Plugins - wpForo Forum - Stable (latest release) - en to ru translation catalogue (1216 entries)

en:  Discussion Board
ru: Доска обсуждений

en:  Forum
ru: Форум

en:  is enabled
ru: включено

en: %1$s Revisions
ru: %1$s Изменений

en: %1$s has mentioned you, %2$s
ru: %1$s упомянул(а) вас в %2$s

en: %d Answer
ru: %d Ответ

en: %d Answers
ru: %d Ответов

en: %d times
ru: %d раз

en: %d user ( %s )
ru: %d пользователь ( %s )

en: %d users ( %s )
ru: %d пользователей ( %s )

en: %s Replies
ru: %s Ответов

en: %s Reply
ru: %s Ответ

en: %s access successfully added
ru: %s права доступа успешно добавлены

en: %s access successfully edited
ru: %s права доступа успешно отредактированы

en: %s ago
ru: %s назад

en: %s and %s liked
ru: %s и %s лайков

en: %s guest
ru: %s гость

en: %s guests
ru: %s гостей

en: %s liked
ru: %s лайков

en: %s, %s and %s liked
ru: %s, %s и %s лайков

en: %s, %s, %s and %d people liked
ru: %s, %s, %s и %d людей поставили лайки

en: (%d viewing)
ru: (%d смотрят)

en: --- Choose ---
ru: --- Выбрать ---

en: 1 minute
ru: 1 минута

en: 15 seconds
ru: 15 секунд

en: 2 minutes
ru: 2 минуты

en: 30 seconds
ru: 30 секунд

en: 404 - Page not found
ru: 404 - Страница не найдена

en: 5 minutes
ru: 5 минут

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a username.
ru: <strong>ОШИБКА</strong>: Введите имя.

en: <strong>ERROR</strong>: Please type your email address.
ru: <strong>ОШИБКА</strong>: Введите емейл адрес..

en: <strong>ERROR</strong>: Sorry, that username is not allowed.
ru: <strong>ОШИБКА</strong>: Извините, такое имя недопустимо.

en: <strong>ERROR</strong>: The email address isn&#8217;t correct.
ru: <strong>ОШИБКА</strong>: Этот email адрес isn&#8217;t правильный.

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one.
ru: <strong>ОШИБКА</strong>: Такой адрес уже зарегистрирован. Используйте другой.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered. Please choose another one.
ru: <strong>ОШИБКА</strong>: Такое имя уже есть. Попробуйте другое.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
ru: <strong>ОШИБКА</strong>: Не используйте недопустимые символы. Попробуйте еще раз.

en: AOL IM
ru: Мессенджер AOL

en: API's (Social Network)
ru: API's (Соц. Сети)

en: About Me
ru: Обо мне

en: Access add error
ru: Ошибка добавления прав

en: Access delete error
ru: Ошибка удаления прав

en: Access edit error
ru: Ошибка редактирования прав

en: Access name
ru: Имя доступа

en: Access names
ru: Имена доступов

en: Access successfully deleted
ru: Права доступа удалены

en: Account
ru: Аккаунт

en: Activate
ru: Активировать

en: Active
ru: Активный

en: Active Theme
ru: Активная тема

en: Activity
ru: Активность

en: Add New
ru: Добавить новый

en: Add New Category or Forum
ru: Добавить новую категорию или форум

en: Add New Forum Access
ru: Добавить новые доступы для форума

en: Add New Language
ru: Добавить новый язык

en: Add Reply
ru: Добавить ответ

en: Add Topic error: No forum selected
ru: Ошибка добавления темы: Не выбран форум

en: Add a comment
ru: Добавить комментарий

en: Add a new Forum in this Category
ru: Добавить новый форум в эту категорию

en: Add a new Subforum
ru: Добавить новый подфорум

en: Add topic
ru: Добавить тему

en: Additional Options
ru: Дополнительные опции

en: Addons
ru: Дополнения

en: Adds an advanced file attachment system to forum topics and posts. AJAX powered media uploading and displaying system with user specific library.
ru: Добавляет продвинутую систему вложенных файлов на форуме в темах и постах. AJAX поддержка загрузки и отображения системы с помощью специальных библиотек.

en: Admin
ru: Администратор

en: Admin Control Panel
ru: Панель управления администратора

en: Advanced Attachments
ru: Продвинутые вложения

en: Advanced Attachments Size
ru: Расширенный размер вложения

en: After registration you will receive an email confirmation with a link to set a new password
ru: После регистрации вы получите подтверждение по электронной почте со ссылкой для установки нового пароля

en: All
ru: Все

en: All Checked topics successfully deleted
ru: Все выделенные темы удалены

en: All Users
ru: Все пользователи

en: All forum topics
ru: Все темы форума

en: All posts will be merged and displayed (ordered) in target topic according to posts dates. If you want to append merged posts to the end of the target topic you should allow to update posts dates to current date by check the option below.
ru: Все сообщения будут объединены и показаны (упорядочены) в целевой теме в соответствии с датами сообщений. Если вы хотите добавить соединённые записи в конец целевой темы, вы должны разрешить обновления дат записей до текущей даты, установив флажок ниже.

en: All sub-forums, topics and replies will be attached to selected forum. Layout will be inherited from this forum.
ru: Все подфорумы, темы и ответы будут привязаны к выбранному форуму. Макет будет наследоваться от этого форума.

en: All wpForo addons are being developed by wpForo developers at gVectors Team. Addon prices also include a small donation to the hard work wpForo developers do for free. When you buy an addon, you also donate the free wpForo development and support. Addons are the only incoming source for wpForo developers. wpForo is a premium forum plugin which will always be available for free. There will never be paid and pro versions of this forum board. We have another dozens of awesome features in our to-do list which will also be added for free in future releases. So the free wpForo development always stays on the first priority and wpForo is being extended with new free functions and features even faster than before.
ru: Все wpForo аддоны разрабатываются в команде gVectors. Цена аддонов включает в себя небольшое пожертвование нза тяжелую работу wpForo разработчиков. Когда вы покупаете аддон, вы жертвуете на будущее развитие wpForo и его поддержку. Аддоны - это только входящий источник для разработчиков wpForo. wpForo - это по сути плагин премиум форума, который будет всегда доступен бесплатно. У нас нет платных версий форума. Зато у нас есть еще десятки идей и возможных особенностей в наших планах, которые также будут добавлены бесплатно в будущих выпусках. Так что свободное развитие wpForo всегда остается в приоритете и wpForo всегда будет расти с новыми бесплатными функциями и возможностями.

en: Allow Delete Own Topic for
ru: Разрешить удалять собственную тему для

en: Allow Delete Own post for
ru: Разрешить удалять собственный пост для

en: Allow Edit Own Post for
ru: Разрешить редактировать собственный пост для

en: Allow Edit Own Topic for
ru: Разрешить редактировать собственную тему для

en: Allow Member Signature
ru: Разрешить подпись

en: Allowed file types: %s
ru: Разрешенные типы файлов: %s

en: Allows to embed hundreds of video, social network, audio and photo content providers in forum topics and posts.
ru: Позволяет встроить сотни видео, социальных сетей, аудио и фото контента-провайдеров в темах форума и постах.

en: Anonymous
ru: Анонимный пользователь

en: Answer
ru: Ответ

en: Answer to
ru: Ответ на

en: Answers
ru: Ответы

en: Antispam
ru: Антиспам

en: Any Date
ru: Любая дата

en: Apply
ru: Применить

en: Approve
ru: Одобрить

en: Are you sure you want to DELETE this item?
ru: Вы уверены, что хотите УДАЛИТЬ этот элемент?

en: Are you sure you want to delete all BLUE marked files listed here. Please download Wordpress /wp-content/uploads/wpforo/ folder to your local computer before deleting files, this is not undoable.
ru: Вы хотите удалить все файлы отмеченные синим и перечисленные здесь. Пожалуйста, скачайте Wordpress /wp-content/uploads/wpforo/ папку на локальный компьютер перед удалением файлов.

en: Are you sure you want to delete all DARK RED marked files listed here. Please download Wordpress /wp-content/uploads/wpforo/ folder to your local computer before deleting files, this is not undoable.
ru: Вы хотите удалить все файлы отмеченные темно-красным и перечисленные здесь. Пожалуйста, скачайте Wordpress /wp-content/uploads/wpforo/ папку на локальный компьютер перед удалением файлов.

en: Are you sure you want to delete all ORANGE marked files listed here. Please download Wordpress /wp-content/uploads/wpforo/ folder to your local computer before deleting files, this is not undoable.
ru: Вы хотите удалить все файлы отмеченные оранжевым и перечисленные здесь. Пожалуйста, скачайте Wordpress /wp-content/uploads/wpforo/ папку на локальный компьютер перед удалением файлов.

en: Are you sure you want to delete all RED marked files listed here. Please download Wordpress /wp-content/uploads/wpforo/ folder to your local computer before deleting files, this is not undoable.
ru: Вы хотите удалить все файлы отмеченные красным и перечисленные здесь. Пожалуйста, скачайте Wordpress /wp-content/uploads/wpforo/ папку на локальный компьютер перед удалением файлов.

en: Are you sure you want to delete this file?
ru: Вы уверены, что хотите удалить этот файл?

en: Are you sure you want to delete this forum?
ru: Вы уверены, что хотите удалить этот форум?

en: Are you sure you want to delete this theme files?
ru: Вы уверены, что хотите удалить файлы этой темы?

en: Are you sure you want to permanently delete this file?
ru: Вы уверены, что хотите удалить этот файл?

en: Are you sure you want to remove this access set? Usergroups which attached to this access will lost all forum permissions.
ru: Вы уверены, что хотите удалить этот набор доступа? Группы, которые прикреплены к этот доступу потеряют все разрешения.

en: Are you sure you want to reset all settings and style colors to default?
ru: Вы уверены, что хотите сбросить все настройки и цветовые стили на дефолтные?

en: Are you sure, you want to BAN this user?
ru: Вы уверены что хотите ЗАБАНИТЬ этого пользователя?

en: Ascending order
ru: По возрастанию

en: Ask a question
ru: Задать вопрос

en: Attach file:
ru: Прикрепить файл:

en: Attachment click - message for non-permitted users
ru: Клик на вложении - сообщение для не имеющего на то прав пользователю.

en: Attachment removed
ru: Вложение удалено

en: Attachments
ru: Вложение

en: Attachments Size
ru: Размер вложений

en: Attribute all content to:
ru: Атрибуты всего контента для:

en: Author Name
ru: Имя автора

en: Autofilter by current forum
ru: Автофильтр по текущему форуму

en: Available
ru: Доступно

en: Avatar
ru: Аватара

en: Avatars Size
ru: Размер аватара

en: Awaiting moderation
ru: В ожидании модерации

en: Badge Icon
ru: Иконка значка

en: Ban
ru: Забанить

en: Ban User
ru: Забанить пользователя

en: Ban user when spam is suspected
ru: Забанить пользователя по подозрению в спаме

en: Banned
ru: Забанен

en: Blog Comments
ru: Комментарии блога

en: Blog Posts
ru: Записи блога

en: Board Statistic
ru: Статистика

en: Bulk Actions
ru: Массовые действия

en: By default all members get rating badges and titles based on number of posts. However, using this option you can grant lower or higher rating to certain user (this user). The default member reputation badges, titles and points can be managed in Forums > Settings > Members Tab.
ru: По умолчанию все пользователи получают бейджики с рейтингами и званиями в зависимости от количества постов. Однако если включить данную опцию, вы можете присвоить более низкий или высокий рейтинг конкретному пользователю (этому пользователю). Стандартные бейджики с репутацией участника, его званиями и очками можно настроить на вкладке Форумы > Настройки > Участники.

en: Can add tags
ru: Может добавить теги

en: Can answer own question
ru: Может ответить на собственный вопрос

en: Can approve/unapprove content
ru: Может одобрять / отклонять сообщение

en: Can attach file
ru: Может прикреплять файлы

en: Can close topic
ru: Может закрывать темы

en: Can create poll
ru: Может создать опрос

en: Can create topic
ru: Может создавать тему

en: Can delete own reply
ru: Может удалять свои ответы

en: Can delete own topic
ru: Может удалять свои темы

en: Can delete replies
ru: Может удалять ответы

en: Can delete topic
ru: Может удалить тему

en: Can edit own replay
ru: Может редактировать свои ответы

en: Can edit own reply
ru: Можно редактировать собственный ответ

en: Can edit own topic
ru: Может редактировать свои темы

en: Can edit replies
ru: Может редактировать ответы

en: Can edit topic
ru: Может редактировать тему

en: Can like
ru: Может лайкать

en: Can move topic
ru: Может перемещать темы

en: Can post reply
ru: Может отвечать в постах

en: Can report
ru: Может делать рапорт

en: Can set own topic answered
ru: Может пометить собственную тему как отвеченную

en: Can set own topic private
ru: Может сделать собственную тему приватной

en: Can set own topic solved
ru: Может пометить собственную тему как решённую

en: Can set topic answered
ru: Может пометить тему как отвеченную

en: Can set topic private
ru: Может сделать тему приватной

en: Can set topic solved
ru: Может пометить тему как решённую

en: Can set topic sticky
ru: Может прикрепить тему

en: Can subscribe
ru: Может подписаться

en: Can view attached files
ru: Может видеть прикреплённые файлы

en: Can view forum
ru: Может просматривать форум

en: Can view poll result
ru: Может просмотреть результат опроса

en: Can view private topic
ru: Может видеть приватные темы

en: Can view replies
ru: Может просматривать ответы

en: Can view topic
ru: Может просматривать тему

en: Can vote
ru: Может голосовать

en: Can vote poll
ru: Может голосовать опрос

en: Can't add forum
ru: Не удается добавить форум

en: Can't add new language
ru: Нельзя добавить новый язык

en: Can't delete this Usergroup
ru: Невозможно удалить эту группу

en: Can't send confirmation email
ru: Не удается отправить подтверждение по электронной почте

en: Can't send report email
ru: Не удается отправить отчет электронной почты

en: Can't subscribe to this item
ru: Нельзя подписаться на этот элемент

en: Can't write a post: This topic is closed
ru: Нельзя написать пост: Эта тема закрыта

en: Can`t upload file
ru: Невозможно загрузить файл

en: Cancel
ru: Oтменить

en: Cannot update forum hierarchy
ru: Не удается обновить иерархию форума

en: Cannot update post data
ru: Не удается обновить данные

en: Categories and Forums
ru: Категории и форумы

en: Category Layout
ru: Макет категории

en: Change
ru: Изменить

en: Change Color Style
ru: Сменить стиль цветов

en: Change password
ru: Изменить пароль

en: Change usergroup to…
ru: Изменить группу пользователя на...

en: Choose Target Forum
ru: Выбрать целевой форум

en: Clear
ru: Очистить

en: Clear all
ru: Очистить все

en: Click to delete Blue marked files
ru: Кликните, что бы удалить файлы отмеченные синим

en: Click to delete Dark Red marked files
ru: Кликните, что бы удалить файлы отмеченные темно красным

en: Click to delete Orange marked files
ru: Кликните, что бы удалить файлы отмеченные оранжевым

en: Click to delete Red marked files
ru: Кликните, что бы удалить файлы отмеченные красным

en: Closed
ru: Закрыто

en: Closed Topics
ru: Закрытые темы

en: Collapsed
ru: Сжатый

en: Color
ru: Цвет

en: Comma separated email addresses of forum administrators to get forum notifications. For example post report messages.
ru: Разделяйте запятой емейлы, чтобы получать уведомления форума для администратора. Например, сообщения о новых постах.

en: Comments
ru: Комментарии

en: Confirm my subscription
ru: Подтвердить мою подписку

en: Continue Synchronization
ru: Продолжить синхронизацию

en: Copied
ru: Скопировано

en: Could not be unsubscribe from this item
ru: Нельзя отказаться от подписки по этому пункту

en: Could not write file %s
ru: Не могу записать файл %s

en: Could you please describe which features of the plugin slows down your website?
ru: Не могли бы вы описать, какие функции плагина замедляют работу вашего сайта?

en: Create Account
ru: Регистрация

en: Create New Topic
ru: Создать новую тему

en: Create new topic with split posts. The first post of new topic becomes the earliest reply.
ru: Создать новую тему с разделёнными сообщениями. Первый пост новой темы станет самый ранний ответ.

en: Created
ru: Созданный

en: Created By
ru: Создано

en: Created Date
ru: Дата создания

en: Created by %s
ru: Автор темы %s

en: Current Layout of this Category
ru: Текущий вид этой категории

en: Current Layout of this Forum (inherited from parent category)
ru: Текущий вид этого форума (наследуется от родительской категории)

en: Current active theme
ru: Активная тема оформления

en: Currently viewing this topic %s %s %s.
ru: В данный момент смотрят эту тему %s %s %s.

en: Custom
ru: Другой

en: Custom Authorization URLs
ru: Свои URLs для авторизации

en: Custom CSS Code
ru: Свой CSS код

en: Custom Redirection URLs after following actions
ru: Пользовательские URL-адреса после следующих действий

en: Custom Title
ru: Свой заголовок

en: Custom URL
ru: Другой URL

en: Custom URL, e.g.: http://example.com/my-page/
ru: Другой URL, e.g.: http://example.com/my-page/

en: Customer
ru: Пользователь

en: Dark
ru: Темный

en: Dashboard
ru: Консоль управления

en: Dashboard - Can ban member
ru: Консоль - Банить пользователей

en: Dashboard - Can delete member
ru: Консоль - Удалить пользователей

en: Dashboard - Can edit member
ru: Консоль - Изменять данные пользователя

en: Dashboard - Manage Forums
ru: Консоль - Редактировать форумы

en: Dashboard - Manage Members
ru: Консоль - Редактировать пользователей

en: Dashboard - Manage Phrases
ru: Консоль - Редактировать настройки

en: Dashboard - Manage Settings
ru: Консоль - Доступ к настройкам

en: Dashboard - Manage Themes
ru: Консоль - Изменять темы форума

en: Dashboard - Manage Tools
ru: Консоль - Доступ к инструментам

en: Dashboard - Manage Usergroups
ru: Консоль - Редактировать группы участников

en: Dashboard - Moderate Topics & Posts
ru: Консоль - Модерация тем и постов

en: Dashboard Menu Position
ru: Позиция меню в админке

en: Date
ru: Дата

en: Default
ru: По умолчанию

en: Default Attachments Size
ru: Размер вложения по умолчанию

en: Default avatar
ru: Аватар по умолчанию

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete All
ru: Удалить все

en: Delete All Caches
ru: Удалить все кэши

en: Delete Chosen Usergroup And Join Users To Other Usergroup
ru: Удалить выбранную группу пользователей и перевести пользователей в другую группу

en: Delete Chosen Usergroup And Users
ru: Удалить выбранную группу и пользователей

en: Delete Forum Cache
ru: Очистить кэш форума

en: Delete Phrase Cache
ru: Удалить кеш фраз

en: Delete User
ru: Удалить пользователя

en: Delete User Cache
ru: Удалить кэшированные данные пользователя

en: Delete all wpForo content.
ru: Удалить весь контент wpForo.

en: Delete this file
ru: Удалить этот файл

en: Delete this item
ru: Удалить этот элемент

en: Delete this usergroup
ru: Удалить эту группу пользователей

en: Deleted Successfully!
ru: Успешно удалено!

en: Descending order
ru: По убыванию

en: Details | Buy
ru: Детали | Купить

en: Directory
ru: Директория

en: Disable
ru: Отключить

en: Discussion Board
ru: Доска обсуждений

en: Dismiss
ru: Закрыть

en: Dismiss and never show again
ru: Закрыть и больше никогда не показывать

en: Dismiss this notice.
ru: Убрать это сообщение.

en: Display Avatars
ru: Показывать аватары

en: Display Name
ru: Показывать имя

en: Display Only Unread Posts
ru: Отображать только непрочитанные сообщения

en: Display Secondary Usergroups under Post Author Avatar
ru: Показывать вторичные группы пользователей под аватаром автора поста.

en: Display User Notification Bell on Menu Bar
ru: Отображать в меню колокольчик, показывающий уведомления для пользователя.

en: Display [new] indicator
ru: Показать [новый] индикатор

en: Display on Members List
ru: Показать всех пользователей

en: Display with Avatars
ru: Показывать с аватарами

en: Display with avatars
ru: Показать с аватарами

en: Do not allow to attach files with following extensions:
ru: Нельзя прикреплять файлы со следующими расширениями:

en: Do you really want to reset options?
ru: Вы действительно хотите сбросить параметры?

en: Documentation
ru: Документация

en: Done!
ru: Сделано!

en: Download
ru: Скачать

en: ERROR: Can't connect to Google reCAPTCHA API
ru: ОШИБКА: Нет соединения с Google reCAPTCHA API

en: Edit
ru: Редактировать

en: Edit Post
ru: Редактировать сообщение

en: Edit Profile
ru: Изменить профиль

en: Edit Topic
ru: Редактировать тему

en: Edit User
ru: Редактировать пользователя

en: Edit this usergroup
ru: Редактировать эту группу пользователей

en: Edited:
ru: Отредактировано:

en: Email address exists. Please insert another.
ru: Адрес эл. почты существует. Пожалуйста, введите другой

en: Email confirm error
ru: Ошибка подтверждения электронной почты

en: Email has been confirmed
ru: Электронная почта была подтверждена

en: Emails
ru: Емейлы

en: Enable
ru: Включить

en: Enable Auto-cleanup of inactive users
ru: Включить автоочистку неактивных пользователей

en: Enable Avatars
ru: Включить аватары

en: Enable Custom Avatars
ru: Включить свои аватары

en: Enable Debug Mode
ru: Включить режим отладки (debug)

en: Enable Email Notification
ru: Включить email уведомления

en: Enable HTML Cache
ru: Включить кеш HTML

en: Enable Member Cache
ru: Включить кеш пользователя

en: Enable Member Rating
ru: Включить рейтинг пользователей

en: Enable Member Rating Titles
ru: Включить заголовки рейтинга пользователей

en: Enable Memory Cache
ru: Включить кеширование в память

en: Enable Object Cache
ru: Включить объектный кеш

en: Enable Output Buffer
ru: Включение выходного буфера

en: Enable RSS Feed
ru: Включить ленту RSS

en: Enable Reputation Badges for selected usergroups
ru: Включить отображение значков репутации для выбранных групп

en: Enable Reputation Titles for selected usergroups
ru: Включить отображение репутации для выбранных групп

en: Enable Subscription Confirmation
ru: Включение подтверждения подписки

en: Enable User Notification
ru: Включить уведомления для пользователя

en: Enable User Notification Live Update
ru: Включить обновление уведомлений для пользователя в реальном времени

en: Enable User Registration
ru: Разрешить регистрацию пользователей

en: Enable User Registration email confirmation
ru: Включить подтверждение по почте при регистрации

en: Enable WordPress Date/Time Format
ru: Включить формат даты и времени от WordPress

en: Enable this option if you want the topic subscription checkbox to be checked by default.
ru: Включите эту опцию, если вы хотите, чтобы флажок подписки на тему, был включён по умолчанию.

en: Enable this option to be able manage forum attachments in Dashboard > Media > Library admin page.
ru: Включите эту опцию, чтобы иметь возможность управлять вложениями форума в Dashboard > Media > Library admin page.

en: Enable wpForo Font-Awesome Lib
ru: Включить wpForo Font-Awesome библиотеку шрифтов

en: Enable wpForo SEO for Meta Tags
ru: Включить wpForo SEO для мета тегов

en: Enable wpForo SEO for Meta Titles
ru: Включить wpForo SEO для мета заголовков

en: Enable wpForo Spam Control
ru: Включить спам контроль форума

en: Enter description here . . .
ru: Введите описание здесь...

en: Enter forum title here
ru: Введите название форума здесь

en: Enter title here
ru: Введите название здесь

en: Enter your email address or username and we'll send you a link you can use to pick a new password.
ru: Введите свой адрес электронной почты или логин и мы вышлем вам ссылку, которую вы можете использовать, чтобы выбрать новый пароль.

en: Error: Forum is not found
ru: Ошибка: форум не найден

en: Error: No topic selected
ru: Ошибка: не выбрана тема

en: Error: Topic is not found
ru: Ошибка: Тема не найдена

en: Error: please insert some text to report.
ru: Ошибка: вставьте текст для отчета.

en: Errors & Issues
ru: Ошибки и проблемы

en: Exclude page URLs
ru: Исключенные URLs страницы

en: Expanded
ru: Раскрытый

en: Extend your forum with wpForo addons
ru: Расширьте свой форум с wpForo аддонами

en: Extended Layout - Intro posts
ru: Расширенный макет - вводные посты

en: Extended Layout - Intro topics
ru: Расширенный макет - вводные темы

en: Extended Layout - Number of intro posts
ru: Расширенный макет - Число вводных постов

en: Extended Layout - Number of intro topics
ru: Расширенный макет - Число вводных тем

en: FROM Email Address
ru: От емейл адреса

en: FROM Name
ru: От имени

en: Facebook API Configuration
ru: конфигурация API FaceBook

en: Failed to write file to disk
ru: Не удалось записать файлы на диск

en: Features
ru: Функции

en: Features successfully updated
ru: Особенности обновлены

en: Features successfully updated, but previous value not changed
ru: Особенности успешно обновлены, но предыдущие значения не изменились

en: File type is not allowed
ru: Недопустимый тип файла

en: File upload stopped by extension
ru: Загрузка файла остановлена расширением

en: Filter
ru: Фильтр

en: Filter by forums
ru: Фильтр по форумам

en: Find Posts by User
ru: Найти посты пользователя

en: Find Topics Started by User
ru: Найти топики, начатые пользователем

en: Find Topics by Tags
ru: Поиск тем по тэгам

en: Find a member
ru: Найти пользователя

en: First post and replies
ru: Первый пост и ответы

en: Font Sizes
ru: Размер шрифта

en: Font-awesome Icon
ru: Font-awesome иконка

en: For member profile, account and subscription pages use following URLs:
ru: Для профиля участника, страницы учетной записи и подписки используются следующие URL-адреса:

en: Forgot Your Password?
ru: Забыли пароль?

en: Form name not found
ru: Имя формы не найдено

en: Form template not found
ru: Файл шаблона форма не найден

en: Forum
ru: Форум

en: Forum - Login
ru: Форум - Вход

en: Forum - Page Not Found
ru: Форум - Страница не найдена

en: Forum - Registration
ru: Форум - Регистрация

en: Forum Accesses
ru: Права доступа на форуме

en: Forum Accesses are designed to do a Forum specific user permission control. These are set of permissions which are attached to certain Usergeoup in each forum. Thus users can have different permissions in different forums based on their Usergroup.
ru: Доступы к форумом предназначены для управления прав конкретного пользователя. Это набор разрешений (прав), которые прикреплены к определенной группе пользователей (Usergroup) в каждом форуме. Таким образом, пользователи могут иметь разные права доступа в разных форумах в зависимости от их группы пользователя.

en: Forum Admin Email Addresses
ru: Емейлы админа форума

en: Forum Admins email addresses
ru: Адреса электронной почты администраторов

en: Forum Base URL
ru: URL Основной форум

en: Forum Base URL successfully updated
ru: Базовый URL форума обновлен

en: Forum Color
ru: Цвет форума

en: Forum Color Styles
ru: Цветовые стили форума

en: Forum Description
ru: Описание форума

en: Forum Home
ru: Главная страница форума

en: Forum ID is not detected
ru: ID форума не найден

en: Forum Icon
ru: Иконка форума

en: Forum Icons
ru: Иконки форумов

en: Forum Language
ru: Язык форума

en: Forum Maintenance
ru: Обслуживание Форума

en: Forum Members
ru: Участники форума

en: Forum Members List
ru: Список участников форума

en: Forum Menu
ru: Меню форума

en: Forum Meta
ru: Мета форума

en: Forum Options
ru: Настройки форума

en: Forum Page ID
ru: Индекс страницы форума (Page ID)

en: Forum Permissions
ru: Полномочии в форумах

en: Forum Post Report
ru: Жалоба на сообщение в форуме

en: Forum Posts
ru: Сообщения на форуме

en: Forum Profile
ru: Профиль форума

en: Forum RSS Feed
ru: RSS-лента форума

en: Forum Replies Created
ru: Сообщения

en: Forum Settings
ru: Настройки форума

en: Forum Slug
ru: Slug Форума

en: Forum Statistics
ru: Статистика форума

en: Forum Subscriptions
ru: Подписки на форум

en: Forum Themes
ru: Визуальные темы форума

en: Forum Title
ru: Заголовок форума

en: Forum Tools
ru: Инструменты форума

en: Forum Topics Started
ru: Открытые темы

en: Forum Widgets
ru: Виджеты форума

en: Forum and Topic subscription with double opt-in/confirmation system.
ru: Подписка на форум и темы с двухэтапной системой подтверждения.

en: Forum contains no unread posts
ru: Форум не содержит непрочитанных сообщений

en: Forum contains unread posts
ru: Форум содержит непрочитанные сообщения

en: Forum database is not updated properly. Please click the button below for further instruction.
ru: База данных форума не обновился должным образом. Пожалуйста, нажмите на кнопку ниже для получения дальнейших инструкций.

en: Forum deleting error
ru: Ошибка удаления форума

en: Forum hierarchy successfully updated
ru: Иерархия форума успешно обновлена

en: Forum is empty
ru: Форум пустой

en: Forum is successfully merged
ru: Слияние форума успешно

en: Forum merging error
ru: Ошибка слияния форума

en: Forum options successfully updated
ru: Опции форума обновлены

en: Forum options successfully updated, but previous value not changed
ru: Форум обновлен, но предыдущие значения не изменились

en: Forum successfully updated
ru: Форум обновлен

en: Forum update error
ru: Ошибка обновления форума

en: Forum users' profile data are not synchronized yet, this step is required! Please click the button below to complete installation.
ru: Данные профиля пользователей форума еще не синхронизированы, этот шаг необходим! Пожалуйста, нажмите кнопку ниже, чтобы завершить установку.

en: Forums
ru: Форумы

en: Forums RSS Feed
ru: RSS лента форумов

en: Forums can be displayed with different layouts (Extended, Simplified, Q&A, Threaded), just edit the top (blue panels) category and set the layout you want. Child forums' layout depends on the top category (blue panels) layout. They cannot have a different layout.
ru: Форумы могут быть отображены с использованием различных макетов (Расширенный, Упрощенный, В&О), просто измените в верхней (синей панели) категории и выберите макет который вы хотите. Макет дочерних форумов зависит от родительской категории (синие панели) макета. Они не могут иметь разное расположение.

en: Forums can be displayed with different layouts (Extended, Simplified, Q&A, Threaded). Use the "Category Layout" dropdown located on the top right section to set the layout you want. This option is only available for Categories (top parent forums). Other forums and sub-forums inherit it. They cannot have a different layout, therefore the layout dropdown option becomes disabled if this forum is not a Category.
ru: Форумы могут отображаться с различными видами (расширенные, упрощенные, вопросы и ответы, цепочный). Используйте раскрывающийся список "макет категории", расположенный в правом верхнем углу, чтобы установить нужный вид. Эта опция доступна только для категорий. Другие форумы и подфорумы наследуют его. Они не могут иметь другие виды (макеты), поэтому если этот форум не является категорией раскрывающийся список макет не активен .

en: Fresh Installation
ru: Свежая установка

en: From Email Address
ru: Еmail адрес (от кого)

en: From Name
ru: От кого

en: Front - Can access to attachments
ru: Фронт - имеет доступ к прикреплённым файлам

en: Front - Can have signature
ru: Фронт - может иметь подпись

en: Front - Can pass moderation
ru: Фронт - модерация постов не обязательно

en: Front - Can upload avatar
ru: Фронт - может загружать аватар

en: Front - Can view avatars
ru: Фронт - может смотреть аватар пользователя

en: Front - Can view member about me
ru: Фронт - может смотреть инфо о пользователе

en: Front - Can view member activity
ru: Фронт - может видеть активность участников

en: Front - Can view member custom title
ru: Фронт - может смотреть собственные заголовки пользователя

en: Front - Can view member email
ru: Фронт - может смотреть емейл пользователя

en: Front - Can view member location
ru: Фронт- может смотреть местонахождение пользователя

en: Front - Can view member occupation
ru: Фронт - может смотреть занятия пользователя

en: Front - Can view member reg. date
ru: Фронт - может смотреть дату регистрации пользователя

en: Front - Can view member reputation
ru: Фронт- может смотреть репутацию пользователя

en: Front - Can view member signature
ru: Фронт - может смотреть подпись пользователя

en: Front - Can view member social networks
ru: Фронт - может смотреть соц. сети пользователя

en: Front - Can view member subscriptions
ru: Фронт - может видеть подписки участников

en: Front - Can view member title
ru: Фронт - может смотреть заголовок пользователя

en: Front - Can view member username
ru: Фронт - может смотреть ник пользователя

en: Front - Can view member website
ru: Фронт - может смотреть сайт пользователя

en: Front - Can view members
ru: Фронт - может смотреть пользователей

en: Front - Can view profiles
ru: Фронт - может смотреть профили

en: Front - Can view statistic
ru: Фронт - может видеть статистику форума

en: Front - Can write PM
ru: Фронт - может писать PM

en: Front-end Phrases
ru: Фразы на внешней стороне

en: Frontend Admin Control Panel
ru: Интерфейс Панели управления админитратора

en: Full
ru: Полное

en: Full Badge
ru: Полный значок

en: Full access
ru: Полный доступ

en: General
ru: Общие

en: General Information
ru: Основная информация

en: General options successfully updated
ru: Общие параметры успешно обновлены

en: Go to first unread post
ru: Перейти к первому непрочитанному сообщению

en: Google reCAPTCHA data are not submitted
ru: Данные Google reCAPTCHA не получены

en: Google reCAPTCHA verification failed
ru: Google reCAPTCHA верификация не прошла

en: Group
ru: Группа

en: Guest
ru: Гость

en: Guest Post Editor
ru: Редактор постов гостей

en: Guest Topic Editor
ru: Редактор тем гостей

en: Guests
ru: Гости

en: Help wpForo to grow, show plugin info
ru: Помогите wpForo расти, показать инфо о плагине

en: Hide Replies
ru: Скрыть ответы

en: Hide avatar
ru: Скрыть аватар

en: Hide buttons
ru: Скрытые кнопки

en: Hide notification bell
ru: Скрыть уведомления

en: Hide this widget for guests
ru: Скрыть этот виджет для гостей

en: Hide user data
ru: Скрыть данные пользователя

en: Hide user name
ru: Скрыть имя пользователя

en: Hot
ru: Актуально

en: I agree to receive an email confirmation with a link to set a password.
ru: Я согласен получить подтверждение по электронной почте со ссылкой для установки пароля.

en: I agree to receive email
ru: Я соглашаюсь получать электронную почту

en: I allow to create an account and send confirmation email.
ru: Я разрешаю создать учетную запись и отправить подтверждение по электронной почте.

en: I couldn't understand how to make it work
ru: Я не мог понять, как заставить его заработать

en: I didn't like plugin design
ru: Мне не понравился дизайн плагина

en: I found a better plugin
ru: Я нашел плагин получше

en: I got it, please dismiss this message
ru: Я понял, скройте это сообщение

en: I'll reactivate it later
ru: Я включу его позже

en: IMPORTANT! The forum registration form is probably under risk of spam attacks. Please configure wpForo built-in %s antibot for registration form to avoid spam registrations. If you don't use the forum registration form or you are sure that your registration forms are secured, just click on (x) button to dismiss this message.
ru: ВНИМАНИЕ! Форма регистрации на форуме возможно уязвима для атак спаммеров. Настройте встроенный в wpForo %s антибот для форм регистрации чтобы избежать регистраций спаммеров. Если вы не используете регистрацию на форуме или же уверены, что они достаточно защищены, щелкните на крестик чтобы пропустить это сообщение.

en: IMPORTANT! Uninstall is not a simple deactivation action. This action will permanently remove all forum data (forums, topics, replies, attachments...) from database. Please backup database before this action, you may need this forum data in future. If you are sure that you want to delete all forum data please confirm. If not, just cancel it, then you can deactivate this plugin, that will not remove forum data.
ru: ВАЖНО! Удаление это не простая деактивация действий. Это действие навсегда удалит все данные на форуме (форумы, темы, ответы, вложения ...) из базы данных. Пожалуйста, сделайте копию базы данных перед этим действием.

en: IMPORTANT: wpForo can't work with default permalink, please change permalink structure
ru: ВАЖНО: wpForo не может работать с вариантом постоянных ссылок по умолчанию, пожалуйста, измените структуру постоянных ссылок

en: If a category (blue panels) does not have forums (grey panels) it will not be displayed on front-end. Each category should contain at least one forum.
ru: Если в категории (синие панели) нет форумов (серые панели) они не будут отображаться на главной. Каждая категория должна содержать как минимум один форум.

en: If you got some issue with wpForo, please enable this option before asking for support, this outputs hidden important information to help us debug your issue.
ru: Если у вас есть какие-то проблемы с wpForo, пожалуйста, включите эту опцию, прежде чем просить поддержки. Может быть вскрыта важная информация, которая поможет нам отладить вашу проблему.

en: If you have enabled this option, after registering, the admin will not receive an email notification for newly registered user.
ru: Если включить эту опцию, то админ не будет получать письма о новых зарегистрированных пользователях после их регистрации на форуме.

en: If you have enabled this option, after registering, user can not login without confirming the email.
ru: Если у вас включена эта опция, то после регистрации, пользователь не может войти без подтверждения электронной почты.

en: If you want to delete this forum and keep its sub-forums, topics and replies, please select a new target forum in dropdown below
ru: Если вы хотите удалить этот форум и сохранить свои подфорума, темы и ответы, пожалуйста, выберите новый целевой форум в выпадающем списке ниже

en: If you want us to contact you please click on "I agree to receive email" checkbox, then fill out your email. We'll try to do our best to help you with problems.
ru: Если вы хотите, чтобы мы связались с вами, пожалуйста, нажмите на "Я согласен получать электронную почту" флажок, а затем заполнить свой адрес электронной почты. Мы постараемся сделать все возможное, чтобы помочь вам.

en: Illegal character in username.
ru: Недопустимый символ в имени пользователя.

en: Important Tips
ru: Важные подсказки

en: Inactive
ru: Неактивная

en: Incorrect file format. Allowed formats: jpeg, jpg, png, gif.
ru: Неверный формат файла. Допустимые форматы: jpeg, jpg, png, gif.

en: Insert Forum Attachments to Media Library
ru: Добавить вложения с форума в библиотеку медиа файлов

en: Insert Spoiler
ru: Вставить спойлер

en: Insert link
ru: Вставить ссылку

en: Insert member name or email
ru: Введите имя пользователя или email

en: Insert your Email address.
ru: Вставьте ваш адрес почты.

en: Install
ru: Установка

en: Installed
ru: установлено

en: Invalid Email address
ru: Не верный адрес почты

en: Invalid request!
ru: Неверный запрос!

en: It's not what I was looking for
ru: Это не то, что я искал

en: Items
ru: Элементы

en: Join Us!
ru: Присоединяйтесь!

en: Join us today!
ru: Присоединяйтесь!

en: Joined
ru: Присоединился

en: LAYOUTS
ru: МАКЕТЫ

en: Language
ru: Язык

en: Language XML file
ru: XML файл языка

en: Last 24 hours
ru: Прошедшие 24 часа

en: Last 3 Months
ru: Прошедшие 3 месяца

en: Last 6 Months
ru: Прошедшие 6 месяцев

en: Last Active
ru: Последняя активность

en: Last Month
ru: Прошлый месяц

en: Last Post
ru: Последний пост

en: Last Post Info
ru: Информация о последнем посте

en: Last Week
ru: Прошлая неделя

en: Last Year ago
ru: Год назад

en: Last post by %s
ru: Прошлые посты от %s

en: Last reply by %s
ru: Последний ответ от %s

en: Latest Post
ru: Новейшие посты

en: Leave a comment
ru: Оставить комментарий

en: Leave a reply
ru: Оставьте ответ

en: Length must be between 3 characters and 15 characters.
ru: Длина должна быть от 3 до 15 символов.

en: Length must be between 3 characters and 30 characters.
ru: Длина должна быть от 3 до 15 символов.

en: Level
ru: Уровень

en: Light
ru: Светлый

en: Liked
ru: Лайк

en: Liked Forum Posts
ru: Понравившиеся сообщения

en: Limit Per Topic
ru: Лимит по темам

en: Link Text
ru: Текст ссылки

en: Link to confirm subscription
ru: Ссылка для подтверждения подписки

en: Link to open password reset form
ru: Ссылка для открытия формы сброса пароля

en: Link to the post
ru: Ссылка на пост

en: Load More Topics
ru: Показать еще

en: Loading Topics
ru: Загрузка тем

en: Location
ru: Местоположение

en: Login
ru: Вход

en: Login URL
ru: Логин URL

en: Logout
ru: Выход

en: Lost Password URL
ru: Восстановление пароля URL

en: Lost your password?
ru: Забыли свой пароль?

en: MB
ru: МБ

en: Main Category
ru: Главная категория

en: Main Forum
ru: Главный форум

en: Make sure you insert a class of font-awesome icon, it should start with fa- prefix like &quot;fas fa-comments&quot;.
ru: Убедитесь, что вы вставили именно класс для font-awesome icon, он должен начаться с fa- prefix like &quot;fa-comments&quot;.

en: Mark all read
ru: Отметить все как прочитанные

en: Maximum allowed file size is
ru: Максимальный размер файла

en: Maximum allowed file size is %s MB
ru: Максимально допустимый размер файла %s MB

en: Maximum upload file size
ru: Максимальный размер загружаемого файла

en: Member
ru: Участник

en: Member Activity
ru: Активность участников

en: Member Information
ru: Информация об участнике

en: Member Profile
ru: Профиль участника

en: Member Rating
ru: Рейтинг участников

en: Member Rating Badge
ru: Значок рейтинга участников

en: Member Reputation
ru: Репутация участника

en: Member Title
ru: Статус участника

en: Member information
ru: Информация об участнике

en: Member options successfully updated
ru: Настройки участника успешно обновлены

en: Member options successfully updated, but previous value not changed
ru: Параметры пользователя успешно обновлены, но предыдущие значения не изменилось

en: Members
ru: Участники

en: Members Online
ru: Участники в сети

en: Members URL structure
ru: URL структура пользователей

en: Members not found
ru: Участники не найдены

en: Mentioned user display name
ru: Отображаемое имя упомянутого пользователя

en: Merge
ru: Соединить

en: Merge Topics
ru: Соединить Темы

en: Message has been sent
ru: Сообщение отправлено

en: Messages
ru: Сообщения

en: Meta Description
ru: Мета описание

en: Min Number of Posts
ru: Минимальное количество постов

en: Min number of posts to be able attach files
ru: Минимальное количество постов, чтобы иметь возможность прикреплять файлы

en: Min number of posts to be able post links
ru: Минимальное количество постов, чтобы иметь возможность размещать ссылки

en: Misc
ru: Разное

en: Missing a temporary folder
ru: Не обнаружен временный каталог

en: Moderation
ru: Модерация

en: Moderator
ru: Модератор

en: Moderator access
ru: Модераторский доступ

en: Modified Date
ru: Дата изменения

en: More
ru: Больше

en: More information about
ru: Больше информации о

en: Most Commented
ru: Самые обсуждаемые

en: Most Voted
ru: Популярные

en: Move
ru: Переместить

en: Move Reply
ru: Переместить Ответ

en: Move Topic
ru: Переместить тему

en: Must be minimum 6 characters.
ru: Минимальная длина 6 символов.

en: My Profile
ru: Мой профиль

en: NO
ru: НЕТ

en: NOTE: If you're going to add widgets in this sidebar, please use 'Full Width' template for wpForo index page to avoid sidebar duplication.
ru: Примечание: Если вы собираетесь добавить виджеты в этой боковой панели, пожалуйста, используйте шаблон 'Full Width' для страницы wpForo, чтобы избежать дублирования боковой панели.

en: New
ru: Новый

en: New Addons for Your Forum!
ru: Новые аддоны для Вашего форума!

en: New Forum
ru: Новый форум

en: New Notification
ru: Новое уведомление

en: New Passwords do not match
ru: Новые пароли не совпадают

en: New Registered User
ru: Новый зарегистрированный пользователь

en: New Reply
ru: Новое сообщение в форуме

en: New Topic
ru: Новая тема в форуме

en: New Topic Forum
ru: Форум новой темы

en: New Topic Title
ru: Название новой темы

en: New User Mentioning
ru: Новое упоминание

en: New down vote from %1$s, %2$s
ru: Голос "против" от %1$s, %2$s

en: New language successfully added and changed wpforo language to new language
ru: Новый язык успешно добавлен и изменен язык wpforo на новый

en: New like from %1$s, %2$s
ru: Новая отметка "нравится" от %1$s, %2$s

en: New notification from %1$s, %2$s
ru: Новое уведомление от %1$s, %2$s

en: New reply from %1$s, %2$s
ru: Новое сообщение от %1$s, %2$s

en: New reply notification email message
ru: Оповещения о новом ответе

en: New reply notification email subject
ru: Новый ответ по электронной почте уведомление субъекта

en: New topic notification email message
ru: Текст письма-оповещения о новом сообщении

en: New topic notification email subject
ru: Уведомление о новой теме по электронной почте для субъекта

en: New up vote from %1$s, %2$s
ru: Голос "за" от %1$s, %2$s

en: New user registration on your site [blogname]:
    
    Username: [user_login]
    
    Email: [user_email]
ru: Новый пользователь зарегистрировался на вашем сайте [blogname]:
    Логин: [user_login]
    Email: [user_email]

en: Newest
ru: Новые

en: Next Topic
ru: Следующая тема

en: Nickname
ru: Ник

en: No
ru: Нет

en: No Posts found for update
ru: Не найдены посты для обновления

en: No access
ru: Нет доступа

en: No activity found for this member.
ru: Этот пользователь еще не проявил активность.

en: No file was uploaded
ru: Ничего не было загружено

en: No forum selected
ru: Форум не выбран

en: No forums were found here.
ru: Форумы не были обнаружены.

en: No items found
ru: Элементов не найдено

en: No layout found
ru: Макетов не обнаружено

en: No layout found.
ru: Макет не найден

en: No new posts found
ru: Новых сообщений не найдено

en: No online members at the moment
ru: Сейчас в онлайне ни одного участника

en: No parent
ru: Не родительский

en: No subscriptions found for this member.
ru: У этого пользователя нет подписок.

en: No tags found
ru: Метки не найдены

en: No theme found
ru: Тем не обнаружено

en: No threads found
ru: Тем не найдено

en: No topics were found here
ru: Темы не были обнаружены.

en: No unread posts were found
ru: Непрочитанных сообщений не найдено

en: Not Replied
ru: Без ответа

en: Not Replied Topics
ru: Неотвеченные темы

en: Not available
ru: Недоступен

en: Notifications
ru: Уведомления

en: Notify Admins via email on new Post
ru: Оповещать администраторов по почте о новых постах

en: Notify Admins via email on new Topic
ru: Оповещать администраторов по почте о новых темах

en: Notify via email when new user is banned
ru: Оповестить по емейлу, когда новый пользователь забанен

en: Number of Columns
ru: Количество столбцов

en: Number of Items
ru: Число элементов

en: Number of Posts
ru: Число постов

en: Number of Posts per Page
ru: Количество постов на странице

en: Number of Topics per Page
ru: Количество тем на странице

en: Number of maximum search results
ru: Максимальное количество постов в результатах поиска.

en: Occupation
ru: Род деятельности

en: Offline
ru: Не в сети

en: Old password is wrong
ru: Старый пароль неверен

en: Oldest
ru: Старые

en: Online
ru: В сети

en: Online status timeout
ru: Время выхода из состояния "Онлайн"

en: Only Admins and Moderators can see your private topics.
ru: Только администраторы и модераторы могут видеть ваши приватные темы.

en: Oops! The page you requested was not found!
ru: Запрошенная страница не найдена

en: Open link in a new tab
ru: Открыть ссылку в новой вкладке

en: Order by
ru: Сортировка по

en: Original
ru: Оригинал

en: Other
ru: Другое

en: Our newest member
ru: Последний зарегистрированный

en: Overwrite WordPress New User Registration Email for Admins
ru: Переписывать email от WordPress админам о новых регистрациях на форуме.

en: Overwrite WordPress New User Registration Email for Users
ru: Переписывать email от WordPress пользователям о новых регистрациях на форуме.

en: Overwrite WordPress Reset Password Emails
ru: Переписывать электронные письма от WordPress для сброса пароля

en: POST
ru: СООБЩЕНИЕ

en: Package
ru: Пакет

en: Page
ru: Страница

en: Parent Forum
ru: Родительский форум

en: Password
ru: Пароль

en: Password length must be between 6 characters and 20 characters.
ru: Длина пароля должна быть от 6 до 20 знаков

en: Password mismatch.
ru: Несовпадение пароля

en: Permission denied
ru: Доступ запрещён

en: Permission denied for add forum
ru: Нет разрешения на добавление форума

en: Permission denied for delete forum
ru: Нет разрешения на удаление форума

en: Permission denied for edit forum
ru: Отказано для редактирования форума

en: Permission denied for this action
ru: Отказано в этом действии

en: Permissions
ru: Права доступа

en: Phrase add error
ru: Phrase ошибка добавления

en: Phrase adding error
ru: Phrase ошибка добавления

en: Phrase successfully added
ru: Phrase добавлены

en: Phrase successfully updates
ru: Phrase обновлены

en: Phrase update error
ru: Phrase ошибка обновления

en: Phrases
ru: Фразы

en: Please %s or %s
ru: %s &nbsp;|&nbsp; %s

en: Please Insert Your Email or Username
ru: Пожалуйста, введите свой адрес электронной почты или имя пользователя

en: Please Moderate:
ru: Не одобрено:

en: Please confirm subscription to [entry_title]
ru: Пожалуйста, подтвердите подписку на [entry_title]

en: Please copy the target topic URL from browser address bar and paste in the field below.
ru: Скопируйте URL целевой темы из адресной строки браузера и вставьте в поле ниже.

en: Please drag and drop forum panels to set parent-child hierarchy.
ru: Перетаскивайте мышкой панели форума, чтобы установить требуемую иерархию.

en: Please enable this option to help wpForo get more popularity as your thank to the hard work we do for you totally free. This option adds a very small icon in forum footer, which will allow your site visitors recognize the name of forum solution you use.
ru: Пожалуйста, включите эту опцию, чтобы помочь wpForo в благодарность к напряженной работе которую мы делаем для вас совершенно бесплатно. Эта опция добавляет очень маленький значок в колонтитуле, который позволит посетителям вашего сайта понимать какой форум вы используете.

en: Please insert required fields!
ru: Пожалуйста, вставьте необходимые поля!

en: Please let us know why you are deactivating. Choosing one of the options below you will help us make it better for you and for other users.
ru: Пожалуйста, сообщите почему вы отключаете этот плагин. Выбирая один из вариантов ниже, вы поможете нам сделать его лучше для вас и для других пользователей.

en: Please note, that forums can be displayed with different layouts %1$s, just edit the top category (blue panel) and set %2$s. Child forums inherit the top category (blue panel) layout.
ru: Обратите внимание, что форумы могут отображаться с разными видами %1$s, просто отредактируйте верхнюю категорию (синяя панель) и установите %2$s. Дочерние форумы автоматически наследуют вид верхней категории.

en: Please provide a plugin name or URL
ru: Пожалуйста, укажите имя плагина или ссылку

en: Please provide more information
ru: Предоставьте больше информации, пожалуйста

en: Plugin Usage Feedback
ru: Обратная связь плагина

en: Popular
ru: Популярные

en: Possible Spam Attachments
ru: Возможный спам

en: Post Content
ru: Содержимое поста

en: Post Moderation
ru: Модерация сообщений

en: Post Reporting Emails
ru: Уведомления на почту об отчетах

en: Post Title
ru: Заголовок сообщения

en: Post author display name
ru: Отображаемое имя автора поста

en: Post content maximum length
ru: Максимальная длина содержимого поста.

en: Post content minimum length
ru: Минимальная длина содержимого поста

en: Post delete error
ru: Ошибка удаления поста

en: Post is empty
ru: Сообщение пустое

en: Post link
ru: Ссылка на сообщение

en: Post options successfully updated
ru: Опции сообщения успешно обновлены

en: Post options successfully updated, but previous value not changed
ru: Опции сообщения успешно обновлены, но предыдущее значение не изменилось

en: Posted
ru: Размещено

en: Posted by
ru: От

en: Posts
ru: Сообщения

en: Posts Count
ru: Число постов

en: Powered by
ru: Работает на

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Previous Topic
ru: Предыдущая тема

en: Private
ru: Личный

en: Private Topic
ru: Приватная тема

en: Private Topics
ru: Приватные темы

en: Problem description
ru: Описание проблемы

en: Profile
ru: Профиль

en: Profile updated successfully
ru: Профиль успешно обновлен

en: Protect your forum from spam user registration!
ru: Защитите ваш форум от регистрации спам пользователей!

en: Provides a safe way to communicate directly with other members. Messages are private and can only be viewed by conversation participants.
ru: Обеспечивает безопасный способ напрямую общаться с другими участниками. Сообщения могут быть просмотрены только участники разговора.

en: Publish
ru: Опубликовать

en: Published
ru: Опубликовано

en: Q&A Layout - Number of intro topics
ru: Макет Q&A - Число вводных топиков

en: Q&A layout - Intro topics
ru: Макет Q&A - Вводные темы

en: Question Comments
ru: Комментарии к вопросам

en: Question Tags
ru: Метки вопроса

en: Questions
ru: Вопросы

en: Quote
ru: Цитата

en: Quote this text
ru: Цитировать этот текст

en: RE
ru: НА

en: REPLY:
ru: ОТВЕТ:

en: Rating
ru: Рейтинг

en: Rating Badge
ru: Значок рейтинга

en: Rating Color
ru: Цвет рейтинга

en: Rating Icon
ru: Иконка рейтинга

en: Rating Level
ru: Уровень рейтинга

en: Read more
ru: Читать дальше

en: Read only access
ru: Доступ "только чтение"

en: Read the documentation
ru: Читать документацию

en: Rebuild Phrases
ru: Пересоздать фразы

en: Rebuild Threads
ru: Пересоздать цепочки тем

en: Received Likes
ru: Полученные одобрения

en: Recent Posts
ru: Последние

en: Recent Questions
ru: Недавние вопросы

en: Recent Topics
ru: Недавние темы

en: Recently viewed by users: %s.
ru: Недавно просмотрено пользователями: %s.

en: Redirect after login
ru: Переадресации после входа

en: Redirect after registration
ru: Переадресации после регистрации

en: Redirect after subscription confirmation
ru: Переадресации после подтверждения подписки

en: Refer topics to first unread post
ru: Включить перевод на первое непрочитанное сообщение при клике на ссылку темы

en: Register
ru: Регистрация

en: Register URL
ru: Регистрация URL

en: Register your site and get API keys here &raquo;
ru: Зарегистрируйте ваш сайт и получите API ключи здесь &raquo;

en: Registered
ru: Зарегистрирован

en: Registered date
ru: Дата регистрации

en: Registered user email
ru: Email зарегистрированного пользователя

en: Registered user login
ru: Логин зарегистрированного пользователя

en: Registration Error
ru: Ошибка регистрации

en: Related Topics
ru: Похожие темы

en: Relevancy
ru: Релевантность

en: Remember Me
ru: Запомнить меня

en: Replace Author Avatar with Forum Profile Avatar
ru: Заменить аватар автора на аватар из профиля форума

en: Replace Author Link to Forum Profile
ru: Заменить ссылку на автора в профиле

en: Replace Comment Author Link to Forum Profile
ru: Заменить URL ссылки автора на ссылку профиля форума

en: Replace Reset Password Page URL to Forum Reset Password Page URL
ru: Замена URL-адреса страницы сброса пароля на страницу сбросить пароля форума

en: Replied
ru: Отвеченный

en: Replies
ru: Ответы

en: Replies not found
ru: Ответы не найдены

en: Reply
ru: Ответить

en: Reply by
ru: Ответ от

en: Reply request error
ru: Ответ ошибки запроса

en: Reply to
ru: Ответ пользователю

en: Reply with quote
ru: Цитировать

en: Report
ru: Пожаловаться

en: Report message body
ru: Текст отчета

en: Report message subject
ru: Тема отчета

en: Report to Administration
ru: Пожаловаться Администрации

en: Reported post URL
ru: Сохранённая ссылка на пост

en: Required field
ru: Обязательное поле

en: Reset Fields
ru: Сброс

en: Reset Options
ru: Сбросить настройки

en: Reset Password
ru: Сброс пароля

en: Reset Result
ru: Сбросить результат

en: Reset Search
ru: Сбросить поиск

en: Reset Settings
ru: Сбросить настройки

en: Resolved
ru: Решенные

en: Restore
ru: Восстановить

en: Result Info
ru: Информация о результате

en: Revision
ru: Изменения

en: Revisions
ru: Изменений

en: SEO Tools
ru: SEO инструменты

en: Save
ru: Сохранить

en: Save Changes
ru: Сохранить изменения

en: Save Draft
ru: Сохранить черновик

en: Save forums order and hierarchy
ru: Сохранить структуру и иерархию форума

en: Saved
ru: Сохранено

en: Saving Draft
ru: Сохранение черновика

en: Screen Layout
ru: Экран макета

en: Screen Options
ru: Настройки экрана

en: Search
ru: Поиск

en: Search Entire Posts
ru: Искать во всех сообщениях

en: Search Phrase
ru: Фраза для поиска

en: Search Titles Only
ru: Икать только по заголовкам

en: Search Type
ru: Тип поиска

en: Search in Forums
ru: Поиск по форумам

en: Search in date period
ru: Поиск по временному периоду

en: Search result for
ru: Результаты поиска для

en: Search...
ru: Поиск...

en: Select All
ru: Выбрать все

en: Select Color
ru: Выберите цвет

en: Select Forum
ru: Выберите форум

en: Select Page
ru: Выбрать страницу

en: Select Posts to Split
ru: Выберите сообщения для разделения

en: Send Notification emails to all email addresses (comma separated ) of forum administrators when a new Reply is created.
ru: Отправить уведомления на все адреса почты (через запятую) администраторам форума при создании нового ответа.

en: Send Notification emails to all email addresses (comma separated ) of forum administrators when a new Topic is created.
ru: Отправлять письма с уведомлением по всем адресам электронной почты (через запятую ) администраторам форума при создании новой темы.

en: Send Report
ru: Послать жалобу

en: Separate tags using a comma
ru: Разделяйте теги запятыми

en: Server
ru: Сервер

en: Server "post_max_size" is
ru: Сервер "post_max_size" является

en: Server "upload_max_filesize" is
ru: Сервер "upload_max_filesize" является

en: Server Information
ru: Информация о сервере

en: Set Topic Sticky
ru: Закрепить тему

en: Set as Default
ru: Задать по умолчанию

en: Set this option value 0 if you want to show all posts under topic intro area.
ru: Выставьте эту опцию на 0, если вы хотите отобразить все посты под вводной областью топика.

en: Settings
ru: Настройки

en: Settings successfully updated
ru: Настройки успешно обновлены

en: Share
ru: Поделиться

en: Share to LinkedIn
ru: Поделиться на LinkedIn

en: Share to WhatsApp
ru: Поделиться через WhatsApp

en: Share:
ru: Поделиться:

en: Shop Account
ru: Аккаунт магазина

en: Short
ru: Короткое

en: Short Badge
ru: Краткий значок

en: Show Admin Bar for Members
ru: Показать админ бар для пользователей

en: Show Breadcrumb
ru: Показать "хлебные крошки"

en: Show Forum Page Title
ru: Показать заголовок страницы форума

en: Show Forum Statistic
ru: Показать статистику форума

en: Show Replies
ru: Показать ответы

en: Show Top Search
ru: Показать верхний поиск

en: Show Top/Menu Bar
ru: Показать верхнее меню

en: Show all forums
ru: Показать все форумы

en: Show on screen
ru: Показать на экране

en: Sign In
ru: Войти

en: Signature
ru: Подпись

en: Site Profile
ru: Профиль сайта

en: Slug
ru: Slug (слаг)

en: Social Networks
ru: Социальные сети

en: Solved
ru: Решено

en: Solved Topics
ru: Решенные темы

en: Some useful options to limit just registered users and minimize spam. These options don't affect users whose Usergroup has "Can edit member" and "Can pass moderation" permissions.
ru: Некоторые полезные опции ограничены для зарегистрированных пользователей и позволяют минимизировать спам. Эти параметры не влияют на пользователей из групп и "Может редактировать пользователей" и "Может пройти модерацию".

en: Some useful options to limit just registered users and minimize spam. This control don't affect users whose Usergroup has "Can edit member" and "Can pass moderation" permissions.
ru: Некоторые полезные опции ограничены для зарегистрированных пользователей и минимизиции спама. Это не влияет на пользователей, групп и "Может редактировать пользователей" и "Может пройти модерацию".

en: Something wrong with profile data.
ru: Что-то не так с профилем

en: Sorry, something is wrong with your data.
ru: Извините, что-то не так с вашими данными.

en: Sorry, there was an error uploading attached file
ru: Произошла ошибка при загрузке прикрепленного файла

en: Sort Search Results by
ru: Сортировать результаты поиска по

en: Spam Control
ru: Контроль спама

en: Spam Suspicion Level for Posts
ru: Уровень подозрения на спам для постов

en: Spam Suspicion Level for Topics
ru: Уровень подозрения на спам для тем

en: Specify avatar by URL
ru: Указать аватар по URL

en: Specify avatar by URL:
ru: URL аватара

en: Split
ru: Разделить

en: Split Topic
ru: Разделить Тему

en: Spoiler
ru: Спойлер

en: Standard access
ru: Стандартный доступ

en: Start Profile Synchronization
ru: Запуск синхронизацию профилей форума

en: Start typing tags here (maximum %d tags are allowed)...
ru: Начните вводить теги здесь (максимум %d тегов)...

en: Status
ru: Статус

en: Sticky Topics
ru: Прикрепленные темы

en: Stop Sending Emails to Admins on New User Registration
ru: Отключить email рассылку админам о новых зарегистрированных пользователях.

en: Styles
ru: Стили

en: Subforums
ru: Подфорумы

en: Submit
ru: Послать

en: Submit &amp; Deactivate
ru: Отправить и деактивировать

en: Subscribe confirmation email message
ru: Текст письма-подтверждения о подписке

en: Subscribe confirmation email subject
ru: Согласие на подписку

en: Subscribe for new replies
ru: Подписаться на новые ответы

en: Subscribe for new topics
ru: Подписаться на новые темы

en: Subscribe options successfully updated
ru: Параметры подписки успешно обновлены

en: Subscribe options successfully updated, but previous value not changed
ru: Параметры подписки успешно обновлены, но предыдущее значение не изменились

en: Subscribe to all new topics
ru: Подписка на все новые темы

en: Subscribe to all new topics and posts
ru: Подписка на все новые темы и сообщения

en: Subscribe to this topic
ru: Подписаться на эту тему

en: Subscribed forum or topic title
ru: Название форума или темы подписки

en: Subscriber display name
ru: Имя пользователя

en: Subscription Emails
ru: Подписка по емейл

en: Subscription Manager
ru: Менеджер подписок

en: Subscriptions
ru: Подписки

en: Success! Thank you. Please check your email and click confirmation link below to complete this step.
ru: Спасибо. Пожалуйста, проверьте вашу электронную почту и нажмите ссылку ниже, чтобы завершить этот шаг.

en: Successfully updated
ru: Успешно обновлено

en: Successfully voted
ru: Успешно проголосовали

en: Support Forum
ru: Форум поддержки

en: Synced with user role
ru: Синхронизировано с правами пользователя

en: Synch User Profiles
ru: Синхронизировать Профили

en: Synchronize
ru: Синхронизировать

en: Synchronize Users Usergroups and Roles
ru: Синхронизация групп пользователей с ролями WordPress

en: TOPIC
ru: ТЕМА

en: Table name
ru: Имя таблицы

en: Table:
ru: Таблица:

en: Tables
ru: Таблицы

en: Tag
ru: Метка

en: Tags
ru: Метки

en: Target Topic URL
ru: URL целевой темы

en: Target Topic not found
ru: Целевая тема не найдена

en: Thank you for using wpForo! wpForo is a professional bulletin board for WorPress, and the only forum software which comes with Multi-layout template system.
                                        The "Extended", "Simplified" and "Question &amp Answer" layouts fit almost all type of discussions needs. You can use wpForo for small and extremely large communities. 
                                        <br />If you found some issue or bug please open a support topic in plugin page or in our support forum at gVectors.com. If you liked wpForo please leave some good review for this plugin. We really need your good reviews. 
                                        If you didn't like wpForo please leave a list of issues and requirements you'd like us to fix and add in near future. We're here to help you and improve wpForo as much as possible.
ru: Благодарим за использование wpForo! wpForo является профессиональным форумом для WordPress, который поставляется с мульти-системой компоновки шаблонов.
                                        Варианты"расширенный", "упрощенный" и "вопрос &amp ответ" макеты подойдут практически для любой дискуссии. Вы можете использовать wpForo для малых и очень больших сообществ. 
                                        <br />Если вы нашли проблему или ошибку, пожалуйста, откройте раздел поддержки в разделе плагинов или на нашем форуме поддержки gVectors.com. Если вам понравился wpForo пожалуйста, оставьте хороший обзор на этот плагин. Нам очень нужны хорошие отзывы. 
                                        Если вам не нравится wpForo пожалуйста, оставьте список вопросов и требований, что вам хотелось бы исправить и добавить в ближайшем будущем. Мы здесь, чтобы помочь вам и улучшить wpForo.

en: Thank you for using wpForo! wpForo is a professional bulletin board for WorPress, and the only forum software which comes with Multi-layout template system. The "Extended
ru: Спасибо за использование wpForo! wpForo является профессиональным форумом для WorPress и единственным форумом, который поставляется с системой мульти шаблонов.

en: Thank you for using wpForo. wpForo is a premium forum plugin which will always be available for free. There will never be paid and pro versions of this forum board. However this is a very large and hard project so we also develop paid addons (extensions), which will financially help us to keep improving and adding new features to the free wpForo plugin. Forum addons will also be actively developed. The first addons "Advanced Media Uploader
ru: Благодарим вас за использование wpForo. wpForo является премиум плагином, но всегда будет доступен и в бесплатном варианте. Это очень большой и сложный проект, поэтому мы также разрабатываем платные аддоны (расширения), которые финансово помогут нам сохранить все улучшения и добавления новых возможностей для бесплатного wpForo.

en: Thank you for using wpForo. wpForo is a premium forum plugin which will always be available for free. There will never be paid and pro versions of this forum board. However this is a very large and hard project so we also develop paid addons (extensions), which will financially help us to keep improving and adding new features to the free wpForo plugin. Forum addons will also be actively developed. The first addons "Advanced Media Uploader", "Polls", "Private Messages" and "Ad Manager" will be available very soon. Once you got some addon and activated that, you will find settings in vertical subTabs here.
ru: Благодарим вас за использование wpForo. wpForo является премиум плагином, но всегда будет доступен и в бесплатном варианте. Это очень большой и сложный проект, поэтому мы также разрабатываем платные аддоны (расширения), которые финансово помогут нам сохранить все улучшения и добавления новых возможностей для бесплатного wpForo.

en: Thank you for your feedback!
ru: Спасибо за ваш отзыв!

en: Thank you!
ru: Спасибо!

en: The "slug" is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
ru: "Slug" это краткая и понятная URL-версия имени. Как правило, в нижнем регистре и содержит только буквы, цифры и дефисы

en: The note text and the label of this checkbox can be managed in Forums > Phrases admin page. Search the label phrase, click on edit button and change it.
ru: Тексты этого флажка можно редактировать в Консоль > Форумы > Фразы странице администратора. Найдите фразу и нажмите на кнопку Изменить.

en: The plugin is great, but I need specific features
ru: Плагин отличный, но мне нужны другие функции

en: The plugin is not working
ru: Плагин не работает

en: The plugin works very slow
ru: Плагин работает очень медленно

en: The position in the menu order wpForo should appear.
ru: Позиция в меню вашей админки WP, где wpForo должен отображаться.

en: The setTimestamp() method of PHP DateTime class is not available. Please make sure you use PHP 5.4 and higher version on your hosting service.
ru: Метод setTimestamp () класса PHP DateTime недоступен. Пожалуйста, убедитесь,что вы используете PHP 5.4 и выше версии на вашем хостинге.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form
ru: Загружаемый файл превышает значение MAX_FILE_SIZE, указанное для данной HTML-формы

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini
ru: Загружаемый файл превышает значение upload_max_filesize в php.ini.

en: The uploaded file size is too big
ru: Размер загружаемого файла слишком велик

en: The uploaded file was only partially uploaded
ru: Файл загружен не полностью

en: Theme file not readable
ru: Файл темы нечитаем

en: Theme options successfully updated
ru: Опции темы успешно обновлены

en: Themes
ru: Темы

en: This access is usually used for
ru: Этот доступ обычно используется для

en: This action changes topic URL. Once the topic is moved to other forum the old URL of this topic will no longer be available.
ru: Это действие изменит URL-адрес темы. Как только тема будет перемещена на другой форум, старый URL этой темы больше не будет доступен.

en: This action will also delete all sub-forums, topics and replies.
ru: Также это действие удалит все подразделы, темы и ответы.

en: This email address is already registered. Please insert another
ru: Этот адрес электронной почты уже зарегистрирован. Пожалуйста, используйте другой.

en: This email address is already registered. Please insert another.
ru: Этот адрес электронной почты уже зарегистрирован. Пожалуйста, введите другой.

en: This feature is useful if you're adding content before or after [wpforo] shortcode in page content. Also it useful if forum is loaded before website header, on top of the front-end.
ru: Эта функция полезна, если вы добавляете содержание до или после шорткода [wpforo] на странице. Также полезно, если форум будет загружен перед заголовком сайта, в шапке.

en: This is a forum description. This content will be displayed under forum title on the forum list.
ru: Это описание форума. Содержимое будет отображаться под названием форума.

en: This is a simple category / section
ru: Это простая категория / раздел

en: This is a simple parent forum
ru: Это простой родительский форум

en: This message comes from post reporting pop-up form.
ru: Это сообщение идет из поста во всплывающей форме.

en: This message will be displayed when a non-permitted forum member clicks on attached file link in topic and posts.
ru: Это сообщение будет отображаться пользователю, которому не разрешено пользоваться ссылками.

en: This notification is only visible for the website administrators. It will be automatically disabled once some antispam solution is enabled. If you don't use wpForo registration form or you're sure, that you have an antispam solution just click the [dismiss] button.
ru: Это уведомление отображается только для администраторов форума. Оно будет автоматически отключено, как только будет включено какое-либо решение против спам регистрации. Если вы не используете форму для регистрации wpForo или уверены, что у вас есть решение для защиты от спама, просто нажмите кнопку [закрыть].

en: This option adds topic subscription checkbox next to new topic and post submit button.
ru: Этот параметр добавляет опцию подписки на тему рядом с кнопкой "Отправить".

en: This option depends on "Enable Member Rating Titles" parent option, witch located in wpForo Settings > Features Tab
ru: Этот параметр зависит от "Включить заголовки рейтингов для пользователей" родительского пункта, расположенный в wpForo Настройка > закладка Особенности

en: This option depends on "Enable Member Rating" parent option, witch located in wpForo Settings > Features Tab
ru: Этот параметр зависит от "Включить рейтинг пользователей" родительского пункта, расположенный в wpForo Настройка > закладка Особенности

en: This option doesn't affect website admins.
ru: Этот параметр не влияет на администраторов сайта.

en: This option has disabled because you have more than 50 users in this group.
ru: Эта опция отключена так как в этой группе больше 50 пользователей.

en: This option is not synced with WordPress "Anyone can register" option in Dashboard > Settings > General admin page. If this option is enabled new users will always be able to register.
ru: Эта опция не синхронизирована с опцией WordPress "каждый может регистрироваться" в панели администратора > настройки> общие. Если эта функция включена, новые пользователи будут всегда иметь возможность зарегистрироваться

en: This option is only related to XML language files. You should upload a translation XML file to have a new language option in this drop-down. If you are using PO/MO translation files you should change WordPress Language in Dashboard > Settings admin page to load according translation for wpForo.
ru: Этот параметр имеет смысл только для XML файлов. Вы должны загрузить перевод в XML-файле для выбора. Если вы используете РО/MO файлы перевода, вы должны изменить язык WordPress в Панель управления > Параметры администратора страницы, чтобы загрузить перевод wpForo.

en: This option will disable WordPress on front-end. Only forum pages and excluded post/pages will be available. wpForo will look like as a stand-alone forum.
ru: Эта опция отключит WordPress на главной. Будут доступны только страницы форума. wpForo будет выглядеть полностью как отдельный форум.

en: This option will disable WordPress on front-end. Only forum pages will be available. wpForo will look like as a stand-alone forum.
ru: Эта опция отключит WordPress для настройки главной страницы. Только страницы форума могут быть использованы.

en: This post is currently unapproved. You can approve posts in Dashboard &raquo; Forums &raquo; Moderation admin page.
ru: Этот пост не утвержден. Сделайте это в &raquo; Forums &raquo; Страница модерации.

en: This post successfully deleted
ru: Пост удален

en: This post successfully edited
ru: Пост отредактирован

en: This post was modified %s by %s
ru: Это сообщение было изменено %s от %s

en: This process may take a few seconds or dozens of minutes, it depends on database forum size and on server resources. Please be patient and don't close this page. If you got 500 Server Error please don't worry, the data updating process is still working in MySQL server.
ru: Этот процесс займет несколько секунд или много минут, все зависит от размера базы данных форума и ресурсов сервера. Сохраняйте терпение и не закрывайте эту страницу. Если вы столкнетесь с ошибкой 500 Ошибка сервера, пожалуйста не волнуйтесь, процесс обновления базы данных все равно будет выполняться на сервере в системе MySQL.

en: This process may take a few seconds or dozens of minutes, please be patient and don't close this page.
ru: Этот процесс может занять несколько секунд или десятки минут, пожалуйста, будьте терпеливы и не закрывайте эту страницу.

en: This process may take a few seconds or dozens of minutes, please be patient and don't close this page. Database backup is not required. If you got 500 Server Error please don't worry, the data updating process is still working in MySQL server.
ru: Этот процесс может занять несколько секунд или десятки минут, пожалуйста, будьте терпеливы и не закрывайте эту страницу. Резервное копирование базы данных не требуется. Если вы получили 500 Server Error, пожалуйста, не волнуйтесь, процесс обновления данных все еще работает на сервере MySQL.

en: This process may take a few seconds or dozens of minutes, please be patient and don't close this page. If you got 500 Server Error please don't worry, the data updating process is still working in MySQL server.
ru: Этот процесс может занять несколько секунд или десятки минут, пожалуйста, будьте терпеливы и не закрывайте страницу. Если вы получите Ошибку сервера 500, пожалуйста, не беспокойтесь: процесс обновления данных все еще работает на MySQL сервере.

en: This tool is designed to find attachment which have been uploaded by spammers. The tool checks most common spammer filenames and suggest to delete but you should check one by one and make sure those are spam files before deleting.
ru: Этот инструмент предназначен для поиска вложений, которые были загружены спамерами. Инструмент проверяет самые распространенные имена спамеров и предлагает удалить, но вы должны проверить и убедиться, что это именно спам перед удалением.

en: This topic doesn't exist or you don't have permissions to see that.
ru: Этот раздел не существует или у вас нет прав доступа

en: This topic is currently unapproved. You can approve topics in Dashboard &raquo; Forums &raquo; Moderation admin page.
ru: Этот пост сейчас не утвержден. Можно сделать это в &raquo; Forums &raquo; Страница модерации.

en: This topic successfully deleted
ru: Тема удалена

en: This topic was modified %s by %s
ru: Тема была редактированна %s от %s

en: Threads
ru: Темы

en: Timezone
ru: Часовой пояс

en: Title
ru: Заголовок

en: Title for Guests
ru: Заголовок для гостей

en: Title for Users
ru: Заголовок для пользователей

en: To start using reCAPTCHA, you need to sign up for an API key pair for your site.
ru: Чтобы начать использовать reCAPTCHA, вам нужно получить пару API ключей для вашего сайта.

en: Tools
ru: Инструменты

en: Tools &gt; Antispam Tab
ru: Инструменты &gt; Antispam

en: Tools: Move, Split, Merge
ru: Инструменты: перемещение, разделение, слияние тем

en: Topic Author
ru: Автор темы

en: Topic Counts
ru: Число тем

en: Topic Icons
ru: Иконки тем

en: Topic Move Error
ru: Ошибка перемещения темы

en: Topic RSS Feed
ru: RSS-лента топика

en: Topic Tag
ru: Ярлык темы

en: Topic Tag:
ru: Метки темы:

en: Topic Tags
ru: Метки темы

en: Topic Title
ru: Заголовок темы

en: Topic add error
ru: Ошибка добавления темы

en: Topic and Post Moderation
ru: Mодерация тем и записей

en: Topic content maximum length
ru: Максимальная длина топика.

en: Topic content minimum length
ru: Минимальная длина топика

en: Topic delete error
ru: Ошибка удаления темы

en: Topic edit error
ru: Ошибка редактирования темы

en: Topic first post data not found.
ru: Первая запись темы не найдена.

en: Topic first post not found.
ru: Первая запись темы не найдена.

en: Topic link
ru: Ссылка на тему

en: Topic not found.
ru: Тема не найдена.

en: Topic once split cannot be unsplit. The first post of new topic becomes the earliest reply.
ru: Тема после разделения не может быть соединена. Первый пост новой темы станет самый ранний ответ.

en: Topic subscription option on post editor
ru: Опция подписки на пост редактора

en: Topic subscription option on post editor - checked/enabled
ru: Опция подписки на тему для редактора поста - проверить/включить

en: Topic successfully moved
ru: Тема перемещена

en: Topic successfully updated
ru: Тема обновлена

en: Topic title
ru: Заголовок темы

en: Topics
ru: Темы

en: Topics &amp; Posts
ru: Темы и посты

en: Topics RSS Feed
ru: RSS лента тем

en: Topics delete error
ru: Ошибка удаления тем

en: Topics once merged cannot be unmerged. This topic URL will no longer be available.
ru: Темы, которые были соединены, не могут быть отсоединены. URL-адрес этой темы больше не будет доступен.

en: Total Size
ru: Общий размер

en: Translation
ru: Перевод

en: Turn WordPress to wpForo
ru: Переключить WordPress на wpForo

en: Type
ru: Тип

en: Unapprove
ru: Отклонить

en: Unapproved
ru: Не утверждено

en: Unapproved Posts
ru: Неодобренные записи

en: Uninstall
ru: Деинсталляция

en: Unknown upload error
ru: Неизвестная ошибка при загрузке

en: Unread Posts
ru: Непрочитанные

en: Unsolved
ru: Не решено

en: Unsolved Topics
ru: Нерешенные темы

en: Unsubscribe
ru: Отписаться

en: Update
ru: Обновить

en: Update Forums Statistic
ru: Обновить статистику форума

en: Update Options
ru: Обновить опции

en: Update Subscriptions
ru: Обновить подписки

en: Update Topics Statistic
ru: Обновить Темы

en: Update Users Statistic
ru: Обновить статистику пользователей

en: Update post dates (current date) to allow append posts to the end of the target topic.
ru: Обновить даты публикации (текущая дата), чтобы разрешить добавление записей в конец целевой темы.

en: Update post titles with target topic title.
ru: Обновить заголовки сообщений с заголовком целевой темы.

en: Updated Successfully!
ru: Успешно обновлено!

en: Upload an avatar
ru: Загрузить аватару

en: Use as Category
ru: Использовать как категорию

en: Use comments to ask for more information or suggest improvements. Avoid answering questions in comments.
ru: Используйте комментарии, чтобы узнать детали или предложить улучшения. Но избегайте ответов на вопросы в комментариях.

en: Use greater than 5 - below Posts, 10 - below Media, 15 - below Links, 20 - below Pages, 25 - below comments, 60 - below first separator, 65 - below Plugins, 70 - below Users, 75 - below Tools, 80 - below Settings, 100 - below second separator
ru: Значение больше 5 - под Записи, 10 - под Медиафайлы, 15 - под Ссылки, 20 - под Страницы, 25 - под Комментарии, 60 - под первым разделителем, 65 - под Плагины, 70 - под Пользователи, 75 - под Инструменты, 80 - под Настройки, 100 - под вторым разделителем

en: Use this option only if you have set other pages for authorization. 
                            wpForo doesn't change its own URLs, these options are only for other plugin compatibility. 
                            For example, if you use BuddyPress or Ultimate Member plugin you can set these values:
ru: Используйте этот параметр, только если вы установили другие страницы для авторизации. 
                            wpForo не меняет свои собственные URL-адреса, эти параметры только для совместимости других плагинов. 
                            Например, если вы используете BuddyPress или Ultimate плагины можно задать эти значения:

en: User
ru: Пользователь

en: User Group
ru: Группа пользователей

en: User Groups
ru: Группы пользователей

en: User Groups Secondary
ru: Вторичная Группа

en: User ID
ru: ID пользователя

en: User Reputation
ru: Репутация пользователя

en: User Title
ru: Заголовок для пользователя

en: User custom field update failed
ru: Ошибка обновления данных пользователя

en: User data update failed
ru: Ошибка обновления пользовательских данных

en: User delete error
ru: Ошибка удаления пользователя

en: User group add error
ru: Ошибка добавления группы пользователей

en: User group edit error
ru: Ошибка редактирования группы пользователей

en: User group successfully added
ru: Группа пользователей добавлена

en: User group successfully edited
ru: Группа пользователей удалена

en: User is New (under hard spam control) during
ru: Новый пользователь (под спам контролем)

en: User profile update failed
ru: Не удалось обновить профиль пользователя

en: User registration is disabled
ru: Регистрация новых пользователей отключена

en: User successfully deleted from wpforo
ru: Пользователь удален из wpforo

en: Usergroup Color
ru: Цвет группы

en: Usergroup Name
ru: Имя группы участников

en: Usergroup has been successfully deleted.
ru: Группа пользователей была успешно удалена.

en: Usergroup has been successfully deleted. All users of this usergroup have been moved to the usergroup you've chosen
ru: Группа пользователей была успешно удалена. Все пользователи этой группы были перемещены в выбранную Вами группу

en: Usergroups
ru: Группы участников

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Username exists. Please insert another.
ru: Имя пользователя существует. Пожалуйста, введите другое.

en: Username is missed.
ru: Отсутствует имя участника

en: Username length must be between 3 characters and 15 characters.
ru: Имя участника должно содержать от 3 до 15 символов

en: Username length must be between 3 characters and 30 characters.
ru: Имя участника должно содержать от 3 до 15 символов

en: Username: [user_login]
    
    To set your password, visit the following address:
    
    [set_password_url]
ru: Имя пользователя: [user_login]
    Чтобы установить пароль, перейдите по следующей ссылке:
    [set_password_url]

en: Users
ru: Пользователи

en: Users get the Default Usergroup on registration
ru: Пользователи получают группу по умолчанию при регистрации

en: Users will be join this usergroup
ru: Пользователи будут добавлены в эту группу

en: Version
ru: Версия

en: View
ru: Просмотр

en: View all Addons
ru: Смотреть все дополнения

en: View all tags (%d)
ru: Все тэгы (%d)

en: View entire post
ru: Показать пост целиком

en: View the latest post
ru: Показать новейшие посты

en: View users list in this usergroup
ru: Показать список пользователей в этой группе

en: Views
ru: Просмотры

en: Views Count
ru: Число просмотров

en: Visit Forum
ru: Посетить Форум

en: Votes
ru: Голоса

en: Website
ru: Сайт

en: Website name
ru: Название сайта

en: Welcome Message
ru: Приветственное сообщение

en: Welcome back %s!
ru: С возвращением %s!

en: Welcome to our Community!
ru: Добро пожаловать в наше сообщество!

en: Welcome to wpForo
ru: Добро Пожаловать в wpForo

en: Welcome!
ru: Добро пожаловать!

en: What kind of problems do you have?
ru: Какие у вас проблемы?

en: What part of design you don't like or want to change?
ru: Какую часть дизайна вы не любите или хотите изменить?

en: What should be done with wpForo content owned by these users?
ru: Что должно быть сделано с содержанием wpForo принадлежащим этим пользователям?

en: What should be done with wpForo content owned by this user?
ru: Что должно быть сделано с содержанием wpForo, принадлежащие этому пользователю?

en: What type of features you want to be in the plugin?
ru: Какие функции вы хотите иметь в плагине?

en: WordPress Login Form
ru: wpForo Login Form

en: WordPress Registration Form
ru: WordPress логин форм

en: WordPress Reset Password Form
ru: WordPress форма изменения пароля

en: WordPress plugin
ru: Плагин WordPress

en: Wordpress avatar system
ru: Аватары Wordpress

en: Working
ru: Работает

en: Write here . . .
ru: Пишите здесь...

en: Write message
ru: Написать сообщение

en: Wrong post data
ru: Неверные данные сообщения

en: YES
ru: ДА

en: Yes
ru: Да

en: You
ru: Вы

en: You are already voted this post
ru: Вы уже голосовали в этом сообщении

en: You are currently running
ru: Уже работает

en: You are not allowed to attach this file type
ru: Вы не можете прикрепить этот тип файла

en: You are not allowed to edit this post
ru: Вы не можете редактировать этот пост

en: You are not permitted to subscribe here
ru: Вы не можете подписаться здесь

en: You are not permitted to view this attachment
ru: У вас нет прав для просмотра вложений

en: You can find all icons
ru: Вы можете найти все иконки

en: You can go to %s page or Search here
ru: Вы можете перейти на страницу %s или искать здесь

en: You can manage WordPress date and time format in WordPress Settings > General admin page.
ru: Вы можете управлять WordPress форматом даты и времени используя WordPress - Настойки - Общие.

en: You can not set this value more than "upload_max_filesize" and "post_max_size". If you want to increase server parameters please contact to your hosting service support.
ru: Вы не можете установить это значение больше, чем "upload_max_filesize" и "post_max_size". Если вы хотите увеличить параметры сервера, пожалуйста, обратитесь к вашему хостеру.

en: You can permanently disable this message in Dashboard > Forums > Features admin page.
ru: Вы можете навсегда отключить это сообщение в админ странице Форумы > Настройки > Детали(функции).

en: You do not have permission to view this page
ru: У вас нет разрешения на просмотр этой страницы

en: You don't have permission to create post in this forum
ru: У Вас нет прав добавлять сообщения на этот форум

en: You don't have permission to create topic into this forum
ru: У Вас нет прав добавлять тему на этот форум

en: You don't have permission to delete post from this forum
ru: У Вас нет права удалять сообщения с этого форума

en: You don't have permission to delete topic from this forum
ru: У Вас нет права удалять тему с этого форума

en: You don't have permission to edit post from this forum
ru: У Вас нет права редактировать сообщения этого форума

en: You have a new notification
ru: Есть новое уведомление

en: You have been banned. Please contact the forum administrator for more information.
ru: Вы были забанены. Пожалуйста, обратитесь к администраторам форума за дополнительной информацией.

en: You have been mentioned in forum post
ru: Вы были упомянуты в сообщении на форуме

en: You have been successfully subscribed
ru: Подписка оформлена

en: You have been successfully unsubscribed
ru: Подписка удалена

en: You have new notifications
ru: Есть новые уведомления

en: You have no new notification
ru: У вас нет новых уведомлений

en: You have no new notifications
ru: У вас нет новых уведомлений

en: You have no permission to edit this topic
ru: У Вас нет прав редактировать эту тему

en: You successfully replied
ru: Ответ добавлен

en: Your Answer
ru: Ваш ответ

en: Your forum successfully added
ru: Форум добавлен

en: Your forum successfully deleted
ru: Форум удален

en: Your name
ru: Ваше имя

en: Your profile data have been successfully updated.
ru: Данные вашего профиля были обновлены.

en: Your question
ru: Ваш вопрос

en: Your subscription for this item could not be confirmed
ru: Подписка для этого элемента не может быть подтверждена

en: Your topic successfully added
ru: Ваша тема добавлена

en: [blogname] New User Registration
ru: [blogname] Новый пользователь

en: [blogname] Your username and password info
ru: [blogname] Ваш логин и пароль

en: account
ru: аккаунт

en: activity
ru: активность

en: add
ru: добавить

en: add_new
ru: добавить _новый

en: approve
ru: одобрить

en: approved
ru: одобренно

en: are you sure you want to delete?
ru: вы уверены, что хотите удалить?

en: at least
ru: как минимум

en: by
ru: от

en: by %s
ru: от %s

en: close
ru: закрыть

en: configure
ru: настроитe

en: confirm password
ru: подтвердить пароль

en: days ago
ru: дней назад

en: default (#15)
ru: по умолчанию

en: delete
ru: удалить

en: edit
ru: редактировать

en: edit profile
ru: редактировать профиль

en: edit user
ru: редактировать пользователя

en: email for feedback
ru: электронная почта для обратной связи

en: file(s)
ru: файл(ы)

en: filter by group
ru: фильтр по группе

en: filter by package
ru: фильтр по наборам

en: filter by status
ru: фильтр по статусу

en: first
ru: прежде всего

en: forum link
ru: ссылка на форум

en: forums
ru: форумы

en: here
ru: здесь

en: in forum
ru: Форум

en: is Default
ru: По умолчанию

en: is not installed! For an advanced Spam Control please install Akismet antispam plugin, it works well with wpForo Spam Control system. Akismet is already integrated with wpForo. It'll help to filter posts and protect forum against spam attacks.
ru: не установлено! Для контроля спама пожалуйста, установите антиспам плагин akismet, он хорошо работает с системой управления wpForo спам. Akismet уже интегрированы с wpForo. Это поможет фильтровать посты и защитить форум от спам-атак.

en: item
ru: элемент

en: like
ru: нравится

en: login
ru: вход

en: logout
ru: выход

en: matches
ru: совпадения

en: members
ru: участники

en: minutes
ru: минут

en: my profile
ru: мой профиль

en: new password
ru: новый пароль

en: new password again
ru: новый пароль повторно

en: next
ru: следующий

en: old password
ru: старый пароль

en: one URL per line
ru: один адрес в строке

en: open
ru: открыть

en: phrase_key
ru: phrase_ключ

en: phrase_value
ru: phrase_значение

en: posted
ru: Опубликовано

en: posts
ru: посты

en: prev
ru: Предыдущий

en: private
ru: приватный

en: public
ru: публичный

en: reCAPTCHA Settings
ru: Настройки reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Theme
ru: Вид reCAPTCHA

en: reCAPTCHA protects you against spam and other types of automated abuse. It makes secure topic and post editors when Guest Posting is allowed, also it protects login and registration forms against spam attacks.
ru: reCAPTCHA защищает вас от спама и других видов автоматического злоупотребления. Он делает безопасными редакторы тем и постов, когда допускается гостевая публикация, а также защищает форм входа и регистрации от спам- атак.

en: register
ru: зарегистрироваться

en: removed link
ru: ссылка удалена

en: replies
ru: ответы

en: save
ru: сохранить

en: set 0 to remove this limit
ru: установите 0, чтобы снять этот лимит

en: show %d more comments
ru: показать больше комментариев (%d)

en: sticky
ru: закреплено

en: subscriptions
ru: подписки

en: support topic
ru: тема поддержки

en: the layout you want
ru: вид (макет), который вы хотите

en: topics and posts
ru: Темы и сообщения

en: unapprove
ru: отклонить

en: unapproved
ru: неодобренно

en: unlike
ru: убрать лайк

en: unsticky
ru: не прикрепленный

en: update
ru: обновление

en: use default link color
ru: использовать цвет ссылок по умолчанию

en: usergroup
ru: группа

en: view
ru: вид

en: view all posts
ru: просмотреть все записи

en: view all questions
ru: посмотреть все вопросы

en: view all topics
ru: посмотреть все темы

en: wpForo Addons
ru: wpForo Дополнения

en: wpForo Dashboard
ru: Консоль wpForo

en: wpForo Database Update Problem - Action Required!
ru: Проблема обновления базы данных wpForo - требуется действие!

en: wpForo Forum Installation |
ru: Установка форума wpForo |

en: wpForo Login Form
ru: wpForo логин форм

en: wpForo Menu
ru: Меню wpForo

en: wpForo Navigation
ru: wpForo Навигация

en: wpForo PageID doesn't exist. Forums will not be loaded, please read this
ru: Не существует wpForo PageID. Форумы не будут загружены, пожалуйста, прочтите это

en: wpForo Registration Form
ru: wpForo форма регистрации

en: wpForo Reset Password Form
ru: wpForo форма изменения пароля

en: wpForo Sidebar
ru: Сайдбар wpForo

en: wpForo User Timezone
ru: Временная зона пользователя wpForo

en: wpForo Usergroup
ru: Группа пользователей wpForo

en: wpForo Website
ru: wpForo Сайт

en: wpForo has not found any protection solution against spam user registration on the forum registration form. Please %1$s and enable the %2$s antibot protection in %3$s or install other alternative %4$s to avoid registration of spam users.
ru: wpForo не нашёл никаких программ защиты от спама в форме регистрации пользователей форума. Пожалуйста, %1$s и включите %2$s антиспам в %3$s или установите другой альтернативный %4$s, чтобы избежать регистрации спам-пользователей.

en: {new}
ru: новое

en: {number}B
ru: млрд.

en: {number}K
ru: тыс.

en: {number}M
ru: млн.

en: {number}T
ru: трлн.
