Forum - wpForo - en to sv_SE translation catalogue (774 entries)

en: wpForo Addons
sv_SE: wpForo Tillägg

en: All wpForo addons are being developed by wpForo developers at gVectors Team. Addon prices also include a small donation to the hard work wpForo developers do for free. When you buy an addon, you also donate the free wpForo development and support. Addons are the only incoming source for wpForo developers. wpForo is a premium forum plugin which will always be available for free. There will never be paid and pro versions of this forum board. We have another dozens of awesome features in our to-do list which will also be added for free in future releases. So the free wpForo development always stays on the first priority and wpForo is being extended with new free functions and features even faster than before.
sv_SE: Alla wpForo addons utvecklas av wpForo utvecklare på gVectors Team. Addon priser inkluderar också en liten donation till det hårda arbete wpForo utvecklare gör gratis. När du köper en addon du också donera gratis wpForo utveckling och support. Addons är den enda inkommande källa för wpForo utvecklare. wpForo är en premie forum plugin som alltid kommer att finnas tillgänglig för gratis. Det kommer aldrig att betalas och pro versioner av detta forum ombord. Vi har en annan dussintals fantastiska funktioner i vår att göra-lista som också kommer att läggas gratis i framtida versioner. Så den fria wpForo utveckling förblir alltid på första prioritet och wpForo förlängs med nya fria funktioner och egenskaper ännu snabbare än tidigare.

en: Installed
sv_SE: Installerad

en: at least
sv_SE: Som minst

en: Details | Buy
sv_SE: Detaljer | Köp

en: More information about
sv_SE: Mer information om

en: Dashboard
sv_SE: Kontrollpanel

en: Forums
sv_SE: Forum

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Tools
sv_SE: Verktyg

en: Members
sv_SE: Medlemmar

en: Usergroups
sv_SE: Användargrupper

en: Phrases
sv_SE: Fraser

en: Themes
sv_SE: Teman

en: Addons
sv_SE: Tillägg

en: wpForo Dashboard
sv_SE: wpForo instrumentpanel

en: Welcome Message
sv_SE: Välkomstmeddelande

en: Thank you for using wpForo! wpForo is a professional bulletin board for WorPress, and the only forum software which comes with Multi-layout template system.
                                        The "Extended", "Simplified" and "Question &amp Answer" layouts fit almost all type of discussions needs. You can use wpForo for small and extremely large communities. 
                                        <br />If you found some issue or bug please open a support topic in plugin page or in our support forum at gVectors.com. If you liked wpForo please leave some good review for this plugin. We really need your good reviews. 
                                        If you didn't like wpForo please leave a list of issues and requirements you'd like us to fix and add in near future. We're here to help you and improve wpForo as much as possible.
sv_SE: Tack för att du använder wpForo! wpForo är en professionell anslagstavla för Worpress, och det enda forum programvara som levereras med Multi-layout mallsystem. \ n
                                        De "Extended", "förenklad" och "Frågor och amp Svar" layouter passar nästan alla typer av diskussioner behov. Du kan använda wpForo för små och mycket stora grupper. \ n
                                        <br /> Om du hittade några problem eller buggar vänligen öppna ett stöd ämne i plugin sida eller i vårt supportforum på gVectors.com. Om du gillade wpForo lämna några bra recension för denna plugin. Vi behöver verkligen dina goda recensioner. \ n
                                        Om du inte gillar wpForo lämna en förteckning över frågor och krav som du vill att vi ska fixa och lägga i en nära framtid. Vi är här för att hjälpa dig och förbättra wpForo så mycket som möjligt.

en: General Information
sv_SE: Allmän information

en: You are currently running
sv_SE: Du kör för närvarande

en: Active Theme
sv_SE: Aktivt tema

en: wpForo Website
sv_SE: wpForo hemsida

en: Support Forum
sv_SE: Supportforum

en: Server Information
sv_SE: Serverinformation

en: Available
sv_SE: Tillgänglig

en: Board Statistic
sv_SE: Styrelsen statistik

en: Topics
sv_SE: Ämnen

en: Posts
sv_SE: Inlägg

en: Members Online
sv_SE: Medlemmar online

en: Avatars Size
sv_SE: Avatarstorlek

en: Default Attachments Size
sv_SE: Standardstorleken för bilagor

en: Advanced Attachments
sv_SE: Avancerade bilagor

en: file(s)
sv_SE: fil(er)

en: Advanced Attachments Size
sv_SE: Avancerade bilagor storlek

en: Total Size
sv_SE: Total storlek

en: Forum Maintenance
sv_SE: Forum underhåll

en: This process may take a few seconds or dozens of minutes, please be patient and don't close this page. If you got 500 Server Error please don't worry, the data updating process is still working in MySQL server.
sv_SE: Denna process kan ta några sekunder eller tiotals minuter, vänligen ha tålamod och stäng inte sidan. Om du fick 500 serverfel, oroa dig inte, datauppdateringesprocessen arbetar fortfarande i MySQL server.

en: Delete All Caches
sv_SE: Radera all cache

en: Update Forums Statistic
sv_SE: Uppdatera forum statistik

en: Update Users Statistic
sv_SE: Uppdatera användarstatistik

en: Delete Phrase Cache
sv_SE: Ta bort frasen Cache

en: Delete User Cache
sv_SE: Ta bort Cache för användare

en: Show on screen
sv_SE: Visa på skärm

en: Forum Options
sv_SE: Forum Alternativ

en: Permissions
sv_SE: Behörigheter

en: Slug
sv_SE: Permalänk

en: Screen Layout
sv_SE: Visningslayout

en: Number of Columns
sv_SE: Antal kolumner

en: Screen Options
sv_SE: Skärmalternativ

en: Categories and Forums
sv_SE: Kategorier och forum

en: Add New
sv_SE: Lägg till ny

en: Important Tips
sv_SE: Viktiga Tips

en: Please drag and drop forum panels to set parent-child hierarchy.
sv_SE: Vänligen dra och släpp forum paneler för att ange överordnad-underordnad hierarki.

en: If a category (blue panels) does not have forums (grey panels) it will not be displayed on front-end. Each category should contain at least one forum.
sv_SE: Om en kategori (blå paneler) saknar forum (grå paneler) visas det inte på front-end. Varje kategori bör innehålla minst ett forum.

en: Forums can be displayed with different layouts (Extended, Simplified, Q&A), just edit the top (blue panels) category and set the layout you want. Child forums' layout depends on the top category (blue panels) layout. They cannot have a different layout.
sv_SE: Forum kan visas med olika layouter (Extended, förenklad, Q&A), bara redigera kategorin top (blå paneler) och ställa in önskad layout. Underforum: layout beror på layouten översta kategorin (blå paneler). De kan inte ha en annan layout.

en: Save forums order and hierarchy
sv_SE: Spara forum ordning och hierarki

en: Enter forum title here
sv_SE: Ange forum titel här

en: Enter description here . . .
sv_SE: Ange beskrivning här...

en: This is a forum description. This content will be displayed under forum title on the forum list.
sv_SE: Detta är ett forum beskrivning. Detta innehåll kommer att visas under forum titel på listan forum.

en: Parent Forum
sv_SE: Överordnade forum

en: No parent
sv_SE: Ingen överordnad

en: Use as Category
sv_SE: Användning som kategori

en: Category Layout
sv_SE: Kategori layout

en: No layout found.
sv_SE: Ingen layout hittad.

en: Publish
sv_SE: Publicerad

en: Are you sure you want to delete this forum?
sv_SE: Är du säker du vill ta bort detta forum?

en: Delete
sv_SE: Ta bort

en: View
sv_SE: Visa

en: Update
sv_SE: Uppdatera

en: Forum Slug
sv_SE: Permalänk till forum

en: The "slug" is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
sv_SE: En ”slug" är den URL-vänliga versionen av namnet. Består oftast av gemena bokstäver och innehåller bara bokstäver, siffror och bindestreck.

en: Forum Icon
sv_SE: Forum-ikon

en: Font-awesome Icon
sv_SE: Font Toppen Ikon

en: You can find all icons
sv_SE: Du kan hitta alla ikoner

en: here
sv_SE: här

en: Meta Description
sv_SE: Metabeskrivning

en: This action will also delete all sub-forums, topics and replies.
sv_SE: Denna åtgärd raderas även alla underforum, frågor och svar.

en: If you want to delete this forum and keep its sub-forums, topics and replies, please select a new target forum in dropdown below
sv_SE: Om du vill ta bort detta forum och behålla dess Underforum, Välj frågor och svar, vänligen ett nytt mål forum i listrutan nedan

en: All sub-forums, topics and replies will be attached to selected forum. Layout will be inherited from this forum.
sv_SE: Alla underforum, frågor och svar kommer att bifogas valda forum. Layout kommer att ärvas från detta forum.

en: Topic and Post Moderation
sv_SE: Ämne och inläggs moderation

en: Add New Forum Access
sv_SE: Lägga till ny forum tillgång

en: Access names
sv_SE: Tillgång till namn

en: This access is usually used for
sv_SE: Denna tillgång används vanligtvis för

en: Guests
sv_SE: Gäster

en: usergroup
sv_SE: användargrupp

en: Registered
sv_SE: Registrerad

en: edit
sv_SE: Ändra

en: Are you sure you want to remove this access set? Usergroups which attached to this access will lost all forum permissions.
sv_SE: Är du säker du vill ta bort denna tillgång uppsättning? Användargrupper som bifogas denna tillgång kommer förlorat alla forum behörigheter.

en: delete
sv_SE: radera

en: Access name
sv_SE: Åtkomstnamn

en: Save
sv_SE: Spara

en: Profile
sv_SE: Profil

en: Collapsed
sv_SE: Fäll ihop

en: Expanded
sv_SE: Öppnad

en: Update Options
sv_SE: Uppdatera Inställningar

en: FROM Name
sv_SE: Från namn

en: FROM Email Address
sv_SE: Från E-post

en: Forum Admins email addresses
sv_SE: Forum Admins e-postadresser

en: Comma separated email addresses of forum administrators to get forum notifications. For example post report messages.
sv_SE: Kommaavgränsade e-postadresser till forum administratörer att få forum meddelanden. Till exempel bokföra rapportmeddelanden.

en: Notify Admins via email on new Topic
sv_SE: Meddela administratörer via e-post på nytt ämne

en: Send Notification emails to all email addresses (comma separated ) of forum administrators when a new Topic is created.
sv_SE: Skicka aviseringsmeddelanden till alla e-postadresser (kommaavgränsad) forum administratörer när ett nytt ämne skapas.

en: Yes
sv_SE: Ja

en: No
sv_SE: Nej

en: Notify Admins via email on new Post
sv_SE: Meddela administratörer via e-post om nya inlägg

en: Send Notification emails to all email addresses (comma separated ) of forum administrators when a new Reply is created.
sv_SE: Skicka aviseringsmeddelanden till alla e-postadresser (kommaavgränsad) forum administratörer när ett nytt svar skapas.

en: Subscription Emails
sv_SE: Prenumeration e-post

en: Subscribe confirmation email subject
sv_SE: Ämne för bekräftelsemail

en: Subscribe confirmation email message
sv_SE: Meddelande för e-postmeddelande

en: New topic notification email subject
sv_SE: Nytt ämne notis e-post ämne

en: New topic notification email message
sv_SE: Nya avsnittet e-postmeddelande

en: New reply notification email subject
sv_SE: Nya svar notis e-post ämne

en: New reply notification email message
sv_SE: Nya svar e-postmeddelande

en: Post Reporting Emails
sv_SE: Inlägg rapportera e-postmeddelanden

en: This message comes from post reporting pop-up form.
sv_SE: Detta meddelande kommer från post rapportering popup-formulär.

en: Report message subject
sv_SE: Rapporera meddelandeämne

en: Report message body
sv_SE: Anledning till rapportering

en: Show Admin Bar for Members
sv_SE: Visa adminmeny för Medlemmar

en: This option doesn't affect website admins.
sv_SE: Detta alternativ påverkar inte webbplats administratörer.

en: Show Forum Page Title
sv_SE: Visa sidtiteln på forum

en: Show Top/Menu Bar
sv_SE: Visa topp/meny fältet

en: Show Top Search
sv_SE: Visa topp sök

en: Show Breadcrumb
sv_SE: Visa Breadcrumb

en: Show Forum Statistic
sv_SE: Visa Forum statistik

en: Replace Author Link to Forum Profile
sv_SE: Länka författare-länk till forum-profil

en: Replace Comment Author Link to Forum Profile
sv_SE: Ersätta kommentar författare länk till forum profil

en: Enable User Registration
sv_SE: Aktivera användarregistrering

en: This option is not synced with WordPress "Anyone can register" option in Dashboard > Settings > General admin page. If this option is enabled new users will always be able to register.
sv_SE: Detta alternativ är inte synkroniserad med WordPress "Vem som helst kan registrera" alternativet i Dashboard > Inställningar > General admin sida. Om detta alternativ är aktiverat nya kommer användare alltid att kunna registrera.

en: Enable User Registration email confirmation
sv_SE: Aktivera användarregistrering e-postbekräftelse

en: If you have enabled this option, after registering, user can not login without confirming the email.
sv_SE: Om du har aktiverat det här alternativet, efter registrering, kan användaren inte logga in utan att bekräfta e-post.

en: Replace Author Avatar with Forum Profile Avatar
sv_SE: Ersätta författare Avatar med Forum profil Avatar

en: Enable Avatars
sv_SE: Aktivera avatarer

en: Enable Custom Avatars
sv_SE: Aktivera anpassade avatarer

en: Allow Member Signature
sv_SE: Tillåta medlems-signatur

en: Enable Member Rating
sv_SE: Aktivera medlem värdering

en: Enable Member Rating Titles
sv_SE: Aktivera medlem Rating titlar

en: Enable Member Cache
sv_SE: Aktivera medlem Cache

en: Enable Object Cache
sv_SE: Aktivera objekt cache

en: Enable HTML Cache
sv_SE: Aktivera HTML cache

en: Enable Memory Cache
sv_SE: Aktivera minnes cache

en: Enable wpForo SEO for Meta Titles
sv_SE: Aktivera wpForo SEO för Meta titlar

en: Enable wpForo SEO for Meta Tags
sv_SE: Aktivera wpForo SEO för Meta-Taggar

en: Enable User Profile Page indexing
sv_SE: Aktivera användarprofils sid-indexering

en: Turn Off User Syncing Note
sv_SE: Stäng av användarsynknings notis

en: Enable wpForo Font-Awesome Lib
sv_SE: Aktivera wpForo Font-Awesome Lib

en: Enable Output Buffer
sv_SE: Aktivera utdatabuffert

en: This feature is useful if you're adding content before or after [wpforo] shortcode in page content. Also it useful if forum is loaded before website header, on top of the front-end.
sv_SE: Denna funktion är användbar om du lägger till innehåll före eller efter [wpforo] kortkod i sidans innehåll. Det är också användbart om forum är laddad innan webbplats header, ovanpå front-end.

en: Enable WordPress Date/Time Format
sv_SE: Aktivera WordPress datum-/ tidsformat

en: You can manage WordPress date and time format in WordPress Settings > General admin page.
sv_SE: Du kan hantera WordPress datum- och tidsformat i WordPress inställningar > General admin sida.

en: Enable Subscription Confirmation
sv_SE: Aktivera prenumeration bekräftelse

en: Forum and Topic subscription with double opt-in/confirmation system.
sv_SE: Forum och ämnet prenumeration med dubbel opt-i/bekräftelse system.

en: Topic subscription option on post editor
sv_SE: Ämne prenumerationsalternativ på inläggs-editor

en: This option adds topic subscription checkbox next to new topic and post submit button.
sv_SE: Detta alternativ lägger till avsnittet prenumeration kryssrutan bredvid nytt ämne och post Skicka-knapp.

en: Topic subscription option on post editor - checked/enabled
sv_SE: Ämne prenumerationsalternativet på inläggs-editor/påslagen

en: Enable this option if you want the topic subscription checkbox to be checked by default.
sv_SE: Aktivera det här alternativet om du vill att ämnet prenumeration kryssrutan ska vara markerad som standard.

en: Insert Forum Attachments to Media Library
sv_SE: Infoga Forum bilagor till mediebiblioteket

en: Enable this option to be able manage forum attachments in Dashboard > Media > Library admin page.
sv_SE: Aktivera alternativet för att kunna hantera forum bilagor i Dashboard > Media > bibliotek administrationssida.

en: Enable Debug Mode
sv_SE: Aktivera Debug-läge

en: If you got some issue with wpForo, please enable this option before asking for support, this outputs hidden important information to help us debug your issue.
sv_SE: Om du har några problem med wpForo, Vänligen aktivera detta alternativ innan du kontaktar support, detta synliggör dold viktig information som hjälper oss att felsöka ditt problem.

en: Help wpForo to grow, show plugin info
sv_SE: Hjälp wpForo att växa, visa plugin info

en: Please enable this option to help wpForo get more popularity as your thank to the hard work we do for you totally free. This option adds a very small icon in forum footer, which will allow your site visitors recognize the name of forum solution you use.
sv_SE: Vänligen aktivera detta alternativ för att hjälpa wpForo få mer popularitet som din tacka för det hårda arbete vi gör för dig helt gratis. Detta alternativ lägger till en mycket liten ikon i forum sidfot, vilket gör att dina besökare känner igen namnet forum-lösning som du använder.

en: Forum Title
sv_SE: Forum Titel

en: Forum Description
sv_SE: Forumbeskrivning:

en: Forum Base URL
sv_SE: Forum bas-URL

en: Turn WordPress to wpForo
sv_SE: Slå WordPress till wpForo

en: This option will disable WordPress on front-end. Only forum pages and excluded post/pages will be available. wpForo will look like as a stand-alone forum.
sv_SE: Detta alternativ kommer att inaktivera WordPress på front-end. Enda forum sidor och uteslutna inlägg/sidor kommer att vara tillgängliga. wpForo kommer att se ut som ett fristående forum.

en: Exclude page URLs
sv_SE: Utesluta sid-URL

en: one URL per line
sv_SE: en webbadress per rad

en: Visit Forum
sv_SE: Besök forumet

en: wpForo PageID doesn't exist. Forums will not be loaded, please read this
sv_SE: wpForo PageID existerar inte. Forum kommer inte att laddas, Läs detta

en: Forum Page ID
sv_SE: Forum sida ID

en: Dashboard Menu Position
sv_SE: Instrumentpanelen meny Position

en: The position in the menu order wpForo should appear.
sv_SE: Positionen i den menyn ordning wpForo ska visas.

en: Use greater than 5 - below Posts, 10 - below Media, 15 - below Links, 20 - below Pages, 25 - below comments, 60 - below first separator, 65 - below Plugins, 70 - below Users, 75 - below Tools, 80 - below Settings, 100 - below second separator
sv_SE: Använd större än 5 - under inlägg, 10 - under Media, 15 - under länkar, 20 - under sidor, 25 - under kommentarer, 60 - under första separator, 65 - under Plugins, 70 - under Användare 75 - under Verktyg, 80 - under Inställningar, 100 - nedan andra separator

en: This option is only related to XML language files. You should upload a translation XML file to have a new language option in this drop-down. If you are using PO/MO translation files you should change WordPress Language in Dashboard > Settings admin page to load according translation for wpForo.
sv_SE: Detta alternativ är bara relaterat till XML-språkfiler. Du bör ladda upp en översättning XML-fil för att få ett nytt språkalternativ i den här listrutan. Om du använder PO/MO översättningsfiler bör du ändra WordPress språk i Dashboard > Inställningar admin sidan laddas enligt översättning för wpForo.

en: Language XML file
sv_SE: Språk XML-fil

en: Add New Language
sv_SE: Lägg till nytt Språk

en: Online status timeout
sv_SE: Onlinestatus timeout

en: minutes
sv_SE: minuter

en: Members URL structure
sv_SE: Medlemmar URL-struktur

en: Search
sv_SE: Sök

en: Custom Authorization URLs
sv_SE: Anpassad auktorisering webbadresser

en: Use this option only if you have set other pages for authorization. 
                            wpForo doesn't change its own URLs, these options are only for other plugin compatibility. 
                            For example, if you use BuddyPress or Ultimate Member plugin you can set these values:
sv_SE: Använd detta alternativ endast om du har ställt in andra sidor för auktorisering. 
                            wpForo ändrar inte sin egen webbadresser, dessa alternativ är endast för andra plugin kompatibilitet. 
                            Till exempel om du använder BuddyPress eller Ultimate Member plugin kan du ange dessa värden:

en: Login URL
sv_SE: Inloggnings URL

en: Register URL
sv_SE: Registrera URL

en: Lost Password URL
sv_SE: Glömt lösenordet URL

en: Member Reputation and Titles
sv_SE: Medlems rykte och titlar

en: Rating Level
sv_SE: Klassningsnivå

en: Min Number of Posts
sv_SE: Minimum antal inlägg

en: Member Title
sv_SE: Medlem titel

en: Short Badge
sv_SE: Kort emblem

en: Full Badge
sv_SE: Fullt emblem

en: Rating Color
sv_SE: Betygsfärg

en: Rating Icon
sv_SE: Värderings ikon

en: More
sv_SE: Mer

en: Level
sv_SE: Nivå

en: Number of Posts
sv_SE: Antal inlägg

en: Custom Title
sv_SE: Anpassad titel

en: Color
sv_SE: Färg

en: Badge Icon
sv_SE: Emblem ikon

en: Enable Reputation Titles for selected usergroups
sv_SE: Aktivera rykte titlar för valda användargrupper

en: This option depends on "Enable Member Rating Titles" parent option, witch located in wpForo Settings > Features Tab
sv_SE: Det här alternativet beror på "Aktivera medlem Rating titlar" förälder alternativ, som ligger i wpForo inställningar > funktioner fliken

en: Enable Reputation Badges for selected usergroups
sv_SE: Aktivera rykte emblem för valda användargrupper

en: This option depends on "Enable Member Rating" parent option, witch located in wpForo Settings > Features Tab
sv_SE: Det här alternativet beror på "Aktivera medlem Rating" förälder alternativ, häxa som ligger i wpForo inställningar > funktioner fliken

en: Display Usergroup under Post Author Avatar
sv_SE: Visa användargrupp under inläggsförfattarens avatar

en: Thank you for using wpForo. wpForo is a premium forum plugin which will always be available for free. There will never be paid and pro versions of this forum board. However this is a very large and hard project so we also develop paid addons (extensions), which will financially help us to keep improving and adding new features to the free wpForo plugin. Forum addons will also be actively developed. The first addons "Advanced Media Uploader", "Polls", "Private Messages" and "Ad Manager" will be available very soon. Once you got some addon and activated that, you will find settings in vertical subTabs here.
sv_SE: Tack för att du använder wpForo. wpForo är en premie forum plugin som alltid kommer att finnas tillgänglig för gratis. Det kommer aldrig att betalas och pro versioner av detta forum ombord. Men detta är en mycket stor och hård projekt så vi också utveckla betalda addons (tillägg), som ekonomiskt kommer att hjälpa oss att fortsätta att förbättra och lägga till nya funktioner till den fria wpForo plugin. Forum addons kommer också att utvecklas aktivt. De första addons "Advanced Media Uploader", "omröstningar", "Privata meddelanden" och "Ad Manager" kommer att finnas tillgänglig inom kort. När du fått några addon och aktiveras som hittar du inställningarna i vertikala flikar här.

en: Number of Topics per Page
sv_SE: Antal ämnen per sida

en: Allow Edit Own Topic for
sv_SE: Tillåta redigera egna ämne för

en: Allow Delete Own Topic for
sv_SE: Tillåt att ta bort eget ämne för

en: Number of Posts per Page
sv_SE: Antal inlägg per sida

en: Allow Edit Own Post for
sv_SE: Tillåta redigera egna inlägg för

en: Allow Delete Own post for
sv_SE: Att ta bort egna inlägg för

en: Maximum upload file size
sv_SE: Max filstorlek vid uppladdning

en: You can not set this value more than "upload_max_filesize" and "post_max_size". If you want to increase server parameters please contact to your hosting service support.
sv_SE: Du kan inte ange detta värde mer än "upload_max_filesize" och "post_max_size". Om du vill öka server parametrar vänligen kontakta din hosting service support.

en: Server "upload_max_filesize" is
sv_SE: Server "upload_max_filesize" är

en: Server "post_max_size" is
sv_SE: Server "post_max_size" är

en: Attachment click - message for non-permitted users
sv_SE: Bifogad fil Klick - meddelande för icke tillåtna användare

en: This message will be displayed when a non-permitted forum member clicks on attached file link in topic and posts.
sv_SE: Detta meddelande visas när en icke tillåtna forummedlem klickar på bifogad fillänk i ämnet och inlägg.

en: Font Sizes
sv_SE: Teckenstorlekar

en: Post Content
sv_SE: Inläggets Innehåll

en: Custom CSS Code
sv_SE: Anpassad CSS kod

en: Forum Color Styles
sv_SE: Forum färgstilar

en: Forum Settings
sv_SE: Forum-inställningar

en: General
sv_SE: Allmänt

en: Forum Accesses
sv_SE: Forum tillgång

en: Topics &amp; Posts
sv_SE: Ämnen &amp; inlägg

en: Emails
sv_SE: E-postmeddelanden

en: Features
sv_SE: Funktioner

en: Styles
sv_SE: Stilar

en: Front-end Phrases
sv_SE: Front fraser

en: Forum Themes
sv_SE: Forum teman

en: Current active theme
sv_SE: Aktivt tema

en: Inactive
sv_SE: Inaktiv

en: LAYOUTS
sv_SE: Layouter

en: Activate
sv_SE: Aktiv

en: Fresh Installation
sv_SE: Ny Installation

en: Install
sv_SE: Installera

en: Are you sure you want to delete this theme files?
sv_SE: Är du säker du vill ta bort dessa Temafiler?

en: Are you sure you want to reset all settings and style colors to default?
sv_SE: Är du säker du vill återställa alla inställningar och stil färger till standard?

en: Reset Settings
sv_SE: Återställ inställningar

en: No layout found
sv_SE: Ingen layout hittad

en: No theme found
sv_SE: Inget tema hittade

en: is not installed! For an advanced Spam Control please install Akismet antispam plugin, it works well with wpForo Spam Control system. Akismet is already integrated with wpForo. It'll help to filter posts and protect forum against spam attacks.
sv_SE: är inte installerad! För avancerad Spam Control, installera Akismet antispam plugin, det fungerar bra med wpForo Spam Control system. Akismet är redan integrerat med wpForo. Det hjälper till att filtrera inlägg och skydda forum mot spamangrepp.

en: Some useful options to limit just registered users and minimize spam. This control don't affect users whose Usergroup has "Can edit member" and "Can pass moderation" permissions.
sv_SE: Några användbara alternativ för att begränsa just registrerade användare och minimera spam. Denna kontroll påverkar inte användare vars användargrupp har "Kan redigera medlem" och "Kan passera moderering" behörigheter.

en: Enable wpForo Spam Control
sv_SE: Aktivera wpForo Spam Control

en: Notify via email when new user is banned
sv_SE: Notifiera via e-mail när ny användare blir bannad

en: Spam Suspicion Level for Topics
sv_SE: Spam misstänksnivå för ämnen

en: Spam Suspicion Level for Posts
sv_SE: Spam misstänksnivå för inlägg

en:  is enabled
sv_SE: är aktiverad

en: New Registered User
sv_SE: Ny registrerad användare

en: Some useful options to limit just registered users and minimize spam. These options don't affect users whose Usergroup has "Can edit member" and "Can pass moderation" permissions.
sv_SE: Några användbara alternativ för att begränsa just registrerade användare och minimera spam. Dessa alternativ påverkar inte användare vars användargrupp har "Kan redigera medlem" och "Kan passera moderering" behörigheter.

en: User is New (under hard spam control) during
sv_SE: Användaren är ny (under hård spamkontroll) medans

en: first
sv_SE: första

en: posts
sv_SE: inlägg

en: Min number of posts to be able attach files
sv_SE: Minst antal inlägg för att kunna bifoga filer

en: Min number of posts to be able post links
sv_SE: Minst antal inlägg för att kunna posta länkar

en: Do not allow to attach files with following extensions:
sv_SE: Tillåt inte att bifoga filer med följande tillägg:

en: Possible Spam Attachments
sv_SE: Möjliga spam bilagor

en: This tool is designed to find attachment which have been uploaded by spammers. The tool checks most common spammer filenames and suggest to delete but you should check one by one and make sure those are spam files before deleting.
sv_SE: Det här verktyget är utformat för att hitta bilagor som har laddats upp av spammare. Verktyget kontrollerar de flesta vanliga spammfilnamnen och föreslår att du raderar dem, men du bör kontrollera en efter en och se till att de är spamfiler innan du raderar dem.

en: Directory
sv_SE: Katalog

en: Delete this file
sv_SE: Radera denna fil

en: Are you sure you want to permanently delete this file?
sv_SE: Är du säker att du vill radera denna fil permanent?

en: Click to delete Blue marked files
sv_SE: Klicka för att radera blåmarkerade filer

en: Are you sure you want to delete all BLUE marked files listed here. Please download Wordpress /wp-content/uploads/wpforo/ folder to your local computer before deleting files, this is not undoable.
sv_SE: Är du säker på att du vill radera alla blåmärkta filer som listas här. Vänligen ladda ner Wordpress/wp-content/uploads wpforo/ mapp till din lokala dator innan du tar bort filer, det går ej att ångra detta efteråt.

en: Delete All
sv_SE: Radera alla

en: Click to delete Orange marked files
sv_SE: Klicka för att radera orangemarkerade filer

en: Are you sure you want to delete all ORANGE marked files listed here. Please download Wordpress /wp-content/uploads/wpforo/ folder to your local computer before deleting files, this is not undoable.
sv_SE: Är du säker på att du vill radera alla orangemärkta filer som listas här. Vänligen ladda ner Wordpress/wp-content/uploads wpforo/ mapp till din lokala dator innan du tar bort filer, det går ej att ångra detta efteråt.

en: Click to delete Red marked files
sv_SE: Klicka för att radera rödmarkerade filer

en: Are you sure you want to delete all RED marked files listed here. Please download Wordpress /wp-content/uploads/wpforo/ folder to your local computer before deleting files, this is not undoable.
sv_SE: Är du säker på att du vill radera alla rödmärkta filer som listas här. Vänligen ladda ner Wordpress/wp-content/uploads wpforo/ mapp till din lokala dator innan du tar bort filer, det går ej att ångra detta efteråt.

en: Click to delete Dark Red marked files
sv_SE: Klicka för att radera mörkrödmarkerade filer

en: Are you sure you want to delete all DARK RED marked files listed here. Please download Wordpress /wp-content/uploads/wpforo/ folder to your local computer before deleting files, this is not undoable.
sv_SE: Är du säker på att du vill radera alla mörkrödmärkta filer som listas här. Vänligen ladda ner Wordpress/wp-content/uploads wpforo/ mapp till din lokala dator innan du tar bort filer, det går ej att ångra detta efteråt.

en: Delete Inactive Users
sv_SE: Radera inaktiva medlemmar

en: Inactive users who have been registered more than
sv_SE: Inaktiva medlemmar som har varit medlemmar mer än

en: days ago
sv_SE: dagar sedan

en: Filter by Usergroups
sv_SE: filtrera via användargrupper

en: Enable Auto-cleanup of inactive users
sv_SE: Aktivera auto-rensning av inaktiva användare

en: Forum Tools
sv_SE: Forumverktyg

en: Antispam
sv_SE: Anti-spam

en: Dismiss this notice.
sv_SE: Avfärda denna notis.

en: Default
sv_SE: Standardvärde

en: Usergroup Name
sv_SE: Användargrupp namn

en: Edit this usergroup
sv_SE: Redigera denna användargrupp

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Delete this usergroup
sv_SE: Ta bort denna användargrupp

en: View users list in this usergroup
sv_SE: Visa användare lista i denna användargrupp

en: Guest
sv_SE: Gäst

en: add
sv_SE: lägg till

en: save
sv_SE: spara

en: Delete Chosen Usergroup And Users
sv_SE: Ta bort valt användargrupp och användare

en: Delete Chosen Usergroup And Join Users To Other Usergroup
sv_SE: Ta bort valt användargrupp och ansluta användare till andra användargrupper

en: Users will be join this usergroup
sv_SE: Användare kommer att gå med denna användargrupp

en: User registration is disabled
sv_SE: Användarregistrering är inaktiverat

en: Can view forum
sv_SE: Kan visa forum

en: Can create topic
sv_SE: Kan skapa ämne

en: Can view topic
sv_SE: Kan visa ämne

en: Can edit topic
sv_SE: Kan redigera ämne

en: Can delete topic
sv_SE: Kan radera Ämne

en: Can post reply
sv_SE: Kan posta svar

en: Can view replies
sv_SE: Kan visa svar

en: Can edit replies
sv_SE: Kan redigera svar

en: Can delete replies
sv_SE: Kan ta bort svar

en: Can edit own topic
sv_SE: Kan redigera egna ämne

en: Can delete own topic
sv_SE: Kan radera egna ämne

en: Can like
sv_SE: Kan gilla

en: Can report
sv_SE: Kan rapportera

en: Can set topic sticky
sv_SE: Kan ange ämne klibbiga

en: Can set topic private
sv_SE: Kan ange ämnen privata

en: Can set own topic private
sv_SE: Kan ange egna ämnen privata

en: Can view private topic
sv_SE: Kan visa privat ämne

en: Can set topic solved
sv_SE: Kan ange ämnet som löst

en: Can set own topic solved
sv_SE: Kan ange ämnet som löst

en: Can vote
sv_SE: Kan rösta

en: Can set topic answered
sv_SE: Kan ange ämne som svarade

en: Can set own topic answered
sv_SE: Kan ställa in egna ämne som svarade

en: Can close topic
sv_SE: Kan stänga ämne

en: Can move topic
sv_SE: Kan flytta ämne

en: Add a new Forum in this Category
sv_SE: Lägga till ett nytt Forum i denna kategori

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a username.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Vänligen ange ett användarnamn.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Användarnamnet är ogiltigt eftersom du använder otillåtna tecken. Ange ett giltigt användarnamn.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered. Please choose another one.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Detta användarnamn är upptaget. Välj ett nytt.

en: <strong>ERROR</strong>: Sorry, that username is not allowed.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Tyvärr, det användarnamnet är inte tillåtet.

en: <strong>ERROR</strong>: Please type your email address.
sv_SE: <strong>FEL</strong>: Skriv in din e-postadress.

en: <strong>ERROR</strong>: The email address isn&#8217;t correct.
sv_SE: <strong>FEL:</strong> E-postadressen är inte i rätt format.

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one.
sv_SE: <strong>FEL:</strong> Den här e-postadressen är redan registrerad, välj en annan.

en: What should be done with wpForo content owned by this user?
sv_SE: Vad bör göras med wpForo innehåll ägs av denna användare?

en: What should be done with wpForo content owned by these users?
sv_SE: Vad bör göras med wpForo innehåll ägt av dessa användare?

en: Delete all wpForo content.
sv_SE: Radera alla wpForo innehåll.

en: Attribute all content to:
sv_SE: Tillskriva allt innehåll för:

en: New Addons for Your Forum!
sv_SE: Nya Addons för ditt Forum!

en: Extend your forum with wpForo addons
sv_SE: Utöka ditt forum med wpForo addons

en: View all Addons
sv_SE: Visa alla Addons

en: %s access successfully added
sv_SE: %s tillgång har framgångsrikt lagts till

en: %s access successfully edited
sv_SE: %s tillgång har framgångsrikt redigeras

en:  Discussion Board
sv_SE: Diskussionstavlan

en: You are not permitted to view this attachment
sv_SE: Du tillåts inte visa denna bilaga

en: Insert link
sv_SE: Infoga länk

en: Link Text
sv_SE: Länktext

en: Open link in a new tab
sv_SE: Öppna länk i ny flik

en: Theme file not readable
sv_SE: Tema-fil inte läsbar

en: Dashboard - Can edit member
sv_SE: Dashboard - Kan redigera medlem

en: Dashboard - Can delete member
sv_SE: Dashboard - Kan radera medlem

en: Front - Can view members
sv_SE: Fram - Kan visa medlemmar

en: Front - Can view profiles
sv_SE: Fram - Kan visa profiler

en: Front - Can upload avatar
sv_SE: Fram - Kan ladda upp en avatar

en: Front - Can view avatars
sv_SE: Fram - kan visa avatarer

en: Front - Can view member username
sv_SE: Fram - Kan visa medlemmars användarnamn

en: Front - Can view member email
sv_SE: Fram - Kan visa medlemars e-post

en: Front - Can view member title
sv_SE: Fram - Kan visa medlemstitel

en: Front - Can view member custom title
sv_SE: Fram - Kan visa medlemars anpassade titel

en: Front - Can view member reputation
sv_SE: Fram - kan visa medlemars rykte

en: Front - Can view member website
sv_SE: Fram - Kan visa medlemars webbplats

en: Front - Can view member social networks
sv_SE: Fram - Kan visa medlemars sociala nätverk

en: Front - Can view member reg. date
sv_SE: Fram - Kan visa medlem reg. datum

en: Front - Can view member location
sv_SE: Fram - Kan visa medlem läge

en: Front - Can view member about me
sv_SE: Fram - Kan visa medlem om mig

en: Front - Can write PM
sv_SE: Fram - Kan skriva PM

en: Start Profile Synchronization
sv_SE: Starta profil synkronisering

en: Continue Synchronization
sv_SE: Fortsätt synkronisering

en: This process may take a few seconds or dozens of minutes, please be patient and don't close this page.
sv_SE: Denna process kan ta några sekunder eller dussintals minuter, var snäll och stäng inte den här sidan.

en: You can permanently disable this message in Dashboard > Forums > Features admin page.
sv_SE: Du kan permanent inaktivera det här meddelandet i Dashboard> Forum> Funktioner sidan.

en: wpForo Forum Installation |
sv_SE: wpForo foruminstallation |

en: Forum users' profile data are not synchronized yet, this step is required! Please click the button below to complete installation.
sv_SE: Forumanvändarnas profildata är inte synkroniserade än, det här steget krävs! Vänligen klicka på knappen nedan för att slutföra installationen.

en: wpForo Menu
sv_SE: wpForo meny

en: wpForo Sidebar
sv_SE: wpForo sidofält

en: NOTE: If you're going to add widgets in this sidebar, please use 'Full Width' template for wpForo index page to avoid sidebar duplication.
sv_SE: Obs: Om du ska lägga till widgets i detta sidofält, Använd 'Full bredd' mall för wpForo indexsida undvika sidofältet dubbelarbete.

en: Title
sv_SE: Titel

en: Number of Items
sv_SE: Antal poster

en: Display Avatars
sv_SE: Visa avatarer

en: Display with Avatars
sv_SE: Visa med avatarer

en: Unapproved
sv_SE: Ej godkänd

en: Published
sv_SE: Publicerad

en: Active
sv_SE: Aktiv

en: Banned
sv_SE: Bannad

en: Bulk Actions
sv_SE: Massåtgärder

en: Apply
sv_SE: Applicera

en: Show all forums
sv_SE: Visa alla forum

en: filter by group
sv_SE: Filtrera efter grupp

en: filter by status
sv_SE: Filtrera på status

en: filter by package
sv_SE: Filtrera efter paket

en: filter by user
sv_SE: filtrera via användare

en: item
sv_SE: post

en: Select All
sv_SE: Markera allt

en: Type
sv_SE: Typ

en: edit user
sv_SE: redigera användare

en: edit profile
sv_SE: redigera profil

en: unban user
sv_SE: ta bort spärr från användaren

en: ban user
sv_SE: spärra användare

en: Are you sure, you want to unban this user?
sv_SE: Är du säker, du vill avspärra denna användare?

en: Are you sure, you want to ban this user?
sv_SE: Är du säker på att du vill spärra denna användare?

en: Delete this item
sv_SE: Ta bort detta objekt

en: unapprove this item
sv_SE: godkänn ej detta objekt

en: Approve this item
sv_SE: Godkänn detta objekt

en: unapprove
sv_SE: godkänn ej

en: approve
sv_SE: godkänn

en: view
sv_SE: Visa

en: Topic
sv_SE: Ämne

en: Post
sv_SE: Inlägg

en: No items found
sv_SE: Inget hittades

en: Items
sv_SE: Objekt

en: Could not write file %s
sv_SE: Kunde inte skriva filen %s

en: Subscriptions
sv_SE: Prenumeration

en: IMPORTANT! Uninstall is not a simple deactivation action. This action will permanently remove all forum data (forums, topics, replies, attachments...) from database. Please backup database before this action, you may need this forum data in future. If you are sure that you want to delete all forum data please confirm. If not, just cancel it, then you can deactivate this plugin, that will not remove forum data.
sv_SE: VIKTIGT! Avinstallera är inte är en enkel avaktiveringsåtgärd. Denna åtgärd tar permanent bort alla data som forum (forum, frågor, svar, bilagor...) från databasen.  Vänligen säkerhetskopiera databasen innan den här åtgärden kan du behöva detta forum data i framtiden. Om du är säker på att du vill ta bort alla forum data Vänligen bekräfta. Om inte, avbryta bara det, sedan kan du avaktivera denna plugin, som inte tar bort forum data.

en: Uninstall
sv_SE: Avinstallera

en: Move
sv_SE: Flytta

en: Clear
sv_SE: Rensa

en: Select Color
sv_SE: Välj färg

en: IMPORTANT: wpForo can't work with default permalink, please change permalink structure
sv_SE: VIKTIGT: wpForo fungerar inte med standard permalink, vänligen ändra permalink struktur

en: Please Moderate:
sv_SE: Vänligen moderera:

en: This topic is currently unapproved. You can approve topics in Dashboard &raquo; Forums &raquo; Moderation admin page.
sv_SE: Det här ämnet är för närvarande inte godkänt. Du kan godkänna inlägg i Dashboard &raquo; Forum &raquo; Moderation sidan.

en: This post is currently unapproved. You can approve posts in Dashboard &raquo; Forums &raquo; Moderation admin page.
sv_SE: Det här inlägget är för närvarande inte godkänt. Du kan godkänna inlägg i Dashboard &raquo; Forum &raquo; Moderation sidan.

en: New Forum
sv_SE: Nytt forum

en: New User Group
sv_SE: Ny användargrupp

en: New Phrase
sv_SE: Ny fras

en: %s and %s liked
sv_SE: %s och %s gillade

en: %s liked
sv_SE: %s gillade

en: %s, %s and %s liked
sv_SE: %s, %s och %s gillade

en: %s, %s, %s and %d people liked
sv_SE: %s, %s, %s och %d personer gillade

en: About Me
sv_SE: Om mig

en: Account
sv_SE: Konto

en: Activity
sv_SE: Aktivitet

en: Add a comment
sv_SE: Lägg till en kommentar

en: Add topic
sv_SE: Nytt ämne

en: Answer
sv_SE: Svar

en: Answer to
sv_SE: Svar till

en: Answers
sv_SE: Svar

en: Any Date
sv_SE: Alla datum

en: Ascending order
sv_SE: Stigande ordning

en: Attach file:
sv_SE: Lägg till fil:

en: Attachments
sv_SE: Bilagor

en: Attachments Size
sv_SE: Storlek bilagor

en: Change password
sv_SE: Ändra lösenord

en: Comments
sv_SE: Kommentarer

en: Confirm my subscription
sv_SE: Bekräfta min prenumeration

en: Date
sv_SE: Datum

en: Descending order
sv_SE: Fallande ordning

en: Display Name
sv_SE: Visningsnamn

en: Edited:
sv_SE: Redigerad:

en: Email
sv_SE: E-post

en: Enter title here
sv_SE: Ange titel här

en: Extended Layout - Intro posts
sv_SE: Utökad Layout -  Intro inlägg

en: Extended Layout - Intro topics
sv_SE: Utökad Layout - Intro ämnen

en: Extended Layout - Number of intro posts
sv_SE: Utökad Layout - antal intro inlägg

en: Extended Layout - Number of intro topics
sv_SE: Utökad Layout - antal intro ämnen

en: Failed to write file to disk
sv_SE: Misslyckades skriva filen till disken.

en: File upload stopped by extension
sv_SE: Filuppladdningen stoppades av ett tillägg

en: Find Posts by User
sv_SE: Hitta inlägg av användaren

en: Find Topics Started by User
sv_SE: Hitta ämnen startade av användaren

en: First post and replies
sv_SE: Första inlägg och svar

en: Forum - Login
sv_SE: Forum - Logga in

en: Forum - Page Not Found
sv_SE: Forum - Sidan hittades inte

en: Forum - Registration
sv_SE: Forum - Registrering

en: Forum Admin Email Addresses
sv_SE: Forum Admin e-postadresser

en: Forum Home
sv_SE: Forum hem

en: Forum Language
sv_SE: Forum språk

en: Forum Members
sv_SE: Forummedlemmar

en: Forum Profile
sv_SE: Forum profil

en: Forum Statistics
sv_SE: Forumstatistik

en: Forum is empty
sv_SE: Forumet är tomt

en: From Email Address
sv_SE: Från e-postadress

en: From Name
sv_SE: Från namn

en: Group
sv_SE: Grupp

en: Insert member name or email
sv_SE: Infoga medlemsnamn eller e-post

en: Joined
sv_SE: Blev medlem

en: Last 24 hours
sv_SE: Senaste 24 timmarna

en: Last 3 Months
sv_SE: Senaste 3 månaderna

en: Last 6 Months
sv_SE: Senaste 6 månaderna

en: Last Active
sv_SE: Senast aktiv

en: Last Month
sv_SE: Senaste månaden

en: Last Post
sv_SE: Senaste inlägg

en: Last Post Info
sv_SE: Senaste inläggsinfo

en: Last Week
sv_SE: Senaste veckan

en: Last Year ago
sv_SE: Förra året

en: Last post by %s
sv_SE: Senaste inlägget av %s

en: Latest Post
sv_SE: Senaste inlägget

en: Leave a reply
sv_SE: Lämna ett svar

en: Length must be between 3 characters and 30 characters.
sv_SE: Längden måste vara mellan 3 till 30 tecken.

en: Liked
sv_SE: Gillade

en: Location
sv_SE: Plats

en: Login
sv_SE: Logga in

en: Logout
sv_SE: Logga ut

en: Lost your password?
sv_SE: Glömt ditt lösenord?

en: Maximum allowed file size is
sv_SE: Maximala tillåtna filstorleken är

en: Member Activity
sv_SE: Medlem Aktivitet

en: Member Information
sv_SE: Medlems information

en: Member Rating
sv_SE: Medlem Betyg

en: Member Rating Badge
sv_SE: Medlem Betyg Emblem

en: Member Reputation
sv_SE: Medlem rykte

en: Member information
sv_SE: Information om medlem

en: Members not found
sv_SE: Medlemmar hittades inte

en: You have been banned. Please contact the forum administrator for more information.
sv_SE: Du har blivit avstängd. Kontakta administratören för mer information.

en: Messages
sv_SE: Meddelanden

en: Missing a temporary folder
sv_SE: Det saknas en tillfällig mapp.

en: Must be minimum 6 characters.
sv_SE: Måste vara minst 6 tecken.

en: My Profile
sv_SE: Min profil

en: No activity found for this member.
sv_SE: Ingen aktivitet hittades för denna medlem.

en: No file was uploaded
sv_SE: Ingen fil laddades upp

en: No forums were found here.
sv_SE: Inget forum hittades här.

en: No online members at the moment
sv_SE: Inga medlemmar är online just nu

en: No subscriptions found for this member.
sv_SE: Inga prenumerationer hittades för denna medlem.

en: No topics were found here
sv_SE: Inga ämnen hittades här

en: Not available
sv_SE: Uppgifter saknas

en: Occupation
sv_SE: Sysselsättning

en: Oops! The page you requested was not found!
sv_SE: Oops! Den begärda sidan hittades inte!

en: Our newest member
sv_SE: Vår nyaste medlem

en: Page
sv_SE: Sida

en: Password
sv_SE: Lösenord

en: Please %s or %s
sv_SE: Vänligen %s eller %s

en: Post Title
sv_SE: Inläggets titel

en: Post link
sv_SE: Inläggslänk

en: Posted
sv_SE: Postad

en: Posted by
sv_SE: Postad av

en: Powered by
sv_SE: Drivs med

en: Q&A Layout - Number of intro topics
sv_SE: Q&A Layout - antal intro ämnen

en: Q&A layout - Intro topics
sv_SE: Q&A layout - Intro ämnen

en: Question Comments
sv_SE: frågekommentarer

en: Questions
sv_SE: Frågor

en: Quote
sv_SE: Citera

en: RE
sv_SE: Sv:

en: REPLY:
sv_SE: Svar:

en: Rating
sv_SE: Betyg

en: Rating Badge
sv_SE: Betyg emblem

en: Received Likes
sv_SE: Mottagna gillar

en: Recent Questions
sv_SE: Senaste frågorna

en: Recent Topics
sv_SE: Senaste ämnen

en: Register
sv_SE: Registrera dig

en: Registered date
sv_SE: Registrerad datum:

en: Relevancy
sv_SE: Relevans

en: Remember Me
sv_SE: Kom ihåg mig

en: Replies
sv_SE: Svar

en: Replies not found
sv_SE: Svar hittades inte

en: Reply
sv_SE: Svara

en: Report
sv_SE: Rapportera

en: Report to Administration
sv_SE: Rapportera till Administratör

en: Result Info
sv_SE: Resultat info

en: Save Changes
sv_SE: Spara ändringar

en: Search Entire Posts
sv_SE: Sök hela inlägg

en: Search Phrase
sv_SE: Sökfras

en: Search Titles Only
sv_SE: Sök endast rubriker

en: Search Type
sv_SE: Sök inläggstyp

en: Search in Forums
sv_SE: Sök i forum

en: Search in date period
sv_SE: Sök i datum

en: Search result for
sv_SE: Sökresultat för

en: Search...
sv_SE: Sök…

en: Select Page
sv_SE: Välj en sida

en: Send Report
sv_SE: Sänd rapport

en: Set Topic Sticky
sv_SE: Ange ämne som klistrad

en: Set this option value 0 if you want to show all posts under topic intro area.
sv_SE: Ange alternativvärdet 0 om du vill visa alla inlägg under intro ämnesområde.

en: Shop Account
sv_SE: Butikskonto

en: Sign In
sv_SE: Logga In

en: Signature
sv_SE: Signatur

en: Site Profile
sv_SE: Webbplatsprofil

en: Social Networks
sv_SE: Sociala nätverk

en: Sorry, something is wrong with your data.
sv_SE: Tyvärr, någonting är fel med dina data.

en: Sort Search Results by
sv_SE: Sortera sökresultat efter

en: Specify avatar by URL
sv_SE: Ange avatar av URL

en: Subforums
sv_SE: Underforum

en: Subscribe for new replies
sv_SE: Prenumerera på svar

en: Subscribe for new topics
sv_SE: Prenumerera på nya ämnen

en: Thank you for using wpForo! wpForo is a professional bulletin board for WorPress, and the only forum software which comes with Multi-layout template system. The "Extended
sv_SE: Tack för att använda wpForo! wpForo är en professionell anslagstavla för WorPress, och den enda forum programvara som kommer med flera layout mallsystem. Den "utökade

en: Thank you for using wpForo. wpForo is a premium forum plugin which will always be available for free. There will never be paid and pro versions of this forum board. However this is a very large and hard project so we also develop paid addons (extensions), which will financially help us to keep improving and adding new features to the free wpForo plugin. Forum addons will also be actively developed. The first addons "Advanced Media Uploader
sv_SE: Tack för att du använder wpForo. wpForo är en premie forum plugin som alltid kommer att finnas tillgänglig för gratis. Det kommer aldrig att betalas och pro versioner av detta forum ombord. Men detta är en mycket stor och hård projekt så vi också utveckla betalda addons (tillägg), som ekonomiskt kommer att hjälpa oss att fortsätta att förbättra och lägga till nya funktioner till den fria wpForo plugin. Forum addons kommer också att utvecklas aktivt. De första addons "Advanced Media Uploader

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form
sv_SE: Den uppladdade filen överstiger MAX_FILE_SIZE som angavs i HTML-formuläret

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini
sv_SE: Den uppladdade filen överstiger den maximalt tillåtna storleken i php.ini

en: The uploaded file was only partially uploaded
sv_SE: Den uppladdade filen laddades bara delvis upp

en: Timezone
sv_SE: Tidszon

en: Topic RSS Feed
sv_SE: Ämne RSS-flöde

en: Topic Title
sv_SE: Ämnestitel

en: Topic title
sv_SE: Ämnestitle

en: Unknown upload error
sv_SE: Okänt uppladdningsfel

en: Unsubscribe
sv_SE: Sluta prenumerera

en: Upload an avatar
sv_SE: Ladda upp en avatar

en: Use comments to ask for more information or suggest improvements. Avoid answering questions in comments.
sv_SE: Använd kommentarer för att fråga om mer information eller lämna förslag på förbättringar. Undvik att svara på frågor under kommentarer.

en: User
sv_SE: Användare

en: User Group
sv_SE: Användargrupp

en: Usergroup has been successfully deleted.
sv_SE: Användargruppen har raderats.

en: Usergroup has been successfully deleted. All users of this usergroup have been moved to the usergroup you've chosen
sv_SE: Användargruppen har raderats. Alla användare av denna användargrupp har flyttats till den användargrupp som du har valt

en: Username
sv_SE: Användarnamn

en: View entire post
sv_SE: Visa hela inlägget

en: View the latest post
sv_SE: Visa det senaste inlägget

en: Views
sv_SE: Visningar

en: Votes
sv_SE: Röster

en: Website
sv_SE: Hemsida

en: Wordpress avatar system
sv_SE: WordPress avatar system

en: Working
sv_SE: Arbetar

en: Write message
sv_SE: Skriv meddelande

en: You
sv_SE: Du

en: You can go to %s page or Search here
sv_SE: Du kan gå till %s sida eller sök här

en: Your Answer
sv_SE: Ditt svar

en: account
sv_SE: konto

en: activity
sv_SE: aktivitet

en: add_new
sv_SE: Lägg till ny

en: %s ago
sv_SE: %s sedan

en: by
sv_SE: av

en: by %s
sv_SE: av %s

en: confirm password
sv_SE: Ange det nya lösenordet en gång till

en: forums
sv_SE: forum

en: login
sv_SE: Logga in

en: logout
sv_SE: logga ut

en: matches
sv_SE: träffar

en: members
sv_SE: medlemmar

en: my profile
sv_SE: min profil

en: new password
sv_SE: nytt lösenord

en: new password again
sv_SE: nytt lösenord igen

en: next
sv_SE: nästa

en: old password
sv_SE: gammalt lösenord

en: posted
sv_SE: postad

en: prev
sv_SE: föreg

en: register
sv_SE: registrera

en: replies
sv_SE: svar

en: subscriptions
sv_SE: prenumerationer

en: update
sv_SE: uppdatera

en: view all posts
sv_SE: visa alla inlägg

en: view all questions
sv_SE: visa alla frågor

en: view all topics
sv_SE: visa alla ämnen

en: wpForo Navigation
sv_SE: wpForo navigering

en: wpForo User Timezone
sv_SE: wpForo användaren Tidszon

en: wpForo Usergroup
sv_SE: wpForo användargrupp

en: Access add error
sv_SE: Tillgång lätt till fel

en: Access delete error
sv_SE: Tillgång ta bort fel

en: Access edit error
sv_SE: Tillgång ändra fel

en: Access successfully deleted
sv_SE: Tillgång har tagits bort

en: Add Topic error: No forum selected
sv_SE: Lägga till ämne fel: inget forum har valts

en: All Checked topics successfully deleted
sv_SE: Alla markerade ämnen har tagits bort

en: Can't add forum
sv_SE: Kan inte lägga till forum

en: Can't add new language
sv_SE: Kan inte lägga till nya språk

en: Can't delete this Usergroup
sv_SE: Kan inte ta bort denna användargrupp

en: Can't send confirmation email
sv_SE: Kan inte skicka e-postbekräftelse

en: Can't send report email
sv_SE: Kan inte skicka rapport E-mail

en: Can't subscribe to this item
sv_SE: Kan inte prenumerera på denna punkt

en: Can't write a post: This topic is closed
sv_SE: Kan inte skriva ett inlägg: detta ämne är stängt

en: Can`t upload file
sv_SE: Kan inte ladda upp fil

en: Cannot update forum hierarchy
sv_SE: Kan inte uppdatera forum hierarki

en: Cannot update post data
sv_SE: Kan inte uppdatera inläggsdata

en: Could not be unsubscribe from this item
sv_SE: Kunde inte avprenumerera på detta objekt

en: Email address exists. Please insert another.
sv_SE: E-postadressen existerar. Sätt in en annan.

en: Error: Forum is not found
sv_SE: Fel: Forum hittades inte

en: Error: No topic selected
sv_SE: Fel: Inget ämne markerat

en: Error: Topic is not found
sv_SE: Fel: Ämnet hittades inte

en: Features successfully updated
sv_SE: Funktioner har uppdaterats

en: Features successfully updated, but previous value not changed
sv_SE: Funktioner som har uppdaterats, men tidigare värde ändrades inte.

en: File type is not allowed
sv_SE: Filtyp inte tillåten.

en: Forum Base URL successfully updated
sv_SE: Forum bas-URL har uppdaterats

en: Forum deleting error
sv_SE: Forum ta bort fel

en: Forum hierarchy successfully updated
sv_SE: Forum hierarki har uppdaterats

en: Forum is successfully merged
sv_SE: Forum har slagits ihop

en: Forum merging error
sv_SE: Forum sammanslagning fel

en: Forum options successfully updated
sv_SE: Forum alternativ har uppdaterats

en: Forum options successfully updated, but previous value not changed
sv_SE: Forum alternativ har uppdaterats, men tidigare värde har inte ändras

en: Forum successfully updated
sv_SE: Forumet uppdaterat

en: Forum update error
sv_SE: Forum uppdateringsfel

en: General options successfully updated
sv_SE: Allmänna alternativ har uppdaterats

en: Illegal character in username.
sv_SE: Ogiltigt tecken i användarnamn.

en: Insert your Email address.
sv_SE: Infoga din e-postadress.

en: Invalid Email address
sv_SE: Ogiltig e-postadress

en: Invalid request!
sv_SE: Ogiltig förfrågan!

en: Member options successfully updated
sv_SE: Medlemsalternativ har uppdaterats

en: Member options successfully updated, but previous value not changed
sv_SE: Medlemsalternativ har uppdaterats, men tidigare värde har inte ändras

en: Message has been sent
sv_SE: Meddelandet har skickats

en: No Posts found for update
sv_SE: Inga inlägg hittades för uppdatering

en: Password length must be between 6 characters and 20 characters.
sv_SE: Längd på lösenord måste vara mellan 6 och 20 tecken.

en: Password mismatch.
sv_SE: Lösenord matchar inte

en: Permission denied
sv_SE: Åtkomst nekas

en: Permission denied for add forum
sv_SE: Åtkomst nekad för Lägg till forum

en: Permission denied for delete forum
sv_SE: Åtkomst nekad för Ta bort forum

en: Permission denied for edit forum
sv_SE: Åtkomst nekad för Redigera forum

en: Permission denied for this action
sv_SE: Åtkomst nekad för den här åtgärden

en: Phrase add error
sv_SE: Fras lägga till fel

en: Phrase adding error
sv_SE: Frasen att lägga till fel

en: Phrase successfully added
sv_SE: Frasen har framgångsrikt lagts till

en: Phrase successfully updates
sv_SE: Fras uppdateringar framgångsrikt

en: Phrase update error
sv_SE: Fras uppdateringsfel

en: Please insert required fields!
sv_SE: Ange obligatoriska fält!

en: Post delete error
sv_SE: Ta bort post fel

en: Post options successfully updated
sv_SE: Postalternativ har uppdaterats

en: Post options successfully updated, but previous value not changed
sv_SE: Postalternativ har uppdaterats men tidigare värden ändrades inte

en: Registration Error
sv_SE: Registreringsfel

en: Reply request error
sv_SE: Svar begäran fel

en: Something wrong with profile data.
sv_SE: Något fel med profildata.

en: Subscribe options successfully updated
sv_SE: Prenumerationsalternativ har uppdaterats

en: Subscribe options successfully updated, but previous value not changed
sv_SE: Prenumerationsalternativ har uppdaterats men tidigare värden har inte ändrats

en: Success! Thank you. Please check your email and click confirmation link below to complete this step.
sv_SE: Succé! Tack. Kontrollera din e-postadress och klicka på bekräftelselänken nedan för att slutföra det här steget.

en: Successfully updated
sv_SE: Uppdateringen lyckades

en: Successfully voted
sv_SE: Röstning lyckades

en: The uploaded file size is too big
sv_SE: Storleken på uppladdade filen är för stor

en: Theme options successfully updated
sv_SE: Temainställningar uppdaterade

en: This email address is already registered. Please insert another.
sv_SE: Denna e-postadress är redan registrerad. Fyll i en annan.

en: This post successfully deleted
sv_SE: Detta inlägg har raderats

en: This post successfully edited
sv_SE: Detta inlägg har framgångsrikt redigeras

en: This topic successfully deleted
sv_SE: Detta ämne har tagits bort

en: Topic Move Error
sv_SE: Ämnet flytta fel

en: Topic add error
sv_SE: Avsnittet lägga till fel

en: Topic delete error
sv_SE: Avsnittet Ta bort fel

en: Topic edit error
sv_SE: Ämne redigera fel

en: Topic not found.
sv_SE: Ämnet hittades inte

en: Topic successfully moved
sv_SE: Ämnet har flyttats

en: Topic successfully updated
sv_SE: Ämnet har uppdaterats

en: Topics delete error
sv_SE: Ämnen ta bort fel

en: User delete error
sv_SE: Borttagning av användare fel

en: User group add error
sv_SE: Användargruppen lägga till fel

en: User group edit error
sv_SE: Användargruppen ändra fel

en: User group successfully added
sv_SE: Användargruppen har lagts till

en: User group successfully edited
sv_SE: Användargruppen har framgångsrikt redigerats

en: User successfully deleted from wpforo
sv_SE: Användaren har tagits bort från wpforo

en: Username exists. Please insert another.
sv_SE: Användarnamn existerar. Sätt in en annan.

en: Username is missed.
sv_SE: Användarnamnet är missat.

en: Username length must be between 3 characters and 30 characters.
sv_SE: Användarnamn måste vara mellan 3 och 30 tecken.

en: Welcome to our Community!
sv_SE: Välkommen till vår gemenskap!

en: Wrong post data
sv_SE: Fel post-data

en: You are already voted this post
sv_SE: Du har redan röstat på detta inlägg

en: You have been successfully subscribed
sv_SE: Du har börjat prenumerera!

en: You have been successfully unsubscribed
sv_SE: Du har nu avslutat din prenumeration!

en: You have no permission to edit this topic
sv_SE: Du har ingen behörighet att redigera detta ämne

en: You successfully replied
sv_SE: Du har svarat

en: Your forum successfully added
sv_SE: Ditt forum har lagts till

en: Your forum successfully deleted
sv_SE: Ditt forum har tagits bort

en: Your profile data have been successfully updated.
sv_SE: Din profildata har uppdaterats.

en: Your subscription for this item could not be confirmed
sv_SE: Din prenumeration för det här objektet kunde inte bekräftas

en: Your topic successfully added
sv_SE: Ditt ämne har lagts till

en: Can edit own replay
sv_SE: Kan redigera egna svar

en: like
sv_SE: gilla

en: unlike
sv_SE: sluta gilla

en: sticky
sv_SE: klistrad

en: unsticky
sv_SE: avklistra

en: close
sv_SE: stäng

en: open
sv_SE: öppen

en: Topic Icons
sv_SE: Trådikoner

en: New
sv_SE: Ny

en: Replied
sv_SE: Svarat

en: Hot
sv_SE: Het

en: Solved
sv_SE: Löst

en: Unsolved
sv_SE: Olöst

en: Old password is wrong
sv_SE: Gammalt lösenord är fel

en: New Passwords do not match
sv_SE: Nya lösenord stämmer inte överens

en: This process may take a few seconds or dozens of minutes, it depends on database forum size and on server resources. Please be patient and don't close this page. If you got 500 Server Error please don't worry, the data updating process is still working in MySQL server.
sv_SE: Denna process kan ta några sekunder eller tiotals minuter, det beror på databas forum storlek och på serverresurser. Ha tålamod och inte stänga den här sidan. Om du har 500 Server Error du inte oroa dig, datauppdateringsprocessen arbetar fortfarande i MySQL-servern.

en: Updated Successfully!
sv_SE: Uppdatering lyckades!

en: Deleted Successfully!
sv_SE: Raderad!

en: Closed
sv_SE: Stängt

en: Forum Members List
sv_SE: Forum medlemslista

en: are you sure you want to delete?
sv_SE: Är du säker på att du vill radera detta?

en: Customer
sv_SE: Kund

en: No access
sv_SE: Ingen åtkomst

en: Read only access
sv_SE: Skrivskyddad åtkomst

en: Standard access
sv_SE: Standardåtkomst

en: Moderator access
sv_SE: Moderatorn tillgång

en: Full access
sv_SE: Full tillgång

en: Incorrect file format. Allowed formats: jpeg, jpg, png, gif.
sv_SE: Felaktiga filformat. Tillåtna format: jpeg, jpg, png, gif.

en: Attachment removed
sv_SE: Den bifogade filen har tagits bort

en: Forum Posts
sv_SE: foruminlägg

en: Blog Posts
sv_SE: Blogginlägg

en: Blog Comments
sv_SE: Bloggkommentarer

en: Welcome back %s!
sv_SE: Välkommen tillbaka%s!

en: Member Profile
sv_SE: Medlemsprofil

en: Member
sv_SE: Medlem

en: This option will disable WordPress on front-end. Only forum pages will be available. wpForo will look like as a stand-alone forum.
sv_SE: Detta alternativ kommer att inaktivera WordPress på front-end. Endast forum sidor kommer att finnas. wpForo kommer att se ut som ett fristående forum.

en: private
sv_SE: privat

en: public
sv_SE: publik

en: Private Topic
sv_SE: Privat ämne

en: Only Admins and Moderators can see your private topics.
sv_SE: Endast administratörer och moderatorer kan se dina privata ämnen.

en: Forum ID is not detected
sv_SE: Forum-ID identifieras inte

en: You are not permitted to subscribe here
sv_SE: Du tillåts inte att prenumerera här

en: Subscribe to this topic
sv_SE: Prenumerera på detta ämne

en: Awaiting moderation
sv_SE: Väntar på moderation

en: Topic first post not found.
sv_SE: Ämnets första inlägg hittades ej

en: Topic first post data not found.
sv_SE: Ämnets första inläggsdata hittades ej.

en: Settings successfully updated
sv_SE: Inställningarna har uppdaterats

en: Done!
sv_SE: Klar!

en: You are not allowed to attach this file type
sv_SE: Du är inte tillåten att bifoga denna filtyp

en: Post is empty
sv_SE: Inlägget är tomt

en: removed link
sv_SE: borttagen länk

en: Submit
sv_SE: Skicka

en: unapproved
sv_SE: icke godkänd

en: Discussion Board
sv_SE: Diskussionstavlan

en: Allows to embed hundreds of video, social network, audio and photo content providers in forum topics and posts.
sv_SE: Gör det möjligt att bädda in hundratals video, sociala nätverk, ljud och fotoinnehållsleverantörer i forumämnen och inlägg.

en: Adds an advanced file attachment system to forum topics and posts. AJAX powered media uploading and displaying system with user specific library.
sv_SE: Lägger till en avancerad bifogad fil system forumämnen och inlägg. AJAX powered media uppladdning och visa systemet med användarspecifik bibliotek.

en: Provides a safe way to communicate directly with other members. Messages are private and can only be viewed by conversation participants.
sv_SE: Ger ett säkert sätt att kommunicera direkt med andra medlemmar. Meddelanden är privata och kan bara ses av konversationsdeltagare.

en: Ads Manager is a powerful yet simple advertisement management system, that allows you to add adverting banners between forums, topics and posts.
sv_SE: Ads Manager är ett kraftfullt men ändå enkelt annonshanteringssystem, som låter dig lägga till annonsannonser mellan forum, ämnen och inlägg.
