: Please navigate to Settings > Autoptimize > Main Tab, click on top right [Show advanced settings] button, find "Exclude scripts from Autoptimize" option, add this JS path <code>,wp-includes/js/tinymce</code>, than click on [Save Changes and Empty Cache] button bellow.
th: โปรดไปที่การตั้งค่า> ปรับอัตโนมัติ> แท็บหลักคลิกที่ปุ่ม [แสดงการตั้งค่าขั้นสูง] บนขวาค้นหาตัวเลือก "ไม่รวมสคริปต์จากการเพิ่มประสิทธิภาพอัตโนมัติ" เพิ่มเส้นทาง JS นี้ <code>, wp-includes / js / tinymce </code>, กว่าคลิกที่ปุ่ม [บันทึกการเปลี่ยนแปลงและแคชว่างเปล่า] ร้อง

en: Please note, that forums can be displayed with different layouts %1$s, just edit the top category (blue panel) and set %2$s. Child forums inherit the top category (blue panel) layout.
th: โปรดทราบว่าฟอรัมสามารถแสดงได้ด้วยรูปแบบ %1$s ที่แตกต่างกันเพียงแก้ไขหมวดหมู่บนสุด (แผงสีฟ้า) และตั้งค่า %2$s ฟอรัมย่อยสืบทอดเค้าโครงหมวดหมู่บนสุด (แผงสีน้ำเงิน)

en: Please note, that this option is only related to wpForo cookies. This doesn't disable WordPress and other plugins cookies. wpForo stores a small amount of data in cookies, it used to track visited forums and topics (bold and normal titles). Also when a guest (not registered user) creates a topic or post a reply, wpForo stores guest name and email address in cookies. wpForo uses this information to detect current guest content (topics, posts) and display it to the guest even if the content is under moderation (not approved by moderators). Also wpForo stores guest name and email in cookies to keep filled these fields when he/she posts a new reply or creates a new topic.
th: โปรดทราบว่าตัวเลือกนี้เกี่ยวข้องกับคุกกี้ wpForo เท่านั้น สิ่งนี้ไม่ได้ปิดการใช้งาน WordPress และคุกกี้ปลั๊กอินอื่น ๆ wpForo เก็บข้อมูลจำนวนเล็กน้อยในคุกกี้ซึ่งใช้ในการติดตามฟอรัมและหัวข้อที่เยี่ยมชม (ชื่อเรื่องที่เป็นตัวหนาและปกติ) นอกจากนี้เมื่อแขก (ไม่ใช่ผู้ใช้ที่ลงทะเบียน) สร้างหัวข้อหรือโพสต์คำตอบ wpForo จะเก็บชื่อผู้เยี่ยมชมและที่อยู่อีเมลไว้ในคุกกี้ wpForo ใช้ข้อมูลนี้เพื่อตรวจจับเนื้อหาของผู้เยี่ยมชมปัจจุบัน (หัวข้อโพสต์) และแสดงต่อแขกแม้ว่าเนื้อหาจะอยู่ระหว่างการกลั่นกรอง (ไม่ได้รับการอนุมัติจากผู้ดูแล) นอกจากนี้ wpForo ยังเก็บชื่อแขกและอีเมลไว้ในคุกกี้เพื่อให้กรอกข้อมูลในช่องเหล่านี้เมื่อเขา / เธอโพสต์คำตอบใหม่หรือสร้างหัวข้อใหม่

en: Please provide a plugin name or URL
th: โปรดระบุชื่อปลั๊กอินหรือ URL

en: Please provide more information
th: กรุณาให้ข้อมูลเพิ่มเติม

en: Please save "Forum template slugs
th: โปรดบันทึก "ทากเทมเพลตฟอรัม

en: Please select a target forum
th: โปรดเลือกฟอรัมเป้าหมาย

en: Please select at least one post to split
th: โปรดเลือกอย่างน้อยหนึ่งโพสต์เพื่อแยก

en: Please update wpForo addons CSS style to make compatible with the current version of wpForo.
th: โปรดอัปเดตสไตล์ CSS ของ wpForo addons เพื่อให้เข้ากันได้กับ wpForo เวอร์ชันปัจจุบัน

en: Plugin Usage Feedback
th: คำติชมการใช้งานปลั๊กอิน

en: Popular
th: เป็นที่นิยม

en: Possible Spam Attachments
th: ไฟล์แนบที่เป็นสแปมที่เป็นไปได้

en: Post Content
th: โพสต์เนื้อหา

en: Post Draft
th: โพสต์แบบร่าง

en: Post Moderation
th: โพสต์การกลั่นกรอง

en: Post Preview
th: โพสต์ดูตัวอย่าง

en: Post Preview and Draft Saving
th: โพสต์การแสดงตัวอย่างและการบันทึกแบบร่าง

en: Post Reporting Emails
th: โพสต์อีเมลรายงาน

en: Post Sharing Toggle
th: สลับการแชร์โพสต์

en: Post Title
th: หัวข้อโพสต์

en: Post author display name
th: ชื่อที่แสดงของผู้เขียนโพสต์

en: Post content maximum length
th: ความยาวสูงสุดของเนื้อหาโพสต์

en: Post content minimum length
th: ความยาวขั้นต่ำของเนื้อหาโพสต์

en: Post delete error
th: โพสต์ข้อผิดพลาดในการลบ

en: Post is empty
th: โพสต์ว่างเปล่า

en: Post link
th: โพสต์ลิงค์

en: Post options reset successfully
th: รีเซ็ตตัวเลือกการโพสต์สำเร็จ

en: Post options successfully updated
th: อัปเดตตัวเลือกการโพสต์สำเร็จแล้ว

en: Post options successfully updated, but previous value not changed
th: อัปเดตตัวเลือกการโพสต์สำเร็จแล้ว แต่ค่าก่อนหน้าไม่เปลี่ยนแปลง

en: Post sharing toggle allows you to share posts individually. You can see post sharing toggles on the left, right side or in top bar of each post. The toggle blue color is the current primary color (#12) of your forum style. For example, if you use the red forum style, the color of all share toggles will be red. This doesn't affect share button colors. They are always grey with original colors on mouse hover.
th: การสลับการแชร์โพสต์ช่วยให้คุณสามารถแชร์โพสต์ทีละรายการ คุณสามารถดูการสลับการแชร์โพสต์ทางด้านซ้ายด้านขวาหรือในแถบด้านบนของแต่ละโพสต์ สีฟ้าสลับเป็นสีหลักปัจจุบัน (# 12) ของรูปแบบฟอรัมของคุณ ตัวอย่างเช่นหากคุณใช้รูปแบบฟอรัมสีแดงสีของการสลับการแชร์ทั้งหมดจะเป็นสีแดง สิ่งนี้ไม่มีผลต่อสีของปุ่มแชร์ พวกมันจะเป็นสีเทาเสมอกับสีดั้งเดิมเมื่อวางเมาส์

en: Posted
th: โพสต์

en: Posted by
th: โพสโดย

en: Posts
th: กระทู้

en: Posts members activity (new topic, new reply, post like) to BuddyPress Profile Activity page.
th: โพสต์กิจกรรมของสมาชิก (หัวข้อใหม่ตอบใหม่โพสต์ไลค์) ไปที่หน้ากิจกรรมโปรไฟล์ BuddyPress

en: Posts must be manually approved
th: โพสต์ต้องได้รับการอนุมัติด้วยตนเอง

en: Powered by
th: ขับเคลื่อนโดย

en: Preview
th: ดูตัวอย่าง

en: Previous Topic
th: หัวข้อก่อนหน้า

en: Privacy &amp; Rules
th: ความเป็นส่วนตัวและกฎ

en: Privacy Policy
th: นโยบายความเป็นส่วนตัว

en: Privacy Policy Page URL
th: URL ของหน้านโยบายความเป็นส่วนตัว

en: Private
th: ส่วนตัว

en: Private Topic
th: หัวข้อส่วนตัว

en: Private Topics
th: หัวข้อส่วนตัว

en: Probably spam file attachments have been detected by wpForo Spam Control. Please moderate suspected files in Forums &gt; Tools &gt; Antispam Tab.
th: อาจมีการตรวจพบไฟล์แนบสแปมโดย wpForo Spam Control โปรดกลั่นกรองไฟล์ที่น่าสงสัยในฟอรัม&gt; เครื่องมือ&gt; แท็บป้องกันสแปม

en: Problem description
th: คำอธิบายปัญหา

en: Problem fixer SQL commands:
th: คำสั่ง SQL ตัวแก้ไขปัญหา:

en: Problems Found in Database
th: ปัญหาที่พบในฐานข้อมูล

en: Problems with colors?
th: ปัญหาเกี่ยวกับสี?

en: Profile
th: ข้อมูลส่วนตัว

en: Profile Account
th: บัญชีโปรไฟล์

en: Profile Activity
th: กิจกรรมโปรไฟล์

en: Profile Home
th: หน้าแรกของโปรไฟล์

en: Profile Page
th: หน้าโปรไฟล์

en: Profile Subscriptions
th: การสมัครสมาชิกโปรไฟล์

en: Profile updated successfully
th: อัปเดตโปรไฟล์เรียบร้อยแล้ว

en: Protect your forum from spam user registration!
th: ปกป้องฟอรัมของคุณจากการลงทะเบียนผู้ใช้สแปม!

en: Provides a safe way to communicate directly with other members. Messages are private and can only be viewed by conversation participants.
th: เป็นวิธีที่ปลอดภัยในการสื่อสารโดยตรงกับสมาชิกคนอื่น ๆ ข้อความเป็นแบบส่วนตัวและเฉพาะผู้เข้าร่วมการสนทนาเท่านั้นที่สามารถดูได้

en: Publish
th: เผยแพร่

en: Published
th: เผยแพร่แล้ว

en: Q&A Layout - Comment Form Type
th: เค้าโครงถาม - ตอบ - ประเภทแบบฟอร์มแสดงความคิดเห็น

en: Q&A Layout - Display Answer Editor
th: เค้าโครงถามตอบ - ตัวแก้ไขคำตอบที่แสดง

en: Q&A Layout - First Post Reply Button
th: เค้าโครงถามตอบ - ปุ่มตอบกลับโพสต์แรก

en: Q&A Layout - Number of Answers per Page
th: Q&A Layout - จำนวนคำตอบต่อหน้า

en: Q&A Layout - Number of Comments per item in page load
th: เค้าโครงถามตอบ - จำนวนข้อคิดเห็นต่อรายการในการโหลดหน้า

en: Q&A Layout - Number of Recent topics
th: เค้าโครงถามตอบ - จำนวนหัวข้อล่าสุด

en: Q&A Layout - Number of intro topics
th: เค้าโครงถามตอบ - จำนวนหัวข้อแนะนำ

en: Q&A Layout - Recent topic length
th: เค้าโครงถามตอบ - ความยาวของหัวข้อล่าสุด

en: Q&A Layout - Recent topics
th: ถาม & ตอบเค้าโครง - หัวข้อล่าสุด

en: Q&A layout - Intro topics
th: เค้าโครงถามตอบ - หัวข้อแนะนำ

en: Question Comments
th: คำถามความคิดเห็น

en: Question Tags
th: แท็กคำถาม

en: Questions
th: คำถาม

en: Quote
th: อ้างอิง

en: Quote this text
th: อ้างข้อความนี้

en: REPLY:
th: ตอบ:

en: Rating
th: คะแนน

en: Rating Badge
th: ป้ายให้คะแนน

en: Rating Color
th: การให้คะแนนสี

en: Rating Icon
th: ไอคอนการให้คะแนน

en: Rating Level
th: ระดับการให้คะแนน

en: Rating Title
th: หัวข้อการให้คะแนน

en: Read more
th: อ่านเพิ่มเติม

en: Read more about Facebook public_profile properties.
th: อ่านเพิ่มเติมเกี่ยวกับคุณสมบัติของ Facebook public_profile

en: Read only access
th: การเข้าถึงแบบอ่านอย่างเดียว

en: Read the documentation
th: อ่านเอกสาร

en: Rebuild Phrases
th: สร้างวลีใหม่

en: Rebuild Threads
th: สร้างเธรดใหม่

en: Rebuilt Successfully!
th: สร้างใหม่สำเร็จ!

en: Received Likes
th: ได้รับไลค์

en: Recent Posts
th: โพสต์ล่าสุด

en: Recent Posts Display Type
th: ประเภทการแสดงโพสต์ล่าสุด

en: Recent Questions
th: คำถามล่าสุด

en: Recent Topics
th: หัวข้อล่าสุด

en: Recently Added
th: เพิ่มมาเร็ว ๆ นี้

en: Recently viewed by users: %s.
th: คนดูล่าสุด: %s

en: Recheck DB
th: ตรวจสอบฐานข้อมูลอีกครั้ง

en: Redirect after login
th: เปลี่ยนเส้นทางหลังจากเข้าสู่ระบบ

en: Redirect after registration
th: เปลี่ยนเส้นทางหลังจากการลงทะเบียน

en: Redirect after subscription confirmation
th: เปลี่ยนเส้นทางหลังจากยืนยันการสมัครสมาชิก

en: Redirect to this page after success login
th: เปลี่ยนเส้นทางไปยังหน้านี้หลังจากเข้าสู่ระบบสำเร็จ

en: Register
th: ลงทะเบียน

en: Register URL
th: ลงทะเบียน URL

en: Register your site and get API keys here &raquo;
th: ลงทะเบียนไซต์ของคุณและรับคีย์ API ที่นี่»

en: Registered
th: สมาชิก

en: Registered date
th: วันที่จดทะเบียน

en: Registered user email
th: อีเมลผู้ใช้ที่ลงทะเบียน

en: Registered user login
th: เข้าสู่ระบบผู้ใช้ที่ลงทะเบียน

en: Registration Error
th: ข้อผิดพลาดในการลงทะเบียน

en: Related Topics
th: หัวข้อที่เกี่ยวข้อง

en: Relevancy
th: ความเกี่ยวข้อง

en: Remember Me
th: จดจำฉัน

en: Repeat new password
th: ทำซ้ำรหัสผ่านใหม่

en: Replace Author Avatar with Forum Profile Avatar
th: แทนที่ Author Avatar ด้วย Forum Profile Avatar

en: Replace Author Link to Forum Profile
th: แทนที่ลิงก์ผู้เขียนไปยังโปรไฟล์ฟอรัม

en: Replace Comment Author Link to Forum Profile
th: แทนที่ผู้เขียนความคิดเห็นลิงก์ไปยังโปรไฟล์ฟอรัม

en: Replace Login Page URL to Forum Login Page URL
th: แทนที่ URL ของหน้าเข้าสู่ระบบเป็น URL ของหน้าเข้าสู่ระบบฟอรัม

en: Replace Registration Page URL to Forum Registration Page URL
th: แทนที่ URL ของหน้าการลงทะเบียนเป็น URL ของหน้าการลงทะเบียนฟอรัม

en: Replace Reset Password Page URL to Forum Reset Password Page URL
th: แทนที่ URL ของหน้ารีเซ็ตรหัสผ่านเป็น URL ของหน้ารีเซ็ตรหัสผ่านของฟอรัม

en: Replied
th: ตอบแล้ว

en: Replies
th: ตอบกลับ

en: Replies Created
th: สร้างคำตอบแล้ว

en: Replies not found
th: ไม่พบการตอบกลับ

en: Reply
th: ตอบ

en: Reply by
th: ตอบกลับโดย

en: Reply request error
th: ข้อผิดพลาดคำขอตอบกลับ

en: Reply to
th: ตอบกลับ

en: Reply with quote
th: ตอบกลับด้วยใบเสนอราคา

en: Report
th: รายงาน

en: Report message body
th: รายงานเนื้อหาของข้อความ

en: Report message subject
th: รายงานเรื่องของข้อความ

en: Report to Administration
th: ส่งเรื่องให้เจ้าหน้าที่

en: Report user data access and control issue
th: รายงานปัญหาการเข้าถึงและควบคุมข้อมูลผู้ใช้

en: Report user rights violation
th: รายงานการละเมิดสิทธิ์ของผู้ใช้

en: Reported post URL
th: URL โพสต์ที่รายงาน

en: Reporter user display name
th: ชื่อที่แสดงของผู้ใช้ Reporter

en: Reporter user message
th: ข้อความผู้ใช้ Reporter

en: Required field
th: ฟิลด์ที่จำเป็น

en: Reset Fields
th: รีเซ็ตฟิลด์

en: Reset Options
th: รีเซ็ตตัวเลือก

en: Reset Password
th: รีเซ็ตรหัสผ่าน

en: Reset Password Emails
th: รีเซ็ตรหัสผ่านอีเมล

en: Reset Password message body
th: รีเซ็ตเนื้อหาข้อความรหัสผ่าน

en: Reset Result
th: รีเซ็ตผลลัพธ์

en: Reset Search
th: รีเซ็ตการค้นหา

en: Reset Settings
th: คืนค่าการตั้งค่า

en: Resolved
th: ได้คำตอบแล้ว

en: Restore
th: คืนค่า

en: Result Info
th: ข้อมูลผลลัพธ์

en: Revision
th: การแก้ไข

en: Revisions
th: การแก้ไข

en: Role Name
th: ชื่อบทบาท

en: Role-Usergroup Synchronization
th: การซิงโครไนซ์ Role-Usergroup

en: SEO Tools
th: เครื่องมือ SEO

en: Save
th: บันทึก

en: Save Changes
th: บันทึกการเปลี่ยนแปลง

en: Save Draft
th: บันทึกร่าง

en: Save forums order and hierarchy
th: บันทึกลำดับและลำดับชั้นของฟอรัม

en: Saved
th: บันทึกแล้ว

en: Saving Draft
th: กำลังบันทึกร่าง

en: Screen Layout
th: เค้าโครงหน้าจอ

en: Screen Options
th: ตัวเลือกหน้าจอ

en: Search
th: ค้นหา

en: Search Entire Posts
th: ค้นหาโพสต์ทั้งหมด

en: Search Forums...
th: ค้นหาฟอรั่ม ...

en: Search Phrase
th: ค้นหาวลี

en: Search Titles Only
th: ค้นหาชื่อเรื่องเท่านั้น

en: Search Type
th: ประเภทการค้นหา

en: Search in Forums
th: ค้นหาในฟอรัม

en: Search in date period
th: ค้นหาในช่วงวันที่

en: Search result for
th: ผลการค้นหาสำหรับ

en: Search...
th: ค้นหา...

en: Secret Key
th: คีย์ลับ

en: Select All
th: เลือกทั้งหมด

en: Select Forum
th: เลือกฟอรัม

en: Select Page
th: เลือกหน้า

en: Select Posts to Split
th: เลือกโพสต์เพื่อแยก

en: Send Notification emails to all email addresses (comma separated ) of forum administrators when a new Reply is created.
th: ส่งอีเมลแจ้งเตือนไปยังที่อยู่อีเมลทั้งหมด (คั่นด้วยจุลภาค) ของผู้ดูแลระบบฟอรัมเมื่อสร้างการตอบกลับใหม่

en: Send Notification emails to all email addresses (comma separated ) of forum administrators when a new Topic is created.
th: ส่งอีเมลแจ้งเตือนไปยังที่อยู่อีเมลทั้งหมด (คั่นด้วยจุลภาค) ของผู้ดูแลระบบฟอรัมเมื่อสร้างหัวข้อใหม่

en: Send Report
th: ส่งรายงาน

en: Separate tags using a comma
th: แยกแท็กโดยใช้ลูกน้ำ

en: Server
th: เซิร์ฟเวอร์

en: Server "post_max_size" is
th: เซิร์ฟเวอร์ "post_max_size" คือ

en: Server "upload_max_filesize" is
th: เซิร์ฟเวอร์ "upload_max_filesize" คือ

en: Server Information
th: ข้อมูลเซิร์ฟเวอร์

en: Set Forum on Home Page
th: ตั้งค่าฟอรัมบนโฮมเพจ

en: Set Topic Sticky
th: ตั้งหัวข้อ Sticky

en: Set as Default
th: ตั้งเป็นค่าเริ่มต้น

en: Set this option value 0 if you want to disable limiting
th: ตั้งค่าตัวเลือกนี้เป็น 0 หากคุณต้องการปิดใช้งานการ จำกัด

en: Set this option value 0 if you want to remove this limit.
th: ตั้งค่าตัวเลือกนี้เป็น 0 หากคุณต้องการลบขีด จำกัด นี้

en: Set this option value 0 if you want to remove time limit.
th: ตั้งค่าตัวเลือกนี้เป็น 0 หากคุณต้องการลบการ จำกัด เวลา

en: Set this option value 0 if you want to show all comments
th: ตั้งค่าตัวเลือกนี้เป็น 0 หากคุณต้องการแสดงความคิดเห็นทั้งหมด

en: Set this option value 0 if you want to show all posts in recent posts area.
th: ตั้งค่าตัวเลือกนี้เป็น 0 หากคุณต้องการแสดงโพสต์ทั้งหมดในพื้นที่โพสต์ล่าสุด

en: Set this option value 0 if you want to show all posts under topic intro area.
th: ตั้งค่าตัวเลือกนี้เป็น 0 หากคุณต้องการแสดงโพสต์ทั้งหมดภายใต้พื้นที่แนะนำหัวข้อ

en: Set this option value 0 if you want to show the whole post content in recent post area.
th: ตั้งค่าตัวเลือกนี้เป็น 0 หากคุณต้องการแสดงเนื้อหาโพสต์ทั้งหมดในพื้นที่โพสต์ล่าสุด

en: Set this option value 0 if you want to show the whole title in recent topic area.
th: ตั้งค่าตัวเลือกนี้เป็น 0 หากคุณต้องการแสดงชื่อเรื่องทั้งหมดในพื้นที่หัวข้อล่าสุด

en: Settings
th: การตั้งค่า

en: Settings reset successfully
th: รีเซ็ตการตั้งค่าสำเร็จ

en: Settings successfully updated
th: อัปเดตการตั้งค่าสำเร็จแล้ว

en: Share
th: แบ่งปัน

en: Share Button Locations
th: ตำแหน่งปุ่มแชร์

en: Share Buttons
th: ปุ่มแบ่งปัน

en: Share this post
th: แชร์โพสต์นี้

en: Share to Facebook
th: แชร์ไปที่ Facebook

en: Share to Google+
th: แบ่งปันไปที่ Google+

en: Share to LinkedIn
th: แชร์ไปที่ LinkedIn

en: Share to OK
th: แบ่งปันเพื่อตกลง

en: Share to VK
th: แบ่งปันไปที่ VK

en: Share to WhatsApp
th: แบ่งปันไปยัง WhatsApp

en: Share:
th: แบ่งปัน:

en: Shop Account
th: บัญชีร้านค้า

en: Short
th: ลิงก์ย่อ

en: Short Badge
th: ป้ายสั้น

en: Show Admin Bar for Members
th: แสดงแถบผู้ดูแลระบบสำหรับสมาชิก

en: Show Breadcrumb
th: แสดง Breadcrumb

en: Show Forum Page Title
th: แสดงชื่อหน้าฟอรัม

en: Show Forum Statistic
th: แสดงสถิติฟอรัม

en: Show Member Mention Nicknames
th: แสดงชื่อเล่นของสมาชิก

en: Show Replies
th: แสดงการตอบกลับ

en: Show Top Search
th: แสดงการค้นหายอดนิยม

en: Show Top/Menu Bar
th: แสดงแถบด้านบน / เมนู

en: Show all forums
th: แสดงฟอรัมทั้งหมด

en: Show on screen
th: แสดงบนหน้าจอ

en: Sign In
th: เข้าสู่ระบบ

en: Signature
th: ลายเซ็น

en: Site Key
th: รหัสไซต์

en: Site Profile
th: โปรไฟล์ไซต์

en: Sitewide
th: ทั่วทั้งเว็บไซต์

en: Slug
th: กระสุน

en: Social Networks
th: สังคมออนไลน์

en: Solve database problems
th: แก้ปัญหาฐานข้อมูล

en: Solved
th: ได้คำตอบแล้ว

en: Solved Topics
th: แก้ไขหัวข้อ

en: Some useful options to limit just registered users and minimize spam. These options don't affect users whose Usergroup has "Can edit member" and "Can pass moderation" permissions.
th: ตัวเลือกที่มีประโยชน์บางอย่างเพื่อ จำกัด เฉพาะผู้ใช้ที่ลงทะเบียนและลดสแปม ตัวเลือกเหล่านี้จะไม่มีผลกับผู้ใช้ที่ Usergroup มีสิทธิ์ "Can edit member" และ "Can pass moderation"

en: Some useful options to limit just registered users and minimize spam. This control don't affect users whose Usergroup has "Can edit member" and "Can pass moderation" permissions.
th: ตัวเลือกที่มีประโยชน์บางอย่างเพื่อ จำกัด เฉพาะผู้ใช้ที่ลงทะเบียนและลดสแปม การควบคุมนี้ไม่มีผลกับผู้ใช้ที่กลุ่มผู้ใช้มีสิทธิ์ "สามารถแก้ไขสมาชิก" และ "สามารถผ่านการกลั่นกรอง"

en: Something wrong with profile data.
th: เกิดข้อผิดพลาดกับข้อมูลโปรไฟล์

en: Sorry, something is wrong with your data.
th: ขออภัยมีบางอย่างผิดปกติกับข้อมูลของคุณ

en: Sorry, there was an error uploading attached file
th: ขออภัยเกิดข้อผิดพลาดในการอัปโหลดไฟล์ที่แนบมา

en: Sorry, this file cannot be deleted
th: ขออภัยไม่สามารถลบไฟล์นี้ได้

en: Sort Search Results by
th: จัดเรียงผลการค้นหาตาม

en: Spam Control
th: การควบคุมสแปม

en: Spam Suspicion Level for Posts
th: ระดับความสงสัยเกี่ยวกับสแปมสำหรับโพสต์

en: Spam Suspicion Level for Topics
th: ระดับความสงสัยเกี่ยวกับสแปมสำหรับหัวข้อ

en: Specify avatar by URL
th: ระบุอวาตาร์ตาม URL

en: Specify avatar by URL:
th: ระบุอวาตาร์ตาม URL:

en: Split
th: แยก

en: Split Topic
th: แยกหัวข้อ

en: Square
th: สแควร์

en: Standard access
th: การเข้าถึงมาตรฐาน

en: Start Profile Synchronization
th: เริ่มการซิงโครไนซ์โปรไฟล์

en: Start typing tags here (maximum %d tags are allowed)...
th: เริ่มพิมพ์แท็กที่นี่ (อนุญาตสูงสุด %d แท็ก) ...

en: Status
th: สถานะ

en: Status changing error
th: ข้อผิดพลาดในการเปลี่ยนสถานะ

en: Stick Topic's First Post on Top for Certain Forum Layout
th: โพสต์แรกของ Stick Topic ที่ด้านบนสำหรับรูปแบบฟอรัมบางรูปแบบ

en: Sticky Topics
th: หัวข้อติดหนึบ

en: Stop Sending Emails to Admins on New User Registration
th: หยุดการส่งอีเมลถึงผู้ดูแลระบบในการลงทะเบียนผู้ใช้ใหม่

en: Styles
th: สไตล์

en: Subforums
th: ฟอรัมย่อย

en: Submit
th: ส่ง

en: Subscribe confirmation email message
th: สมัครข้อความอีเมลยืนยันการสมัคร

en: Subscribe confirmation email subject
th: สมัครอีเมลยืนยันการสมัคร

en: Subscribe for new replies
th: สมัครรับการตอบกลับใหม่

en: Subscribe for new topics
th: สมัครรับหัวข้อใหม่

en: Subscribe options successfully updated
th: อัปเดตตัวเลือกการสมัครเรียบร้อยแล้ว

en: Subscribe options successfully updated, but previous value not changed
th: อัปเดตตัวเลือกการสมัครสำเร็จแล้ว แต่ค่าก่อนหน้าไม่เปลี่ยนแปลง

en: Subscribe to all new topics
th: สมัครรับหัวข้อใหม่ทั้งหมด

en: Subscribe to all new topics and posts
th: สมัครรับหัวข้อและโพสต์ใหม่ทั้งหมด

en: Subscribe to this topic
th: สมัครสมาชิกหัวข้อนี้

en: Subscribed forum or topic title
th: ฟอรัมที่สมัครสมาชิกหรือชื่อหัวข้อ

en: Subscriber display name
th: ชื่อที่แสดงของสมาชิก

en: Subscription Emails
th: อีเมลสมัครสมาชิก

en: Subscription Manager
th: ตัวจัดการการสมัครสมาชิก

en: Subscriptions
th: การสมัครรับข้อมูล

en: Success!
th: สำเร็จ!

en: Success! Please check your mail for confirmation.
th: สำเร็จ! โปรดตรวจสอบอีเมลของคุณเพื่อยืนยัน

en: Success! Thank you. Please check your email and click confirmation link below to complete this step.
th: สำเร็จ! ขอขอบคุณ. โปรดตรวจสอบอีเมลของคุณและคลิกลิงก์ยืนยันด้านล่างเพื่อทำขั้นตอนนี้ให้เสร็จสิ้น

en: Successfully updated
th: อัปเดตเรียบร้อยแล้ว

en: Successfully voted
th: โหวตเรียบร้อยแล้ว

en: Support Forum
th: ฟอรัมการสนับสนุน

en: Synch User Profiles
th: ซิงค์โปรไฟล์ผู้ใช้

en: Synched
th: ซิงค์แล้ว

en: Synched Successfully!
th: ซิงค์เรียบร้อยแล้ว!

en: Synchronize
th: ซิงโครไนซ์

en: Synchronize Users Usergroups and Roles
th: ซิงโครไนซ์กลุ่มผู้ใช้และบทบาทของผู้ใช้

en: Syntax highlighting for forum posts, automatic language detection and multi-language code highlighting.
th: การเน้นไวยากรณ์สำหรับโพสต์ในฟอรัมการตรวจจับภาษาอัตโนมัติและการเน้นรหัสหลายภาษา

en: TOPIC
th: หัวข้อ

en: Table name
th: ชื่อตาราง

en: Table:
th: โต๊ะ:

en: Tables
th: ตาราง

en: Tag
th: แท็ก

en: Tags
th: แท็ก

en: Tags are disabled
th: แท็กถูกปิดใช้งาน

en: Target Topic URL
th: URL หัวข้อเป้าหมาย

en: Target Topic not found
th: ไม่พบหัวข้อเป้าหมาย

en: Terms
th: เงื่อนไข

en: Terms Page URL
th: URL ของหน้าข้อกำหนด

en: Text Editor
th: แก้ไขข้อความ

en: Thank you for using wpForo! wpForo is a professional bulletin board for WorPress, and the only forum software which comes with Multi-layout template system.
                                        The "Extended", "Simplified" and "Question &amp Answer" layouts fit almost all type of discussions needs. You can use wpForo for small and extremely large communities. 
                                        <br />If you found some issue or bug please open a support topic in plugin page or in our support forum at gVectors.com. If you liked wpForo please leave some good review for this plugin. We really need your good reviews. 
                                        If you didn't like wpForo please leave a list of issues and requirements you'd like us to fix and add in near future. We're here to help you and improve wpForo as much as possible.
th: ขอบคุณที่ใช้ wpForo! wpForo เป็นกระดานข่าวระดับมืออาชีพสำหรับ WorPress และเป็นซอฟต์แวร์ฟอรัมเดียวที่มาพร้อมกับระบบเทมเพลตหลายรูปแบบ เค้าโครง &quot;ขยาย&quot; &quot;ประยุกต์&quot; และ &quot;คำถามและคำตอบ&quot; เหมาะกับการสนทนาเกือบทุกประเภท คุณสามารถใช้ wpForo สำหรับชุมชนขนาดเล็กและขนาดใหญ่มาก<br /> หากคุณพบปัญหาหรือข้อบกพร่องโปรดเปิดหัวข้อการสนับสนุนในหน้าปลั๊กอินหรือในฟอรัมการสนับสนุนของเราที่ gVectors.com หากคุณชอบ wpForo โปรดแสดงความคิดเห็นที่ดีสำหรับปลั๊กอินนี้ เราต้องการคำวิจารณ์ที่ดีของคุณจริงๆ หากคุณไม่ชอบ wpForo โปรดทิ้งรายการปัญหาและข้อกำหนดที่คุณต้องการให้เราแก้ไขและเพิ่มในอนาคตอันใกล้นี้ เราพร้อมช่วยเหลือคุณและปรับปรุง wpForo ให้มากที่สุด

en: Thank you for using wpForo! wpForo is a professional bulletin board for WorPress, and the only forum software which comes with Multi-layout template system. The "Extended
th: ขอบคุณที่ใช้ wpForo! wpForo เป็นกระดานข่าวระดับมืออาชีพสำหรับ WorPress และเป็นซอฟต์แวร์ฟอรัมเดียวที่มาพร้อมกับระบบเทมเพลตหลายรูปแบบ ส่วน "ขยาย

en: Thank you for using wpForo. wpForo is a premium forum plugin which will always be available for free. There will never be paid and pro versions of this forum board. However this is a very large and hard project so we also develop paid addons (extensions), which will financially help us to keep improving and adding new features to the free wpForo plugin. Forum addons will also be actively developed. The first addons "Advanced Media Uploader
th: ขอบคุณที่ใช้ wpForo wpForo เป็นปลั๊กอินพรีเมี่ยมฟอรัมที่ให้บริการฟรีเสมอ จะไม่มีการจ่ายเงินและเวอร์ชันโปรของบอร์ดฟอรัมนี้ อย่างไรก็ตามนี่เป็นโครงการที่ใหญ่และยากมากดังนั้นเราจึงพัฒนาส่วนเสริมแบบชำระเงิน (ส่วนขยาย) ซึ่งจะช่วยให้เราปรับปรุงและเพิ่มคุณสมบัติใหม่ ๆ ให้กับปลั๊กอิน wpForo ฟรี ส่วนเสริมของฟอรัมจะได้รับการพัฒนาอย่างต่อเนื่อง ส่วนเสริมแรก "Advanced Media Uploader

en: Thank you for using wpForo. wpForo is a premium forum plugin which will always be available for free. There will never be paid and pro versions of this forum board. However this is a very large and hard project so we also develop paid addons (extensions), which will financially help us to keep improving and adding new features to the free wpForo plugin. Forum addons will also be actively developed. The first addons "Advanced Media Uploader", "Polls", "Private Messages" and "Ad Manager" will be available very soon. Once you got some addon and activated that, you will find settings in vertical subTabs here.
th: ขอบคุณที่ใช้ wpForo wpForo เป็นปลั๊กอินพรีเมี่ยมฟอรัมที่ให้บริการฟรีเสมอ จะไม่มีการจ่ายเงินและเวอร์ชันโปรของบอร์ดฟอรัมนี้ อย่างไรก็ตามนี่เป็นโครงการที่ใหญ่และยากมากดังนั้นเราจึงพัฒนาส่วนเสริมแบบชำระเงิน (ส่วนขยาย) ซึ่งจะช่วยให้เราปรับปรุงและเพิ่มคุณสมบัติใหม่ ๆ ให้กับปลั๊กอิน wpForo ฟรี ส่วนเสริมของฟอรัมจะได้รับการพัฒนาอย่างต่อเนื่อง ส่วนเสริมแรก "Advanced Media Uploader", "Polls", "Private Messages" และ "Ad Manager" จะพร้อมใช้งานเร็ว ๆ นี้ เมื่อคุณได้รับส่วนเสริมและเปิดใช้งานแล้วคุณจะพบการตั้งค่าในแท็บย่อยแนวตั้งที่นี่

en: Thank you for your feedback!
th: ขอบคุณสำหรับความคิดเห็นของคุณ!

en: Thank you!
th: ขอขอบคุณ!

en: Thank you!<br> Sincerely yours,<br> gVectors Team
th: ขอบคุณ! <br> ขอแสดงความนับถือ <br> ทีมงาน gVectors

en: The "slug" is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
th: "slug" เป็นชื่อที่เป็นมิตรกับ URL โดยปกติจะเป็นตัวพิมพ์เล็กทั้งหมดและประกอบด้วยตัวอักษรตัวเลขและขีดกลางเท่านั้น

en: The General Data Protection Regulation (GDPR) (Regulation (EU) 2016/679) is a regulation by which the European Parliament, the Council of the European Union and the European Commission intend to strengthen and unify data protection for all individuals within the European Union (EU). After four years of preparation and debate the GDPR was finally approved by the EU Parliament on 14 April 2016. Enforcement date: 25 May 2018 - at which time those organizations in non-compliance may face heavy fines. More info at
th: ระเบียบการคุ้มครองข้อมูลทั่วไป (GDPR) (Regulation (EU) 2016/679) เป็นข้อบังคับที่รัฐสภายุโรปคณะมนตรีแห่งสหภาพยุโรปและคณะกรรมาธิการยุโรปตั้งใจที่จะเสริมสร้างและรวมการปกป้องข้อมูลสำหรับบุคคลทั้งหมดในสหภาพยุโรป (สหภาพยุโรป). หลังจากสี่ปีของการเตรียมการและการถกเถียงกันในที่สุด GDPR ก็ได้รับการอนุมัติจากรัฐสภาสหภาพยุโรปเมื่อวันที่ 14 เมษายน 2016 วันที่บังคับใช้: 25 พฤษภาคม 2018 ซึ่งในขณะนั้นองค์กรเหล่านั้นที่ไม่ปฏิบัติตามอาจถูกปรับอย่างหนัก ข้อมูลเพิ่มเติมที่

en: The [Synchronize] button changes all users Usergroups according to the users Roles. For example, if you select "Contributor" Role for "Registered" Usergroup, all users with "Contributor" Role will get "Registered" Usergroup in forum. The synchronization process may take a few seconds or dozens of minutes, it depends on the number of users. Please be patient, don't close this page and wait until the progress counter says 100% completed.
th: ปุ่ม [ซิงโครไนซ์] จะเปลี่ยนกลุ่มผู้ใช้ของผู้ใช้ทั้งหมดตามบทบาทของผู้ใช้ ตัวอย่างเช่นหากคุณเลือกบทบาท "ผู้ร่วมให้ข้อมูล" สำหรับกลุ่มผู้ใช้ "ที่ลงทะเบียนแล้ว" ผู้ใช้ทั้งหมดที่มีบทบาท "ผู้ร่วมให้ข้อมูล" จะได้รับกลุ่มผู้ใช้ "ที่ลงทะเบียนแล้ว" ในฟอรัม กระบวนการซิงโครไนซ์อาจใช้เวลาสองสามวินาทีหรือหลายสิบนาทีขึ้นอยู่กับจำนวนผู้ใช้ โปรดอดใจรออย่าปิดหน้านี้และรอจนกว่าเคาน์เตอร์ความคืบหน้าจะแจ้งว่าเสร็จสมบูรณ์ 100%

en: The default Guest usergroup is not found!
th: ไม่พบกลุ่มผู้ใช้ Guest เริ่มต้น!

en: The key is expired
th: กุญแจหมดอายุ

en: The key is invalid
th: คีย์ไม่ถูกต้อง

en: The noIndex code tells Google and other search engines to NOT index the page, so that it cannot be found in search results. Please insert page URLs you do not want to be indexed one per line in the textarea bellow.
th: รหัส noIndex จะบอกให้ Google และเครื่องมือค้นหาอื่น ๆ ไม่จัดทำดัชนีหน้าดังนั้นจึงไม่พบในผลการค้นหา โปรดใส่ URL ของหน้าที่คุณไม่ต้องการให้จัดทำดัชนีหนึ่งรายการต่อบรรทัดในการร้องข้อความ

en: The note text and the label of this checkbox can be managed in Forums > Phrases admin page. Search the label phrase, click on edit button and change it.
th: ข้อความบันทึกและป้ายกำกับของช่องทำเครื่องหมายนี้สามารถจัดการได้ในฟอรัม> หน้าผู้ดูแลระบบวลี ค้นหาวลีป้ายกำกับคลิกที่ปุ่มแก้ไขและเปลี่ยน

en: The number of forum members with this usergroup. Click to view members.
th: จำนวนสมาชิกฟอรัมที่มีกลุ่มผู้ใช้นี้ คลิกเพื่อดูสมาชิก

en: The password has been changed
th: เปลี่ยนรหัสผ่านแล้ว

en: The password reset empty
th: รีเซ็ตรหัสผ่านว่างเปล่า

en: The password reset mismatch
th: การรีเซ็ตรหัสผ่านไม่ตรงกัน

en: The plugin is great, but I need specific features
th: ปลั๊กอินนั้นยอดเยี่ยม แต่ฉันต้องการคุณสมบัติเฉพาะ

en: The plugin is not working
th: ปลั๊กอินไม่ทำงาน

en: The plugin works very slow
th: ปลั๊กอินทำงานช้ามาก

en: The position in the menu order wpForo should appear.
th: ตำแหน่งในคำสั่งเมนู wpForo ควรปรากฏขึ้น

en: The post edit logging information "This post was modified 2 hours ago by John" is displayed under modified post content..
th: ข้อมูลการบันทึกการแก้ไขโพสต์ "โพสต์นี้ถูกแก้ไขเมื่อ 2 ชั่วโมงก่อนโดย John" แสดงอยู่ใต้เนื้อหาโพสต์ที่แก้ไข ..

en: The post edit logging information "This post was modified 2 hours ago by John" is displayed under modified topic first post content..
th: ข้อมูลการบันทึกการแก้ไขโพสต์ "โพสต์นี้ถูกแก้ไขเมื่อ 2 ชั่วโมงก่อนโดย John" แสดงอยู่ใต้หัวข้อที่แก้ไขเนื้อหาโพสต์แรก ..

en: The post sharing toggle can be displayed either on the left side or on the top of each post. The general share buttons can be displayed on both (top and bottom) locations.
th: การสลับการแชร์โพสต์สามารถแสดงทางด้านซ้ายหรือด้านบนของแต่ละโพสต์ ปุ่มแชร์ทั่วไปสามารถแสดงได้ทั้งในตำแหน่ง (ด้านบนและด้านล่าง)

en: The selected Usergroup cannot be set
th: ไม่สามารถตั้งค่า Usergroup ที่เลือกได้

en: The selected Usergroup is not found in allowed list
th: ไม่พบ Usergroup ที่เลือกในรายการที่อนุญาต

en: The setTimestamp() method of PHP DateTime class is not available. Please make sure you use PHP 5.4 and higher version on your hosting service.
th: ไม่สามารถใช้เมธอด setTimestamp () ของคลาส PHP DateTime ได้ โปรดตรวจสอบให้แน่ใจว่าคุณใช้ PHP 5.4 และเวอร์ชันที่สูงกว่าในบริการโฮสติ้งของคุณ

en: The time to delete this post is expired.
th: หมดเวลาในการลบโพสต์นี้แล้ว

en: The time to delete this topic is expired.
th: หมดเวลาในการลบหัวข้อนี้แล้ว

en: The time to edit this post is expired.
th: หมดเวลาในการแก้ไขโพสต์นี้แล้ว

en: The time to edit this topic is expired
th: หมดเวลาแก้ไขหัวข้อนี้แล้ว

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form
th: ไฟล์ที่อัปโหลดเกิน MAX_FILE_SIZE คำสั่งที่ระบุในรูปแบบ HTML

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini
th: ไฟล์ที่อัปโหลดเกินคำสั่ง upload_max_filesize ใน php.ini

en: The uploaded file size is too big
th: ขนาดไฟล์ที่อัปโหลดใหญ่เกินไป

en: The uploaded file was only partially uploaded
th: ไฟล์ที่อัปโหลดถูกอัปโหลดเพียงบางส่วน

en: Theme activate error
th: ข้อผิดพลาดในการเปิดใช้งานธีม

en: Theme activate success
th: ธีมเปิดใช้งานความสำเร็จ

en: Theme delete error
th: ข้อผิดพลาดในการลบธีม

en: Theme delete success
th: ธีมลบความสำเร็จ

en: Theme file not readable
th: ไฟล์ธีมไม่สามารถอ่านได้

en: Theme install error
th: ข้อผิดพลาดในการติดตั้งธีม

en: Theme install success
th: ความสำเร็จในการติดตั้งธีม

en: Theme options reset successfully
th: รีเซ็ตตัวเลือกธีมสำเร็จ

en: Theme options successfully updated
th: อัปเดตตัวเลือกธีมเรียบร้อยแล้ว

en: Theme reset error
th: ข้อผิดพลาดในการรีเซ็ตธีม

en: Theme reset success
th: ความสำเร็จในการรีเซ็ตธีม

en: Themes
th: ธีม

en: This access is usually used for
th: โดยปกติการเข้าถึงนี้จะใช้สำหรับ

en: This action changes topic URL. Once the topic is moved to other forum the old URL of this topic will no longer be available.
th: การดำเนินการนี้เปลี่ยน URL หัวข้อ เมื่อหัวข้อถูกย้ายไปที่ฟอรัมอื่น URL เก่าของหัวข้อนี้จะไม่สามารถใช้งานได้อีกต่อไป

en: This action will also delete all sub-forums, topics and replies.
th: การดำเนินการนี้จะลบฟอรัมย่อยหัวข้อและการตอบกลับทั้งหมด

en: This email address is already registered. Please insert another
th: ที่อยู่อีเมลนี้ได้รับการลงทะเบียนแล้ว กรุณาใส่อันอื่น

en: This email address is already registered. Please insert another.
th: ที่อยู่อีเมลนี้ได้รับการลงทะเบียนแล้ว กรุณาใส่อันอื่น

en: This feature is useful if you're adding content before or after [wpforo] shortcode in page content. Also it useful if forum is loaded before website header, on top of the front-end.
th: คุณลักษณะนี้มีประโยชน์หากคุณกำลังเพิ่มเนื้อหาก่อนหรือหลังรหัสย่อ [wpforo] ในเนื้อหาของหน้า นอกจากนี้ยังมีประโยชน์หากโหลดฟอรัมก่อนส่วนหัวของเว็บไซต์ที่ด้านบนของส่วนหน้า

en: This is a basic example of forum rules provided by
th: นี่คือตัวอย่างพื้นฐานของกฎของฟอรัมที่จัดทำโดย

en: This is a forum description. This content will be displayed under forum title on the forum list.
th: นี่คือคำอธิบายของฟอรัม เนื้อหานี้จะแสดงภายใต้หัวข้อฟอรัมในรายการฟอรัม

en: This is a simple category / section
th: นี่คือหมวดหมู่ / ส่วนที่เรียบง่าย

en: This is a simple parent forum
th: นี่คือฟอรัมผู้ปกครองที่เรียบง่าย

en: This is an example of forum Privacy Policy with GDPR compliant. It adapted to wpForo plugin functions and features. <u>In case you enable this privacy policy template you become responsible for the content of this template.</u>  Please read this text carefully and make sure it suits your community Privacy Policy. If it doesn't, you should edit this text and adapt it to your community rules. This template includes shortcodes [forum-name] and [forum-url]. They are automatically replaced on registration page with current forum details. Don't forget to add an information about your organization, location and contacting ways (page, email, phone, etc...). Also if you have a separate privacy policy page for website please add a link to that page.
th: นี่คือตัวอย่างนโยบายความเป็นส่วนตัวของฟอรัมที่สอดคล้องกับ GDPR มันปรับให้เข้ากับฟังก์ชั่นและคุณสมบัติของปลั๊กอิน wpForo <u> ในกรณีที่คุณเปิดใช้งานเทมเพลตนโยบายความเป็นส่วนตัวนี้คุณจะต้องรับผิดชอบต่อเนื้อหาของเทมเพลตนี้ </u> โปรดอ่านข้อความนี้อย่างละเอียดและตรวจสอบให้แน่ใจว่าเหมาะสมกับนโยบายความเป็นส่วนตัวของชุมชนของคุณ หากไม่เป็นเช่นนั้นคุณควรแก้ไขข้อความนี้และปรับให้เข้ากับกฎชุมชนของคุณ เทมเพลตนี้ประกอบด้วยรหัสย่อ [ชื่อฟอรัม] และ [ฟอรัม-url] จะถูกแทนที่โดยอัตโนมัติในหน้าลงทะเบียนพร้อมรายละเอียดฟอรัมปัจจุบัน อย่าลืมใส่ข้อมูลเกี่ยวกับองค์กรสถานที่และวิธีการติดต่อของคุณ (เพจอีเมลโทรศัพท์ ฯลฯ ... ) นอกจากนี้หากคุณมีหน้านโยบายความเป็นส่วนตัวแยกต่างหากสำหรับเว็บไซต์โปรดเพิ่มลิงก์ไปยังหน้านั้น

en: This is only used when a new Usergroup is created, it automatically gets the selected Forum Access in all forums.
th: ใช้เฉพาะเมื่อมีการสร้าง Usergroup ใหม่โดยจะได้รับ Forum Access ที่เลือกในทุกฟอรัมโดยอัตโนมัติ

en: This message comes from Reset Password form.
th: ข้อความนี้มาจากแบบฟอร์มรีเซ็ตรหัสผ่าน

en: This message comes from post reporting pop-up form.
th: ข้อความนี้มาจากแบบฟอร์มป๊อปอัปการรายงานโพสต์

en: This message comes when new user registers to site
th: ข้อความนี้เกิดขึ้นเมื่อผู้ใช้ใหม่ลงทะเบียนเข้าสู่ไซต์

en: This message will be displayed when a non-permitted forum member clicks on attached file link in topic and posts.
th: ข้อความนี้จะแสดงเมื่อสมาชิกฟอรัมที่ไม่ได้รับอนุญาตคลิกลิงก์ไฟล์ที่แนบมาในหัวข้อและโพสต์

en: This nickname is already in use. Please insert another.
th: ชื่อเล่นนี้ถูกใช้แล้ว กรุณาใส่อันอื่น

en: This nickname is already registered. Please insert another.
th: ชื่อเล่นนี้ได้รับการจดทะเบียนแล้ว กรุณาใส่อันอื่น

en: This notification is only visible for the website administrators. It will be automatically disabled once some antispam solution is enabled. If you don't use wpForo registration form or you're sure, that you have an antispam solution just click the [dismiss] button.
th: การแจ้งเตือนนี้จะปรากฏเฉพาะสำหรับผู้ดูแลระบบเว็บไซต์เท่านั้น ระบบจะปิดใช้งานโดยอัตโนมัติเมื่อเปิดใช้งานโซลูชันป้องกันสแปม หากคุณไม่ได้ใช้แบบฟอร์มการลงทะเบียน wpForo หรือแน่ใจว่าคุณมีวิธีป้องกันสแปมเพียงแค่คลิกปุ่ม [ปิด]

en: This option adds topic subscription checkbox next to new topic and post submit button.
th: ตัวเลือกนี้จะเพิ่มช่องทำเครื่องหมายการสมัครสมาชิกหัวข้อถัดจากหัวข้อใหม่และปุ่มส่งโพสต์

en: This option depends on "Enable Member Rating Titles" parent option, witch located in wpForo Settings > Features Tab
th: ตัวเลือกนี้ขึ้นอยู่กับตัวเลือกหลัก "เปิดใช้งานชื่อเรื่องการให้คะแนนสมาชิก" แม่มดที่อยู่ในการตั้งค่า wpForo> แท็บคุณสมบัติ

en: This option depends on "Enable Member Rating" parent option, witch located in wpForo Settings > Features Tab
th: ตัวเลือกนี้ขึ้นอยู่กับตัวเลือกหลัก "เปิดใช้งานการให้คะแนนสมาชิก" แม่มดที่อยู่ใน wpForo การตั้งค่า> แท็บคุณสมบัติ

en: This option doesn't affect website admins.
th: ตัวเลือกนี้ไม่มีผลกับผู้ดูแลเว็บไซต์

en: This option has disabled because you have more than 50 users in this group.
th: ตัวเลือกนี้ถูกปิดใช้งานเนื่องจากคุณมีผู้ใช้มากกว่า 50 คนในกลุ่มนี้

en: This option is not synced with WordPress "Anyone can register" option in Dashboard > Settings > General admin page. If this option is enabled new users will always be able to register.
th: ตัวเลือกนี้ไม่ได้ซิงค์กับ WordPress ตัวเลือก "ทุกคนสามารถลงทะเบียน" ในแดชบอร์ด> การตั้งค่า> หน้าผู้ดูแลระบบทั่วไป หากเปิดใช้งานตัวเลือกนี้ผู้ใช้ใหม่จะสามารถลงทะเบียนได้เสมอ

en: This option is only related to XML language files. You should upload a translation XML file to have a new language option in this drop-down. If you are using PO/MO translation files you should change WordPress Language in Dashboard > Settings admin page to load according translation for wpForo.
th: ตัวเลือกนี้เกี่ยวข้องกับไฟล์ภาษา XML เท่านั้น คุณควรอัปโหลดไฟล์ XML การแปลเพื่อมีตัวเลือกภาษาใหม่ในเมนูแบบเลื่อนลงนี้ หากคุณใช้ไฟล์แปล PO / MO คุณควรเปลี่ยนภาษา WordPress ในแดชบอร์ด> หน้าการตั้งค่าผู้ดูแลระบบเพื่อโหลดตามการแปลสำหรับ wpForo

en: This option keeps the first topic post on top when you navigate through pages of that topic. You can manage this option by forum layouts.
th: ตัวเลือกนี้จะทำให้โพสต์หัวข้อแรกอยู่ด้านบนเมื่อคุณไปยังหน้าต่างๆของหัวข้อนั้น คุณสามารถจัดการตัวเลือกนี้ได้ตามรูปแบบของฟอรัม

en: This option will disable WordPress on front-end. Only forum pages and excluded post/pages will be available. wpForo will look like as a stand-alone forum.
th: ตัวเลือกนี้จะปิดการใช้งาน WordPress ในส่วนหน้า จะมีเฉพาะหน้าฟอรัมและโพสต์ / เพจที่ยกเว้นเท่านั้น wpForo จะดูเหมือนเป็นฟอรัมแบบสแตนด์อะโลน

en: This option will disable WordPress on front-end. Only forum pages will be available. wpForo will look like as a stand-alone forum.
th: ตัวเลือกนี้จะปิดการใช้งาน WordPress ในส่วนหน้า จะมีเฉพาะหน้าเว็บบอร์ดเท่านั้น wpForo จะดูเหมือนเป็นฟอรัมแบบสแตนด์อะโลน

en: This post successfully deleted
th: ลบโพสต์นี้สำเร็จแล้ว

en: This post successfully edited
th: แก้ไขโพสต์นี้สำเร็จแล้ว

en: This post was modified %s by %s
th: โพสต์นี้ได้รับการแก้ไข %s โดย %s

en: This process may take a few seconds or dozens of minutes, it depends on database forum size and on server resources. Please be patient and don't close this page. If you got 500 Server Error please don't worry, the data updating process is still working in MySQL server.
th: กระบวนการนี้อาจใช้เวลาสองสามวินาทีหรือหลายสิบนาทีขึ้นอยู่กับขนาดฟอรัมฐานข้อมูลและทรัพยากรของเซิร์ฟเวอร์ โปรดอดทนรอและอย่าปิดหน้านี้ หากคุณมีข้อผิดพลาด 500 เซิร์ฟเวอร์โปรดอย่ากังวลกระบวนการอัปเดตข้อมูลยังคงทำงานในเซิร์ฟเวอร์ MySQL

en: This process may take a few seconds or dozens of minutes, please be patient and don't close this page.
th: ขั้นตอนนี้อาจใช้เวลาสองสามวินาทีหรือหลายสิบนาทีโปรดอดทนรอและอย่าปิดหน้านี้

en: This process may take a few seconds or dozens of minutes, please be patient and don't close this page. Database backup is not required. If you got 500 Server Error please don't worry, the data updating process is still working in MySQL server.
th: ขั้นตอนนี้อาจใช้เวลาสองสามวินาทีหรือหลายสิบนาทีโปรดอดทนรอและอย่าปิดหน้านี้ ไม่จำเป็นต้องสำรองฐานข้อมูล หากคุณมีข้อผิดพลาด 500 เซิร์ฟเวอร์โปรดอย่ากังวลกระบวนการอัปเดตข้อมูลยังคงทำงานในเซิร์ฟเวอร์ MySQL

en: This process may take a few seconds or dozens of minutes, please be patient and don't close this page. If you got 500 Server Error please don't worry, the data updating process is still working in MySQL server.
th: ขั้นตอนนี้อาจใช้เวลาสองสามวินาทีหรือหลายสิบนาทีโปรดอดทนรอและอย่าปิดหน้านี้ หากคุณมีข้อผิดพลาด 500 เซิร์ฟเวอร์โปรดอย่ากังวลกระบวนการอัปเดตข้อมูลยังคงทำงานในเซิร์ฟเวอร์ MySQL

en: This tool is designed to find attachment which have been uploaded by spammers. The tool checks most common spammer filenames and suggest to delete but you should check one by one and make sure those are spam files before deleting.
th: เครื่องมือนี้ออกแบบมาเพื่อค้นหาไฟล์แนบที่ผู้ส่งสแปมอัปโหลด เครื่องมือนี้จะตรวจสอบชื่อไฟล์สแปมเมอร์ทั่วไปและแนะนำให้ลบ แต่คุณควรตรวจสอบทีละไฟล์และตรวจสอบให้แน่ใจว่าไฟล์เหล่านั้นเป็นไฟล์สแปมก่อนที่จะลบ

en: This topic doesn't exist or you don't have permissions to see that.
th: ไม่มีหัวข้อนี้หรือคุณไม่มีสิทธิ์ดู

en: This topic successfully deleted
th: ลบหัวข้อนี้สำเร็จแล้ว

en: This topic was modified %s by %s
th: หัวข้อนี้ได้รับการแก้ไข %s โดย %s

en: Threaded Layout - Display Add Topic Button on Forum List
th: เค้าโครงแบบเธรด - แสดงปุ่มเพิ่มหัวข้อในรายการฟอรัม

en: Threaded Layout - Display Sub Forums with Parent Forums
th: เค้าโครงแบบเธรด - แสดงฟอรัมย่อยด้วยฟอรัมหลัก

en: Threaded Layout - Display Thread Filtering Buttons
th: เค้าโครงแบบเธรด - แสดงปุ่มกรองเธรด

en: Threaded Layout - First Post Reply Button
th: เค้าโครงแบบเธรด - ปุ่มตอบกลับโพสต์แรก

en: Threaded Layout - Forums List
th: เค้าโครงเธรด - รายการฟอรัม

en: Threaded Layout - Number of Parent Posts per Page
th: รูปแบบเธรด - จำนวนโพสต์หลักต่อหน้า

en: Threaded Layout - Number of Recent topics
th: เค้าโครงเธรด - จำนวนหัวข้อล่าสุด

en: Threaded Layout - Recent topic length
th: เค้าโครงเธรด - ความยาวของหัวข้อล่าสุด

en: Threaded Layout - Replies Nesting Levels Deep
th: เค้าโครงแบบเธรด - ตอบกลับระดับการซ้อนลึก

en: Threaded Layout - Reply Form Type
th: รูปแบบเธรด - ประเภทฟอร์มตอบกลับ

en: Threads
th: เธรด

en: Timezone
th: เขตเวลา

en: Title
th: ตำแหน่ง

en: To start using reCAPTCHA, you need to sign up for an API key pair for your site.
th: ในการเริ่มใช้ reCAPTCHA คุณต้องลงชื่อสมัครใช้คู่คีย์ API สำหรับไซต์ของคุณ

en: Toolbar Location in Editor
th: ตำแหน่งแถบเครื่องมือในตัวแก้ไข

en: Tools
th: เครื่องมือ

en: Tools &gt; Antispam Tab
th: เครื่องมือ&gt; แท็บป้องกันสแปม

en: Tools: Move, Split, Merge
th: เครื่องมือ: ย้ายแยกผสาน

en: Top
th: ด้านบน

en: Topic (post list)
th: หัวข้อ (รายการโพสต์)

en: Topic Author
th: ผู้เขียนหัวข้อ

en: Topic Icons
th: ไอคอนหัวข้อ

en: Topic Links Jump to First Unread Post
th: ลิงก์หัวข้อข้ามไปยังโพสต์แรกที่ยังไม่ได้อ่าน

en: Topic Move Error
th: ข้อผิดพลาดในการย้ายหัวข้อ

en: Topic RSS Feed
th: หัวข้อ RSS Feed

en: Topic Tag
th: แท็กหัวข้อ

en: Topic Tag:
th: แท็กหัวข้อ:

en: Topic Tags
th: แท็กหัวข้อ

en: Topic Title
th: หัวข้อกระทู้

en: Topic add error
th: ข้อผิดพลาดในการเพิ่มหัวข้อ

en: Topic and Post Moderation
th: หัวข้อและการกลั่นกรองโพสต์

en: Topic are private, please register or login for further information
th: หัวข้อเป็นเรื่องส่วนตัวโปรดลงทะเบียนหรือเข้าสู่ระบบเพื่อดูข้อมูลเพิ่มเติม

en: Topic content maximum length
th: ความยาวสูงสุดของเนื้อหาหัวข้อ

en: Topic content minimum length
th: ความยาวขั้นต่ำของเนื้อหาหัวข้อ

en: Topic delete error
th: ข้อผิดพลาดในการลบหัวข้อ

en: Topic edit error
th: ข้อผิดพลาดในการแก้ไขหัวข้อ

en: Topic first post data not found.
th: ไม่พบข้อมูลโพสต์แรกของหัวข้อ

en: Topic first post not found.
th: ไม่พบหัวข้อโพสต์แรก

en: Topic link
th: ลิงค์หัวข้อ

en: Topic not found.
th: ไม่พบหัวข้อ

en: Topic once split cannot be unsplit. The first post of new topic becomes the earliest reply.
th: ไม่สามารถยกเลิกการแยกหัวข้อเมื่อแยกได้ โพสต์แรกของหัวข้อใหม่กลายเป็นคำตอบที่เร็วที่สุด

en: Topic reply
th: การตอบกระทู้

en: Topic splitting error
th: ข้อผิดพลาดในการแยกหัวข้อ

en: Topic starter
th: หัวข้อเริ่มต้น

en: Topic subscription option on post editor
th: ตัวเลือกการสมัครหัวข้อในโปรแกรมแก้ไขโพสต์

en: Topic subscription option on post editor - checked/enabled
th: ตัวเลือกการสมัครหัวข้อในโปรแกรมแก้ไขโพสต์ - เลือก / เปิดใช้งาน

en: Topic successfully moved
th: ย้ายหัวข้อสำเร็จแล้ว

en: Topic successfully updated
th: อัปเดตหัวข้อเรียบร้อยแล้ว

en: Topic title
th: ชื่อหัวข้อ

en: Topic title / link
th: ชื่อหัวข้อ / ลิงค์

en: Topics
th: หัวข้อ

en: Topics &amp; Posts
th: หัวข้อและโพสต์

en: Topics RSS Feed
th: ฟีด RSS หัวข้อ

en: Topics Started
th: เริ่มหัวข้อแล้ว

en: Topics delete error
th: ข้อผิดพลาดในการลบหัวข้อ

en: Topics once merged cannot be unmerged. This topic URL will no longer be available.
th: ไม่สามารถยกเลิกการผสานหัวข้อเมื่อรวมเข้าด้วยกันได้ URL หัวข้อนี้จะไม่สามารถใช้ได้อีกต่อไป

en: Total Size
th: ขนาดทั้งหมด

en: Track Forum and Topic Current Viewers
th: ติดตามฟอรัมและหัวข้อผู้ชมปัจจุบัน

en: Translation
th: การแปล

en: Turn Off User Syncing Note
th: ปิดบันทึกการซิงค์ผู้ใช้

en: Turn WordPress to wpForo
th: เปลี่ยน WordPress เป็น wpForo

en: Tweet
th: ทวีต

en: Tweet this post
th: ทวีตโพสต์นี้

en: Twitter
th: ทวิตเตอร์

en: Type
th: ประเภท

en: URL Address Identifier
th: สำหรับแสดงใน URL

en: URL to - Contact Us - page
th: URL ไปที่ - ติดต่อเรา - เพจ

en: URL to Website Privacy Policy page
th: URL ไปยังหน้านโยบายความเป็นส่วนตัวของเว็บไซต์

en: URL to Website Terms page
th: URL ไปยังหน้าข้อกำหนดของเว็บไซต์

en: Ultimate Member
th: สมาชิกระดับสูง

en: Ultimate Member Notification Integration
th: การรวมการแจ้งเตือนสมาชิกขั้นสูงสุด

en: Ultimate Member Profile Forum Tab Integration
th: การรวมแท็บฟอรัมโปรไฟล์สมาชิกที่ดีที่สุด

en: Ultimate Member Profile for the whole website including forum.
th: โปรไฟล์สมาชิกที่ดีที่สุดสำหรับทั้งเว็บไซต์รวมถึงฟอรัม

en: Unapprove
th: ไม่อนุมัติ

en: Unapproved
th: ไม่ได้รับการอนุมัติ

en: Unapproved Posts
th: โพสต์ที่ไม่ได้รับการอนุมัติ

en: Unban
th: เลิกแบน

en: Unban User
th: ยกเลิกการแบนผู้ใช้

en: Unknown upload error
th: ข้อผิดพลาดในการอัปโหลดที่ไม่รู้จัก

en: Unread Posts
th: โพสต์ที่ยังไม่ได้อ่าน

en: Unsolved
th: ยังไม่ได้แก้ไข

en: Unsolved Topics
th: หัวข้อที่ยังไม่ได้แก้ไข

en: Unsubscribe
th: ยกเลิกการสมัคร

en: Update
th: อัปเดต

en: Update CSS >>
th: อัปเดต CSS >>

en: Update Forums Statistic
th: อัปเดตสถิติของฟอรัม

en: Update Options
th: อัปเดตตัวเลือก

en: Update Subscriptions
th: อัปเดตการสมัครรับข้อมูล

en: Update Topics Statistic
th: อัปเดตสถิติหัวข้อ

en: Update Users Statistic
th: อัปเดตสถิติผู้ใช้

en: Update post dates (current date) to allow append posts to the end of the target topic.
th: อัปเดตวันที่โพสต์ (วันที่ปัจจุบัน) เพื่อให้สามารถเพิ่มโพสต์ต่อท้ายหัวข้อเป้าหมายได้

en: Update post titles with target topic title.
th: อัปเดตชื่อโพสต์ด้วยหัวข้อเป้าหมาย

en: Updated Successfully!
th: อัปเดตเรียบร้อยแล้ว!

en: Upload an avatar
th: อัปโหลดรูปประจำตัว

en: Upload and replace %s file in %s directory,
th: อัปโหลดและแทนที่ไฟล์ %s ในไดเรกทอรี %s

en: Use as Category
th: ใช้เป็นหมวดหมู่

en: Use comments to ask for more information or suggest improvements. Avoid answering questions in comments.
th: ใช้ความคิดเห็นเพื่อขอข้อมูลเพิ่มเติมหรือเสนอแนะการปรับปรุง หลีกเลี่ยงการตอบคำถามในความคิดเห็น

en: Use greater than 5 - below Posts, 10 - below Media, 15 - below Links, 20 - below Pages, 25 - below comments, 60 - below first separator, 65 - below Plugins, 70 - below Users, 75 - below Tools, 80 - below Settings, 100 - below second separator
th: ใช้มากกว่า 5 - ด้านล่างโพสต์, 10 - ด้านล่างสื่อ, 15 - ลิงค์ด้านล่าง, 20 - เพจด้านล่าง, 25 - ความคิดเห็นด้านล่าง, 60 - ด้านล่างตัวคั่นแรก, 65 - ด้านล่างปลั๊กอิน, 70 - ผู้ใช้ต่ำกว่า, 75 - ด้านล่างเครื่องมือ, 80 - ด้านล่างการตั้งค่า 100 - ด้านล่างตัวคั่นที่สอง

en: Use this option only if you have set other pages for authorization. 
                            wpForo doesn't change its own URLs, these options are only for other plugin compatibility. 
                            For example, if you use BuddyPress or Ultimate Member plugin you can set these values:
th: ใช้ตัวเลือกนี้เฉพาะเมื่อคุณตั้งค่าหน้าอื่นสำหรับการอนุญาต
                            wpForo ไม่เปลี่ยน URL ของตัวเองตัวเลือกเหล่านี้ใช้สำหรับความเข้ากันได้ของปลั๊กอินอื่น ๆ เท่านั้น
                            ตัวอย่างเช่นหากคุณใช้ปลั๊กอิน BuddyPress หรือ Ultimate Member คุณสามารถตั้งค่าเหล่านี้ได้:

en: User
th: ผู้ใช้

en: User Cookies
th: คุกกี้ของผู้ใช้

en: User Data
th: ข้อมูลผู้ใช้

en: User Group
th: กลุ่มผู้ใช้

en: User Groups Secondary
th: กลุ่มผู้ใช้รอง

en: User ID
th: รหัสผู้ใช้

en: User Mention message body
th: เนื้อหาข้อความกล่าวถึงผู้ใช้

en: User Mention message subject
th: ผู้ใช้กล่าวถึงหัวเรื่องของข้อความ

en: User Mentioning Email
th: ผู้ใช้พูดถึงอีเมล

en: User Meta Data
th: ข้อมูลเมตาของผู้ใช้

en: User Role
th: บทบาทของผู้ใช้

en: User Title
th: ชื่อผู้ใช้

en: User ban action error
th: ข้อผิดพลาดในการดำเนินการแบนผู้ใช้

en: User custom field update failed
th: การอัปเดตฟิลด์ที่กำหนดเองของผู้ใช้ล้มเหลว

en: User data update failed
th: การอัปเดตข้อมูลผู้ใช้ล้มเหลว

en: User delete error
th: ข้อผิดพลาดในการลบผู้ใช้

en: User group add error
th: ข้อผิดพลาดในการเพิ่มกลุ่มผู้ใช้

en: User group edit error
th: ข้อผิดพลาดในการแก้ไขกลุ่มผู้ใช้

en: User group successfully added
th: เพิ่มกลุ่มผู้ใช้เรียบร้อยแล้ว

en: User group successfully edited
th: แก้ไขกลุ่มผู้ใช้เรียบร้อยแล้ว

en: User is New (under hard spam control) during
th: ผู้ใช้ใหม่ (อยู่ภายใต้การควบคุมสแปมอย่างหนัก) ในช่วง

en: User leaves a reply to wpForo topic
th: ผู้ใช้ตอบกลับหัวข้อ wpForo

en: User profile fields not found
th: ไม่พบช่องโปรไฟล์ผู้ใช้

en: User profile update failed
th: การอัปเดตโปรไฟล์ผู้ใช้ล้มเหลว

en: User registration is disabled
th: การลงทะเบียนผู้ใช้ถูกปิดใช้งาน

en: User registration is disabled.
th: การลงทะเบียนผู้ใช้ถูกปิดใช้งาน

en: User replied to wpForo post
th: ผู้ใช้ตอบกลับโพสต์ wpForo

en: User successfully banned from wpforo
th: ผู้ใช้ถูกแบนจาก wpforo เรียบร้อยแล้ว

en: User successfully deleted from wpforo
th: ผู้ใช้ลบออกจาก wpforo เรียบร้อยแล้ว

en: User successfully unbanned from wpforo
th: ผู้ใช้ยกเลิกการแบนจาก wpforo เรียบร้อยแล้ว

en: User unban action error
th: ข้อผิดพลาดการดำเนินการยกเลิกการแบนผู้ใช้

en: Usergroup
th: กลุ่มผู้ใช้

en: Usergroup Color
th: สีของกลุ่มผู้ใช้

en: Usergroup Name
th: ชื่อกลุ่มผู้ใช้

en: Usergroup has been successfully deleted.
th: ลบ Usergroup เรียบร้อยแล้ว

en: Usergroup has been successfully deleted. All users of this usergroup have been moved to the usergroup you've chosen
th: ลบ Usergroup เรียบร้อยแล้ว ผู้ใช้ทั้งหมดของกลุ่มผู้ใช้นี้ถูกย้ายไปยังกลุ่มผู้ใช้ที่คุณเลือก

en: Usergroups
th: กลุ่มผู้ใช้

en: Userid is wrong
th: Userid ไม่ถูกต้อง

en: Username
th: ชื่อผู้ใช้

en: Username exists. Please insert another.
th: มีชื่อผู้ใช้อยู่ กรุณาใส่อันอื่น

en: Username is missed.
th: พลาดชื่อผู้ใช้

en: Username length must be between %d characters and %d characters.
th: ความยาวของชื่อผู้ใช้ต้องอยู่ระหว่าง %d ถึง %d ตัวอักษร

en: Username length must be between 3 characters and 15 characters.
th: ความยาวของชื่อผู้ใช้ต้องอยู่ระหว่าง 3 อักขระถึง 15 อักขระ

en: Username length must be between 3 characters and 30 characters.
th: ความยาวของชื่อผู้ใช้ต้องอยู่ระหว่าง 3 อักขระถึง 30 อักขระ

en: Username: [user_login]
    
    To set your password, visit the following address:
    
    [set_password_url]
th: ชื่อผู้ใช้: [user_login]
    
    ในการตั้งรหัสผ่านของคุณไปที่ที่อยู่ต่อไปนี้:
    
    [set_password_url]

en: Users
th: ผู้ใช้

en: Users get the Default Usergroup on registration
th: ผู้ใช้ได้รับ Default Usergroup ในการลงทะเบียน

en: Users will be join this usergroup
th: ผู้ใช้จะเข้าร่วมกลุ่มผู้ใช้นี้

en: View
th: ดู

en: View Users
th: ดูผู้ใช้

en: View all Addons
th: ดู Addons ทั้งหมด

en: View all tags (%d)
th: ดูแท็กทั้งหมด (%d)

en: View entire post
th: ดูโพสต์ทั้งหมด

en: View entire topic
th: ดูหัวข้อทั้งหมด

en: View the latest post
th: ดูโพสต์ล่าสุด

en: View users list in this usergroup
th: ดูรายชื่อผู้ใช้ในกลุ่มผู้ใช้นี้

en: Views
th: เข้าชม

en: Visit Forum
th: เยี่ยมชมฟอรัม

en: Visual Editor
th: โปรแกรมแก้ไขภาพ

en: Votes
th: โหวต

en: Website
th: เว็บไซต์

en: Website Terms and Privacy Policy Pages
th: หน้าข้อกำหนดเว็บไซต์และนโยบายความเป็นส่วนตัว

en: Website name
th: ชื่อเว็บไซต์

en: Welcome Message
th: ข้อความต้อนรับ

en: Welcome back %s!
th: สวัสดีอีกครั้ง %s !

en: Welcome to our Community!
th: ยินดีต้อนรับสู่ชุมชนของเรา!

en: Welcome to wpForo
th: ยินดีต้อนรับสู่ wpForo

en: Welcome!
th: ยินดีต้อนรับ!

en: What kind of problems do you have?
th: คุณมีปัญหาแบบไหน?

en: What part of design you don't like or want to change?
th: ส่วนไหนของการออกแบบที่คุณไม่ชอบหรือต้องการเปลี่ยน?

en: What type of features you want to be in the plugin?
th: คุณลักษณะประเภทใดที่คุณต้องการให้อยู่ในปลั๊กอิน?

en: When a member replies to one of my forum topics
th: เมื่อสมาชิกตอบกลับหัวข้อฟอรัมของฉัน

en: When a member replies to one of my post in forum topics
th: เมื่อสมาชิกตอบกลับโพสต์ของฉันในหัวข้อฟอรัม

en: When you login first time using Facebook Login button, we collect your account %s information shared by Facebook, based on your privacy settings. We also get your email address to automatically create a forum account for you. Once your account is created, you'll be logged-in to this account and you'll receive a confirmation email.
th: เมื่อคุณเข้าสู่ระบบครั้งแรกโดยใช้ปุ่มเข้าสู่ระบบ Facebook เราจะรวบรวมข้อมูลบัญชีของคุณ %s ที่แบ่งปันโดย Facebook ตามการตั้งค่าความเป็นส่วนตัวของคุณ เรายังได้รับที่อยู่อีเมลของคุณเพื่อสร้างบัญชีฟอรัมให้คุณโดยอัตโนมัติ เมื่อบัญชีของคุณถูกสร้างขึ้นคุณจะเข้าสู่ระบบบัญชีนี้และคุณจะได้รับอีเมลยืนยัน

en: WordPress Email sending function wp_mail() doesn't work!
th: ฟังก์ชันการส่งอีเมล WordPress wp_mail () ไม่ทำงาน!

en: WordPress Forum plugin. wpForo is a full-fledged forum solution for your community. Comes with multiple modern forum layouts.
th: ปลั๊กอิน WordPress Forum wpForo เป็นโซลูชันฟอรัมที่สมบูรณ์สำหรับชุมชนของคุณ มาพร้อมกับรูปแบบฟอรัมที่ทันสมัยหลายรูปแบบ

en: WordPress Login Form
th: แบบฟอร์มเข้าสู่ระบบ WordPress

en: WordPress Registration Form
th: แบบฟอร์มลงทะเบียน WordPress

en: WordPress Reset Password Form
th: แบบฟอร์มรีเซ็ตรหัสผ่าน WordPress

en: WordPress plugin
th: ปลั๊กอิน WordPress

en: Wordpress avatar system
th: ระบบอวาตาร์ WordPress

en: Working
th: กำลังทำงาน

en: Write here . . .
th: เขียนที่นี่ . .

en: Write message
th: เขียนข้อความ

en: Wrong post data
th: ข้อมูลโพสต์ไม่ถูกต้อง

en: XML Based Language
th: ภาษาที่ใช้ XML

en: YES
th: ใช่

en: Yes
th: ใช่

en: You
th: คุณ

en: You are already voted this post
th: คุณได้รับการโหวตโพสต์นี้แล้ว

en: You are currently running
th: คุณกำลังใช้งานอยู่

en: You are not allowed to attach this file type
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้แนบไฟล์ประเภทนี้

en: You are not allowed to edit this post
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้แก้ไขโพสต์นี้

en: You are not permitted to subscribe here
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้สมัครสมาชิกที่นี่

en: You are not permitted to view this attachment
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้ดูไฟล์แนบนี้

en: You are posting too quickly. Slow down.
th: คุณโพสต์เร็วเกินไป ช้าลงหน่อย.

en: You can find all icons
th: คุณสามารถค้นหาไอคอนทั้งหมด

en: You can go to %s page or Search here
th: คุณสามารถไปที่ %s เพจหรือค้นหาที่นี่

en: You can manage WordPress date and time format in WordPress Settings > General admin page.
th: คุณสามารถจัดการรูปแบบวันที่และเวลาของ WordPress ได้ในการตั้งค่า WordPress> หน้าผู้ดูแลระบบทั่วไป

en: You can mention a person using @nicename in post content to send that person an email message. When you post a topic or reply, forum sends an email message to the user letting them know that they have been mentioned on the post.
th: คุณสามารถพูดถึงบุคคลโดยใช้ @nicename ในเนื้อหาโพสต์เพื่อส่งข้อความอีเมลถึงบุคคลนั้น เมื่อคุณโพสต์หัวข้อหรือตอบกลับฟอรัมจะส่งข้อความอีเมลไปยังผู้ใช้เพื่อแจ้งให้ทราบว่าพวกเขาถูกพูดถึงในโพสต์

en: You can not set this value more than "upload_max_filesize" and "post_max_size". If you want to increase server parameters please contact to your hosting service support.
th: คุณไม่สามารถตั้งค่านี้ให้มากกว่า "upload_max_filesize" และ "post_max_size" หากคุณต้องการเพิ่มพารามิเตอร์เซิร์ฟเวอร์โปรดติดต่อฝ่ายสนับสนุนบริการโฮสติ้งของคุณ

en: You can permanently disable this message in Dashboard > Forums > Features admin page.
th: คุณสามารถปิดใช้งานข้อความนี้อย่างถาวรในหน้าแดชบอร์ด> ฟอรัม> คุณสมบัติผู้ดูแลระบบ

en: You can use the asterisk (*) in any URL segment to match certain patterns. For example, https://example.com/community/news/* would match all subforums and topics of the New forum: https://example.com/community/news/sport/. If you want to hide the whole forum from indexing of search engines you can use the asterisk after your forum base URL: https://example.com/community/*
th: คุณสามารถใช้เครื่องหมายดอกจัน (*) ในส่วน URL ใดก็ได้เพื่อจับคู่รูปแบบบางอย่าง ตัวอย่างเช่น https://example.com/community/news/* จะจับคู่ฟอรัมย่อยและหัวข้อทั้งหมดของฟอรัมใหม่: https://example.com/community/news/sport/ หากคุณต้องการซ่อนฟอรัมทั้งหมดจากการสร้างดัชนีของเครื่องมือค้นหาคุณสามารถใช้เครื่องหมายดอกจันหลัง URL ฐานฟอรัมของคุณ: https://example.com/community/*

en: You can't make yourself banned user
th: คุณไม่สามารถทำให้ตัวเองถูกแบนผู้ใช้

en: You do not have permission to mark notifications for that user.
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้ทำเครื่องหมายการแจ้งเตือนสำหรับผู้ใช้นั้น

en: You do not have permission to view the content
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้ดูเนื้อหา

en: You do not have permission to view this page
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้ดูหน้านี้

en: You don't have permission to create post in this forum
th: คุณไม่มีสิทธิ์สร้างโพสต์ในฟอรัมนี้

en: You don't have permission to create topic into this forum
th: คุณไม่มีสิทธิ์สร้างหัวข้อในฟอรัมนี้

en: You don't have permission to delete post from this forum
th: คุณไม่มีสิทธิ์ลบโพสต์จากฟอรัมนี้

en: You don't have permission to delete topic from this forum
th: คุณไม่มีสิทธิ์ลบหัวข้อจากฟอรัมนี้

en: You don't have permission to delete topic from this forum.
th: คุณไม่มีสิทธิ์ลบหัวข้อจากฟอรัมนี้

en: You don't have permission to do this action from this forum
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้ดำเนินการนี้จากฟอรัมนี้

en: You don't have permission to edit post from this forum
th: คุณไม่มีสิทธิ์แก้ไขโพสต์จากฟอรัมนี้

en: You don't have permission to like posts from this forum
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้ชอบโพสต์จากฟอรัมนี้

en: You don't have permission to make topic answered
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้ตอบหัวข้อ

en: You don't have permission to make two best answers for one topic
th: คุณไม่ได้รับอนุญาตให้ตอบสองคำตอบที่ดีที่สุดสำหรับหัวข้อเดียว

en: You have %d new replies
th: คุณมี %d คำตอบใหม่

en: You have %d new reply to %2$s from %3$s
th: คุณมี %d คำตอบใหม่สำหรับ %2$s จาก %3$s

en: You have %d new reply to %s
th: คุณมี %d คำตอบใหม่สำหรับ %s

en: You have a new notification
th: คุณมีการแจ้งเตือนใหม่

en: You have been banned. Please contact the forum administrator for more information.
th: คุณถูกแบน โปรดติดต่อผู้ดูแลระบบฟอรัมสำหรับข้อมูลเพิ่มเติม

en: You have been mentioned in forum post
th: คุณได้รับการกล่าวถึงในโพสต์ในฟอรัม

en: You have been successfully subscribed
th: คุณสมัครเป็นสมาชิกเรียบร้อยแล้ว

en: You have been successfully unsubscribed
th: คุณยกเลิกการสมัครสำเร็จแล้ว

en: You have new notifications
th: คุณมีการแจ้งเตือนใหม่

en: You have no new notification
th: คุณไม่มีการแจ้งเตือนใหม่

en: You have no new notifications
th: คุณไม่มีการแจ้งเตือนใหม่

en: You have no permission to edit Usergroup field
th: คุณไม่มีสิทธิ์แก้ไขฟิลด์ Usergroup

en: You have no permission to edit this topic
th: คุณไม่มีสิทธิ์แก้ไขหัวข้อนี้

en: You should edit this text and adapt it to your community rules.
th: คุณควรแก้ไขข้อความนี้และปรับให้เข้ากับกฎชุมชนของคุณ

en: You successfully replied
th: คุณตอบกลับเรียบร้อยแล้ว

en: Your Answer
th: คำตอบของคุณ

en: Your email
th: อีเมลของคุณ

en: Your email is required to be able authorize you here. Please try loging again.
th: อีเมลของคุณจะต้องสามารถให้สิทธิ์คุณได้ที่นี่ โปรดลองเข้าสู่ระบบอีกครั้ง

en: Your forum successfully added
th: เพิ่มฟอรัมของคุณเรียบร้อยแล้ว

en: Your forum successfully deleted
th: ลบฟอรัมของคุณสำเร็จแล้ว

en: Your name
th: ชื่อของคุณ

en: Your profile data have been successfully updated.
th: อัปเดตข้อมูลโปรไฟล์ของคุณเรียบร้อยแล้ว

en: Your question
th: คำถามของคุณ

en: Your subscription for this item could not be confirmed
th: ไม่สามารถยืนยันการสมัครของคุณสำหรับรายการนี้

en: Your topic successfully added
th: เพิ่มหัวข้อของคุณเรียบร้อยแล้ว

en: Your topic successfully added and awaiting moderation
th: เพิ่มหัวข้อของคุณเรียบร้อยแล้วและรอการกลั่นกรอง

en: Your user level does not have appropriate permission to view the content
th: ระดับผู้ใช้ของคุณไม่มีสิทธิ์ที่เหมาะสมในการดูเนื้อหา

en: [blogname] New User Registration
th: [blogname] การลงทะเบียนผู้ใช้ใหม่

en: [blogname] Your username and password info
th: [blogname] ข้อมูลชื่อผู้ใช้และรหัสผ่านของคุณ

en: account
th: บัญชีผู้ใช้

en: action error
th: ข้อผิดพลาดในการดำเนินการ

en: activity
th: กิจกรรม

en: add
th: เพิ่ม

en: add_new
th: เพิ่มใหม่

en: all topics has been loaded in this list
th: โหลดหัวข้อทั้งหมดในรายการนี้แล้ว

en: and
th: และ

en: approve
th: อนุมัติ

en: approved
th: ได้รับการอนุมัติ

en: are you sure you want to delete?
th: คุณแน่ใจหรือว่าต้องการลบ?

en: by
th: โดย

en: by %s
th: โดย%s

en: close
th: ปิด

en: configure
th: กำหนดค่า

en: confirm password
th: ยืนยันรหัสผ่าน

en: dark
th: มืด

en: days ago
th: วันที่ผ่านมา

en: default
th: ค่าเริ่มต้น

en: default (#15)
th: ค่าเริ่มต้น (#15)

en: delete
th: ลบ

en: disabled
th: ปิดการใช้งาน

en: don't stop or close browser
th: อย่าหยุดหรือปิดเบราว์เซอร์

en: done
th: เสร็จแล้ว

en: edit
th: แก้ไข

en: edit profile
th: แก้ไขโปรไฟล์

en: edit user
th: แก้ไขผู้ใช้

en: email for feedback
th: อีเมลสำหรับข้อเสนอแนะ

en: error: Change Status action
th: ข้อผิดพลาด: การดำเนินการเปลี่ยนสถานะ

en: expand to show all comments on this post
th: ขยายเพื่อแสดงความคิดเห็นทั้งหมดในโพสต์นี้

en: field is required
th: จำเป็นต้องกรอกข้อมูล

en: field length cannot be greater than %d characters
th: ความยาวของฟิลด์ต้องไม่เกิน%d อักขระ

en: field length must be at least %d characters
th: ความยาวของฟิลด์ต้องมีอักขระอย่างน้อย %d ตัว

en: field value cannot be greater than %d
th: ค่าฟิลด์ต้องไม่เกิน%d

en: field value is not a valid URL
th: ค่าฟิลด์ไม่ใช่ URL ที่ถูกต้อง

en: field value must be at least %d
th: ค่าฟิลด์ต้องเป็นอย่างน้อย%d

en: file is too large
th: ไฟล์ใหญ่เกินไป

en: file type %s is not allowed
th: ไม่อนุญาตให้ใช้ไฟล์ประเภท%s

en: file type is not detected
th: ไม่พบประเภทไฟล์

en: file(s)
th: ไฟล์

en: filter by group
th: กรองตามกลุ่ม

en: filter by package
th: กรองตามแพ็คเกจ

en: filter by status
th: กรองตามสถานะ

en: first
th: อันดับแรก

en: forum link
th: ลิงค์ฟอรัม

en: forum privacy policy
th: นโยบายความเป็นส่วนตัวของฟอรัม

en: forum rules
th: กฎของฟอรัม

en: forums
th: ฟอรัม

en: gVectors Team
th: ทีมงาน gVectors

en: green
th: สีเขียว

en: grey
th: สีเทา

en: here
th: ที่นี่

en: in forum
th: ในฟอรัม

en: is Default
th: เป็นค่าเริ่มต้น

en: is not installed! For an advanced Spam Control please install Akismet antispam plugin, it works well with wpForo Spam Control system. Akismet is already integrated with wpForo. It'll help to filter posts and protect forum against spam attacks.
th: ไม่ได้ติดตั้ง! สำหรับการควบคุมสแปมขั้นสูงโปรดติดตั้งปลั๊กอินป้องกันสแปมของ Akismet ซึ่งทำงานได้ดีกับระบบ wpForo Spam Control Akismet ได้รวมเข้ากับ wpForo แล้ว จะช่วยกรองโพสต์และป้องกันฟอรัมจากการโจมตีของสแปม

en: item
th: สิ่งของ

en: like
th: ชอบ

en: login
th: เข้าสู่ระบบ

en: logout
th: ออกจากระบบ

en: matches
th: การแข่งขัน

en: members
th: สมาชิก

en: minutes
th: นาที

en: my profile
th: ประวัติของฉัน

en: new password
th: รหัสผ่านใหม่

en: new password again
th: รหัสผ่านใหม่อีกครั้ง

en: next
th: ต่อไป

en: old password
th: รหัสผ่านเก่า

en: one URL per line
th: หนึ่ง URL ต่อบรรทัด

en: open
th: เปิด

en: orange
th: ส้ม

en: phrase_key
th: Phrase_key

en: phrase_value
th: Phrase_value

en: post not found
th: ไม่พบโพสต์

en: posted
th: โพสต์

en: posts
th: โพสต์

en: prev
th: ก่อนหน้า

en: private
th: ส่วนตัว

en: public
th: สาธารณะ

en: reCAPTCHA API Keys
th: reCAPTCHA คีย์ API

en: reCAPTCHA Settings
th: การตั้งค่า reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Theme
th: ธีม reCAPTCHA

en: reCAPTCHA protects you against spam and other types of automated abuse. It makes secure topic and post editors when Guest Posting is allowed, also it protects login and registration forms against spam attacks.
th: reCAPTCHA ปกป้องคุณจากสแปมและการละเมิดอัตโนมัติประเภทอื่น ๆ ทำให้หัวข้อและตัวแก้ไขโพสต์มีความปลอดภัยเมื่ออนุญาตให้มีการโพสต์โดยผู้เยี่ยมชมนอกจากนี้ยังช่วยปกป้องรูปแบบการเข้าสู่ระบบและการลงทะเบียนจากการโจมตีของสแปม

en: red
th: สีแดง

en: register
th: ลงทะเบียน

en: relevance
th: ความเกี่ยวข้อง

en: removed link
th: ลิงก์ที่ถูกลบ

en: replies
th: ตอบกลับ

en: save
th: บันทึก

en: show %d more comments
th: แสดงอีก %d ความคิดเห็น

en: sticky
th: ปักหมุด

en: subscriptions
th: การสมัครรับข้อมูล

en: support topic
th: หัวข้อการสนับสนุน

en: the layout you want
th: เค้าโครงที่คุณต้องการ

en: the website
th: เว็บไซต์

en: topic not found
th: ไม่พบหัวข้อ

en: topics and posts
th: หัวข้อและโพสต์

en: unapprove
th: ไม่อนุมัติ

en: unapproved
th: ไม่ได้รับการอนุมัติ

en: unlike
th: เลิกชอบ

en: unsticky
th: ไม่

en: update
th: ปรับปรุง

en: use default link color
th: ใช้สีลิงค์เริ่มต้น

en: usergroup
th: กลุ่มผู้ใช้

en: view
th: ดู

en: view all posts
th: ดูโพสต์ทั้งหมด

en: view all questions
th: ดูคำถามทั้งหมด

en: view all topics
th: ดูหัวข้อทั้งหมด

en: wpForo Dashboard
th: wpForo แดชบอร์ด

en: wpForo Database Update Problem - Action Required!
th: ปัญหาการอัปเดตฐานข้อมูล wpForo - ต้องดำเนินการ!

en: wpForo Forum Installation |
th: wpForo การติดตั้งฟอรัม |

en: wpForo Login Form
th: แบบฟอร์มเข้าสู่ระบบ wpForo

en: wpForo Navigation
th: wpForo การนำทาง

en: wpForo Polls is a complete addon to help forum members create, vote and manage polls effectively. Comes with poll specific permissions and settings.
th: wpForo Polls เป็นส่วนเสริมที่สมบูรณ์เพื่อช่วยให้สมาชิกฟอรัมสร้างโหวตและจัดการโพลได้อย่างมีประสิทธิภาพ มาพร้อมกับการอนุญาตและการตั้งค่าเฉพาะของการสำรวจความคิดเห็น

en: wpForo Profile for the whole website including forum, comment authors, post authors and etc...
th: โปรไฟล์ wpForo สำหรับทั้งเว็บไซต์รวมถึงฟอรัมผู้เขียนความคิดเห็นผู้เขียนโพสต์และอื่น ๆ ...

en: wpForo Profile only for the forum, WordPress Profile for others, including comment authors, post authors and etc...
th: wpForo โปรไฟล์สำหรับฟอรัมเท่านั้นโปรไฟล์ WordPress สำหรับผู้อื่นรวมถึงผู้เขียนความคิดเห็นผู้เขียนโพสต์และอื่น ๆ ...

en: wpForo Registration Form
th: แบบฟอร์มลงทะเบียน wpForo

en: wpForo Reset Password Form
th: wpForo แบบฟอร์มรีเซ็ตรหัสผ่าน

en: wpForo Sidebar
th: wpForo แถบด้านข้าง

en: wpForo User Timezone
th: wpForo เขตเวลาของผู้ใช้

en: wpForo Website
th: wpForo เว็บไซต์

en: wpForo adds nofollow to all links with external URLs. If you want to keep some domains as internal please insert domains one per line in the textarea bellow.
th: wpForo เพิ่ม nofollow ให้กับลิงก์ทั้งหมดที่มี URL ภายนอก หากคุณต้องการเก็บโดเมนบางโดเมนไว้เป็นแบบภายในโปรดใส่โดเมนหนึ่งโดเมนต่อบรรทัดใน textarea bellow

en: wpForo has not found any protection solution against spam user registration on the forum registration form. Please %1$s and enable the %2$s antibot protection in %3$s or install other alternative %4$s to avoid registration of spam users.
th: wpForo ไม่พบวิธีป้องกันใด ๆ จากการลงทะเบียนผู้ใช้สแปมในแบบฟอร์มการลงทะเบียนฟอรัม โปรด %1$s และเปิดใช้งานการป้องกันแอนติบอดี %2$s ใน %3$s หรือติดตั้ง %4$s ทางเลือกอื่นเพื่อหลีกเลี่ยงการลงทะเบียนผู้ใช้สแปม

en: wpForo phrases are missing!
th: วลี wpForo หายไป!

en: wrong data
th: ข้อมูลผิด

en: {new}
th: {ใหม่}

en: {number}B
th: {number} B

en: {number}K
th: {number} K

en: {number}M
th: {number} ม

en: {number}T
th: {number} T
