Plugins - wpForo Forum - Stable (latest release) - en to it translation catalogue (1703 entries)

en: Syntax highlighting for forum posts, automatic language detection and multi-language code highlighting.
it: Evidenziazione della sintassi per i post del forum, rilevamento automatico della lingua e evidenziazione del codice multilingue.

en: Allows you to create topic prefixes and prefix groups to categorize topics. Also, it allows you to add, edit, delete topic tags and convert them to prefixes.
it: Consente di creare prefissi di argomenti e gruppi di prefissi per classificare gli argomenti. Inoltre, ti consente di aggiungere, modificare, eliminare tag di argomenti e convertirli in prefissi.

en: Your user level does not have appropriate permission to view the content
it: Il tuo livello utente non dispone dell'autorizzazione appropriata per visualizzare il contenuto

en: You do not have permission to view the content
it: Non disponi dell'autorizzazione per visualizzare il contenuto

en: Can enter topic
it: Puoi entrare nell'argomento

en: Can enter forum
it: Puoi entrare nel forum

en: No Title
it: Nessun Titolo

en: Reply Editor
it: Rispondi all'Editor

en: Bottom
it: Basso

en: Top
it: Alto

en: Toolbar Location in Editor
it: Posizione della barra degli strumenti nell'editor

en: Forum SEO Description
it: Descrizione del forum SEO

en: You can use the asterisk (*) in any URL segment to match certain patterns. For example, https://example.com/community/news/* would match all subforums and topics of the New forum: https://example.com/community/news/sport/. If you want to hide the whole forum from indexing of search engines you can use the asterisk after your forum base URL: https://example.com/community/*
it: Puoi utilizzare l'asterisco (*) in qualsiasi segmento di URL per abbinare determinati pattern. Ad esempio, https://example.com/community/news/* corrisponderebbe a tutti i forum secondari e agli argomenti del nuovo forum: https://example.com/community/news/sport/. Se desideri nascondere l'intero forum dall'indicizzazione dei motori di ricerca, puoi utilizzare l'asterisco dopo l'URL di base del forum: https://example.com/community/*

en: Enable Options Cache
it: Abilita la cache delle opzioni

en: wpForo Polls addon is disabled!
it: L'add-on wpForo Polls è disabilitato!

en: Update CSS >>
it: Aggiorna CSS >>

en: Please update wpForo addons CSS style to make compatible with the current version of wpForo.
it: Aggiornare gli stili CSS degli add-on di wpForo per renderli compatibili con la versione corrente di wpForo.

en: Action Required!
it: Azione necessaria!

en: dismiss
it: ignora

en:  Your addon version is not compatible with the current version of wpForo. Please update the addon or downgrade wpForo to 1.7.7
it: La tua versione dell'add-on non è compatibile con la versione attuale di wpForo. Aggiornare l'add-on o effettuare il downgrade di wpForo a 1.7.7

en: Can reply to own topic
it: Può rispondere alla propria discussione

en: Ultimate Member Profile for the whole website including forum.
it: Profilo di Ultimate Member per l'intero sito web incluso il forum.

en: BuddyPress Profile for the whole website including forum.
it: Profilo BuddyPress per l'intero sito web incluso il forum.

en: wpForo Profile for the whole website including forum, comment authors, post authors and etc...
it: Profilo di wpForo per l'intero sito web incluso il forum, gli autori dei commenti, gli autori degli articoli ecc..

en: wpForo Profile only for the forum, WordPress Profile for others, including comment authors, post authors and etc...
it: Profilo wpForo solo per il forum, Profilo WordPress per altro, incluso gli autori del commenti, gli autori degli articoli ecc...

en: Profile Page
it: Pagina profilo

en: Mentioned post excerpt
it: Riassunto del post menzionato

note: Author of the plugin
en: gVectors Team
it: Team gVectors

en: Overwrite WordPress Reset Password Emails
it: Sovrascrivi Email della reimpostazione della password di WordPress

en: Short
it: Breve

en: Full
it: Completo

en: Protect your forum from spam user registration!
it: Proteggi il forum da registrazione utenti spam!

en: Synced with user role
it: Sincronizzato con il ruolo dell'utente

en: Create Account
it: Crea account

en: configure
it: configura

en: I got it, please dismiss this message
it: Ho capito, ignora questo messaggio

en: No new posts found
it: Nessun nuovo post trovato

en: Please note, that forums can be displayed with different layouts %1$s, just edit the top category (blue panel) and set %2$s. Child forums inherit the top category (blue panel) layout.
it: Si prega di notare che i forum possono essere visualizzati con diversi layout %1$s, basta modificare la categoria superiore (pannello blu) e impostare %2$s. I forum figli ereditano il layout della categoria superiore (pannello blu).

en: the layout you want
it: il layout desiderato

en: Admin Control Panel
it: Pannello di controllo amministratore

en: Delete Forum Cache
it: Elimina la cache forum

en: Forum Menu
it: Menu Forum

en: Post Moderation
it: Moderazione post

en: Change Color Style
it: Cambia stile colore

en: Add New Category or Forum
it: Aggiungi nuova categoria o forum

en: This notification is only visible for the website administrators. It will be automatically disabled once some antispam solution is enabled. If you don't use wpForo registration form or you're sure, that you have an antispam solution just click the [dismiss] button.
it: Questa notifica è visibile solo per gli amministratori del sito Web. Verrà disabilitato automaticamente una volta attivata una soluzione antispam. Se non si utilizza wpForo modulo di registrazione o si è sicuri, che si dispone di una soluzione antispam basta fare clic sul pulsante [ignora].

en: WordPress plugin
it: Plugin WordPress

en: Tools &gt; Antispam Tab
it: Strumenti &gt; Scheda Antispam

en: wpForo has not found any protection solution against spam user registration on the forum registration form. Please %1$s and enable the %2$s antibot protection in %3$s or install other alternative %4$s to avoid registration of spam users.
it: wpForo non ha trovato alcuna soluzione di protezione contro la registrazione degli utenti di spam sul modulo di registrazione del forum. Si prega di %1$s e attivare la protezione antibot %2$s in %3$s o installare altre alternative %4$s per evitare la registrazione degli utenti di spam.

en: New notification from %1$s, %2$s
it: Nuova notifica da %1$s, %2$s

en: New Notification
it: Nuova notifica

en: %1$s has mentioned you, %2$s
it: %1$s ti ha menzionato, %2$s

en: New User Mentioning
it: Nuovo utente menzionato

en: You have a new notification
it: Hai una nuova notifica

en: You have new notifications
it: Hai nuove notifiche

en: Share to LinkedIn
it: Condividi su LinkedIn

en: Share to WhatsApp
it: Condividi su WhatsApp

en: IMPORTANT! The forum registration form is probably under risk of spam attacks. Please configure wpForo built-in %s antibot for registration form to avoid spam registrations. If you don't use the forum registration form or you are sure that your registration forms are secured, just click on (x) button to dismiss this message.
it: IMPORTANTE! Il modulo di registrazione al forum è probabilmente a rischio di attacchi spam. Si prega di configurare wpForo built-in %s antibot per il modulo di registrazione per evitare registrazioni di spam. Se non utilizzate il modulo di registrazione del forum o siete sicuri che i vostri moduli di registrazione siano sicuri, cliccate sul pulsante (x) per eliminare questo messaggio.

en: Display [new] indicator
it: Visualizza indicatore [nuovo]

en: Display Only Unread Posts
it: Visualizza solo post non letti

en: Change
it: Cambia

en: Change usergroup to…
it: Cambia gruppo utente in…

en: Frontend Admin Control Panel
it: Pannello di controllo di amministrazione frontend

en: If you have enabled this option, after registering, the admin will not receive an email notification for newly registered user.
it: Se avete attivato questa opzione, dopo la registrazione, l'amministratore non riceverà una notifica via e-mail per l'utente appena registrato.

en: Stop Sending Emails to Admins on New User Registration
it: Interrompere l'invio di e-mail agli amministratori al momento della registrazione di un nuovo utente

en: Overwrite WordPress New User Registration Email for Users
it: Sovrascrivere l'email di registrazione di nuovi utenti WordPress per gli utenti

en: Overwrite WordPress New User Registration Email for Admins
it: Sovrascrivi l'e-mail di registrazione del nuovo utente di WordPress per gli amministratori

en: Go to first unread post
it: Vai al primo messaggio non letto

en: New down vote from %1$s, %2$s
it: Nuovo voto negativi da %1$s, %2$s

en: New Down Vote
it: Nuovo voto negativo

en: New up vote from %1$s, %2$s
it: Nuovo voto positivo da %1$s, %2$s

en: New Up Vote
it: Nuovo voto positivo

en: New like from %1$s, %2$s
it: Nuovo mi piace da %1$s, %2$s

en: New Like
it: Nuovo mi piace

en: New reply from %1$s, %2$s
it: Nuova risposta da %1$s, %2$s

en: You have no new notifications
it: Non hai nuove notifiche

en: You have no new notification
it: Non hai nuove notifiche

en: Clear all
it: Cancella tutti

en: Notifications
it: Notifiche

en: Default avatar
it: Avatar predefinito

en: Theme reset success
it: Tema reimpostato correttamente

en: Theme reset error
it: Errore nella reimpostazione del tema

en: Theme delete success
it: Tema eliminato correttamente

en: Theme delete error
it: Errore nell'eliminazione del tema

en: Theme install success
it: Tema installato correttamente

en: Theme install error
it: Errore nell'installazione del tema

en: Theme activate success
it: Tema attivato correttamente

en: Theme activate error
it: Errore nell'attivazione del tema

en: Refer topics to first unread post
it: Riferisci gli argomenti al primo post non letto

en: Display with avatars
it: Mostra con avatar

en: Hide this widget for guests
it: Nascondi questo widget per gli ospiti

en: Hide buttons
it: Nascondi pulsanti

en: Hide user data
it: Nascondi i dati dell'utente

en: Hide notification bell
it: Nascondi campanello notifiche

en: Hide user name
it: Nascondi nome utente

en: Hide avatar
it: Nascondi avatar

en: Title for Guests
it: Titolo per ospiti

en: Title for Users
it: Titolo per gli utenti

en: Join Us!
it: Unisciti a noi!

en: Front - Can access to attachments
it: Front - Può accedere agli allegati

en: Last Login
it: Ultimo accesso

en: Delete User
it: Elimina utente

en: Unban
it: Sblocca

en: Are you sure, you want to UNBAN this user?
it: Sei sicuro di voler SBLOCCARE questo utente?

en: Unban User
it: Sblocca utente

en: Ban
it: Bloccato

en: Are you sure, you want to BAN this user?
it: Sei sicuro di voler BLOCCARE questo utente?

en: Ban User
it: Blocca utente

en: Edit Profile
it: Modifica profilo

en: Edit User
it: Modifica utente

en: All Users
it: Tutti gli utenti

en: Private
it: Privato

en: Created
it: Creato

en: Created By
it: Creato da

en: Unapprove
it: Non approvare

en: Approve
it: Approva

en: YES
it: SÌ

en: POST
it: MESSAGGIO

en: TOPIC
it: ARGOMENTO

en: This option has disabled because you have more than 50 users in this group.
it: Questa opzione è stata disabilitata perché ci sono più di 50 utenti in questo gruppo.

en: Translation
it: Traduzione

en: Original
it: Originale

en: Package
it: Pacchetto

en: Language
it: Lingua

en: Display User Notification Bell on Menu Bar
it: Visualizzare l'icona di notifica dell'utente sulla barra dei menu

en: Enable User Notification Live Update
it: Attivare l'aggiornamento in tempo reale delle notifiche degli utenti

en: Enable User Notification
it: Attivare la notifica utente

en: Adds [new] button at the and of topic links, which jumps to the first unread post.
it: Aggiunge il pulsante [nuovo] alla fine dei link agli argomenti, che va al primo messaggio non letto.

en: Jump to First Unread Post with [new] Button in Topic Link
it: Vai al primo messaggio non letto con il pulsante [nuovo] nel link all'argomento

en: If this option is enabled, all topic links on forums page and on topics page will refer to the first unread post. This behavior is only enabled for logged-in users.
it: Se l'opzione è attivata, tutti i link agli argomenti nella pagina del forum e nella pagina degli argomenti si riferiscono al primo messaggio non letto. Questo comportamento è abilitato solo per gli utenti registrati.

en: Topic Links Jump to First Unread Post
it: Link agli argomenti Vai al primo articolo non letto

en: don't stop or close browser
it: non fermare o chiudere il browser

en: All
it: Tutto

en: Adds awesome Sticker and Emoticons packs to editor. Allows to create new custom emoticons packs.
it: Aggiunge all'editor dei pacchetti Sticker ed Emoticons impressionanti. Permette di creare nuovi pacchetti di emoticon personalizzati.

en: Topic Tag:
it: Tag argomento:

en: Loading Topics
it: Argomenti in caricamento

en: Saving Draft
it: Salvataggio bozza in corso

en: Save Draft
it: Salva bozza

en: Restore
it: Ripristina

en: Saved
it: Salvato

en: %1$s Revisions
it: %1$s Revisioni

en: Revisions
it: Revisioni

en: Revision
it: Revisione

en: Preview
it: Anteprima

en: Max Number of Revisions
it: Numero massimo di revisioni

en: Auto Drafting Interval
it: Intervallo di bozze automatiche

en: 5 minutes
it: 5 minuti

en: 2 minutes
it: 2 minuti

en: 1 minute
it: 1 minuto

en: 30 seconds
it: 30 secondi

en: 15 seconds
it: 15 secondi

en: disabled
it: disabilitato

en: Post Draft
it: Bozza messaggio

en: Post Preview
it: Anteprima messaggio

en: Post Preview and Draft Saving
it: Anteprima e Salvataggio delle bozze

en: Insert Spoiler
it: Inserisci spoiler

en: Quote this text
it: Cita questo testo

en: Custom Rating
it: Valutazione personalizzata

en: Default Rating
it: Valutazione predefinita

en: By default all members get rating badges and titles based on number of posts. However, using this option you can grant lower or higher rating to certain user (this user). The default member reputation badges, titles and points can be managed in Forums > Settings > Members Tab.
it: Per impostazione predefinita tutti i utenti ricevono un distintivo di valutazione e titoli in base al numero di post. Tuttavia, utilizzando questa opzione è possibile concedere una valutazione più bassa o più alta a certi utenti (questo utente). I distintivi di reputazione, i titoli e i punti predefiniti degli utenti possono essere gestiti in Forum > Impostazioni > Scheda Utenti.

en: User Reputation
it: Reputazione dell'utente

en: Display Secondary Usergroups under Post Author Avatar
it: Mostra il gruppo utente secondario sotto l'avatar dell'Autore del messaggio

en: Number of maximum search results
it: Numero massimo di risultati nella ricerca

en: Post content maximum length
it: Lunghezza massima contenuto messaggio

en: Post content minimum length
it: Lunghezza minima contenuto messaggio

en: Topic content maximum length
it: Lunghezza massima contenuto argomento

en: Topic content minimum length
it: Lunghezza minima contenuto argomento

en: Link to the post
it: Link al post

en: Post author display name
it: Nome visualizzato autore post

en: Mentioned user display name
it: Nome visualizzato dell'utente menzionato

en: Link to open password reset form
it: Link per aprire il modulo di reimpostazione della password

en: Registered user email
it: Email dell'utente registrato

en: Registered user login
it: Accesso utente registrato

en: Website name
it: Nome del sito

en: Reported post URL
it: URL post segnalato

en: Reporter user message
it: Messaggio segnalazione utente

en: Reporter user display name
it: Visualizza nome utente segnalatore

en: New reply excerpt
it: Estratto di nuova risposta

en: New reply title
it: Titolo nuova risposta

en: Topic title / link
it: Titolo dell'argomento / link

en: New reply author display name
it: Nome visualizzato dell'autore del nuovo argomento

en: Link to unsubscribe
it: Link per annullare l'iscrizione

en: New topic excerpt
it: Nuovo spunto dell'argomentoNuovo estratto dell'argomento

en: New topic title
it: Titolo nuovo argomento

en: Forum title / link
it: Titolo del forum / collegamento

en: New topic author display name
it: Nome visualizzato dell'autore del nuovo argomento

en: Link to confirm subscription
it: Link per confermare l'iscrizione

en: Subscriber display name
it: Nome visualizzato dell'abbonato

en: Subscribed forum or topic title
it: Titolo del forum o dell'argomento sottoscritto

en: Set this option value 0 if you want to remove this limit.
it: Imposta questo valore a 0 se vuoi rimuovere questo limite.

en: Comment content maximum length
it: Lunghezza massima contenuto commento

en: Comment content minimum length
it: Lunghezza minima contenuto commento

en: %s Reply
it: %s risposta

en: %s Replies
it: %s risposte

en: Threaded Layout - First Post Reply Button
it: Layout Filettato - Primo pulsante per la risposta al messaggio

en: Q&A Layout - First Post Reply Button
it: Layout D&R - Primo pulsante per la risposta

en: Forum database is not updated properly. Please click the button below for further instruction.
it: Il database del forum non è aggiornato correttamente. Fare clic sul pulsante qui sotto per ulteriori istruzioni.

en: wpForo Database Update Problem - Action Required!
it: wpForo - Azione richiesta. Problema di aggiornamento del database!

en: No forum selected
it: Nessun forum selezionato

en: %d Answer
it: %d risposta

en: %d Answers
it: %d risposte

en: Oldest
it: Meno recenti

en: Newest
it: Più recenti

en: Most Commented
it: Più commentato

en: Most Voted
it: Più votato

en: No threads found
it: Nessun argomento trovato

en: Show Replies
it: Mostra risposte

en: Hide Replies
it: Nascondi risposte

en: Tools: Move, Split, Merge
it: Strumenti: Sposta, Dividi, Unisci

en: Length must be between 3 characters and 15 characters.
it: La lunghezza deve essere compresa tra 3 e 15 caratteri.

en: Username length must be between 3 characters and 15 characters.
it: La lunghezza del nome utente deve essere compresa tra 3 e 15 caratteri.

en: Recently Added
it: Aggiunti recentemente

en: After registration you will receive an email confirmation with a link to set a new password
it: Dopo la registrazione, riceverai una email di conferma con il link per impostare una nuova password

en: View entire topic
it: Vedi tutto l'argomento

en: Author Name
it: Nome dell'autore

en: Your name
it: Il tuo nome

en: Author Email
it: Email dell'autore

en: Your email
it: La tua email

en: Your topic successfully added and awaiting moderation
it: Il vostro argomento aggiunto con successo e in attesa di moderazione

en: The time to edit this topic is expired
it: Il tempo per modificare questo argomento è scaduto

en: The time to delete this topic is expired.
it: Il tempo per cancellare questo argomento è scaduto.

en: The time to edit this post is expired.
it: Il tempo per modificare questo post è scaduto.

en: The time to delete this post is expired.
it: Il tempo per cancellare questo post è scaduto.

en: Please contact the forum administratoristrator to delete it.
it: Per favore contatta l'amministratore del forum per cancellarlo.

en: Please contact the forum administratoristrator to edit it.
it: Si prega di contattare l'amministratore del forum per modificarlo.

en: Read more about Facebook public_profile properties.
it: Per saperne di più sulle proprietà del profilo pubblico di Facebook.

en: forum privacy policy
it: privacy policy forum

en: I have read and agree to the %s.
it: Ho letto e accetto le %s.

en: Click to open forum privacy policy below
it: Clicca per aprire l'informativa sulla privacy del forum qui sotto

en: I agree
it: Accetto

en: I do not agree. Take me away from here.
it: Non sono d'accordo. Mandatemi via da qui.

en: forum rules
it: regole del forum

en: I have read and agree to abide by the %s.
it: Ho letto e accetto di rispettare le %s.

en: Click to open forum rules below
it: Clicca per aprire le regole del forum qui sotto

en: I agree to these rules
it: Accetto queste regole

en: I do not agree to these rules. Take me away from here.
it: Non sono d'accordo con queste regole. Portami via da qui.

en: the website
it: il sito web

en: I have read and agree to the
it: Ho letto e accetto le

en: I have read and agree to %s privacy policy. For more information, please check our privacy policy, where you'll get more info on where, how and why we store your data.
it: Ho letto e accettato l'informativa sulla privacy di %s. Per ulteriori informazioni, consulta la nostra informativa sulla privacy, dove otterrai maggiori informazioni su dove, come e perché memorizziamo i tuoi dati.

en: Terms
it: Termini

en: and
it: e

en: I agree to receive an email confirmation with a link to set a password.
it: Accetto di ricevere una conferma via e-mail con un link per impostare una password.

en: Contact Us
it: Contattaci

en: Contact the forum administrator
it: Contatta l'amministratore del forum

en: Share:
it: Condividi:

en: Share
it: Condividi

en: Share this post
it: Condividi questo post

en: I allow to create an account based on my Facebook public profile information and send confirmation email.
it: Permetto di creare un account in base alle informazioni del mio profilo pubblico di Facebook e inviare e-mail di conferma.

en: Facebook Login Information
it: Informazioni di accesso a Facebook

en: Share to Facebook
it: Condividi su Facebook

en: Tweet this post
it: Tweet questo post

en: Share to Google+
it: Condividi su Google+

en: Share to VK
it: Condividi su VK

en: Share to OK
it: Condividi su OK

en: Update Subscriptions
it: Aggiorna le iscrizioni

en: Subscribe to all new topics and posts
it: Abbonati a tutti i nuovi argomenti e messaggi

en: Subscribe to all new topics
it: Abbonati a tutti i nuovi argomenti

en: Subscription Manager
it: Gestione abbonamenti

en: topics and posts
it: argomenti e messaggi

en: Do you really want to reset options?
it: Vuoi davvero reimpostare tutte le opzioni?

en: The note text and the label of this checkbox can be managed in Forums > Phrases admin page. Search the label phrase, click on edit button and change it.
it: Il testo della nota e l'etichetta di questa casella di controllo possono essere gestiti nella pagina di amministrazione di Forums > Frasi. Cerca la frase dell'etichetta, fai clic sul pulsante Modifica e cambiala.

en: Reply with quote
it: Rispondi con citazione

en: Leave a comment
it: Lascia un commento

en: I allow to create an account and send confirmation email.
it: Permetto la creazione di un account e l'invio di un'e-mail di conferma.

en: Google reCAPTCHA data are not submitted
it: I dati di Google reCAPTCHA non vengono trasmessi

en: Are you sure you want to delete this file?
it: Sicuro di voler cancellare questo file?

en: Specify avatar by URL:
it: Specificare URL avatar:

en: ERROR: invalid_username. Sorry, that username is not allowed. Please insert another.
it: ERRORE: nome_utente non valido. Spiacente, questo nome utente non è consentito. Si prega di inserirne un altro.

en: Password length must be between %d characters and %d characters.
it: La lunghezza della password deve essere compresa tra %d e %d caratteri.

en: This nickname is already registered. Please insert another.
it: Questo nickname è già registrato. Si prega di inserirne un altro.

en: Avatar image is too big maximum allowed size is %s
it: L'immagine avatar è troppo grande, la dimensione massima consentita è %s

en: Userid is wrong
it: Userid è sbagliato

en: Password successfully changed
it: Password modificata correttamente

en: You can't make yourself banned user
it: Non puoi diventare un utente bannato

en: User successfully banned from wpforo
it: L'utente è stato bloccato dal forum

en: User ban action error
it: Errore di blocco utente

en: User successfully unbanned from wpforo
it: L'utente è stato sbloccato dal forum

en: User unban action error
it: Errore di sblocco utente

en: URL Address Identifier
it: Identificatore indirizzo URL

en: User Groups Secondary
it: Gruppi utenti Secondari

en: Email has been confirmed
it: L'email è stata confermata

en: Email confirm error
it: Conferma errore email

en: You are posting too quickly. Slow down.
it: Stai inviando troppo velocemente. Rallenta.

en: Function wpforo_thread_reply() not found.
it: Funzione wpforo_thread_reply() non trovata.

en: error: Change Status action
it: errore: Cambio Azione di stato

en: Select Forum
it: Seleziona forum

en: Write here . . .
it: Scrivi qui...

en: Cancel
it: Annulla

en: You don't have permission to delete topic from this forum.
it: Non hai il permesso di cancellare argomenti da questo forum.

en: Data merging error
it: Errore unificazione dati

en: Please select a target forum
it: Selezionare un forum di destinazione

en: Please insert required fields
it: Per favore inserisci i campi richiesti

en: Please select at least one post to split
it: Si prega di selezionare almeno un post da dividere

en: Topic splitting error
it: Errore di suddivisione dell'argomento

en: Status changing error
it: Errore di cambio di stato

en: Repeat new password
it: Ripeti la nuova password

en: Created by %s
it: Creato da %s

en: Last reply by %s
it: Ultima risposta di %s

en: Reply to
it: Rispondi a

en: Topic Author
it: Autore argomento

en: Reply by
it: Risposta di

en: All
it: Tutto

en: I have read and agree to %s privacy policy.
it: Ho letto e accettato l'informativa sulla privacy di %s.

en: Sorry, this file cannot be deleted
it: Spiacenti, questo file non può essere cancellato

en: Synched Successfully!
it: Sincronizzato con successo!

en: Rebuilt Successfully!
it: Ricostruito con successo!

en: Please save "Forum template slugs
it: Si prega di salvare "Forum template slugs

en: General options reset successfully
it: Opzioni generali reimpostate con successo

en: Forum options reset successfully
it: Opzioni del forum reimpostate con successo

en: Post options reset successfully
it: Opzioni del messaggio resettate con successo

en: Member options reset successfully
it: Opzioni utente reimpostate con successo

en: Features reset successfully
it: Funzionalità reimpostate con successo

en: API options successfully updated
it: Opzioni API aggiornate con successo

en: API options reset successfully
it: Opzioni API reimpostate con successo

en: Theme options reset successfully
it: Opzioni del tema reimpostate con successo

en: Email options reset successfully
it: Opzioni email reimpostate con successo

en: Please make sure you don't have not-synched Roles in the "User Roles
it: Assicurarsi di non avere ruoli non sincronizzati nella sezione "Ruoli utente

en: Antispam options reset successfully
it: Opzioni antispam reimpostate con successo

en: Cleanup options reset successfully
it: Opzioni di pulizia reimpostate con successo

en: Misc options reset successfully
it: Opzioni varie reimpostate con successo

en: Settings reset successfully
it: Impostazioni reimpostate con successo

en: Deleted
it: Eliminato

en: DO NOT DELETE WPFORO PAGE!!!
it: NON ELIMINARE LA PAGINA WPFORO!!!

en: 404 - Page not found
it: 404 - Pagina non trovata

en: About
it: Bio

en: action error
it: azione errata

en: post not found
it: post non trovato

en: You don't have permission to like posts from this forum
it: Non hai il permesso di apprezzare i messaggi di questo forum

en: done
it: fatto

en: topic not found
it: argomento non trovato

en: You don't have permission to make topic answered
it: Non hai il permesso di rispondere alla domanda

en: You don't have permission to make two best answers for one topic
it: Non hai il permesso di fornire due risposte migliori per un solo argomento

en: wrong data
it: dati errati

en: You don't have permission to do this action from this forum
it: Non hai il permesso di fare questa azione in questo forum

en: all topics has been loaded in this list
it: tutti gli argomenti sono stati caricati in questa lista

en: Attachment
it: Allegato

en: The key is expired
it: La chiave è scaduta

en: The key is invalid
it: La chiave non è valida

en: Email has been sent
it: L'email è stata inviata

en: The password reset mismatch
it: La password non coincide

en: The password reset empty
it: Il reset della password è vuoto

en: The password has been changed
it: La password è stata modificata

en: Invalid request.
it: Richiesta non valida.

en: Topic are private, please register or login for further information
it: L'argomento è privato, si prega di registrarsi o di effettuare il login per ulteriori informazioni

en: expand to show all comments on this post
it: espandi per mostrare tutti i commenti su questo post

en: show %d more comments
it: mostra %d altri commenti

en: Threads
it: Argomenti

en: No forum found in this category
it: Nessun forum trovato in questa categoria

en: Popular
it: Popolare

en: Resolved
it: Risolto

en: Load More Topics
it: Carica più argomenti

en: Reset Fields
it: Reimposta campi

en: Not Replied Topics
it: Argomenti senza risposte

en: Solved Topics
it: Argomento risolto

en: Unsolved Topics
it: Argomenti irrisolti

en: Closed Topics
it: Argomenti chiusi

en: Sticky Topics
it: Argomenti importanti

en: Private Topics
it: Argomenti privati

en: Unapproved Posts
it: Post non approvati

en: relevance
it: rilevanza

en: set 0 to remove this limit
it: imposta a 0 per rimuovere questo limite

en: Limit Per Topic
it: Limite per argomento

en: Autofilter by current forum
it: Autofiltro per forum corrente

en: Filter by forums
it: Filtra per Forum

en: Forums can be displayed with different layouts (Extended, Simplified, Q&A, Threaded). Use the "Category Layout" dropdown located on the top right section to set the layout you want. This option is only available for Categories (top parent forums). Other forums and sub-forums inherit it. They cannot have a different layout, therefore the layout dropdown option becomes disabled if this forum is not a Category.
it: I forum possono essere visualizzati con diversi layout (Esteso, Semplice, Q&A, Threaded). Utilizzate il menu a tendina "Layout categoria" situato nella sezione in alto a destra per impostare il layout desiderato. Questa opzione è disponibile solo per le Categorie (forum genitori). Altri forum e sotto-forum la ereditano. Non possono avere un layout diverso, quindi l'opzione a discesa "Layout categoria" diventa disabilitata se questo forum non è una Categoria.

en: Current Layout of this Forum (inherited from parent category)
it: Layout attuale di questo Forum (ereditato dalla categoria genitore)

en: Current Layout of this Category
it: Layout attuale di questa categoria

en: Forum Color
it: Colore forum

en: Additional Options
it: Opzioni aggiuntive

en: No Problems Found in Database
it: Nessun problema trovato nel database

en: Problem fixer SQL commands:
it: Comandi SQL per la risoluzione dei problemi:

en: If the %s button doesn't solve the issues. Please use the SQl commands below in your hosting service cPanel > phpMyAdmin Database Manager > WordPress Database > SQL Tab. In case you're not familiar with hosting service tools, please contact to your hosting service support team and forward them this message with the SQL command.
it: Se il pulsante %s non risolve i problemi. Si prega di utilizzare i comandi SQl qui sotto nel vostro servizio di hosting cPanel > phpMyAdmin Database Manager > WordPress Database > SQL Tab. Nel caso in cui non si ha familiarità con gli strumenti del servizio di hosting, si prega di contattare il team di supporto del servizio di hosting e di inoltrare loro questo messaggio con il comando SQL.

en: IMPORTANT!
it: IMPORTANTE!

en: Solve database problems
it: Risolvi i problemi del database

en: Recheck DB
it: Ricontrolla database

en: Doesn't exists
it: Non esiste

en: Missing keys:
it: Chiavi mancanti:

en: Missing fields:
it: Campi mancanti:

en: Table:
it: Tabella:

en: Problem description
it: Descrizione del problema

en: Table name
it: Nome tabella

en: Problems Found in Database
it: Trovati problemi nel database

en: Posts must be manually approved
it: Il post deve essere approvato manualmente

en: Rebuild Threads
it: Ricostruisci argomenti

en: Rebuild Phrases
it: Ricostruisci frasi

en: Copied
it: Copiato

en: Delete website cache, reset CSS file optimizer and minifier plugins caches, purge CDN data (if you have), then go to the forum front-end and press %s twice.
it: Cancellare la cache del sito web, reimpostare l'ottimizzatore di file CSS e i plugin del minificatore, eliminare i dati CDN (se presenti), quindi andare al front-end del forum e premere %s due volte.

en: Upload and replace %s file in %s directory,
it: Caricare e sostituire il file %s nella directory %s,

en: Create colors.css file or simply download %s file with the CSS code provided in the textarea below,
it: Creare il file colors.css o semplicemente scaricare il file %s con il codice CSS fornito nell'area di testo seguente,

en: In most cases, this problem comes from your server file writing permissions. Files are not permitted to change, thus the forum color provider colors.css file is not updated with your changes. If you cannot fix this issue in hosting server, then the following easy steps can solve your problem:
it: Nella maggior parte dei casi, questo problema proviene dalle autorizzazioni di scrittura dei file del server. I file non possono essere modificati, pertanto il file colors.css del provider di colori del forum non viene aggiornato con le modifiche. Se non è possibile risolvere questo problema nel server di hosting, i seguenti semplici passaggi possono risolvere il problema:

en: After changing and saving colors, go to the forum front-end and press %s twice. If you don't see any change, please follow to the instruction below.
it: Dopo aver modificato e salvato i colori, andare al front-end del forum e premere %s due volte. Se non vedi alcuna modifica, segui le istruzioni riportate di seguito.

en: Problems with colors?
it: Problemi con i colori?

en: Reset Options
it: Reimposta le opzioni

en: This option keeps the first topic post on top when you navigate through pages of that topic. You can manage this option by forum layouts.
it: Questa opzione mantiene il primo post dell'argomento in alto quando navighi tra le pagine di quell'argomento. È possibile gestire questa opzione in base ai layout dei forum.

en: Stick Topic's First Post on Top for Certain Forum Layout
it: Metti al primo posto il primo messaggio importante per un certo layout del forum

en: Threaded Layout - Replies Nesting Levels Deep
it: Layout Filettato - Risposte Livelli di nidificazione profondi

en: Threaded Layout - Number of Parent Posts per Page
it: Layout Filettato - Numero di messaggi genitori per pagina

en: Threaded Layout - Reply Form Type
it: Layout Filettato - Tipo di modulo di risposta

en: Set this option value 0 if you want to show all comments
it: Imposta questo valore a 0 se vuoi mostrare tutti i commenti

en: Q&A Layout - Number of Comments per item in page load
it: Layout D&R - Numero di commenti per ogni articolo nel caricamento della pagina

en: Q&A Layout - Number of Answers per Page
it: Layout D&R - Numero di risposte per pagina

en: Q&A Layout - Display Answer Editor
it: Layout D&R - Visualizza l'editor delle risposte

en: Text Editor
it: Editor testo

en: Visual Editor
it: Editor visuale

en: Q&A Layout - Comment Form Type
it: Layout D&R - Tipo modulo commento

en: Threaded Layout - Recent topic length
it: Layout Filettato - Lunghezza argomento recente

en: Threaded Layout - Number of Recent topics
it: Layout Filettato - Numero di argomenti recenti

en: Threaded Layout - Display Add Topic Button on Forum List
it: Layout Filettato - Visualizza pulsante Aggiungi Argomento nella lista forum

en: Threaded Layout - Display Thread Filtering Buttons
it: Layout Filettato - Visualizza pulsanti di filtraggio della filettatura

en: Threaded Layout - Forums List
it: Layout Filettato - Messaggi introduttivi

en: View all tags (%d)
it: Visualizza tutti i tag (%d)

en: (%d viewing)
it: (%d visualizzati)

en: Forum Icons
it: Icone del forum

en: <strong>{member}</strong> has <strong>replied</strong> to your post on the forum.
it: <strong>{member}</strong> ha <strong>risposto</strong> ad un post nel forum.

en: <strong>{member}</strong> has <strong>replied</strong> to a topic you started on the forum.
it: <strong>{member}</strong> ha <strong>risposto</strong> ad un argomento che hai iniziato sul forum.

en: Currently viewing this topic %s %s %s.
it: Attualmente stanno visualizzando questo argomento %s %s %s.

en: %d times
it: %d volte

en: %s guests
it: %s ospiti

en: %s guest
it: %s ospite

en: Recently viewed by users: %s.
it: Visualizzati di recente dagli utenti: %s.

en: %d users ( %s )
it: %d utenti ( %s )

en: %d user ( %s )
it: %d utente ( %s )

en: Front - Can view statistic
it: Fronte - Può visualizzare statistiche

en: No errors found
it: Nessun errore trovato

en: Error Log File
it: File log errori

en: No issues found
it: Nessun problema trovato

en: Download wpForo Phrases
it: Scarica frasi di wpForo

en: Please download wpForo Phrases XML compressed file, unzip it, find english.xml file, navigate to Forums > Settings > General Tab and import it using [Add New] button of "XML Based Language" option.
it: Si prega di scaricare wpForo Phrases XML file compresso, decomprimere, trovare il file english.xml, passare a Forums > Impostazioni > Scheda Generale e importarlo utilizzando il pulsante [Aggiungi nuovo] di "XML Based Language" opzione.

en: wpForo phrases are missing!
it: wpForo - Mancano le frasi!

en: How to Fix WordPress Not Sending Email Issue
it: Come risolvere il problema del mancato invio di e-mail da parte di WordPress

en: In most cases this is a server issue. We recommend you contact to your hosting service support team or open a support topic in wordpress.org support forum. Also there are many good articles regarding this issue in web. For example
it: Nella maggior parte dei casi si tratta di un problema del server. Vi consigliamo di contattare il vostro team di supporto del servizio di hosting o di aprire un argomento di supporto nel forum di supporto di wordpress.org. Ci sono anche molti buoni articoli riguardanti questo problema nel web. Per esempio

en: WordPress Email sending function wp_mail() doesn't work!
it: La funzione di invio di WordPress Email wp_mail() non funziona!

en: Please navigate to Settings > Autoptimize > Main Tab, click on top right [Show advanced settings] button, find "Exclude scripts from Autoptimize" option, add this JS path <code>,wp-includes/js/tinymce</code>, than click on [Save Changes and Empty Cache] button bellow.
it: Navigare in Impostazioni > Autoptimizzazione > Scheda principale, cliccare in alto a destra sul pulsante [Show advanced settings], trovare l'opzione "Escludi script da Autoptimizzazione", aggiungere questo percorso JS <code>, wp-includes/js/tinymce</code>, quindi cliccare sul pulsante [Save Changes and Empty Cache] sotto.

en: Conflict with Autoptimize plugin!
it: Conflitto con il plugin Autoptimize!

en: New registered users get access to forum settings!
it: I nuovi utenti registrati hanno accesso alle impostazioni del forum!

en: Please execute this SQL in your Website Hosting cPanel > phpMyAdmin Database Manager
it: Si prega di eseguire questo SQL nel vostro sito web Hosting cPanel > phpMyAdmin Database Manager

en: The default Guest usergroup is not found!
it: Il Gruppo Utente ospiti non si trova!

en: Error Logs
it: Log errori

en: Issues and Recommendations
it: Problemi e raccomandazioni

en: Please enable mod_rewrite on your server, this is required for wpForo forum
it: Si prega di abilitare mod_rewrite sul vostro server, questo è necessario per il forum di wpForo

en: Not enabled
it: Disabilitato

en: Please contact to your hosting service support team and ask them enable PHP cURL module
it: Contattate il vostro team di supporto al servizio di hosting e chiedete loro di abilitare il modulo PHP cURL

en: Database Tables
it: Tabelle del database

en: No user found.
it: Nessun utente trovato.

en: User Cookies
it: Cookie dell'utente

en: User Meta Data
it: Meta dati utente

en: Display User Data
it: Mostra dati utente

en: User ID
it: ID utente

en: Errors & Issues
it: Errori e problemi

en: Tables
it: Tabelle

en: User Data
it: Dati utente

en: Debug Information
it: Informazioni di debug

en: Display Admins with Topic Viewers
it: Visualizzare gli amministratori con visualizzatori di argomenti

en: Displays information about topic recent viewers (users visited within last one hour)
it: Visualizza informazioni sugli spettatori recenti dell'argomento (utenti che hanno visitato nell'ultima ora)

en: Display Topic Recent Viewers
it: Visualizzare l'argomento Visualizzatori recenti

en: Displays information about topic current viewers (users and guests)
it: Visualizza informazioni sugli spettatori attuali dell'argomento (utenti e ospiti)

en: Display Topic Current Viewers
it: Visualizzare i visualizzatori correnti dell'argomento

en: Displays information about forum current viewers (x viewing) next to forum title.
it: Visualizza le informazioni sugli attuali visualizzatori del forum (x visualizzano) accanto al titolo del forum.

en: Display Forum Current Viewers
it: Visualizzare gli spettatori attuali del forum

en: Track Forum and Topic Current Viewers
it: Traccia visualizzatori correnti Forum e Argomento

en: This topic doesn't exist or you don't have permissions to see that.
it: Questo argomento non esiste o non avete i permessi per vederlo.

en: Question Tags
it: Tag delle domande

en: Your question
it: La tua domanda

en: Ask a question
it: Fai una domanda

en: No unread posts were found
it: Non sono stati trovati messaggi non letti

en: Unread Posts
it: Messaggi non letti

en: Tags are disabled
it: I tag sono disabilitati

en: dark
it: scuro

en: grey
it: grigio

en: orange
it: arancione

en: green
it: verde

en: red
it: rosso

en: default
it: predefinito

en: Not Replied
it: Senza risposta

en: Mark all read
it: Segna tutto come già letto

en: Forum contains unread posts
it: Forum con messaggi non letti

en: Forum contains no unread posts
it: Forum con messaggi letti

en: No tags found
it: Nessun tag trovato

en: All forum topics
it: Tutti gli argomenti del forum

en: Previous Topic
it: Argomento precedente

en: Next Topic
it: Prossimo argomento

en: Related Topics
it: Argomenti correlati

en: Find Topics by Tags
it: Trova argomenti per tag

en: Separate tags using a comma
it: Separare i tag utilizzando una virgola

en: Topic Tag
it: Tag argomento

en: Topic Tags
it: Tag argomenti

en: Start typing tags here (maximum %d tags are allowed)...
it: Inizia a digitare i tag qui (sono permessi al massimo %d tags)...

en: Your email address is not valid
it: Il tuo indirizzo email non è valido

en: Please fill your email address for feedback
it: Inserisci il tuo indirizzo e-mail per un feedback

en: With the email address, please check the "I agree to receive email" checkbox to proceed.
it: Con l'indirizzo e-mail, si prega di selezionare la casella di controllo "Accetto di ricevere e-mail" per procedere.

en: Topic Counts
it: Conteggio argomenti

en: User Groups
it: Gruppi di utenti

en: This is a simple parent forum
it: Questo è un esempio di sub forum

en: Main Forum
it: Forum principale

en: This is a simple category / section
it: Questa è una semplice categoria / sezione

en: Main Category
it: Categoria principale

en: Front - Can view member subscriptions
it: Fronte - Può visualizzare sottoscrizioni utenti

en: Front - Can view member activity
it: Fronte - Può visualizzare attività utenti

en: Front - Can pass moderation
it: Front - Può superare la moderazione

en: Dashboard - Can ban member
it: Bacheca - Può bloccare utente

en: Dashboard - Manage Themes
it: Bacheca - Può gestire temi

en: Dashboard - Manage Phrases
it: Bacheca - Può gestire frasi

en: Dashboard - Manage Usergroups
it: Bacheca - Può gestire gruppi utente

en: Dashboard - Moderate Topics & Posts
it: Bacheca - Può moderare argomenti e posts

en: Dashboard - Manage Members
it: Bacheca - Può gestire utenti

en: Dashboard - Manage Tools
it: Bacheca - Può gestire strumenti

en: Dashboard - Manage Settings
it: Bacheca - Può gestire impostazioni

en: Dashboard - Manage Forums
it: Bacheca - Può gestire forums

en: Hi [mentioned-user-name]! <br>
    
     You have been mentioned in a post on "[topic-title]" by [author-user-name].<br/><br/>
    
     Post URL: [post-url]
it: Ciao [mentioned-user-name]! <br>
    
     Sei stato citato in un post su "[topic-title]" da [author-user-name].<br/><br/>
    
     URL post: [post-url]

en: You have been mentioned in forum post
it: Sei stato menzionato nel post del forum

en: Hello! 
    
     You asked us to reset your password for your account using the email address [user_login]. 
    
     If this was a mistake, or you didn't ask for a password reset, just ignore this email and nothing will happen. 
    
     To reset your password, visit the following address: 
    
     [reset_password_url] 
    
     Thanks!
it: Ciao! <br>
    
     Ci hai chiesto di reimpostare la password del tuo account utilizzando l'indirizzo e-mail [user_login]. <br>
    
     Se si è trattato di un errore, o non hai chiesto il reset della password, ignora questa e-mail e non succederà nulla.<br>
    
     Per reimpostare la password, visita il seguente indirizzo:<br>
    
     [reset_password_url] <br>
    
     Grazie!

en: Username: [user_login]
    
    To set your password, visit the following address:
    
    [set_password_url]
it: Nome utente: [user_login]
    
    Per impostare la password, visita il seguente indirizzo:
    
    [set_password_url]

en: [blogname] Your username and password info
it: [blogname] Le tue informazioni su nome utente e password

en: New user registration on your site [blogname]:
    
    Username: [user_login]
    
    Email: [user_email]
it: Registrazione di un nuovo utente sul tuo sito [blogname]:
    
    Nome utente: [user_login]
    
    Email: [user_email]

en: [blogname] New User Registration
it: [blogname] Registrazione nuovo utente

en: <strong>Report details:</strong>
     Reporter: [reporter], <br>
     Message: [message],<br>
     <br>
     [post_url]
it: <strong>Dettagli rapporto:</strong>
     Reporter: [reporter], <br>
     Messaggio: [message],<br>
     <br>
     [post_url]

en: Forum Post Report
it: Segnalazione post forum

en: Hello [member_name]!<br>
     New reply has been posted on your subscribed topic - [topic].
     <br><br>
     <strong>[reply_title]</strong>
     <blockquote >
     [reply_desc]
     </blockquote>
     <br><hr>
     If you want to unsubscribe from this topic please use the link below.<br>
     [unsubscribe_link]
it: Ciao [member_name]!<br>
     È stata pubblicata una nuova risposta sull'argomento sottoscritto - [topic].
     <br><br>
     <strong>[reply_title]</strong>
     <blockquote >
     [reply_desc]
     </blockquote>
     <br><hr>
     Se vuoi cancellarti da questo argomento usa il link sottostante.<br>.
     [unsubscribe_link]

en: New Reply
it: Nuova risposta

en: Hello [member_name]!<br>
     New topic has been created on your subscribed forum - [forum].
     <br><br>
     <strong>[topic_title]</strong>
     <blockquote>
     [topic_desc]
     </blockquote>
     <br><hr>
     If you want to unsubscribe from this forum please use the link below.<br>
     [unsubscribe_link]
it: Ciao [member_name]!<br>
     Un nuovo argomento è stato creato nel forum sottoscritto - [forum].
     <br><br>
     <strong>[topic_title]</strong>
     <blockquote>
     [topic_desc]
     </blockquote>
     <br><hr>
     Se vuoi cancellarti da questo forum usa il link sottostante.<br>.
     [unsubscribe_link]

en: New Topic
it: Nuovo argomento

en: Hello [member_name]!<br>
     Thank you for subscribing.<br>
     This is an automated response.<br>
     We are glad to inform you that after confirmation you will get updates from - [entry_title].<br>
     Please click on link below to complete this step.<br>
     [confirm_link]
it: Ciao [member_name]!<br>
    Grazie per la sottoscrizione.<br>
    Questa è una risposta automatica.<br>
    Siamo lieti di informarti che dopo la conferma riceverai aggiornamenti da - [entry_title].<br>.
    Clicca sul link qui sotto per completare questo passaggio.<br>
    [confirm_link]

en: Please confirm subscription to [entry_title]
it: Per favore conferma la sottoscrizione a [entry_title]

en: Can answer own question
it: Può rispondere alla propria domanda

en: Can subscribe
it: Può sottoscrivere

en: Can add tags
it: Può aggiungere tag

en: Can edit own reply
it: Può modificare la propria risposta

en: Tags
it: Tag

en: Set this option value 0 if you want to disable limiting
it: Imposta questo valore a 0 se vuoi rimuovere questo limite

en: Limit the post edit logging information "This post was modified 2 hours ago by John"
it: Limite le informazioni di modifica del post "Questo messaggio è stato modificato 2 ore fa da John".

en: Display Post Editing Information
it: Mostra informazioni di modifica del messaggio

en: Display Topic Editing Information
it: Visualizzare le informazioni di modifica dell'argomento

en: Number of Tags per Page
it: Numero di tag per pagina

en: Maximum Number of Tags per Topic
it: Numero massimo di tag per argomento

en: Enable Topic Tags
it: Abilita i tag degli argomenti

en: Here you can set custom base paths for forum pages. For example the default Profile URL base path is /profile/, if this conflicts with other plugins you can change it to /user/ or so...
it: Qui è possibile impostare percorsi base personalizzati per le pagine del forum. Per esempio il percorso di base predefinito dell'URL del profilo è /profile/, se questo va in conflitto con altri plugin è possibile cambiarlo in /user/ o giù di lì...

en: Forum Page Slugs (URL Paths)
it: Slug pagine del forum (percorsi URL)

en: Forum XML Sitemap URL
it: URL sitemap XML del forum

en: Share Buttons
it: Pulsanti di condivisione

en: email for feedback
it: email per feedback

en: I agree to receive email
it: Accetto di ricevere email

en: If you want us to contact you please click on "I agree to receive email" checkbox, then fill out your email. We'll try to do our best to help you with problems.
it: Se vuoi che ti contattiamo, clicca sulla casella di controllo "Accetto di ricevere e-mail", quindi compila la tua email. Cercheremo di fare del nostro meglio per aiutarti con i problemi.

en: When you login first time using Facebook Login button, we collect your account %s information shared by Facebook, based on your privacy settings. We also get your email address to automatically create a forum account for you. Once your account is created, you'll be logged-in to this account and you'll receive a confirmation email.
it: Quando fai il login per la prima volta usando il pulsante di login di Facebook, raccogliamo le informazioni del tuo account %s condivise da Facebook, in base alle tue impostazioni sulla privacy. Otteniamo anche il tuo indirizzo e-mail per creare automaticamente un account del forum per te. Una volta creato il tuo account, sarai connesso a questo account e riceverai un'e-mail di conferma.

en: The post edit logging information "This post was modified 2 hours ago by John" is displayed under modified post content..
it: Informazioni della modifica messaggio "Questo post è stato modificato 2 ore fa da John" viene mostrato sotto l'argomento modificato"...

en: Limit Post Editing Information
it: Limite informazioni sulla modifica dei messaggi

en: The post edit logging information "This post was modified 2 hours ago by John" is displayed under modified topic first post content..
it: Informazioni della modifica messaggio "Questo post è stato modificato 2 ore fa da John" viene mostrato sotto "Contenuto del primo messaggio dell'argomento modificato"...

en: Forum Subscriptions
it: Sottoscrizioni forum

en: Liked Forum Posts
it: Post del forum apprezzati

en: Forum Replies Created
it: Risposte al forum create

en: Forum Topics Started
it: Argomenti forum iniziate

en: Topic link
it: Link argomento

en: This post was modified %s by %s
it: Questo post è stato modificato %s da %s

en: Edit Post
it: Modifica post

en: This topic was modified %s by %s
it: Questa argomento è stata modificata %s da %s

en: Edit Topic
it: Modifica argomento

en: Sorry, there was an error uploading attached file
it: Si è verificato un errore durante il caricamento del file allegato

en: User custom field update failed
it: Aggiornamento del campo personalizzato dell'utente non riuscito

en: User profile update failed
it: Aggiornamento del profilo utente fallito

en: User data update failed
it: Aggiornamento dei dati utente fallito

en: Profile updated successfully
it: Profilo aggiornato con successo

en: Form template not found
it: Modello modulo non trovato

en: Form name not found
it: Nome del modulo non trovato

en: Allowed file types: %s
it: Tipi di file consentiti: %s

en: This email address is already registered. Please insert another
it: Questo indirizzo email è già registrato. Inseriscine un altro

en: Maximum allowed file size is %s MB
it: La massima dimensione del file ammessa è %s MB

en: Numerical nicknames are not allowed. Please insert another.
it: I soprannomi numerici non sono ammessi. Si prega di inserirne un altro.

en: Nickname validation failed
it: Convalida del soprannome non riuscita

en: This nickname is already in use. Please insert another.
it: Questo nickname è già in uso. Inseriscine un altro.

en: You have no permission to edit Usergroup field
it: Non hai i permessi per modificare questo campo gruppo utenti

en: Admin and Moderator Usergroups are not permitted
it: Amministratore e moderatore Gruppi utente non sono ammessi

en: The selected Usergroup cannot be set
it: Il gruppo utente selezionato non può essere impostato

en: The selected Usergroup is not found in allowed list
it: Il Gruppo Utente selezionato non si trova nell'elenco consentito

en: One of the selected Usergroups cannot be set as Secondary
it: Uno dei gruppi utenti selezionati non può essere impostato come secondario

en: Avatar image is too big maximum allowed size is 2MB
it: L'immagine avatar è troppo grande, la dimensione massima consentita è di 2MB

en: User registration is disabled.
it: La registrazione utenti è disabilitata.

en: Username length must be between %d characters and %d characters.
it: La lunghezza dello username deve essere tra %d caratteri e %d caratteri.

en: Success! Please check your mail for confirmation.
it: Successo! Per favore controlla la tua email per conferma.

en: file is too large
it: il file è troppo grande

en: file type %s is not allowed
it: il tipo di file %s non è consentito

en: file type is not detected
it: il tipo di file non viene rilevato

en: field value is not a valid URL
it: il valore del campo non è un URL valido

en: field length cannot be greater than %d characters
it: la lunghezza del campo non può essere superiore a %d caratteri

en: field length must be at least %d characters
it: la lunghezza del campo deve essere di almeno %d caratteri

en: field value cannot be greater than %d
it: il valore del campo non può essere superiore a %d

en: field value must be at least %d
it: il valore del campo deve essere almeno %d

en: field is required
it: il campo è obbligatorio

en: User profile fields not found
it: Campi del profilo utente non trovati

en: No data submitted
it: Nessun dato inviato

en: Success!
it: Successo!

en: Forum Dashboard
it: Bacheca forum

en: Forum - User Timezone
it: Forum - Fuso orario dell'utente

en: Forum - Secondary Usergroups
it: Forum - Gruppo utente secondario

en: This user Usergroup is automatically changed according to current Role. If you want to disable Role-Usergroup synchronization and manage Usergroups and User Roles independently, please navigate to <b>Forums > Settings > Features</b> admin page and disable "Role-Usergroup Synchronization" option.
it: Questo gruppo utente viene cambiato automaticamente in base al Ruolo corrente. Se si desidera disabilitare la sincronizzazione Role-Usergroup e gestire i gruppi utenti e i ruoli utente in modo indipendente, si prega di navigare alla pagina di amministrazione <b>Forum > Impostazioni > Caratteristiche</b> e disabilitare l'opzione "Sincronizzazione Ruoli-Gruppi Utente".

en: Role-Usergroup Synchronization is Turned ON!
it: La sincronizzazione Ruoli-Gruppi Utente è attivata!

en: Forum Usergroups are synched with User Roles based on the %s. When you change this user Role the Usergroup is automatically changed according to that table.
it: I Gruppi utente del forum sono sincronizzati con i Ruoli utenti in base alle %s. Quando si cambia questo Ruolo utente, il gruppo utente viene automaticamente modificato in base a quella tabella.

en: Forum - Usergroup
it: Forum - Gruppo di utenti

en: Forum Profile Fields - wpForo
it: Campi del profilo del forum - wpForo

en: Please choose one reasons before sending a feedback!
it: Per favore scegli uno dei motivi prima di inviare un feedback!

en: When a member replies to one of my post in forum topics
it: Quando un membro risponde ad uno dei miei messaggi negli argomenti del forum

en: User replied to wpForo post
it: L'utente ha risposto al post di wpForo

en: When a member replies to one of my forum topics
it: Quando un membro risponde a uno degli argomenti del mio forum

en: User leaves a reply to wpForo topic
it: L'utente lascia una risposta all'argomento wpForo

en: Can be also used as Secondary Usergroup
it: Può essere usato come gruppo utente secondario

en: Complete!
it: Completo!

en: Synched
it: Sincronizzato

en: One User Role cannot be synched with multiple Usergroups.
it: Un ruolo utente non può essere sincronizzato con più gruppi di utenti.

en: Not Synched
it: Non sincronizzato

en: Add Usergroup to synch
it: Aggiungi gruppo utenti alla sincronizzazione

en: Status
it: Stato

en: Users
it: Utenti

en: Role Name
it: Nome del ruolo

en: In the table above (Usergroups) you can see the list of all available forum Usergroups. The first column of this table displays selected User Roles which are synched with certain Usergroup. However some User Roles are still not synced with any Usergroup of your forum. You can find not-synced User Roles in the table below (User Roles). If you use any of these not-synced User Roles and you want to grant some forum accesses to users of these User Roles you should create new Usergroups for each of them. Once new Usergroup is created, you should use the [Synchronize] button in the table above to synchronize User Roles with new Usergroups.
it: Nella tabella qui sopra (Gruppi utente) potete vedere l'elenco di tutti i Gruppi utente disponibili. La prima colonna di questa tabella mostra i Ruoli Utente selezionati che sono sincronizzati con alcuni Gruppi utente. Tuttavia alcuni Ruoli Utente non sono ancora sincronizzati con nessun Gruppo utente del vostro forum. Puoi trovare i Ruoli Utente non sincronizzati nella tabella sottostante (Ruoli Utente). Se si utilizza uno qualsiasi di questi Ruoli Utente non sincronizzati e si desidera concedere alcuni accessi al forum agli utenti di questi Ruoli Utente, è necessario creare nuovi Gruppi utenti per ciascuno di essi. Una volta creato un nuovo Gruppo utente, si dovrebbe usare il pulsante [Synchronize] nella tabella qui sopra per sincronizzare i Ruoli Utente con i nuovi Gruppi utenti.

en: User Roles
it: Ruoli utente

en: The [Synchronize] button changes all users Usergroups according to the users Roles. For example, if you select "Contributor" Role for "Registered" Usergroup, all users with "Contributor" Role will get "Registered" Usergroup in forum. The synchronization process may take a few seconds or dozens of minutes, it depends on the number of users. Please be patient, don't close this page and wait until the progress counter says 100% completed.
it: Il pulsante [Sincronizza] cambia tutti i gruppi di utenti degli utenti in base ai ruoli degli utenti. Ad esempio, se selezioni il ruolo 'Contributor' per il gruppo di utenti 'registrato', tutti gli utenti con ruolo 'Contributor' otterranno un membro del gruppo 'registrato' nel forum. Il processo di sincronizzazione può richiedere alcuni secondi o decine di minuti, dipende dal numero di utenti. Si prega di essere pazienti, non chiudere questa pagina e attendere fino a quando il contatore di avanzamento dice 100% completato.

en: Note:
it: Nota:

en: Synchronize
it: Sincronizza

en: Synchronize Users Usergroups and Roles
it: Sincronizza utenti Gruppo utenti e Ruoli

en: Users get the Default Usergroup on registration
it: Gli utenti ottengono il gruppo predefinito al momento della registrazione

en: The number of forum members with this usergroup. Click to view members.
it: Il numero di utenti del forum con questo gruppo di utenti. Clicca per visualizzare gli iscritti.

en: Also used as Secondary Usergroup
it: Utilizzato anche come gruppo utente Secondario

en: View Users
it: Visualizza utenti

en: User Role
it: Ruolo dell'utente

en: Profile Subscriptions
it: Sottoscrizione profilo

en: Profile Activity
it: Attività del profilo

en: Profile Account
it: Account profilo

en: Profile Home
it: Home profilo

en: Topic (post list)
it: Argomento (lista post)

en: Forum (topic list)
it: Forum (lista argomenti)

en: Display on forum pages
it: Visualizza sulle pagine del forum

en: Display for Usergroups
it: Visualizza per gruppo utenti

en: If you have something important to say on forum front page, you can use this editor. The text will be displayed under forum breadcrumb menu, above forum and topic titles.
it: Se avete qualcosa di importante da dire sulla prima pagina del forum, potete usare questo editor. Il testo verrà visualizzato sotto il menu breadcrumb del forum, sopra i titoli del forum e degli argomenti.

en: Admin message on forum front page
it: Messaggio dell'amministratore sulla prima pagina del forum

en: Admin Note
it: Nota dell'amministratore

en: Colors Documentation
it: Documentazione sui colori

en: Number of Members per Page
it: Numero di membri per pagina

en: XML Based Language
it: Linguaggio basato su XML

en: Set Forum on Home Page
it: Imposta il Forum sulla Home Page

en: If you want to set forum on home page, please do not use the "Turn WordPress to wpForo" option. The correct instruction can be found in documentation here
it: Se vuoi impostare il forum sulla home page, non usare l'opzione "Trasforma WordPress in wpForo". Le istruzioni corrette possono essere trovate nella documentazione qui

en: Keep enabled this option to synch WordPress User Roles with Forum Usergroups. This connection allows to automatically change Usergroup of a user when his/her User Role is changed by administrators or by membership plugins. In other words this option allows to manage Usergroups based on Users Roles, thus you can directly control users forum accesses based on Users Roles. If this option is turned off, User Roles don't have any affection to users forum accesses, they are only controlled by forum Usergroups.
it: Mantieni abilitata questa opzione per sincronizzare i ruoli utente di WordPress con i gruppi di utenti del forum. Questa connessione consente di modificare automaticamente il gruppo di utenti di un utente quando il suo ruolo utente viene modificato dagli amministratori o dai plug-in di appartenenza. In altre parole, questa opzione consente di gestire i gruppi di utenti in base ai ruoli degli utenti, pertanto è possibile controllare direttamente gli accessi al forum degli utenti in base ai ruoli degli utenti. Se questa opzione è disattivata, i ruoli utente non hanno alcun effetto per gli accessi al forum degli utenti, sono controllati solo dai gruppi di utenti del forum.

en: Role-Usergroup Synchronization
it: Sincronizzazione Ruoli-Gruppi utente

en: Adds "Forums" tab with "Created Topics", "Posted Replies", "Liked Posts" and "Subscriptions" sub-tabs to Ultimate Member Profile page.
it: Aggiunge la scheda "Forum" con "Argomenti creati", "Risposte inviate", "Messaggi preferiti" e "Abbonamenti" nella pagina del profilo Ultimate Member.

en: Ultimate Member Profile Forum Tab Integration
it: Integrazione scheda del forum nel profilo Ultimate Member

en: Creates notification on new forum reply in Ultimate Member Real-time Notification system.
it: Crea una notifica sulla risposta del nuovo forum nel sistema di notifica in tempo reale di Ultimate Member.

en: Ultimate Member Notification Integration
it: Integrazione delle notifiche Ultimate Member

en: New User Registration Email for user
it: Email di registrazione nuovo utente per l'utente

en: Message Body
it: Corpo del messaggio

en: Message Subject
it: Oggetto del messaggio

en: This message comes when new user registers to site
it: Questo messaggio arriva quando un nuovo utente si registra al sito

en: New User Registration Email for admins
it: Email di registrazione di nuovi utenti per gli amministratori

en: Forum Accesses are designed to do a Forum specific user permission control. These are set of permissions which are attached to certain Usergeoup in each forum. Thus users can have different permissions in different forums based on their Usergroup.
it: Gli accessi al forum sono progettati per effettuare un controllo dei permessi utente specifico del forum. Si tratta di un insieme di permessi che sono allegati a determinati Gruppi utente in ogni forum. Così gli utenti possono avere permessi diversi in diversi forum in base al loro Gruppo.

en: Forum Permissions
it: Permessi forum

en: Read the documentation
it: Leggi la documentazione

en: Thank you for your feedback!
it: Grazie per il tuo feedback!

en: Submit &amp; Deactivate
it: Invia e disattiva

en: Dismiss and never show again
it: Ignora e non mostrare più

en: Please provide more information
it: Fornisci maggiori informazioni

en: Other
it: Altro

en: Please provide a plugin name or URL
it: Fornisci il nome di un plugin o un URL

en: I found a better plugin
it: Ho trovato un plugin migliore

en: Could you please describe which features of the plugin slows down your website?
it: Potrebbe descrivere quali sono le caratteristiche del plugin che rallentano il vostro sito web?

en: The plugin works very slow
it: Il plugin funziona molto lentamente

en: What part of design you don't like or want to change?
it: Quale parte del design non ti piace o vuoi cambiare?

en: I didn't like plugin design
it: Non mi piaceva il design del plugin

en: The plugin is great, but I need specific features
it: Il plugin è fantastico, ma ho bisogno di funzionalità specifiche

en: What type of features you want to be in the plugin?
it: Che tipo di funzionalità vorresti nel plugin?

en: I couldn't understand how to make it work
it: Non riuscivo a capire come farlo funzionare

en: It's not what I was looking for
it: Non è quello che cercavo

en: What kind of problems do you have?
it: Che tipo di problemi hai?

en: The plugin is not working
it: Il plugin non funziona

en: I'll reactivate it later
it: Lo riattiverò più tardi

en: Please let us know why you are deactivating. Choosing one of the options below you will help us make it better for you and for other users.
it: Fateci sapere perché state disattivando. La scelta di una delle opzioni qui sotto ci aiuterà a renderlo migliore per voi e per gli altri utenti.

en: Plugin Usage Feedback
it: Feedback sull'utilizzo del plugin

en: Update Topics Statistic
it: Aggiorna statistiche argomenti

en: Synch User Profiles
it: Sincronizza profili utente

en: The setTimestamp() method of PHP DateTime class is not available. Please make sure you use PHP 5.4 and higher version on your hosting service.
it: Il metodo setTimestamp() della classe PHP DateTime non è disponibile. Assicurati di utilizzare PHP 5.4 o versione superiore sul tuo servizio di hosting.

en: %s replied to the topic %s
it: %s hanno risposto alla argomento %s

en: You do not have permission to mark notifications for that user.
it: Non hai il permesso di contrassegnare le notifiche per questo utente.

en: Are you sure you wanted to do that?
it: Sei sicuro di volerlo fare?

en: You have %d new reply to %s
it: Hai %d nuove risposte a %s

en: You have %d new reply to %2$s from %3$s
it: Hai %d nuove risposte su %2$s da %3$s

en: You have %d new replies
it: Hai %d nuove risposte

en: Topic reply
it: Risposta alla argomento

en: Liked Posts
it: Post apprezzati

en: Replies Created
it: Risposte create

en: Topics Started
it: Argomenti iniziate

en: Search Forums...
it: Cerca nei forum ...

en: Order by
it: Ordina per

en: ASC
it: CRESC

en: DESC
it: DECR

en: Views Count
it: Conteggio visualizzazioni

en: Posts Count
it: Conteggio post

en: Modified Date
it: Data di modifica

en: Created Date
it: Data di creazione

en: Probably spam file attachments have been detected by wpForo Spam Control. Please moderate suspected files in Forums &gt; Tools &gt; Antispam Tab.
it: Probabile spam nei file allegati sono stati rilevati da wpForo Spam Control. Si prega di moderare i file sospetti in Forum; Strumenti; Scheda Antispam.

en: Privacy &amp; Rules
it: Privacy e regole

en: You should edit this text and adapt it to your community rules.
it: Dovreste modificare questo testo e adattarlo alle regole della vostra comunità.

en: This is a basic example of forum rules provided by
it: Questo è un esempio di base delle regole del forum fornite da

en: Forum Rules Text
it: Testo delle regole nel forum

en: If this option is enabled, users must accept forum rules by checking the required checkbox on registration form to be able create a forum account. The label text of this checkbox can be managed in Forums > Phrases admin page. Search the label phrase, click on edit button and change it.
it: Se questa opzione è abilitata, gli utenti devono accettare le regole del forum selezionando la casella di controllo richiesta nel modulo di registrazione per poter creare un account forum. Il testo dell'etichetta di questa casella di controllo può essere gestito nella pagina di amministrazione di Forums > Frasi pagina Admin. Cerca la frase dell'etichetta, fai clic sul pulsante Modifica e cambiala.

en: Checkbox: I Accept Forum Rules
it: Checkbox: Accetto le regole del forum

en: Forum Rules
it: Regole del forum

en: Please note, that this option is only related to wpForo cookies. This doesn't disable WordPress and other plugins cookies. wpForo stores a small amount of data in cookies, it used to track visited forums and topics (bold and normal titles). Also when a guest (not registered user) creates a topic or post a reply, wpForo stores guest name and email address in cookies. wpForo uses this information to detect current guest content (topics, posts) and display it to the guest even if the content is under moderation (not approved by moderators). Also wpForo stores guest name and email in cookies to keep filled these fields when he/she posts a new reply or creates a new topic.
it: Si prega di notare che questa opzione è relativa solo ai cookie wpForo. Questo non disabilita WordPress e altri cookie plugin. wpForo memorizza una piccola quantità di dati nei cookie, utilizzato per tenere traccia dei forum visitati e degli argomenti (titoli grassetto e normale). Anche quando un ospite (utente non registrato) crea un argomento o pubblica una risposta, wpForo memorizza il nome dell'ospite e l'indirizzo e-mail nei cookie. wpForo utilizza queste informazioni per rilevare il contenuto corrente dell'ospite (argomenti, post) e visualizzarlo all'ospite anche se il contenuto è in moderazione (non approvato dai moderatori). Anche wpForo memorizza il nome dell'ospite e l'e-mail nei cookie per mantenere compilati questi campi quando pubblica una nuova risposta o crea un nuovo argomento.

en: Forum Cookies
it: Cookie del forum

en: If this option is enabled, the Facebook Login button becomes not-clickable until user accept automatic account creation process based on his/her Facebook public profile information. This checkbox and appropriate information will be displayed with Facebook Login button to comply with the GDPR
it: Se questa opzione è abilitata, il pulsante Facebook Login non diventa selezionabile fino a quando l'utente non accetta il processo di creazione automatica dell'account in base alle informazioni del suo profilo pubblico di Facebook. Questa casella di controllo e le informazioni appropriate verranno visualizzate con il pulsante Facebook Login per conformarsi al GDPR

en: Checkbox: I Agree to create a forum account on Facebook Login
it: Checkbox: Accetto di creare un account sul forum con Facebook Login

en: This is an example of forum Privacy Policy with GDPR compliant. It adapted to wpForo plugin functions and features. <u>In case you enable this privacy policy template you become responsible for the content of this template.</u>  Please read this text carefully and make sure it suits your community Privacy Policy. If it doesn't, you should edit this text and adapt it to your community rules. This template includes shortcodes [forum-name] and [forum-url]. They are automatically replaced on registration page with current forum details. Don't forget to add an information about your organization, location and contacting ways (page, email, phone, etc...). Also if you have a separate privacy policy page for website please add a link to that page.
it: Questo è un esempio di forum Privacy Policy con GDPR conforme. Si è adattato alle funzioni e alle caratteristiche del plugin wpForo. Nel caso in cui si attiva questo modello di <u>politica sulla privacy si diventa responsabili per il contenuto di questo modello.</u>  Si prega di leggere questo testo con attenzione e assicurarsi che si adatta alla vostra politica sulla privacy della comunità. In caso contrario, è necessario modificare questo testo e adattarlo alle regole della community. Questo modello include gli shortcode [nome-forum] e [forum-url]. Vengono automaticamente sostituiti nella pagina di registrazione con i dettagli del forum corrente. Non dimenticare di aggiungere informazioni sulla tua organizzazione, la posizione e i modi di contatto (pagina, e-mail, telefono, ecc...). Inoltre, se si dispone di una pagina separata dell'informativa sulla privacy per il sito Web, si prega di aggiungere un collegamento a tale pagina.

en: Forum Privacy Policy with GDPR compliant Template
it: Politica sulla privacy del forum con modello conforme al GDPR

en: Checkbox: I Agree to Forum Privacy Policy
it: Checkbox: Accetto la privacy policy del forum

en: Privacy Policy Page URL
it: URL pagina privacy policy

en: URL to Website Privacy Policy page
it: URL della pagina Privacy Policy del sito web

en: Terms Page URL
it: URL della pagina Termini e Condizioni

en: URL to Website Terms page
it: URL della pagina Termini e Condizioni del sito web

en: Please insert URLs to your website Terms and Privacy Policy pages. Links to these pages will be included in registration form checkbox label (I'm agree with website terms and privacy policy) and in Forum Privacy Policy. The forum Privacy Policy does not cover your whole website, it is just an extension of your website main Privacy Policy. Thus it should be linked to according pages.
it: Per favore inserisci gli URLs alle pagine dei Termini e delle Norme sulla privacy del vostro sito web. I link a queste pagine saranno inclusi nell'etichetta della casella di controllo del modulo di registrazione (sono d'accordo con i termini e la politica sulla privacy del sito web) e nell'Informativa sulla privacy del Forum. L'Informativa sulla privacy del forum non copre l'intero sito web, è solo un'estensione dell'Informativa sulla privacy principale del tuo sito web. Quindi dovrebbe essere collegato alle pagine corrispondenti.

en: Website Terms and Privacy Policy Pages
it: Condizioni di utilizzo del sito e Privacy Policy

en: If this option is enabled, users must agree to receive an email confirmation with a link to set a password by checking the required checkbox on registration form to be able create a forum account. The checkbox label can be managed in Forums > Phrases admin page.
it: Se l'opzione è attivata, l'utente deve accettare di ricevere un'e-mail di conferma con un link per impostare una password selezionando la casella di controllo richiesta nel modulo di registrazione per poter creare un account per il forum. L'etichetta della casella di controllo può essere gestita nella pagina Forum > Frasi.

en: Checkbox: I Agree to Receive an Email Confirmation
it: Checkbox: Accetto di ricevere conferma via email

en: If this option is enabled, users must accept forum Terms and Privacy Policy by checking the required checkbox on registration form to be able create a forum account. The checkbox label can be managed in Forums > Phrases admin page.
it: Se l'opzione è attivata, gli utenti devono accettare le Condizioni del forum e l'Informativa sulla privacy selezionando la casella di controllo richiesta nel modulo di registrazione per poter creare un account del forum. L'etichetta della casella di controllo può essere gestita nella pagina di amministrazione del Forum > Frasi.

en: Checkbox: I Accept Website Terms and Privacy Policy
it: Checkbox: Accetto i termini e la privacy policy del sito

en: URL to - Contact Us - page
it: URL alla pagina - Contatto

en: Report user rights violation
it: Segnala la violazione dei diritti dell'utente

en: Report user data access and control issue
it: Segnala problema di accesso ai dati utente e questione del controllo

en: Delete account with created content
it: Cancella account e contenuti creati

en: Obtain personal data and created content
it: Ottieni i dati personali e i contenuti creati

en: According to the GDPR, all users should have an option to contact website administrator in following cases:
it: Secondo la GDPR, tutti gli utenti dovrebbero avere la possibilità di contattare l'amministratore del sito web nei seguenti casi:

en: Contact Information
it: Informazioni di contatto

en: GDPR Key Changes
it: Cambiamenti chiave del GDPR

en: The General Data Protection Regulation (GDPR) (Regulation (EU) 2016/679) is a regulation by which the European Parliament, the Council of the European Union and the European Commission intend to strengthen and unify data protection for all individuals within the European Union (EU). After four years of preparation and debate the GDPR was finally approved by the EU Parliament on 14 April 2016. Enforcement date: 25 May 2018 - at which time those organizations in non-compliance may face heavy fines. More info at
it: Il Regolamento generale sulla protezione dei dati (Regolamento (UE) 2016/679) è un regolamento con il quale il Parlamento europeo, il Consiglio dell'Unione europea e la Commissione europea intendono rafforzare e unificare la protezione dei dati per tutti gli individui all'interno dell'Unione europea (UE). Dopo quattro anni di preparazione e dibattito, il 14 aprile 2016, dopo quattro anni di preparazione e dibattito, il GDPR è stato finalmente approvato dal Parlamento dell'UE. Data di entrata in vigore: 25 maggio 2018, data in cui le organizzazioni inadempienti possono essere passibili di pesanti sanzioni. Maggiori informazioni su

en: Forum Privacy Policy and GDPR compliant
it: Politica sulla privacy del Forum conforme al GDPR

en: Exclude file extensions
it: Escludi estensioni file

en: Enable File Scanner
it: Abilita scansione file

en: Example of adding a new HTML tags:
it: Esempio di aggiunta di nuovi tags HTML:

en: By default wpForo allows all secure HTML tags in post content. Allowing a new HTML tag may affect your forum security. For example the &lt;iframe&gt; and &lt;script&gt; HTML tags may be used by spammers and hackers to load 3rd party ads and viruses to forum.
it: Per impostazione predefinita wpForo consente tutti i tag HTML sicuri nel contenuto del post. Consentire un nuovo tag HTML può influire sulla sicurezza del forum. Ad esempio, i tag HTML &lt;iframe&gt; e &lt;script&gt; possono essere utilizzati da spammer e hacker per caricare annunci e virus di terze parti nel forum.

en: Allow extra HTML tags
it: Consenti tag HTML aggiuntivi

en: Options to control and filter post content
it: Opzione per controllare e filtrare contenuto del post

en: Set this option value 0 if you want to remove time limit.
it: Impostare questo valore di opzione 0 se si desidera rimuovere il limite di tempo.

en: Sitewide
it: In tutto il sito

en: Adds "Forums" tab with "Created Topics", "Posted Replies", "Liked Posts" and "Subscriptions" sub-tabs to BuddyPress Profile page.
it: Aggiunge la scheda "Forum" con "Argomenti creati", "Risposte inviate", "Messaggi preferiti" e "Abbonamenti" nella pagina del profilo BuddyPress.

en: BuddyPress Profile Forum Tab Integration
it: Integrazione della scheda del forum nel profilo BuddyPress

en: Creates notification on new forum reply in BuddyPress Profile Notification page.
it: Crea una notifica sulla risposta del nuovo forum nella pagina di notifica del profilo BuddyPress.

en: BuddyPress Notification Integration
it: Integrazione della notifica BuddyPress

en: Posts members activity (new topic, new reply, post like) to BuddyPress Profile Activity page.
it: Attività membri (nuove argomenti, nuove risposte, like) sulla pagina attività profilo buddypress.

en: BuddyPress Activity Integration
it: Integrazione BuddyPress

en: The post sharing toggle can be displayed either on the left side or on the top of each post. The general share buttons can be displayed on both (top and bottom) locations.
it: La levetta di condivisione dei messaggi può essere visualizzata sia sul lato sinistro che sulla parte superiore di ogni messaggio. I pulsanti di condivisione generale possono essere visualizzati su entrambe le posizioni (in alto e in basso).

en: Share Button Locations
it: Posizione pulsanti Condividi

en: Square
it: Quadrato

en: Figure
it: Figura

en: Mixed
it: Mescolato

en: Post sharing toggle allows you to share posts individually. You can see post sharing toggles on the left, right side or in top bar of each post. The toggle blue color is the current primary color (#12) of your forum style. For example, if you use the red forum style, the color of all share toggles will be red. This doesn't affect share button colors. They are always grey with original colors on mouse hover.
it: La funzione Post sharing toggle consente di condividere i messaggi individualmente. Puoi vedere le opzioni di condivisione dei messaggi sulla sinistra, sul lato destro o nella barra in alto di ogni messaggio. Il colore blu è il colore primario corrente (#12) del tuo stile di forum. Per esempio, se usi lo stile del forum rosso, il colore di tutti i comandi di condivisione sarà rosso. Questo non influisce sui colori dei pulsanti di condivisione. Sono sempre grigi con i colori originali sul mouse.

en: Button &amp; Count
it: Pulsante & Conteggio

en: Button
it: Pulsante

en: Icon
it: Icona

en: Colored
it: Colorato

en: Grey
it: Grigio

en: General share buttons are forum and topic sharing buttons. They are located on the top and the bottom of each page. You can manage location of these buttons using "Share Buttons Location" options bellow.
it: I pulsanti di condivisione generale sono pulsanti di condivisione di forum e argomenti. Si trovano nella parte superiore e inferiore di ogni pagina. È possibile gestire la posizione di questi pulsanti utilizzando le opzioni "Posizione pulsanti Condividi" qui sotto.

en: Post Sharing Toggle
it: Messaggio Condivisione Toggle

en: General Share Buttons
it: Pulsanti di condivisione generale

en: Enable Share Buttons
it: Abilita i pulsanti di condivisione

en: Check the checkbox below share options to activate. <b>Please note, that the Facebook share button cannot be activated without Facebook API ID.</b> Please follow to the "Facebook API Configuration" option instruction above and fill the API ID field in order to activate Facebook Share button.
it: Spuntare la casella di controllo sotto le opzioni di condivisione da attivare. <b>Si prega di notare che il pulsante di condivisione di Facebook non può essere attivato senza l'ID API di Facebook.</b> Si prega di seguire le istruzioni dell'opzione "Configurazione API di Facebook" sopra e compilare il campo ID API per attivare il pulsante di condivisione di Facebook.

en: Active Share Buttons
it: Attiva pulsanti di condivisione

en: Target Topic not found
it: Destinazione argomento non trovato

en: This action changes topic URL. Once the topic is moved to other forum the old URL of this topic will no longer be available.
it: Questa azione cambia l'URL dell'argomento. Una volta che l'argomento viene spostato in un altro forum, il vecchio URL di questo argomento non sarà più disponibile.

en: Move Reply
it: Sposta risposta

en: Split
it: Dividi

en: Merge
it: Unisci

en: Topic once split cannot be unsplit. The first post of new topic becomes the earliest reply.
it: Una volta che la argomento è stata splittata non si può riunire. Il primo post della nuova argomento diventa la prima risposta.

en: Select Posts to Split
it: Seleziona i post da splittare

en: New Topic Forum
it: Nuovo forum argomento

en: New Topic Title
it: Nuovo titolo argomento

en: Create new topic with split posts. The first post of new topic becomes the earliest reply.
it: Crea un nuovo argomento con i messaggi divisi. Il primo messaggio di un nuovo argomento diventa la prima risposta.

en: Create New Topic
it: Crea una nuova argomento

en: Topics once merged cannot be unmerged. This topic URL will no longer be available.
it: Una volta che le argomenti sono state unite non si possono più dividere. L'url di questa argomento non sarà più disponibile.

en: Update post titles with target topic title.
it: Aggiorna i titoli dei post con il titolo dell'argomento di destinazione.

en: Update post dates (current date) to allow append posts to the end of the target topic.
it: Aggiorna le date dei messaggi (data corrente) per consentire di aggiungere i messaggi alla fine dell'argomento di destinazione.

en: All posts will be merged and displayed (ordered) in target topic according to posts dates. If you want to append merged posts to the end of the target topic you should allow to update posts dates to current date by check the option below.
it: Tutti i messaggi saranno uniti e visualizzati (ordinati) nell'argomento di destinazione in base alle date dei messaggi. Se vuoi aggiungere i messaggi unificati alla fine dell'argomento di destinazione dovresti permettere di aggiornare le date dei messaggi alla data corrente selezionando l'opzione qui sotto.

en: Please copy the target topic URL from browser address bar and paste in the field below.
it: Copia l'URL di destinazione dell'argomento dalla barra degli indirizzi del browser e incollalo nel campo sottostante.

en: Split Topic
it: Dividi argomenti

en: Merge Topics
it: Unisci argomenti

en: Target Topic URL
it: URL destinazione argomento

en: Forum post like
it: Mi piace messaggio forum

en: Forum post
it: Messaggio forum

en: Forum topic
it: Argomento forum

en: Read more
it: Leggi tutto

en: %s liked forum post %s
it: %s hanno apprezzato il post %s

en: %s posted a new topic %s
it: %s ha pubblicato un nuovo argomento %s

en: %s created a new topic %s
it: %s ha creato una nuova argomento %s

en: Can view poll result
it: Può visualizzare il risultato del sondaggio

en: Can vote poll
it: Può votare il sondaggio

en: Can create poll
it: Può creare sondaggi

en: Can approve/unapprove content
it: Può approva/disapprovare contenuto

en: Can view attached files
it: Può visualizzare i file allegati

en: More info
it: Ulteriori informazioni

en: Thank you!
it: Grazie!

en: Enable WordPress Shortcodes in Post Content
it: Abilita shortcodes di WordPress nel contenuto del messaggio

en: Welcome to wpForo
it: Benvenuti in wpForo

en: Thank you!<br> Sincerely yours,<br> gVectors Team
it: Grazie!<br> Cordiali saluti,<br> Team gVectors

en: Display on Members List
it: Visualizza nell'elenco dei membri

en: Forgot Your Password?
it: Password dimenticata?

en: Reset Password
it: Reimposta la password

en: Please Insert Your Email or Username
it: Inserisci la tua email o il tuo nome utente

en: Enter your email address or username and we'll send you a link you can use to pick a new password.
it: Inserisci il tuo indirizzo email o nome utente e ti invieremo un link che potrai utilizzare per scegliere una nuova password.

en: Join us today!
it: Unisciti a noi oggi!

en: Welcome!
it: Benvenuto!

en: ERROR: Can't connect to Google reCAPTCHA API
it: ERRORE: Non riesco a connettermi a Google reCAPTCHA API

en: Google reCAPTCHA verification failed
it: La verifica di Google reCAPTCHA non è riuscita

en: You are not allowed to edit this post
it: Non hai i permessi per modificare questo post

en: WordPress Reset Password Form
it: Modulo reimposta password WordPress

en: WordPress Registration Form
it: Modulo registrazione WordPress

en: WordPress Login Form
it: Modulo accesso WordPress

en: wpForo Reset Password Form
it: wpForo - modulo reimposta la password

en: wpForo Registration Form
it: wpForo - modulo registrazione

en: wpForo Login Form
it: wpForo - modulo accesso

en: Guest Post Editor
it: Editore del post ospite

en: Guest Topic Editor
it: Editore dell'argomento ospite

en: Dark
it: Scuro

en: Light
it: Chiaro

en: reCAPTCHA Theme
it: Tema reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Settings
it: Impostazioni reCAPTCHA

en: Secret Key
it: Chiave segreta

en: Site Key
it: Chiave del sito

en: Register your site and get API keys here &raquo;
it: Registra il tuo sito e ottieni le chiavi API qui &raquo;

en: To start using reCAPTCHA, you need to sign up for an API key pair for your site.
it: Per iniziare a utilizzare reCAPTCHA, è necessario registrarsi per una coppia di chiavi API per il proprio sito.

en: reCAPTCHA API Keys
it: Chiavi API reCAPTCHA

en: reCAPTCHA protects you against spam and other types of automated abuse. It makes secure topic and post editors when Guest Posting is allowed, also it protects login and registration forms against spam attacks.
it: reCAPTCHA ti protegge dallo spam e da altri tipi di abusi automatici. Rende sicuro argomento e post editor quando Guest Posting è consentito, inoltre protegge i moduli di login e registrazione contro gli attacchi di spam.

en: Recent Posts Display Type
it: Visualizzazione tipo dei messaggi recenti

en: Redirect after subscription confirmation
it: Reindirizza dopo la sottoscrizione

en: Redirect after registration
it: Reindirizza dopo la registrazione

en: Redirect after login
it: Reindirizza dopo l'accesso

en: For member profile, account and subscription pages use following URLs:
it: Per il profilo utente, le pagine account e abbonamento utilizzano i seguenti URL:

en: Custom Redirection URLs after following actions
it: URL di reindirizzamento personalizzati dopo le seguenti azioni

en: Replace Reset Password Page URL to Forum Reset Password Page URL
it: Sostituire l'URL della pagina di reimpostazione della password con l'URL della pagina di reimpostazione della password del forum

en: Show Member Mention Nicknames
it: Mostra nickname membri della menzione

note: Description of the plugin
en: WordPress Forum plugin. wpForo is a full-fledged forum solution for your community. Comes with multiple modern forum layouts.
it: Plugin per il forum WordPress. wpForo è una soluzione completa per la vostra comunità. Viene fornito con diversi layout di forum moderni.

en: Awards myCRED points for forum activity. Integrates myCRED Badges and Ranks. Converts wpForo topic and posts, likes to myCRED points.
it: Riconosce i punti myCRED per l'attività del forum. Integra i badge e i gradi myCRED. Converte l'argomento e i messaggi di wpForo in punti myCRED.

en: wpForo Polls is a complete addon to help forum members create, vote and manage polls effectively. Comes with poll specific permissions and settings.
it: wpForo Polls è un add-on completo per aiutare i utenti del forum a creare, votare e gestire i sondaggi in modo efficace. Viene fornito con i permessi e le impostazioni specifiche per i sondaggi.

en: Set this option value 0 if you want to show the whole post content in recent post area.
it: Impostate questo valore di opzione 0 se volete mostrare l'intero contenuto del post nell'area dei post recenti.

en: Extended Layout - Recent post length
it: Layout Esteso - Lunghezza argomento recente

en: Set this option value 0 if you want to show all posts in recent posts area.
it: Impostate questo valore a 0 se volete mostrare tutti i messaggi sotto l'area introduttiva dell'argomento.

en: Extended Layout - Number of Recent posts
it: Layout Esteso - Numero di argomenti recenti

en: Extended Layout - Recent posts
it: Layout Esteso - Argomenti recenti

en: Q&A Layout - Recent topic length
it: Layout D&R - Lunghezza argomento recente

en: Q&A Layout - Number of Recent topics
it: Layout D&R - Argomenti recenti

en: Q&A Layout - Recent topics
it: Layout D&R - Argomenti recenti

en: Set this option value 0 if you want to show the whole title in recent topic area.
it: Impostate questo valore a 0 se volete mostrare l'intero titolo nell'area argomenti recenti.

en: Extended Layout - Recent topic length
it: Layout Esteso - Lunghezza argomento recente

en: Extended Layout - Number of Recent topics
it: Layout Esteso - Numero di argomenti recenti

en: Extended Layout - Recent topics
it: Layout Esteso - Argomenti recenti

en: You can mention a person using @nicename in post content to send that person an email message. When you post a topic or reply, forum sends an email message to the user letting them know that they have been mentioned on the post.
it: È possibile menzionare una persona utilizzando @nicename nel contenuto del post per inviare a quella persona un messaggio e-mail. Quando scrivi un argomento o una risposta, il forum invia un messaggio email all'utente facendogli sapere che è stato menzionato nel messaggio.

en: in forum
it: nel forum

en: forum link
it: link al forum

en: Invalid User
it: Utente non valido

en: Your email is required to be able authorize you here. Please try loging again.
it: La tua email è richiesta per essere autorizzato qui. Per favore prova di nuovo il login.

en: Please login into Facebook and then click connect button again
it: Effettuare il login su Facebook e poi cliccare nuovamente sul pulsante Connetti

en: use default link color
it: usa il colore link predefinito

en: Usergroup Color
it: Colore del gruppo di utenti

en: default (#15)
it: predefinito (#15)

en: Default Access
it: Accesso predefinito

en: Misc
it: Opzioni varie

en: The noIndex code tells Google and other search engines to NOT index the page, so that it cannot be found in search results. Please insert page URLs you do not want to be indexed one per line in the textarea bellow.
it: Il codice noIndex indica a Google e ad altri motori di ricerca di NON indicizzare la pagina, in modo che non venga trovata nei risultati di ricerca. Inserire gli URL di pagina che non si desidera indicizzare uno per riga nel testoarea sotto.

en: Noindex forum page URLs
it: URL delle pagine del forum Noindex

en: wpForo adds nofollow to all links with external URLs. If you want to keep some domains as internal please insert domains one per line in the textarea bellow.
it: wpForo aggiunge nofollow a tutti i link con URL esterni. Se si desidera mantenere alcuni domini come interni si prega di inserire i domini uno per riga nel area testo sotto.

en: Allowed dofollow domains
it: Domini ammessi

en: SEO Tools
it: Strumenti SEO

en: Documentation
it: Documentazione

en: Member Custom Title by default
it: Titolo personalizzato utente predefinito

en: Member Custom Titles
it: Titolo personalizzato utente

en: Replace Login Page URL to Forum Login Page URL
it: Sostituire l'URL della pagina di Accesso con l'URL della pagina di Accesso del forum

en: Replace Registration Page URL to Forum Registration Page URL
it: Sostituire l'URL della pagina di registrazione con l'URL della pagina di registrazione del forum

en: User Mention message body
it: Corpo del messaggio menzionato

en: User Mention message subject
it: Oggetto del messaggio menzionato

en: Enable Email Notification
it: Abilita la notifica via email

en: User Mentioning Email
it: Email utente menzionato

en: Custom URL
it: URL personalizzato

en: Custom URL, e.g.: http://example.com/my-page/
it: URL personalizzato, ad es.: http://example.com/my-page/

en: Custom
it: Personalizzato

en: Redirect to this page after success login
it: Reindirizza a questa pagina dopo l'accesso

en: Facebook Login button on User Registration page
it: Pulsante accesso Facebook pagina registrazione utente

en: Facebook Login button on User Login page
it: Pulsante di accesso a Facebook sulla pagina di accesso dell'utente

en: Facebook API connection script (sharing, login, cross-posting...)
it: Script di connessione API di Facebook (condivisione, login, cross-posting...)

en: Facebook SDK for JavaScript
it: SDK Facebook per JavaScript

en: Disable
it: Disabilita

en: Enable
it: Abilita

en: Adds Facebook Login button on Registration and Login pages.
it: Aggiunge il pulsante di accesso a Facebook sulle pagine di registrazione e di login.

en: Facebook Login
it: Accesso Facebook

en: App ID
it: ID App

en: Please follow to this instruction
it: Per favore segui le istruzioni

en: In order to get an App ID and Secret Key from Facebook, you’ll need to register a new application. Don’t worry – its very easy, and your application doesn't need to do anything. We only need the keys.
it: Per ottenere un App ID e una chiave segreta da Facebook, è necessario registrare una nuova applicazione. Non preoccupatevi - è molto semplice, e la vostra applicazione non ha bisogno di fare nulla. Abbiamo solo bisogno delle chiavi.

en: Facebook API Configuration
it: Configurazione API Facebook

en: No posts were found here
it: Qui non sono stati trovati messaggi

en: Recent Posts
it: Post recenti

en: Reset Result
it: Ripristina risultato

en: Reset Search
it: Reimposta ricerca

en: Display Name or Nicename
it: Nome o username

en: Find a member
it: Trova un membro

en: Topics RSS Feed
it: RSS Feed argomenti

en: Forums RSS Feed
it: RSS Feed Forums

en: Add Reply
it: Aggiungi risposta

en: This process may take a few seconds or dozens of minutes, please be patient and don't close this page. Database backup is not required. If you got 500 Server Error please don't worry, the data updating process is still working in MySQL server.
it: Questo processo può richiedere alcuni secondi o decine di minuti, si prega di essere pazienti e di non chiudere questa pagina. Il backup del database non è necessario. Se avete un errore del server 500 non preoccupatevi, il processo di aggiornamento dei dati è ancora in funzione nel server MySQL.

en: Enable RSS Feed
it: Abilita feed RSS

en: Log Viewed Forums and Topics
it: Registro Forum e Argomenti visualizzati

en: Advanced user profile builder system. Allows to add new fields and manage profile page. Creates custom Registration, Account, Member Search forms.
it: Sistema avanzato di creazione di profili utente. Permette di aggiungere nuovi campi e gestire la pagina del profilo. Crea moduli personalizzati per la registrazione, il conto, la ricerca dei utenti.

en: Required field
it: Campo obbligatorio

en: --- Choose ---
it: --- Scegli ---

en: approved
it: approvato

en: You do not have permission to view this page
it: Non hai il permesso per vedere questa pagina

en: This is only used when a new Usergroup is created, it automatically gets the selected Forum Access in all forums.
it: Questo viene utilizzato solo quando viene creato un nuovo Gruppo utente, ottiene automaticamente l'accesso al forum selezionato in tutti i forum.

en: Default Forum Access
it: Accesso predefinito al forum

en: Set as Default
it: Imposta come predefinito

en: is Default
it: è Predefinito

en: Filter
it: Filtra

en: Members Search Type
it: Tipo ricerca utenti

en: Reset Password message body
it: Reimposta il corpo del messaggio della password

en: This message comes from Reset Password form.
it: Questo messaggio proviene dal modulo Reimposta password.

en: Reset Password Emails
it: Reimposta email di password

en: Blog to Forum and Forum to Blog content synchronization. Blog posts with Forum topics and Blog comments with Forum replies.
it: Sincronizzazione dei contenuti da blog a forum e da forum a blog. Messaggi del blog con argomenti del forum e commenti del blog con risposte del forum.

en: Anonymous
it: Anonimo

en: User Title
it: Titolo utente

en: Rating Title
it: Titolo valutazione

en: Usergroup
it: Gruppo di utenti

en: Ads Manager is a powerful yet simple advertisement management system, that allows you to add adverting banners between forums, topics and posts.
it: Ads Manager è un sistema di gestione della pubblicità potente ma semplice, che permette di aggiungere banner pubblicitari tra forum, argomenti e messaggi.

en: New Usergroup
it: Nuovo gruppo di utenti

en: New Phrase
it: Nuova frase

en: New User Group
it: Nuovo gruppo di utenti

en: New Forum
it: Nuovo forum

en: Forum users' profile data are not synchronized yet, this step is required! Please click the button below to complete installation.
it: I dati del profilo degli utenti del forum non sono ancora sincronizzati, questo passo è necessario! Fare clic sul pulsante qui sotto per completare l'installazione.

en: wpForo Forum Installation |
it: wpForo Installazione Forum |

en: You can permanently disable this message in Dashboard > Forums > Features admin page.
it: È possibile disattivare permanentemente questo messaggio nella pagina di amministrazione Bacheca > Forum > Funzioni.

en: This process may take a few seconds or dozens of minutes, please be patient and don't close this page.
it: Questo processo può richiedere alcuni secondi o decine di minuti, si prega di essere pazienti e non chiudere questa pagina.

en: Continue Synchronization
it: Continua la sincronizzazione

en: Start Profile Synchronization
it: Avvia sincronizzazione profilo

en: Enable Auto-cleanup of inactive users
it: Attivare l'autopulizia degli utenti inattivi

en: Filter by Usergroups
it: Filtra per gruppo utente

en: days ago
it: giorni fa

en: Inactive users who have been registered more than
it: Utenti inattivi che sono stati registrati da più di

en: Inactive users are the account owners who have no topics, posts, comments and subscriptions for new content. In 99&#37; cases this kind of accounts are being registered by Spammers. This tool allows you to only keep active and known inactive users.
it: Gli utenti inattivi sono i proprietari di account che non hanno argomenti, post, commenti e abbonamenti per nuovi contenuti. In 99&#37; dei cas questo tipo di account sono registrati da Spammers. Questo strumento permette di mantenere attivi e conosciuti solo gli utenti inattivi.

en: Delete Inactive Users
it: Cancella utenti inattivi

en: Display Usergroup under Post Author Avatar
it: Mostra il gruppo utente sotto l'avatar dell'Autore del messaggio

en: Member Reputation and Titles
it: Reputazione e titolo utente

en: Turn Off User Syncing Note
it: Disattivare la sincronizzazione note utente

en: Enable User Profile Page indexing
it: Attivare l'indicizzazione della pagina del profilo utente

en: Enable Memory Cache
it: Abilita cache di memoria

en: Enable HTML Cache
it: Abilita cache HTML

en: Enable Object Cache
it: Abilita cache oggetti

en: Delete All Caches
it: Elimina tutte le cache

en: Submit
it: Invia

en: removed link
it: link rimosso

en: Post is empty
it: Il post è vuoto

en: You are not allowed to attach this file type
it: Non sei autorizzato ad allegare questo tipo di file

en: unapproved
it: disapprovato

en: Done!
it: Fatto!

en: Settings successfully updated
it: Impostazioni aggiornate con successo

en: Topic first post data not found.
it: Dati primo post della argomento non trovati.

en: Topic first post not found.
it: Primo post della argomento non trovato.

en: Awaiting moderation
it: In attesa di moderazione

en: This post is currently unapproved. You can approve posts in Dashboard &raquo; Forums &raquo; Moderation admin page.
it: Questo post non è attualmente approvato. Puoi approvare i posts in amministrazione Bacheca &raquo; Forums &raquo; Moderazione.

en: This topic is currently unapproved. You can approve topics in Dashboard &raquo; Forums &raquo; Moderation admin page.
it: Questo argomento non è attualmente approvato. Puoi approvare gli argomenti in amministrazione Bacheca &raquo; Forums &raquo; Moderazione.

en: Please Moderate:
it: Modera:

en: approve
it: approva

en: unapprove
it: disapprova

en: Type
it: Tipo

en: Banned
it: Bannato

en: Published
it: Pubblicato

en: Unapproved
it: Disapprovato

en: Forum Tools
it: Strumenti del forum

en: Are you sure you want to delete all DARK RED marked files listed here. Please download Wordpress /wp-content/uploads/wpforo/ folder to your local computer before deleting files, this is not undoable.
it: Sei sicuro di voler eliminare tutti i file contrassegnati in ROSSO SCURO qui elencati. Si prega di scaricare il file WordPress / wp-content / uploads / wpforo / cartella nel computer locale prima di eliminare i file, ciò non è annullabile.

en: Click to delete Dark Red marked files
it: Fai clic per eliminare i file evidenziati in rosso scuro

en: Are you sure you want to delete all RED marked files listed here. Please download Wordpress /wp-content/uploads/wpforo/ folder to your local computer before deleting files, this is not undoable.
it: Sei sicuro di voler eliminare tutti i file contrassegnati in ROSSO qui elencati. Si prega di scaricare il file WordPress / wp-content / uploads / wpforo / cartella nel computer locale prima di eliminare i file, ciò non è annullabile.

en: Click to delete Red marked files
it: Fai clic per eliminare i file evidenziati in rosso

en: Are you sure you want to delete all ORANGE marked files listed here. Please download Wordpress /wp-content/uploads/wpforo/ folder to your local computer before deleting files, this is not undoable.
it: Sei sicuro di che voler eliminare tutti i file selezionati in arancio. Si prega di scaricare WordPress /wp-content/uploads/wpforo/cartella nel computer locale prima di eliminare i file, questo non è annullabile.

en: Click to delete Orange marked files
it: Fai clic per eliminare i file evidenziati in arancione

en: Delete All
it: Elimina tutto

en: Are you sure you want to delete all BLUE marked files listed here. Please download Wordpress /wp-content/uploads/wpforo/ folder to your local computer before deleting files, this is not undoable.
it: Sei sicuro di voler eliminare tutti i file contrassegnati BLU elencati qui. Si prega di scaricare la cartella WordPress /wp-content/uploads/wpforo/ sul computer locale prima di eliminare i file, questa procedura non è annullabile.

en: Click to delete Blue marked files
it: Fai clic per eliminare i file evidenziati in blu

en: Are you sure you want to permanently delete this file?
it: Sei sicuro di voler eliminare definitivamente questo file?

en: Delete this file
it: Elimina questo file

en: This tool is designed to find attachment which have been uploaded by spammers. The tool checks most common spammer filenames and suggest to delete but you should check one by one and make sure those are spam files before deleting.
it: Questo strumento è progettato per trovare l'allegato che sono stati caricati dagli spammer. Lo strumento controlla i nomi dei file di spammer più comuni e suggerire di eliminare, ma si dovrebbe controllare uno per uno e assicurarsi che questi sono i file di spam prima di eliminare.

en: Possible Spam Attachments
it: Possibili allegati spam

en: Do not allow to attach files with following extensions:
it: Non consentire di allegare file con le seguenti estensioni:

en: Min number of posts to be able post links
it: Numero minimo di post per poter postare link

en: Min number of posts to be able attach files
it: Numero minimo di posti per poter allegare file

en: posts
it: post

en: first
it: primo

en: User is New (under hard spam control) during
it: L'utente è Nuovo (sotto controllo spam) durante

en: Some useful options to limit just registered users and minimize spam. These options don't affect users whose Usergroup has "Can edit member" and "Can pass moderation" permissions.
it: Alcune opzioni utili per limitare solo gli utenti registrati e ridurre al minimo lo spam. Queste opzioni non influiscono sugli utenti il cui gruppo di utenti dispone delle autorizzazioni "Può modificare il membro" e "Può passare la moderazione".

en: New Registered User
it: Nuovo utente registrato

en:  is enabled
it:  è abilitato

en: Spam Suspicion Level for Posts
it: Livello di sospetto di spam per i posts

en: Spam Suspicion Level for Topics
it: Livello di sospetto di spam per gli argomenti

en: Notify via email when new user is banned
it: Notifica via e-mail quando un nuovo utente viene bloccato

en: Ban user when spam is suspected
it: Banna l'utente quando è sospetto di effettuare spam

en: Enable wpForo Spam Control
it: Abilita il controllo spam di wpForo

en: Some useful options to limit just registered users and minimize spam. This control don't affect users whose Usergroup has "Can edit member" and "Can pass moderation" permissions.
it: Alcune opzioni utili per limitare solo gli utenti registrati e ridurre al minimo lo spam. Questo controllo non influisce sugli utenti il cui usergroup dispone delle autorizzazioni "Può modificare il membro" e "Può passare la moderazione".

en: Spam Control
it: Controllo spam

en: is not installed! For an advanced Spam Control please install Akismet antispam plugin, it works well with wpForo Spam Control system. Akismet is already integrated with wpForo. It'll help to filter posts and protect forum against spam attacks.
it: non è installato! Per un controllo avanzato dello spam si prega di installare il plugin antispam Akismet, funziona bene con il sistema wpForo Spam Control. Akismet è già integrato con wpForo. Aiuterà a filtrare i messaggi e a proteggere il forum dagli attacchi di spam.

en: Topic and Post Moderation
it: Moderazione argomento e post

en: Moderation
it: Moderazione

en: Tools
it: Strumenti

en: Subscribe to this topic
it: Iscriviti a questa argomento

en: Provides a safe way to communicate directly with other members. Messages are private and can only be viewed by conversation participants.
it: Fornisce un modo sicuro per comunicare direttamente con gli altri utenti. I messaggi sono privati e possono essere visualizzati solo dai partecipanti alla conversazione.

en: You are not permitted to subscribe here
it: Non ti è consentito sottoscrivere questo elemento

en: Forum ID is not detected
it: L'ID del forum non viene rilevato

en: Only Admins and Moderators can see your private topics.
it: Solo gli amministratori e i moderatori possono vedere i vostri argomenti privati.

en: Private Topic
it: Argomento priata

en: public
it: pubblico

en: private
it: privato

en: Can view private topic
it: Può vedere contenuti privati

en: Can set own topic private
it: Può impostare privato il proprio argomento

en: Can set topic private
it: Può impostare privato l'argomento

en: filter by package
it: filtrare per pacchetto

en: View all Addons
it: Visualizza tutti gli add-on

en: Extend your forum with wpForo addons
it: Amplia il tuo forum con gli add-on di wpForo

en: New Addons for Your Forum!
it: Nuovi add-on per il tuo forum!

en: Make sure you insert a class of font-awesome icon, it should start with fa- prefix like &quot;fas fa-comments&quot;.
it: Assicurati di inserire una classe font-awesome, dovrebbe iniziare con il prefisso fa- come &quot;fas fa-comments&quot;.

en: here
it: qui

en: You can find all icons
it: Puoi trovare tutte le icone

en: Font-awesome Icon
it: Icona Font-awesome

en: Forum Icon
it: Icona del forum

en: You have been banned. Please contact the forum administrator for more information.
it: Sei stato bannato. Contatta un amministratore per maggiori informazioni.

en: filter by status
it: filtra per status

en: filter by group
it: filtra per gruppo

en: You are not permitted to view this attachment
it: Non hai il permesso di vedere questo allegato

en: Attribute all content to:
it: Attribuisci tutti i contenuti a:

en: Delete all wpForo content.
it: Elimina tutto il contenuto di wpForo.

en: What should be done with wpForo content owned by these users?
it: Cosa si dovrebbe fare con i contenuti di wpForo di proprietà di questi utenti?

en: What should be done with wpForo content owned by this user?
it: Cosa si dovrebbe fare con i contenuti di wpForo di proprietà di questo utente?

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one.
it: <strong>ERRORE</strong>: questa email è già registrata, scegline un'altra.

en: <strong>ERROR</strong>: The email address isn&#8217;t correct.
it: <strong>ERRORE</strong>: l'indirizzo email non è corretto.

en: <strong>ERROR</strong>: Please type your email address.
it: <strong>ERRORE</strong>: scrivi il tuo indirizzo email.

en: <strong>ERROR</strong>: Sorry, that username is not allowed.
it: <strong>ERRORE</strong>: questo nome utente non è permesso.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered. Please choose another one.
it: <strong>ERRORE</strong>: questo nome utente è già registrato. Scegline un altro.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
it: <strong>ERRORE</strong>: questo nome utente non è valido perché usa caratteri non consentiti. Inserisci un nome utente valido.

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a username.
it: <strong>ERRORE</strong>: inserisci un nome utente.

en: Add a new Forum in this Category
it: Aggiungi un nuovo forum in questa categoria

en: Add a new Subforum
it: Aggiungi un nuovo sottoforum

en: This message will be displayed when a non-permitted forum member clicks on attached file link in topic and posts.
it: Questo messaggio verrà visualizzato quando un membro del forum non autorizzato clicca sul link del file allegato nell'argomento e nei messaggi.

en: Attachment click - message for non-permitted users
it: Click sull'allegato - messaggio per gli utenti non autorizzati

en: This option is only related to XML language files. You should upload a translation XML file to have a new language option in this drop-down. If you are using PO/MO translation files you should change WordPress Language in Dashboard > Settings admin page to load according translation for wpForo.
it: Questa opzione è relativa solo ai file di lingua XML. Si dovrebbe caricare un file XML di traduzione per avere una nuova opzione di lingua in questo menu a tendina. Se si utilizzano file di traduzione PO/MO, è necessario modificare la lingua di WordPress in Dashboard > Impostazioni pagina di amministrazione per caricare la traduzione per wpForo.

en: one URL per line
it: un URL per riga

en: Exclude page URLs
it: Escludi gli URL di pagina

en: This option will disable WordPress on front-end. Only forum pages and excluded post/pages will be available. wpForo will look like as a stand-alone forum.
it: Questa opzione disabilita WordPress sul front-end. Saranno disponibili solo le pagine del forum e i messaggi/pagine esclusi. wpForo apparirà come un forum a sé stante.

en: Enable this option if you want the topic subscription checkbox to be checked by default.
it: Abilita questa opzione se vuoi la casella sottoscrizione spuntata predefinita.

en: Topic subscription option on post editor - checked/enabled
it: Opzione di abbonamento all'argomento nell'editor del post - spuntato/abilitato

en: This option adds topic subscription checkbox next to new topic and post submit button.
it: Questa opzione aggiunge la casella di controllo per l'iscrizione all'argomento accanto al nuovo argomento e il pulsante di invio.

en: Topic subscription option on post editor
it: Opzione di abbonamento all'argomento nell'editor del post

en: If you have enabled this option, after registering, user can not login without confirming the email.
it: Se avete attivato questa opzione, dopo la registrazione, l'utente non potrà effettuare il login senza confermare l'e-mail.

en: Enable User Registration email confirmation
it: Abilita conferma email registrazione utente

en: Send Notification emails to all email addresses (comma separated ) of forum administrators when a new Reply is created.
it: Inviare e-mail di notifica a tutti gli indirizzi e-mail (separati da virgola) degli amministratori del forum quando viene creata una nuova risposta.

en: Notify Admins via email on new Post
it: Notifica l'admin via email sul nuovo post

en: Send Notification emails to all email addresses (comma separated ) of forum administrators when a new Topic is created.
it: Inviare e-mail di notifica a tutti gli indirizzi e-mail (separati da virgola) degli amministratori del forum quando viene creato un nuovo argomento.

en: Notify Admins via email on new Topic
it: Notifica l'admin via email sulla nuova argomento

en: Forum Admins email addresses
it: Indirizzi e-mail degli amministratori del forum

en: FROM Email Address
it: DA indirizzo email

en: FROM Name
it: DA Nome

en: usergroup
it: gruppo di utenti

en: Guests
it: Ospiti

en: This access is usually used for
it: Questo accesso viene solitamente utilizzato per

en: Forums can be displayed with different layouts (Extended, Simplified, Q&A, Threaded), just edit the top (blue panels) category and set the layout you want. Child forums' layout depends on the top category (blue panels) layout. They cannot have a different layout.
it: I forum possono essere visualizzati con diversi layout (Esteso, Semplificato, D&R, Filettato), basta modificare la categoria superiore (pannelli blu) e impostare il layout desiderato. Il layout dei forum figlio dipende dal layout della categoria superiore (pannelli blu). Non possono avere un layout diverso.

en: If a category (blue panels) does not have forums (grey panels) it will not be displayed on front-end. Each category should contain at least one forum.
it: Se una categoria (pannelli blu) non dispone di Forum (pannelli grigio) non può essere visualizzato sul front-end. Ogni categoria deve contenere almeno un forum.

en: Important Tips
it: Suggerimenti importanti

en: Total Size
it: Dimensione totale

en: Advanced Attachments Size
it: Dimensione allegati avanzati

en: file(s)
it: file

en: Advanced Attachments
it: Allegati avanzati

en: Default Attachments Size
it: Dimensione predefinita degli allegati

en: Avatars Size
it: Dimensione degli avatar

en: More information about
it: Maggiori informazioni su

en: Details | Buy
it: Dettagli | Acquista

en: at least
it: almeno

en: Version
it: Versione

en: Installed
it: Installato

en: All wpForo addons are being developed by wpForo developers at gVectors Team. Addon prices also include a small donation to the hard work wpForo developers do for free. When you buy an addon, you also donate the free wpForo development and support. Addons are the only incoming source for wpForo developers. wpForo is a premium forum plugin which will always be available for free. There will never be paid and pro versions of this forum board. We have another dozens of awesome features in our to-do list which will also be added for free in future releases. So the free wpForo development always stays on the first priority and wpForo is being extended with new free functions and features even faster than before.
it: Tutti i componenti aggiuntivi di wpForo sono sviluppati dal Team di gVectors. I prezzi degli addon includono anche una piccola donazione per il duro lavoro che gli sviluppatori di wpForo fanno gratuitamente. Quando acquisti un componente, stai donando anche per lo sviluppo e il supporto gratuito di wpForo. I componenti sono l'unica fonte di guadagno per gli sviluppatori di wpForo. wpForo è un plugin premium che sarà sempre disponibile gratuitamente. Non ci saranno mai versioni a pagamento e pro di questo plugin per creare un forum. Abbiamo altre dozzine di fantastiche funzionalità nella nostra lista di cose da fare che saranno aggiunte gratuitamente anche nelle prossime versioni. Quindi lo sviluppo gratuito di wpForo rimane sempre la priorità e wpForo viene esteso con nuove funzioni e caratteristiche gratuite ancora più velocemente di prima.

en: wpForo Addons
it: Add-on di wpForo

en: Allows to embed hundreds of video, social network, audio and photo content providers in forum topics and posts.
it: Permette di incorporare centinaia di fornitori di contenuti video, social network, audio e foto negli argomenti e nei post del forum.

en: Adds an advanced file attachment system to forum topics and posts. AJAX powered media uploading and displaying system with user specific library.
it: Aggiunge un sistema avanzato di file allegato agli argomenti e ai messaggi del forum. Sistema AJAX per il caricamento e la visualizzazione dei media con libreria specifica per l'utente.

en: Forum Page ID
it: ID pagina forum

en: support topic
it: argomento di supporto

en: wpForo PageID doesn't exist. Forums will not be loaded, please read this
it: wpForo PageID non esiste. I forum non saranno caricati, leggere questo

en: IMPORTANT: wpForo can't work with default permalink, please change permalink structure
it: IMPORTANTE: wpForo non può funzionare con il permalink di default, si prega di cambiare la struttura del permalink

en: Member
it: Membro

en: Member Profile
it: Profilo membro

en: Welcome back %s!
it: Bentornato %s!

en: Blog Comments
it: Commenti sul blog

en: Blog Posts
it: Articoli del blog

en: Forum Posts
it: Messaggi forum

en: Attachment removed
it: Allegato rimosso

en: User registration is disabled
it: La registrazione utenti è disabilitata

en: Incorrect file format. Allowed formats: jpeg, jpg, png, gif.
it: Formato del file non corretto. Formati permessi: jpeg, jpg, png, gif.

en: Thank you for using wpForo! wpForo is a professional bulletin board for WorPress, and the only forum software which comes with Multi-layout template system. The "Extended
it: Grazie per aver usato wpForo! wpForo è una bacheca professionale per WorPress, e l'unico software forum che viene fornito con sistema di modelli multi-layout. La "Estensione

en: Visit Forum
it: Visita il forum

en: This option will disable WordPress on front-end. Only forum pages will be available. wpForo will look like as a stand-alone forum.
it: Questa opzione disabilita WordPress sul front-end. Saranno disponibili solo le pagine del forum. wpForo apparirà come un forum a sé stante.

en: Turn WordPress to wpForo
it: Trasforma WordPress in wpForo

en: Enable this option to be able manage forum attachments in Dashboard > Media > Library admin page.
it: Attivare questa opzione per poter gestire gli allegati nel forum da Amministrazione > Media> nella pagina di amministrazione.

en: Insert Forum Attachments to Media Library
it: Inserisci i media del forum nella libreria del sito

en: This option is not synced with WordPress "Anyone can register" option in Dashboard > Settings > General admin page. If this option is enabled new users will always be able to register.
it: Questa opzione non è sincronizzata con l'opzione "Chiunque può registrarsi" di WordPress in Bacheca > Impostazioni > Generali. Se l'opzione è attivata, i nuovi utenti potranno sempre registrarsi.

en: Enable User Registration
it: Abilita registrazione utenti

en: Delete User Cache
it: Elimina la cache utente

en: Profile
it: Profilo

en: Full access
it: Accesso completo

en: Moderator access
it: Accesso moderatore

en: Standard access
it: Accesso classico

en: Read only access
it: Accesso in sola lettura

en: No access
it: Nessun accesso

en: Customer
it: Cliente

en: Registered
it: Registrato

en: Moderator
it: Moderatore

en: Admin
it: Amministratore

en: are you sure you want to delete?
it: sei sicuro di voler eliminare?

en: Forum Members List
it: Elenco membri del forum

en: Closed
it: Chiuso

en: Deleted Successfully!
it: Eliminato con successo!

en: Updated Successfully!
it: Aggiornato con successo!

en: This process may take a few seconds or dozens of minutes, it depends on database forum size and on server resources. Please be patient and don't close this page. If you got 500 Server Error please don't worry, the data updating process is still working in MySQL server.
it: Questo processo può richiedere alcuni secondi o decine di minuti, dipende dalle dimensioni del database e dalle risorse del server. Si prega di avere pazienza e di non chiudere questa pagina. Se avete un errore del server 500 non preoccupatevi, il processo di aggiornamento dei dati è ancora in funzione nel server MySQL.

en: New Passwords do not match
it: Le nuove password non corrispondono

en: Old password is wrong
it: La vecchia password è errata

en: Can set own topic solved
it: Può impostare risolto il proprio argomento

en: Can set topic solved
it: Può impostare risolto  l'argomento

en: Unsolved
it: Non risolto

en: Select Color
it: Seleziona colore

en: Default
it: Predefinito

en: Clear
it: Pulisci

en: Discussion Board
it: Board argomento

en: Forum and Topic subscription with double opt-in/confirmation system.
it: Abbonamento al forum e all'argomento con doppio sistema di opt-in/conferma.

en: Enable Subscription Confirmation
it: Abilita conferma sottoscrizione

en: Delete Phrase Cache
it: Elimina la cache frasi

en: Update Users Statistic
it: Aggiorna statistiche utenti

en: Update Forums Statistic
it: Aggiorna statistiche forum

en: This process may take a few seconds or dozens of minutes, please be patient and don't close this page. If you got 500 Server Error please don't worry, the data updating process is still working in MySQL server.
it: Questo processo può richiedere alcuni secondi o decine di minuti, si prega di essere pazienti e non chiudere questa pagina. Se hai un errore 500 del server non preoccuparti, il processo di aggiornamento dei dati sta ancora lavorando sul server MySQL.

en: Forum Maintenance
it: Manutenzione del forum

en: Solved
it: Risolto

en: Active
it: Attivo

en: Replied
it: Con risposte

en: New
it: Nuovo

en: Topic Icons
it: Icone argomento

en: open
it: apri

en: close
it: chiudi

en: unsticky
it: non in evidenza

en: sticky
it: in evidenza

en: unlike
it: non mi piace

en: like
it: mi piace

en: Can move topic
it: Può spostare l'argomento

en: Can close topic
it: Può chiudere l'argomento

en: Can set own topic answered
it: Può impostare il proprio argomento a cui ha risposto

en: Can set topic answered
it: Può impostare l'argomento a cui ha risposto

en: Can attach file
it: Può allegare file

en: Can vote
it: Può votare

en: Can set topic sticky
it: Può impostare in evidenza l'argomento

en: Can report
it: Può segnalare

en: Can like
it: Può mettere Mi piace

en: Can delete own reply
it: Può cancellare la propria risposta

en: Can delete own topic
it: Può cancellare il proprio argomento

en: Can edit own replay
it: Può modificare la sua risposta

en: Can edit own topic
it: Può modificare il proprio argomento

en: Can delete replies
it: Può cancellare le risposte

en: Can edit replies
it: Può modificare risposte

en: Can view replies
it: Può vedere risposte

en: Can post reply
it: Può rispondere

en: Can delete topic
it: Può cancellare argomento

en: Can edit topic
it: Può modificare argomento

en: Can view topic
it: Può vedere argomento

en: Can create topic
it: Può creare argomento

en: Can view forum
it: Può vedere il forum

en: Front - Can write PM
it: Fronte - Può scrivere PM

en: Front - Can view member about me
it: Fronte - Può visualizzare chi sono

en: Front - Can view member signature
it: Fronte - Può visualizzare firma utenti

en: Front - Can view member occupation
it: Fronte - Può visualizzare occupazione utenti

en: Front - Can view member location
it: Fronte - Può visualizzare la posizione utenti

en: Front - Can view member reg. date
it: Fronte - Può visualizzare data iscrizione utenti

en: Front - Can view member social networks
it: Fronte - Può visualizzare social network utenti

en: Front - Can view member website
it: Fronte - Può visualizzare sito web utenti

en: Front - Can view member reputation
it: Fronte - Può visualizzare reputazione utenti

en: Front - Can view member custom title
it: Fronte - Può visualizzare titolo personalizzato utenti

en: Front - Can view member title
it: Fronte - Può visualizzare titolo utenti

en: Front - Can view member email
it: Fronte - Può visualizzare email utenti

en: Front - Can view member username
it: Fronte - Può visualizzare nome utenti

en: Front - Can view avatars
it: Fronte - Può visualizzare avatars

en: Front - Can have signature
it: Parte frontale - Può avere la firma

en: Front - Can upload avatar
it: Fronte - Può caricare l'avatar

en: Front - Can view profiles
it: Fronte - Può visualizzare profili

en: Front - Can view members
it: Fronte - Può visualizzare utenti

en: Dashboard - Can delete member
it: Bacheca - Può cancellare utente

en: Dashboard - Can edit member
it: Bacheca - Può modificare utente

en: %s ago
it: %s fa

en: If you got some issue with wpForo, please enable this option before asking for support, this outputs hidden important information to help us debug your issue.
it: Se avete qualche problema con wpForo, si prega di abilitare questa opzione prima di chiedere supporto, questo produce informazioni importanti nascoste per aiutarci a debuggare il vostro problema.

en: Enable Debug Mode
it: Abilita modalità debug

en: You can manage WordPress date and time format in WordPress Settings > General admin page.
it: È possibile gestire il formato data e ora di WordPress in Amministrazione > Impostazioni > Generali.

en: Enable WordPress Date/Time Format
it: Attivare il formato Data e ora WordPress

en: Themes
it: Temi

en: Phrases
it: Frasi

en: Dashboard
it: Bacheca

en: Open link in a new tab
it: Apri il link in una nuova scheda

en: Link Text
it: Testo del link

en: Insert link
it: Inserisci link

en: Forum Color Styles
it: Stili di colore del forum

en: Custom CSS Code
it: Codice CSS personalizzato

en: Post Content
it: Contenuto del post

en: Font Sizes
it: Dimensioni del font

en: This feature is useful if you're adding content before or after [wpforo] shortcode in page content. Also it useful if forum is loaded before website header, on top of the front-end.
it: Questa funzione è utile se si aggiungono contenuti prima o dopo [wpforo] shortcode nel contenuto della pagina. E' utile anche se il forum viene caricato prima dell'intestazione del sito, in cima al front-end.

en: Enable Output Buffer
it: Abilita buffer di uscita

en: Your topic successfully added
it: La tua argomento è stata aggiunta con successo

en: Your subscription for this item could not be confirmed
it: L'abbonamento per questo articolo non ha potuto essere confermato

en: Your profile data have been successfully updated.
it: I dati del tuo profilo sono stati correttamente aggiornati.

en: Your forum successfully deleted
it: Il tuo forum è stato cancellato con successo

en: Your forum successfully added
it: Il tuo forum è stato aggiunto con successo

en: You successfully replied
it: Hai risposto correttamente

en: You don't have permission to edit post from this forum
it: Non hai il permesso di modificare  post in questo forum

en: You don't have permission to delete topic from this forum
it: Non hai il permesso di cancellare argomenti da questo forum

en: You don't have permission to delete post from this forum
it: Non hai il permesso di cancellare post da questo forum

en: You don't have permission to create topic into this forum
it: Non hai il permesso di creare argomenti in questo forum

en: You don't have permission to create post in this forum
it: Non hai il permesso di creare post in questo forum

en: You have no permission to edit this topic
it: Non hai i permessi per modificare questa argomento

en: You have been successfully unsubscribed
it: tu sei stato rimosso dall'iscrizione con successo

en: You have been successfully subscribed
it: Sei stato abbonato con successo

en: You are already voted this post
it: Hai già votato questo post

en: Wrong post data
it: Dati del post sbagliato

en: Welcome to our Community!
it: Benvenuto nella nostra community!

en: Username length must be between 3 characters and 30 characters.
it: Il nome utente deve essere compreso fra 3 e 30 caratteri.

en: Username is missed.
it: Nome utente mancante.

en: Username exists. Please insert another.
it: Questo nome utente esiste già. Scegline un altro.

en: User successfully deleted from wpforo
it: Utente eliminato con successo da wpforo

en: User group successfully edited
it: Gruppo di utenti modificato con successo

en: User group successfully added
it: Gruppo di utenti aggiunto con successo

en: User group edit error
it: Errore durante la modifica del gruppo di utenti

en: User group add error
it: Errore durante l'aggiunta del gruppo di utenti

en: User delete error
it: Errore durante l'eliminazione dell'utente

en: Topics delete error
it: Errore durante la cancellazione dell'argomento

en: Topic successfully updated
it: Argomento aggiornato correttamente

en: Topic successfully moved
it: Argomento spostato correttamente

en: Topic not found.
it: Argomento non trovato.

en: Topic edit error
it: Errore durante la modifica dell'argomento

en: Topic delete error
it: Errore durante la cancellazione dell'argomento

en: Topic add error
it: Errore durante l'aggiunta dell'argomento

en: Topic Move Error
it: Errore spostamento argomento

en: This topic successfully deleted
it: Questa argomento è stata cancellata con successo

en: This post successfully edited
it: Questo post è stato modificato con successo

en: This post successfully deleted
it: Questo post è stato cancellato con successo

en: This email address is already registered. Please insert another.
it: Questo indirizzo email è già registrato. Inseriscine un altro.

en: API options successfully updated, but previous value not changed
it: Opzioni post aggiornati con successo, ma il valore precedente non è stato modificato

en: Theme options successfully updated
it: Opzioni del tema aggiornate con successo

en: The uploaded file size is too big
it: Il file caricato è troppo grande

en: Successfully voted
it: Votato con successo

en: Successfully updated
it: Aggiornato con successo

en: Success! Thank you. Please check your email and click confirmation link below to complete this step.
it: Successo! Grazie. Per favore controlla la tua email e clicca sul link di conferma per completare questo passaggio.

en: Subscribe options successfully updated, but previous value not changed
it: Opzioni sottoscrizioni aggiornati con successo, ma il valore precedente non è stato modificato

en: Subscribe options successfully updated
it: Opzioni sottoscrizioni aggiornate con successo

en: Something wrong with profile data.
it: C'è qualcosa di sbagliato nei dati del profilo.

en: Reply request error
it: Errore aggiunta argomento

en: Registration Error
it: Errore di registrazione

en: Post options successfully updated, but previous value not changed
it: Opzioni post aggiornati con successo, ma il valore precedente non è stato modificato

en: Post options successfully updated
it: Opzioni post aggiornati correttamente

en: Post delete error
it: Errore cancellazione post

en: Please insert required fields!
it: Inserisci i campi richiesti!

en: Phrase update error
it: Errore aggiornamento frase

en: Phrase successfully updates
it: Frase aggiornata con successo

en: Phrase successfully added
it: Frase aggiunta con successo

en: Phrase adding error
it: Errore aggiungendo frase

en: Phrase add error
it: Errore nell'aggiungere frase

en: Permission denied for this action
it: Permesso negato per questa azione

en: Permission denied for edit forum
it: Permesso negato per modificare il forum

en: Permission denied for delete forum
it: Permesso negato per cancellare il forum

en: Permission denied for add forum
it: Permesso negato per aggiungere un forum

en: Permission denied
it: Permesso negato

en: Password mismatch.
it: La password non corrisponde.

en: Password length must be between 6 characters and 20 characters.
it: La password deve essere lunga tra 6 e 20 caratteri.

en: No Posts found for update
it: Nessun messaggio trovato per l'aggiornamento

en: New language successfully added and changed wpforo language to new language
it: Aggiunta e cambio di lingua con successo di wpforo in una nuova lingua

en: Message has been sent
it: Il messaggio è stato inviato

en: Member options successfully updated, but previous value not changed
it: Opzioni utente aggiornati con successo, ma il valore precedente non è stato modificato

en: Member options successfully updated
it: Opzioni utente aggiornate con successo

en: Invalid request!
it: Richiesta non valida!

en: Invalid Email address
it: Indirizzo email non valido

en: Insert your Email address.
it: Inserisci il tuo indirizzo email.

en: Illegal character in username.
it: Carattere non consentito nel nome utente.

en: General options successfully updated
it: Opzioni generali aggiornate con successo

en: Forum update error
it: Errore di aggiornamento del forum

en: Forum successfully updated
it: Forum aggiornato con successo

en: Forum options successfully updated, but previous value not changed
it: Opzioni del forum aggiornati con successo, ma il valore precedente non è stato modificato

en: Forum options successfully updated
it: Opzioni del forum aggiornate con successo

en: Forum merging error
it: Errore di unificazione forum

en: Forum is successfully merged
it: Forum unito con successo

en: Forum hierarchy successfully updated
it: Gerarchia dei forums aggiornata con successo

en: Forum deleting error
it: Errore durante l'eliminazione del forum

en: Forum Base URL successfully updated
it: URL base del forum aggiornato con successo

en: File type is not allowed
it: Tipo di file non consentito

en: Features successfully updated, but previous value not changed
it: Funzioni aggiornate con successo, ma il valore precedente non è stato modificato

en: Features successfully updated
it: Funzionalità aggiornate con successo

en: Error: please insert some text to report.
it: Errore: inserire un testo da segnalare.

en: Error: Topic is not found
it: ERRORE: argomento non trovata

en: Error: No topic selected
it: Errore: Nessuna argomento selezionata

en: Error: Forum is not found
it: Errore: forum non trovato

en: Email address exists. Please insert another.
it: L'indirizzo email esiste già. Inseriscine un altro.

en: Could not be unsubscribe from this item
it: Non può annullare la sottoscrizione da questa voce

en: Cannot update post data
it: Non può aggiornare la data del post

en: Cannot update forum hierarchy
it: Non può aggiornare la gerarchia del forum

en: Can`t upload file
it: Impossibile caricare il file

en: Can't write a post: This topic is closed
it: Non si può scrivere un post: Questo argomento è chiuso

en: Can't subscribe to this item
it: Non è possibile sottoscrivere questo elemento

en: Can't send report email
it: Non è possibile inviare e-mail di segnalazione

en: Can't send confirmation email
it: Impossibile inviare l'email di conferma

en: Can't delete this Usergroup
it: Impossibile eliminare questo gruppo di utenti

en: Can't add new language
it: Impossibile aggiungere una nuova lingua

en: Can't add forum
it: Impossibile aggiungere un forum

en: All Checked topics successfully deleted
it: Tutti gli argomenti selezionati cancellati con successo

en: Add Topic error: No forum selected
it: Errore aggiunta argomento: nessun forum selezionato

en: Access successfully deleted
it: Accesso eliminato con successo

en: Access edit error
it: Errore modifica accesso

en: Access delete error
it: Errore cancellazione accesso

en: Access add error
it: Errore nell'aggiungere accesso

en: wpForo Navigation
it: Navigazione wpForo

en: view all topics
it: vedi tutte le argomenti

en: view all questions
it: visualizza tutte le domande

en: view all posts
it: vedi tutti i post

en: view
it: vedi

en: update
it: aggiorna

en: subscriptions
it: sottoscrizioni

en: replies
it: risposte

en: register
it: registrati

en: prev
it: precedente

en: posted
it: postato

en: old password
it: vecchia password

en: next
it: avanti

en: new password again
it: nuova password di nuovo

en: new password
it: nuova password

en: my profile
it: il mio profilo

en: members
it: membri

en: matches
it: combacia

en: logout
it: disconnetti

en: login
it: accedi

en: forums
it: forum

en: edit user
it: modifica utente

en: edit profile
it: modifica profilo

en: confirm password
it: conferma la password

en: by %s
it: di %s

en: by
it: di

en: activity
it: attività

en: Your Answer
it: La tua risposta

en: You can go to %s page or Search here
it: Puoi andare a %s o cercare qui

en: You
it: Tu

en: Write message
it: Scrivi messaggio

en: Working
it: In esecuzione

en: Wordpress avatar system
it: Avatar da sistema wordpress

en: Website
it: Sito web

en: Votes
it: Voti

en: Views
it: Visualizzazioni

en: View the latest post
it: Vedi gli ultimi post

en: View entire post
it: Vedi intero post

en: Username
it: Nome utente

en: Usergroup has been successfully deleted. All users of this usergroup have been moved to the usergroup you've chosen
it: Il gruppo utenti è stato eliminato con successo. Tutti gli utenti di questo gruppo sono stati spostati nel gruppo che hai scelto

en: Usergroup has been successfully deleted.
it: Il Gruppo utente è stato cancellato con successo.

en: User Group
it: Gruppo di utenti

en: User
it: Utente

en: Use comments to ask for more information or suggest improvements. Avoid answering questions in comments.
it: Utilizzare i commenti per chiedere maggiori informazioni o suggerire miglioramenti. Evitare di rispondere alle domande nei commenti.

en: Upload an avatar
it: Carica un avatar

en: Unsubscribe
it: Disiscriviti

en: Unknown upload error
it: Errore di caricamento sconosciuto

en: Topic title
it: Titolo argomento

en: Topic Title
it: Titolo argomento

en: Topic RSS Feed
it: Rss Feed della argomento

en: Timezone
it: Fuso orario

en: The uploaded file was only partially uploaded
it: Il file caricato è stato caricato solo parzialmente

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini
it: Il file caricato supera la direttiva upload_max_filesize in php.ini

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form
it: Il file caricato supera la direttiva MAX_FILE_SIZE specificata nel modulo HTML

en: Thank you for using wpForo. wpForo is a premium forum plugin which will always be available for free. There will never be paid and pro versions of this forum board. However this is a very large and hard project so we also develop paid addons (extensions), which will financially help us to keep improving and adding new features to the free wpForo plugin. Forum addons will also be actively developed. The first addons "Advanced Media Uploader
it: Grazie per aver usato wpForo. wpForo è un plugin di forum premium che sarà sempre disponibile gratuitamente. Non ci saranno mai versioni a pagamento e pro di questa bacheca del forum. Tuttavia questo è un progetto molto grande e duro, quindi sviluppiamo anche addons a pagamento (estensioni), che ci aiuterà finanziariamente a continuare a migliorare e aggiungere nuove funzionalità al plugin wpForo gratuito. Saranno inoltre sviluppati attivamente i forum. I primi addons "Advanced Media Uploader

en: Subscriptions
it: Sottoscrizioni

en: Subscribe for new topics
it: Sottoscrivi per le nuove argomenti

en: Subscribe for new replies
it: Sottoscrivi per le nuove risposte

en: Subforums
it: Sottoforum

en: Specify avatar by URL
it: Specifica url avatar

en: Sort Search Results by
it: Ordina risultati di ricerca per

en: Sorry, something is wrong with your data.
it: Qualcosa non va con i tuoi dati.

en: Social Networks
it: Social network

en: Site Profile
it: Profilo del sito

en: Signature
it: Firma

en: Sign In
it: Registrati

en: Shop Account
it: Account del negozio

en: Set this option value 0 if you want to show all posts under topic intro area.
it: Impostate questo valore a 0 se volete mostrare tutti i messaggi sotto l'area introduttiva dell'argomento.

en: Set Topic Sticky
it: Metti la argomento in evidenza

en: Send Report
it: Invia rapporto

en: Select Page
it: Seleziona pagina

en: Search...
it: Cerca...

en: Search result for
it: Risultati della ricerca per

en: Search in date period
it: Cerca per periodo

en: Search in Forums
it: Cerca nei forum

en: Search Type
it: Tipo di ricerca

en: Search Titles Only
it: Cerca solo nei titoli

en: Search Phrase
it: Frase di ricerca

en: Search Entire Posts
it: Cerca in tutti i post

en: Search
it: Cerca

en: Save Changes
it: Salva le modifiche

en: Result Info
it: Risultati info

en: Report to Administration
it: Segnala all'amministratore

en: Report
it: Segnala

en: Reply
it: Rispondi

en: Replies not found
it: Risposte non trovate

en: Replies
it: Risposte

en: Remember Me
it: Ricordami

en: Relevancy
it: Pertinenza

en: Registered date
it: Data di registrazione

en: Register
it: Registrazione

en: Recent Topics
it: Argomenti recenti

en: Recent Questions
it: Domande recenti

en: Received Likes
it: Like ricevuti

en: Rating Badge
it: Distintivo valutazione

en: Rating
it: Valutazione

en: REPLY:
it: Rispondi:

en: RE
it: RISPONDI

en: Quote
it: Citazione

en: Questions
it: Domande

en: Question Comments
it: Commenti alle domande

en: Q&A layout - Intro topics
it: Layout D&R - Argomenti introduttivi

en: Q&A Layout - Number of intro topics
it: Layout D&R - Numero di argomenti introduttivi

en: Posted by
it: Pubblicato da

en: Posted
it: Pubblicato

en: Post link
it: Link al post

en: Post Title
it: Titolo post

en: Please %s or %s
it: %s o %s

en: Page
it: Pagina

en: Our newest member
it: Il nostro ultimo membro

en: Oops! The page you requested was not found!
it: Oops! La pagina che hai richiesto non è stata trovata!

en: Online
it: In linea

en: Offline
it: Non in linea

en: Occupation
it: Occupazione

en: No topics were found here
it: Nessun argomento trovato qui

en: No subscriptions found for this member.
it: Non sono stati trovati abbonamenti per questo utente.

en: No online members at the moment
it: Al momento non ci sono utenti in linea

en: No forums were found here.
it: Qui non è stato trovato nessun forum.

en: No file was uploaded
it: Nessun file è stato caricato

en: No activity found for this member.
it: Nessuna attività trovata per questo membro.

en: My Profile
it: Il mio profilo

en: Must be minimum 6 characters.
it: Deve essere di almeno 6 caratteri.

en: Move Topic
it: Sposta argomento

en: Missing a temporary folder
it: Manca una cartella temporanea

en: Messages
it: Messaggi

en: Members not found
it: Membri non trovati

en: Member information
it: Informazioni membro

en: Member Rating Badge
it: Badge rating utente

en: Member Rating
it: Valutazione del membro

en: Member Information
it: Informazioni membro

en: Member Activity
it: Attività utente

en: Maximum allowed file size is
it: La dimensione massima consentita del file è

en: Lost your password?
it: Password dimenticata?

en: Logout
it: Esci

en: Login
it: Accedi

en: Location
it: Posizione

en: Liked
it: Apprezzati

en: Length must be between 3 characters and 30 characters.
it: La lunghezza deve essere compresa tra 3 e 30 caratteri.

en: Leave a reply
it: Lascia una risposta

en: Latest Post
it: Post recenti

en: Last post by %s
it: Ultimo post da %s

en: Last Year ago
it: Lo scorso anno

en: Last Week
it: Scorsa settimana

en: Last Post Info
it: Ultimi post

en: Last Post
it: Ultimi post

en: Last Month
it: Ultimo mese

en: Last Active
it: Ultimo attivo

en: Last 6 Months
it: Ultimi 6 mesi

en: Last 3 Months
it: Ultimi 3 mesi

en: Last 24 hours
it: Ultime 24 ore

en: Joined
it: Registrato

en: Insert member name or email
it: Inserisci nome utente o email

en: Group
it: Gruppo

en: Forum is empty
it: Questo forum è vuoto

en: Forum Statistics
it: Statistiche forum

en: Forum RSS Feed
it: Feed RSS del forum

en: Forum Profile
it: Profilo del forum

en: Forum Members
it: Membri del forum

en: Forum Home
it: Home del forum

en: Forum - Registration
it: Forum - Registrazione

en: Forum - Page Not Found
it: Forum - Pagina non trovata

en: Forum - Login
it: Forum - Accesso

en: First post and replies
it: Primo messaggio e risposte

en: Find Topics Started by User
it: Trova argomenti iniziate dall'utente

en: Find Posts by User
it: Cerca post per utente

en: File upload stopped by extension
it: Caricamento dei file interrotto per estensione

en: Failed to write file to disk
it: Impossibile scrivere il file sul disco

en: Extended Layout - Number of intro topics
it: Layout esteso - Numero di argomenti introduttivi

en: Extended Layout - Number of intro posts
it: Layout esteso - Numero di messaggi introduttivi

en: Extended Layout - Intro topics
it: Layout esteso - Argomenti introduttivi

en: Extended Layout - Intro posts
it: Layout esteso - Messaggi introduttivi

en: Expanded
it: Aperto

en: Enter title here
it: Inserisci il titolo qui

en: Edited:
it: Modificato da:

en: Display Name
it: Nome mostrato

en: Descending order
it: Ordine decrescente

en: Date
it: Data

en: Confirm my subscription
it: Conferma la mia sottoscrizione

en: Comments
it: Commenti

en: Collapsed
it: Chiuso

en: Choose Target Forum
it: Scegliere il Forum di destinazione

en: Change password
it: Cambia la password

en: Attach file:
it: Allega file:

en: Ascending order
it: Ordine crescente

en: Any Date
it: Qualsiasi data

en: Answers
it: Risposte

en: Answer to
it: Risposta a

en: Answer
it: Risposta

en: Add topic
it: Aggiungi argomento

en: Add a comment
it: Aggiungi un commento

en: Activity
it: Attività

en: About Me
it: Su di me

en: %s, %s, %s and %d people liked
it: %s, %s, %s e %d persone hanno apprezzato

en: %s, %s and %s liked
it: %s, %s e %s hanno apprezzato

en: %s liked
it: %s hanno apprezzato

en: %s and %s liked
it: %s e %s hanno apprezzato

en: wpForo User Timezone
it: wpForo Fuso orario utente

en: wpForo Usergroup
it: wpForo Gruppo utente

en: Dismiss
it: Ignora

en: Move
it: Sposta

en: Settings
it: Impostazioni

en: Uninstall
it: Disinstalla

en: IMPORTANT! Uninstall is not a simple deactivation action. This action will permanently remove all forum data (forums, topics, replies, attachments...) from database. Please backup database before this action, you may need this forum data in future. If you are sure that you want to delete all forum data please confirm. If not, just cancel it, then you can deactivate this plugin, that will not remove forum data.
it: IMPORTANTE! La disinstallazione non è una semplice azione di disattivazione. Questa azione rimuoverà definitivamente tutti i dati del forum (forum, argomenti, risposte, allegati...) dal database. Si prega di eseguire un backup del database prima di questa azione, potreste aver bisogno di questi dati del forum in futuro. Se siete sicuri di voler cancellare tutti i dati del forum, confermate. Se no, basta cancellarlo, e si può disattivare questo plugin, che non rimuoverà i dati del forum.

en: Could not write file %s
it: Impossibile scrivere il file %s

en: Items
it: Elementi

en: No items found
it: Nessun elemento trovato

en: Are you sure you want to DELETE this item?
it: Sei sicuro di voler ELIMINARE questo elemento?

en: Delete this item
it: Elimina questo elemento

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: item
it: elemento

en: Show all forums
it: Mostra tutti i forum

en: Apply
it: Applica

en: Bulk Actions
it: Azioni di gruppo

en: Display with Avatars
it: Visualizza con avatar

en: Display Avatars
it: Visualizza avatar

en: Number of Items
it: Numero di elementi

en: Title
it: Titolo

en: NOTE: If you're going to add widgets in this sidebar, please use 'Full Width' template for wpForo index page to avoid sidebar duplication.
it: NOTA: Se si ha intenzione di aggiungere widget in questa barra laterale, si prega di utilizzare il modello 'Larghezza completa' nella pagina del forum per evitare la duplicazione della barra laterale.

en: wpForo Sidebar
it: Barra laterale wpForo

en: wpForo Menu
it: Menu wpForo

en: Theme file not readable
it: File del tema non leggibile

en:  Discussion Board
it: Forum di discussione

en: %s access successfully edited
it: %s accesso modificato con successo

en: %s access successfully added
it: %s accesso aggiunto con successo

en: Dismiss this notice.
it: Ignora questa notifica.

en: Users will be join this usergroup
it: Gli utenti si uniranno a questo gruppo di utenti

en: Delete Chosen Usergroup And Join Users To Other Usergroup
it: Cancella il gruppo utente scelto e unisci gli utenti ad altri gruppi utente

en: Delete Chosen Usergroup And Users
it: Cancellare il gruppo utente e gli utenti scelti

en: save
it: salva

en: add
it: aggiungi

en: Guest
it: Ospite

en: View users list in this usergroup
it: Vedi utenti in questo gruppo

en: Delete this usergroup
it: Elimina questo gruppo di utenti

en: Edit
it: Modifica

en: Edit this usergroup
it: Modifica questo gruppo di utenti

en: Usergroup Name
it: Nome del gruppo di utenti

en: Usergroups
it: Gruppi di utenti

en: No theme found
it: Nessun tema trovato

en: No layout found
it: Nessun layout trovato

en: Reset Settings
it: Reimposta impostazioni

en: Are you sure you want to reset all settings and style colors to default?
it: Sicuri di voler ripristinare tutte le impostazioni e i colori di stile ai valori predefiniti?

en: Are you sure you want to delete this theme files?
it: Sicuro di voler eliminare i file di questo tema?

en: Install
it: Installa

en: Fresh Installation
it: Nuova installazione

en: Activate
it: Attiva

en: LAYOUTS
it: LAYOUT

en: Inactive
it: Non attivo

en: Current active theme
it: Tema attivo attuale

en: Forum Themes
it: Temi del forum

en: Front-end Phrases
it: Frasi del front-end

en: Addons
it: Add-on

en: Styles
it: Stili

en: Features
it: Funzionalità

en: Emails
it: Email

en: Topics &amp; Posts
it: Argomenti &amp; Post

en: Forum Accesses
it: Accessi al forum

en: General
it: Generale

en: Forum Settings
it: Impostazioni del forum

en: Report message body
it: Corpo del messaggio di segnalazione

en: Report message subject
it: Oggetto Del Messaggio di segnalazione

en: This message comes from post reporting pop-up form.
it: Questo messaggio proviene dalla maschera popup di segnalazione.

en: Post Reporting Emails
it: E-mail di segnalazione  Argomento

en: New reply notification email message
it: Messaggio email di notifica nuovo argomento

en: New reply notification email subject
it: Oggetto email di notifica nuovo argomento

en: New topic notification email message
it: Messaggio e-mail di notifica di un nuovo argomento

en: New topic notification email subject
it: Oggetto dell'email di notifica del nuovo argomento

en: Subscribe confirmation email message
it: Messaggio e-mail di conferma dell'iscrizione

en: Subscribe confirmation email subject
it: Oggetto dell'e-mail di conferma dell'iscrizione

en: Subscription Emails
it: Email sottoscrizioni

en: Comma separated email addresses of forum administrators to get forum notifications. For example post report messages.
it: Gli indirizzi e-mail degli amministratori del forum sono separati da virgole per ottenere le notifiche del forum. Per esempio, inviare messaggi di segnalazione.

en: Forum Admin Email Addresses
it: Indirizzo email amministratore forum

en: From Email Address
it: Da indirizzo email

en: From Name
it: Da nome

en: Server "post_max_size" is
it: Server "post_max_size" è

en: Server "upload_max_filesize" is
it: Server "upload_max_filesize" è

en: You can not set this value more than "upload_max_filesize" and "post_max_size". If you want to increase server parameters please contact to your hosting service support.
it: Non è possibile impostare questo valore più di "upload_max_filesize" e "post_max_size". Se si desidera aumentare i parametri del server si prega di contattare il supporto del servizio di hosting.

en: Maximum upload file size
it: Dimensione file massima

en: Allow Delete Own post for
it: Consentire la cancellazione del proprio messaggio per

en: Allow Edit Own Post for
it: Consentire la modifica del proprio messaggio per

en: Number of Posts per Page
it: Numero di post per pagina

en: Allow Delete Own Topic for
it: Consentire la modifica del proprio argomento per

en: Allow Edit Own Topic for
it: Consentire la modifica del proprio argomento per

en: Number of Topics per Page
it: Numero di discussioni per pagina

en: Thank you for using wpForo. wpForo is a premium forum plugin which will always be available for free. There will never be paid and pro versions of this forum board. However this is a very large and hard project so we also develop paid addons (extensions), which will financially help us to keep improving and adding new features to the free wpForo plugin. Forum addons will also be actively developed. The first addons "Advanced Media Uploader", "Polls", "Private Messages" and "Ad Manager" will be available very soon. Once you got some addon and activated that, you will find settings in vertical subTabs here.
it: Grazie per utilizzare wpForo. wpForo è un plugin premium per il forum che sarà sempre disponibile gratuitamente. Non ci saranno mai versioni a pagamento e pro. Tuttavia questo è un progetto molto grande e difficile, quindi sviluppiamo anche componenti aggiuntivi a pagamento (estensioni), che ci aiuterà finanziariamente a migliorare e aggiungere nuove funzionalità al plugin gratuito. Anche i componenti aggiuntivi saranno sviluppati attivamente. I primi componenti aggiuntivi "Caricamento Media Avanzato", "Sondaggi", "Messaggi privati" e "Responsabile Annunci" saranno disponibili a breve. Una volta che avrete ottenuto qualche componente aggiuntivo e lo avrete attivato, troverete le impostazioni qui sotto.

en: This option depends on "Enable Member Rating Titles" parent option, witch located in wpForo Settings > Features Tab
it: Questa opzione dipende dall'opzione genitore "Abilita titoli di valutazione dei utenti", che si trova in wpForo Impostazioni > Scheda Funzionalità

en: Enable Reputation Badges for selected usergroups
it: Attivare i distintivi di reputazione per i gruppi utenti selezionati

en: This option depends on "Enable Member Rating" parent option, witch located in wpForo Settings > Features Tab
it: Questa opzione dipende dall'opzione genitore "Abilita valutazione utenti", che si trova in wpForo Impostazioni > Scheda Funzionalità

en: Enable Reputation Titles for selected usergroups
it: Abilita i titoli reputazione per i gruppi utenti selezionati

en: Badge Icon
it: Icona distintivo

en: Color
it: Colore

en: Custom Title
it: Titolo personalizzato

en: Number of Posts
it: Numero di post

en: Level
it: Livello

en: More
it: Di più

en: Rating Icon
it: Icona rating

en: Rating Color
it: Colore rating

en: Full Badge
it: Distintivo completo

en: Short Badge
it: Distintivo breve

en: Member Title
it: Titolo utente

en: Min Number of Posts
it: Numero minimo di messaggi

en: Rating Level
it: Livello rating

en: Member Reputation
it: Reputazione membro

en: Lost Password URL
it: Url password persa

en: Register URL
it: URL di registrazione

en: Login URL
it: URL di accesso

en: Use this option only if you have set other pages for authorization. 
                            wpForo doesn't change its own URLs, these options are only for other plugin compatibility. 
                            For example, if you use BuddyPress or Ultimate Member plugin you can set these values:
it: Utilizzate questa opzione solo se avete impostato altre pagine per l'autorizzazione. 
    wpForo non modifica i propri URL, queste opzioni sono solo per la compatibilità con altri plugin. 
    Per esempio, se si utilizza il plugin BuddyPress o Ultimate Member è possibile impostare questi valori:

en: Custom Authorization URLs
it: URL di autorizzazione personalizzata

en: Members URL structure
it: Struttura URL utenti

en: minutes
it: minuti

en: Online status timeout
it: Temporizzatore di stato online

en: Add New Language
it: Aggiungi nuova lingua

en: Language XML file
it: File XML di lingua

en: Forum Language
it: Lingua del forum

en: Use greater than 5 - below Posts, 10 - below Media, 15 - below Links, 20 - below Pages, 25 - below comments, 60 - below first separator, 65 - below Plugins, 70 - below Users, 75 - below Tools, 80 - below Settings, 100 - below second separator
it: Utilizzare più di 5 - sotto Messaggi, 10 - sotto Media, 15 - sotto Link, 20 - sotto Pagine, 25 - sotto Commenti, 60 - sotto il primo separatore, 65 - sotto Plugin, 70 - sotto Utenti, 75 - sotto Strumenti, 80 - sotto Impostazioni, 100 - sotto il secondo separatore

en: The position in the menu order wpForo should appear.
it: Dovrebbe apparire la posizione nell'ordine del menu wpForo.

en: Dashboard Menu Position
it: Posizione del menu

en: Forum Base URL
it: URL base del forum

en: Forum Description
it: Descrizione del forum

en: Forum Title
it: Titolo del forum

en: Update Options
it: Aggiorna opzioni

en: Yes
it: Sì

en: Please enable this option to help wpForo get more popularity as your thank to the hard work we do for you totally free. This option adds a very small icon in forum footer, which will allow your site visitors recognize the name of forum solution you use.
it: Si prega di attivare questa opzione per aiutare wpForo ad ottenere più popolarità come ringraziamento per il duro lavoro che facciamo per voi totalmente gratuito. Questa opzione aggiunge una piccolissima icona nel piè di pagina del forum, che permetterà ai visitatori del vostro sito di riconoscere il nome della soluzione di forum che utilizzate.

en: Help wpForo to grow, show plugin info
it: Aiuta wpForo a crescere, mostra le informazioni sul plugin

en: Enable wpForo Font-Awesome Lib
it: Abilita la libreria Font-Awesome di wpForo

en: Enable wpForo SEO for Meta Tags
it: Abilita wpForo SEO per i meta tag

en: Enable wpForo SEO for Meta Titles
it: Abilita wpForo SEO per Meta Titoli

en: Enable Member Cache
it: Abilita cache membri

en: Enable Member Rating Titles
it: Abilita titolo valutazione utente

en: Enable Member Rating
it: Abilita valutazione membri

en: Allow Member Signature
it: Permetti firma utenti

en: Enable Custom Avatars
it: Abilita avatar personalizzati

en: Enable Avatars
it: Abilita avatar

en: Replace Author Avatar with Forum Profile Avatar
it: Sostituisci l'avatar dell'autore con l'avatar del profilo del forum

en: Replace Comment Author Link to Forum Profile
it: Sostituisci il link autore commento con il profilo del forum

en: Replace Author Link to Forum Profile
it: Sostituisci il link autore con il profilo del forum

en: Show Forum Statistic
it: Mostra statistiche forum

en: Show Breadcrumb
it: Mostra breadcrumb

en: Show Top Search
it: Mostra ricerca in alto

en: Show Top/Menu Bar
it: Mostra barra dei menu

en: Show Forum Page Title
it: Mostra titolo pagina forum

en: This option doesn't affect website admins.
it: Questa opzione non ha effetto sugli amministratori del sito web.

en: Show Admin Bar for Members
it: Mostra la barra amministrazione per utenti

en: Update
it: Aggiorna

en: Save
it: Salva

en: Access name
it: Nome accesso

en: delete
it: elimina

en: Are you sure you want to remove this access set? Usergroups which attached to this access will lost all forum permissions.
it: Siete sicuri di voler rimuovere questo set di accesso? Gli utenti di questo gruppo perderanno tutti i permessi del forum.

en: edit
it: modifica

en: Access names
it: Nome accesso

en: Add New Forum Access
it: Aggiungi un nuovo accesso al forum

en: All sub-forums, topics and replies will be attached to selected forum. Layout will be inherited from this forum.
it: Tutti i sotto-forum, gli argomenti e le risposte saranno allegati al forum selezionato. Il layout sarà ereditato da questo forum.

en: If you want to delete this forum and keep its sub-forums, topics and replies, please select a new target forum in dropdown below
it: Se vuoi cancellare questo forum e mantenere i suoi sotto-forum, gli argomenti e le risposte, seleziona un nuovo forum di destinazione nel menu a tendina qui sotto

en: This action will also delete all sub-forums, topics and replies.
it: Questa azione cancellerà anche tutti i subforum, gli argomenti e le risposte.

en: Meta Description
it: Descrizione meta

en: The "slug" is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
it: La " slug" è la versione URL-friendly del nome. Di solito è tutto minuscolo e contiene solo lettere, numeri e trattini.

en: Forum Slug
it: Slug forum

en: View
it: Vedi

en: Delete
it: Elimina

en: Are you sure you want to delete this forum?
it: Sei sicuro di voler eliminare questo forum?

en: Publish
it: Pubblica

en: No layout found.
it: Nessun layout trovato.

en: Category Layout
it: Layout categoria

en: Use as Category
it: Utilizza come categoria

en: No parent
it: Nessun genitore

en: Parent Forum
it: Forum genitore

en: This is a forum description. This content will be displayed under forum title on the forum list.
it: Questa è la descrizione del forum. Il contenuto verrà mostrato sotto il titolo del forum nell'elenco dei forum.

en: Enter description here . . .
it: Inserisci qui la descrizione...

en: Enter forum title here
it: Inserisci qui il titolo del forum

en: Save forums order and hierarchy
it: Salva ordine e gerarchia dei forum

en: Please drag and drop forum panels to set parent-child hierarchy.
it: Si prega di trascinare e rilasciare i pannelli del forum per impostare la gerarchia genitore-figlio.

en: Add New
it: Aggiungi nuovo

en: Categories and Forums
it: Categorie e forum

en: Screen Options
it: Opzioni di schermata

en: Number of Columns
it: Numero di colonne

en: Screen Layout
it: Layout di schermata

en: Permissions
it: Permessi

en: Forum Options
it: Opzioni del forum

en: Show on screen
it: Mostra sullo schermo

en: Attachments Size
it: Dimensione allegati

en: Attachments
it: Allegati

en: Members Online
it: Membri in linea

en: Members
it: Membri

en: Posts
it: Post

en: Topics
it: Discussioni

en: Forums
it: Forum

en: Board Statistic
it: Statistiche board

en: Not available
it: Non disponibile

en: Available
it: Disponibile

en: Server Information
it: Informazioni sul server

en: Support Forum
it: Forum di supporto

en: wpForo Website
it: Sito web wpForo

en: Active Theme
it: Tema attivo

en: You are currently running
it: Al momento stai eseguendo

en: General Information
it: Informazioni generali

en: Thank you for using wpForo! wpForo is a professional bulletin board for WorPress, and the only forum software which comes with Multi-layout template system.
                                        The "Extended", "Simplified" and "Question &amp Answer" layouts fit almost all type of discussions needs. You can use wpForo for small and extremely large communities. 
                                        <br />If you found some issue or bug please open a support topic in plugin page or in our support forum at gVectors.com. If you liked wpForo please leave some good review for this plugin. We really need your good reviews. 
                                        If you didn't like wpForo please leave a list of issues and requirements you'd like us to fix and add in near future. We're here to help you and improve wpForo as much as possible.
it: Grazie per utilizzare wpForo! wpForo è una bacheca professionale per WordPress, ed è l'unico software per forum che viene fornito con il sistema di modelli Multi-layout.<br />
    I modelli " Esteso", " Semplificato" e " Domanda & Risposta" si adattano a quasi tutti i tipi di discussioni. È possibile utilizzare wpForo per piccole e grandi comunità.<br />
    Se hai trovato qualche problema o errore, apri un argomento di supporto nella pagina del plugin o nel nostro forum di supporto su gVectors.com. Se ti è piaciuto wpForo lascia una buona recensione. Abbiamo davvero bisogno delle tue buone recensioni.<br />
    Se non ti è piaciuto wpForo per favore lascia una lista di problemi e requisiti che vorresti correggere e aggiungere nel prossimo futuro. Siamo qui per aiutarvi e migliorare wpForo il più possibile.

en: Welcome Message
it: Messaggio di benvenuto

en: wpForo Dashboard
it: Bacheca wpForo
