Plugins - wpForo Forum - Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (1710 entries)

en: Syntax highlighting for forum posts, automatic language detection and multi-language code highlighting.
fr: Mise en évidence de la syntaxe dans les posts, détection automatique et code multi-language

en: Allows you to create topic prefixes and prefix groups to categorize topics. Also, it allows you to add, edit, delete topic tags and convert them to prefixes.
fr: Permet de créer des préfixes pour les topics, les groupes et catégories. Il permet aussi d'ajouter, modifier et annuler les balises de catégories pour en faire des préfixes.

en: Your user level does not have appropriate permission to view the content
fr: Votre niveau d'utilisateur n'a pas la permission nécessaire pour voir ce contenu

en: You do not have permission to view the content
fr: Vous n'avez pas la permission de voir le contenu

en: Can enter topic
fr: Peut placer un topic

en: Can enter forum
fr: Peut ouvrir un forum

en: No Title
fr: Pas de titre

en: Reply Editor
fr: Editeur de réponse

en: Topic Editor
fr: Editeur de topic

en: Bottom
fr: Fond

en: Top
fr: Haut

en: Toolbar Location in Editor
fr: Emplacement de la bare d'outils dans l'éditeur

en: Forum SEO Description
fr: Description SEO du forum

en: You can use the asterisk (*) in any URL segment to match certain patterns. For example, https://example.com/community/news/* would match all subforums and topics of the New forum: https://example.com/community/news/sport/. If you want to hide the whole forum from indexing of search engines you can use the asterisk after your forum base URL: https://example.com/community/*
fr: Vous pouvez utiliser un astérix(*) dans les URL afin d'obtenir tous les éléments d'un ensemble. Par exemple, https://example.com/community/news/* donnera tous les sous forums et topics du forum -news- comme par ex https://example.com/community/news/sport/. Il peut également s'utiliser pour cacher le forum des robots de recherche d'indexation, placez le alors après l'URL de base du forum: https://example.com/community/*

en: Enable Options Cache
fr: Activer les options de cache

en: No posts found
fr: Aucun message trouvé

en: Topic starter
fr: Début du sujet

en: Threaded Layout - Display Sub Forums with Parent Forums
fr: Modèle fils - Afficher les sous-forums avec les forums parents

en: Clean Up
fr: Nettoyer

en: wpForo Polls addon is disabled!
fr: L'extension Sondage wpForo est désactivée!

en: Update CSS >>
fr: Mise à jour des CSS >>

en: Please update wpForo addons CSS style to make compatible with the current version of wpForo.
fr: Veuillez mettre à jour les addon de styles CSS pour les rendre compatibles avec la version actuelle de WPForo

en: Action Required!
fr: Action demandée!

en: dismiss
fr: abandonner

en:  Your addon version is not compatible with the current version of wpForo. Please update the addon or downgrade wpForo to 1.7.7
fr: La version de votre addon n'est pas compatible avec la version actuelle de WPForo. SVP, veuillez mettre à jour cet addon ou revenir à la version 1.7.7 de WPForo

en: Front - Can access to add topic page
fr: Frontal - Accès possible pour ajouter un topic

en: Allows to create topic custom fields and manage topic form layout with a form builder. Adds topic search options by custom fields
fr: Permet de créer des champs personnalisés de sujet et de gérer le modèle de formulaire de sujet avec un générateur de sujet. Ajoute des options de recherche de sujet par champs personnalisés

en: Can reply to own topic
fr: Pouvoir répondre à son propre sujet

en: Ultimate Member Profile for the whole website including forum.
fr: Profil Ultimate Member pour tout le site y compris le forum

en: BuddyPress Profile for the whole website including forum.
fr: BuddyPress profil pour l'ensemble du site y compris le forum

en: wpForo Profile for the whole website including forum, comment authors, post authors and etc...
fr: wpForo profil pour l'ensemble du site y compris le forum, les commentaires aux auteurs, les messages auteurs; etc ...

en: wpForo Profile only for the forum, WordPress Profile for others, including comment authors, post authors and etc...
fr: WPForo profil uniquement pour le forum, WordPress profil pour les autres, notamment les commentaires auteurs, les messages d'auteurs, etc ...

en: Profile Page
fr: Page Profil

en: Mentioned post excerpt
fr: Extrait article indiqué

note: Author of the plugin
en: gVectors Team
fr: Team gVectors

en: Overwrite WordPress Reset Password Emails
fr: Remplacer la procédure de réinitialisation des mots de passe par Email de WordPress

en: Short
fr: Court

en: Full
fr: Plein

en: Protect your forum from spam user registration!
fr: Protégez votre forum des enregistrements douteux(spam)

en: Synced with user role
fr: Synchronisé avec le rôle utilisateur

en: Create Account
fr: Créer un compte

en: {new}
fr: {nouveau}

en: configure
fr: configurer

en: I got it, please dismiss this message
fr: J'ai compris, masquer ce message

en: No new posts found
fr: Aucun nouveau message trouvé

en: Please note, that forums can be displayed with different layouts %1$s, just edit the top category (blue panel) and set %2$s. Child forums inherit the top category (blue panel) layout.
fr: SVP notez bien, ces forums peuvent être visualisés avec des modèles variés %1$s, juste éditer la catégories du haut (panneau bleu) et choisissez %2$s. Les forums fils hériteront de la catégorie du haut (panneau bleu) comme modèle.

en: the layout you want
fr: le modèle choisi

en: Admin Control Panel
fr: Panneau de contrôle administrateur

en: Delete Forum Cache
fr: Vider le cache du forum

en: Forum Widgets
fr: Widgets pour le forum

en: Forum Menu
fr: Menu du forum

en: Post Moderation
fr: Modération de post

en: Change Color Style
fr: Modifier le style de couleur

en: Add New Category or Forum
fr: Ajouter une nouvelle catégorie ou un nouveau forum

en: This notification is only visible for the website administrators. It will be automatically disabled once some antispam solution is enabled. If you don't use wpForo registration form or you're sure, that you have an antispam solution just click the [dismiss] button.
fr: Cette notification sera seulement visible par les administrateurs du site. Elle sera automatiquement désactivée lorsqu'une solution antispam sera activée. Si vous n'utilisez pas le formulaire d'inscription wpForo, ou si vous êtes sûr que vous avez une solution d'antispam efficace, cliquez sur le bouton [dismiss].

en: WordPress plugin
fr: Extension WordPress

en: Tools &gt; Antispam Tab
fr: Outils  >  Onglet Antispam

en: wpForo has not found any protection solution against spam user registration on the forum registration form. Please %1$s and enable the %2$s antibot protection in %3$s or install other alternative %4$s to avoid registration of spam users.
fr: wpForo n'a pas trouvé la moindre solution de protection contre le spam lors de l'inscription par formulaire des utilisateurs du forum. SVP, %1$s et activez %2$s antibot protection dans %3$s ou installez une autre solution %4$s pour éviter l'enregistrement de spamers comme utilisateurs.

en: New notification from %1$s, %2$s
fr: Nouvelle notification de %1$s, %2$s

en: New Notification
fr: Nouvelle notification

en: %1$s has mentioned you, %2$s
fr: %1$s vous a cité %2$s

en: New User Mentioning
fr: Nouvelle mention utilisateur

en: You have a new notification
fr: Vous avez une nouvelle notification

en: You have new notifications
fr: Vous avez des nouvelles notifications

en: Share to LinkedIn
fr: Partager sur LinkedIn

en: Share to WhatsApp
fr: Partager sur WhatsApp

en: IMPORTANT! The forum registration form is probably under risk of spam attacks. Please configure wpForo built-in %s antibot for registration form to avoid spam registrations. If you don't use the forum registration form or you are sure that your registration forms are secured, just click on (x) button to dismiss this message.
fr: IMPORTANT ! Le formulaire d'inscription est probablement sous le risque d'attaques spam. SVP configurez le dispositif incorporé à wpForo %s antibot pour le formulaire d'enregistrement pour éviter les enregistrements abusifs. Si vous n'utilisez pas le formulaire d'enregistrement ou si vous êtes sûr que votre formulaire d'enregistrement est sécurisé, alors cliquez juste sur le bouton (x) pour rejeter ce message.

en: Display [new] indicator
fr: Voir [new] indicateur

en: Display Only Unread Posts
fr: Afficher seulement les messages non lus

en: API's (Social Network)
fr: API (Réseaux sociaux)

en: Change
fr: Changer

en: Change usergroup to…
fr: Changer le groupe utilisateur pour…

en: Frontend Admin Control Panel
fr: Panneau de contrôle administrateur (Façade)

en: If you have enabled this option, after registering, the admin will not receive an email notification for newly registered user.
fr: Si vous avez activé cette option, après l'inscription, l'administrateur ne recevra plus d'email de notification pour tous les utilisateurs nouvellement enregistrés.

en: Stop Sending Emails to Admins on New User Registration
fr: Arrêter l'envoi d'email à l'administrateur pour toutes les inscriptions de nouvel utilisateur

en: Overwrite WordPress New User Registration Email for Users
fr: Remplacer l'envoi d'email à chaque utilisateur nouvellement inscris par WordPress

en: Overwrite WordPress New User Registration Email for Admins
fr: Remplacer l'envoi d'email aux administrateurs pour tout nouvel utilisateur inscris par WordPress

en: Go to first unread post
fr: Aller au premier post non lu

en: New down vote from %1$s, %2$s
fr: Nouveau vote à la baisse de %1$s, %2$s

en: New Down Vote
fr: Nouveau vote à la baisse

en: New up vote from %1$s, %2$s
fr: Nouveau vote à la hausse de %1$s, %2$s

en: New Up Vote
fr: Nouveau vote à la hausse

en: New like from %1$s, %2$s
fr: Nouveau j’aime de %1$s, %2$s

en: New Like
fr: Nouveau J’aime

en: New reply from %1$s, %2$s
fr: Nouvelle réponse de %1$s, %2$s

en: You have no new notifications
fr: Vous n’avez pas de nouvelles notifications

en: You have no new notification
fr: Vous n’avez pas de nouvelle notification

en: Clear all
fr: Retirer tout

en: Default avatar
fr: Avatar par default

en: Theme reset success
fr: Succès de la réinitialisation du thème

en: Theme reset error
fr: Erreur de réinitialisation du thème

en: Theme delete success
fr: Thème supprimé avec succès

en: Theme delete error
fr: Erreur de suppression du thème

en: Theme install success
fr: Succès de l'installation du thème

en: Theme install error
fr: Erreur de l'installation du thème

en: Theme activate success
fr: Thème activé avec succès

en: Theme activate error
fr: Erreur d’activation du thème

en: Refer topics to first unread post
fr: Référer les sujets au premier post non lu

en: Display with avatars
fr: Afficher les avatars

en: Hide this widget for guests
fr: Masquer ce widget pour les invités

en: Hide buttons
fr: Masquer les boutons

en: Hide user data
fr: Masquer les données des utilisateurs

en: Hide notification bell
fr: Masquer la cloche de notification

en: Hide user name
fr: Masquer le nom de l’utilisateur

en: Hide avatar
fr: Masquer l'avatar

en: Title for Guests
fr: Titre pour les invités

en: Title for Users
fr: Titre pour les utilisateurs

en: Join Us!
fr: Rejoignez-nous!

en: Front - Can access to attachments
fr: Façade - Accès aux pièces jointes

en: Last Login
fr: Dernière connexion

en: Delete User
fr: Supprimer utilisateur

en: Unban
fr: Débloquer

en: Are you sure, you want to UNBAN this user?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir DEBLOQUER cet utilisateur ?

en: Unban User
fr: Débloquer un utilisateur

en: Ban
fr: Bloquer

en: Are you sure, you want to BAN this user?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir BLOQUER cet utilisateur ?

en: Ban User
fr: Bloquer un utilisateur

en: Edit Profile
fr: Modifier le profil

en: Edit User
fr: Modifier l'utilisateur

en: All Users
fr: Tous les utilisateurs

en: Private
fr: Privé

en: Created
fr: Créé

en: Created By
fr: Créé Par

en: Unapprove
fr: Désapprouver

en: Approve
fr: Approuver

en: NO
fr: NON

en: YES
fr: OUI

en: TOPIC
fr: SUJET

en: This option has disabled because you have more than 50 users in this group.
fr: Cette option a été désactivée parce que vous avez plus de 50 utilisateurs dans ce groupe.

en: Translation
fr: Traduction

en: Package
fr: Forfait

en: Language
fr: Langue

en: Display User Notification Bell on Menu Bar
fr: Afficher la cloche de notification utilisateur sur la barre de menu

en: Enable User Notification Live Update
fr: Activer la mise à jour en direct des notifications utilisateur

en: Enable User Notification
fr: Activer la notification utilisateur

en: Adds [new] button at the and of topic links, which jumps to the first unread post.
fr: Ajoute [new] bouton à la fin des liens de sujet, avec redirection au premier post non lus.

en: Jump to First Unread Post with [new] Button in Topic Link
fr: Aller au premier post non lus avec [nouveau] bouton dans le lien de sujet

en: If this option is enabled, all topic links on forums page and on topics page will refer to the first unread post. This behavior is only enabled for logged-in users.
fr: Si cette option est activée, tous les liens de sujets sur la page forums et sur la page sujets se référeront au premier post non lus. Ce comportement n’est activé que pour les utilisateurs connectés.

en: Topic Links Jump to First Unread Post
fr: Les liens de sujets redirigent vers le premier post non lu

en: don't stop or close browser
fr: ne pas arrêter ou fermer le navigateur

en: All
fr: Tout

en: Adds awesome Sticker and Emoticons packs to editor. Allows to create new custom emoticons packs.
fr: Ajoute des packs de sticker et émoticônes impressionnants à l’éditeur. Permet de créer de nouveaux packs d’émoticônes personnalisés.

en: Topic Tag:
fr: Balise de sujet :

en: Loading Topics
fr: Chargement des sujets

en: Saving Draft
fr: Sauvegarde du brouillon

en: Save Draft
fr: Sauvegarder le brouillon

en: Restore
fr: Restaurer

en: Saved
fr: Enregistré

en: %1$s Revisions
fr: %1$s Révisions

en: Revisions
fr: Révisions

en: Revision
fr: Révision

en: Preview
fr: Aperçu

en: Max Number of Revisions
fr: Nombre maximum de révisions

en: Auto Drafting Interval
fr: Intervalle de rédaction automatique

en: 30 seconds
fr: 30 secondes

en: 15 seconds
fr: 15 secondes

en: disabled
fr: désactivé

en: Post Draft
fr: Brouillon du post

en: Post Preview
fr: Prévisualisation du post

en: Post Preview and Draft Saving
fr: Aperçu du post et sauvegarde du brouillon

en: Insert Spoiler
fr: Insérer le spoiler

en: Quote this text
fr: Citez ce texte

en: Custom Rating
fr: Evaluation personnalisée

en: Default Rating
fr: Évaluation par défaut

en: By default all members get rating badges and titles based on number of posts. However, using this option you can grant lower or higher rating to certain user (this user). The default member reputation badges, titles and points can be managed in Forums > Settings > Members Tab.
fr: Par défaut, tous les membres obtiennent des badges et des titres en fonction du nombre de messages. Cependant, en utilisant cette option, vous pouvez accorder une note inférieure ou supérieure à certains utilisateurs (cet utilisateur). Les badges, titres et points de réputation des membres par défaut peuvent être gérés dans Forums > Paramètres > Onglet Membres.

en: User Reputation
fr: Réputation des utilisateurs

en: Display Secondary Usergroups under Post Author Avatar
fr: Afficher les groupes d’utilisateurs secondaires sous l’Avatar de l’auteur de publication

en: Number of maximum search results
fr: Nombre de résultats de recherche maximum

en: Post content maximum length
fr: Longueur maximale du contenu du message

en: Post content minimum length
fr: Longueur minimale du contenu du message

en: Topic content maximum length
fr: Longueur maximale du contenu du sujet

en: Topic content minimum length
fr: Longueur minimale du contenu du sujet

en: Link to the post
fr: Lien vers le post

en: Post author display name
fr: Nom d’auteur de post

en: Mentioned user display name
fr: Nom d’utilisateur mentionné

en: Link to open password reset form
fr: Lien vers le formulaire de réinitialisation de mot de passe

en: Registered user email
fr: Enregistrer l'email de l'utilisateur

en: Registered user login
fr: Connexion de l’utilisateur inscris

en: Website name
fr: Nom du site Web

en: Reported post URL
fr: URL signalée du message

en: Reporter user message
fr: Message de l’utilisateur

en: Reporter user display name
fr: Nom de l’utilisateur

en: New reply excerpt
fr: Extraits de la nouvelle réponse

en: New reply title
fr: Titre de la nouvelle réponse

en: Topic title / link
fr: Sujet Titre / Lien

en: New reply author display name
fr: Affichage de l'auteur de la nouvelle réponse

en: Link to unsubscribe
fr: Lien de désabonnement

en: New topic excerpt
fr: Extraits du nouveau sujet

en: New topic title
fr: Nouveau titre de sujet

en: Forum title / link
fr: Titre / lien du forum

en: New topic author display name
fr: Affichage de l'auteur du nouveau sujet

en: Link to confirm subscription
fr: Lien pour confirmer l’abonnement

en: Subscriber display name
fr: Nom d’affichage de l’abonné

en: Subscribed forum or topic title
fr: Titre du forum ou du sujet abonné

en: Set this option value 0 if you want to remove this limit.
fr: Définissez cette valeur d'option à 0 si vous souhaitez supprimer cette limite.

en: Comment content maximum length
fr: Longueur maximale du contenu du commentaire

en: Comment content minimum length
fr: Longueur minimale du contenu du commentaire

en: %s Reply
fr: %s Réponse

en: %s Replies
fr: %s Réponses

en: Threaded Layout - First Post Reply Button
fr: Modèle fil - Bouton de réponse au premier post

en: Q&A Layout - First Post Reply Button
fr: Modèle Q&R - Bouton de réponse au premier post

en: Forum database is not updated properly. Please click the button below for further instruction.
fr: La base de données du forum n'est pas mise à jour correctement. Veuillez cliquer sur le bouton ci-dessous pour plus d'instructions.

en: wpForo Database Update Problem - Action Required!
fr: Problème de mise à jour de la base de données wpForo - Action requise !

en: No forum selected
fr: Aucun forum sélectionné

en: %d Answer
fr: %d Réponse

en: %d Answers
fr: %d Réponses

en: Oldest
fr: Plus ancien

en: Newest
fr: Plus récent

en: Most Commented
fr: Plus commenté

en: Most Voted
fr: Plus voté

en: No threads found
fr: Aucune fil trouvé

en: Show Replies
fr: Afficher les réponses

en: Hide Replies
fr: Masquer les réponses

en: Tools: Move, Split, Merge
fr: Outils : Déplacer, Diviser, Fusionner

en: Length must be between 3 characters and 15 characters.
fr: La longueur doit être comprise entre 3 caractères et 15 caractères.

en: Username length must be between 3 characters and 15 characters.
fr: La longueur du nom d’utilisateur doit être comprise entre 3 caractères et 15 caractères.

en: Recently Added
fr: Récemment ajouté

en: After registration you will receive an email confirmation with a link to set a new password
fr: Après l'inscription, vous recevrez un e-mail de confirmation avec un lien pour définir un nouveau mot de passe

en: View entire topic
fr: Voir tout le sujet

en: Author Name
fr: Nom de l'auteur

en: Your name
fr: Votre nom

en: Author Email
fr: Courriel de l'auteur

en: Your email
fr: Votre email

en: Your topic successfully added and awaiting moderation
fr: Votre sujet a bien été ajouté et attend la modération

en: The time to edit this topic is expired
fr: Le délai pour modifier ce sujet est expiré

en: The time to delete this topic is expired.
fr: Le délai de suppression de ce sujet est expiré.

en: The time to edit this post is expired.
fr: Le délai de modification de ce message est expiré.

en: The time to delete this post is expired.
fr: Le délai de suppression de ce message est expiré.

en: Please contact the forum administratoristrator to delete it.
fr: Veuillez contacter l’administrateur du forum pour le supprimer.

en: Please contact the forum administratoristrator to edit it.
fr: Veuillez contacter l’administrateur du forum pour le modifier.

en: Read more about Facebook public_profile properties.
fr: En savoir plus sur les propriétés Facebook public_profile.

en: forum privacy policy
fr: politique de confidentialité du forum

en: I have read and agree to the %s.
fr: J'ai lu et j'accepte les %s.

en: Click to open forum privacy policy below
fr: Cliquez pour ouvrir la politique de confidentialité du forum ci-dessous

en: I agree
fr: J’accepte

en: I do not agree. Take me away from here.
fr: Je ne suis pas d'accord. Je veux quitter.

en: forum rules
fr: règles du forum

en: I have read and agree to abide by the %s.
fr: J'ai lu et j'accepte de respecter les %s.

en: Click to open forum rules below
fr: Cliquez pour ouvrir les règles du forum ci-dessous

en: I agree to these rules
fr: J'accepte ces règles

en: I do not agree to these rules. Take me away from here.
fr: Je ne suis pas d’accord avec ces règles.

en: the website
fr: le site Web

en: I have read and agree to the
fr: J’ai lu et j’accepte les

en: I have read and agree to %s privacy policy. For more information, please check our privacy policy, where you'll get more info on where, how and why we store your data.
fr: J'ai lu et j'accepte la politique de confidentialité de %s. Pour plus d'informations, veuillez consulter notre politique de confidentialité, où vous obtiendrez plus d'informations sur où, comment et pourquoi nous stockons vos données.

en: Terms
fr: Termes

en: Privacy Policy
fr: Politique de confidentialité

en: and
fr: et

en: I agree to receive an email confirmation with a link to set a password.
fr: J'accepte de recevoir une confirmation par e-mail avec un lien pour définir un mot de passe.

en: Contact Us
fr: Contactez-nous

en: Contact the forum administrator
fr: Contacter l'administrateur du forum

en: Share:
fr: Partager:

en: Share
fr: Partager

en: Share this post
fr: Partager ce post

en: I allow to create an account based on my Facebook public profile information and send confirmation email.
fr: J'autorise à créer un compte basé sur mes informations de profil public Facebook et à envoyer un e-mail de confirmation.

en: Facebook Login Information
fr: Informations de connexion Facebook

en: Share to Facebook
fr: Partager sur Facebook

en: Tweet this post
fr: Tweetter ce post

en: Share to Google+
fr: Partager sur Google+

en: Share to VK
fr: Partager sur VK

en: Share to OK
fr: Partager sur OK

en: Update Subscriptions
fr: Mettre à jour les abonnements

en: Subscribe to all new topics and posts
fr: Abonnez-vous à tous les nouveaux sujets et messages

en: Subscribe to all new topics
fr: Abonnez-vous à tous les nouveaux sujets

en: Subscription Manager
fr: Gestionnaire d'abonnement

en: topics and posts
fr: sujets et messages

en: Do you really want to reset options?
fr: Voulez-vous vraiment réinitialiser les options ?

en: The note text and the label of this checkbox can be managed in Forums > Phrases admin page. Search the label phrase, click on edit button and change it.
fr: Le texte de la note et l'étiquette de cette case peuvent être gérés dans la page Forums >  Phrases de la page d'administration. Recherchez la phrase de l'étiquette, cliquez sur le bouton de modification et modifiez-la.

en: Reply with quote
fr: Répondre en citant

en: Leave a comment
fr: Laisser un commentaire

en: I allow to create an account and send confirmation email.
fr: J'autorise à créer un compte et à envoyer un e-mail de confirmation.

en: Google reCAPTCHA data are not submitted
fr: Les données Google reCAPTCHA ne sont pas soumises

en: Are you sure you want to delete this file?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce fichier?

en: Specify avatar by URL:
fr: Spécifiez l'avatar par URL :

en: ERROR: invalid_username. Sorry, that username is not allowed. Please insert another.
fr: ERREUR : nom_utilisateur_invalide. Désolé, ce nom d'utilisateur n'est pas autorisé. Veuillez en insérer un autre.

en: Password length must be between %d characters and %d characters.
fr: La longueur du mot de passe doit être comprise entre %d caractères et %d caractères.

en: This nickname is already registered. Please insert another.
fr: Ce pseudo est déjà enregistré. Veuillez en insérer un autre.

en: Avatar image is too big maximum allowed size is %s
fr: L'image de l'avatar est trop grande. La taille maximale autorisée est %s

en: Userid is wrong
fr: L'identifiant utilisateur est erroné

en: Password successfully changed
fr: Mot de passe modifié avec succès

en: You can't make yourself banned user
fr: Vous ne pouvez pas vous bloquer vous-même

en: User successfully banned from wpforo
fr: Utilisateur bloqué avec succès de wpforo

en: User ban action error
fr: Erreur d'action de bloquage d'utilisateur

en: User successfully unbanned from wpforo
fr: L'utilisateur a été bloqué de wpforo avec succès

en: User unban action error
fr: Erreur d'action de débloquage d'utilisateur

en: Nickname
fr: Pseudo

en: URL Address Identifier
fr: Identificateur d'adresse URL

en: User Groups Secondary
fr: Groupes d'utilisateurs secondaires

en: Email has been confirmed
fr: L'email a été confirmé

en: Email confirm error
fr: Erreur de confirmation par e-mail

en: You are posting too quickly. Slow down.
fr: Vous postez trop rapidement. Ralentissez.

en: Function wpforo_thread_reply() not found.
fr: Fonction wpforo_thread_reply() introuvable.

en: error: Change Status action
fr: erreur : action Modifier l'état

en: Select Forum
fr: Sélectionnez un forum

en: Write here . . .
fr: Ecrire ici . . .

en: Cancel
fr: Annuler

en: You don't have permission to delete topic from this forum.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à supprimer un sujet de ce forum.

en: Data merging error
fr: Erreur de fusion des données

en: Please select a target forum
fr: Veuillez sélectionner un forum cible

en: Please insert required fields
fr: Veuillez insérer les champs obligatoires

en: Please select at least one post to split
fr: Veuillez sélectionner au moins un message à diviser

en: Topic splitting error
fr: Erreur de division du sujet

en: Status changing error
fr: Erreur de changement d'état

en: Repeat new password
fr: Répéter nouveau mot de passe

en: Created by %s
fr: Créé par %s

en: Last reply by %s
fr: Dernière réponse par %s

en: Reply to
fr: Répondre à

en: Topic Author
fr: Auteur du sujet

en: Reply by
fr: Réponse par

en: All
fr: Tout

en: I have read and agree to %s privacy policy.
fr: J'ai lu et j'accepte la politique de confidentialité de%s.

en: Sorry, this file cannot be deleted
fr: Désolé, ce fichier ne peut pas être supprimé

en: Synched Successfully!
fr: Synchronisé avec succès !

en: Rebuilt Successfully!
fr: Reconstruit avec succès !

en: Please save "Forum template slugs
fr: Veuillez enregistrer les "Slugs du modèle de forum

en: General options reset successfully
fr: Réinitialisation des options générales réussie

en: Forum options reset successfully
fr: Les options du forum ont été réinitialisées avec succès

en: Post options reset successfully
fr: Réinitialisation des options de publication réussie

en: Member options reset successfully
fr: Les options des membres ont été réinitialisées avec succès

en: Features reset successfully
fr: Fonctionnalités réinitialisées avec succès

en: API options successfully updated
fr: Options d'API mises à jour avec succès

en: API options reset successfully
fr: Les options d'API ont été réinitialisées avec succès

en: Theme options reset successfully
fr: Les options de thème ont été réinitialisées avec succès

en: Email options reset successfully
fr: Les options de messagerie ont été réinitialisées avec succès

en: Please make sure you don't have not-synched Roles in the "User Roles
fr: Veuillez vous assurer que vous n'avez pas de rôles non synchronisés dans les "rôles d'utilisateur

en: Antispam options reset successfully
fr: Réinitialisation réussie des options antispam

en: Cleanup options reset successfully
fr: Les options de nettoyage ont été réinitialisées avec succès

en: Misc options reset successfully
fr: Réinitialisation des options diverses réussie

en: Settings reset successfully
fr: Paramètres réinitialisés avec succès

en: Deleted
fr: Supprimé

en: DO NOT DELETE WPFORO PAGE!!!
fr: NE SUPPRIMEZ PAS LA PAGE WPFORO  !!!

en: 404 - Page not found
fr: 404 - Page non trouvée

en: About
fr: À propos

en: action error
fr: Action en erreur

en: post not found
fr: post non trouvé

en: You don't have permission to like posts from this forum
fr: Vous n'êtes pas autorisé à aimer les posts de ce forum

en: done
fr: terminé

en: topic not found
fr: sujet non trouvé

en: You don't have permission to make topic answered
fr: Vous n'êtes pas autorisé à faire en sorte que le sujet soit traité

en: You don't have permission to make two best answers for one topic
fr: Vous n'êtes pas autorisé à marquer deux meilleures réponses pour un sujet

en: wrong data
fr: données erronées

en: You don't have permission to do this action from this forum
fr: Vous n'êtes pas autorisé à faire cette action depuis ce forum

en: all topics has been loaded in this list
fr: tous les sujets ont été chargés dans cette liste

en: Attachment
fr: Pièce jointe

en: The key is expired
fr: La clé est expirée

en: The key is invalid
fr: La clé n'est pas valide

en: Email has been sent
fr: L'email a été envoyé

en: The password reset mismatch
fr: La réinitialisation du mot de passe ne correspond pas

en: The password reset empty
fr: Le mot de passe réinitialisé est vide

en: The password has been changed
fr: Le mot de passe a été modifié

en: Invalid request.
fr: Requête invalide.

en: Topic are private, please register or login for further information
fr: Les sujets sont privés, veuillez vous inscrire ou vous connecter pour plus d'informations

en: expand to show all comments on this post
fr: développer pour afficher tous les commentaires sur ce post

en: show %d more comments
fr: afficher %d plus de commentaires

en: Threads
fr: Fils de discussion

en: No forum found in this category
fr: Aucun forum trouvé dans cette catégorie

en: Popular
fr: Populaire

en: Resolved
fr: Résolu

en: Load More Topics
fr: Charger plus de sujets

en: Reset Fields
fr: Réinitialiser

en: Not Replied Topics
fr: Sujets non répondus

en: Solved Topics
fr: Sujets résolus

en: Unsolved Topics
fr: Sujets non résolus

en: Closed Topics
fr: Sujets fermés

en: Sticky Topics
fr: Sujets épineux

en: Private Topics
fr: Sujets Privés

en: Unapproved Posts
fr: Posts non approuvés

en: relevance
fr: pertinence

en: set 0 to remove this limit
fr: mettez 0 pour supprimer cette limite

en: Limit Per Topic
fr: Limite par sujet

en: Autofilter by current forum
fr: Filtre automatique par forum actuel

en: Filter by forums
fr: Filtrer par forums

en: Forums can be displayed with different layouts (Extended, Simplified, Q&A, Threaded). Use the "Category Layout" dropdown located on the top right section to set the layout you want. This option is only available for Categories (top parent forums). Other forums and sub-forums inherit it. They cannot have a different layout, therefore the layout dropdown option becomes disabled if this forum is not a Category.
fr: Les forums peuvent être présentés avec différents modèles (Extended, Simplified, Q&A, Threaded) . Éditez la liste déroulante "Modèle de catégorie" à la partie haute et supérieure de la section et choisissez celle que vous souhaitez utiliser. Cette option est seulement pour les "Catégories" (éléments de premier niveau des forums). Les autres forums et sous forums héritent de la présentation de la catégorie supérieure, ils ne peuvent pas avoir un modèle autre. Cependant la liste déroulante des options est désactivée si le forum n'est pas défini comme une "Catégorie".

en: Current Layout of this Forum (inherited from parent category)
fr: Modèle de présentation de ce forum (hérité de la catégorie parente)

en: Current Layout of this Category
fr: Modèle de présentation de cette catégorie

en: Forum Color
fr: Couleur du forum

en: Additional Options
fr: Options supplémentaires

en: No Problems Found in Database
fr: Aucun problème trouvé dans la base de données

en: Problem fixer SQL commands:
fr: Commandes SQL du correcteur de problèmes :

en: If the %s button doesn't solve the issues. Please use the SQl commands below in your hosting service cPanel > phpMyAdmin Database Manager > WordPress Database > SQL Tab. In case you're not familiar with hosting service tools, please contact to your hosting service support team and forward them this message with the SQL command.
fr: Si le bouton%s ne résout pas les problèmes. Veuillez utiliser les commandes SQl ci-dessous dans votre service d'hébergement cPanel > phpMyAdmin Database Manager > WordPress Database> SQL Tab. Dans le cas où vous n'êtes pas familier avec les outils de service d'hébergement, veuillez contacter votre équipe de support de service d'hébergement et leur transmettre ce message avec la commande SQL.

en: Solve database problems
fr: Résoudre les problèmes de base de données

en: Recheck DB
fr: Revérifier la base de données

en: Doesn't exists
fr: N'existe pas

en: Missing keys:
fr: Clés manquantes:

en: Missing fields:
fr: Champs manquants:

en: Problem description
fr: Description du problème

en: Table name
fr: Nom de la table

en: Problems Found in Database
fr: Problèmes trouvés dans la base de données

en: Posts must be manually approved
fr: Les posts doivent être approuvés manuellement

en: Rebuild Threads
fr: Reconstruire les fils

en: Rebuild Phrases
fr: Reconstruire les phrases

en: Download
fr: Télécharger

en: Copied
fr: Copié

en: Delete website cache, reset CSS file optimizer and minifier plugins caches, purge CDN data (if you have), then go to the forum front-end and press %s twice.
fr: Supprimez le cache du site Web, réinitialisez les caches des plugins de l'optimiseur de fichier CSS et du minifieur, purgez les données CDN (si vous en avez), puis accédez à l'interface du forum et appuyez deux fois sur %s.

en: Upload and replace %s file in %s directory,
fr: Téléchargez et remplacez le fichier %s dans le répertoire %s,

en: Create colors.css file or simply download %s file with the CSS code provided in the textarea below,
fr: Créez le fichier colors.css ou téléchargez simplement le fichier %s avec le code CSS fourni dans la zone de texte ci-dessous,

en: In most cases, this problem comes from your server file writing permissions. Files are not permitted to change, thus the forum color provider colors.css file is not updated with your changes. If you cannot fix this issue in hosting server, then the following easy steps can solve your problem:
fr: Dans la plupart des cas, ce problème provient des autorisations d'écriture de votre serveur. Les fichiers ne sont pas autorisés à changer, par conséquent, le fichier colors.css du fournisseur de couleurs du forum n'est pas mis à jour avec vos modifications. Si vous ne pouvez pas résoudre ce problème dans le serveur d'hébergement, les étapes simples suivantes peuvent résoudre votre problème :

en: After changing and saving colors, go to the forum front-end and press %s twice. If you don't see any change, please follow to the instruction below.
fr: Après avoir modifié et enregistré les couleurs, accédez à l'interface du forum et appuyez deux fois sur %s. Si vous ne voyez aucun changement, veuillez suivre les instructions ci-dessous.

en: Problems with colors?
fr: Des problèmes avec les couleurs ?

en: Reset Options
fr: Réinitialiser les options

en: This option keeps the first topic post on top when you navigate through pages of that topic. You can manage this option by forum layouts.
fr: Cette option conserve le premier message de sujet en haut lorsque vous parcourez les pages de ce sujet. Vous pouvez gérer cette option par des dispositions de forum.

en: Stick Topic's First Post on Top for Certain Forum Layout
fr: Collez le premier message du sujet en haut, pour la mise en page de certains forums

en: Threaded Layout - Replies Nesting Levels Deep
fr: Modèle fils - Profondeur d'imbrication des réponses

en: Threaded Layout - Number of Parent Posts per Page
fr: Modèle fils - Nombre de post parents par page

en: Threaded Layout - Reply Form Type
fr: Modèle fils - Type de formulaire de réponse

en: Set this option value 0 if you want to show all comments
fr: Définissez cette option sur 0 si vous souhaitez afficher tous les commentaires

en: Q&A Layout - Number of Comments per item in page load
fr: Présentation des questions et réponses - Nombre de commentaires par article dans le chargement de la page

en: Q&A Layout - Number of Answers per Page
fr: Disposition des questions et réponses - Nombre de réponses par page

en: Q&A Layout - Display Answer Editor
fr: Présentation des questions et réponses - Afficher l'éditeur de réponses

en: Text Editor
fr: Éditeur de texte

en: Visual Editor
fr: Éditeur visuel

en: Q&A Layout - Comment Form Type
fr: Présentation des questions et réponses - Type de formulaire de commentaire

en: Threaded Layout - Recent topic length
fr: Modèle fils - Longueur du sujet récent

en: Threaded Layout - Number of Recent topics
fr: Modèle fils - Nombre de sujets récents

en: Threaded Layout - Display Add Topic Button on Forum List
fr: Modèle fils - Afficher le bouton Ajouter un sujet sur la liste des forums

en: Threaded Layout - Display Thread Filtering Buttons
fr: Modèle fils - Afficher les boutons de filtrage des fils

en: Threaded Layout - Forums List
fr: Modèle fils - Liste des forums

en: View all tags (%d)
fr: Afficher toutes les balises (%d)

en: (%d viewing)
fr: (%d en train de regarder)

en: Forum Icons
fr: Icônes du forum

en: <strong>{member}</strong> has <strong>replied</strong> to your post on the forum.
fr: <strong>{member}</strong> ont <strong>répondus</strong> à votre post dans le forum.

en: <strong>{member}</strong> has <strong>replied</strong> to a topic you started on the forum.
fr: <strong>{member}</strong> a <strong>répondu</strong> à un sujet que vous avez commencé sur le forum.

en: Currently viewing this topic %s %s %s.
fr: Ce sujet est actuellement visionné par %s %s %s.

en: %d times
fr: %d fois

en: %s guests
fr: %s invités

en: %s guest
fr: %s invité

en: Recently viewed by users: %s.
fr: Récemment vu par: %s.

en: %d users ( %s )
fr: %d utilisateurs ( %s )

en: %d user ( %s )
fr: %d utilisateur ( %s )

en: Front - Can view statistic
fr: Façade - Peut voir les statistiques

en: Debug
fr: Débogage

en: No errors found
fr: Aucune erreur trouvée

en: Error Log File
fr: Fichier journal des erreurs

en: No issues found
fr: Aucun problème n'a été trouvé

en: Download wpForo Phrases
fr: Télécharger les phrases wpForo

en: Please download wpForo Phrases XML compressed file, unzip it, find english.xml file, navigate to Forums > Settings > General Tab and import it using [Add New] button of "XML Based Language" option.
fr: Veuillez télécharger le fichier compressé XML wpForo Phrases, décompressez-le, recherchez le fichier english.xml, accédez à Forums > Paramètres > onglet Général et importez-le à l'aide du bouton [Ajouter nouveau] de l'option "XML Based Language".

en: wpForo phrases are missing!
fr: Les phrases wpForo manquent !

en: How to Fix WordPress Not Sending Email Issue
fr: Comment réparer WordPress qui n'envoie pas d'emails

en: In most cases this is a server issue. We recommend you contact to your hosting service support team or open a support topic in wordpress.org support forum. Also there are many good articles regarding this issue in web. For example
fr: Dans la plupart des cas, il s’agit d’un problème de serveur. Nous vous recommandons de contacter votre équipe support de votre hébergement ou d’ouvrir un sujet dans le forum de support wordpress.org. De plus, il y a beaucoup de bons articles sur le Web concernant cette question. Par exemple

en: WordPress Email sending function wp_mail() doesn't work!
fr: La fonction d'envoi d'e-mails WordPress wp_mail() ne fonctionne pas !

en: Please navigate to Settings > Autoptimize > Main Tab, click on top right [Show advanced settings] button, find "Exclude scripts from Autoptimize" option, add this JS path <code>,wp-includes/js/tinymce</code>, than click on [Save Changes and Empty Cache] button bellow.
fr: Veuillez naviguer dans Paramètres > Optimisation automatique > onglet principal, cliquez sur le bouton en haut à droite [Afficher les paramètres avancés], recherchez l'option "Exclure les scripts de l'optimisation automatique", ajoutez ce chemin JS <code>, wp-includes/js/tinymce</code>, puis cliquez sur le bouton [Enregistrer les modifications et vider le cache] ci-dessous.

en: Conflict with Autoptimize plugin!
fr: Conflit avec le plugin Autoptimize !

en: New registered users get access to forum settings!
fr: Les nouveaux utilisateurs inscris ont accès aux paramètres du forum !

en: Please execute this SQL in your Website Hosting cPanel > phpMyAdmin Database Manager
fr: Veuillez exécuter ce SQL dans votre hébergement de site Web cPanel > phpMyAdmin Database Manager

en: The default Guest usergroup is not found!
fr: Le groupe d'utilisateurs invité par défaut est introuvable !

en: Error Logs
fr: Journaux d'erreurs

en: Issues and Recommendations
fr: Problèmes et recommandations

en: Please enable mod_rewrite on your server, this is required for wpForo forum
fr: Veuillez activer mod_rewrite sur votre serveur, ceci est requis pour le forum wpForo

en: Not enabled
fr: Pas activé

en: Please contact to your hosting service support team and ask them enable PHP cURL module
fr: Veuillez contacter votre équipe de support de service d'hébergement et leur demander d'activer le module PHP cURL

en: Database Tables
fr: Tables de la base de données

en: No user found.
fr: Aucun utilisateur trouvé.

en: User Cookies
fr: Cookies Utilisateur

en: User Meta Data
fr: Métadonnées utilisateur

en: Display User Data
fr: Afficher les données utilisateur

en: User ID
fr: ID de l’utilisateur

en: Errors & Issues
fr: Erreurs et problèmes

en: Server
fr: Serveur

en: Tables
fr: Tableaux

en: User Data
fr: Données d'utilisateur

en: Debug Information
fr: Information de déboguage

en: By disabling this option you can exclude forum administrators from topic viewers list.
fr: En désactivant cette option, vous pouvez exclure les administrateurs de forum de la liste des visualiseurs de sujets.

en: Display Admins with Topic Viewers
fr: Afficher les administrateurs avec les spectateurs de sujet

en: Displays information about topic recent viewers (users visited within last one hour)
fr: Affiche des informations sur les spectateurs récents du sujet (utilisateurs visités au cours de la dernière heure)

en: Display Topic Recent Viewers
fr: Afficher la rubrique Spectateurs récents

en: Displays information about topic current viewers (users and guests)
fr: Affiche des informations sur les spectateurs actuels du sujet (utilisateurs et invités)

en: Display Topic Current Viewers
fr: Afficher le sujet Spectateurs actuels

en: Displays information about forum current viewers (x viewing) next to forum title.
fr: Affiche des informations sur les spectateurs actuels du forum (affichage x) à côté du titre du forum.

en: Display Forum Current Viewers
fr: Afficher les spectateurs actuels du forum

en: Track Forum and Topic Current Viewers
fr: Suivre les spectateurs actuels de forums et sujets

en: This topic doesn't exist or you don't have permissions to see that.
fr: Ce sujet n'existe pas ou vous n'avez pas les autorisations pour le voir.

en: Question Tags
fr: Étiquettes de questions

en: Your question
fr: Votre question

en: Ask a question
fr: Poser une question

en: No unread posts were found
fr: Aucun post non lu n’a été trouvé

en: Unread Posts
fr: Messages non lus

en: Tags are disabled
fr: Les balises sont désactivées

en: dark
fr: sombre

en: grey
fr: gris

en: green
fr: vert

en: red
fr: rouge

en: default
fr: défaut

en: Not Replied
fr: Pas répondu

en: Mark all read
fr: Marquer tout lu

en: Forum contains unread posts
fr: Le forum contient des messages non lus

en: Forum contains no unread posts
fr: Le forum ne contient aucun message non lus

en: No tags found
fr: Aucune étiquette trouvée

en: All forum topics
fr: Tous les sujets du forum

en: Previous Topic
fr: Sujet précédent

en: Next Topic
fr: Sujet suivant

en: Related Topics
fr: Sujets associés

en: Find Topics by Tags
fr: Sujets par étiquette

en: Tag
fr: Étiquette

en: Separate tags using a comma
fr: Séparer les étiquettes par une virgule

en: Topic Tag
fr: Étiquette du sujet

en: Topic Tags
fr: Étiquettes du sujet

en: Start typing tags here (maximum %d tags are allowed)...
fr: Écrivez vos étiquettes ici (maximum %d étiquettes)...

en: Your email address is not valid
fr: L’adresse e-mail n’est pas valide

en: Please fill your email address for feedback
fr: Veuillez saisir votre adresse e-mail pour obtenir des commentaires

en: With the email address, please check the "I agree to receive email" checkbox to proceed.
fr: Avec l'adresse e-mail, veuillez cocher la case "J'accepte de recevoir des e-mails" pour continuer.

en: Topic Counts
fr: Nombre de sujets

en: User Groups
fr: Groupes d'utilisateurs

en: This is a simple parent forum
fr: Ceci est un simple forum parent

en: Main Forum
fr: Forum principal

en: This is a simple category / section
fr: Ceci est une simple catégorie / section

en: Main Category
fr: Catégorie principale

en: Front - Can view member subscriptions
fr: Façade - Peut afficher les abonnements des membres

en: Front - Can view member activity
fr: Façade - Peut afficher l'activité des membres

en: Front - Can pass moderation
fr: Façade - Peut passer la modération

en: Dashboard - Can ban member
fr: Tableau de bord - Peut bloquer membre

en: Dashboard - Manage Themes
fr: Tableau de bord - Gérer les thèmes

en: Dashboard - Manage Phrases
fr: Tableau de bord - Gérer les phrases

en: Dashboard - Manage Usergroups
fr: Tableau de bord - Gérer les groupes d'utilisateurs

en: Dashboard - Moderate Topics & Posts
fr: Tableau de bord - Sujets modérés & Posts

en: Dashboard - Manage Members
fr: Tableau de bord - Gérer les membres

en: Dashboard - Manage Tools
fr: Tableau de bord - Gérer les outils

en: Dashboard - Manage Settings
fr: Tableau de bord - Gérer les paramètres

en: Dashboard - Manage Forums
fr: Tableau de bord - Gérer les forums

en: Hi [mentioned-user-name]! <br>
    
     You have been mentioned in a post on "[topic-title]" by [author-user-name].<br/><br/>
    
     Post URL: [post-url]
fr: Bonjour [mentioned-user-name]! <br>
    
     Vous avez été mentionné dans un post sur "[topic-title]" par [author-user-name].<br/><br/>
    
     Post URL: [post-url]

en: You have been mentioned in forum post
fr: Vous avez été mentionné/e dans le forum

en: Hello! 
    
     You asked us to reset your password for your account using the email address [user_login]. 
    
     If this was a mistake, or you didn't ask for a password reset, just ignore this email and nothing will happen. 
    
     To reset your password, visit the following address: 
    
     [reset_password_url] 
    
     Thanks!
fr: Bonjour! 
    
     Vous avez demandé à réinitialiser votre mot de passe en utilisant l'adresse email [user_login]. 
    
     S'il s'agit d'une erreur ou si vous n'avez pas demandé la réinitialisation du mot de passe, ignorez simplement cet e-mail et rien ne se passera. 
    
     Pour réinitialiser votre mot de passe, visitez l'adresse suivante: 
    
     [reset_password_url] 
    
     Merci!

en: Username: [user_login]
    
    To set your password, visit the following address:
    
    [set_password_url]
fr: Pseudo: [user_login]
    Pour définir votre mot de passe, visitez l'adresse suivante:
    [edit_password_url]

en: [blogname] Your username and password info
fr: [blogname] Votre identifiant et votre mot de passe

en: New user registration on your site [blogname]:
    
    Username: [user_login]
    
    Email: [user_email]
fr: Enregistrement d'un nouvel utilisateur sur votre site [blogname] :
    
    Nom d'utilisateur : [user_login]
    
    Email : [user_email]

en: [blogname] New User Registration
fr: [blogname] Inscription d'un nouvel utilisateur

en: <strong>Report details:</strong>
     Reporter: [reporter], <br>
     Message: [message],<br>
     <br>
     [post_url]
fr: <strong>Détails du rapport:</strong>
     Reporter: [reporter], <br>
     Message: [message],<br>
     <br>
     [post_url]

en: Forum Post Report
fr: Rapport de post du forum

en: Hello [member_name]!<br>
     New reply has been posted on your subscribed topic - [topic].
     <br><br>
     <strong>[reply_title]</strong>
     <blockquote >
     [reply_desc]
     </blockquote>
     <br><hr>
     If you want to unsubscribe from this topic please use the link below.<br>
     [unsubscribe_link]
fr: Bonjour [member_name]! <br>
     Une nouvelle réponse a été postée sur votre topic d’abonnement - [topic].
     <br> <br>
     <strong> [reply_title] </strong>
     <blockquote>
     [reply_desc]
     </blockquote>
     <br> <hr>
     Si vous souhaitez vous désabonner de ce topic, svp, veuillez utiliser le lien ci-dessous. <br>
     [unsubscribe_link]

en: New Reply
fr: Nouvelle réponse

en: Hello [member_name]!<br>
     New topic has been created on your subscribed forum - [forum].
     <br><br>
     <strong>[topic_title]</strong>
     <blockquote>
     [topic_desc]
     </blockquote>
     <br><hr>
     If you want to unsubscribe from this forum please use the link below.<br>
     [unsubscribe_link]
fr: Bonjour  [member_name]!<br>
     Nouveau sujet créé sur le forum abonné - [forum].
     <br><br>
     <strong>[topic_title]</strong>
     <blockquote>
     [topic_desc]
     </blockquote>
     <br><hr>
     Si vous souhaitez vous désabonner de ce sujet, veuillez utiliser le lien ci-dessous.<br>
     [unsubscribe_link]

en: New Topic
fr: Nouveau sujet

en: Hello [member_name]!<br>
     Thank you for subscribing.<br>
     This is an automated response.<br>
     We are glad to inform you that after confirmation you will get updates from - [entry_title].<br>
     Please click on link below to complete this step.<br>
     [confirm_link]
fr: Bonjour [member_name]!<br>
     Merci de votre abonnement.<br>
     Ceci est une réponse automatique.<br>
     Nous sommes heureux de vous informer qu'après confirmation, vous recevrez des mises à jour de - [entry_title].<br>
     Veuillez cliquer sur le lien ci-dessous pour terminer cette étape.<br>
     [confirm_link]

en: Please confirm subscription to [entry_title]
fr: Veuillez confirmer votre abonnement au [entry_title]

en: Can answer own question
fr: Peut répondre à sa propre question

en: Can subscribe
fr: Peut s'abonner

en: Can add tags
fr: Peut ajouter des balises

en: Can edit own reply
fr: Peut modifier sa propre réponse

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Set this option value 0 if you want to disable limiting
fr: Définissez la valeur de cette option sur 0 si vous souhaitez désactiver la limitation

en: Limit the post edit logging information "This post was modified 2 hours ago by John"
fr: Limiter le post Modifier les informations de journalisation "Ce message a été modifié il y a 2 heures par John"

en: Display Post Editing Information
fr: Afficher les informations de post-édition

en: Display Topic Editing Information
fr: Afficher les informations de modification de rubrique

en: Number of Tags per Page
fr: Nombre de balises par page

en: Maximum Number of Tags per Topic
fr: Nombre maximum de balises par sujet

en: Enable Topic Tags
fr: Activer les étiquettes de rubrique

en: Here you can set custom base paths for forum pages. For example the default Profile URL base path is /profile/, if this conflicts with other plugins you can change it to /user/ or so...
fr: Ici, vous pouvez définir des chemins de base personnalisés pour les pages de forum. Par exemple, le chemin de base par défaut de l'URL du profil est /profil/, si cela entre en conflit avec d'autres plugins, vous pouvez le changer en /utilisateur/ ou encore ...

en: Forum Page Slugs (URL Paths)
fr: Slugs de page de forum (chemins d'URL)

en: Forum XML Sitemap URL
fr: URL du plan du site XML du forum

en: Share Buttons
fr: Boutons de partage

en: email for feedback
fr: courriel pour rétroaction

en: I agree to receive email
fr: J'accepte de recevoir des courriels

en: If you want us to contact you please click on "I agree to receive email" checkbox, then fill out your email. We'll try to do our best to help you with problems.
fr: Si vous souhaitez que nous vous contactions, veuillez cocher la case "J'accepte de recevoir un e-mail", puis remplissez votre e-mail. Nous ferons de notre mieux pour vous aider en cas de problème.

en: When you login first time using Facebook Login button, we collect your account %s information shared by Facebook, based on your privacy settings. We also get your email address to automatically create a forum account for you. Once your account is created, you'll be logged-in to this account and you'll receive a confirmation email.
fr: Lors de votre première connexion avec Facebook, nous recueillons des informations sur votre compte %s partagées par Facebook, en fonction de vos paramètres de confidentialité. Nous obtenons également votre adresse email que nous utilisons pour créer automatiquement un compte de forum pour vous. Une fois votre compte créé, vous serez connecté à ce compte et vous recevrez un courriel de confirmation.

en: The post edit logging information "This post was modified 2 hours ago by John" is displayed under modified post content..
fr: Les informations de journalisation de la modification du message "Ce message a été modifié il y a 2 heures par John" s'affiche sous le contenu du message modifié.

en: Limit Post Editing Information
fr: Limiter les informations de post-édition

en: The post edit logging information "This post was modified 2 hours ago by John" is displayed under modified topic first post content..
fr: Les informations de journalisation de la modification du message "Ce message a été modifié il y a 2 heures par John" s'affiche sous le contenu modifié du premier message.

en: Forum Subscriptions
fr: Abonnements

en: Liked Forum Posts
fr: Messages de forum aimés

en: Forum Replies Created
fr: Réponses céées sur le Forum

en: Forum Topics Started
fr: Sujets commencés sur le Forum

en: Topic link
fr: Lien du sujet

en: This post was modified %s by %s
fr: Ce message a été modifié %s par%s

en: Edit Post
fr: Modifier l'article

en: This topic was modified %s by %s
fr: Ce message a été modifié %s par %s

en: Edit Topic
fr: Modifier le sujet

en: Sorry, there was an error uploading attached file
fr: Désolé, une erreur s'est produite lors du téléchargement du fichier joint

en: User custom field update failed
fr: Échec de la mise à jour du champ personnalisé de l'utilisateur

en: User profile update failed
fr: Échec de la mise à jour du profil utilisateur

en: User data update failed
fr: Échec de la mise à jour des données utilisateur

en: Profile updated successfully
fr: Mise à jour du profil réussie

en: Form template not found
fr: Modèle de formulaire introuvable

en: Form name not found
fr: Nom du formulaire introuvable

en: Allowed file types: %s
fr: Types de fichiers autorisés : %s

en: This email address is already registered. Please insert another
fr: Cette adresse email est déjà enregistrée. Veuillez en insérer une autre

en: Maximum allowed file size is %s MB
fr: La taille de fichier maximale autorisée est de %s Mo

en: Numerical nicknames are not allowed. Please insert another.
fr: Les pseudo numériques ne sont pas autorisés. S'il vous plaît insérer un autre.

en: Nickname validation failed
fr: Échec de la validation du pseudo

en: This nickname is already in use. Please insert another.
fr: Ce pseudo est déjà en cours d'utilisation. S'il vous plaît insérer un autre.

en: You have no permission to edit Usergroup field
fr: Vous n'êtes pas autorisé à modifier le champ groupe d'utilisateurs

en: Admin and Moderator Usergroups are not permitted
fr: Les groupes d'utilisateurs Admin et Modérateur ne sont pas autorisés

en: The selected Usergroup cannot be set
fr: Le groupe d'utilisateurs sélectionné ne peut pas être défini

en: The selected Usergroup is not found in allowed list
fr: Le groupe d'utilisateurs sélectionné est introuvable dans la liste autorisée

en: One of the selected Usergroups cannot be set as Secondary
fr: L'un des groupes d'utilisateurs sélectionnés ne peut pas être défini comme secondaire

en: Avatar image is too big maximum allowed size is 2MB
fr: L'image est trop grande - taille maximale: 2 Mo

en: User registration is disabled.
fr: Les inscriptions sont désactivées.

en: Username length must be between %d characters and %d characters.
fr: La longueur du nom d’utilisateur doit être comprise entre %d et %d caractères.

en: Success! Please check your mail for confirmation.
fr: Succès ! Veuillez vérifier votre courrier pour confirmation.

en: file is too large
fr: le fichier est trop gros

en: file type %s is not allowed
fr: le type de fichier %s n'est pas autorisé

en: file type is not detected
fr: le type de fichier n'est pas détecté

en: field value is not a valid URL
fr: la valeur du champ n'est pas une URL valide

en: field length cannot be greater than %d characters
fr: la longueur du champ ne peut pas être supérieure à %d caractères

en: field length must be at least %d characters
fr: la longueur du champ doit être d'au moins %d caractères

en: field value cannot be greater than %d
fr: la valeur du champ ne peut pas être supérieure à %d

en: field value must be at least %d
fr: la valeur du champ doit être au moins %d

en: field is required
fr: champs obligatoire

en: User profile fields not found
fr: Champs de profil utilisateur introuvables

en: No data submitted
fr: Aucune donnée soumise

en: Success!
fr: Succès !

en: Forum Dashboard
fr: Tableau de bord du forum

en: Forum - User Timezone
fr: Forum - Fuseau horaire utilisateur

en: Forum - Secondary Usergroups
fr: Forum - Groupes d'utilisateurs secondaires

en: This user Usergroup is automatically changed according to current Role. If you want to disable Role-Usergroup synchronization and manage Usergroups and User Roles independently, please navigate to <b>Forums > Settings > Features</b> admin page and disable "Role-Usergroup Synchronization" option.
fr: Ce groupe d'utilisateurs est automatiquement modifié en fonction du rôle actuel. Si vous souhaitez désactiver la synchronisation des rôles et des groupes d'utilisateurs et gérer les groupes d'utilisateurs et les rôles d'utilisateurs de manière indépendante, accédez à la page d'administration de <b>Forums > Paramètres > Fonctionnalités</b> et désactivez l'option "Synchronisation des rôles et des groupes d'utilisateurs".

en: Role-Usergroup Synchronization is Turned ON!
fr: La synchronisation des rôles et des groupes d'utilisateurs est activée !

en: Forum Usergroups are synched with User Roles based on the %s. When you change this user Role the Usergroup is automatically changed according to that table.
fr: Les groupes d'utilisateurs du forum sont synchronisés avec les rôles d'utilisateur basés sur %s. Lorsque vous modifiez ce rôle d'utilisateur, le groupe d'utilisateurs est automatiquement modifié en fonction de ce tableau.

en: Forum - Usergroup
fr: Forum - Groupe d'utilisateurs

en: Forum Profile Fields - wpForo
fr: Champs de profil de forum - wpForo

en: Please choose one reasons before sending a feedback!
fr: Veuillez choisir une raison avant d'envoyer un retour!

en: When a member replies to one of my post in forum topics
fr: Lorsqu'un membre répond à l'un de mes messages dans les sujets du forum

en: User replied to wpForo post
fr: L'utilisateur a répondu au message wpForo

en: When a member replies to one of my forum topics
fr: Lorsqu'un membre répond à l'un de mes sujets de forum

en: User leaves a reply to wpForo topic
fr: L'utilisateur laisse une réponse au sujet wpForo

en: Can be also used as Secondary Usergroup
fr: Peut également être utilisé comme groupe d'utilisateurs secondaire

en: Complete!
fr: Terminé !

en: Synched
fr: Synchronisé

en: One User Role cannot be synched with multiple Usergroups.
fr: Un rôle d'utilisateur ne peut pas être synchronisé avec plusieurs groupes d'utilisateurs.

en: Not Synched
fr: Non synchronisé

en: Add Usergroup to synch
fr: Ajouter un groupe d'utilisateurs à synchroniser

en: Status
fr: Statut

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Role Name
fr: Nom du rôle

en: In the table above (Usergroups) you can see the list of all available forum Usergroups. The first column of this table displays selected User Roles which are synched with certain Usergroup. However some User Roles are still not synced with any Usergroup of your forum. You can find not-synced User Roles in the table below (User Roles). If you use any of these not-synced User Roles and you want to grant some forum accesses to users of these User Roles you should create new Usergroups for each of them. Once new Usergroup is created, you should use the [Synchronize] button in the table above to synchronize User Roles with new Usergroups.
fr: Dans le tableau ci-dessus (Groupes d'utilisateurs), vous pouvez voir la liste de tous les groupes d'utilisateurs du forum disponibles. La première colonne de ce tableau affiche les rôles d'utilisateurs sélectionnés qui sont synchronisés avec certains groupes d'utilisateurs. Cependant, certains rôles d'utilisateur ne sont toujours synchronisés avec aucun groupe d'utilisateurs de votre forum. Vous pouvez trouver des rôles d'utilisateur non synchronisés dans le tableau ci-dessous (rôles d'utilisateur). Si vous utilisez l'un de ces rôles d'utilisateur non synchronisés et que vous souhaitez accorder certains accès au forum aux utilisateurs de ces rôles d'utilisateur, vous devez créer de nouveaux groupes d'utilisateurs pour chacun d'eux. Une fois le nouveau groupe d'utilisateurs créé, vous devez utiliser le bouton [Synchroniser] dans le tableau ci-dessus pour synchroniser les rôles d'utilisateurs avec les nouveaux groupes d'utilisateurs.

en: User Roles
fr: Rôles de l’utilisateur

en: The [Synchronize] button changes all users Usergroups according to the users Roles. For example, if you select "Contributor" Role for "Registered" Usergroup, all users with "Contributor" Role will get "Registered" Usergroup in forum. The synchronization process may take a few seconds or dozens of minutes, it depends on the number of users. Please be patient, don't close this page and wait until the progress counter says 100% completed.
fr: Le bouton [Synchroniser] change tous les groupes d'utilisateurs des utilisateurs en fonction des rôles des utilisateurs. Par exemple, si vous sélectionnez le rôle "Contributeur" pour le groupe d'utilisateurs "Inscris", tous les utilisateurs avec le rôle "Contributeur" obtiendront le groupe d'utilisateurs "Enregistré" dans le forum. Le processus de synchronisation peut prendre quelques secondes ou des dizaines de minutes, cela dépend du nombre d'utilisateurs. Veuillez patienter, ne fermez pas cette page et attendez que le compteur de progression indique 100% terminé.

en: Note:
fr: Note :

en: Synchronize
fr: Synchroniser

en: Synchronize Users Usergroups and Roles
fr: Synchroniser les groupes d'utilisateurs et les rôles des utilisateurs

en: Users get the Default Usergroup on registration
fr: Les utilisateurs obtiennent le groupe d'utilisateurs par défaut lors de l'inscription

en: The number of forum members with this usergroup. Click to view members.
fr: Le nombre de membres du forum avec ce groupe d'utilisateurs. Cliquez pour voir les membres.

en: Also used as Secondary Usergroup
fr: Également utilisé comme groupe d'utilisateurs secondaire

en: View Users
fr: Voir les utilisateurs

en: ID
fr: Id

en: User Role
fr: Rôle de l’utilisateur

en: Profile Subscriptions
fr: Abonnements aux profils

en: Profile Activity
fr: Profile d'activité

en: Profile Account
fr: Compte de profil

en: Profile Home
fr: Profil d'accueil

en: Topic (post list)
fr: Titre du sujet

en: Forum (topic list)
fr: Forum (liste des sujets)

en: Display on forum pages
fr: Affichage sur les pages du forum

en: Display for Usergroups
fr: Affichage pour les groupes d'utilisateurs

en: If you have something important to say on forum front page, you can use this editor. The text will be displayed under forum breadcrumb menu, above forum and topic titles.
fr: Si vous avez quelque chose d'important à dire sur la première page du forum, vous pouvez utiliser cet éditeur. Le texte sera affiché dans le menu de navigation du forum, au-dessus des titres de forum et de sujet.

en: Admin message on forum front page
fr: Message administrateur sur la première page du forum

en: Admin Note
fr: Note d'admin

en: Colors Documentation
fr: Documentation sur les couleurs

en: Number of Members per Page
fr: Nombre de membres par page

en: XML Based Language
fr: Langage basé sur XML

en: Set Forum on Home Page
fr: Définir le forum sur la page d'accueil

en: If you want to set forum on home page, please do not use the "Turn WordPress to wpForo" option. The correct instruction can be found in documentation here
fr: Si vous souhaitez configurer le forum sur la page d'accueil, veuillez ne pas utiliser l'option "Transformer WordPress en wpForo". Les instructions correctes peuvent être trouvées dans la documentation ici

en: Keep enabled this option to synch WordPress User Roles with Forum Usergroups. This connection allows to automatically change Usergroup of a user when his/her User Role is changed by administrators or by membership plugins. In other words this option allows to manage Usergroups based on Users Roles, thus you can directly control users forum accesses based on Users Roles. If this option is turned off, User Roles don't have any affection to users forum accesses, they are only controlled by forum Usergroups.
fr: Gardez activée cette option pour synchroniser les rôles d'utilisateur WordPress avec les groupes d'utilisateurs du forum. Cette connexion permet de changer automatiquement de groupe d'utilisateurs d'un utilisateur lorsque son rôle d'utilisateur est modifié par les administrateurs ou par les plugins d'adhésion. En d'autres termes, cette option permet de gérer les groupes d'utilisateurs en fonction des rôles des utilisateurs, vous pouvez donc contrôler directement les accès aux forums des utilisateurs en fonction des rôles des utilisateurs. Si cette option est désactivée, les rôles d'utilisateur n'ont aucune affection pour les accès au forum des utilisateurs, ils sont uniquement contrôlés par les groupes d'utilisateurs du forum.

en: Role-Usergroup Synchronization
fr: Synchronisation des rôles et des groupes d'utilisateurs

en: Adds "Forums" tab with "Created Topics", "Posted Replies", "Liked Posts" and "Subscriptions" sub-tabs to Ultimate Member Profile page.
fr: Ajoute l'onglet "Forums" avec les sous-onglets "Sujets créés", "Réponses postées", "Messages aimés" et "Abonnements" à la page Profil du membre ultime.

en: Ultimate Member Profile Forum Tab Integration
fr: Intégration de l'onglet Forum Ultimate Member Profile

en: Creates notification on new forum reply in Ultimate Member Real-time Notification system.
fr: Crée une notification sur la nouvelle réponse du forum dans le système de notification en temps réel Ultimate Member.

en: Ultimate Member Notification Integration
fr: Intégration des notifications de membre ultimes

en: New User Registration Email for user
fr: Courriel d'abonnement pour l'utilisateur

en: Message Body
fr: Corps du message

en: Message Subject
fr: Objet/Sujet du Message

en: This message comes when new user registers to site
fr: Ce message apparaît lorsque de nouveaux utilisateurs s’inscrivent sur le site

en: New User Registration Email for admins
fr: Courriel d'information aux admins lors de l'abonnement d'un nouvel utilisateur

en: Forum Accesses are designed to do a Forum specific user permission control. These are set of permissions which are attached to certain Usergeoup in each forum. Thus users can have different permissions in different forums based on their Usergroup.
fr: Les accès aux forums sont conçus pour effectuer un contrôle des permissions d'utilisateur spécifique aux forums. Il s'agit d'un ensemble de permissions qui sont attachées à certains Usergeoup dans chaque forum. Ainsi, les utilisateurs peuvent avoir des permissions différentes dans différents forums en fonction de leur groupe d'utilisateurs.

en: Forum Permissions
fr: Afficher les autorisations du forum

en: Read the documentation
fr: Besoin d'aide? Lisez la documentation

en: Thank you for your feedback!
fr: Merci pour vos commentaires !

en: Submit &amp; Deactivate
fr: Soumettre & amp; Désactiver

en: Dismiss and never show again
fr: Renvoyer et ne plus jamais se présenter

en: Please provide more information
fr: Veuillez fournir plus d'informations

en: Other
fr: Autre

en: Please provide a plugin name or URL
fr: Veuillez fournir un nom de plugin ou une URL

en: I found a better plugin
fr: J'ai trouvé un meilleur plugin

en: Could you please describe which features of the plugin slows down your website?
fr: Pouvez-vous nous décrire les fonctionnalités du plugin qui ralentissent votre site web ?

en: The plugin works very slow
fr: Le plugin fonctionne très lentement

en: What part of design you don't like or want to change?
fr: Quelle partie du design vous n'aimez pas ou ne voulez pas changer ?

en: I didn't like plugin design
fr: Je n'aimais pas la conception des plugins

en: The plugin is great, but I need specific features
fr: Le plugin est génial, mais j'ai besoin de fonctionnalités spécifiques

en: What type of features you want to be in the plugin?
fr: Quel type de fonctionnalités voulez-vous être dans le plugin ?

en: I couldn't understand how to make it work
fr: Je n’arrive pas à comprendre comment le faire fonctionner

en: It's not what I was looking for
fr: Ce n'est pas ce que je cherchais

en: What kind of problems do you have?
fr: Quel genre de problèmes avez-vous ?

en: The plugin is not working
fr: Le plugin ne fonctionne pas

en: I'll reactivate it later
fr: Je le réactiverai plus tard

en: Please let us know why you are deactivating. Choosing one of the options below you will help us make it better for you and for other users.
fr: Veuillez nous faire savoir pourquoi vous désactivez cette fonction. En choisissant l'une des options ci-dessous, vous nous aiderez à l'améliorer pour vous et pour les autres utilisateurs.

en: Plugin Usage Feedback
fr: Ressenti d'utilisation de l'extension

en: Update Topics Statistic
fr: Mise à jour des statistiques des sujets

en: Synch User Profiles
fr: Synchroniser les profils utilisateur

en: The setTimestamp() method of PHP DateTime class is not available. Please make sure you use PHP 5.4 and higher version on your hosting service.
fr: La méthode setTimestamp() de la classe PHP DateTime n'est pas disponible. Veuillez vous assurer que vous utilisez PHP 5.4 et une version supérieure sur votre service d'hébergement.

en: %s replied to the topic %s
fr: %s a répondu au sujet %s

en: You do not have permission to mark notifications for that user.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à marquer les notifications pour cet utilisateur.

en: Are you sure you wanted to do that?
fr: Tu es sûr(e) de vouloir faire ça?

en: You have %d new reply to %s
fr: Vous avez %d nouvelle réponse à %s

en: You have %d new reply to %2$s from %3$s
fr: Vous avez %d nouvelle réponse à %2$s de la part de %3$s

en: You have %d new replies
fr: Vous avez %d nouvelles réponses

en: Topic reply
fr: Sujet de la réponse

en: Liked Posts
fr: Dernier message

en: Replies Created
fr: Réponses créées

en: Topics Started
fr: Sujets démarrés

en: Search Forums...
fr: Rechercher dans les sujets du Forum.

en: Order by
fr: Trier par

en: ASC
fr: CROISSANT

en: DESC
fr: DECROISSANT

en: Views Count
fr: Nombre de vues

en: Posts Count
fr: Nombre d’articles

en: Modified Date
fr: Date de modification

en: Created Date
fr: Date de création

en: Probably spam file attachments have been detected by wpForo Spam Control. Please moderate suspected files in Forums &gt; Tools &gt; Antispam Tab.
fr: Des pièces jointes de fichiers spam ont probablement été détectées par wpForo Spam Control. Veuillez modérer les fichiers suspects dans les forums &gt; Outils &gt; Onglet antispam.

en: Privacy &amp; Rules
fr: Règles de confidentialité &amp

en: You should edit this text and adapt it to your community rules.
fr: Vous devez modifier ce texte et l'adapter aux règles de votre communauté.

en: This is a basic example of forum rules provided by
fr: Ceci est un exemple de base des règles de forum fournies par

en: Forum Rules Text
fr: Texte des règles du forum

en: If this option is enabled, users must accept forum rules by checking the required checkbox on registration form to be able create a forum account. The label text of this checkbox can be managed in Forums > Phrases admin page. Search the label phrase, click on edit button and change it.
fr: Si cette option est activée, les utilisateurs doivent accepter les règles du forum en cochant la case requise sur le formulaire d'inscription pour pouvoir créer un compte de forum. Le texte de l'étiquette de cette case à cocher peut être géré dans la page d'administration Forums > Phrases. Recherchez l'expression de l'étiquette, cliquez sur le bouton Modifier et modifiez-la.

en: Checkbox: I Accept Forum Rules
fr: Case à cocher : J'accepte les règles du forum

en: Forum Rules
fr: Règles du forum

en: Please note, that this option is only related to wpForo cookies. This doesn't disable WordPress and other plugins cookies. wpForo stores a small amount of data in cookies, it used to track visited forums and topics (bold and normal titles). Also when a guest (not registered user) creates a topic or post a reply, wpForo stores guest name and email address in cookies. wpForo uses this information to detect current guest content (topics, posts) and display it to the guest even if the content is under moderation (not approved by moderators). Also wpForo stores guest name and email in cookies to keep filled these fields when he/she posts a new reply or creates a new topic.
fr: Veuillez noter que cette option n'est liée qu'aux cookies wpForo. Cela ne désactive pas les cookies WordPress et autres plugins. wpForo stocke une petite quantité de données dans les cookies, il permet de suivre les forums et les sujets visités (titres en gras et normaux). De plus, lorsqu'un invité (utilisateur non enregistré) crée un sujet ou publie une réponse, wpForo stocke le nom et l'adresse e-mail de l'invité dans les cookies. wpForo utilise ces informations pour détecter le contenu actuel de l'invité (sujets, publications) et l'afficher à l'invité même si le contenu est en cours de modération (non approuvé par les modérateurs). WpForo stocke également le nom de l'invité et son e-mail dans des cookies pour conserver ces champs remplis lorsqu'il / elle publie une nouvelle réponse ou crée un nouveau sujet.

en: Forum Cookies
fr: Cookies du forum

en: If this option is enabled, the Facebook Login button becomes not-clickable until user accept automatic account creation process based on his/her Facebook public profile information. This checkbox and appropriate information will be displayed with Facebook Login button to comply with the GDPR
fr: Si cette option est activée, le bouton de connexion Facebook ne peut pas être cliqué jusqu'à ce que l'utilisateur accepte le processus de création de compte automatique basé sur ses informations de profil public Facebook. Cette case à cocher et les informations appropriées seront affichées avec le bouton de connexion Facebook pour se conformer au RGPD

en: Checkbox: I Agree to create a forum account on Facebook Login
fr: CheckBox: J'accepte de créer un compte de forum avec Facebook Login

en: This is an example of forum Privacy Policy with GDPR compliant. It adapted to wpForo plugin functions and features. <u>In case you enable this privacy policy template you become responsible for the content of this template.</u>  Please read this text carefully and make sure it suits your community Privacy Policy. If it doesn't, you should edit this text and adapt it to your community rules. This template includes shortcodes [forum-name] and [forum-url]. They are automatically replaced on registration page with current forum details. Don't forget to add an information about your organization, location and contacting ways (page, email, phone, etc...). Also if you have a separate privacy policy page for website please add a link to that page.
fr: Ceci est un exemple de politique de confidentialité du forum avec GDPR conforme. Il s'est adapté aux fonctions et fonctionnalités du plugin wpForo. <u>Au cas où vous activez ce modèle de politique de confidentialité, vous devenez responsable du contenu de ce modèle.</u> Veuillez lire attentivement ce texte et assurez-vous qu'il convient à la politique de confidentialité de votre communauté. Si ce n'est pas le cas, vous devez modifier ce texte et l'adapter aux règles de votre communauté. Ce modèle inclut les codes courts [forum-name] et [forum-url]. Ils sont automatiquement remplacés sur la page d'inscription avec les détails du forum en cours. N'oubliez pas d'ajouter des informations sur votre organisation, votre localisation et vos modalités de contact (page, email, téléphone, etc ...). De plus, si vous avez une page de politique de confidentialité séparée pour le site Web, veuillez ajouter un lien vers cette page.

en: Forum Privacy Policy with GDPR compliant Template
fr: Politique de confidentialité du forum avec un modèle conforme au RGPD

en: Checkbox: I Agree to Forum Privacy Policy
fr: Case à cocher: J'accepte la politique de confidentialité du Forum

en: Privacy Policy Page URL
fr: URL de la page politique de confidentialité

en: URL to Website Privacy Policy page
fr: URL de la page politique de confidentialité du site Web

en: Terms Page URL
fr: URL de la page Mentions légales

en: URL to Website Terms page
fr: URL vers la page des conditions du site Web

en: Please insert URLs to your website Terms and Privacy Policy pages. Links to these pages will be included in registration form checkbox label (I'm agree with website terms and privacy policy) and in Forum Privacy Policy. The forum Privacy Policy does not cover your whole website, it is just an extension of your website main Privacy Policy. Thus it should be linked to according pages.
fr: Veuillez insérer des URL sur les pages Termes et Politique de confidentialité de votre site Web. Les liens vers ces pages seront inclus dans l'étiquette de la case à cocher du formulaire d'inscription (je suis d'accord avec les termes du site et la politique de confidentialité) et dans la politique de confidentialité du Forum. La politique de confidentialité du forum ne couvre pas l'ensemble de votre site Web, il s'agit simplement d'une extension de la politique de confidentialité principale de votre site Web. Ainsi, il devrait être lié à des pages correspondantes.

en: Website Terms and Privacy Policy Pages
fr: Termes et politique de confidentialité du site web

en: If this option is enabled, users must agree to receive an email confirmation with a link to set a password by checking the required checkbox on registration form to be able create a forum account. The checkbox label can be managed in Forums > Phrases admin page.
fr: Si cette option est activée, les utilisateurs doivent accepter de recevoir une confirmation par e-mail avec un lien pour définir un mot de passe en cochant la case requise sur le formulaire d'inscription pour pouvoir créer un compte de forum. Le libellé de la case à cocher peut être géré dans la page d'administration Forums > Phrases.

en: Checkbox: I Agree to Receive an Email Confirmation
fr: Case à cocher : j'accepte de recevoir une confirmation par courriel

en: If this option is enabled, users must accept forum Terms and Privacy Policy by checking the required checkbox on registration form to be able create a forum account. The checkbox label can be managed in Forums > Phrases admin page.
fr: Si cette option est activée, les utilisateurs doivent accepter les conditions du forum et la politique de confidentialité en cochant la case requise sur le formulaire d'inscription pour pouvoir créer un compte sur le forum. Le libellé de la case à cocher peut être géré dans la page d'administration Forums > Phrases.

en: Checkbox: I Accept Website Terms and Privacy Policy
fr: Case à cocher: J'accepte les termes et la politique de confidentialité du site web

en: Please insert a page URL, where user can find a contact form or an information to contact the forum administrator.
fr: Veuillez insérer une URL de page, où l'utilisateur peut trouver un formulaire de contact ou une information pour contacter l'administrateur du forum.

en: URL to - Contact Us - page
fr: URL vers - Contactez-nous - page

en: Report user rights violation
fr: Signaler une violation des droits des utilisateurs

en: Report user data access and control issue
fr: Signaler un problème d'accès et de contrôle des données utilisateur

en: Delete account with created content
fr: Supprimer le compte avec le contenu créé

en: Obtain personal data and created content
fr: Obtenir des données personnelles et du contenu créé

en: According to the GDPR, all users should have an option to contact website administrator in following cases:
fr: Selon le RGPD, tous les utilisateurs devraient avoir la possibilité de contacter l'administrateur du site Web dans les cas suivants :

en: Contact Information
fr: Informations de contact

en: GDPR Key Changes
fr: Modifications de clé GDPR

en: The General Data Protection Regulation (GDPR) (Regulation (EU) 2016/679) is a regulation by which the European Parliament, the Council of the European Union and the European Commission intend to strengthen and unify data protection for all individuals within the European Union (EU). After four years of preparation and debate the GDPR was finally approved by the EU Parliament on 14 April 2016. Enforcement date: 25 May 2018 - at which time those organizations in non-compliance may face heavy fines. More info at
fr: Le règlement général sur la protection des données (RGPD) (règlement (UE) 2016/679) est un règlement par lequel le Parlement européen, le Conseil de l'Union européenne et la Commission européenne ont l'intention de renforcer et d'unifier la protection des données pour tous les individus au sein de l'Union européenne. (UE). Après quatre ans de préparation et de débat, le RGPD a finalement été approuvé par le Parlement européen le 14 avril 2016. Date d'application : 25 mai 2018 - date à laquelle les organisations en situation de non-respect risquent de lourdes amendes. Plus d'infos sur

en: Forum Privacy Policy and GDPR compliant
fr: Politique de confidentialité du forum et conforme au RGPD

en: Exclude file extensions
fr: Exclure les extensions de fichier

en: Enable File Scanner
fr: Activer le scanner de fichiers

en: Example of adding a new HTML tags:
fr: Exemple d’ajout d’une nouvelle balise HTML

en: By default wpForo allows all secure HTML tags in post content. Allowing a new HTML tag may affect your forum security. For example the &lt;iframe&gt; and &lt;script&gt; HTML tags may be used by spammers and hackers to load 3rd party ads and viruses to forum.
fr: Par défaut, wpForo autorise toutes les balises HTML sécurisées dans les publications. Autoriser une nouvelle balise HTML peut affecter la sécurité de votre forum. Par exemple, &lt;iframe&gt; ou &lt;script&gt; Les spammeurs et les pirates peuvent utiliser les balises HTML pour charger des annonces tierces et des virus sur le forum.

en: Allow extra HTML tags
fr: Autoriser les balises HTML supplémentaires

en: Options to control and filter post content
fr: Options pour contrôler et filtrer le contenu des articles

en: Set this option value 0 if you want to remove time limit.
fr: Définissez cette option sur 0 si vous souhaitez supprimer la limite de temps.

en: Sitewide
fr: Site large

en: Adds "Forums" tab with "Created Topics", "Posted Replies", "Liked Posts" and "Subscriptions" sub-tabs to BuddyPress Profile page.
fr: Ajoute l'onglet "Forums" avec les sous-onglets "Thèmes créés", "Réponses envoyées", "Messages lus" et "Abonnements" à la page Profil de BuddyPress.

en: BuddyPress Profile Forum Tab Integration
fr: Intégration de l'onglet Forum du profil BuddyPress

en: Creates notification on new forum reply in BuddyPress Profile Notification page.
fr: Crée une notification sur la nouvelle réponse au forum dans la page de notification de profil BuddyPress.

en: BuddyPress Notification Integration
fr: BuddyPress Notification Intégration

en: Posts members activity (new topic, new reply, post like) to BuddyPress Profile Activity page.
fr: Affiche l'activité des membres (nouveau sujet, nouvelle réponse, post similaire) sur la page Activité du profil de BuddyPress.

en: BuddyPress Activity Integration
fr: BuddyPress Intégration d'activité

en: The post sharing toggle can be displayed either on the left side or on the top of each post. The general share buttons can be displayed on both (top and bottom) locations.
fr: La bascule de post-partage peut être affichée sur le côté gauche ou en haut de chaque message. Les boutons de partage généraux peuvent être affichés sur les deux emplacements (en haut et en bas).

en: Share Button Locations
fr: Emplacements des boutons de partage

en: Square
fr: Carré

en: Figure
fr: Chiffre

en: Mixed
fr: Mixte

en: Post sharing toggle allows you to share posts individually. You can see post sharing toggles on the left, right side or in top bar of each post. The toggle blue color is the current primary color (#12) of your forum style. For example, if you use the red forum style, the color of all share toggles will be red. This doesn't affect share button colors. They are always grey with original colors on mouse hover.
fr: Le partage de post-partage vous permet de partager des messages individuellement. Vous pouvez voir les boutons de partage de messages sur la gauche, sur le côté droit ou dans la barre supérieure de chaque message. La couleur bleue de bascule est la couleur primaire actuelle (# 12) de votre style de forum. Par exemple, si vous utilisez le style de forum rouge, la couleur de tous les boutons de partage sera rouge. Cela n'affecte pas les couleurs des boutons de partage. Ils sont toujours gris avec des couleurs originales au survol de la souris.

en: Button
fr: Bouton

en: Icon
fr: Icône

en: Colored
fr: Coloré

en: Grey
fr: Gris

en: General share buttons are forum and topic sharing buttons. They are located on the top and the bottom of each page. You can manage location of these buttons using "Share Buttons Location" options bellow.
fr: Les boutons de partage général sont des boutons de partage de forum et de sujet. Ils se trouvent en haut et en bas de chaque page. Vous pouvez gérer l'emplacement de ces boutons à l'aide des options "Partager l'emplacement des boutons" ci-dessous.

en: Post Sharing Toggle
fr: Commutation après partage

en: General Share Buttons
fr: Boutons de partage général

en: Enable Share Buttons
fr: Activer les boutons de partage

en: Check the checkbox below share options to activate. <b>Please note, that the Facebook share button cannot be activated without Facebook API ID.</b> Please follow to the "Facebook API Configuration" option instruction above and fill the API ID field in order to activate Facebook Share button.
fr: Cochez la case ci-dessous pour activer les options de partage. <b>Veuillez noter que le bouton de partage Facebook ne peut pas être activé sans l'ID de l'API Facebook.</b> Veuillez suivre les instructions de l'option "Facebook API Configuration" ci-dessus et remplir le champ ID de l'API afin d'activer le bouton Facebook Share.

en: Active Share Buttons
fr: Boutons de partage actifs

en: Target Topic not found
fr: Sujet introuvable

en: This action changes topic URL. Once the topic is moved to other forum the old URL of this topic will no longer be available.
fr: Cette action modifie l'URL du sujet. Une fois que le sujet est déplacé vers un autre forum, l'ancienne URL de ce sujet ne sera plus disponible.

en: Move Reply
fr: Déplacer la réponse

en: Split
fr: Diviser

en: Merge
fr: Fusionner

en: Topic once split cannot be unsplit. The first post of new topic becomes the earliest reply.
fr: Le sujet une fois divisé ne peut pas être fusionné. Le premier message du nouveau sujet devient la première réponse.

en: Select Posts to Split
fr: Sélectionnez des Publications à diviser

en: New Topic Forum
fr: Nouveau sujet sur le forum

en: New Topic Title
fr: Nouveau titre du sujet

en: Create new topic with split posts. The first post of new topic becomes the earliest reply.
fr: Créer un nouveau sujet avec des posts séparés Le premier message du nouveau sujet devient la première réponse.

en: Create New Topic
fr: Créer un nouveau sujet

en: Topics once merged cannot be unmerged. This topic URL will no longer be available.
fr: Les sujets fusionnés ne peuvent pas être de-fusionnés. Cette adresse de sujet ne sera plus disponible.

en: Update post titles with target topic title.
fr: Mettez à jour les titres de publication avec le titre du sujet cible.

en: Update post dates (current date) to allow append posts to the end of the target topic.
fr: Mettez à jour les dates de publication (date actuelle) pour autoriser l'ajout de posts à la fin du sujet cible.

en: All posts will be merged and displayed (ordered) in target topic according to posts dates. If you want to append merged posts to the end of the target topic you should allow to update posts dates to current date by check the option below.
fr: Tous les messages seront fusionnés et affichés (classés) dans le sujet cible en fonction des dates des posts. Si vous souhaitez ajouter des publications fusionnées à la fin du sujet cible, vous devez autoriser la mise à jour des publications à la date actuelle en cochant l'option ci-dessous.

en: Please copy the target topic URL from browser address bar and paste in the field below.
fr: Copiez l'URL du sujet cible dans la barre d'adresse du navigateur et collez-le dans le champ ci-dessous.

en: Split Topic
fr: Diviser le sujet

en: Merge Topics
fr: Fusionner les sujets

en: Target Topic URL
fr: Adresse cible du sujet

en: Forum post like
fr: J'aime le message du forum

en: Forum post
fr: Message du forum

en: Forum topic
fr: Sujet du forum

en: Read more
fr: Lire la suite

en: %s liked forum post %s
fr: %s a aimé le post du forum%s

en: %s posted a new topic %s
fr: %s Poster un nouveau sujet %s

en: %s created a new topic %s
fr: %s a créé un nouveau sujet %s

en: Can view poll result
fr: Peut visualiser les résultats d'un sondage

en: Can vote poll
fr: Peut voter dans un sondage

en: Can create poll
fr: Peut créer un sondage

en: Can approve/unapprove content
fr: Peut approuver/désapprouver un contenu

en: Can view attached files
fr: Peut visualiser les fichiers joints

en: More info
fr: Plus d’infos

en: Thank you!
fr: Merci !

en: Enable WordPress Shortcodes in Post Content
fr: Autoriser les codes courts dans le contenu des articles

en: Welcome to wpForo
fr: Bienvenue dans WpForo

en: Thank you!<br> Sincerely yours,<br> gVectors Team
fr: Merci! <br> Cordialement, <br>L'équipe gVectors

en: Display on Members List
fr: Afficher sur la liste des membres

en: Forgot Your Password?
fr: Mot de passe oublié ?

en: Reset Password
fr: Réinitialiser le mot de passe

en: Please Insert Your Email or Username
fr: Veuillez insérer votre adresse e-mail ou votre nom d'utilisateur

en: Enter your email address or username and we'll send you a link you can use to pick a new password.
fr: Entrez votre adresse e-mail ou votre nom d'utilisateur et nous vous enverrons un lien que vous pouvez utiliser pour choisir un nouveau mot de passe.

en: Join us today!
fr: Rejoignez-nous aujourd'hui !

en: Welcome!
fr: Bienvenue !

en: ERROR: Can't connect to Google reCAPTCHA API
fr: ERREUR: impossible de se connecter à l'API Google reCAPTCHA

en: Google reCAPTCHA verification failed
fr: La vérification Google reCAPTCHA a échoué

en: You are not allowed to edit this post
fr: Désolé, vous n'êtes pas autorisé à éditer ce message

en: WordPress Reset Password Form
fr: Formulaire de reinitialisation de mot de passe WordPress

en: WordPress Registration Form
fr: Formulaire d’inscription de WordPress

en: WordPress Login Form
fr: Formulaire de connexion WordPress

en: wpForo Reset Password Form
fr: wpForo Formulaire de réinitialisation du mot de passe

en: wpForo Registration Form
fr: Formulaire d'abonnement wpForo

en: wpForo Login Form
fr: Formulaire de connexion wpForo

en: Guest Post Editor
fr: Editeur de post pour invité

en: Guest Topic Editor
fr: Éditeur de sujet invité

en: Dark
fr: Sombre

en: Light
fr: Clair

en: reCAPTCHA Theme
fr: thème reCAPTCHA

en: reCAPTCHA Settings
fr: paramètres reCAPTCHA

en: Secret Key
fr: Clé secrète

en: Site Key
fr: Clé du site

en: Register your site and get API keys here &raquo;
fr: Enregistrez votre site et obtenez les clés API ici &raquo;

en: To start using reCAPTCHA, you need to sign up for an API key pair for your site.
fr: Pour commencer à utiliser reCAPTCHA, vous devez vous inscrire à une paire de clés API pour votre site.

en: reCAPTCHA API Keys
fr: reCAPTCHA API des clés

en: reCAPTCHA protects you against spam and other types of automated abuse. It makes secure topic and post editors when Guest Posting is allowed, also it protects login and registration forms against spam attacks.
fr: reCAPTCHA vous protège contre les spams et autres types d'abus automatisés. Il rend les sujets et les éditeurs de posts sécurisés lorsque l'affichage invité est autorisé, il protège également les formulaires de connexion et d'inscription contre les attaques de spam.

en: Recent Posts Display Type
fr: Type d'affichage des posts récents

en: Redirect after subscription confirmation
fr: Rediriger après confirmation de l'abonnement

en: Redirect after registration
fr: Redirection après l’inscription

en: Redirect after login
fr: Rediriger après la connexion

en: For member profile, account and subscription pages use following URLs:
fr: Pour le profil des membres, les pages de compte et d'abonnement utilisent les URL suivantes :

en: Custom Redirection URLs after following actions
fr: URL de redirection personnalisée après les actions suivantes

en: Replace Reset Password Page URL to Forum Reset Password Page URL
fr: Remplacer l'url de reinitialisation du mot de passe par celle du forum

en: Show Member Mention Nicknames
fr: Afficher les pseudonymes des membres

note: Description of the plugin
en: WordPress Forum plugin. wpForo is a full-fledged forum solution for your community. Comes with multiple modern forum layouts.
fr: WordPress Forum plugin. wpForo est une solution de forum à part entière pour votre communauté. Livré avec plusieurs mises en page de forum modernes.

en: Awards myCRED points for forum activity. Integrates myCRED Badges and Ranks. Converts wpForo topic and posts, likes to myCRED points.
fr: Distribue des points myCRED pour l'activité du forum. Intégrer les insignes et grades myCRED. Convertit le sujet et les posts de wpForo, aime les points myCRED.

en: wpForo Polls is a complete addon to help forum members create, vote and manage polls effectively. Comes with poll specific permissions and settings.
fr: wpForo Polls est une extension complète pour aider les membres du forum à créer, voter et gérer efficacement les sondages. Livré avec des autorisations et des paramètres spécifiques au sondage.

en: Set this option value 0 if you want to show the whole post content in recent post area.
fr: Définissez cette valeur d'option 0 si vous voulez afficher le contenu complet du post dans la zone de message récent.

en: Extended Layout - Recent post length
fr: Modèle étendue - Longueur des posts récents

en: Set this option value 0 if you want to show all posts in recent posts area.
fr: Définissez cette valeur d'option à 0 si vous voulez afficher tous les messages dans la zone des posts récents.

en: Extended Layout - Number of Recent posts
fr: Modèle étendue - Nombre de posts récents

en: Extended Layout - Recent posts
fr: Modèle étendue - Posts récents

en: Q&A Layout - Recent topic length
fr: Modèle Q&R - Longueur des sujets récents

en: Q&A Layout - Number of Recent topics
fr: Modèle Q&R - Nombre de sujets récents

en: Q&A Layout - Recent topics
fr: Q&R Mise en page des Sujets récents

en: Set this option value 0 if you want to show the whole title in recent topic area.
fr: Définissez cette option valeur à 0 si vous voulez afficher le titre entier dans la zone du sujet récent.

en: Extended Layout - Recent topic length
fr: Modèle étendue - Longueur des sujets récents

en: Extended Layout - Number of Recent topics
fr: Modèle étendue - Nombre de sujets récents

en: Extended Layout - Recent topics
fr: Modèle étendue - Sujets récents

en: You can mention a person using @nicename in post content to send that person an email message. When you post a topic or reply, forum sends an email message to the user letting them know that they have been mentioned on the post.
fr: Vous pouvez mentionner une personne utilisant @nicename dans le contenu du post pour lui envoyer un message e-mail. Lorsque vous postez un sujet ou répondez, le forum envoie un message e-mail à l'utilisateur pour lui faire savoir qu'il a été cité sur le message.

en: in forum
fr: dans le forum

en: forum link
fr: lien du forum

en: Invalid User
fr: Utilisateur non valide

en: Your email is required to be able authorize you here. Please try loging again.
fr: Votre e-mail est nécessaire pour pouvoir vous autoriser ici. Veuillez réessayer de vous connecter.

en: Please login into Facebook and then click connect button again
fr: Veuillez vous connecter à Facebook, puis cliquez sur le bouton de connexion à nouveau

en: use default link color
fr: utiliser la couleur par défaut du lien

en: Usergroup Color
fr: Couleur du groupe d'utilisateurs

en: default (#15)
fr: par défaut (#15)

en: Default Access
fr: Accès par défaut

en: Misc
fr: Divers

en: The noIndex code tells Google and other search engines to NOT index the page, so that it cannot be found in search results. Please insert page URLs you do not want to be indexed one per line in the textarea bellow.
fr: Le code noIndex indique à Google et aux autres moteurs de recherche de ne pas indexer la page, de sorte qu'elle ne puisse pas être trouvée dans les résultats de recherche. Veuillez insérer des URL de page que vous ne souhaitez pas indexer une par ligne dans la zone de texte ci-dessous.

en: Noindex forum page URLs
fr: URL des pages du forum Noindex

en: wpForo adds nofollow to all links with external URLs. If you want to keep some domains as internal please insert domains one per line in the textarea bellow.
fr: wpForo ajoute nofollow à tous les liens avec des URL externes. Si vous voulez garder certains domaines comme internes, veuillez insérer des domaines un par ligne dans la zone de texte ci-dessous.

en: Allowed dofollow domains
fr: Domaines dofollow autorisés

en: SEO Tools
fr: Outils de référencement

en: Member Custom Title by default
fr: Titre personnalisé du membre par défaut

en: Member Custom Titles
fr: Titres personnalisés des membres

en: Replace Login Page URL to Forum Login Page URL
fr: Remplacer l'url de la page de connexion par celle du forum

en: Replace Registration Page URL to Forum Registration Page URL
fr: Remplacer l'url de la page d'abonnement par l'url d'abonnement du forum

en: User Mention message body
fr: Corps de message Mention utilisateur

en: User Mention message subject
fr: Objet du message de la citation d'utilisateur

en: Enable Email Notification
fr: Activer la notification par e-mail

en: User Mentioning Email
fr: E-mail de citation d'utilisateur

en: Custom URL
fr: URL personnalisée

en: Custom URL, e.g.: http://example.com/my-page/
fr: URL personnalisée, par exemple: http://example.com/my-page/

en: Custom
fr: Personnaliser

en: Redirect to this page after success login
fr: Rediriger vers cette page après une connexion réussie

en: Facebook Login button on User Registration page
fr: Bouton de connexion Facebook sur la page d'abonnement des utilisateurs

en: Facebook Login button on User Login page
fr: Bouton de connexion Facebook sur la page de connexion utilisateur

en: Facebook API connection script (sharing, login, cross-posting...)
fr: Script de connexion à l'API Facebook (partage, connexion, cross-posting...)

en: Facebook SDK for JavaScript
fr: Facebook SDK pour JavaScript

en: Disable
fr: Désactiver

en: Enable
fr: Activer

en: Adds Facebook Login button on Registration and Login pages.
fr: Ajoute le bouton de connexion Facebook sur les pages Inscription et Connexion.

en: Facebook Login
fr: Identification avec Facebook

en: App Secret
fr: Clé secrète

en: App ID
fr: ID de l'application

en: Please follow to this instruction
fr: Veuillez suivre cette instruction

en: In order to get an App ID and Secret Key from Facebook, you’ll need to register a new application. Don’t worry – its very easy, and your application doesn't need to do anything. We only need the keys.
fr: Pour obtenir un ID d'application et une clé secrète de Facebook, vous devez enregistrer une nouvelle application. Ne vous inquiétez pas - c'est très facile, et votre application n' a pas besoin de faire quoi que ce soit. On n'a besoin que des clés.

en: Facebook API Configuration
fr: Configuration de l'API Facebook

en: No posts were found here
fr: Aucun post n'a été trouvé ici

en: Recent Posts
fr: Posts Récents

en: Reset Result
fr: Réinitialiser le résultat

en: Reset Search
fr: Réinitialiser la recherche

en: Display Name or Nicename
fr: Nom d'affichage ou nom de famille

en: Find a member
fr: Trouver un membre

en: Topics RSS Feed
fr: Flux RSS des sujets

en: Forums RSS Feed
fr: Flux RSS des forums

en: Add Reply
fr: Ajouter une réponse

en: This process may take a few seconds or dozens of minutes, please be patient and don't close this page. Database backup is not required. If you got 500 Server Error please don't worry, the data updating process is still working in MySQL server.
fr: Ce processus peut prendre quelques secondes ou quelques dizaines de minutes, soyez patient et ne fermez pas cette page. La sauvegarde de la base de données n'est pas requise. Si vous une erreur 500 de serveur ne vous inquiétez pas, le processus de mise à jour des données fonctionne toujours dans le serveur MySQL.

en: Enable RSS Feed
fr: Activer le flux RSS

en: Log Viewed Forums and Topics
fr: Journaliser les forums et sujets parcourus

en: Advanced user profile builder system. Allows to add new fields and manage profile page. Creates custom Registration, Account, Member Search forms.
fr: Système avancé de création de profil utilisateur. Permet d'ajouter de nouveaux champs et de gérer la page de profil. Crée des formulaires d'abonnement, de compte et de recherche de membres personnalisés.

en: Required field
fr: Champ obligatoire

en: --- Choose ---
fr: --- Choisir ---

en: approved
fr: approuvé

en: You do not have permission to view this page
fr: Vous n’êtes pas autorisé à voir cette page

en: This is only used when a new Usergroup is created, it automatically gets the selected Forum Access in all forums.
fr: Ceci est seulement utilisé quand un nouveau groupe d'utilisateurs est créé, il obtient automatiquement l'accès au forum sélectionné dans tous les forums.

en: Default Forum Access
fr: Accès au forum par défaut

en: Set as Default
fr: Définir par Défaut

en: is Default
fr: est par défaut

en: Filter
fr: Filtre

en: Members Search Type
fr: Type de recherche des membres

en: Reset Password message body
fr: Réinitialiser le corps du message de mot de passe

en: This message comes from Reset Password form.
fr: Ce message viens d'un post de plainte pop-up.

en: Reset Password Emails
fr: Réinitialiser le mot de passe des e-mails

en: Blog to Forum and Forum to Blog content synchronization. Blog posts with Forum topics and Blog comments with Forum replies.
fr: Synchronisation du contenu du blog vers le forum et du forum vers le blog. Les messages du blog avec les sujets du forum et les commentaires du blog avec les réponses du forum.

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: User Title
fr: Titre de l'utilisateur

en: Rating Title
fr: Titre d'évaluation

en: Usergroup
fr: Groupe d'utilisateurs

en: Ads Manager is a powerful yet simple advertisement management system, that allows you to add adverting banners between forums, topics and posts.
fr: ADS Manager est un système de gestion des annonces puissant mais simple, qui vous permet d’ajouter des bannières publicitaires entre les forums, les sujets et les messages.

en: New Usergroup
fr: Nouveau groupe d’utilisateurs

en: New Phrase
fr: Nouvelle phrase

en: New User Group
fr: Nouveau groupe d'utilisateurs

en: New Forum
fr: Nouveau forum

en: Forum users' profile data are not synchronized yet, this step is required! Please click the button below to complete installation.
fr: Les données de profil des utilisateurs du Forum ne sont pas synchronisées, pourtant, cette étape est requise ! S’il vous plaît cliquez sur le bouton ci-dessous pour terminer l’installation.

en: You can permanently disable this message in Dashboard > Forums > Features admin page.
fr: Vous pouvez désactiver de façon permanente ce message sur le tableau de bord > Forums > Fonctionalités de la page admin.

en: This process may take a few seconds or dozens of minutes, please be patient and don't close this page.
fr: Ce processus peut prendre quelques secondes ou quelques dizaines de minutes, soyez patient et ne fermez pas cette page.

en: Continue Synchronization
fr: Continuer la synchronisation

en: Start Profile Synchronization
fr: Démarrer la synchronisation de profil

en: Enable Auto-cleanup of inactive users
fr: Activer le nettoyage automatique des utilisateurs inactifs

en: Filter by Usergroups
fr: Filtrer par groupes d’utilisateurs

en: days ago
fr: jours

en: Inactive users who have been registered more than
fr: Les utilisateurs inactifs qui ont été enregistrées depuis plus de

en: Inactive users are the account owners who have no topics, posts, comments and subscriptions for new content. In 99&#37; cases this kind of accounts are being registered by Spammers. This tool allows you to only keep active and known inactive users.
fr: Les utilisateurs inactifs sont des propriétaires de compte qui n’ont aucun sujet, message, commentaire ou abonnements. Dans 99&#37; des cas ce type de comptes sont enregistrés par des spammeurs. Cet outil vous permet de garder uniquement les actifs et de reconnaitre les utilisateurs inactifs.

en: Delete Inactive Users
fr: Supprimer les utilisateurs inactifs

en: Display Usergroup under Post Author Avatar
fr: Afficher le groupe d’utilisateurs sous Post auteur Avatar

en: Member Reputation and Titles
fr: Titres et réputation des membres

en: Turn Off User Syncing Note
fr: Désactiver la note de synchronisation des utilisateurs

en: Enable User Profile Page indexing
fr: Activer l’indexation des Pages de profil utilisateur

en: Enable Memory Cache
fr: Activer le Cache mémoire

en: Enable HTML Cache
fr: Activer le Cache HTML

en: Enable Object Cache
fr: Activer le Cache des objets

en: Delete All Caches
fr: Supprimer tous les Caches

en: Submit
fr: Soumettre

en: removed link
fr: supprimer le lien

en: Post is empty
fr: Le Post est vide

en: You are not allowed to attach this file type
fr: Vous n’êtes pas autorisé à joindre ce type de fichier

en: unapproved
fr: non approuvé

en: Done!
fr: Terminé !

en: Settings successfully updated
fr: Paramètres correctement mis à jour

en: Topic first post data not found.
fr: Données de post premières rubrique introuvables.

en: Topic first post not found.
fr: Premier post de rubrique introuvable.

en: Awaiting moderation
fr: En attente de modération

en: This post is currently unapproved. You can approve posts in Dashboard &raquo; Forums &raquo; Moderation admin page.
fr: Ce post est actuellement non approuvé. Vous pouvez approuver les messages dans le Tableau de Bord » Forums » page admin de modération.

en: This topic is currently unapproved. You can approve topics in Dashboard &raquo; Forums &raquo; Moderation admin page.
fr: Cette rubrique est actuellement non approuvée. Vous pouvez approuver les sujets dans le tableau de bord » Forums » page admin de modération.

en: Please Moderate:
fr: Veuillez modérer :

en: approve
fr: approuver

en: unapprove
fr: désapprouver

en: Banned
fr: Bannis

en: Published
fr: Publié

en: Unapproved
fr: Non approuvé

en: Antispam
fr: Anti-spam

en: Forum Tools
fr: Outils du Forum

en: Are you sure you want to delete all DARK RED marked files listed here. Please download Wordpress /wp-content/uploads/wpforo/ folder to your local computer before deleting files, this is not undoable.
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer tous les fichiers marqués en ROUGE FONCÉ listés ici. Veuillez télécharger le dossier WordPress /wp-content/uploads/wpforo/ sur votre ordinateur local avant de supprimer des fichiers, ceci n'est pas impossible.

en: Click to delete Dark Red marked files
fr: Cliquez ici pour supprimer les fichiers marqués en rouge foncé

en: Are you sure you want to delete all RED marked files listed here. Please download Wordpress /wp-content/uploads/wpforo/ folder to your local computer before deleting files, this is not undoable.
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer tous les fichiers marqués ROUGE listés ici. Veuillez télécharger le dossier WordPress /wp-content/uploads/wpforo/ sur votre ordinateur local avant de supprimer des fichiers, ceci n'est pas impossible.

en: Click to delete Red marked files
fr: Cliquez ici pour supprimer les fichiers marqués en rouge

en: Are you sure you want to delete all ORANGE marked files listed here. Please download Wordpress /wp-content/uploads/wpforo/ folder to your local computer before deleting files, this is not undoable.
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer tous les fichiers marqués ORANGE listés ici. Veuillez télécharger le dossier WordPress /wp-content/uploads/wpforo/ sur votre ordinateur local avant de supprimer des fichiers, ceci n'est pas impossible.

en: Click to delete Orange marked files
fr: Cliquez ici pour supprimer les fichiers marqués en orange

en: Delete All
fr: Supprimer tout

en: Are you sure you want to delete all BLUE marked files listed here. Please download Wordpress /wp-content/uploads/wpforo/ folder to your local computer before deleting files, this is not undoable.
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer tous les fichiers marqués en BLEU listés ici. Veuillez télécharger le dossier WordPress /wp-content/uploads/wpforo/ sur votre ordinateur local avant de supprimer des fichiers, ceci n'est pas impossible.

en: Click to delete Blue marked files
fr: Cliquez ici pour supprimer les fichiers marqués en bleu

en: Are you sure you want to permanently delete this file?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer définitivement ce fichier ?

en: Delete this file
fr: Supprimer ce fichier

en: Directory
fr: Répertoire

en: This tool is designed to find attachment which have been uploaded by spammers. The tool checks most common spammer filenames and suggest to delete but you should check one by one and make sure those are spam files before deleting.
fr: Cet outil est conçu pour trouver les pièces jointes qui ont été téléchargées par les spammeurs. L’outil vérifie les noms de fichier les plus courants spammés et suggèrent de supprimer mais vous devrait les vérifier un par un et s’assurer que ceux-ci sont des fichiers de spam avant de le supprimer.

en: Possible Spam Attachments
fr: Spam attaché possible

en: Do not allow to attach files with following extensions:
fr: Ne pas permettre de joindre des fichiers avec les extensions suivantes :

en: Min number of posts to be able post links
fr: Nombre minimal de messages pour pouvoir poster des liens

en: Min number of posts to be able attach files
fr: Nombre minimal de messages pour pouvoir joindre des fichiers

en: first
fr: premier

en: User is New (under hard spam control) during
fr: L’utilisateur est nouveau (sous contrôle de spam dur) pendant

en: Some useful options to limit just registered users and minimize spam. These options don't affect users whose Usergroup has "Can edit member" and "Can pass moderation" permissions.
fr: Quelques options utiles pour limiter les utilisateurs enregistrés et minimiser le spam. Ces options n'affectent pas les utilisateurs dont le groupe d'utilisateurs a les permissions "Peut éditer un membre" et "Peut passer la modération".

en: New Registered User
fr: Nouvel utilisateur enregistré

en:  is enabled
fr:  est activé

en: Spam Suspicion Level for Posts
fr: Niveau de Suspicion de spam pour les posts

en: Spam Suspicion Level for Topics
fr: Niveau de Suspicion de spam pour les sujets

en: Notify via email when new user is banned
fr: Aviser par mail lorsque le nouvel utilisateur est banni

en: Ban user when spam is suspected
fr: Interdire l'utilisateur en cas de suspicion de spam

en: Enable wpForo Spam Control
fr: Activez wpForo Spam Control

en: Some useful options to limit just registered users and minimize spam. This control don't affect users whose Usergroup has "Can edit member" and "Can pass moderation" permissions.
fr: Quelques options utiles pour limiter les utilisateurs enregistrés et minimiser le spam. Ce contrôle n'affecte pas les utilisateurs dont le groupe d'utilisateurs a les permissions " peut éditer le membre " et " peut passer la modération ".

en: Spam Control
fr: Controle des spams

en: is not installed! For an advanced Spam Control please install Akismet antispam plugin, it works well with wpForo Spam Control system. Akismet is already integrated with wpForo. It'll help to filter posts and protect forum against spam attacks.
fr: n’est pas installé ! Pour un contrôle avancé de Spam veuillez installer le plugin anti-spam Akismet, ça marche bien avec le système de contrôle de Spam wpForo. Akismet est déjà intégré à wpForo. Ça va aider à filtrer les messages et à protéger le forum contre les attaques de spam.

en: Topic and Post Moderation
fr: Modération d’article et de post

en: Moderation
fr: Modération

en: Tools
fr: Outils

en: Subscribe to this topic
fr: S'abonner à ce sujet

en: Provides a safe way to communicate directly with other members. Messages are private and can only be viewed by conversation participants.
fr: Fournit un moyen sûr de communiquer directement avec les autres membres. Les messages sont privés et ne peuvent être vus par les participants de la conversation.

en: You are not permitted to subscribe here
fr: Vous n’êtes pas autorisé à vous inscrire ici

en: Forum ID is not detected
fr: L'ID du Forum n’est pas détecté

en: Only Admins and Moderators can see your private topics.
fr: Seuls les Admins et les modérateurs peuvent voir vos sujets privés.

en: Private Topic
fr: Sujet privé

en: private
fr: privé

en: Can view private topic
fr: Peut voir un sujet privé

en: Can set own topic private
fr: Peut définir un sujet privé

en: Can set topic private
fr: Peut définir sujet privé

en: filter by package
fr: filtrer par package

en: View all Addons
fr: Découvrir tous les Addons

en: Extend your forum with wpForo addons
fr: Améliorez votre forum avecles addons wpForo

en: New Addons for Your Forum!
fr: Nouveaux Addons pour votre Forum !

en: Make sure you insert a class of font-awesome icon, it should start with fa- prefix like &quot;fas fa-comments&quot;.
fr: Assurez-vous que vous insérez une classe d’icône polices-awesome, il devrait commencer par le préfixe fa- comme « fas fa-observations ».

en: here
fr: ici

en: You can find all icons
fr: Vous pouvez trouver toutes les icônes

en: Font-awesome Icon
fr: Icône de Font-awesome

en: Forum Icon
fr: Icône du Forum

en: You have been banned. Please contact the forum administrator for more information.
fr: Vous avez été banni. SVP, veuillez contacter les administrateurs du forum pour plus d'informations.

en: filter by status
fr: filtrer par statut

en: filter by group
fr: filtrer par groupe

en: You are not permitted to view this attachment
fr: Vous n'êtes pas autorisé à afficher cette pièce-jointe

en: Attribute all content to:
fr: Attribuez tout le contenu à :

en: Delete all wpForo content.
fr: Supprimer tout le contenu wpForo.

en: What should be done with wpForo content owned by these users?
fr: Que faire des topics et articles publiés par ces utilisateurs ?

en: What should be done with wpForo content owned by this user?
fr: Que faire des topics et articles publiés par cet utilisateur ?

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one.
fr: <strong>ERREUR</strong>: Cet email est déjà enregistré, merci d'en choisir un autre.

en: <strong>ERROR</strong>: The email address isn&#8217;t correct.
fr: <strong>ERREUR</strong> : Cet email n'est pas valide.

en: <strong>ERROR</strong>: Please type your email address.
fr: <strong>ERREUR</strong> : Tapez votre adresse mail.

en: <strong>ERROR</strong>: Sorry, that username is not allowed.
fr: <strong>ERREUR</strong> : Désolé, ce nom d'utilisateur est interdit.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered. Please choose another one.
fr: <strong>ERREUR</strong> : Ce nom d'utilisateur est déjà utilisé. Merci d'en choisir un autre.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
fr: <strong>ERREUR</strong> : Ce nom d'utilisateur est invalide car il utilise des caractères interdits. Entrez un nom d'utilisateur valide.

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a username.
fr: <strong>ERREUR</strong> : Entrez un nom d'utilisateur.

en: Add a new Forum in this Category
fr: Ajouter un nouveau forum dans cette Catégorie

en: Add a new Subforum
fr: Ajouter un nouveau sous-forum

en: This message will be displayed when a non-permitted forum member clicks on attached file link in topic and posts.
fr: Ce message apparaît quand un membre du forum non autorisée clique sur un lien de fichier joint dans un post ou un message.

en: Attachment click - message for non-permitted users
fr: Clic pièce jointe - message pour les utilisateurs non autorisés

en: This option is only related to XML language files. You should upload a translation XML file to have a new language option in this drop-down. If you are using PO/MO translation files you should change WordPress Language in Dashboard > Settings admin page to load according translation for wpForo.
fr: Cette option est uniquement liée aux fichiers de langage XML. Vous devez télécharger un fichier XML de traduction pour avoir une nouvelle option de langue dans cette liste déroulante. Si vous utilisez des fichiers de traduction PO / MO, vous devez changer le langage WordPress dans la page Dashboard> Paramètres admin pour charger la traduction correspondant à wpForo.

en: one URL per line
fr: une URL par ligne

en: Exclude page URLs
fr: Exclure les URL de page

en: This option will disable WordPress on front-end. Only forum pages and excluded post/pages will be available. wpForo will look like as a stand-alone forum.
fr: Cette option désactivera WordPress sur front-end. Seules les pages du forum et les post / pages exclus seront disponibles. WpForo ressemblera à un forum autonome.

en: Enable this option if you want the topic subscription checkbox to be checked by default.
fr: Activez cette option si vous souhaitez que la case à cocher rubrique d'abonnement soit cochée par défaut.

en: Topic subscription option on post editor - checked/enabled
fr: Option d'abonnement de rubrique sur l'éditeur de post

en: This option adds topic subscription checkbox next to new topic and post submit button.
fr: Cette option permet d'ajouter une souscription de rubrique à côté d'un nouveau sujet et d'envoyer un bouton de soumission.

en: Topic subscription option on post editor
fr: Option d'abonnement de rubrique sur l'éditeur de messages

en: If you have enabled this option, after registering, user can not login without confirming the email.
fr: Si vous avez activé cette option, après l'abonnement, l'utilisateur ne peut pas se connecter sans confirmer l'e-mail.

en: Enable User Registration email confirmation
fr: Activer la confirmation de l'email d'abonnement de l'utilisateur

en: Send Notification emails to all email addresses (comma separated ) of forum administrators when a new Reply is created.
fr: Envoyer des emails de Notification à toutes les adresses (séparées par des virgules) des administrateurs du forum lorsqu’une nouvelle réponse est créée.

en: Notify Admins via email on new Post
fr: Informer les Admins par e-mail pour un nouveau post

en: Send Notification emails to all email addresses (comma separated ) of forum administrators when a new Topic is created.
fr: Envoyer des emails de Notification à toutes les adresses (séparées par des virgules) des administrateurs du forum lorsqu’un nouveau sujet est créé.

en: Notify Admins via email on new Topic
fr: Informer les Admins par e-mail pour un nouveau sujet

en: Forum Admins email addresses
fr: Adresses e-mail admin

en: FROM Email Address
fr: Adresse mail de l'expéditeur

en: FROM Name
fr: Nom de l'expéditeur

en: usergroup
fr: groupe d'utilisateur

en: Guests
fr: Invités

en: This access is usually used for
fr: Cet accès est utilisé habituellement pour

en: Forums can be displayed with different layouts (Extended, Simplified, Q&A, Threaded), just edit the top (blue panels) category and set the layout you want. Child forums' layout depends on the top category (blue panels) layout. They cannot have a different layout.
fr: Les forums peuvent être affichés suivant des dispositions différentes (Extended, Simplified, Q & A), il suffit de modifier la catégorie supérieure (panneaux bleus) et définir la disposition souhaitée. Celle des forums enfants dépend de la disposition de la catégorie supérieure (panneaux bleus). Ils ne peuvent pas avoir une disposition différente.

en: If a category (blue panels) does not have forums (grey panels) it will not be displayed on front-end. Each category should contain at least one forum.
fr: Si une catégorie (panneaux bleus) n'a pas de forum (panneaux gris), elle ne sera pas affichée sur le front-end. Chaque catégorie devrait contenir au moins un forum.

en: Important Tips
fr: Conseils importants

en: Total Size
fr: Taille totale

en: Advanced Attachments Size
fr: Tailles des pièces-jointes avancées

en: file(s)
fr: fichier(s)

en: Advanced Attachments
fr: Pièces-jointes avancées

en: Default Attachments Size
fr: Taille par défaut des pièces jointes

en: Avatars Size
fr: Taille des avatars

en: More information about
fr: Plus d'informations

en: Details | Buy
fr: Détail | Acheter

en: at least
fr: au moins

en: Installed
fr: Installé

en: All wpForo addons are being developed by wpForo developers at gVectors Team. Addon prices also include a small donation to the hard work wpForo developers do for free. When you buy an addon, you also donate the free wpForo development and support. Addons are the only incoming source for wpForo developers. wpForo is a premium forum plugin which will always be available for free. There will never be paid and pro versions of this forum board. We have another dozens of awesome features in our to-do list which will also be added for free in future releases. So the free wpForo development always stays on the first priority and wpForo is being extended with new free functions and features even faster than before.
fr: Tous les addons wpForo sont développés par les développeurs de wpForo à gVectors Team. Addon prix comprennent également un petit don au travail dur wpForo développeurs faire gratuitement. Lorsque vous achetez un addon, vous donnez également le développement gratuit wpForo et le soutien. Les addons sont la seule source entrante pour les développeurs de wpForo. WpForo est un plugin premium qui sera toujours disponible gratuitement. Il n'y aura jamais de versions payantes et pro de ce forum. Nous avons une autre dizaine de fonctionnalités impressionnantes dans notre liste de choses à faire qui seront également ajoutés gratuitement dans les futures versions. Ainsi, le développement gratuit de wpForo reste toujours sur la première priorité et wpForo est étendu avec de nouvelles fonctions gratuites et des fonctionnalités encore plus rapide qu'avant.

en: wpForo Addons
fr: addons wpForo

en: Allows to embed hundreds of video, social network, audio and photo content providers in forum topics and posts.
fr: Permet d'intégrer des centaines de fournisseurs de contenu vidéo, social, audio et photo dans les sujets et les messages du forum.

en: Adds an advanced file attachment system to forum topics and posts. AJAX powered media uploading and displaying system with user specific library.
fr: Ajoute un système avancé de pièces jointes aux sujets et messages du forum. AJAX charge le système de chargement et d'affichage des médias avec une bibliothèque spécifique à l'utilisateur.

en: support topic
fr: sujet de support

en: wpForo PageID doesn't exist. Forums will not be loaded, please read this
fr: wpForo PageID n'existe pas. Les forums ne seront pas chargés, veuillez lire ceci

en: IMPORTANT: wpForo can't work with default permalink, please change permalink structure
fr: IMPORTANT: wpForo ne peut pas fonctionner avec permalink par défaut, s'il vous plaît changer la structure permalink

en: Member
fr: Membre

en: Member Profile
fr: Profil du membre

en: Welcome back %s!
fr: Heureux de vous retrouver %s !

en: Blog Comments
fr: Commentaires du blog

en: Blog Posts
fr: Messages blog

en: Forum Posts
fr: Messages du forum

en: Attachment removed
fr: Pièce-jointe retiré

en: User registration is disabled
fr: Inscription déscativée

en: Incorrect file format. Allowed formats: jpeg, jpg, png, gif.
fr: Format de fichier incorrect. Formats autorisés: jpeg, jpg, png, gif.

en: Thank you for using wpForo! wpForo is a professional bulletin board for WorPress, and the only forum software which comes with Multi-layout template system. The "Extended
fr: Merci d'utiliser wpForo ! WpForo est un forum professionnel pour WordPress, et le seul logiciel de forum qui est livré avec le système de modèle multi-disposition

en: Visit Forum
fr: Voir le Forum

en: This option will disable WordPress on front-end. Only forum pages will be available. wpForo will look like as a stand-alone forum.
fr: Cette option désactivera WordPress sur front-end. Seules les pages du forum seront disponibles. WpForo ressemblera à un forum autonome.

en: Turn WordPress to wpForo
fr: Transformez WordPress en wpForo

en: Enable this option to be able manage forum attachments in Dashboard > Media > Library admin page.
fr: Activez cette option pour pouvoir gérer les pièces jointes du forum dans Dashboard> Media> Library admin page.

en: Insert Forum Attachments to Media Library
fr: Insérer les pièces jointes du forum à la médiathèque

en: This option is not synced with WordPress "Anyone can register" option in Dashboard > Settings > General admin page. If this option is enabled new users will always be able to register.
fr: Cette option n'est pas synchronisée avec l'option "N'importe qui peut s'inscrire" de WordPress dans le tableau de bord> Paramètres> la page d'administration générale. Si cette option est activée, les nouveaux utilisateurs pourront toujours s'inscrire.

en: Enable User Registration
fr: Activer l'enregistrement des utilisateurs

en: Delete User Cache
fr: Supprimer le cache des utilisateurs

en: Profile
fr: Profil

en: Full access
fr: Accès total

en: Moderator access
fr: Accès modérateur

en: Standard access
fr: Accès standard

en: Read only access
fr: Accès en lecture seule

en: No access
fr: Aucun accès

en: Customer
fr: Utilisateur

en: Registered
fr: Enregistré

en: Moderator
fr: Modérateur

en: are you sure you want to delete?
fr: êtes-vous sûr de vouloir supprimer ?

en: Forum Members List
fr: Liste des membres du forum

en: Closed
fr: Fermé

en: Deleted Successfully!
fr: Suppression effectuée !

en: Updated Successfully!
fr: Mise à jour effectuée !

en: This process may take a few seconds or dozens of minutes, it depends on database forum size and on server resources. Please be patient and don't close this page. If you got 500 Server Error please don't worry, the data updating process is still working in MySQL server.
fr: Ce processus peut prendre quelques secondes ou des dizaines de minutes, cela dépend de la taille du forum de la base de données et des ressources du serveur. Soyez patient et ne fermez pas cette page. Si vous avez 500 Server Error s'il vous plaît ne vous inquiétez pas, le processus de mise à jour des données fonctionne toujours dans le serveur MySQL.

en: New Passwords do not match
fr: Les mots de passe ne correspondent pas

en: Old password is wrong
fr: Ancien mot de passe éronné

en: Can set own topic solved
fr: Peut résoudre son propre sujet

en: Can set topic solved
fr: Peut définir le sujet résolu

en: Unsolved
fr: Non résolu

en: Select Color
fr: Sélectionner une couleur

en: Default
fr: Défaut

en: Clear
fr: Effacer

en: Discussion Board
fr: Forum de discussion

en: Forum and Topic subscription with double opt-in/confirmation system.
fr: Abonnement Forum et Topic avec système double opt-in / confirmation.

en: Enable Subscription Confirmation
fr: Activer la confirmation d'abonnement

en: Delete Phrase Cache
fr: Supprimer le cache de phrases

en: Update Users Statistic
fr: Mettre à jour les statistiques des utilisateurs forums

en: Update Forums Statistic
fr: Mettre à jour les statistiques forums

en: This process may take a few seconds or dozens of minutes, please be patient and don't close this page. If you got 500 Server Error please don't worry, the data updating process is still working in MySQL server.
fr: Ce processus peut prendre quelques secondes ou des dizaines de minutes, s'il vous plaît soyez patient et ne fermez pas cette page. Si vous avez une erreur serveur 500 s'il vous plaît ne vous inquiétez pas, le processus de mise à jour des données fonctionne toujours dans le serveur MySQL.

en: Forum Maintenance
fr: Forum en maintenance

en: Solved
fr: Résolu

en: Hot
fr: Important

en: Active
fr: Actif

en: Replied
fr: Repondu

en: New
fr: Nouveau

en: Topic Icons
fr: Icônes de sujet

en: open
fr: ouvert

en: close
fr: fermé

en: unsticky
fr: non épinglé

en: sticky
fr: épinglé

en: unlike
fr: je n'aime pas

en: like
fr: j'aime

en: Can move topic
fr: Peut bouger le topic

en: Can close topic
fr: Peut fermer le topic

en: Can set own topic answered
fr: Peut répondre à votre topic

en: Can set topic answered
fr: Peut définir une rubrique répondu

en: Can attach file
fr: Peut joindre un fichier

en: Can vote
fr: Peut de voter

en: Can set topic sticky
fr: Peut définir une rubrique affiliée

en: Can report
fr: Peut reporter

en: Can like
fr: Peut aimer

en: Can delete own reply
fr: Peut supprimer sa propre réponse

en: Can delete own topic
fr: Peut supprimer son propre topic

en: Can edit own replay
fr: Peut éditer sa propre rediffusion

en: Can edit own topic
fr: Peut éditer son propre topic

en: Can delete replies
fr: Peut supprimer ses réponses

en: Can edit replies
fr: Peut éditer ses réponses

en: Can view replies
fr: Peut voir les réponses

en: Can post reply
fr: Peut répondre

en: Can delete topic
fr: Peut supprimer un topic

en: Can edit topic
fr: Peut éditer un topic

en: Can view topic
fr: Peut voir un topic

en: Can create topic
fr: Peut créer un topic

en: Can view forum
fr: Peut voir un forum

en: Front - Can write PM
fr: Façade - Peut écrire un MP

en: Front - Can view member about me
fr: Façade - Peut voir le "A propos" du membre

en: Front - Can view member signature
fr: Façade - Peut voir la signature du membre

en: Front - Can view member occupation
fr: Façade - Peut voir l'activité du membre

en: Front - Can view member location
fr: Façade - Peut voir la position du membre

en: Front - Can view member reg. date
fr: Façade - Peut voir la date d'abonnement du membre

en: Front - Can view member social networks
fr: Façade - Peut voir les réseaux sociaux du membre

en: Front - Can view member website
fr: Façade - Peut voir le site web du membre

en: Front - Can view member reputation
fr: Façade - peut voir la réputation du membre

en: Front - Can view member custom title
fr: Façade - Peut voir la titre perso du membre

en: Front - Can view member title
fr: Façade - Peut voir le titre du membre

en: Front - Can view member email
fr: Façade - Peut voir l'email du membre

en: Front - Can view member username
fr: Façade - Peut voir le pseudo du membre

en: Front - Can view avatars
fr: Façade - Peut voir les avatars

en: Front - Can have signature
fr: Façade - Peut avoir une signature

en: Front - Can upload avatar
fr: Façade - Peut envoyer un avatar

en: Front - Can view profiles
fr: Façade - Peut voir les profils

en: Front - Can view members
fr: Façade - Peut voir les membres

en: Dashboard - Can delete member
fr: Tableau de bord - peut supprimer des membres

en: Dashboard - Can edit member
fr: Tableau de bord - peut modifier des membres

en: %s ago
fr: Il y a %s

en: If you got some issue with wpForo, please enable this option before asking for support, this outputs hidden important information to help us debug your issue.
fr: Si vous avez plusieurs solutions avec wpForo, s'il vous plait activer cette option avant de demander du support, celà envoie d'importantes informations anonymes pour nous aider à débuguer votre problème.

en: Enable Debug Mode
fr: Activer le mode de débug

en: You can manage WordPress date and time format in WordPress Settings > General admin page.
fr: Vous pouvez gérer le format de l'heure et de la date de WordPress dans les paramètres > Page admin générale.

en: Enable WordPress Date/Time Format
fr: Activer le format de la date/temps de WordPresse

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Open link in a new tab
fr: Ouvrir le lien dans un nouvel onglet

en: Link Text
fr: Texte de lien

en: Insert link
fr: Insérer un lien

en: Forum Color Styles
fr: Style de couleur du forum

en: Custom CSS Code
fr: Code CSS personnalisé

en: Post Content
fr: Contenu du post

en: Font Sizes
fr: Taille des polices

en: This feature is useful if you're adding content before or after [wpforo] shortcode in page content. Also it useful if forum is loaded before website header, on top of the front-end.
fr: Cette fonctionnalité est utile si vous ajoutez du contenu avant ou après le code court [wpforo] dans le contenu de la page. Aussi, il est utile si forum est chargé avant l'en-tête du site, en haut de l'interface.

en: Enable Output Buffer
fr: Activer la sortie en cache

note: Author URI of the plugin
en: https://gvectors.com/
fr: http://gvectors.com/

note: Plugin URI of the plugin
en: https://wpforo.com
fr: http://wpforo.com

en: Your topic successfully added
fr: Votre topic à correctement été ajouté

en: Your subscription for this item could not be confirmed
fr: Votre abonnement pour cet objet ne peut être confirmé

en: Your profile data have been successfully updated.
fr: Les données de votre profil ont correctement été mis à jour.

en: Your forum successfully deleted
fr: Votre forum à correctement été supprimé

en: Your forum successfully added
fr: Votre forum à correctement été ajouté

en: You successfully replied
fr: Réponse envoyée

en: You don't have permission to edit post from this forum
fr: Vous n'avez pas la permission d'éditer les posts de ce forum

en: You don't have permission to delete topic from this forum
fr: Vous n'avez pas la permission d'effacer un sujet dans ce forum

en: You don't have permission to delete post from this forum
fr: Vous n'avez pas la permission d'effacer un message dans ce forum

en: You don't have permission to create topic into this forum
fr: Vous n'avez pas la permission de créer un sujet dans ce forum

en: You don't have permission to create post in this forum
fr: Vous n'avez pas la permission de créer des posts dans ce forum

en: You have no permission to edit this topic
fr: Vous n'avez pas la permission pour éditer ce sujet

en: You have been successfully unsubscribed
fr: Vous êtes correctement désinscris

en: You have been successfully subscribed
fr: Vous êtes correctement inscrit

en: You are already voted this post
fr: Vous avez déjà voter pour ce post

en: Wrong post data
fr: Vous avez poster de mauvaise données

en: Welcome to our Community!
fr: Bienvenue dans notre communauté !

en: Username length must be between 3 characters and 30 characters.
fr: La Longueur du nom d’utilisateur doit être comprise entre 3 et 30 caractères.

en: Username is missed.
fr: Le pseudo est manquant.

en: Username exists. Please insert another.
fr: Ce pseudo existe déjà, choisissez en un autre.

en: User successfully deleted from wpforo
fr: Utilisateur correctement supprimer de wpForo

en: User group successfully edited
fr: Groupe correctement édité

en: User group successfully added
fr: Groupe correctement ajouté

en: User group edit error
fr: Erreur d'edition du groupe

en: User group add error
fr: Erreur d'ajout de groupe

en: User delete error
fr: Erreur lors de la suppression de l'utilisateur

en: Topics delete error
fr: Erreur de la suppression du sujet

en: Topic successfully updated
fr: Sujet correctement mis à jour

en: Topic successfully moved
fr: Sujet correctement transféré

en: Topic not found.
fr: Sujet introuvable.

en: Topic edit error
fr: Erreur d'édition du sujet

en: Topic delete error
fr: Erreur de suppression du sujet

en: Topic add error
fr: Erreur d'ajout du sujet

en: Topic Move Error
fr: Erreur de transfert du sujet

en: This topic successfully deleted
fr: Sujet correctement supprimé

en: This post successfully edited
fr: Post correctement édité

en: This post successfully deleted
fr: Post correctement supprimé

en: This email address is already registered. Please insert another.
fr: Cette adresse e-mail existe déjà, s'il vous plait saisissez en une autre.

en: API options successfully updated, but previous value not changed
fr: Les options d'API ont été mises à jour avec succès, mais la valeur précédente n'a pas été modifiée

en: Theme options successfully updated
fr: Option du thème correctement mis à jour

en: The uploaded file size is too big
fr: La taille d'envoie est trop grande

en: Successfully voted
fr: Succès du vote

en: Successfully updated
fr: Correctement mis à jour

en: Success! Thank you. Please check your email and click confirmation link below to complete this step.
fr: Réussi ! Merci de vérifier votre e-mail et cliquez sur le lien de confirmation ci-dessous pour terminer cette étape.

en: Subscribe options successfully updated, but previous value not changed
fr: Option d'abonnement correctement mis à jour, mais rien n'a été changé

en: Subscribe options successfully updated
fr: Option d'abonnement correctement mis à jour

en: Something wrong with profile data.
fr: Problème avec les données de ce profil.

en: Reply request error
fr: Erreur de la requête

en: Registration Error
fr: Erreur d'abonnement

en: Post options successfully updated, but previous value not changed
fr: Les Options du post correctement mise à jour, mais rien n'a été changé post correctement mise à jour, mais rien n'a été changé

en: Post options successfully updated
fr: Option du post correctement mise à jour

en: Post delete error
fr: Erreur lors de la suppression du post

en: Please insert required fields!
fr: Veuillez remplir les champs obligatoires !

en: Phrase update error
fr: Erreur de la mise à jour de phrase

en: Phrase successfully updates
fr: Phrase correctement mise à jour

en: Phrase successfully added
fr: Phrase correctement ajouté

en: Phrase adding error
fr: Erreur d'ajout de phrase

en: Phrase add error
fr: Erreur d'ajout de phrase

en: Permission denied for this action
fr: Permission refusée pour cette action

en: Permission denied for edit forum
fr: Permission refusée pour éditer le forum

en: Permission denied for delete forum
fr: Permission refusée pour supprimer le forum

en: Permission denied for add forum
fr: Permission refusée pour ajouter un forum

en: Permission denied
fr: Permission refusée

en: Password mismatch.
fr: Non-concordance du mot de passe.

en: Password length must be between 6 characters and 20 characters.
fr: La taille du mot de passe doit être entre 6 et 20 caractères.

en: No Posts found for update
fr: Aucun post trouvé à mettre à jour

en: New language successfully added and changed wpforo language to new language
fr: Nouvelle langue correctement ajouté et changé wpForo pour utiliser nouvelle langue

en: Message has been sent
fr: Message envoyé

en: Member options successfully updated, but previous value not changed
fr: Option des membres correctement mis à jour, mais les anciennes valeurs ne changent pas

en: Member options successfully updated
fr: Option des membres correctement mis à jour

en: Invalid request!
fr: Requête invalide !

en: Invalid Email address
fr: Adresse mail invalide

en: Insert your Email address.
fr: Insérez votre adresse mail.

en: Illegal character in username.
fr: Caractère interdis dans votre pseudo.

en: General options successfully updated
fr: Options générales correctement mises à jour

en: Forum update error
fr: Erreur lors de la mise à jour du forum

en: Forum successfully updated
fr: Forum correctement mis à jour

en: Forum options successfully updated, but previous value not changed
fr: Options du forum correctement mises à jour, mais les anciennes valeurs ne changent pas

en: Forum options successfully updated
fr: Option du forum correctement mis à jour

en: Forum merging error
fr: Erreur lors de la fusion du forum

en: Forum is successfully merged
fr: Forum correctement fusionné

en: Forum hierarchy successfully updated
fr: Hiérarchie du forum correctement mis à jour

en: Forum deleting error
fr: Erreur lors de la suppression du forum

en: Forum Base URL successfully updated
fr: Base URL du forum correctement mis à jour

en: File type is not allowed
fr: Le type de fichier n'est pas autorisé

en: Features successfully updated, but previous value not changed
fr: Caractéristiques correctement mises à jour, mais les anciennes valeurs ne changent pas

en: Features successfully updated
fr: Caractéristiques correctement mis à jour

en: Error: please insert some text to report.
fr: Erreur: Veuillez insérer un peu de texte à votre rapport.

en: Error: Topic is not found
fr: Erreur: Sujet introuvable

en: Error: No topic selected
fr: Erreur : Aucun topic séléctionné

en: Error: Forum is not found
fr: Erreur : Forum introuvable

en: Email address exists. Please insert another.
fr: Cet adresse e-mail existe déjà. S'il vous plait entrez en une autre.

en: Could not be unsubscribe from this item
fr: Impossible de se désinscrire de cet objet

en: Cannot update post data
fr: Impossible de mettre à jour les données du post

en: Cannot update forum hierarchy
fr: Impossible de mettre à jour la hiérarchie du forum

en: Can`t upload file
fr: Impossible d'envoyer un fichier

en: Can't write a post: This topic is closed
fr: Impossible d'écrire un post: Ce sujet est fermé

en: Can't subscribe to this item
fr: Impossible de s'inscrire à cet objet

en: Can't send report email
fr: Impossible d'envoyer l'email de plainte

en: Can't send confirmation email
fr: Impossible d'envoyer l'email de confirmation

en: Can't delete this Usergroup
fr: Impossible de supprimer ce groupe

en: Can't add new language
fr: Impossible d'ajouter une nouvelle langue

en: Can't add forum
fr: Impossible d'ajouter un forum

en: All Checked topics successfully deleted
fr: Tous les sujets cochés ont bien été supprimés

en: Add Topic error: No forum selected
fr: Erreur d'ajout de sujet : Aucun forum sélectionné

en: Access successfully deleted
fr: Accès correctement supprimer

en: Access edit error
fr: Erreur d'édition d'accès

en: Access delete error
fr: Erreur de suppression d'accès

en: Access add error
fr: Erreur d'ajout d'accès

en: wpForo Navigation
fr: navigaton wpForo

en: view all topics
fr: voir tous les sujets

en: view all questions
fr: voir toutes les questions

en: view all posts
fr: voir tous les posts

en: view
fr: voir

en: update
fr: mise à jour

en: subscriptions
fr: abonnements

en: replies
fr: réponses

en: register
fr: inscription

en: prev
fr: retour

en: posted
fr: posté

en: phrase_value
fr: valeur de la phrase

en: phrase_key
fr: phrase clef

en: old password
fr: ancien mot de passe

en: next
fr: suivant

en: new password again
fr: confirmation du nouveau mot de passe

en: new password
fr: nouveau mot de passe

en: my profile
fr: mon profil

en: members
fr: membres

en: matches
fr: correspondances

en: logout
fr: deconnexion

en: login
fr: connexion

en: edit user
fr: éditer l'utilisateur

en: edit profile
fr: éditer le profil

en: confirm password
fr: confirmation du mot de passe

en: by %s
fr: par %s

en: by
fr: par

en: add_new
fr: ajouter un nouveau

en: activity
fr: activité

en: account
fr: compte

en: Your Answer
fr: Votre réponse

en: You can go to %s page or Search here
fr: Vous pouvez aller à la page %s ou chercher ici

en: You
fr: Vous

en: Write message
fr: Ecrire un message

en: Working
fr: En travaux

en: Wordpress avatar system
fr: Système d'avatar WordPress

en: Website
fr: Site web

en: Views
fr: Vu

en: View the latest post
fr: Voir le dernier post

en: View entire post
fr: Voir le post entier

en: Username
fr: Pseudo

en: Usergroup has been successfully deleted. All users of this usergroup have been moved to the usergroup you've chosen
fr: Le groupe a bien été supprimé. Tous les utilisateurs ont été transférés dans le groupe choisis

en: Usergroup has been successfully deleted.
fr: Le groupe a bien été supprimé.

en: User Group
fr: Groupe utilisateur

en: User
fr: Utilisateur

en: Use comments to ask for more information or suggest improvements. Avoid answering questions in comments.
fr: Utilisez les commentaire pour demander de plus ample informations ou faire des suggestions. Evitez de répondre aux questions dans les commentaires.

en: Upload an avatar
fr: Envoyer un avatar

en: Unsubscribe
fr: Désabonnement

en: Unknown upload error
fr: Erreur d'envoie inconnue

en: Topic title
fr: Titre du sujet

en: Topic Title
fr: Titre du sujet

en: Topic RSS Feed
fr: Topic RSS

en: Timezone
fr: Fuseau horaire

en: The uploaded file was only partially uploaded
fr: Le fichier n'a été que partiellement téléchargé

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini
fr: Le fichier téléchargé dépasse la directive upload_max_filesize dans php.ini

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form
fr: Le fichier téléchargé excède la MAX_FILE_SIZE qui a été spécifié dans le formulaire HTML

en: Thank you for using wpForo. wpForo is a premium forum plugin which will always be available for free. There will never be paid and pro versions of this forum board. However this is a very large and hard project so we also develop paid addons (extensions), which will financially help us to keep improving and adding new features to the free wpForo plugin. Forum addons will also be actively developed. The first addons "Advanced Media Uploader
fr: Merci d'utiliser wpForo, wpforo est un plugin forum premium qui sera toujours gratuit. Il ne sera jamais payant. bien sûr c'est un énorme projeten développement et nous developpement des extensons (payante), pour financer et nous aider à continuer d'améliorer et ajouté de nouvelle fonctionnalité au wpForo gratuit. Les addons du forum sont activements développé. Le premier addon est : "Advanced Media Uploader

en: Subscriptions
fr: Inscriptions

en: Subscribe for new topics
fr: S'inscrire pour les nouveau sujets

en: Subscribe for new replies
fr: S'inscrire pour les nouvelle réponses

en: Subforums
fr: Sous-forums

en: Specify avatar by URL
fr: Spécifier un avatar par URL

en: Sort Search Results by
fr: Trier les résultats par

en: Sorry, something is wrong with your data.
fr: Désolé, quelque chose ne fonctionne pas avec vos données.

en: Social Networks
fr: Réseaux sociaux

en: Site Profile
fr: Profil du site

en: Sign In
fr: Se connecter

en: Shop Account
fr: Compte boutique

en: Set this option value 0 if you want to show all posts under topic intro area.
fr: Définir cette option à 0 si vous voulez montrer tous les posts en dessous de l'intro.

en: Set Topic Sticky
fr: Définir un sujet épinglé

en: Send Report
fr: Envoyer une plainte

en: Select Page
fr: Séléctionnez une page

en: Search...
fr: Recherche...

en: Search result for
fr: Résultat de la recherche pour

en: Search in date period
fr: Recherche par date

en: Search in Forums
fr: Rechercher dans les forums

en: Search Type
fr: Type de recherce

en: Search Titles Only
fr: Recherche seulement dans les titres

en: Search Phrase
fr: Rechercher une phrase

en: Search Entire Posts
fr: Recherche dans les posts

en: Search
fr: Recherche

en: Save Changes
fr: Sauvegarder les changements

en: Result Info
fr: Info du résultat

en: Report to Administration
fr: Plainte à l'administration

en: Report
fr: Plainte

en: Reply
fr: Répondre

en: Replies not found
fr: Réponses non trouvée

en: Replies
fr: Réponse

en: Remember Me
fr: Se souvenir de moi

en: Relevancy
fr: Pertinence

en: Registered date
fr: Date d'abonnement

en: Register
fr: Inscription

en: Recent Topics
fr: Sujets récents

en: Recent Questions
fr: Questions récentes

en: Received Likes
fr: J'aime reçus

en: Rating Badge
fr: Badge d'évaluation

en: Rating
fr: Vote

en: REPLY:
fr: REPONSE :

en: Quote
fr: Citation

en: Question Comments
fr: Commentaire question

en: Q&A layout - Intro topics
fr: Modèle Q&R - Sujet d'intro

en: Q&A Layout - Number of intro topics
fr: Modèle Q&R - Nombre de sujet d'intro

en: Powered by
fr: Propulsé par

en: Posted by
fr: Posté par

en: Posted
fr: Posté

en: Post link
fr: Poster un lien

en: Post Title
fr: Poster un titre

en: Please %s or %s
fr: Allez à %s ou %s

en: Password
fr: Mot de passe

en: Our newest member
fr: Notre nouveau membre

en: Oops! The page you requested was not found!
fr: Oops! La page que vous avez demandée n'a pas été trouvée !

en: Online
fr: En ligne

en: Offline
fr: Hors-ligne

en: Occupation
fr: Travail

en: No topics were found here
fr: Aucun sujet n'a été trouvé ici

en: No subscriptions found for this member.
fr: Aucune abonnement trouvé pour ce membre.

en: No online members at the moment
fr: Aucun membre en ligne en ce moment

en: No forums were found here.
fr: Aucun forum trouvé ici.

en: No file was uploaded
fr: Aucun fichier n'a été chargé

en: No activity found for this member.
fr: Aucune activité trouvée pour ce membre.

en: My Profile
fr: Mon profil

en: Must be minimum 6 characters.
fr: Doit avoir minimum 6 caractères.

en: Move Topic
fr: Déplacer le sujet

en: Missing a temporary folder
fr: Fichier temporaire perdu

en: Members not found
fr: Membres non trouvés

en: Member information
fr: Information du membre

en: Member Rating Badge
fr: Badge d'évaluation du membre

en: Member Rating
fr: Evaluation du membre

en: Member Information
fr: Information du membre

en: Member Activity
fr: Activité du membre

en: Maximum allowed file size is
fr: Le maximum de fichier autorisé est de

en: Lost your password?
fr: Mot de passe perdu ?

en: Logout
fr: Deconnexion

en: Login
fr: Connexion

en: Location
fr: Position

en: Liked
fr: Aime

en: Length must be between 3 characters and 30 characters.
fr: Longueur doit être comprise entre 3 et 30 caractères.

en: Leave a reply
fr: Laisser une réponse

en: Latest Post
fr: Dernier post

en: Last post by %s
fr: Dernier message par %s

en: Last Year ago
fr: L'année dernière

en: Last Week
fr: Dernière semaine

en: Last Post Info
fr: Dernière information de post

en: Last Post
fr: Dernier post

en: Last Month
fr: Dernier mois

en: Last Active
fr: Dernière activité

en: Last 6 Months
fr: Dernier 6 mois

en: Last 3 Months
fr: Dernière 3 mois

en: Last 24 hours
fr: Dernière 24 Heures

en: Joined
fr: Inscription

en: Insert member name or email
fr: Insérer un nom de membre ou un email

en: Group
fr: Groupe

en: Forum is empty
fr: Le forum est vide

en: Forum Statistics
fr: Statistiques du forum

en: Forum RSS Feed
fr: RSS du forum

en: Forum Profile
fr: Profil du forum

en: Forum Members
fr: Membre du forum

en: Forum Home
fr: Accueil du forum

en: Forum - Registration
fr: Forum - abonnement

en: Forum - Page Not Found
fr: Forum - Page introuvable

en: Forum - Login
fr: Forum - Connexion

en: First post and replies
fr: Premier post et première réponse

en: Find Topics Started by User
fr: Trouver les sujets commencés par l'utilisateur

en: Find Posts by User
fr: Trouver les posts par l'utilisateur

en: File upload stopped by extension
fr: Envoie de fichier arrêté par l'extension

en: Failed to write file to disk
fr: Impossible d'écrire le fichier sur le disque

en: Extended Layout - Number of intro topics
fr: Modèle étendu - Nombre de topic d'intro

en: Extended Layout - Number of intro posts
fr: Modèle étendu - Nombre de post d'intro

en: Extended Layout - Intro topics
fr: Modèle étendu - Sujet d'intro

en: Extended Layout - Intro posts
fr: Modèle étendu - Post d'intro

en: Expanded
fr: Étendu

en: Enter title here
fr: Entrer un titre ici

en: Email
fr: E-mail

en: Edited:
fr: Edité :

en: Display Name
fr: Nom affiché

en: Descending order
fr: Ordre décroissant

en: Confirm my subscription
fr: Confirmer mon abonnement

en: Comments
fr: Commentaire

en: Collapsed
fr: Echouer

en: Choose Target Forum
fr: Choisir la destination du forum

en: Change password
fr: Change le mot de passe

en: Attach file:
fr: Fichier joint :

en: Ascending order
fr: Ordre croissant

en: Any Date
fr: N'importe quelle date

en: Answers
fr: Réponses

en: Answer to
fr: Répondre à

en: Answer
fr: Répondre

en: Add topic
fr: Ajouter un topic

en: Add a comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Activity
fr: Activité

en: Account
fr: Compte

en: About Me
fr: A propos de moi

en: %s, %s, %s and %d people liked
fr: %s, %s, %s et %d personnes aiment

en: %s, %s and %s liked
fr: %s, %s et %s aiment

en: %s liked
fr: %s aime

en: %s and %s liked
fr: %s et %s aiment

en: wpForo User Timezone
fr: horaire utilisateur wpForo

en: wpForo Usergroup
fr: groupe wpForo

en: Dismiss
fr: Rejeter

en: Move
fr: Bouger

en: Settings
fr: Paramètres

en: Uninstall
fr: Désinstaller

en: IMPORTANT! Uninstall is not a simple deactivation action. This action will permanently remove all forum data (forums, topics, replies, attachments...) from database. Please backup database before this action, you may need this forum data in future. If you are sure that you want to delete all forum data please confirm. If not, just cancel it, then you can deactivate this plugin, that will not remove forum data.
fr: ATTENTION ! Désinstaller n'est pas qu'une siple désactivation. Cette action supprimer définitivement tous le contenu des forums, topics, réponse et fichier joint de la base de donnée. S'il vous plait faites une sauvegarde de la base de donnée avant cette action, vous auriez peut être besoin de celle ci dans le futur. Si vous êtes sûr de vouloir ceci, s'ils vous plait confirmez. Sinon, cliquez juste sur retour, et désactiver le plugin, ceci ne supprimera pas la base de donnée.

en: Could not write file %s
fr: Impossible d'écrire le fichier %s

en: Items
fr: Objets

en: No items found
fr: Aucun objet trouvé

en: Are you sure you want to DELETE this item?
fr: Êtes-vous sûr de bien vouloir SUPPRIMER cet élément ?

en: Delete this item
fr: Supprimer cet objet

en: Select All
fr: Tout séléctionner

en: item
fr: objet

en: Show all forums
fr: Afficher tous les forums

en: Apply
fr: Appliquer

en: Bulk Actions
fr: Actions en vrac

en: Display with Avatars
fr: Afficher avec les avatars

en: Display Avatars
fr: Afficher les avatars

en: Number of Items
fr: Nombre d'objets

en: Title
fr: Titre

en: NOTE: If you're going to add widgets in this sidebar, please use 'Full Width' template for wpForo index page to avoid sidebar duplication.
fr: NOTE: Si vous voulez ajouter des widget dans la barre latérale, s'il vous plait utilisez "Largeur pleine" pour la page d'index de wpForo pour éviter la duplication.

en: wpForo Sidebar
fr: barre latérale wpForo

en: wpForo Menu
fr: menu wpForo

en: Theme file not readable
fr: Fichier thème illisible

en:  Discussion Board
fr:  Tableau de discussion

en: %s access successfully edited
fr: %s accès bien édité

en: %s access successfully added
fr: %s accès bien ajouté

en: Dismiss this notice.
fr: Ne pas tenir compte de cet avertissement.

en: Users will be join this usergroup
fr: Les utilisateurs vont être transférés dans ce groupe

en: Delete Chosen Usergroup And Join Users To Other Usergroup
fr: Supprimer le groupe choisis et transférer les utilisateur dans un autre groupe

en: Delete Chosen Usergroup And Users
fr: Supprimer les utilisateurs et le groupe choisis

en: save
fr: sauvegarder

en: add
fr: ajouter

en: Guest
fr: Anonyme

en: View users list in this usergroup
fr: Voir la liste des utilisateur dans ce groupe

en: Delete this usergroup
fr: Supprimer ce groupe

en: Edit
fr: Editer

en: Edit this usergroup
fr: Editer ce groupe

en: Usergroup Name
fr: Nom du groupe

en: Usergroups
fr: Groupes

en: No theme found
fr: Thème non trouvé

en: No layout found
fr: Mise en page non trouvé

en: Reset Settings
fr: Réinitialisez les réglages

en: Are you sure you want to reset all settings and style colors to default?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir réinitialiser tous les paramètres et couleurs de style par défaut?

en: Are you sure you want to delete this theme files?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer les fichiers thème ?

en: Install
fr: Installer

en: Fresh Installation
fr: Nouvelle installation

en: Activate
fr: Activer

en: LAYOUTS
fr: Modèles

en: Inactive
fr: Inactif

en: Current active theme
fr: Thème actuellement actif

en: Forum Themes
fr: Thèmes du forum

en: Front-end Phrases
fr: Phrases front-end

en: Addons
fr: Plugins

en: Features
fr: Caractèristiques

en: Emails
fr: E-mails

en: Topics &amp; Posts
fr: Sujets et posts

en: Forum Accesses
fr: Accès du forum

en: General
fr: Général

en: Forum Settings
fr: Paramètres du forum

en: Report message body
fr: Signaler le corps du message

en: Report message subject
fr: Signaler le sujet du message

en: This message comes from post reporting pop-up form.
fr: Ce message viens d'une pop-up de plainte de post.

en: Post Reporting Emails
fr: E-mail de plainte

en: New reply notification email message
fr: Message de la notification d'une nouvelle réponse

en: New reply notification email subject
fr: Sujet de la notification d'une nouvelle réponse

en: New topic notification email message
fr: Message de notification d'un nouveau sujet

en: New topic notification email subject
fr: Notification du sujet d'un nouveau sujet

en: Subscribe confirmation email message
fr: Message email de la confirmation d'abonnement

en: Subscribe confirmation email subject
fr: Sujet email de la confirmation d'abonnement

en: Subscription Emails
fr: E-mail d'abonnement

en: Comma separated email addresses of forum administrators to get forum notifications. For example post report messages.
fr: Séparez par des virgules les adresses admin du forum pour obtenir les notification, par exemple le rapport.

en: Forum Admin Email Addresses
fr: Adresse admin du forum

en: From Email Address
fr: De l'adresse mail

en: From Name
fr: De nom

en: Server "post_max_size" is
fr: "post_max_size" du serveur est

en: Server "upload_max_filesize" is
fr: "upload_max_filesize" du serveur est

en: MB
fr: Mo

en: You can not set this value more than "upload_max_filesize" and "post_max_size". If you want to increase server parameters please contact to your hosting service support.
fr: Vous ne pouvez définir cette valeur plus que "upload_max_filesize" et "post_max_size". Si vous voulez augmenter les paramètres du serveur, veuillez contacter votre hébergeur.

en: Maximum upload file size
fr: Taille d'envoi de fichier maximum

en: Allow Delete Own post for
fr: Autoriser la suppression de son propre post

en: Allow Edit Own Post for
fr: Autoriser l'édition de son propre post

en: Number of Posts per Page
fr: Nombre de post par page

en: Allow Delete Own Topic for
fr: Autoriser la suppression de son propre sujet

en: Allow Edit Own Topic for
fr: Autoriser l'édition de son propre sujet

en: Number of Topics per Page
fr: Nombre de sujets par page

en: Thank you for using wpForo. wpForo is a premium forum plugin which will always be available for free. There will never be paid and pro versions of this forum board. However this is a very large and hard project so we also develop paid addons (extensions), which will financially help us to keep improving and adding new features to the free wpForo plugin. Forum addons will also be actively developed. The first addons "Advanced Media Uploader", "Polls", "Private Messages" and "Ad Manager" will be available very soon. Once you got some addon and activated that, you will find settings in vertical subTabs here.
fr: Merci d'utiliser wpforo, wpforo est un plugin de forum premium qui sera toujours gratuit. Aucun besoin de payer pour ce forum. C'est un immense projet et nous développons des addons payant pour nous aider financièrement et vous fournir une stabilité et du nouveau contenu pour le wpForo gratuit. Les addons sont activement développes, le premier addon "Advanced Media Uploader", "Polls", "Private Messages" et "Ad Manager" seront très bientôt fini. Une fois l'addon activé, vous pouvez trouver les paramètres dans la sous catégories vertical.

en: This option depends on "Enable Member Rating Titles" parent option, witch located in wpForo Settings > Features Tab
fr: Cette option dépend de "Activer l'évaluation des titres de membres", dans Paramètre wpForo > Caractéristiques

en: Enable Reputation Badges for selected usergroups
fr: Activer les badges de réputation pour les groupes sélectionnés

en: This option depends on "Enable Member Rating" parent option, witch located in wpForo Settings > Features Tab
fr: Cette option dépend de "Activer l'évaluation des membres", dans wpForo Paramètre > Caractéristiques

en: Enable Reputation Titles for selected usergroups
fr: Activer les titres de réputations pour les groupes séléctionnés

en: Badge Icon
fr: Icône du badge

en: Color
fr: Couleur

en: Custom Title
fr: Titre personnalisé

en: Number of Posts
fr: Nombre de posts

en: Level
fr: Niveau

en: More
fr: Plus

en: Rating Icon
fr: Icône d'évaluation

en: Rating Color
fr: Couleur d'évaluation

en: Full Badge
fr: Badge entier

en: Short Badge
fr: Badge court

en: Member Title
fr: Titre du membre

en: Min Number of Posts
fr: Nombre minimum de post

en: Rating Level
fr: Niveau d'évaluation

en: Member Reputation
fr: Reputation d'un membre

en: Lost Password URL
fr: URL mot de passe perdu

en: Register URL
fr: URL d'abonnement

en: Login URL
fr: URL de connexion

en: Use this option only if you have set other pages for authorization. 
                            wpForo doesn't change its own URLs, these options are only for other plugin compatibility. 
                            For example, if you use BuddyPress or Ultimate Member plugin you can set these values:
fr: Utilisez cette option si vous avez d'autres pages à autoriser.
                  wpForo ne change pas ses propres urls, ces options sont seulement pour la compatibilité des autres plugins.
                  Par exemple, si vous utilisez Buddypresse ou Ultimate Membre, vous pouvez definir ces valeurs:

en: Custom Authorization URLs
fr: URLs d'autorisations personnalisées

en: Members URL structure
fr: Structure d'URL des membres

en: Online status timeout
fr: Temps d'expiration du statut en ligne

en: Add New Language
fr: Ajouter une nouvelle langue

en: Language XML file
fr: Fichier langue XML

en: Forum Language
fr: Langue du forum

en: Use greater than 5 - below Posts, 10 - below Media, 15 - below Links, 20 - below Pages, 25 - below comments, 60 - below first separator, 65 - below Plugins, 70 - below Users, 75 - below Tools, 80 - below Settings, 100 - below second separator
fr: Utilise plus de : 5 - En dessous de post, 10 - En dessous des médias, 15 - En dessous des liens, 20 - En dessous des pages, 25 - En dessous des commentaires, 60 - En dessous du premier séparateur, 65 - En dessous des plugins, 70 - En dessous d'utilisateur, 75 - En dessous d'outils, 80 - en dessous de Réglages, 100 - En dessous du second séparateur

en: The position in the menu order wpForo should appear.
fr: Ordre de la position du menu wpForo où vous voulez qu'il apparaisse.

en: Dashboard Menu Position
fr: Position du menu Dashboard

en: Forum Base URL
fr: Base URL du forum

en: Forum Description
fr: Description du forum

en: Forum Title
fr: Titre du forum

en: Update Options
fr: Option de mise à jour

en: No
fr: Non

en: Yes
fr: Oui

en: Please enable this option to help wpForo get more popularity as your thank to the hard work we do for you totally free. This option adds a very small icon in forum footer, which will allow your site visitors recognize the name of forum solution you use.
fr: Veuillez activer cette option pour aider wpForo à avoir plus de popularité que possible pour tout le travail totalement gratuit que nous faisons pour vous. Cette option ajoute une toute petite icône sur le footer du forum, et permet au visiteur de reconnaître le titre et le type de forum que vous utilisez.

en: Help wpForo to grow, show plugin info
fr: Pour aider wpForo à s'améliorer, affichez les infos du plugins

en: Enable wpForo Font-Awesome Lib
fr: Activer la librairie wpforo Font-Awesome

en: Enable wpForo SEO for Meta Tags
fr: Activer wpForo pour les tags Meta

en: Enable wpForo SEO for Meta Titles
fr: Activer wpForo SEO pour les titres Meta

en: Enable Member Cache
fr: Activer le cache des membres

en: Enable Member Rating Titles
fr: Activer les titres d'évaluations des membres

en: Enable Member Rating
fr: Activer l'évaluation des membres

en: Allow Member Signature
fr: Autoriser la signature des membres

en: Enable Custom Avatars
fr: Activer les avatars perso

en: Enable Avatars
fr: Activer les avatars

en: Replace Author Avatar with Forum Profile Avatar
fr: Replacer l'avatar de l'auteur avec l'avatar du profil forum

en: Replace Comment Author Link to Forum Profile
fr: Replacer l'auteur du commentaire par le lien profil du forum

en: Replace Author Link to Forum Profile
fr: Remplacer le lien de l'auteur par le profil du forum

en: Show Forum Statistic
fr: Afficher les statistics du forum

en: Show Breadcrumb
fr: Afficher le fil d'Ariane

en: Show Top Search
fr: Afficher la recherche

en: Show Top/Menu Bar
fr: Afficher top/ barre du menu

en: Show Forum Page Title
fr: Afficher le titre du forum

en: This option doesn't affect website admins.
fr: Cette option n'affectera pas le site admin.

en: Show Admin Bar for Members
fr: Affiché la barre admin pour les membres

en: Update
fr: Mise à jour

en: Save
fr: Sauvegarder

en: Access name
fr: Nom d'accès

en: delete
fr: supprimer

en: Are you sure you want to remove this access set? Usergroups which attached to this access will lost all forum permissions.
fr: Êtes vous sûr de vouloir supprimer cet accès ? Les groupes liés à celui ci vont perdre toutes les permissions du forum.

en: edit
fr: éditer

en: Access names
fr: Nom d'accès

en: Add New Forum Access
fr: Ajouter un nouvel accès forum

en: All sub-forums, topics and replies will be attached to selected forum. Layout will be inherited from this forum.
fr: Tous les sous-forums, topics et réponses qui sont attachés au forum séléctionner. La mise en page va être hérité de ce forum.

en: If you want to delete this forum and keep its sub-forums, topics and replies, please select a new target forum in dropdown below
fr: Si vous voulez supprimer ce forum, gardez les sous-forums, topics et réponse, s'il vous plait sélectionnez une nouvelle cible pour ce forum dans la liste déroulante ci-dessous

en: This action will also delete all sub-forums, topics and replies.
fr: Cette action va supprimer tous les sous-forums, topics et réponses.

en: Meta Description
fr: Decription du meta

en: The "slug" is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
fr: Le "slug" est la version URL conviviale du nom. Il est généralement tout en minuscules et ne contient que des lettres, des chiffres et des traits d'union.

en: Forum Slug
fr: Slug forum

en: View
fr: Vu

en: Delete
fr: Supprimer

en: Are you sure you want to delete this forum?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce forum?

en: Publish
fr: Publier

en: No layout found.
fr: Aucune mise en page trouvée.

en: Category Layout
fr: Mise en page de la catégorie

en: Use as Category
fr: Utiliser comme catégorie

en: No parent
fr: Pas de parent

en: Parent Forum
fr: Forum parent

en: This is a forum description. This content will be displayed under forum title on the forum list.
fr: C'est la description du forum. Il sera affiché sous le titre du forum, dans la liste forum.

en: Enter description here . . .
fr: Entrer une déscription...

en: Enter forum title here
fr: Entrer un titre pour le forum

en: Save forums order and hierarchy
fr: Sauvegarder la hiérarchie et l'ordre du forum

en: Please drag and drop forum panels to set parent-child hierarchy.
fr: Veuillez glisser et déposer dans le panneau du forum pour définir la hiérarchie parent-enfant.

en: Add New
fr: Ajouter

en: Categories and Forums
fr: Catégories et forums

en: Screen Options
fr: Option de l'écran

en: Number of Columns
fr: Nombre de colonnes

en: Screen Layout
fr: Mise en page de l'écran

en: Forum Meta
fr: Meta du forum

en: Slug
fr: Jeton

en: Permissions
fr: Droits

en: Forum Options
fr: Options du forum

en: Show on screen
fr: Affiché à l'écran

en: Attachments Size
fr: Taille des pièces jointes

en: Attachments
fr: Pièces jointes

en: Members Online
fr: Membres en ligne

en: Members
fr: Membres

en: Topics
fr: Sujets

en: Forums
fr: Forum

en: Board Statistic
fr: Tableau de statistiques

en: Not available
fr: Non disponible

en: Available
fr: Disponible

en: Server Information
fr: Information serveur

en: Support Forum
fr: Forum support

en: wpForo Website
fr: site web wpForo

en: Active Theme
fr: Thème actif

en: You are currently running
fr: Vous êtes en cours d'execution

en: General Information
fr: Information Générale

en: Thank you for using wpForo! wpForo is a professional bulletin board for WorPress, and the only forum software which comes with Multi-layout template system.
                                        The "Extended", "Simplified" and "Question &amp Answer" layouts fit almost all type of discussions needs. You can use wpForo for small and extremely large communities. 
                                        <br />If you found some issue or bug please open a support topic in plugin page or in our support forum at gVectors.com. If you liked wpForo please leave some good review for this plugin. We really need your good reviews. 
                                        If you didn't like wpForo please leave a list of issues and requirements you'd like us to fix and add in near future. We're here to help you and improve wpForo as much as possible.
fr: Merci d'utiliser wpForo! WpForo est un babillard professionnel pour WorPress, et le seul logiciel de forum qui est livré avec le système de modèle de disposition multiple.
                                         Les formats "Extended", "Simplified" et "Question &amp Answer" s'adaptent à presque tous les types de besoins de discussion. Vous pouvez utiliser wpForo pour les petites et très grandes communautés.
                                         <br /> Si vous avez trouvé un problème ou un bug, ouvrez une rubrique de support dans la page de plugin ou dans notre forum de support sur gVectors.com. Si vous avez aimé wpForo s'il vous plaît laissez une bonne critique pour ce plugin. Nous avons vraiment besoin de vos bonnes critiques.
                                         Si vous n'avez pas aimé wpForo s'il vous plaît laissez une liste de problèmes et les exigences que vous souhaitez nous fixer et ajouter dans un proche avenir. Nous sommes là pour vous aider et améliorer wpForo autant que possible.

en: Welcome Message
fr: Message de bienvenue

en: wpForo Dashboard
fr: Tableau de bord wpForo
