Plugins - Video Conferencing with Zoom - Stable (latest - en to ja_JA translation catalogue (148 entries)

en: Action
ja_JA: 操作

en: Actions
ja_JA: 操作

en: Add a Webinar
ja_JA: ウェビナーを追加

en: Add New
ja_JA: 新規追加

en: Addons
ja_JA: アドオン

en: All Category
ja_JA: すべてのカテゴリー

en: Allow Multiple Devices
ja_JA: 複数の端末を許可

en: Alternative Hosts
ja_JA: 代替ホスト

en: API Key
ja_JA: API キー

en: API Secret Key
ja_JA: API シークレットキー

en: API Settings
ja_JA: API 設定

en: Apply
ja_JA: 適用

en: Category
ja_JA: カテゴリー

en: Check
ja_JA: 確認

en: Checking this will disable invite button when user joins meeting via Join via Browser window.
ja_JA: これをチェックすると、ユーザーが「ブラウザー経由で参加」ウィンドウからミーティングに参加する際に招待ボタンが無効になります。

en: Choose a Zoom User
ja_JA: Zoom ユーザーを選択

en: Cloud
ja_JA: クラウド

en: Column Layout
ja_JA: カラムレイアウト

en: Content
ja_JA: コンテンツ

en: Count of Webinars
ja_JA: ウェビナー数

en: Create
ja_JA: 作成

en: Create Meeting
ja_JA: ミーティングを作成

en: Create User
ja_JA: ユーザーを作成

en: Create Webinar
ja_JA: ウェビナーを作成

en: Current Timezone
ja_JA: 現在のタイムゾーン

en: Date
ja_JA: 日付

en: days
ja_JA: 日

en: Debug Log
ja_JA: デバッグログ

en: Default Language for Join via browser page ?
ja_JA: ブラウザーページからアクセスしたときのデフォルト言語は何にしますか ?

en: Default Sorting
ja_JA: デフォルトの順序

en: Default title
ja_JA: デフォルトタイトル

en: Defaults to HD video.
ja_JA: HD 動画を標準設定にします。

en: Details
ja_JA: 詳細

en: Disable Invite field when join via browser ?
ja_JA: ブラウザー経由で参加する際に招待フィールドを無効化しますか ?

en: Disable Waiting Room
ja_JA: 待機室を無効化

en: Dismiss this notice.
ja_JA: この通知を非表示にする。

en: Documentation
ja_JA: ドキュメンテーション

en: Download
ja_JA: ダウンロード

en: Duration
ja_JA: 期間

en: Email
ja_JA: メール

en: Email Address
ja_JA: メールアドレス

en: End Date
ja_JA: 終了日

en: End Meeting ?
ja_JA: ミーティングを終了しますか ?

en: Extensions
ja_JA: 拡張機能

en: Facebook Group
ja_JA: Facebook グループ

en: File Size
ja_JA: ファイルサイズ

en: File Type
ja_JA: ファイルタイプ

en: First Name
ja_JA: 名

en: From
ja_JA: 送信元

en: Full Name
ja_JA: お名前

en: HD Video
ja_JA: HD 動画

en: Host Video
ja_JA: ホスト動画

en: Import
ja_JA: インポート

en: Invalid Meeting ID.
ja_JA: 無効なミーティング ID。

en: Join
ja_JA: 参加

en: Join Meeting
ja_JA: ミーティングに参加

en: Join Meeting via Zoom App
ja_JA: Zoom アプリ経由でミーティングに参加

en: Join via App
ja_JA: アプリで参加

en: Join via Web Browser
ja_JA: ブラウザーで参加

en: Join via Zoom App
ja_JA: Zoom アプリから参加

en: Last Login
ja_JA: 前回のログイン

en: Last Name
ja_JA: 姓

en: Loading recordings.. Please wait..
ja_JA: 録画ファイルを読み込んでいます。少々お待ちください。

en: Local
ja_JA: ローカル

en: Meeting
ja_JA: ミーティング

en: Meeting Display Threshold
ja_JA: ミーティング表示しきい値

en: Meeting has ended !
ja_JA: ミーティングは終了しました。

en: Meeting ID
ja_JA: ミーティング ID

en: Meeting is in Progress
ja_JA: ミーティング進行中

en: Meeting Status
ja_JA: ミーティング状況

en: Meetings
ja_JA: ミーティング

en: minutes
ja_JA: 分

en: Move to Trash
ja_JA: ゴミ箱へ移動

en: Name
ja_JA: 名前

en: Next Results
ja_JA: 次の結果

en: No Meetings found.
ja_JA: ミーティングが見つかりません。

en: No post id set in the shortcode
ja_JA: ショートコードに投稿 ID が設定されていません

en: No Recordings
ja_JA: 録画なし

en: No recordings found.
ja_JA: 録画が見つかりません。

en: No user selected.
ja_JA: ユーザーが選択されていません。

en: Panelists Video
ja_JA: パネリストの動画

en: Password
ja_JA: パスワード

en: Past
ja_JA: 過去

en: Play
ja_JA: 再生

en: Print
ja_JA: 印刷

en: PRO version is required for this meeting to be displayed.
ja_JA: こちらのミーティングを表示するためには有料版を購入する必要があります。

en: Recorded
ja_JA: 録画済

en: Recordings
ja_JA: 録画

en: Recurring
ja_JA: 繰り返し

en: Refresh is needed to change status.
ja_JA: ステータスを変更するには再読み込みが必要です。

en: Reports
ja_JA: レポート

en: Save
ja_JA: 保存

en: Save Changes
ja_JA: 変更を保存

en: Search..
ja_JA: 検索...

en: Select a default language for your join meeting via browser page.
ja_JA: ブラウザーページから参加したミーティングのデフォルト言語を選択してください。

en: Select a Meeting
ja_JA: ミーティングを選択

en: Select a User
ja_JA: ユーザーを選択

en: Select a Zoom Meeting
ja_JA: Zoom ミーティングを選択

en: Select bulk action
ja_JA: 一括操作を選択

en: Select User
ja_JA: ユーザーを選択

en: Setting this to yes will display meetings for 30 minutes more after the meeting date has passed. This will only work if Meeting Type is defined.
ja_JA: これを「はい」に設定すると、ミーティング日時が過ぎてもさらに30分間ミーティングが表示されます。これは、ミーティングの種類が定義されている場合にのみ機能します。

en: Settings
ja_JA: 設定

en: Shortcode
ja_JA: ショートコード

en: Show All
ja_JA: すべて表示

en: Show Filter
ja_JA: フィルターを表示

en: Show meeting posts based on Author ID
ja_JA: 投稿者 ID に基づいてミーティング投稿を表示

en: Size
ja_JA: サイズ

en: Sort Ascending
ja_JA: 昇順ソート

en: Sort Descending
ja_JA: 降順ソート

en: Start
ja_JA: 開始

en: Start Date
ja_JA: 開始日

en: Start Time
ja_JA: 開始時間

en: Start via App
ja_JA: アプリでスタート

en: Start via Browser
ja_JA: ブラウザーでスタート

en: Start video when host join meeting.
ja_JA: ホストのミーティング入室時に動画をスタートする。

en: Start video when panelists join meeting.
ja_JA: パネリストのミーティング入室時に動画をスタートする。

en: Start video when panelists join webinar.
ja_JA: パネリストのウェビナー入室時に動画をスタートする。

en: Start video when participants join meeting.
ja_JA: 参加者のミーティング入室時に動画をスタートする。

en: Status
ja_JA: ステータス

en: Support
ja_JA: サポート

en: This post does not exist.
ja_JA: この投稿は存在しません。

en: Timezone
ja_JA: タイムゾーン

en: Title
ja_JA: タイトル

en: Topic
ja_JA: トピック

en: Total Size
ja_JA: 合計サイズ

en: Trash
ja_JA: ゴミ箱

en: Type
ja_JA: タイプ

en: Upcoming
ja_JA: 今後

en: Update Meeting
ja_JA: ミーティングを更新

en: Use 24-hour format
ja_JA: 24時間形式を使用

en: User ID
ja_JA: ユーザー ID

en: Users
ja_JA: ユーザー

en: View Recordings
ja_JA: 録画ファイルを表示

en: Waiting - Not started
ja_JA: 待機中 - まだ始まっていません

en: Webinar
ja_JA: ウェビナー

en: Webinar Display Threshold
ja_JA: ウェビナー表示しきい値

en: Webinar Host *
ja_JA: ウェビナーのホスト *

en: Webinar Password
ja_JA: ウェビナーパスワード

en: Webinars
ja_JA: ウェビナー

en: Webinars Category
ja_JA: ウェビナーのカテゴリー

en: Webinars Order By
ja_JA: ウェビナー表示順序

en: Webinars Type
ja_JA: ウェビナーの種類

en: Zoom Meeting
ja_JA: Zoom ミーティング

en: Zoom Meeting by Post ID
ja_JA: 投稿 ID ごとの Zoom ミーティング

[ctx: Zoom Meetings and Webinars]
en: Zoom Meetings and Webinars
ja_JA: Zoom ミーティングとウェビナー

en: Zoom Meetings List
ja_JA: Zoom ミーティング一覧

en: Zoom Webinar
ja_JA: Zoom ウェビナー

en: Zoom Webinars List
ja_JA: Zoom ウェビナー一覧
