Plugins - wpForo Forum - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (1448 entries)

en:  Discussion Board
ja_JP:  ディスカッション掲示板

en:  Forum
ja_JP:  フォーラム

en:  is enabled
ja_JP: が有効

en: %1$s Revisions
ja_JP: %1$sリビジョン

en: %1$s has mentioned you, %2$s
ja_JP: %1$s さんがあなたをメンションしました。%2$s

en: %d Answer
ja_JP: %d件の回答

en: %d Answers
ja_JP: %d件の回答

en: %d times
ja_JP: %d回

en: %d user ( %s )
ja_JP: %dユーザー ( %s )

en: %d users ( %s )
ja_JP: %dユーザー ( %s )

en: %s Replies
ja_JP: %s件の返信

en: %s Reply
ja_JP: %s件の返信

en: %s access successfully added
ja_JP: 正常にアクセス権 %s が追加されました

en: %s access successfully edited
ja_JP: 正常にアクセス権 %s が編集されました

en: %s ago
ja_JP: %s前

en: %s and %s liked
ja_JP: %s と %s 件のいいね！

en: %s created a new topic %s
ja_JP: %s さんが新しいトピック「%s」を作成しました

en: %s guest
ja_JP: %s人のゲスト

en: %s guests
ja_JP: %s人のゲスト

en: %s liked
ja_JP: %s 件のいいね！

en: %s liked forum post %s
ja_JP: %s さんがフォーラム投稿「%s」に「いいね」しました

en: %s posted a new topic %s
ja_JP: %s さんが新規トピック「%s」を投稿しました

en: %s replied to the topic %s
ja_JP: %s さんがトピック「%s」に返信しました

en: %s, %s and %s liked
ja_JP: %s, %s と %s 件のいいね！

en: %s, %s, %s and %d people liked
ja_JP: %s, %s, %s と %d 人の方がいいね！

en: (%d viewing)
ja_JP: (%d人表示中)

en: --- Choose ---
ja_JP: --- 選択 ---

en: 1 minute
ja_JP: 1分

en: 15 seconds
ja_JP: 15秒

en: 2 minutes
ja_JP: 2分

en: 30 seconds
ja_JP: 30秒

en: 404 - Page not found
ja_JP: 404 - ページが見つかりません

en: 5 minutes
ja_JP: 5分

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a username.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: ユーザー名を入力してください。

en: <strong>ERROR</strong>: Please type your email address.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: メールアドレスを入力してください。

en: <strong>ERROR</strong>: Sorry, that username is not allowed.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: 申し訳ありません、そのユーザー名は許可されていません。

en: <strong>ERROR</strong>: The email address isn&#8217;t correct.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: メールアドレスが正しくありません。

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: このメールアドレスはすでに登録されています。別のメールアドレスを選んでください。

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered. Please choose another one.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: このユーザー名はすでに登録されています。他のユーザー名を選んでください。

en: <strong>ERROR</strong>: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
ja_JP: <strong>エラー</strong>: このユーザー名は使用できない文字を含んでいるため、無効です。有効なユーザー名を入力してください。

en: <strong>Report details:</strong>
     Reporter: [reporter], <br>
     Message: [message],<br>
     <br>
     [post_url]
ja_JP: <strong>報告者詳細:</strong>
     報告者: [reporter]、<br>
     メッセージ: [message]、<br>
     <br>
     [post_url]

en: API options reset successfully
ja_JP: API オプションのリセットに成功しました

en: API options successfully updated
ja_JP: API オプションの更新に成功しました

en: API options successfully updated, but previous value not changed
ja_JP: API オプションの更新に成功しましたが、以前の値は変更されていません

en: API's (Social Network)
ja_JP: API (ソーシャルネットワーク)

en: ASC
ja_JP: 昇順

en: About
ja_JP: 紹介

en: About Me
ja_JP: 自己紹介

en: Access add error
ja_JP: アクセス権の追加エラー

en: Access delete error
ja_JP: アクセス権の削除エラー

en: Access edit error
ja_JP: アクセス権の編集エラー

en: Access name
ja_JP: アクセス権の名前

en: Access names
ja_JP: アクセス権の名前

en: Access successfully deleted
ja_JP: アクセス権を正常に削除しました

en: Account
ja_JP: アカウント

en: Action Required!
ja_JP: 操作が必要です。

en: Activate
ja_JP: 有効化

en: Active
ja_JP: 有効

en: Active Share Buttons
ja_JP: アクティブな共有ボタン

en: Active Theme
ja_JP: 現在のテーマ

en: Activity
ja_JP: アクティビティ

en: Add New
ja_JP: 新規追加

en: Add New Category or Forum
ja_JP: 新規カテゴリーまたはフォーラムを追加

en: Add New Forum Access
ja_JP: 新しいフォーラムのアクセス権を追加

en: Add New Language
ja_JP: 新しい言語を追加

en: Add Reply
ja_JP: 返信を追加

en: Add Topic error: No forum selected
ja_JP: トピックの追加エラー: 選択したフォーラムがありません

en: Add Usergroup to synch
ja_JP: ユーザーグループを同期に追加

en: Add a comment
ja_JP: コメントを追加

en: Add a new Forum in this Category
ja_JP: このカテゴリーに新しいフォーラムを追加

en: Add a new Subforum
ja_JP: 新規サブフォーラムを追加

en: Add topic
ja_JP: トピックを追加

en: Additional Options
ja_JP: 追加オプション

en: Addons
ja_JP: アドオン

en: Adds an advanced file attachment system to forum topics and posts. AJAX powered media uploading and displaying system with user specific library.
ja_JP: フォーラムのトピックと投稿に高度な添付ファイルシステムを追加します。AJAX を使用したメディアアップロードおよび表示システムです。

en: Admin
ja_JP: 管理者

en: Admin Control Panel
ja_JP: 管理コントロール パネル

en: Admin Note
ja_JP: 管理者メモ

en: Admin message on forum front page
ja_JP: フォーラムフロントページ上の管理者メッセージ

en: Advanced Attachments
ja_JP: 高度な添付ファイル

en: Advanced Attachments Size
ja_JP: 高度な添付ファイルのサイズ

en: After registration you will receive an email confirmation with a link to set a new password
ja_JP: 登録後、新しいパスワードを設定するためのリンクが記載された確認メールが届きます

en: All
ja_JP: すべて

en: All
ja_JP: すべて

en: All Checked topics successfully deleted
ja_JP: 正常にすべてのチェック済みトピックが削除されました

en: All Users
ja_JP: ユーザー一覧

en: All forum topics
ja_JP: すべてのフォーラムトピック

en: All sub-forums, topics and replies will be attached to selected forum. Layout will be inherited from this forum.
ja_JP: すべてのサブフォーラム、トピックと返信は選択されたフォーラムに添付されます。また、レイアウトはこのフォーラムから継承されます。

en: All wpForo addons are being developed by wpForo developers at gVectors Team. Addon prices also include a small donation to the hard work wpForo developers do for free. When you buy an addon, you also donate the free wpForo development and support. Addons are the only incoming source for wpForo developers. wpForo is a premium forum plugin which will always be available for free. There will never be paid and pro versions of this forum board. We have another dozens of awesome features in our to-do list which will also be added for free in future releases. So the free wpForo development always stays on the first priority and wpForo is being extended with new free functions and features even faster than before.
ja_JP: すべての wpForo アドオンは gVectors チームの wpForo 開発者によって開発されています。アドオンの価格には、開発者が無料で行うハードワークに対しての細やかな寄付も含まれています。アドオンを購入すると、無料の wpForo 開発とサポートにも寄付されます。アドオンは、wpForo 開発者の唯一の収入源です。また、wpForo は常に無料で利用できるプレミアムフォーラムプラグインでもあります。この掲示板の有料版とプロ版は決してありません。To-doリストには、今後数多くの素晴らしい機能が追加されています。将来のリリースでも無料で追加されます。無料の wpForo 開発は常に最優先事項に固定され、wpForo は以前よりもさらに新しい自由な関数と機能で拡張されていきます。

en: Allow Delete Own Topic for
ja_JP: 自分のトピックの削除を許可

en: Allow Delete Own post for
ja_JP: 自分の投稿の削除を許可

en: Allow Edit Own Post for
ja_JP: 自分の投稿の編集を許可

en: Allow Edit Own Topic for
ja_JP: 自分のトピックの編集を許可

en: Allow Member Signature
ja_JP: メンバーのサインを許可

en: Allow extra HTML tags
ja_JP: 追加 HTML タグを許可する

en: Allowed dofollow domains
ja_JP: 許可済み dofollow ドメイン

en: Allowed file types: %s
ja_JP: 許可されたファイルの種類: %s

en: Allows to embed hundreds of video, social network, audio and photo content providers in forum topics and posts.
ja_JP: 数百のビデオ、SNS、オーディオ、写真コンテンツのプロバイダーをフォーラムのトピックや投稿に埋め込むことができます。

en: Anonymous
ja_JP: 匿名

en: Answer
ja_JP: 回答

en: Answer to
ja_JP: 次に回答

en: Answers
ja_JP: 回答

en: Antispam
ja_JP: アンチスパム

en: Any Date
ja_JP: 任意の日付

en: App Secret
ja_JP: App シークレット

en: Apply
ja_JP: 適用

en: Approve
ja_JP: 承認

en: Are you sure you want to DELETE this item?
ja_JP: 本当にこの項目を削除してもよいですか ?

en: Are you sure you want to delete this file?
ja_JP: 本当にこのファイルを削除してもよいですか ?

en: Are you sure you want to delete this forum?
ja_JP: このフォーラムを削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete this theme files?
ja_JP: このテーマファイルを削除してもよろしいですか？

en: Are you sure you want to permanently delete this file?
ja_JP: 本当にこのファイルを完全に削除してよいですか ?

en: Are you sure you want to remove this access set? Usergroups which attached to this access will lost all forum permissions.
ja_JP: このアクセスセットを削除してもよろしいですか？このアクセスに関連付けたユーザグループは、すべてのフォーラムアクセス権を失います。

en: Are you sure you want to reset all settings and style colors to default?
ja_JP: すべての設定とスタイルカラーをデフォルトにリセットしてもよろしいですか?

en: Are you sure you wanted to do that?
ja_JP: 本当に実行していいですか ?

en: Are you sure, you want to BAN this user?
ja_JP: 本当にこのユーザーを活動禁止にしてもよいですか ?

en: Are you sure, you want to UNBAN this user?
ja_JP: 本当にこのユーザーの活動禁止を解除してもよいですか ?

en: Ascending order
ja_JP: 昇順

en: Ask a question
ja_JP: 質問する

en: Attach file:
ja_JP: 添付ファイル:

en: Attachment
ja_JP: 添付ファイル

en: Attachment click - message for non-permitted users
ja_JP: 添付ファイルのクリック - 許可されていないユーザーへのメッセージ

en: Attachment removed
ja_JP: 添付ファイルが削除されました

en: Attachments
ja_JP: 添付ファイル

en: Attachments Size
ja_JP: 添付ファイルのサイズ

en: Attribute all content to:
ja_JP: すべてのコンテンツを以下のユーザーのものにする:

en: Author Email
ja_JP: 投稿者メールアドレス

en: Author Name
ja_JP: 投稿者名

en: Auto Drafting Interval
ja_JP: 自動下書きが保存される間隔

en: Autofilter by current forum
ja_JP: 現在のフォーラムで自動フィルター

en: Available
ja_JP: 利用可能

en: Avatar
ja_JP: アバター

en: Avatar image is too big maximum allowed size is %s
ja_JP: アバター画像が大きすぎます。最大許容サイズは %s です

en: Avatar image is too big maximum allowed size is 2MB
ja_JP: アバター画像が大きすぎます。最大許容サイズは 2MB です

en: Avatars Size
ja_JP: アバターサイズ

en: Awaiting moderation
ja_JP: 承認待ち

en: Badge Icon
ja_JP: バッジアイコン

en: Ban
ja_JP: 禁止

en: Ban User
ja_JP: ユーザーを禁止

en: Ban user when spam is suspected
ja_JP: スパムの疑いがある場合はユーザーを禁止する

en: Banned
ja_JP: ブロック中

en: Blog Comments
ja_JP: ブログコメント

en: Blog Posts
ja_JP: ブログ投稿

en: Board Statistic
ja_JP: 掲示板の統計

en: BuddyPress Activity Integration
ja_JP: BuddyPress メンバーアクティビティ

en: BuddyPress Notification Integration
ja_JP: BuddyPress 通知連携

en: BuddyPress Profile Forum Tab Integration
ja_JP: BuddyPress プロフィールフォーラムタブ連携

en: BuddyPress Profile for the whole website including forum.
ja_JP: フォーラムを含むサイト全体用の BuddyPress プロフィール。

en: Bulk Actions
ja_JP: 一括操作

en: Button
ja_JP: ボタン

en: Button &amp; Count
ja_JP: ボタンと数

en: By disabling this option you can exclude forum administrators from topic viewers list.
ja_JP: このオプションを無効にすると、フォーラム管理者をトピック閲覧者リストから除外できます。

en: Can add tags
ja_JP: タグを追加できます

en: Can answer own question
ja_JP: 自分の返信を削除可能

en: Can approve/unapprove content
ja_JP: コンテンツを承認/承認解除可能

en: Can attach file
ja_JP: ファイルを添付できます

en: Can be also used as Secondary Usergroup
ja_JP: サブユーザーグループとしても使用可能

en: Can close topic
ja_JP: トピックをクローズできます

en: Can create poll
ja_JP: 投票を作成可能

en: Can create topic
ja_JP: トピックを作成できます

en: Can delete own reply
ja_JP: 自分の返信を削除できます

en: Can delete own topic
ja_JP: 自分のトピックを削除できます

en: Can delete replies
ja_JP: 返信を削除できます

en: Can delete topic
ja_JP: トピックを削除できます

en: Can edit own replay
ja_JP: 自分の返信を編集できます

en: Can edit own reply
ja_JP: 自分の返信を編集できます

en: Can edit own topic
ja_JP: 自分のトピックを編集できます

en: Can edit replies
ja_JP: 返信を編集できます

en: Can edit topic
ja_JP: トピックを編集できます

en: Can like
ja_JP: 「いいね」可能

en: Can move topic
ja_JP: トピックを移動できます

en: Can post reply
ja_JP: 返信を投稿できます

en: Can reply to own topic
ja_JP: 自分のトピックに返信できます

en: Can report
ja_JP: 報告できます

en: Can set own topic answered
ja_JP: 自分のトピックに回答できます

en: Can set own topic private
ja_JP: 自分のトピックを非公開に設定可能

en: Can set own topic solved
ja_JP: 自分のトピックを解決済としてマーク

en: Can set topic answered
ja_JP: トピックに回答できます

en: Can set topic private
ja_JP: トピックを非公開に設定可能

en: Can set topic solved
ja_JP: トピックを解決済としてマーク

en: Can set topic sticky
ja_JP: トピックを固定できます

en: Can subscribe
ja_JP: 購読可能

en: Can view attached files
ja_JP: 添付ファイルを表示可能

en: Can view forum
ja_JP: フォーラムを表示できます

en: Can view poll result
ja_JP: 投票結果を表示可能

en: Can view private topic
ja_JP: 非公開トピックを表示可能

en: Can view replies
ja_JP: 返信を表示できます

en: Can view topic
ja_JP: トピックを表示できます

en: Can vote
ja_JP: 投票できます

en: Can vote poll
ja_JP: アンケートに投票可能

en: Can't add forum
ja_JP: フォーラムを追加できません

en: Can't add new language
ja_JP: 新しい言語を追加できません

en: Can't delete this Usergroup
ja_JP: このユーザーグループを削除できません

en: Can't send confirmation email
ja_JP: 確認メールを送信できません

en: Can't send report email
ja_JP: 報告メールを送信できません

en: Can't subscribe to this item
ja_JP: この項目を購読できません

en: Can't write a post: This topic is closed
ja_JP: 投稿を書くことはできません: このトピックはクローズされています

en: Can`t upload file
ja_JP: ファイルをアップロードできません

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Cannot update forum hierarchy
ja_JP: フォーラムの階層を更新できません

en: Cannot update post data
ja_JP: 投稿データを更新できません

en: Categories and Forums
ja_JP: カテゴリーとフォーラム

en: Category Layout
ja_JP: カテゴリーのレイアウト

en: Change
ja_JP: 変更

en: Change Color Style
ja_JP: カラースタイルを変更

en: Change password
ja_JP: パスワードの変更

en: Change usergroup to…
ja_JP: ユーザーグループを以下に変更…

en: Checkbox: I Accept Forum Rules
ja_JP: チェックボックス: フォーラム規則に同意します

en: Checkbox: I Accept Website Terms and Privacy Policy
ja_JP: チェックボックス: サイト利用規約とプライバシーポリシーに同意します

en: Checkbox: I Agree to Forum Privacy Policy
ja_JP: チェックボックス: フォーラムのプライバシーポリシーに同意します

en: Checkbox: I Agree to Receive an Email Confirmation
ja_JP: チェックボックス: 確認メールを受け取ることに同意します

en: Checkbox: I Agree to create a forum account on Facebook Login
ja_JP: チェックボックス: Facebook ログインでフォーラムアカウントを作成することに同意します

en: Choose Target Forum
ja_JP: ターゲットフォーラムを選択

en: Cleanup options reset successfully
ja_JP: クリーンアップオプションのリセットに成功しました

en: Clear
ja_JP: クリア

en: Clear all
ja_JP: すべてクリア

en: Click to delete Blue marked files
ja_JP: 青い印がついたファイルを削除するにはクリック

en: Click to delete Dark Red marked files
ja_JP: 濃い赤の印がついたファイルを削除するにはクリック

en: Click to delete Orange marked files
ja_JP: オレンジの印がついたファイルを削除するにはクリック

en: Click to delete Red marked files
ja_JP: 赤の印がついたファイルを削除するにはクリック

en: Click to open forum privacy policy below
ja_JP: 以下をクリックしてフォーラムのプライバシーポリシーを開く

en: Click to open forum rules below
ja_JP: 以下をクリックしてフォーラムのルールを開く

en: Closed
ja_JP: クローズ

en: Closed Topics
ja_JP: 閉じられたトピック

en: Collapsed
ja_JP: 閉じる

en: Color
ja_JP: 色

en: Colored
ja_JP: 色付き

en: Colors Documentation
ja_JP: 色ドキュメンテーション

en: Comma separated email addresses of forum administrators to get forum notifications. For example post report messages.
ja_JP: フォーラム通知を受け取るには、フォーラム管理者のメールアドレスをカンマ区切りで指定してください。たとえば、レポートメッセージを投稿など。

en: Comment content maximum length
ja_JP: コメント内容の最大文字数

en: Comment content minimum length
ja_JP: コメント内容の最小文字数

en: Comments
ja_JP: コメント

en: Complete!
ja_JP: 完了しました。

en: Confirm my subscription
ja_JP: 購読を確認

en: Conflict with Autoptimize plugin!
ja_JP: Autoptimize プラグインと競合しています。

en: Contact Information
ja_JP: 連絡先情報

en: Contact Us
ja_JP: お問い合わせ

en: Contact the forum administrator
ja_JP: フォーラム管理者に連絡する

en: Continue Synchronization
ja_JP: 動機を続行

en: Copied
ja_JP: コピーしました

en: Could not be unsubscribe from this item
ja_JP: この項目の購読を解除できませんでした

en: Could not write file %s
ja_JP: ファイル %s に書き込めませんでした

en: Create Account
ja_JP: アカウントを作成

en: Create New Topic
ja_JP: 新規トピックを作成

en: Created
ja_JP: 作成日

en: Created By
ja_JP: 作成者:

en: Created Date
ja_JP: 作成日

en: Created by %s
ja_JP: 作成者: %s

en: Current Layout of this Category
ja_JP: このカテゴリーの現在のレイアウト

en: Current Layout of this Forum (inherited from parent category)
ja_JP: このフォーラムの現在のレイアウト (親カテゴリーから継承)

en: Current active theme
ja_JP: 現在有効なテーマ

en: Currently viewing this topic %s %s %s.
ja_JP: 今トピックを表示中の %s %s %s

en: Custom
ja_JP: カスタム

en: Custom Authorization URLs
ja_JP: カスタム認証の URL

en: Custom CSS Code
ja_JP: カスタム CSS コード

en: Custom Rating
ja_JP: カスタム評価

en: Custom Redirection URLs after following actions
ja_JP: 次の操作後のカスタムリダイレクト URL

en: Custom Title
ja_JP: カスタムタイトル

en: Custom URL
ja_JP: カスタム URL

en: Custom URL, e.g.: http://example.com/my-page/
ja_JP: カスタム URL。例: http://example.com/my-page/

en: Customer
ja_JP: お客様

en: DESC
ja_JP: 降順

en: DO NOT DELETE WPFORO PAGE!!!
ja_JP: WPFORO ページは絶対に削除しないでください !!!

en: Dark
ja_JP: ダークカラー

en: Dashboard
ja_JP: ダッシュボード

en: Dashboard - Can ban member
ja_JP: ダッシュボード - メンバーを禁止することができます

en: Dashboard - Can delete member
ja_JP: ダッシュボード - メンバーを削除できます

en: Dashboard - Can edit member
ja_JP: ダッシュボード - メンバーを編集できます

en: Dashboard - Manage Forums
ja_JP: ダッシュボード - フォーラムの管理

en: Dashboard - Manage Members
ja_JP: ダッシュボード - メンバーの管理

en: Dashboard - Manage Phrases
ja_JP: ダッシュボード - フレーズを管理

en: Dashboard - Manage Settings
ja_JP: ダッシュボード - 設定を管理

en: Dashboard - Manage Themes
ja_JP: ダッシュボード - テーマの管理

en: Dashboard - Manage Tools
ja_JP: ダッシュボード - ツールを管理

en: Dashboard - Manage Usergroups
ja_JP: ダッシュボード - ユーザーグループの管理

en: Dashboard - Moderate Topics & Posts
ja_JP: ダッシュボード - トピックと投稿をモデレーションする

en: Dashboard Menu Position
ja_JP: ダッシュボードでのメニュー位置

en: Data merging error
ja_JP: データ統合エラー

en: Database Tables
ja_JP: データベーステーブル

en: Date
ja_JP: 日付

en: Debug
ja_JP: デバッグ

en: Debug Information
ja_JP: デバッグ情報

en: Default
ja_JP: デフォルト

en: Default Access
ja_JP: デフォルトアクセス

en: Default Attachments Size
ja_JP: デフォルトの添付ファイルサイズ

en: Default Forum Access
ja_JP: デフォルトのフォーラムアクセス

en: Default Rating
ja_JP: デフォルト評価

en: Default avatar
ja_JP: デフォルトアバター

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Delete All
ja_JP: すべて削除

en: Delete All Caches
ja_JP: すべてのキャッシュを削除する

en: Delete Chosen Usergroup And Join Users To Other Usergroup
ja_JP: 選択したユーザーグループを削除し、他のユーザーグループにユーザーを参加

en: Delete Chosen Usergroup And Users
ja_JP: 選択したユーザーグループとユーザーを削除

en: Delete Forum Cache
ja_JP: フォーラムキャッシュの削除

en: Delete Inactive Users
ja_JP: アクティブでないユーザーを削除する

en: Delete Phrase Cache
ja_JP: フレーズキャッシュを削除

en: Delete User
ja_JP: ユーザーを削除

en: Delete User Cache
ja_JP: ユーザーキャッシュを削除

en: Delete account with created content
ja_JP: 作成したコンテンツのアカウントを削除する

en: Delete all wpForo content.
ja_JP: すべての wpForo コンテンツを削除します。

en: Delete this file
ja_JP: このファイルを削除

en: Delete this item
ja_JP: この項目を削除

en: Delete this usergroup
ja_JP: このユーザーグループを削除

en: Deleted
ja_JP: 削除済み

en: Deleted Successfully!
ja_JP: 正常に削除しました。

en: Descending order
ja_JP: 降順

en: Details | Buy
ja_JP: 詳細 | 購入

en: Directory
ja_JP: ディレクトリー

en: Disable
ja_JP: 無効化

en: Discussion Board
ja_JP: ディスカッション掲示板

en: Dismiss
ja_JP: 非表示

en: Dismiss and never show again
ja_JP: 非表示に、今後は表示しない

en: Dismiss this notice.
ja_JP: この通知を非表示にする。

en: Display Avatars
ja_JP: アバターを表示

en: Display Forum Current Viewers
ja_JP: フォーラムの現在の閲覧者を表示

en: Display Name
ja_JP: 表示名

en: Display Name or Nicename
ja_JP: 表示名またはニックネーム

en: Display Only Unread Posts
ja_JP: 未読の投稿のみ表示

en: Display Post Editing Information
ja_JP: 投稿の編集情報を表示

en: Display Topic Current Viewers
ja_JP: トピックの現在の閲覧者を表示

en: Display Topic Editing Information
ja_JP: トピックの編集情報を表示

en: Display Topic Recent Viewers
ja_JP: トピックの最近の閲覧者を表示

en: Display User Data
ja_JP: ユーザーデータを表示

en: Display for Usergroups
ja_JP: ユーザーグループ用の表示

en: Display on Members List
ja_JP: メンバー一覧に表示

en: Display on forum pages
ja_JP: フォーラムページに表示

en: Display with Avatars
ja_JP: アバターで表示

en: Display with avatars
ja_JP: アバターを表示

en: Displays information about topic current viewers (users and guests)
ja_JP: トピックの現在の閲覧者 (ユーザーとゲスト) に関する情報を表示

en: Displays information about topic recent viewers (users visited within last one hour)
ja_JP: トピックの最近の閲覧者 (過去1時間以内に訪問したユーザー) に関する情報を表示

en: Do you really want to reset options?
ja_JP: 本当に設定をリセットしますか ?

en: Documentation
ja_JP: ドキュメンテーション

en: Doesn't exists
ja_JP: 存在しません

en: Done!
ja_JP: 完了しました。

en: Download
ja_JP: ダウンロード

en: Download wpForo Phrases
ja_JP: wpForo Phrases をダウンロード

en: ERROR: Can't connect to Google reCAPTCHA API
ja_JP: エラー：reCAPTCHAAPIに接続できませんでした

en: ERROR: invalid_username. Sorry, that username is not allowed. Please insert another.
ja_JP: エラー: invalid_username。そのユーザー名は許可されていません。別の名前を入力してください。

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Edit Post
ja_JP: 投稿の編集

en: Edit Profile
ja_JP: プロフィールを編集

en: Edit Topic
ja_JP: トピックを編集

en: Edit User
ja_JP: ユーザーを編集

en: Edit this usergroup
ja_JP: このユーザーグループを編集

en: Edited:
ja_JP: 編集:

en: Email
ja_JP: メール

en: Email address exists. Please insert another.
ja_JP: 既にメールアドレスが存在します。 別のものを入力してください。

en: Email confirm error
ja_JP: メール確認エラー

en: Email has been confirmed
ja_JP: メールが確認されました

en: Email has been sent
ja_JP: メールが送信されました

en: Emails
ja_JP: メール

en: Enable
ja_JP: 有効化

en: Enable Avatars
ja_JP: アバターを有効

en: Enable Custom Avatars
ja_JP: カスタムアバターを有効

en: Enable Debug Mode
ja_JP: デバッグモードを有効化

en: Enable Email Notification
ja_JP: メール通知を有効化

en: Enable File Scanner
ja_JP: ファイルスキャナーを有効化

en: Enable HTML Cache
ja_JP: HTML キャッシュを有効化

en: Enable Member Cache
ja_JP: メンバーキャッシュを有効

en: Enable Member Rating
ja_JP: メンバー評価を有効

en: Enable Member Rating Titles
ja_JP: メンバー評価のタイトルを有効

en: Enable Memory Cache
ja_JP: メモリキャッシュを有効化

en: Enable Object Cache
ja_JP: オブジェクトキャッシュを有効化

en: Enable Options Cache
ja_JP: オプションキャッシュを有効化

en: Enable Output Buffer
ja_JP: 出力バッファを有効

en: Enable RSS Feed
ja_JP: RSS を有効化

en: Enable Reputation Badges for selected usergroups
ja_JP: 選択したユーザーグループの評判バッジを有効化

en: Enable Reputation Titles for selected usergroups
ja_JP: 選択したユーザーグループの評判タイトルを有効化

en: Enable Share Buttons
ja_JP: 共有ボタンを有効化

en: Enable Subscription Confirmation
ja_JP: 購読の確認を有効にする

en: Enable Topic Tags
ja_JP: トピックタグを有効化

en: Enable User Notification
ja_JP: ユーザー通知を有効化

en: Enable User Registration
ja_JP: ユーザー登録を有効化

en: Enable User Registration email confirmation
ja_JP: ユーザー登録の確認メールを有効化する

en: Enable WordPress Date/Time Format
ja_JP: WordPress の時間 / 日付フォーマットを有効

en: Enable this option if you want the topic subscription checkbox to be checked by default.
ja_JP: トピックの購読チェックボックスをデフォルトでオンにする場合は、このオプションを有効にしてください。

en: Enable this option to be able manage forum attachments in Dashboard > Media > Library admin page.
ja_JP: このオプションを有効にすると、管理者ページからダッシュボード > メディア > ライブラリで、フォーラムの添付ファイルを管理できるようになります。

en: Enable wpForo Font-Awesome Lib
ja_JP: wpForo の Font-Awesome Lib を有効化

en: Enable wpForo SEO for Meta Tags
ja_JP: メタタグ用に wpForo SEO を有効化

en: Enable wpForo SEO for Meta Titles
ja_JP: メタタイトル用に wpForo SEO を有効化

en: Enable wpForo Spam Control
ja_JP: WpForo スパムコントロールを有効化

en: Enter description here . . .
ja_JP: ここに説明を入力 . . .

en: Enter forum title here
ja_JP: ここにフォーラムのタイトルを入力してください

en: Enter title here
ja_JP: ここにタイトルを入力

en: Error Log File
ja_JP: エラーログファイル

en: Error Logs
ja_JP: エラーログ

en: Error: Forum is not found
ja_JP: エラー: フォーラムが見つかりません

en: Error: No topic selected
ja_JP: エラー: トピックが選択されていません

en: Error: Topic is not found
ja_JP: エラー: トピックが見つかりません

en: Error: please insert some text to report.
ja_JP: エラー: 報告するテキストを入力してください。

en: Errors & Issues
ja_JP: エラーと問題

en: Exclude file extensions
ja_JP: ファイル拡張子を除外

en: Exclude page URLs
ja_JP: 除外するページの URL

en: Expanded
ja_JP: 拡張

en: Extend your forum with wpForo addons
ja_JP: wpForo アドオンでフォーラムを拡張

en: Extended Layout - Intro posts
ja_JP: 拡張レイアウト - 投稿の見出し

en: Extended Layout - Intro topics
ja_JP: 拡張レイアウト - トピックの見出し

en: Extended Layout - Number of Recent posts
ja_JP: 拡張レイアウト - 最近の投稿数

en: Extended Layout - Number of Recent topics
ja_JP: 拡張レイアウト - 最近のトピック数

en: Extended Layout - Number of intro posts
ja_JP: 拡張レイアウト - 投稿の見出し数

en: Extended Layout - Number of intro topics
ja_JP: 拡張レイアウト - トピックの見出し数

en: Extended Layout - Recent post length
ja_JP: 拡張レイアウト - 最近の投稿の長さ

en: Extended Layout - Recent posts
ja_JP: 拡張レイアウト - 最近の投稿

en: Extended Layout - Recent topic length
ja_JP: 拡張レイアウト - 最近のトピックの長さ

en: Extended Layout - Recent topics
ja_JP: 拡張レイアウト - 最近のトピック

en: FROM Email Address
ja_JP: 差出人のメールアドレス

en: FROM Name
ja_JP: 差出人の名前

en: Facebook API Configuration
ja_JP: Facebook API 設定

en: Facebook Login
ja_JP: Facebook ログイン

en: Facebook Login Information
ja_JP: Facebook ログイン情報

en: Facebook SDK for JavaScript
ja_JP: JavaScript 用の Facebook SDK

en: Failed to write file to disk
ja_JP: ディスクにファイルを書き込めませんでした

en: Features
ja_JP: 機能

en: Features reset successfully
ja_JP: 機能のリセットに成功しました

en: Features successfully updated
ja_JP: 機能は正常に更新されました

en: Features successfully updated, but previous value not changed
ja_JP: 機能は正常に更新されましたが、以前の値は変更されていません

en: Figure
ja_JP: 図

en: File type is not allowed
ja_JP: このファイルタイプは許可されていません

en: File upload stopped by extension
ja_JP: 拡張子が原因でファイルのアップロードを停止しました

en: Filter
ja_JP: 絞り込み

en: Filter by Usergroups
ja_JP: ユーザーグループで絞り込む

en: Filter by forums
ja_JP: フォーラムで絞り込む

en: Find Posts by User
ja_JP: ユーザーで投稿を検索

en: Find Topics Started by User
ja_JP: ユーザーで開始したトピックを検索

en: Find Topics by Tags
ja_JP: タグでトピックを検索

en: Find a member
ja_JP: メンバーを探す

en: First post and replies
ja_JP: 最初の投稿と返信

en: Font Sizes
ja_JP: フォントサイズ

en: Font-awesome Icon
ja_JP: Font-awesome アイコン

en: Forgot Your Password?
ja_JP: パスワードをお忘れですか ?

en: Form name not found
ja_JP: フォーム名が見つかりません

en: Form template not found
ja_JP: フォームテンプレートが見つかりません

en: Forum
ja_JP: フォーラム

en: Forum (topic list)
ja_JP: フォーラム (トピック一覧)

en: Forum - Login
ja_JP: フォーラム - ログイン

en: Forum - Page Not Found
ja_JP: フォーラム - ページが見つかりません

en: Forum - Registration
ja_JP: フォーラム - ユーザー登録

en: Forum - Secondary Usergroups
ja_JP: フォーラム - サブユーザーグループ

en: Forum - User Timezone
ja_JP: フォーラム - ユーザーのタイムゾーン

en: Forum - Usergroup
ja_JP: フォーラム - ユーザーグループ

en: Forum Accesses
ja_JP: フォーラムアクセス権

en: Forum Admin Email Addresses
ja_JP: フォーラム管理者のメールアドレス

en: Forum Admins email addresses
ja_JP: フォーラム管理者のメールアドレス

en: Forum Base URL
ja_JP: フォーラムのベース URL

en: Forum Base URL successfully updated
ja_JP: フォーラムのベース URL が正常に更新されました

en: Forum Color
ja_JP: フォーラムの色

en: Forum Color Styles
ja_JP: フォーラムのカラースタイル

en: Forum Cookies
ja_JP: フォーラム Cookie

en: Forum Dashboard
ja_JP: フォーラムのダッシュボード

en: Forum Description
ja_JP: フォーラムの説明

en: Forum Home
ja_JP: フォーラムホーム

en: Forum ID is not detected
ja_JP: フォーラムの ID が検出されませんでした

en: Forum Icon
ja_JP: フォーラムアイコン

en: Forum Icons
ja_JP: フォーラムアイコン

en: Forum Language
ja_JP: フォーラムの言語

en: Forum Maintenance
ja_JP: フォーラムのメンテナンス

en: Forum Members
ja_JP: フォーラムメンバー

en: Forum Members List
ja_JP: フォーラムメンバー一覧

en: Forum Menu
ja_JP: フォーラムメニュー

en: Forum Meta
ja_JP: フォーラムメタ

en: Forum Options
ja_JP: フォーラムオプション

en: Forum Page ID
ja_JP: フォーラムのページ ID

en: Forum Permissions
ja_JP: フォーラムの権限

en: Forum Post Report
ja_JP: フォーラム投稿レポート

en: Forum Posts
ja_JP: フォーラム投稿

en: Forum Profile
ja_JP: フォーラムプロファイル

en: Forum Profile Fields - wpForo
ja_JP: フォーラムのプロフィールフィールド - wpForo

en: Forum RSS Feed
ja_JP: フォーラムの RSS フィード

en: Forum Rules
ja_JP: フォーラムルール

en: Forum Rules Text
ja_JP: フォーラムルールのテキスト

en: Forum Settings
ja_JP: フォーラムの設定

en: Forum Slug
ja_JP: フォーラムのスラッグ

en: Forum Statistics
ja_JP: フォーラムの統計

en: Forum Subscriptions
ja_JP: フォーラム購読

en: Forum Themes
ja_JP: フォーラムのテーマ

en: Forum Title
ja_JP: フォーラムのタイトル

en: Forum Tools
ja_JP: フォーラムツール

en: Forum Topics Started
ja_JP: 開始したフォーラムのトピック

en: Forum Widgets
ja_JP: フォーラムウィジェット

en: Forum and Topic subscription with double opt-in/confirmation system.
ja_JP: ダブルオプトイン / 確認システムによるフォーラムとトピックの定期購読ができます。

en: Forum contains no unread posts
ja_JP: フォーラムには未読の投稿はありません

en: Forum contains unread posts
ja_JP: フォーラムには未読の投稿があります

en: Forum database is not updated properly. Please click the button below for further instruction.
ja_JP: フォーラムデータベースが正常に更新されませんでした。詳細は下のボタンをクリックしてください。

en: Forum deleting error
ja_JP: フォーラムの削除エラー

en: Forum hierarchy successfully updated
ja_JP: フォーラムの階層が正常に更新されました

en: Forum is empty
ja_JP: フォーラムは空です

en: Forum is successfully merged
ja_JP: フォーラムは正常にマージされました

en: Forum merging error
ja_JP: フォーラムのマージエラー

en: Forum options reset successfully
ja_JP: フォーラム設定のリセットに成功しました

en: Forum options successfully updated
ja_JP: フォーラムのオプションは正常に更新されました

en: Forum options successfully updated, but previous value not changed
ja_JP: フォーラムオプションは正常に更新されましたが、以前の値は変更されていません

en: Forum post
ja_JP: フォーラム投稿

en: Forum post like
ja_JP: フォーラム投稿の「いいね」

en: Forum successfully updated
ja_JP: フォーラムは正常に更新されました

en: Forum title / link
ja_JP: フォーラムのタイトル / リンク

en: Forum topic
ja_JP: フォーラムトピック

en: Forum update error
ja_JP: フォーラムの更新エラー

en: Forums
ja_JP: フォーラム

en: Forums RSS Feed
ja_JP: フォーラム RSS フィード

en: Forums can be displayed with different layouts (Extended, Simplified, Q&A, Threaded), just edit the top (blue panels) category and set the layout you want. Child forums' layout depends on the top category (blue panels) layout. They cannot have a different layout.
ja_JP: フォーラムは異なるレイアウト (拡張、シンプル、Q＆A) で表示することができ、トップ (青色のパネル) カテゴリーを編集して必要なレイアウトを設定するだけです。子フォーラムのレイアウトは、トップカテゴリー (青色パネル) のレイアウトに依存します。これらは異なるレイアウトを持つことはできません。

en: Fresh Installation
ja_JP: 新規インストール

en: From Email Address
ja_JP: 差出先メールアドレス

en: From Name
ja_JP: フォーム名

en: Front - Can access to add topic page
ja_JP: フロント -  トピックページの追加にアクセスできます

en: Front - Can access to attachments
ja_JP: フロント -  添付ファイルにアクセスできます

en: Front - Can have signature
ja_JP: フロント -  署名を持つことができます

en: Front - Can pass moderation
ja_JP: フロント -  モデレーションを通過できます

en: Front - Can upload avatar
ja_JP: フロント - アバターをアップロードできます

en: Front - Can view avatars
ja_JP: フロント -  メンバーのアバターを表示できます

en: Front - Can view member about me
ja_JP: フロント - メンバーの自己紹介を表示できます

en: Front - Can view member activity
ja_JP: フロント - メンバーのアクティビティを表示できます

en: Front - Can view member custom title
ja_JP: フロント -  メンバーのカスタムタイトルを表示できます

en: Front - Can view member email
ja_JP: フロント -  メンバーのメールを表示できます

en: Front - Can view member location
ja_JP: フロント - メンバーの出生国を表示できます

en: Front - Can view member occupation
ja_JP: フロント - メンバーの職業を表示できます

en: Front - Can view member reg. date
ja_JP: フロント -  メンバーの登録日を表示できます

en: Front - Can view member reputation
ja_JP: フロント -  メンバーの評価を表示できます

en: Front - Can view member signature
ja_JP: フロント - メンバーの署名を表示できます

en: Front - Can view member social networks
ja_JP: フロント -  メンバーの SNS を表示できます

en: Front - Can view member subscriptions
ja_JP: フロント -  メンバーの購読を表示できます

en: Front - Can view member title
ja_JP: フロント -  メンバーのタイトルを表示できます

en: Front - Can view member username
ja_JP: フロント -  メンバーのユーザー名を表示できます

en: Front - Can view member website
ja_JP: フロント -  メンバーのウェブサイトを表示できます

en: Front - Can view members
ja_JP: フロント - メンバーを表示できます

en: Front - Can view profiles
ja_JP: フロント - プロファイルを表示できます

en: Front - Can view statistic
ja_JP: フロント -  統計情報を表示できます

en: Front - Can write PM
ja_JP: フロント - PMに書き込むことができます

en: Front-end Phrases
ja_JP: フロントエンドのフレーズ

en: Full
ja_JP: 全幅

en: Full Badge
ja_JP: フルバッジ

en: Full access
ja_JP: フルアクセス

en: Function wpforo_thread_reply() not found.
ja_JP: 関数 wpforo_thread_reply() が見つかりません。

en: GDPR Key Changes
ja_JP: GDPR の主な変更点

en: General
ja_JP: 一般

en: General Information
ja_JP: 一般的な情報

en: General options reset successfully
ja_JP: 一般設定のリセットに成功しました

en: General options successfully updated
ja_JP: 基本設定のオプションは正常に更新されました

en: Go to first unread post
ja_JP: 未読の最初の投稿に移動

en: Google reCAPTCHA data are not submitted
ja_JP: Google reCAPTCHA データは送信されません

en: Google reCAPTCHA verification failed
ja_JP: reCAPTCHA 認証に失敗しました

en: Grey
ja_JP: グレー

en: Group
ja_JP: グループ

en: Guest
ja_JP: ゲスト

en: Guest Post Editor
ja_JP: ゲスト投稿エディター

en: Guest Topic Editor
ja_JP: ゲストトピックエディター

en: Guests
ja_JP: ゲスト

en: Help wpForo to grow, show plugin info
ja_JP: wpForo の成長を手助けするために、プラグイン情報を表示する

en: Hide Replies
ja_JP: 返信を隠す

en: Hide avatar
ja_JP: アバターを非表示

en: Hide buttons
ja_JP: ボタンを非表示

en: Hide notification bell
ja_JP: 通知ベルを非表示

en: Hide this widget for guests
ja_JP: このウィジェットをゲストに非表示

en: Hide user data
ja_JP: ユーザーデータを非表示

en: Hide user name
ja_JP: ユーザー名を非表示

en: Hot
ja_JP: 人気

en: I agree
ja_JP: 同意する

en: I agree to receive an email confirmation with a link to set a password.
ja_JP: パスワード設定用の確認メールを受け取ることに同意します。

en: I agree to receive email
ja_JP: メールを受け取ることに同意します

en: I agree to these rules
ja_JP: これらのルールに同意します

en: I allow to create an account and send confirmation email.
ja_JP: アカウントの作成と確認メールの送信を許可します。

en: I allow to create an account based on my Facebook public profile information and send confirmation email.
ja_JP: Facebook の公開プロフィール情報に基づいてアカウントを作成し、確認メールを送信することを許可します。

en: I couldn't understand how to make it work
ja_JP: どのように使えばいいかわからない

en: I didn't like plugin design
ja_JP: プラグインのデザインが好きではなかった

en: I found a better plugin
ja_JP: もっと良いプラグインを見つけた

en: I have read and agree to abide by the %s.
ja_JP: %sを読み、順守することに同意します。

en: I have read and agree to the
ja_JP: 利用規約を読み、同意しました

en: I have read and agree to the %s.
ja_JP: %sを読み、同意しました。

en: I'll reactivate it later
ja_JP: 後で有効化します

en: IMPORTANT!
ja_JP: 重要 !

en: IMPORTANT! Uninstall is not a simple deactivation action. This action will permanently remove all forum data (forums, topics, replies, attachments...) from database. Please backup database before this action, you may need this forum data in future. If you are sure that you want to delete all forum data please confirm. If not, just cancel it, then you can deactivate this plugin, that will not remove forum data.
ja_JP: 重要! アンインストールは単純に無効化操作だけではありません。この操作により、フォーラムのすべてのデータ (フォーラム、トピック、返信、添付ファイルなど) がデータベースから完全に削除されます。この操作の前にデータベースをバックアップしてください。今後このフォーラムのデータが必要になるかもしれません。すべてのフォーラムデータを削除したい場合は、確認をしてください。そうでない場合は、キャンセルをしてください。このプラグインを無効にするだけでは、フォーラムのデータは削除されません。

en: IMPORTANT: wpForo can't work with default permalink, please change permalink structure
ja_JP: 重要: wpForo はデフォルトのパーマリンクでは動作しませんので、パーマリンクの構成を変更してください

en: Icon
ja_JP: アイコン

en: If a category (blue panels) does not have forums (grey panels) it will not be displayed on front-end. Each category should contain at least one forum.
ja_JP: カテゴリー (青いパネル) にフォーラム (灰色のパネル) がない場合は、フロントエンドには表示されません。各カテゴリーには、少なくとも1つのフォーラムが含まれている必要があります。

en: If you got some issue with wpForo, please enable this option before asking for support, this outputs hidden important information to help us debug your issue.
ja_JP: wpForo で問題がある場合、サポートを依頼する前にこのオプションを有効にし、重要な情報のみ隠して出力し、問題のデバッグに役立てます。

en: If you have enabled this option, after registering, user can not login without confirming the email.
ja_JP: このオプションを有効にした場合、登録後、ユーザーはメールを確認せずにログインすることはできません。

en: If you want to delete this forum and keep its sub-forums, topics and replies, please select a new target forum in dropdown below
ja_JP: このフォーラムを削除し、そのサブフォーラム、トピック、および回答を保持したい場合は、下のドロップダウンで新しいターゲットフォーラムを選択してください

en: Illegal character in username.
ja_JP: ユーザー名に不正な文字があります。

en: Important Tips
ja_JP: 重要なヒント

en: Inactive
ja_JP: 無効

en: Incorrect file format. Allowed formats: jpeg, jpg, png, gif.
ja_JP: ファイル形式が正しくありません。許可された形式:  jpeg, jpg, png, gif

en: Insert Forum Attachments to Media Library
ja_JP: メディアライブラリにフォーラムの添付ファイルを挿入

en: Insert Spoiler
ja_JP: スポイラーを挿入

en: Insert link
ja_JP: リンクを挿入

en: Insert member name or email
ja_JP: メンバー名またはメールを入力

en: Insert your Email address.
ja_JP: メールアドレスを入力してください。

en: Install
ja_JP: インストール

en: Installed
ja_JP: インストール済み

en: Invalid Email address
ja_JP: 無効なメールアドレス

en: Invalid User
ja_JP: 無効なユーザー

en: Invalid request!
ja_JP: 不正なリクエストです。

en: Invalid request.
ja_JP: 無効なリクエスト。

en: It's not what I was looking for
ja_JP: 探していたものではありませんでした

en: Items
ja_JP: アイテム

en: Join Us!
ja_JP: ご参加ください !

en: Join us today!
ja_JP: 今すぐご参加ください。

en: Joined
ja_JP: 結合

en: LAYOUTS
ja_JP: レイアウト

en: Language
ja_JP: 言語

en: Language XML file
ja_JP: 言語の XML ファイル

en: Last 24 hours
ja_JP: 過去24時間

en: Last 3 Months
ja_JP: 過去3ヵ月

en: Last 6 Months
ja_JP: 過去6ヵ月

en: Last Active
ja_JP: 最終アクティブ

en: Last Login
ja_JP: 前回のログイン

en: Last Month
ja_JP: 先月

en: Last Post
ja_JP: 最新の投稿

en: Last Post Info
ja_JP: 最終の投稿情報

en: Last Week
ja_JP: 先週

en: Last Year ago
ja_JP: 前年度

en: Last post by %s
ja_JP: 最終投稿 %s

en: Latest Post
ja_JP: 最新の投稿

en: Leave a comment
ja_JP: コメントを残す

en: Leave a reply
ja_JP: 返信する

en: Length must be between 3 characters and 15 characters.
ja_JP: 長さは3～15文字でなければなりません。

en: Length must be between 3 characters and 30 characters.
ja_JP: 長さは3文字から30文字の範囲内にする必要があります。

en: Level
ja_JP: レベル

en: Light
ja_JP: ライト

en: Liked
ja_JP: いいね！

en: Liked Forum Posts
ja_JP: お気に入りのフォーラム投稿

en: Liked Posts
ja_JP: 「いいね」した投稿

en: Limit Per Topic
ja_JP: トピックごとの制限

en: Link Text
ja_JP: リンク文字列

en: Link to the post
ja_JP: 投稿へのリンク

en: Load More Topics
ja_JP: さらにトピックを読み込む

en: Loading Topics
ja_JP: トピックを読み込み中

en: Location
ja_JP: 地域

en: Login
ja_JP: ログイン

en: Login URL
ja_JP: ログイン URL

en: Logout
ja_JP: ログアウト

en: Lost Password URL
ja_JP: パスワード忘れ URL

en: Lost your password?
ja_JP: パスワードをお忘れですか ?

en: Main Category
ja_JP: メインカテゴリー

en: Main Forum
ja_JP: メインフォーラム

en: Make sure you insert a class of font-awesome icon, it should start with fa- prefix like &quot;fas fa-comments&quot;.
ja_JP: Font Awesome アイコンのクラスを挿入しているか確認してください。&quot;fa-comments&quot; のように fa- 接頭辞で始まる必要があります

en: Mark all read
ja_JP: すべて既読にする

en: Maximum Number of Tags per Topic
ja_JP: トピックあたりの最大タグ数

en: Maximum allowed file size is
ja_JP: 許可された最大ファイルサイズ

en: Maximum upload file size
ja_JP: 最大アップロードファイルのサイズ

en: Member
ja_JP: メンバー

en: Member Activity
ja_JP: メンバーのアクティビティ

en: Member Information
ja_JP: メンバー情報

en: Member Profile
ja_JP: メンバープロファイル

en: Member Rating
ja_JP: メンバー評価

en: Member Rating Badge
ja_JP: メンバー評価バッジ

en: Member Reputation
ja_JP: メンバーの評価

en: Member Title
ja_JP: メンバーのタイトル

en: Member information
ja_JP: メンバー情報

en: Member options reset successfully
ja_JP: メンバー設定のリセットに成功しました

en: Member options successfully updated
ja_JP: メンバーのオプションは正常に更新されました

en: Member options successfully updated, but previous value not changed
ja_JP: メンバーのオプションは正常に更新されましたが、以前の値は変更されていません

en: Members
ja_JP: 会員

en: Members Online
ja_JP: オンラインメンバー

en: Members Search Type
ja_JP: メンバー検索タイプ

en: Members URL structure
ja_JP: メンバーの URL 構造

en: Members not found
ja_JP: メンバーが見つかりません

en: Merge
ja_JP: 統合

en: Merge Topics
ja_JP: トピックを統合

en: Message Body
ja_JP: メッセージ本文

en: Message Subject
ja_JP: メッセージ件名

en: Message has been sent
ja_JP: メッセージが送信されました

en: Messages
ja_JP: メッセージ

en: Meta Description
ja_JP: メタ情報

en: Min Number of Posts
ja_JP: 最小投稿数

en: Misc
ja_JP: その他

en: Missing a temporary folder
ja_JP: 一時フォルダがありません

en: Missing keys:
ja_JP: キーがありません:

en: Mixed
ja_JP: 混交

en: Moderation
ja_JP: モデレーション

en: Moderator
ja_JP: モデレーター

en: Moderator access
ja_JP: モデレーターアクセス

en: Modified Date
ja_JP: 変更日

en: More
ja_JP: 続き

en: More info
ja_JP: 詳細情報

en: More information about
ja_JP: さらに詳しい情報について

en: Most Commented
ja_JP: 最もコメントの多い投稿

en: Most Voted
ja_JP: 最多投票

en: Move
ja_JP: 移動

en: Move Reply
ja_JP: 返信を移動

en: Move Topic
ja_JP: トピックを移動

en: Must be minimum 6 characters.
ja_JP: 最小6文字でなければなりません。

en: My Profile
ja_JP: プロフィール

en: NO
ja_JP: いいえ

en: NOTE: If you're going to add widgets in this sidebar, please use 'Full Width' template for wpForo index page to avoid sidebar duplication.
ja_JP: 注: このサイドバーにウィジェットを追加する場合は、サイドバーの重複を避けるために wpForo のインデックスページに 'Full Width' (全幅) テンプレートを使用してください。

en: New
ja_JP: 新着

en: New Addons for Your Forum!
ja_JP: フォーラムの新しいアドオン！

en: New Forum
ja_JP: 新しいフォーラム

en: New Like
ja_JP: 新規「いいね」

en: New Notification
ja_JP: 新規通知

en: New Passwords do not match
ja_JP: 新しいパスワードが一致しません

en: New Phrase
ja_JP: 新規フレーズ

en: New Registered User
ja_JP: 新規登録ユーザー

en: New Reply
ja_JP: 新規返信

en: New Topic
ja_JP: 新規トピック

en: New Topic Forum
ja_JP: 新規投稿通知メールの件名

en: New Topic Title
ja_JP: 新規投稿タイトル

en: New User Group
ja_JP: 新しいユーザーグループ

en: New Usergroup
ja_JP: 新しいユーザーグループ

en: New language successfully added and changed wpforo language to new language
ja_JP: 新しい言語の追加に成功し、wpforo 言語が新しい言語に変更されました

en: New registered users get access to forum settings!
ja_JP: 新規登録ユーザーはフォーラム設定にアクセスできます。

en: New reply author display name
ja_JP: 新規返信投稿者の表示名

en: New reply excerpt
ja_JP: 新規返信抜粋

en: New reply notification email message
ja_JP: 新しい返信通知メールのメッセージ

en: New reply notification email subject
ja_JP: 新しい返信通知メールの件名

en: New reply title
ja_JP: 新規返信タイトル

en: New topic author display name
ja_JP: 新規トピック作成者の表示名

en: New topic excerpt
ja_JP: 新規トピック抜粋

en: New topic notification email message
ja_JP: 新しいトピック通知メールのメッセージ

en: New topic notification email subject
ja_JP: 新しいトピック通知メールの件名

en: New topic title
ja_JP: 新規トピックタイトル

en: Newest
ja_JP: 最新

en: Next Topic
ja_JP: 次のトピック

en: Nickname
ja_JP: ニックネーム

en: Nickname validation failed
ja_JP: ニックネーム検証に失敗しました

en: No
ja_JP: いいえ

en: No Posts found for update
ja_JP: 更新する投稿が見つかりません

en: No Problems Found in Database
ja_JP: データベースに問題は見つかりませんでした

en: No access
ja_JP: アクセスなし

en: No activity found for this member.
ja_JP: このメンバーのアクティビティは見つかりませんでした。

en: No data submitted
ja_JP: データが送信されていません

en: No errors found
ja_JP: エラーは見つかりませんでした

en: No file was uploaded
ja_JP: ファイルがアップロードされていません

en: No forum found in this category
ja_JP: このカテゴリにフォーラムが見つかりません

en: No forum selected
ja_JP: フォーラムが選択されていません

en: No forums were found here.
ja_JP: ここにフォーラムは見つかりませんでした。

en: No issues found
ja_JP: 問題は見つかりませんでした

en: No items found
ja_JP: 項目が見つかりません

en: No layout found
ja_JP: レイアウトが見つかりません

en: No layout found.
ja_JP: レイアウトは見つかりませんでした。

en: No new posts found
ja_JP: 新規投稿は見つかりませんでした

en: No online members at the moment
ja_JP: 現時点でのオンラインメンバーはいません

en: No parent
ja_JP: 親なし

en: No posts found
ja_JP: 投稿は見つかりませんでした

en: No posts were found here
ja_JP: ここに投稿は見つかりませんでした

en: No subscriptions found for this member.
ja_JP: このメンバーの購読は見つかりませんでした。

en: No tags found
ja_JP: タグが見つかりません

en: No theme found
ja_JP: テーマが見つかりません

en: No threads found
ja_JP: スレッドが見つかりません

en: No topics were found here
ja_JP: ここにトピックは見つかりませんでした

en: No unread posts were found
ja_JP: 未読の投稿は見つかりませんでした

en: No user found.
ja_JP: ユーザーが見つかりません。

en: Noindex forum page URLs
ja_JP: Noindex フォーラムページの URL

en: Not Replied
ja_JP: 返信されていません

en: Not Replied Topics
ja_JP: 返信されていないトピック

en: Not Synched
ja_JP: 未同期

en: Not available
ja_JP: 利用できません

en: Not enabled
ja_JP: 有効化されていません

en: Note:
ja_JP: 注:

en: Notifications
ja_JP: 通知

en: Notify Admins via email on new Post
ja_JP: 新しい投稿でメールを経由して管理者へ通知

en: Notify Admins via email on new Topic
ja_JP: 新しいトピックでメールを経由して管理者へ通知

en: Number of Columns
ja_JP: カラム数

en: Number of Items
ja_JP: 項目の数

en: Number of Members per Page
ja_JP: ページあたりのメンバー数

en: Number of Posts
ja_JP: 投稿数

en: Number of Posts per Page
ja_JP: ページあたりの投稿数

en: Number of Tags per Page
ja_JP: ページごとに表示するタグ数

en: Number of Topics per Page
ja_JP: ページあたりのトピック数

en: Number of maximum search results
ja_JP: 検索結果の最大表示件数

en: Occupation
ja_JP: 職業

en: Offline
ja_JP: オフライン

en: Old password is wrong
ja_JP: 古いパスワードが間違っています

en: Oldest
ja_JP: 最も古い

en: Online
ja_JP: オンライン

en: Online status timeout
ja_JP: オンライン状態のタイムアウト

en: Oops! The page you requested was not found!
ja_JP: 申し訳ありません。要求したページは見つかりませんでした。

en: Open link in a new tab
ja_JP: リンクを新しいタブで開く

en: Order by
ja_JP: 並び順

en: Original
ja_JP: 元のサイズ

en: Other
ja_JP: その他

en: Our newest member
ja_JP: 最新のメンバー

en: POST
ja_JP: 投稿

en: Package
ja_JP: パッケージ

en: Page
ja_JP: 固定ページ

en: Parent Forum
ja_JP: 親フォーラム

en: Password
ja_JP: パスワード

en: Password length must be between 6 characters and 20 characters.
ja_JP: パスワードの長さは、最低6文字から最高20文字の間で入力する必要があります。

en: Password mismatch.
ja_JP: パスワードが一致しません。

en: Password successfully changed
ja_JP: パスワードを変更しました

en: Permission denied
ja_JP: アクセス拒否

en: Permission denied for add forum
ja_JP: フォーラムを追加する権限が拒否されました

en: Permission denied for delete forum
ja_JP: フォーラムを削除する権限が拒否されました

en: Permission denied for edit forum
ja_JP: フォーラムを編集する権限が拒否されました

en: Permission denied for this action
ja_JP: この操作の権限が拒否されました

en: Permissions
ja_JP: 権限

en: Phrase add error
ja_JP: フレーズの追加エラー

en: Phrase adding error
ja_JP: フレーズの追加中にエラーが発生しました

en: Phrase successfully added
ja_JP: フレーズは正常に追加されました

en: Phrase successfully updates
ja_JP: フレーズは正常に更新されました

en: Phrase update error
ja_JP: フレーズの更新エラー

en: Phrases
ja_JP: フレーズ

en: Please %s or %s
ja_JP:  %s または %s してください

en: Please Moderate:
ja_JP: モデレートしてください:

en: Please choose one reasons before sending a feedback!
ja_JP: フィードバックを送信する前に何か理由を選択してください。

en: Please contact the forum administratoristrator to delete it.
ja_JP: フォーラム管理者に連絡して削除してください。

en: Please contact the forum administratoristrator to edit it.
ja_JP: フォーラムの管理者に連絡して編集してください。

en: Please drag and drop forum panels to set parent-child hierarchy.
ja_JP: 親子の階層を設定するには、フォーラムパネルをドラッグアンドドロップしてください。

en: Please enable mod_rewrite on your server, this is required for wpForo forum
ja_JP: サーバーで mod_rewrite を有効化してください。これは wpForo フォーラムに必須です。

en: Please enable this option to help wpForo get more popularity as your thank to the hard work we do for you totally free. This option adds a very small icon in forum footer, which will allow your site visitors recognize the name of forum solution you use.
ja_JP: このオプションを有効にして、この wpForo が完全に無料で今後も提供され続け、それに対し努力して頂いていることに感謝の意を表せます。このオプションはフォーラムのフッターに非常に小さなアイコンを追加し、サイトの訪問者が、使用しているフォーラムソリューションの名前を認識・確認できるようになります。

en: Please follow to this instruction
ja_JP: この指示に従ってください

en: Please insert required fields
ja_JP: 必須項目に入力してください

en: Please insert required fields!
ja_JP: 必須欄を入力してください。

en: Please provide more information
ja_JP: より詳しい情報を提供してください

en: Plugin Usage Feedback
ja_JP: プラグイン使用に関するフィードバック

en: Popular
ja_JP: 人気

en: Possible Spam Attachments
ja_JP: スパムの可能性のある添付ファイル

en: Post Content
ja_JP: 投稿コンテンツ

en: Post Draft
ja_JP: 投稿下書き

en: Post Moderation
ja_JP: 投稿モデレーション

en: Post Preview
ja_JP: 投稿プレビュー

en: Post Preview and Draft Saving
ja_JP: 投稿プレビューと下書き保存

en: Post Reporting Emails
ja_JP: 投稿報告のメール

en: Post Sharing Toggle
ja_JP: 投稿共有の切り替え

en: Post Title
ja_JP: 投稿タイトル

en: Post author display name
ja_JP: 投稿者の表示名

en: Post content maximum length
ja_JP: 投稿内容の最大文字数

en: Post content minimum length
ja_JP: 投稿内容の最小文字数

en: Post delete error
ja_JP: 投稿の削除エラー

en: Post is empty
ja_JP: 投稿が空です

en: Post link
ja_JP: 投稿リンク

en: Post options reset successfully
ja_JP: 投稿設定のリセットに成功しました

en: Post options successfully updated
ja_JP: 投稿のオプションは正常に更新されました

en: Post options successfully updated, but previous value not changed
ja_JP: 投稿のオプションは正常に更新されましたが、以前の値は変更されていません

en: Posted
ja_JP: 投稿済

en: Posted by
ja_JP: 投稿者:

en: Posts
ja_JP: 投稿

en: Posts Count
ja_JP: 投稿数

en: Posts must be manually approved
ja_JP: 投稿の手動承認を必須にする

en: Preview
ja_JP: プレビュー

en: Previous Topic
ja_JP: 前のトピックへ

en: Privacy &amp; Rules
ja_JP: プライバシーと規則

en: Privacy Policy
ja_JP: プライバシーポリシー

en: Privacy Policy Page URL
ja_JP: プライバシーポリシー URL

en: Private
ja_JP: 非公開

en: Private Topic
ja_JP: 非公開トピック

en: Private Topics
ja_JP: プライベートトピック

en: Problem description
ja_JP: 問題の説明

en: Problems Found in Database
ja_JP: データベースで見つかった問題

en: Profile
ja_JP: プロフィール

en: Profile Account
ja_JP: プロフィールアカウント

en: Profile Activity
ja_JP: プロフィールアクティビティ

en: Profile Home
ja_JP: プロフィールホーム

en: Profile Page
ja_JP: プロフィールページ

en: Profile Subscriptions
ja_JP: プロフィール購読

en: Profile updated successfully
ja_JP: プロフィールを更新しました

en: Protect your forum from spam user registration!
ja_JP: スパムユーザーの登録からフォーラムを保護しましょう。

en: Publish
ja_JP: 公開

en: Published
ja_JP: 公開済み

en: Q&A Layout - Comment Form Type
ja_JP: Q & A レイアウト - コメントフォームタイプ

en: Q&A Layout - Display Answer Editor
ja_JP: Q & A レイアウト - 解答エディターを表示

en: Q&A Layout - First Post Reply Button
ja_JP: Q & A レイアウト - 最初の投稿返信ボタン

en: Q&A Layout - Number of Answers per Page
ja_JP: Q & A レイアウト - 1ページあたりの解答数

en: Q&A Layout - Number of Comments per item in page load
ja_JP: Q & A レイアウト - ページ読み込みの項目あたりのコメント数

en: Q&A Layout - Number of Recent topics
ja_JP: Q & A レイアウト - 最近のトピック数

en: Q&A Layout - Number of intro topics
ja_JP: Q&A レイアウト - トピックの見出し数

en: Q&A Layout - Recent topic length
ja_JP: Q & A レイアウト - 最近のトピックの長さ

en: Q&A Layout - Recent topics
ja_JP: Q & A レイアウト - 最近のトピック

en: Q&A layout - Intro topics
ja_JP: Q&A レイアウト - トピックの見出し

en: Question Comments
ja_JP: 質問コメント

en: Question Tags
ja_JP: タグ

en: Questions
ja_JP: 問題

en: Quote
ja_JP: 引用

en: Quote this text
ja_JP: このテキストを引用

en: REPLY:
ja_JP: 返信:

en: Rating
ja_JP: 評価

en: Rating Badge
ja_JP: 評価バッジ

en: Rating Color
ja_JP: 評価の色

en: Rating Icon
ja_JP: 評価アイコン

en: Rating Level
ja_JP: 評価レベル

en: Rating Title
ja_JP: 評価タイトル

en: Read more
ja_JP: 続きを読む

en: Read more about Facebook public_profile properties.
ja_JP: Facebook の public_profile プロパティについてさらに詳しくはこちら。

en: Read only access
ja_JP: 読み取り専用アクセス

en: Read the documentation
ja_JP: ドキュメンテーションを読む

en: Rebuild Phrases
ja_JP: フレーズを再構築

en: Rebuild Threads
ja_JP: スレッドを再構築

en: Rebuilt Successfully!
ja_JP: 再構築に成功しました。

en: Received Likes
ja_JP: 獲得したいいね！

en: Recent Posts
ja_JP: 最近の投稿

en: Recent Questions
ja_JP: 最近の質問

en: Recent Topics
ja_JP: 最近のトピック

en: Recently Added
ja_JP: 最近追加

en: Recheck DB
ja_JP: DBを再確認

en: Redirect after login
ja_JP: ログイン後にリダイレクトする

en: Redirect after registration
ja_JP: 登録後にリダイレクトする

en: Register
ja_JP: 登録

en: Register URL
ja_JP: ユーザー登録 URL

en: Registered
ja_JP: 登録済み

en: Registered date
ja_JP: 登録日

en: Registered user email
ja_JP: 登録ユーザーのメール

en: Registered user login
ja_JP: 登録ユーザーログイン

en: Registration Error
ja_JP: ユーザー登録のエラー

en: Related Topics
ja_JP: 関連トピック

en: Relevancy
ja_JP: 関連性

en: Remember Me
ja_JP: ログイン状態を保存する

en: Repeat new password
ja_JP: 新しいパスワードを再入力

en: Replace Author Avatar with Forum Profile Avatar
ja_JP: アバターをフォーラムのプロファイルに置き換える

en: Replace Author Link to Forum Profile
ja_JP: 投稿者をフォーラムプロファイルにリンク

en: Replace Comment Author Link to Forum Profile
ja_JP: コメント投稿者をフォーラムのプロファイルにリンク

en: Replied
ja_JP: 返信

en: Replies
ja_JP: 返信

en: Replies Created
ja_JP: 返信を作成しました

en: Replies not found
ja_JP: 返信が見つかりません

en: Reply
ja_JP: 返信

en: Reply by
ja_JP: 返信者

en: Reply request error
ja_JP: 返信のリクエストエラー

en: Reply to
ja_JP: 返信先

en: Reply with quote
ja_JP: 引用返信

en: Report
ja_JP: 報告

en: Report message body
ja_JP: 報告メッセージの本文

en: Report message subject
ja_JP: 報告メッセージの件名

en: Report to Administration
ja_JP: 管理者に報告

en: Reported post URL
ja_JP: 報告された投稿の URL

en: Reporter user display name
ja_JP: 報告ユーザー表示名

en: Reporter user message
ja_JP: 報告ユーザーメッセージ

en: Required field
ja_JP: 必須項目

en: Reset Fields
ja_JP: フィールドをリセット

en: Reset Options
ja_JP: 設定をリセット

en: Reset Password
ja_JP: パスワードをリセット

en: Reset Password Emails
ja_JP: パスワードをリセットするメール

en: Reset Result
ja_JP: 結果をリセット

en: Reset Search
ja_JP: 検索をリセット

en: Reset Settings
ja_JP: 設定をリセット

en: Resolved
ja_JP: 解決済

en: Restore
ja_JP: 復元

en: Result Info
ja_JP: 結果情報

en: Revision
ja_JP: 投稿リビジョン

en: Revisions
ja_JP: リビジョン

en: Role Name
ja_JP: 権限名

en: Role-Usergroup Synchronization is Turned ON!
ja_JP: 権限グループとユーザーグループの同期が有効化されています !

en: SEO Tools
ja_JP: SEO ツール

en: Save
ja_JP: 保存

en: Save Changes
ja_JP: 変更を保存

en: Save Draft
ja_JP: 下書き保存

en: Save forums order and hierarchy
ja_JP: フォーラムの並び順と階層を保存

en: Saved
ja_JP: 保存しました

en: Saving Draft
ja_JP: 下書きの保存

en: Screen Layout
ja_JP: 表示レイアウト

en: Screen Options
ja_JP: 表示オプション

en: Search
ja_JP: 検索

en: Search Entire Posts
ja_JP: 全体の投稿を検索

en: Search Forums...
ja_JP: フォーラムの検索

en: Search Phrase
ja_JP: 検索フレーズ

en: Search Titles Only
ja_JP: タイトルのみ検索

en: Search Type
ja_JP: 検索タイプ

en: Search in Forums
ja_JP: フォーラムで検索

en: Search in date period
ja_JP: 期間範囲で検索

en: Search result for
ja_JP: 検索結果:

en: Search...
ja_JP: 検索…

en: Secret Key
ja_JP: シークレットキー

en: Select All
ja_JP: すべて選択

en: Select Color
ja_JP: 色を選択

en: Select Forum
ja_JP: フォーラムを選択

en: Select Page
ja_JP: 固定ページを選択

en: Select Posts to Split
ja_JP: 分割する投稿を選択

en: Send Notification emails to all email addresses (comma separated ) of forum administrators when a new Reply is created.
ja_JP: 新しい返信が作成されると、フォーラム管理者すべてのメールアドレス (カンマ区切り) に通知メールを送信します。

en: Send Notification emails to all email addresses (comma separated ) of forum administrators when a new Topic is created.
ja_JP: 新しいトピックが作成されると、フォーラム管理者すべてのメールアドレス (カンマ区切り) に通知メールを送信します。

en: Send Report
ja_JP: レポートを送信

en: Separate tags using a comma
ja_JP: タグはコンマで区切ってください

en: Server
ja_JP: サーバー

en: Server "post_max_size" is
ja_JP: サーバーの "post_max_size" は

en: Server "upload_max_filesize" is
ja_JP: サーバーの "upload_max_filesize" は

en: Server Information
ja_JP: サーバー情報

en: Set Forum on Home Page
ja_JP: フォーラムをホームページに設定

en: Set Topic Sticky
ja_JP: 固定トピックの設定

en: Set as Default
ja_JP: デフォルトを設定する

en: Set this option value 0 if you want to disable limiting
ja_JP: 制限を無効にする場合は、このオプションの値を0に設定

en: Set this option value 0 if you want to show all comments
ja_JP: すべてのコメントを表示する場合は、このオプションの値を0に設定

en: Set this option value 0 if you want to show all posts under topic intro area.
ja_JP: トピックのイントロエリアにあるすべての投稿を表示する場合は、このオプションの値を0に設定してください。

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Settings reset successfully
ja_JP: 設定のリセットに成功しました

en: Settings successfully updated
ja_JP: 設定の更新に成功しました

en: Share
ja_JP: シェア

en: Share Button Locations
ja_JP: 共有ボタンの場所

en: Share Buttons
ja_JP: シェアボタン

en: Share this post
ja_JP: この記事をシェア

en: Share to Facebook
ja_JP: Facebook にシェア

en: Share to Google+
ja_JP: Google+ にシェア

en: Share to LinkedIn
ja_JP: LinkedIn にシェア

en: Share to VK
ja_JP: VK にシェア

en: Share to WhatsApp
ja_JP: WhatsApp にシェア

en: Share:
ja_JP: 共有:

en: Shop Account
ja_JP: ショップアカウント

en: Short
ja_JP: ショート

en: Short Badge
ja_JP: ショートバッジ

en: Show Admin Bar for Members
ja_JP: メンバーの管理バーを表示

en: Show Breadcrumb
ja_JP: パンくずリストを表示

en: Show Forum Page Title
ja_JP: フォーラムのページタイトルを表示

en: Show Forum Statistic
ja_JP: フォーラムの統計を表示

en: Show Member Mention Nicknames
ja_JP: メンバーのニックネームを表示

en: Show Replies
ja_JP: 返信を表示

en: Show Top Search
ja_JP: トップ検索を表示

en: Show Top/Menu Bar
ja_JP: トップ / メニューバーを表示

en: Show all forums
ja_JP: すべてのフォーラムを表示

en: Show on screen
ja_JP: 画面に表示

en: Sign In
ja_JP: サインイン

en: Signature
ja_JP: 署名

en: Site Key
ja_JP: サイトキー

en: Site Profile
ja_JP: サイトのプロフィール

en: Sitewide
ja_JP: サイト全体

en: Slug
ja_JP: スラッグ

en: Social Networks
ja_JP: SNS

en: Solve database problems
ja_JP: データベースの問題を解決

en: Solved
ja_JP: 解決済

en: Solved Topics
ja_JP: 解決済のトピック

en: Something wrong with profile data.
ja_JP: プロファイルデータに問題があります。

en: Sorry, something is wrong with your data.
ja_JP: 申し訳ありません、あなたのデータにどこか問題があります。

en: Sorry, this file cannot be deleted
ja_JP: このファイルは削除できません

en: Sort Search Results by
ja_JP: 検索結果を並べ替え

en: Spam Control
ja_JP: スパム制御

en: Specify avatar by URL
ja_JP: URL でアバターを指定

en: Specify avatar by URL:
ja_JP: URLでアバターを指定：

en: Split
ja_JP: 分割

en: Split Topic
ja_JP: トピックを分割

en: Spoiler
ja_JP: スポイラー

en: Square
ja_JP: 正方形

en: Standard access
ja_JP: 標準アクセス

en: Start typing tags here (maximum %d tags are allowed)...
ja_JP: ここからタグの入力してください (最大%d個のタグが使えます)…

en: Status
ja_JP: ステータス

en: Status changing error
ja_JP: ステータス変更エラー

en: Sticky Topics
ja_JP: 先頭固定トピック

en: Stop Sending Emails to Admins on New User Registration
ja_JP: 新規ユーザー登録時の管理者へのメール送信を停止

en: Styles
ja_JP: スタイル

en: Subforums
ja_JP: サブフォーラム

en: Submit
ja_JP: 送信

en: Subscribe confirmation email message
ja_JP: 購読確認メールのメッセージ

en: Subscribe confirmation email subject
ja_JP: 購読確認メールの件名

en: Subscribe for new replies
ja_JP: 新しい返信を購読

en: Subscribe for new topics
ja_JP: 新しいトピックを購読

en: Subscribe options successfully updated
ja_JP: ユーザー登録のオプションは正常に更新されました

en: Subscribe options successfully updated, but previous value not changed
ja_JP: ユーザー登録のオプションが正常に更新されましたが、以前の値は変更されていません

en: Subscribe to all new topics
ja_JP: すべての新しいトピックを購読する

en: Subscribe to all new topics and posts
ja_JP: すべての新しいトピックと投稿を購読する

en: Subscribe to this topic
ja_JP: このトピックを購読

en: Subscriber display name
ja_JP: 購読者の表示名

en: Subscription Emails
ja_JP: 購読メール

en: Subscription Manager
ja_JP: 購読管理画面

en: Subscriptions
ja_JP: 定期購入

en: Success!
ja_JP: 成功しました !

en: Success! Thank you. Please check your email and click confirmation link below to complete this step.
ja_JP: 成功しました。ありがとうございます。この手順を完了するには、メールを確認して以下の確認リンクをクリックしてください。

en: Successfully updated
ja_JP: 正常に更新されました

en: Successfully voted
ja_JP: 正常に投票しました

en: Support Forum
ja_JP: サポートフォーラム

en: Synced with user role
ja_JP: ユーザー権限グループと同期

en: Synched
ja_JP: 同期済み

en: Synched Successfully!
ja_JP: 同期に成功しました。

en: Synchronize
ja_JP: 同期

en: TOPIC
ja_JP: トピック

en: Table name
ja_JP: テーブル名

en: Table:
ja_JP: テーブル:

en: Tables
ja_JP: テーブル

en: Tag
ja_JP: タグ

en: Tags
ja_JP: タグ

en: Tags are disabled
ja_JP: タグが無効化されています

en: Target Topic URL
ja_JP: 対象トピック URL

en: Terms
ja_JP: 条件

en: Terms Page URL
ja_JP: 利用規約ページ URL

en: Text Editor
ja_JP: テキストエディター

en: Thank you for using wpForo! wpForo is a professional bulletin board for WorPress, and the only forum software which comes with Multi-layout template system.
                                        The "Extended", "Simplified" and "Question &amp Answer" layouts fit almost all type of discussions needs. You can use wpForo for small and extremely large communities. 
                                        <br />If you found some issue or bug please open a support topic in plugin page or in our support forum at gVectors.com. If you liked wpForo please leave some good review for this plugin. We really need your good reviews. 
                                        If you didn't like wpForo please leave a list of issues and requirements you'd like us to fix and add in near future. We're here to help you and improve wpForo as much as possible.
ja_JP: wpForo をご利用いただきありがとうございます！wpForo は WordPress 用のプロフェッショナルな掲示板で、マルチレイアウトのテンプレートシステムが付属している唯一のフォーラムソフトウェアです。
     "拡張"、"シンプル"、"質問 &amp 回答" のレイアウトは、ほぼすべてのタイプのディスカッションニーズに適合します。小規模なコミュニティから非常に大規模なコミュニティまで幅広く wpForo を使うことができます。
     <br />問題やバグが見つかった場合は、プラグインページまたは gVectors.com のサポートフォーラムでサポートトピックを開いてください。wpForo を気に入って頂けたら、このプラグインの高評価レビューを残してください。私たちは、あなたの良い評価が本当に必要です。
     wpForo が好みに合わない場合は、近いうちに修正して追加してほしい問題やリクエストの一覧を残してください。 私たちはあなたを助け、wpForo を可能な限り改善するためにここにいます。

en: Thank you for using wpForo! wpForo is a professional bulletin board for WorPress, and the only forum software which comes with Multi-layout template system. The "Extended
ja_JP: wpForo をご利用いただきありがとうございます！ wpForo は WordPress 用のプロフェッショナルな掲示板で、マルチレイアウトのテンプレートシステムが付属している唯一のフォーラムソフトウェアです。"拡張

en: Thank you for using wpForo. wpForo is a premium forum plugin which will always be available for free. There will never be paid and pro versions of this forum board. However this is a very large and hard project so we also develop paid addons (extensions), which will financially help us to keep improving and adding new features to the free wpForo plugin. Forum addons will also be actively developed. The first addons "Advanced Media Uploader
ja_JP: wpForo をご利用いただきありがとうございます。wpForo は常に無料で利用できるプレミアムフォーラムプラグインです。このフォーラム掲示板の有料版とプロ版は決してありません。しかしながら、これは非常に巨大で難しいプロジェクトな故に、無料の wpForo プラグインに改善や新機能の追加を財政的に助ける有料アドオン (拡張機能) も開発しています。フォーラムアドオンも積極的に開発されます。最初のアドオン "Advanced Media Uploader

en: Thank you for using wpForo. wpForo is a premium forum plugin which will always be available for free. There will never be paid and pro versions of this forum board. However this is a very large and hard project so we also develop paid addons (extensions), which will financially help us to keep improving and adding new features to the free wpForo plugin. Forum addons will also be actively developed. The first addons "Advanced Media Uploader", "Polls", "Private Messages" and "Ad Manager" will be available very soon. Once you got some addon and activated that, you will find settings in vertical subTabs here.
ja_JP: wpForo をご利用いただきありがとうございます。wpForo は常に無料で利用できるプレミアムフォーラムプラグインです。このフォーラム掲示板の有料版とプロ版は決してありません。しかしながら、これは非常に巨大で難しいプロジェクトな故に、無料の wpForo プラグインに改善や新機能の追加を財政的に助ける有料アドオン (拡張機能) も開発しています。フォーラムアドオンも積極的に開発されます。最初のアドオン "Advanced Media Uploader"、"Polls"、"Private Messages"、"Ad Manager" は、早期に利用可能になります。どれかアドオンを取得して有効化した場合は、ここに垂直のサブタブ形式で設定を見つけることができます。

en: Thank you for your feedback!
ja_JP: フィードバックをありがとうございました。

en: Thank you!
ja_JP: ありがとうございます !

en: The "slug" is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
ja_JP: "スラッグ" は、URLフレンドリなバージョンの名前です。通常はすべて小文字で、数字とハイフンのみの文字で構成されます。

en: The key is expired
ja_JP: キーの有効期限が切れています

en: The key is invalid
ja_JP: キーが無効です

en: The password has been changed
ja_JP: パスワードが変更されました

en: The password reset empty
ja_JP: パスワードリセットが空です

en: The password reset mismatch
ja_JP: パスワードリセットが一致しません

en: The plugin is great, but I need specific features
ja_JP: プラグインは良が、特定の機能が必要

en: The plugin is not working
ja_JP: プラグインが動作しない

en: The plugin works very slow
ja_JP: プラグインの動作が遅い

en: The position in the menu order wpForo should appear.
ja_JP: ダッシュボード内で wpForo のメニューの表示順を決める位置パラメーターです。

en: The time to delete this post is expired.
ja_JP: この投稿を削除できる期限が切れています。

en: The time to delete this topic is expired.
ja_JP: このトピックを削除できる期限が切れています。

en: The time to edit this post is expired.
ja_JP: この投稿を編集できる期限が切れています。

en: The time to edit this topic is expired
ja_JP: このトピックを編集できる期限が切れています。

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form
ja_JP: アップロードしたファイルは、HTML から指定された MAX_FILE_SIZE の値を超えています

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini
ja_JP: アップロードしたファイルは php.ini の upload_max_filesize で指定された値を超えています

en: The uploaded file size is too big
ja_JP: アップロードされたファイルサイズが大きすぎます

en: The uploaded file was only partially uploaded
ja_JP: アップロードしたファイルは、一部のみがアップロードされました

en: Theme activate error
ja_JP: テーマの有効化に失敗しました

en: Theme activate success
ja_JP: テーマの有効化に成功しました

en: Theme delete error
ja_JP: テーマの削除に失敗しました

en: Theme delete success
ja_JP: テーマの削除に成功しました

en: Theme file not readable
ja_JP: テーマファイルが読み込めません

en: Theme install error
ja_JP: テーマのインストールに失敗しました

en: Theme install success
ja_JP: テーマのインストールに成功しました

en: Theme options reset successfully
ja_JP: テーマオプションのリセットに成功しました

en: Theme options successfully updated
ja_JP: テーマのオプションは正常に更新されました

en: Theme reset error
ja_JP: テーマのリセットに失敗しました

en: Theme reset success
ja_JP: テーマのリセットに成功しました

en: Themes
ja_JP: テーマ

en: This access is usually used for
ja_JP: このアクセスは通常、次のグループで使用されます

en: This action will also delete all sub-forums, topics and replies.
ja_JP: この操作は、すべてのサブフォーラム、トピック、および回答も削除します。

en: This email address is already registered. Please insert another.
ja_JP: このメールアドレスは既に登録されています。別のものを入力してください。

en: This feature is useful if you're adding content before or after [wpforo] shortcode in page content. Also it useful if forum is loaded before website header, on top of the front-end.
ja_JP: この機能は、ページの内容にある [wpforo] ショートコードの前後にコンテンツを追加する場合に便利です。フォーラムがフロントエンドでウェブサイトヘッダーの前に読み込まれている場合にも便利です。

en: This is a forum description. This content will be displayed under forum title on the forum list.
ja_JP: これはフォーラムの説明です。この内容はフォーラムのタイトル下にあるフォーラム一覧に表示されます。

en: This is a simple category / section
ja_JP: これはシンプルなカテゴリー/セクションです

en: This is a simple parent forum
ja_JP: これはシンプルな親フォーラムです

en: This message comes from post reporting pop-up form.
ja_JP: このメッセージは、投稿報告ポップアップの差出人から来ます。

en: This message will be displayed when a non-permitted forum member clicks on attached file link in topic and posts.
ja_JP: このメッセージは、許可されていないフォーラムメンバーが、トピックや投稿の添付ファイルリンクをクリックすると表示されます。

en: This nickname is already registered. Please insert another.
ja_JP: このニックネームは登録済みです。別のニックネームを登録してください。

en: This option adds topic subscription checkbox next to new topic and post submit button.
ja_JP: このオプションは、新しいトピックと送信後の送信ボタンの横に、トピックの購読をするチェックボックスを追加します。

en: This option depends on "Enable Member Rating Titles" parent option, witch located in wpForo Settings > Features Tab
ja_JP: このオプションは、wpForo の設定 > 機能タブ内にある、"メンバー評価のタイトルを有効" の親オプションです。

en: This option depends on "Enable Member Rating" parent option, witch located in wpForo Settings > Features Tab
ja_JP: このオプションは、wpForo の設定 > 機能タブ内にある、"メンバー評価を有効" の親オプションです。

en: This option doesn't affect website admins.
ja_JP: このオプションはウェブサイトの管理者には影響しません。

en: This option has disabled because you have more than 50 users in this group.
ja_JP: このグループには50人以上のユーザーがいるため、このオプションは無効になっています。

en: This option is not synced with WordPress "Anyone can register" option in Dashboard > Settings > General admin page. If this option is enabled new users will always be able to register.
ja_JP: このオプションは、 WordPress の管理者ページから、ダッシュボード > 設定 > 一般の中の設定で "だれでもユーザー登録ができるようにする" オプションと同期はされません。このオプションを有効にすると、新規ユーザーは常に登録できます。

en: This option is only related to XML language files. You should upload a translation XML file to have a new language option in this drop-down. If you are using PO/MO translation files you should change WordPress Language in Dashboard > Settings admin page to load according translation for wpForo.
ja_JP: このオプションは、XML 言語ファイルにのみ関連しています。このドロップダウンでは、翻訳 XML ファイルをアップロードして新しい言語オプションを設定する必要があります。PO / MO 翻訳ファイルを使用している場合は、管理画面のダッシュボード > 設定で WordPress の言語を変更し、wpForo の翻訳に従って読み込む必要があります。

en: This option will disable WordPress on front-end. Only forum pages and excluded post/pages will be available. wpForo will look like as a stand-alone forum.
ja_JP: このオプションはフロントエンドで WordPress を無効にします。フォーラムページと除外された投稿 / ページのみが利用可能です。wpForo は単独のフォーラムのように見えます。

en: This option will disable WordPress on front-end. Only forum pages will be available. wpForo will look like as a stand-alone forum.
ja_JP: このオプションはフロントエンドで WordPress を無効にします。フォーラムページのみが利用可能になります。wpForo をスタンドアロンのフォーラムのように扱えます。

en: This post successfully deleted
ja_JP: この投稿は正常に削除されました

en: This post successfully edited
ja_JP: この投稿は正常に編集されました

en: This process may take a few seconds or dozens of minutes, it depends on database forum size and on server resources. Please be patient and don't close this page. If you got 500 Server Error please don't worry, the data updating process is still working in MySQL server.
ja_JP: この処理には、数秒または数十分かかる場合があります。これは、データベースのフォーラムサイズとサーバーリソースによって異なります。このページを閉じないでください。もし、500 Server Error が発生しても心配しないでください。データの更新処理は、しっかり MySQLサーバー側で動作しているので心配の必要はありません。

en: This process may take a few seconds or dozens of minutes, please be patient and don't close this page. If you got 500 Server Error please don't worry, the data updating process is still working in MySQL server.
ja_JP: この処理には数秒か数十分かかる場合がありますので、このページを閉じないでください。もし、500 Server Error が発生しても心配しないでください。データの更新処理は、しっかり MySQL サーバー側で動作しているので心配の必要はありません。

en: This topic doesn't exist or you don't have permissions to see that.
ja_JP: このトピックは存在しないか、それを表示する権限がありません。

en: This topic successfully deleted
ja_JP: このトピックは正常に削除されました

en: Threaded Layout - Display Add Topic Button on Forum List
ja_JP: スレッドレイアウト - フォーラムリストにトピック追加ボタンを表示

en: Threaded Layout - Display Thread Filtering Buttons
ja_JP: スレッドレイアウト - スレッド絞り込みボタンを表示

en: Threaded Layout - First Post Reply Button
ja_JP: スレッドレイアウト - 最初の投稿返信ボタン

en: Threaded Layout - Forums List
ja_JP: スレッドレイアウト - フォーラムリスト

en: Threaded Layout - Number of Parent Posts per Page
ja_JP: スレッドレイアウト - 1ページあたりの親投稿数

en: Threaded Layout - Number of Recent topics
ja_JP: スレッドレイアウト - 最近のトピック数

en: Threaded Layout - Recent topic length
ja_JP: スレッドレイアウト - 最近のトピックの長さ

en: Threaded Layout - Replies Nesting Levels Deep
ja_JP: スレッドレイアウト - 返信の入れ子レベルの深さ

en: Threaded Layout - Reply Form Type
ja_JP: スレッドレイアウト - 返信フォームの種類

en: Threads
ja_JP: スレッド

en: Timezone
ja_JP: タイムゾーン

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Title for Guests
ja_JP: ゲスト用タイトル

en: Title for Users
ja_JP: ユーザー用タイトル

en: Tools
ja_JP: ツール

en: Tools: Move, Split, Merge
ja_JP: ツール: 移動、分割、結合

en: Topic (post list)
ja_JP: トピック (投稿リスト)

en: Topic Author
ja_JP: トピック作成者

en: Topic Counts
ja_JP: トピック数

en: Topic Icons
ja_JP: トピックアイコン

en: Topic Move Error
ja_JP: トピックの移動エラー

en: Topic RSS Feed
ja_JP: トピックの RSS フィード

en: Topic Tag
ja_JP: トピックタグ

en: Topic Tag:
ja_JP: トピックのタグ:

en: Topic Tags
ja_JP: トピックタグ

en: Topic Title
ja_JP: トピックのタイトル

en: Topic add error
ja_JP: トピックの追加エラー

en: Topic and Post Moderation
ja_JP: トピックと投稿のモデレーション

en: Topic content maximum length
ja_JP: トピック内容の最大文字数

en: Topic content minimum length
ja_JP: トピック内容の最小文字数

en: Topic delete error
ja_JP: トピックの削除エラー

en: Topic edit error
ja_JP: トピックの編集エラー

en: Topic first post data not found.
ja_JP: トピックの最初の投稿のデータが見つかりません。

en: Topic first post not found.
ja_JP: トピックの最初の投稿が見つかりません。

en: Topic link
ja_JP: トピックリンク

en: Topic not found.
ja_JP: トピックが見つかりません。

en: Topic reply
ja_JP: トピックの返信

en: Topic splitting error
ja_JP: トピック分割エラー

en: Topic subscription option on post editor
ja_JP: 投稿エディタでトピックの購読オプション

en: Topic subscription option on post editor - checked/enabled
ja_JP: 投稿エディタでトピックの購読オプション - チェック / 有効

en: Topic successfully moved
ja_JP: 正常にトピックが移動されました

en: Topic successfully updated
ja_JP: 正常にトピックが更新されました

en: Topic title
ja_JP: トピックのタイトル

en: Topic title / link
ja_JP: トピックのタイトル / リンク

en: Topics
ja_JP: トピック

en: Topics &amp; Posts
ja_JP: トピック &amp; 投稿

en: Topics RSS Feed
ja_JP: トピックの RSS フィード

en: Topics Started
ja_JP: 開始したトピック

en: Topics delete error
ja_JP: トピックの削除エラー

en: Total Size
ja_JP: 合計サイズ

en: Translation
ja_JP: 翻訳

en: Turn Off User Syncing Note
ja_JP: ユーザー同期メモを無効化

en: Turn WordPress to wpForo
ja_JP: WordPress を wpForo にする

en: Tweet
ja_JP: ツイート

en: Tweet this post
ja_JP: この記事をツイート

en: Type
ja_JP: タイプ

en: URL Address Identifier
ja_JP: URL アドレス識別子

en: URL to - Contact Us - page
ja_JP: URL - 問い合わせ-ページ

en: Unapprove
ja_JP: 承認を解除

en: Unapproved
ja_JP: 非承認

en: Unapproved Posts
ja_JP: 非承認の投稿

en: Unban
ja_JP: 禁止解除

en: Unban User
ja_JP: ユーザーの禁止を解除

en: Uninstall
ja_JP: アンインストール

en: Unknown upload error
ja_JP: 不明なアップロードエラー

en: Unread Posts
ja_JP: 未読の投稿

en: Unsolved
ja_JP: 未解決

en: Unsolved Topics
ja_JP: 未解決のトピック

en: Unsubscribe
ja_JP: 購読解除

en: Update
ja_JP: 更新

en: Update CSS >>
ja_JP: CSSを更新 >>

en: Update Forums Statistic
ja_JP: フォーラムの統計を更新

en: Update Options
ja_JP: オプションの更新

en: Update Subscriptions
ja_JP: 購読を更新

en: Update Topics Statistic
ja_JP: トピック統計を更新

en: Update Users Statistic
ja_JP: ユーザーの統計を更新

en: Updated Successfully!
ja_JP: 正常に更新しました。

en: Upload an avatar
ja_JP: アバターをアップロード

en: Use as Category
ja_JP: カテゴリーとして使用

en: Use comments to ask for more information or suggest improvements. Avoid answering questions in comments.
ja_JP: コメントを使用して詳細な情報をリクエストしたり、改善を提案したりします。コメントの質問には回答しないでください。

en: Use greater than 5 - below Posts, 10 - below Media, 15 - below Links, 20 - below Pages, 25 - below comments, 60 - below first separator, 65 - below Plugins, 70 - below Users, 75 - below Tools, 80 - below Settings, 100 - below second separator
ja_JP: 5 以上で使用、JetPack のすぐ下は 3 が適切 - 投稿の下 10  - メディアの下 15 - リンクの下 20 - ページの下 25 - コメントの下 60 - 第一セパレータの下 65 - プラグインの下 70 - ユーザの下 75 - ツールの下 80 - 設定の下 100 - 第二セパレータの下は 100 位上

en: Use this option only if you have set other pages for authorization. 
                            wpForo doesn't change its own URLs, these options are only for other plugin compatibility. 
                            For example, if you use BuddyPress or Ultimate Member plugin you can set these values:
ja_JP: このオプションは、承認用に他のページを設定したい場合にのみ使用してください。
     wpForo は独自のURLを変更しませんが、これらのオプションは他のプラグインとの互換性のためだけに存在します。
     たとえば、BuddyPress または Ultimate Member プラグインを使用する場合は、次の値を設定できます :

en: User
ja_JP: ユーザー

en: User Cookies
ja_JP: ユーザーのクッキー

en: User Data
ja_JP: ユーザーデータ

en: User Group
ja_JP: ユーザーグループ

en: User Groups
ja_JP: ユーザーグループ

en: User Groups Secondary
ja_JP: サブユーザーグループ

en: User ID
ja_JP: ユーザー ID

en: User Mention message body
ja_JP: ユーザーのメンションメッセージ本文

en: User Mention message subject
ja_JP: ユーザーのメンションメッセージ件名

en: User Mentioning Email
ja_JP: ユーザーのメンションメッセージメール

en: User Meta Data
ja_JP: ユーザーのメタデータ

en: User Reputation
ja_JP: ユーザー評価

en: User Role
ja_JP: ユーザー権限グループ

en: User Roles
ja_JP: ユーザー権限グループ

en: User Title
ja_JP: ユーザータイトル

en: User ban action error
ja_JP: ユーザー禁止操作エラー

en: User data update failed
ja_JP: ユーザーデータの更新に失敗しました

en: User delete error
ja_JP: ユーザーの削除エラー

en: User group add error
ja_JP: ユーザーグループの追加エラー

en: User group edit error
ja_JP: ユーザーグループの編集エラー

en: User group successfully added
ja_JP: にユーザーグループを正常に追加しました

en: User group successfully edited
ja_JP: ユーザーグループを正常に編集しました

en: User profile fields not found
ja_JP: ユーザープロフィールのフィールドが見つかりません

en: User profile update failed
ja_JP: ユーザープロフィールの更新に失敗しました

en: User registration is disabled
ja_JP: 現在、ユーザー登録は無効です

en: User registration is disabled.
ja_JP: ユーザー登録が無効化されています。

en: User replied to wpForo post
ja_JP: ユーザーが wpForo の投稿に返信しました

en: User successfully banned from wpforo
ja_JP: ユーザーを wpForo で活動禁止することに成功しました

en: User successfully deleted from wpforo
ja_JP: ユーザーは wpForo から正常に削除されました

en: User successfully unbanned from wpforo
ja_JP: ユーザーの wpForo での活動禁止解除に成功しました

en: User unban action error
ja_JP: ユーザー禁止解除エラー

en: Usergroup
ja_JP: ユーザーグループ

en: Usergroup Color
ja_JP: ユーザーグループの色

en: Usergroup Name
ja_JP: ユーザーグループ名

en: Usergroup has been successfully deleted.
ja_JP: 正常にユーザーグループを削除しました。

en: Usergroup has been successfully deleted. All users of this usergroup have been moved to the usergroup you've chosen
ja_JP: 正常にユーザーグループを削除しました。また、このユーザーグループのすべてのユーザーは、選択したユーザーグループに移動しました

en: Usergroups
ja_JP: ユーザーグループ

en: Userid is wrong
ja_JP: ユーザー ID が間違っています

en: Username
ja_JP: ユーザー名

en: Username exists. Please insert another.
ja_JP: 既にユーザー名が存在します。 別のものを入力してください。

en: Username is missed.
ja_JP: ユーザー名が不足しています。

en: Username length must be between 3 characters and 15 characters.
ja_JP: ユーザー名の長さは3～15文字でなければなりません。

en: Username length must be between 3 characters and 30 characters.
ja_JP: ユーザー名の長さは3文字から30文字の範囲内にする必要があります。

en: Username: [user_login]
    
    To set your password, visit the following address:
    
    [set_password_url]
ja_JP: ユーザー名: [user_login]
    
    パスワードを設定するには、以下のアドレスへ移動してください:
    
    [set_password_url]

en: Users
ja_JP: ユーザー

en: Users will be join this usergroup
ja_JP: ユーザーはこのユーザーグループに参加

en: Version
ja_JP: バージョン

en: View
ja_JP: 表示

en: View Users
ja_JP: ユーザーを表示

en: View all Addons
ja_JP: すべてのアドオンを表示

en: View all tags (%d)
ja_JP: すべてのタグを表示 (%d)

en: View entire post
ja_JP: 投稿全体を表示

en: View entire topic
ja_JP: トピック全体を表示

en: View the latest post
ja_JP: 最新の投稿を表示

en: View users list in this usergroup
ja_JP: このユーザーグループのユーザ一覧を表示

en: Views
ja_JP: 表示

en: Views Count
ja_JP: 表示数

en: Visit Forum
ja_JP: フォーラムを表示

en: Visual Editor
ja_JP: ビジュアルエディター

en: Votes
ja_JP: 投票

en: Website
ja_JP: サイト

en: Website name
ja_JP: サイト名

en: Welcome Message
ja_JP: ウェルカムメッセージ

en: Welcome back %s!
ja_JP: おかえりなさい %s さん!

en: Welcome to our Community!
ja_JP: 私たちのコミュニティへようこそ。

en: Welcome to wpForo
ja_JP: WpForo へようこそ

en: Welcome!
ja_JP: ようこそ !

en: What kind of problems do you have?
ja_JP: どのような問題がおありですか ?

en: What should be done with wpForo content owned by these users?
ja_JP: これらのユーザーが所有する wpForo コンテンツをどのようにしますか ?

en: What should be done with wpForo content owned by this user?
ja_JP: このユーザーが所有する wpForo コンテンツをどのようにしますか ?

en: When you login first time using Facebook Login button, we collect your account %s information shared by Facebook, based on your privacy settings. We also get your email address to automatically create a forum account for you. Once your account is created, you'll be logged-in to this account and you'll receive a confirmation email.
ja_JP: 当サイトで Facebook を利用してアカウントを作成される場合、あなたの Facebook アカウントのプライバシー情報%sに基づいてあなたのアカウント情報を収集します。また、当サイトのフォーラムアカウントの作成のために自動的にメールアドレスも取得します。アカウントが作成されたのち、確認のメールが送信され、ログイン可能となります。

en: WordPress Login Form
ja_JP: WordPress ログインフォーム

en: WordPress Registration Form
ja_JP: WordPress 登録フォーム

en: WordPress Reset Password Form
ja_JP: WordPress パスワードリセットフォーム

en: WordPress plugin
ja_JP: WordPress プラグイン

en: Wordpress avatar system
ja_JP: WordPress のアバターシステム

en: Working
ja_JP: 動作中

en: Write here . . .
ja_JP: ここに入力…

en: Write message
ja_JP: メッセージを書く

en: Wrong post data
ja_JP: 間違った投稿データ

en: XML Based Language
ja_JP: XML ベースの言語

en: YES
ja_JP: はい

en: Yes
ja_JP: はい

en: You
ja_JP: あなた

en: You are already voted this post
ja_JP: すでにこの投稿に投票しています

en: You are currently running
ja_JP: 現在実行中のバージョン:

en: You are not allowed to edit this post
ja_JP: この投稿を編集する権限がありません

en: You are not permitted to subscribe here
ja_JP: ここで購読する権限がありません

en: You are not permitted to view this attachment
ja_JP: この添付ファイルの表示は許可されていません

en: You are posting too quickly. Slow down.
ja_JP: 投稿が早すぎます。ゆっくりどうぞ。

en: You can find all icons
ja_JP: 次の場所で、すべてのアイコンを見つけることができます

en: You can go to %s page or Search here
ja_JP: ページ %s に移動するか、ここで検索してください

en: You can manage WordPress date and time format in WordPress Settings > General admin page.
ja_JP: WordPress の管理者ページから一般 > 設定ページ内で WordPress の日付と時刻のフォーマットを管理できます。

en: You can not set this value more than "upload_max_filesize" and "post_max_size". If you want to increase server parameters please contact to your hosting service support.
ja_JP: この値を "upload_max_filesize" と "post_max_size" で指定された値以上に設定することはできません。サーバーのパラメータを増やしたい場合は、ホスティングサービスのサポートにお問い合わせください。

en: You can't make yourself banned user
ja_JP: 自分自身を禁止ユーザーに設定することはできません

en: You do not have permission to mark notifications for that user.
ja_JP: ユーザーの通知をマークする権限がありません。

en: You do not have permission to view this page
ja_JP: このページを表示する権限がありません

en: You don't have permission to create post in this forum
ja_JP: このフォーラムに投稿を作成する権限がありません

en: You don't have permission to create topic into this forum
ja_JP: このフォーラムにトピックを作成する権限がありません

en: You don't have permission to delete post from this forum
ja_JP: このフォーラムから投稿を削除する権限がありません

en: You don't have permission to delete topic from this forum
ja_JP: このフォーラムからトピックを削除する権限がありません

en: You don't have permission to delete topic from this forum.
ja_JP: このフォーラムからトピックを削除する権限がありません。

en: You don't have permission to do this action from this forum
ja_JP: このフォーラムでこの操作を行う権限がありません

en: You don't have permission to edit post from this forum
ja_JP: このフォーラムから投稿を編集する権限がありません

en: You don't have permission to like posts from this forum
ja_JP: このフォーラムからの投稿を高く評価する権限がありません

en: You don't have permission to make topic answered
ja_JP: このトピックを回答済みにする権限がありません

en: You have %d new replies
ja_JP: 新しい返信が%d件あります

en: You have %d new reply to %s
ja_JP: %sへの新しい返信が%d件あります

en: You have a new notification
ja_JP: 新しい通知があります

en: You have been banned. Please contact the forum administrator for more information.
ja_JP: あなたは禁止されています。詳細については、フォーラムの管理者にお問い合わせください。

en: You have been mentioned in forum post
ja_JP: フォーラムの投稿でメンションされています

en: You have been successfully subscribed
ja_JP: 正常に購読しました

en: You have been successfully unsubscribed
ja_JP: 正常に購読を解除しました

en: You have new notifications
ja_JP: 新しい通知があります

en: You have no new notification
ja_JP: 新しい通知はありません

en: You have no new notifications
ja_JP: 新しい通知はありません

en: You have no permission to edit Usergroup field
ja_JP: ユーザーグループフィールドを編集する権限がありません

en: You have no permission to edit this topic
ja_JP: このトピックを編集する権限がありません

en: You should edit this text and adapt it to your community rules.
ja_JP: このテキストを編集して、コミュニティのルールに一致させてください。

en: You successfully replied
ja_JP: 正常に返信しました

en: Your Answer
ja_JP: あなたの回答

en: Your email
ja_JP: メール

en: Your email address is not valid
ja_JP: 無効なメールアドレスです

en: Your forum successfully added
ja_JP: 正常にフォーラムが追加されました

en: Your forum successfully deleted
ja_JP: 正常にフォーラムが削除されました

en: Your name
ja_JP: お名前

en: Your profile data have been successfully updated.
ja_JP: 正常にあなたのプロファイルデータが更新されました。

en: Your question
ja_JP: 質問

en: Your subscription for this item could not be confirmed
ja_JP: この項目の購読を確認できませんでした

en: Your topic successfully added
ja_JP: 正常にあなたのトピックを追加しました

en: Your topic successfully added and awaiting moderation
ja_JP: トピックが正常に追加され、承認待ちです。

en: [blogname] New User Registration
ja_JP: [blogname] 新規ユーザー登録

en: [blogname] Your username and password info
ja_JP: [blogname] ユーザー名とパスワード情報

en: account
ja_JP: アカウント

en: action error
ja_JP: 操作エラー

en: activity
ja_JP: アクティビティ

en: add
ja_JP: 追加

en: add_new
ja_JP: 新規追加

en: and
ja_JP: と

en: approve
ja_JP: 承認する

en: approved
ja_JP: 承認済み

en: are you sure you want to delete?
ja_JP: 削除してもよろしいですか?

en: at least
ja_JP: 少なくても

en: by
ja_JP: :

en: by %s
ja_JP: 更新者 %s

en: close
ja_JP: クローズ

en: configure
ja_JP: 設定

en: confirm password
ja_JP: パスワードの確認

en: dark
ja_JP: ダーク

en: days ago
ja_JP: 日前

en: default
ja_JP: デフォルト

en: default (#15)
ja_JP: デフォルト (#15)

en: delete
ja_JP: 削除

en: disabled
ja_JP: 無効

en: dismiss
ja_JP: 非表示にする

en: don't stop or close browser
ja_JP: ブラウザーを停止したり閉じたりしないでください

en: done
ja_JP: 完了

en: edit
ja_JP: 編集

en: edit profile
ja_JP: プロファイルを編集

en: edit user
ja_JP: ユーザーを編集

en: email for feedback
ja_JP: フィードバックメール

en: field is required
ja_JP: この欄は必須です

en: file is too large
ja_JP: ファイルサイズが大きすぎます

en: file type %s is not allowed
ja_JP: ファイルタイプ %s は許可されていません

en: file type is not detected
ja_JP: ファイルの種類が検出されませんでした

en: file(s)
ja_JP: ファイル

en: filter by group
ja_JP: グループで絞り込み

en: filter by package
ja_JP: パッケージで絞り込む

en: filter by status
ja_JP: 状態で絞り込み

en: first
ja_JP: 最初

en: forum link
ja_JP: フォーラムリンク

en: forum privacy policy
ja_JP: フォーラムのプライバシーポリシー

en: forum rules
ja_JP: フォーラムのルール

en: forums
ja_JP: フォーラム

en: gVectors Team
ja_JP: gVectors チーム

en: green
ja_JP: 緑

en: grey
ja_JP: グレー

en: here
ja_JP: こちら

en: in forum
ja_JP: フォーラム内で

en: is Default
ja_JP: はデフォルトです

en: item
ja_JP: 項目

en: like
ja_JP: いいね！

en: login
ja_JP: ログイン

en: logout
ja_JP: ログアウト

en: matches
ja_JP: 一致

en: members
ja_JP: メンバー

en: minutes
ja_JP: 分

en: my profile
ja_JP: プロファイル

en: new password
ja_JP: 新しいパスワード

en: new password again
ja_JP: 再度、新しいパスワード

en: next
ja_JP: 次へ

en: old password
ja_JP: 古いパスワード

en: one URL per line
ja_JP: 1行に1つの URL

en: open
ja_JP: オープン

en: orange
ja_JP: オレンジ

en: phrase_key
ja_JP: フレーズキー

en: phrase_value
ja_JP: フレーズ値

en: post not found
ja_JP: 投稿が見つかりません

en: posted
ja_JP: 投稿

en: posts
ja_JP: 投稿

en: prev
ja_JP: 前へ

en: private
ja_JP: 非公開

en: public
ja_JP: 公開

en: reCAPTCHA API Keys
ja_JP: reCAPTCHA API キー

en: reCAPTCHA Settings
ja_JP: reCAPTCHA 設定

en: reCAPTCHA Theme
ja_JP: reCAPTCHA テーマ

en: red
ja_JP: 赤

en: register
ja_JP: 登録

en: relevance
ja_JP: 関連性

en: removed link
ja_JP: リンクを削除

en: replies
ja_JP: 返信

en: save
ja_JP: 保存

en: set 0 to remove this limit
ja_JP: この制限を解除するには0を設定

en: show %d more comments
ja_JP: 他%d件のコメントを表示

en: sticky
ja_JP: 固定

en: subscriptions
ja_JP: 購読

en: support topic
ja_JP: サポートトピック

en: the website
ja_JP: ウェブサイト

en: topic not found
ja_JP: トピックが見つかりません

en: topics and posts
ja_JP: トピックと投稿

en: unapprove
ja_JP: 承認を解除

en: unapproved
ja_JP: 非承認

en: unlike
ja_JP: いいね解除

en: unsticky
ja_JP: 固定解除

en: update
ja_JP: 更新

en: use default link color
ja_JP: デフォルトのリンク色を使用

en: usergroup
ja_JP: ユーザーグループ

en: view
ja_JP: 表示

en: view all posts
ja_JP: すべての投稿を表示

en: view all questions
ja_JP: すべての質問を表示

en: view all topics
ja_JP: すべてのトピックを表示

en: wpForo Addons
ja_JP: wpForo アドオン

en: wpForo Dashboard
ja_JP: wpForo ダッシュボード

en: wpForo Database Update Problem - Action Required!
ja_JP: wpForo データベース更新の問題 - 必ず対応が必要です !

en: wpForo Forum Installation |
ja_JP: wpForo フォーラムのインストール |

en: wpForo Login Form
ja_JP: wpForo ログインフォーム

en: wpForo Menu
ja_JP: wpForo メニュー

en: wpForo Navigation
ja_JP: wpForo ナビゲーション

en: wpForo PageID doesn't exist. Forums will not be loaded, please read this
ja_JP: wpForo のページ ID が存在しません。フォーラムは読み込まれませんので、これをお読みください

en: wpForo Polls addon is disabled!
ja_JP: wpForo Polls (投票) アドオンが無効化されています。

en: wpForo Registration Form
ja_JP: wpForo 登録フォーム

en: wpForo Reset Password Form
ja_JP: wpForo パスワード再設定フォーム

en: wpForo Sidebar
ja_JP: wpForo サイドバー

en: wpForo User Timezone
ja_JP: wpForo ユーザーのタイムゾーン

en: wpForo Usergroup
ja_JP: wpForo のユーザーグループ

en: wpForo Website
ja_JP: wpForo のウェブサイト

en: wpForo phrases are missing!
ja_JP: wpForo のフレーズが見つかりません。

en: wrong data
ja_JP: 不正なデータ
