Plugins - wpForo Forum - Stable (latest release) - en to hu translation catalogue (1334 entries)

en:  Discussion Board
hu:  Vitatábla

en:  Forum
hu:  Fórum

en:  is enabled
hu:  bekapcsolva

en: %d times
hu: %d alkalommal

en: %d user ( %s )
hu: %d felhasználó ( %s )

en: %d users ( %s )
hu: %d felhasználók ( %s )

en: %s access successfully added
hu: %s jogosultság sikeresen hozzáadva

en: %s access successfully edited
hu: %s jogosultság sikeresen módosítva

en: %s ago
hu: %s telt el

en: %s and %s liked
hu: %s és %s kedvelés

en: %s created a new topic %s
hu: %s létrehozott egy új témát: %s

en: %s guest
hu: %s vendég

en: %s guests
hu: %s vendég

en: %s liked
hu: %s kedvel

en: %s liked forum post %s
hu: %s kedvelte a hozzászólást: %s

en: %s replied to the topic %s
hu: %s válasz a témakörhöz %s

en: %s, %s and %s liked
hu: %s, %s és %s kedvel

en: %s, %s, %s and %d people liked
hu: %s, %s, %s és %d ember kedveli

en: (%d viewing)
hu: (%d nézi éppen)

en: --- Choose ---
hu: --- Válassz ---

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a username.
hu: <strong>HIBA</strong>: Meg kell adni a felhasználónevet.

en: <strong>ERROR</strong>: Please type your email address.
hu: <strong>HIBA</strong>: Az e-mail címet meg kell adni.

en: <strong>ERROR</strong>: Sorry, that username is not allowed.
hu: <strong>HIBA</strong>: Elnézést, ez a felhasználónév nem megengedett.

en: <strong>ERROR</strong>: The email address isn&#8217;t correct.
hu: <strong>HIBA</strong>: Hibás a megadott email cím.

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one.
hu: <strong>HIBA</strong>: Ez az email cím már foglalt, másikat kell választani.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered. Please choose another one.
hu: <strong>HIBA</strong>: Ez a felhasználónév már létezik. Kérjük, válassz másikat.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
hu: <strong>HIBA</strong>: Ez a felhasználónév szabálytalan karaktert tartalmaz. Érvényes felhasználónevet kell megadni.

en: <strong>Report details:</strong>
     Reporter: [reporter], <br>
     Message: [message],<br>
     <br>
     [post_url]
hu: <strong>Jelentés tartalma:</strong>
     Bejelentő: [reporter], <br>
     Üzenet: [message],<br>
     <br>
     [post_url]

en: <strong>{member}</strong> has <strong>replied</strong> to a topic you started on the forum.
hu: <strong>{member}</strong> <strong>válaszolt</strong> a témára, amit a fórumon indítottál.

en: <strong>{member}</strong> has <strong>replied</strong> to your post on the forum.
hu: <strong>{member}</strong> <strong>válaszolt</strong> a hozzászólásodra a fórumban.

en: About Me
hu: Rólam

en: Access add error
hu: Hozzáférés hozzáadási hiba

en: Access delete error
hu: Hozzáférés törlési hiba

en: Access edit error
hu: Hozzáférés szerkesztési hiba

en: Access name
hu: Jogosultság név

en: Access names
hu: Jogosultság nevek

en: Access successfully deleted
hu: Sikeres törlés

en: According to the GDPR, all users should have an option to contact website administrator in following cases:
hu: A GDPR alapján a felhasználóknak lehetőséget kell biztosítani, hogy a következő esetekben fel tudják venni a kapcsolatot a weboldal adminisztrátorával:

en: Account
hu: Fiók

en: Activate
hu: Aktivál

en: Active
hu: Aktív

en: Active Share Buttons
hu: Aktív megosztási gombok

en: Active Theme
hu: Aktív téma

en: Activity
hu: Aktivitás

en: Add New
hu: Új hozzáadása

en: Add New Forum Access
hu: Új fórum jogosultság

en: Add New Language
hu: Új nyelv hozzáadása

en: Add Reply
hu: Válasz hozzáadása

en: Add Topic error: No forum selected
hu: Hiba a téma hozzáadása során: nincs kiválasztott fórum

en: Add Usergroup to synch
hu: Felhasználói csoport hozzáadása a szinkronizáláshoz

en: Add a comment
hu: Új hozzászólás

en: Add a new Forum in this Category
hu: Új fórum hozzáadása a kategóriához

en: Add a new Subforum
hu: Új alfórum hozzáadása

en: Add topic
hu: Új topic

en: Addons
hu: Beilleszthető kódok

en: Adds "Forums" tab with "Created Topics", "Posted Replies", "Liked Posts" and "Subscriptions" sub-tabs to BuddyPress Profile page.
hu: Hozzáadja a "Fórumok" fület a "Létrehozott témák", "Hozzászólások", "Kedvelt hozzászólások" és "Feliratkozások" alfülekkel a BuddyPress profiloldalhoz.

en: Adds "Forums" tab with "Created Topics", "Posted Replies", "Liked Posts" and "Subscriptions" sub-tabs to Ultimate Member Profile page.
hu: Hozzáadja a "Fórumok" fület a "Létrehozott témák", "Hozzászólások", "Kedvelt hozzászólások" és "Feliratkozások" alfülekkel az Ultimate Member profiloldalhoz.

en: Adds Facebook Login button on Registration and Login pages.
hu: Hozzáadja a Facebook belépés gombot a regisztrációs és a belépési oldalakhoz.

en: Adds an advanced file attachment system to forum topics and posts. AJAX powered media uploading and displaying system with user specific library.
hu: Hozzáad egy továbbfejlesztett fájlcsatolási rendszert a fórum témáihoz és hozzászólásaihoz. AJAX alapú médiafeltöltési és megjelenítési rendszer felhasználókhoz tartozó könyvtárral.

en: Admin
hu: Adminisztrátor

en: Admin Note
hu: Admin megjegyzése

en: Admin and Moderator Usergroups are not permitted
hu: Admin és Moderator felhasználói csoportok nem engedélyezettek

en: Admin message on forum front page
hu: Admin üzenet a fórum főoldalán

en: Ads Manager is a powerful yet simple advertisement management system, that allows you to add adverting banners between forums, topics and posts.
hu: Az Ads Manager egy erőteljes, mégis egyszerű hirdetéskezelő rendszer, ami lehetővé teszi hirdetési felületek elhelyezését a fórumok, témák és hozzászólások között.

en: Advanced Attachments
hu: Fejlett csatolmányok

en: Advanced Attachments Size
hu: Fejlett csatolmányok mérete

en: Advanced user profile builder system. Allows to add new fields and manage profile page. Creates custom Registration, Account, Member Search forms.
hu: Fejlett felhasználói profil kezelő rendszer. Lehetővé teszi új mezők hozzáadását és a profiloldalak kezelését. Létrehozza a saját regisztrációs, fiók és tag keresés űrlapokat.

en: All Checked topics successfully deleted
hu: Minden megjelölt téma sikeresen törölve

en: All forum topics
hu: Minden fórumtéma

en: All posts will be merged and displayed (ordered) in target topic according to posts dates. If you want to append merged posts to the end of the target topic you should allow to update posts dates to current date by check the option below.
hu: Minden hozzászólás össze lessz olvasztva és a céltémában a hozzászólás dátuma alapján lesz sorba rendezve. Ha a beolvasztott hozzászólásokat a céltéma végére kívánod rendezni, akkor meg kell engedned a hozzászólások időpontjának aktuális dátumra frissítését az alábbi lehetőség bejelölésével.

en: All sub-forums, topics and replies will be attached to selected forum. Layout will be inherited from this forum.
hu: Valamennyi al-fórum és kapcsolódó elemei csatolva lesznek a kiválasztott fórumhoz. Menden elrendezés öröklődni fog ebből a fórumból.

en: All wpForo addons are being developed by wpForo developers at gVectors Team. Addon prices also include a small donation to the hard work wpForo developers do for free. When you buy an addon, you also donate the free wpForo development and support. Addons are the only incoming source for wpForo developers. wpForo is a premium forum plugin which will always be available for free. There will never be paid and pro versions of this forum board. We have another dozens of awesome features in our to-do list which will also be added for free in future releases. So the free wpForo development always stays on the first priority and wpForo is being extended with new free functions and features even faster than before.
hu: Minden wpForo kiterjesztést a wpForo fejlesztői készítenek a gVector Csapatból. A kiterjesztések árai tartalmaznak egy kis adományt azért a kemény munkáért, amit a wpForo fejlesztők ingyen végeznek. Amikor megvásárolsz egy kiterjesztést, adományozol az ingyenes wpForo fejlesztésre és támogatásra. A kiterjesztések a wpForo fejlesztősk egyetlen bevételi forrása. a wpForo egy prémium fórum bővítmény, ami mindig ingyenesen elérhető lesz. Soha nem lesz fizetős vagy pro verzió. Tucatnyi fantasztikus ötletünk van a listán, amit a jövőbeli kiadásokban meg fogunk valósítani. Az ingyenes wpForo fejlesztés lesz mindig a legfontosabb munkánk és a wpForo új ingyenes funkciókkal és szolgáltatásokkal fog bővülni, gyorsabban, mint valaha.

en: Allow Delete Own Topic for
hu: Saját téma törlése megengedett

en: Allow Delete Own post for
hu: Saját hozzászólások  törlése megengedett

en: Allow Edit Own Post for
hu: Saját hozzászólások szerkesztése megengedett

en: Allow Edit Own Topic for
hu: Saját téma szerkesztése megengedett

en: Allow Member Signature
hu: Tag aláírás engedélyezése

en: Allow extra HTML tags
hu: Extra HTML címkék engedélyezése

en: Allowed dofollow domains
hu: Engedélyezett követhető tartományok

en: Allowed file types: %s
hu: Engedélyezett fájltípusok: %s

en: Allows to embed hundreds of video, social network, audio and photo content providers in forum topics and posts.
hu: Lehetővé teszi többszázféle videó, közösségi háló, audió és fénykép tartalom beágyazását a fórum témáiba és a hozzászólásokba.

en: Also used as Secondary Usergroup
hu: Használható másodlagos felhasználói csoportként is

en: Anonymous
hu: Névtelen

en: Answer
hu: Válasz

en: Answer to
hu: Válasz

en: Answers
hu: Válaszok

en: Any Date
hu: Bármely dátum

en: App Secret
hu: App titok

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Are you sure you want to DELETE this item?
hu: Biztos vagy benne, hogy TÖRÖLNI akarod ezt az elemet?

en: Are you sure you want to delete all BLUE marked files listed here. Please download Wordpress /wp-content/uploads/wpforo/ folder to your local computer before deleting files, this is not undoable.
hu: Biztos vagy benne, hogy törölni akarsz minden KÉK jelzésű listázott fájlt? Kérjük, töltsd le a számítógépedre a WordPress /wp-content/uploads/wpforo/ mappát a fájlok törlése előtt, mert a törlés nem vonható vissza.

en: Are you sure you want to delete all DARK RED marked files listed here. Please download Wordpress /wp-content/uploads/wpforo/ folder to your local computer before deleting files, this is not undoable.
hu: Biztos vagy benne, hogy törölni akarsz minden SÖTÉTVÖRÖS jelzésű listázott fájlt? Kérjük, töltsd le a számítógépedre a WordPress /wp-content/uploads/wpforo/ mappát a fájlok törlése előtt, mert a törlés nem vonható vissza.

en: Are you sure you want to delete all ORANGE marked files listed here. Please download Wordpress /wp-content/uploads/wpforo/ folder to your local computer before deleting files, this is not undoable.
hu: Biztos vagy benne, hogy törölni akarsz minden NARANCS jelzésű listázott fájlt? Kérjük, töltsd le a számítógépedre a WordPress /wp-content/uploads/wpforo/ mappát a fájlok törlése előtt, mert a törlés nem vonható vissza.

en: Are you sure you want to delete all RED marked files listed here. Please download Wordpress /wp-content/uploads/wpforo/ folder to your local computer before deleting files, this is not undoable.
hu: Biztos vagy benne, hogy törölni akarsz minden PIROS jelzésű listázott fájlt? Kérjük, töltsd le a számítógépedre a WordPress /wp-content/uploads/wpforo/ mappát a fájlok törlése előtt, mert a törlés nem vonható vissza.

en: Are you sure you want to delete this forum?
hu: Biztos vagy benne, hogy törlöd ezt a fórumot?

en: Are you sure you want to delete this theme files?
hu: Biztos vagy benne, hogy törlöd ezt a téma fájlt?

en: Are you sure you want to permanently delete this file?
hu: Biztos vagy benne, hogy véglegesen törölni akarod ezt a fájlt?

en: Are you sure you want to remove this access set? Usergroups which attached to this access will lost all forum permissions.
hu: Biztos vagy benne, hogy visszavonod ezt a jogosultsági csoportot. A felhasználói csoportok, akik ehhez voltak csatolva elvesztik az engedélyeiket a fórumokhoz.

en: Are you sure you want to reset all settings and style colors to default?
hu: Biztos vagy benne, hogy visszaállítod valamennyi stílus és szín beállítást az alapra?

en: Are you sure you wanted to do that?
hu: Biztos vagy benne, hogy ezt szeretnéd tenni?

en: Ascending order
hu: A-Z sorrend

en: Ask a question
hu: Tegyél fel kérdést

en: Attach file:
hu: Csatolmány:

en: Attachment click - message for non-permitted users
hu: Csatolmány kattintási üzenet a nem engedélyezett felhasználóknak

en: Attachment removed
hu: Csatolmány eltávolítva

en: Attachments
hu: Csatolmány

en: Attachments Size
hu: Csatolmány méret

en: Attribute all content to:
hu: A tartalmak átruházása:

en: Available
hu: Elérhető

en: Avatar image is too big maximum allowed size is 2MB
hu: Az avatar kép túl nagy, legfeljebb 2 MB fájlméret engedélyezett

en: Avatars Size
hu: Avatar mérete

en: Awaiting moderation
hu: Moderációra vár

en: Awards myCRED points for forum activity. Integrates myCRED Badges and Ranks. Converts wpForo topic and posts, likes to myCRED points.
hu: myCRED pontokat oszt a fórumbeli tevékenységért. Integrálja a myCRED címereket és címeket. A wpForo témák és hozzászólások kedveléseit myCRED pontokká konvertálja.

en: Badge Icon
hu: Címer ikon

en: Ban user when spam is suspected
hu: Felhazsnáló kitiltása spam érzékelésekor

en: Banned
hu: Letiltva

en: Blog Comments
hu: Blog hozzászólások

en: Blog Posts
hu: Blog bejegyzések

en: Blog to Forum and Forum to Blog content synchronization. Blog posts with Forum topics and Blog comments with Forum replies.
hu: Blog - Fórum és Fórum - Blog tartalom szinkronizációja. Blogposztok fórumtémákkal és Blog megjegyzések fórum válaszokkal.

en: Board Statistic
hu: Statisztika

en: BuddyPress Activity Integration
hu: BuddyPress aktivitás integráció

en: BuddyPress Notification Integration
hu: BuddyPress értesítések integráció

en: BuddyPress Profile Forum Tab Integration
hu: BuddyPress profil Fórum fül integráció

en: Bulk Actions
hu: Csoportművelet

en: Button
hu: Gomb

en: Button &amp; Count
hu: Gomb &amp; Számláló

en: By default wpForo allows all secure HTML tags in post content. Allowing a new HTML tag may affect your forum security. For example the &lt;iframe&gt; and &lt;script&gt; HTML tags may be used by spammers and hackers to load 3rd party ads and viruses to forum.
hu: Alapértelmezetten wpForo minden biztonságos HTML címkét engedélyez a hozzászólásokban. Új HTML címkék engedélyezése befolyásolhatja a fórum biztonságát. Például a &lt;iframe&gt; and &lt;script&gt; címkéket spammerek arra használhatják, hogy harmadik féltől származó reklámokat és vírusokat töltsenek be a fórumba.

en: By disabling this option you can exclude forum administrators from topic viewers list.
hu: Ha kikapcsolod ezt a lehetőséget, akkor kizárod a fórumadminisztrátorokat a témát éppen nézők listájából.

en: Can add tags
hu: Hozzáadhat címkét

en: Can answer own question
hu: Megválaszolhatja a saját kérdését

en: Can approve/unapprove content
hu: Jóváhagyhat/elutasíthat tartalmat

en: Can attach file
hu: Csatolhat fájlt

en: Can be also used as Secondary Usergroup
hu: Használható másodlagos felhasználói csoportként is

en: Can close topic
hu: Lezárhat témát

en: Can create poll
hu: Szavazást indíthat

en: Can create topic
hu: Létrehozhat témát

en: Can delete own reply
hu: Törölheti a saját válaszát

en: Can delete own topic
hu: Törölheti a saját témáját

en: Can delete replies
hu: Törölhet válaszokat

en: Can delete topic
hu: Törölhet témát

en: Can edit own replay
hu: Szerkesztheti a saját válaszát

en: Can edit own reply
hu: Szerkesztheti a saját válaszát

en: Can edit own topic
hu: Szerkeszthet témát

en: Can edit replies
hu: Szerkeszthet válaszokat

en: Can edit topic
hu: Szerkeszthet témát

en: Can like
hu: Kedvelhet

en: Can move topic
hu: Mozgathat témát

en: Can post reply
hu: Válaszolhat

en: Can report
hu: Jelenthet

en: Can set own topic answered
hu: A saját témát megválaszoltra állíthatja

en: Can set own topic private
hu: Saját témát privátra állíthat

en: Can set own topic solved
hu: Saját témát megoldottra állíthat

en: Can set topic answered
hu: Témát megválaszoltra állíthat

en: Can set topic private
hu: Témát privátra állíthat

en: Can set topic solved
hu: Témát megoldottra állíthat

en: Can set topic sticky
hu: Témát rögzíthet

en: Can subscribe
hu: Feliratkozhat

en: Can view attached files
hu: Láthat csatolt fájlokat

en: Can view forum
hu: Láthatja a fórumot

en: Can view poll result
hu: Láthatja a szavazás eredményét

en: Can view private topic
hu: Láthat privát témát

en: Can view replies
hu: Láthatja a válaszokat

en: Can view topic
hu: Láthatja a témát

en: Can vote
hu: Szavazhat

en: Can vote poll
hu: Szavazhat

en: Can't add forum
hu: Fórum hozzáadása sikertelen

en: Can't add new language
hu: Új nyelv hozzáadása sikertelen

en: Can't delete this Usergroup
hu: A felhasználói csoport törlése sikertelen

en: Can't send confirmation email
hu: Visszaigazoló email törlése nem lehetséges

en: Can't send report email
hu: Jelentési email elküldése sikertelen

en: Can't subscribe to this item
hu: Erre az elemre nem lehet feliratkozni

en: Can't write a post: This topic is closed
hu: Hozzászólás írása sikertelen: ez a téma le van zárva

en: Can`t upload file
hu: Fájl feltöltés sikertelen

en: Cannot update forum hierarchy
hu: Fórumhierarchia frissítése sikertelen

en: Cannot update post data
hu: A hozzászólás adatai nem frissíthetők

en: Categories and Forums
hu: Kategóriák és Fórumok

en: Category Layout
hu: Kategória elrendezés

en: Change password
hu: Jelszó váltás

en: Check the checkbox below share options to activate. <b>Please note, that the Facebook share button cannot be activated without Facebook API ID.</b> Please follow to the "Facebook API Configuration" option instruction above and fill the API ID field in order to activate Facebook Share button.
hu: A lenti jelölőnégyzet bejelölésével aktiválhatod a megosztási lehetőségeket. <b>Kérjük, figyelj, hogy a Facebook megosztási gomb nem aktiválható Facebook API ID nélkül. </b> Kérjük, kövesd a "Facebook API beállítás" leírást fentebb és töltsd ki az API ID mezőt, hogy aktiváld a Facebook megosztás gombot.

en: Checkbox: I Accept Forum Rules
hu: Jelölőnégyzet: A fórumszabályzatot megismertem, és elfogadom

en: Checkbox: I Accept Website Terms and Privacy Policy
hu: Jelölőnégyzet: elfogadom a weboldal felhazsnálói és adatkezelési tájékoztatóját

en: Checkbox: I Agree to Forum Privacy Policy
hu: Jelölőnégyzet: Megismertem, és elfogadom a Fórum adatvédelmi szabályzatát

en: Checkbox: I Agree to Receive an Email Confirmation
hu: Jelölőnégyzet: beleegyezek az email visszaigazolás fogadásába

en: Checkbox: I Agree to create a forum account on Facebook Login
hu: Jelölőnégyzet: beleegyezek hogy a Facebook Belépés használatával fórum fiókot hozzanak létre

en: Choose Target Forum
hu: Válaszd ki a célfórumot

en: Clear
hu: Kiürítés

en: Clear all
hu: Minden törlése

en: Click to delete Blue marked files
hu: Kattints a KÉK jelzésű fájlok törléséhez

en: Click to delete Dark Red marked files
hu: Kattints a SÖTÉTVÖRÖS jelzésű fájlok törléséhez

en: Click to delete Orange marked files
hu: Kattints a NARANCS jelzésű fájlok törléséhez

en: Click to delete Red marked files
hu: Kattints a PIROS jelzésű fájlok törléséhez

en: Closed
hu: Lezárva

en: Collapsed
hu: Összecsukódó

en: Color
hu: Szín

en: Colored
hu: Színes

en: Colors Documentation
hu: Színdokumentáció

en: Comma separated email addresses of forum administrators to get forum notifications. For example post report messages.
hu: Vesszővel elválasztott admin e-mail címekre megérkeznek a fórum üzenetek. Például egy új post érkezéséről.

en: Comments
hu: Hozzászólás

en: Complete!
hu: Teljes!

en: Confirm my subscription
hu: Feliratkozás visszaigazolás

en: Conflict with Autoptimize plugin!
hu: Ütközés az Autoptimize pluginnal!

en: Contact Information
hu: Kapcoslati információk

en: Continue Synchronization
hu: Szinkronizálás folytatása

en: Could not be unsubscribe from this item
hu: Erről az elemről nem lehet leiratkozni.

en: Could not write file %s
hu: Nem írható fájl %s

en: Could you please describe which features of the plugin slows down your website?
hu: Kérjük, írd le, hogy a bővítmény mely részei lassítják le a weoldaladat?

en: Create Account
hu: Felhasználói fiók létrehozása

en: Create New Topic
hu: Új témakör létrehozása

en: Create new topic with split posts. The first post of new topic becomes the earliest reply.
hu: Új téma létrehozása a szétválasztott hozzászólásokkal. Az új téma első hozzászólása lesz a legkorábbi válasz.

en: Created Date
hu: Létrehozva

en: Creates notification on new forum reply in BuddyPress Profile Notification page.
hu: Létrehozza az új fórumhozzászólásokról szóló értesítést a BuddyPress profil értesítések lapon.

en: Creates notification on new forum reply in Ultimate Member Real-time Notification system.
hu: Létrehozza az új fórumhozzászólásokról szóló értesítést az Ultimate Member profil értesítések lapon.

en: Current active theme
hu: Jelenlegi aktív téma

en: Currently viewing this topic %s %s %s.
hu: Jelenleg ezt a témát nézi: %s %s %s.

en: Custom
hu: Egyedi

en: Custom Authorization URLs
hu: Saját jóváhagyási URL-ek

en: Custom CSS Code
hu: Egyéni CSS kód

en: Custom Redirection URLs after following actions
hu: Egyéni átirányítási URL-ek a következő tevékenységek után

en: Custom Title
hu: Egyedi cím

en: Custom URL
hu: Egyedi URL

en: Custom URL, e.g.: http://example.com/my-page/
hu: Egyedi URL, például http://example.com/my-page/

en: Customer
hu: Ügyfél

en: Dark
hu: Sötét

en: Dashboard
hu: Vezérlőpult

en: Dashboard - Can ban member
hu: Vezérlőpult - kitilthat tagot

en: Dashboard - Can delete member
hu: Vezérlőpult - törölhet tagot

en: Dashboard - Can edit member
hu: Vezérlőpult - szerkeszthet  tagot

en: Dashboard - Manage Forums
hu: Dashboard - Fórumok kezelése

en: Dashboard - Manage Members
hu: Dashboard - Tagok kezelése

en: Dashboard - Manage Phrases
hu: Dashboard - Kifejezések kezelése

en: Dashboard - Manage Settings
hu: Dashboard - Beállítások kezelése

en: Dashboard - Manage Themes
hu: Dashboard - Sablonok kezelése

en: Dashboard - Manage Tools
hu: Dashboard - Eszközök kezelése

en: Dashboard - Manage Usergroups
hu: Dashboard - Felhasználói csoportok kezelése

en: Dashboard - Moderate Topics & Posts
hu: Vezérlőpult - témák és hozzászólások moderálása

en: Dashboard Menu Position
hu: Vezérlőpult nenü poziciója

en: Database Tables
hu: Adatbázis táblák

en: Date
hu: Dátum

en: Debug
hu: Hibakereső

en: Debug Information
hu: Hibakeresési információ

en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Default Access
hu: Alapértelmezett hozzáférés

en: Default Attachments Size
hu: Alapértelmezett csatolmány méret

en: Default Forum Access
hu: Alapértelmezett fórum hozzáférés

en: Default avatar
hu: Alapértelmezett Avatar

en: Delete
hu: Törlés

en: Delete All
hu: Minden törlése

en: Delete All Caches
hu: Minden cache törlése

en: Delete Chosen Usergroup And Join Users To Other Usergroup
hu: A kijelölt felhasználó csoport és a kapcsolódó felhasználók törlése más csoportokból

en: Delete Chosen Usergroup And Users
hu: A kijelölt felhasználó csoport és felhasználók törlése

en: Delete Inactive Users
hu: Inaktív felhasználók törlése

en: Delete Phrase Cache
hu: Kifejezés cache törlése

en: Delete User Cache
hu: Felhasználói cache törlése

en: Delete account with created content
hu: Fiók és létrehozott tartalom törlése

en: Delete all wpForo content.
hu: Minden wpForo tartalom törlése.

en: Delete this file
hu: Töröld ezt a fájlt

en: Delete this item
hu: Elem törlése

en: Delete this usergroup
hu: Csoport törlése

en: Deleted Successfully!
hu: Sikeresen törölve!

en: Descending order
hu: Z-A sorrend

en: Details | Buy
hu: Részletek | Vásárlás

en: Directory
hu: Lista

en: Disable
hu: Kikapcsolás

en: Discussion Board
hu: Fórum

en: Dismiss and never show again
hu: Rejtsd el és ne mutasd többet

en: Dismiss this notice.
hu: Értesítés elutasítása

en: Display Admins with Topic Viewers
hu: Mutasd az adminokat a témát éppen nézők listájában

en: Display Avatars
hu: Avatarok mutatása

en: Display Forum Current Viewers
hu: Mutasd, kik olvassák most a fórumot

en: Display Name
hu: Kijelző név

en: Display Name or Nicename
hu: Név vagy nick mutatása

en: Display Post Editing Information
hu: Hozzászólás szerkesztési információ kijelzése

en: Display Topic Current Viewers
hu: Mutasd, kik olvassák most a témát

en: Display Topic Editing Information
hu: Téma szerkesztési információ kijelzése

en: Display Topic Recent Viewers
hu: Mutasd a téma legutóbbi megtekintőit

en: Display User Data
hu: Felhasználó adatainak mutatása

en: Display Usergroup under Post Author Avatar
hu: Felhasználói csoport kijelzése a hozzászólás szerző avatar alatt

en: Display for Usergroups
hu: Mutasd a felhasználói csoportoknak

en: Display on Members List
hu: Tag lista mutatása

en: Display on forum pages
hu: Mutasd a fórumoldalakon

en: Display with Avatars
hu: Mutasd az Avatarokat is

en: Displays information about forum current viewers (x viewing) next to forum title.
hu: Információt mutat a fórum jelenlegi megtekintőiről (x nézi éppen) a fórum címe mellett.

en: Displays information about topic current viewers (users and guests)
hu: Mutatja a téma jelenlegi megtekintőit (felhasználók és vendégek)

en: Displays information about topic recent viewers (users visited within last one hour)
hu: Mutatja a téma legutóbbi megtekintőit (az elmúlt óra látogatóit)

en: Do not allow to attach files with following extensions:
hu: Ne engedélyezze a következő kiterjesztésű fájlok csatolását:

en: Documentation
hu: Dokumentáció

en: Doesn't exists
hu: Nem létezik

en: Done!
hu: Kész!

en: Download wpForo Phrases
hu: wpForo Kifejezések letöltése

en: ERROR: Can't connect to Google reCAPTCHA API
hu: Nem lehet csatlakzoni ide: "Google reCAPTCHA API"

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Edit Post
hu: Hozzászólás szerkesztése

en: Edit Topic
hu: Téma szerkesztése

en: Edit this usergroup
hu: Csoport szerkesztése

en: Edited:
hu: Szerkesztve:

en: Email
hu: E-mail

en: Email address exists. Please insert another.
hu: Az email cím már használatban van. Kérjük, válassz másikat.

en: Emails
hu: Email

en: Enable
hu: Bekapcsolás

en: Enable Auto-cleanup of inactive users
hu: Inaktív felhasználók automatikus törlésének engedélyezése

en: Enable Avatars
hu: Avatarok elérhetők

en: Enable Custom Avatars
hu: Választott avatarok elérhetők

en: Enable Debug Mode
hu: Hibakeresési mód engedélyezése

en: Enable Email Notification
hu: Email értesítés engedélyezése

en: Enable File Scanner
hu: Fájlszkenner bekapcsolása

en: Enable HTML Cache
hu: HTML cache engedélyezése

en: Enable Member Cache
hu: Tag cache engedélyezése

en: Enable Member Rating
hu: Tag értékelés engedélyezése

en: Enable Member Rating Titles
hu: Tagi értékelés címek

en: Enable Memory Cache
hu: Memória cache engedélyezése

en: Enable Object Cache
hu: Objektum cache engedélyezése

en: Enable Output Buffer
hu: Kimeneti puffer engedélyezése

en: Enable RSS Feed
hu: RSS hírfolyam engedélyezése

en: Enable Reputation Badges for selected usergroups
hu: Rang címer engedélyezése a kiválasztott felhasználói csoportokhoz

en: Enable Reputation Titles for selected usergroups
hu: Rang cím engedélyezése a kiválasztott felhasználói csoportokhoz

en: Enable Share Buttons
hu: Megosztási gombok engedélyezése

en: Enable Subscription Confirmation
hu: Feliratkozás jóváhagyás engedélyezése

en: Enable Topic Tags
hu: Témacímkék engedélyezése

en: Enable User Profile Page indexing
hu: Felhasználó profiloldal indexelés engedélyezése

en: Enable User Registration
hu: Felhasználói regisztráció engedélyezése

en: Enable User Registration email confirmation
hu: Felhasználói regisztráció email visszaigazolás engedélyezése

en: Enable WordPress Date/Time Format
hu: WordPress dátum- és időformátum engedélyezése

en: Enable WordPress Shortcodes in Post Content
hu: WordPress shortkódok engedélyezése a hozzászólásokban

en: Enable this option if you want the topic subscription checkbox to be checked by default.
hu: Kapcsold ezt be, ha azt szeretnéd, hogy a téma feliratkozás jelölőnégyzet alapértelmezeten be legyen jelölve.

en: Enable this option to be able manage forum attachments in Dashboard > Media > Library admin page.
hu: Ezen lehetőség engedélyezésével kezelheted a fórum csatolmányokat a Vezérlőpult > Média > Médiatár admin oldalról.

en: Enable wpForo Font-Awesome Lib
hu: wpForo Font-Awesome Lib engedélyezése

en: Enable wpForo SEO for Meta Tags
hu: wpForo SEO engedélyezése a meta címkékhez

en: Enable wpForo SEO for Meta Titles
hu: wpForo SEO engedélyezése a meta címekhez

en: Enable wpForo Spam Control
hu: wpForo spam ellenőrzés engedélyezése

en: Enter description here . . .
hu: Ide írd a leírást...

en: Enter forum title here
hu: Ide írd a fórum címét

en: Enter title here
hu: Írd a címet ide

en: Enter your email address or username and we'll send you a link you can use to pick a new password.
hu: Kérlek add meg az Email címedet vagy Felhasználónevedet és mi megküldjük rá az új jelszavadat.

en: Error Log File
hu: Hibanaplófájl

en: Error Logs
hu: Hibanaplók

en: Error: Forum is not found
hu: Hiba: fórum nem található

en: Error: No topic selected
hu: Hiba: nincs kiválasztott téma

en: Error: Topic is not found
hu: Hiba: téma nem található

en: Error: please insert some text to report.
hu: Hiba: kérjük, írd be a jelentés szövegét

en: Errors & Issues
hu: Hibák és problémák

en: Example of adding a new HTML tags:
hu: Példa új HTML tag hozzáadására:

en: Exclude file extensions
hu: Fájlkiterjesztések kizárása

en: Exclude page URLs
hu: Oldal URL-ek kizárása

en: Expanded
hu: Kiterjesztett

en: Extend your forum with wpForo addons
hu: Fejlesztd tovább a fórumodat a wpForo kiterjesztésekkel

en: Extended Layout - Intro posts
hu: Kiterjesztett elrendezés - Nyitó hozzászólások

en: Extended Layout - Intro topics
hu: Kiterjesztett elrendezés - Nyitó témák

en: Extended Layout - Number of Recent posts
hu: Kiterjesztett elrendezés - legutóbbi hozzászólások száma

en: Extended Layout - Number of Recent topics
hu: Kiterjesztett elrendezés - legutóbbi témák száma

en: Extended Layout - Number of intro posts
hu: Kiterjesztett elrendezés - Nyitó hozzászólások száma

en: Extended Layout - Number of intro topics
hu: Kiterjesztett elrendezés - Intro topic-ok száma

en: Extended Layout - Recent post length
hu: Kiterjesztett elrendezés - legutóbbi hozzászólás hossza

en: Extended Layout - Recent posts
hu: Kiterjesztett elrendezés - legutóbbi hozzászólások

en: Extended Layout - Recent topic length
hu: Kiterjesztett elrendezés - legutóbbi téma hossza

en: Extended Layout - Recent topics
hu: Kiterjesztett elrendezés - legutóbbi témák

en: FROM Email Address
hu: FELADÓ email címe

en: FROM Name
hu: FELADÓ neve

en: Facebook API Configuration
hu: Facebook API beállítás

en: Facebook API connection script (sharing, login, cross-posting...)
hu: Facebook API kapcsolati script (megosztás, belépés, kereszthozzászólás...)

en: Facebook Login
hu: Facebook belépés

en: Facebook Login button on User Login page
hu: Facebook belépés gomb a felhasználói belépési oldalon

en: Facebook Login button on User Registration page
hu: Facebook belépés gomb a felhasználói regisztrációs oldalon

en: Facebook SDK for JavaScript
hu: Facebook SDK JavaScripthez

en: Failed to write file to disk
hu: Fájl lemezre írása sikertelen

en: Features
hu: Jellemzők

en: Features successfully updated
hu: Jellemzők sikeresen frissítve

en: Features successfully updated, but previous value not changed
hu: A jellemzők sikeresen frissítve, de a korábbi érték nem változott

en: Figure
hu: Alakzat

en: File type is not allowed
hu: A fájltípus nem engedélyezett

en: File upload stopped by extension
hu: Feltöltés megállítva kiterjesztés miatt

en: Filter
hu: Szűrés

en: Filter by Usergroups
hu: Szűrés felhasználói csoport alapján

en: Find Posts by User
hu: Keresd meg a felhasználó hozzászólásait

en: Find Topics Started by User
hu: Keresd meg a felhasználó által indított témákat

en: Find Topics by Tags
hu: Téma keresése címkék alapján

en: Find a member
hu: Tag keresése

en: First post and replies
hu: Első hozzászólás és válaszok

en: Font Sizes
hu: Betűméret

en: Font-awesome Icon
hu: Font-awesome ikon

en: For member profile, account and subscription pages use following URLs:
hu: Tagi profil, fiók és feliratkozás lapokhoz használd a következő URL-eket:

en: Forgot Your Password?
hu: Elfelejtett jelszó?

en: Form name not found
hu: Űrlap név nem található

en: Form template not found
hu: Űrlap minta nem található

en: Forum
hu: Fórum

en: Forum (topic list)
hu: Fórum (témák listája)

en: Forum - Login
hu: Fórum - Bejelentkezés

en: Forum - Page Not Found
hu: Fórum - Oldal nem található

en: Forum - Registration
hu: Forum - Regisztráció

en: Forum - Secondary Usergroups
hu: Fórum - Másodlagos felhasználói csoportok

en: Forum - User Timezone
hu: Fórum - Felhasználói időzóna

en: Forum - Usergroup
hu: Fórum - Felhasználói csoportok

en: Forum Accesses
hu: Fórum jogosultságok

en: Forum Accesses are designed to do a Forum specific user permission control. These are set of permissions which are attached to certain Usergeoup in each forum. Thus users can have different permissions in different forums based on their Usergroup.
hu: A fórum hozzáférések fórumfüggő felhasználói jogosultság beállítást tesznek lehetővé. Ezek a jogosultságok bizonyos felhasználói csoportokhoz tartoznak minden fórumban. Így a felhasználóknak különböző jogosultságaik lehetnek a különböző fórumokban a felhasználói csoportjuk alapján.

en: Forum Admin Email Addresses
hu: Fórum admin e-mail cím

en: Forum Admins email addresses
hu: Fórum adminok email címei

en: Forum Base URL
hu: Fórum alap URL

en: Forum Base URL successfully updated
hu: A fórum fő URL sikeresen frissítve

en: Forum Color Styles
hu: Fórum színstílusok

en: Forum Cookies
hu: Fórum sütik

en: Forum Dashboard
hu: Fórum vezérlőpult

en: Forum Description
hu: Fórum leírás

en: Forum Home
hu: Fórum kezdőlap

en: Forum ID is not detected
hu: Fórum ID nem található

en: Forum Icon
hu: Fórum ikon

en: Forum Icons
hu: Fórum ikonok

en: Forum Language
hu: Fórum nyelv

en: Forum Maintenance
hu: Fórum karbantartás

en: Forum Members
hu: Fórum Tagok

en: Forum Members List
hu: Fórum tagok listája

en: Forum Meta
hu: Fórum meta

en: Forum Options
hu: Fórum opciók

en: Forum Page ID
hu: Fórum oldal ID

en: Forum Page Slugs (URL Paths)
hu: Fórum oldal címek (URL elérési utak)

en: Forum Permissions
hu: Fórum engedélyek

en: Forum Post Report
hu: Fórum hozzászólás bejelentése

en: Forum Posts
hu: Fórum hozzászólások

en: Forum Privacy Policy and GDPR compliant
hu: Fórum adatkezelési és GDPR megfelelőségi tájékoztatója

en: Forum Privacy Policy with GDPR compliant Template
hu: Fórum adatvédelem GDPR megfeleltetésű sablonminta

en: Forum Profile
hu: Fórum Profil

en: Forum Profile Fields - wpForo
hu: Fórum profil mezők - wpForo

en: Forum RSS Feed
hu: Fórum RSS Forrás

en: Forum Replies Created
hu: A fórumba írt válaszok

en: Forum Rules
hu: Fórumszabályzat

en: Forum Rules Text
hu: Fórum szabályzat szöveg

en: Forum SEO
hu: Fórum SEO

en: Forum Settings
hu: Fórum beállítások

en: Forum Slug
hu: Fórum SEO barát név

en: Forum Statistics
hu: Fórum statisztika

en: Forum Subscriptions
hu: Fórum feliratkozások

en: Forum Themes
hu: Fórum témák

en: Forum Title
hu: Fórum cím

en: Forum Tools
hu: Fórum eszközök

en: Forum Topics Started
hu: Indított témák

en: Forum Usergroups are synched with User Roles based on the %s. When you change this user Role the Usergroup is automatically changed according to that table.
hu: A fórum felhasználói csoportjai szinkronizálva vannak a felhasználói szerepekkel a %s alapján. Ha megváltoztatod a felhasználó szerepét, a felhasználói csoport automatikusan megváltozik a táblázatnak megfelelően.

en: Forum XML Sitemap URL
hu: Fórum XML oldaltérkép URL

en: Forum and Topic subscription with double opt-in/confirmation system.
hu: Fórum és téma feliratkozás kettős választási/jóváhagyási rendszerrel.

en: Forum contains no unread posts
hu: Fórum olvasatlan hozzászólások nélkül

en: Forum contains unread posts
hu: Fórum olvasatlan hozzászólásokkal

en: Forum deleting error
hu: Fórum törlési hiba

en: Forum hierarchy successfully updated
hu: A fórumhierarchia sikeresen frissítve

en: Forum is empty
hu: A fórum üres

en: Forum is successfully merged
hu: Fórumok sikeresen egyesítve

en: Forum merging error
hu: Hiba a fórumok egyesítése során

en: Forum options successfully updated
hu: Fórum opciók sikeresen frissítve

en: Forum options successfully updated, but previous value not changed
hu: Fórum opciók sikeresen frissítve, de a korábbi érték nem változott

en: Forum post
hu: Fórum hozzászólás

en: Forum post like
hu: Fórum hozzászólás kedvelése

en: Forum successfully updated
hu: Fórum sikeresen frissítve

en: Forum topic
hu: Fórum téma

en: Forum update error
hu: Fórum frissítési hiba

en: Forum users' profile data are not synchronized yet, this step is required! Please click the button below to complete installation.
hu: A fórum felhasználók adatai még nincsenek szinkronizálva. Ez a lépés szükséges! Kérjük, kattints az alábbi gombra a telepítés befejezéséhez.

en: Forums
hu: Fórumok

en: Forums RSS Feed
hu: Fórum RSS hírfolyam

en: Fresh Installation
hu: Friss telepítés

en: From Email Address
hu: Küldő E-mail cím

en: From Name
hu: Küldő Név

en: Front - Can have signature
hu: Front - lehet aláírása

en: Front - Can pass moderation
hu: Front - moderálhat

en: Front - Can upload avatar
hu: Front - feltölthet avatart

en: Front - Can view avatars
hu: Front - láthatja az avatarokat

en: Front - Can view member about me
hu: Front - láthatja a tag bemutatkozását

en: Front - Can view member activity
hu: Front - láthatja a tagi aktivitást

en: Front - Can view member custom title
hu: Front - láthatja a tag saját címét

en: Front - Can view member email
hu: Front - láthatja a tag email címét

en: Front - Can view member location
hu: Front - láthatja a tag helyét

en: Front - Can view member occupation
hu: Front - láthatja a tag munkahelyét

en: Front - Can view member reg. date
hu: Front - láthatja a tag regisztrációjának időpontját

en: Front - Can view member reputation
hu: Front - láthatja a tagi rangot

en: Front - Can view member signature
hu: Front - láthatja a tag aláírását

en: Front - Can view member social networks
hu: Front - láthatja a tag közösségi hálózatait

en: Front - Can view member subscriptions
hu: Front - láthatja a tagi feliratkozásokat

en: Front - Can view member title
hu: Front - láthatja a tag címét

en: Front - Can view member username
hu: Front - láthatja a tag felhasználói nevét

en: Front - Can view member website
hu: Front - láthatja a tag weboldalát

en: Front - Can view members
hu: Front - láthatja a tagokat

en: Front - Can view profiles
hu: Front - láthatja a profilokat

en: Front - Can view statistic
hu: Front - Láthatja a statisztikákat

en: Front - Can write PM
hu: Front - írhat privát üzenetet

en: Front-end Phrases
hu: Front-end kifejezések

en: Full
hu: Teljes

en: Full Badge
hu: Teljes címer

en: Full access
hu: Teljes hozzáférés

en: GDPR Key Changes
hu: GDPR főbb változások

en: General
hu: Átalános

en: General Information
hu: Általános információk

en: General Share Buttons
hu: Áltlaános megosztási gombok

en: General options successfully updated
hu: Az általános opciók sikeresen frissítve

en: General share buttons are forum and topic sharing buttons. They are located on the top and the bottom of each page. You can manage location of these buttons using "Share Buttons Location" options bellow.
hu: Az általános megosztási gombok a fórum és téma megosztási gombok. Ezek minden oldal tetején és alján megtalálhatók. Az alábbi "Megosztási gombok elhelyezkedése" lehetőséggel tudod beállítani a helyet.

en: Go to first unread post
hu: Ugrás az első olvasatlan üzenethez

en: Google reCAPTCHA verification failed
hu: "Google reCAPTCHA" ellenőrzés sikertelen

en: Grey
hu: Szürke

en: Group
hu: Csoport

en: Guest
hu: Vendég

en: Guest Post Editor
hu: Vendég hozzászólás szerkesztő

en: Guest Topic Editor
hu: Vendég téma szerkesztő

en: Guests
hu: Vendégek

en: Hello [member_name]!<br>
     New reply has been posted on your subscribed topic - [topic].
     <br><br>
     <strong>[reply_title]</strong>
     <blockquote >
     [reply_desc]
     </blockquote>
     <br><hr>
     If you want to unsubscribe from this topic please use the link below.<br>
     [unsubscribe_link]
hu: Szia [member_name]!<br>
    Egy új válasz érkezett a feliratkozott témára - [topic].
     <br><br>
     <strong>[reply_title]</strong>
     <blockquote >
     [reply_desc]
     </blockquote>
     <br><hr>
    Ha le akarsz iratkozni a témáról, kattints az alábbi linkre:<br>
     [unsubscribe_link]

en: Hello [member_name]!<br>
     New topic has been created on your subscribed forum - [forum].
     <br><br>
     <strong>[topic_title]</strong>
     <blockquote>
     [topic_desc]
     </blockquote>
     <br><hr>
     If you want to unsubscribe from this forum please use the link below.<br>
     [unsubscribe_link]
hu: Kedves [member_name]!<br>
    Új téma  indult ezen a fórumon: [forum].
     <br><br>
     <strong>[topic_title]</strong>
     <blockquote>
     [topic_desc]
     </blockquote>
     <br><hr>
    Leiratkozás az alábbi hivatkozásra történő kattintást követően lehetséges:<br>
     [unsubscribe_link]

en: Hello [member_name]!<br>
     Thank you for subscribing.<br>
     This is an automated response.<br>
     We are glad to inform you that after confirmation you will get updates from - [entry_title].<br>
     Please click on link below to complete this step.<br>
     [confirm_link]
hu: Szia [member_name]!<br>
    Köszönjük, hogy feliratkoztál.<br>
    Ez egy automatikusan küldött üzenet.<br>
    Örömmel tájékoztatunk, hogy a visszaigazolás után frissítéseket fogsz kapni - [entry_title].<br>
    Kérjük, hogy kattints az alábbi linkre a véglegesítéshez.<br>
     [confirm_link]

en: Hello! 
    
     You asked us to reset your password for your account using the email address [user_login]. 
    
     If this was a mistake, or you didn't ask for a password reset, just ignore this email and nothing will happen. 
    
     To reset your password, visit the following address: 
    
     [reset_password_url] 
    
     Thanks!
hu: Szia! <br>
    
    Kérted, hogy állítsuk vissza a fiók jelszavát a következő email címhez: [user_login]. <br>
    
    Ha tévedésből kérted, vagy nem is kértél ilyet, csak hagyd figyelmen kívül ezt az emailt, semmi nem fog történni. <br>
    
    A jelszavad visszaállításához kattints az alábbi linkre: <br>
    
     [reset_password_url] <br>
    
     Köszönjük!

en: Help wpForo to grow, show plugin info
hu: Segítsd a wpForo fejlődését, mutasd a plugin infót

en: Here you can set custom base paths for forum pages. For example the default Profile URL base path is /profile/, if this conflicts with other plugins you can change it to /user/ or so...
hu: Itt beállíthatsz saját alap elérési utakat a fórum lapjaihoz. Például az alapértelmezett profil URL alap útvonal a /profile/ . Ha ez ütközik egy másik bővítménnyel, itt megváltoztathatod például /user/ -re vagy valami hasonlóra.

en: Hi [mentioned-user-name]! <br>
    
     You have been mentioned in a post on "[topic-title]" by [author-user-name].<br/><br/>
    
     Post URL: [post-url]
hu: Szia [mentioned-user-name]! <br>
    
    [author-user-name] megemlített téged egy hozzászólásban a következő témában: [topic-title].<br/><br/>
    
     Hozzászólás URL: [post-url]

en: Hide avatar
hu: Avatár elrejtése

en: Hide buttons
hu: Gombok elrejtése

en: Hide notification bell
hu: Értesítési hang letiltása

en: Hide user data
hu: Felhasználói adatok elrejtése

en: Hide user name
hu: Felhasználói név elrejtése

en: Hot
hu: Pörgős

en: How to Fix WordPress Not Sending Email Issue
hu: Hogyan javítsuk ki azt a hibát, ha a WordPress nem küld emailt?

en: I agree to receive email
hu: Beleegyezek, hogy emaileket kapjak

en: I couldn't understand how to make it work
hu: Nem tudtam rájönni, hogyan állítsam be

en: I didn't like plugin design
hu: A kinézet nem tetszett

en: I found a better plugin
hu: Jobb bővítményt találtam

en: I'll reactivate it later
hu: Később vissza fogom kapcsolni

en: IMPORTANT! Uninstall is not a simple deactivation action. This action will permanently remove all forum data (forums, topics, replies, attachments...) from database. Please backup database before this action, you may need this forum data in future. If you are sure that you want to delete all forum data please confirm. If not, just cancel it, then you can deactivate this plugin, that will not remove forum data.
hu: FONTOS! Az eltávolítás nem egyszerű kikapcsolás. Ez véglegesen el fogja távolítani az összes fórumadatot (fórumok, témák, válaszok, csatolmányok...) az adatbázisból. Kérjük, hogy készíts biztonsági mentést az adatbázisról az eltávolítás előtt, szükséged lehet még erre a jövőben. Ha biztos vagy benne, hogy törölni akarod az összes fórumadatot, akkor hagyd ezt jóvá. Ha nem, akkor kattints a Mégse gombra. Ezután kikapcsolhatod a bővítményt, ami nem törli a fórumadatokat.

en: IMPORTANT: wpForo can't work with default permalink, please change permalink structure
hu: FONTOS: a wpForo nem működik az alapértelmezett permalinkkel, kérjük, válassz másik permalink struktúrát!

en: Icon
hu: Ikon

en: If a category (blue panels) does not have forums (grey panels) it will not be displayed on front-end. Each category should contain at least one forum.
hu: Ha egy kategória (kék panel) nem tartalmaz fórumot (szürke panel), akkor nem jelenik meg a frontenden. Minden kategóriának legalább egy fórumot kell tartalmaznia.

en: If this option is enabled, the Facebook Login button becomes not-clickable until user accept automatic account creation process based on his/her Facebook public profile information. This checkbox and appropriate information will be displayed with Facebook Login button to comply with the GDPR
hu: Ennek a lehetőségnek a bekapcsolásával biztosítható, hogy a Facebook Bejelentkezés gomb ne legyen kattintható mindaddig, amíg a felhasználó bele nem egyezik, hogy a Facebbok profiljának nyilvános adatai alapján automatikusan fórum fiókot hozzunk létre neki. Ez a jelölőnégyzet és a hozzá tartozó információ a Facebook Bejelentkezés gombbal együtt kerül megjelenítésre a GDPR-nak való megfelelés érdekében

en: If this option is enabled, users must accept forum Terms and Privacy Policy by checking the required checkbox on registration form to be able create a forum account. The checkbox label can be managed in Forums > Phrases admin page.
hu: Ha ez a lehetőség be van kapcsolva, akkor a felhasználóknak a regisztrációs űrlapon lévő jelölőnégyzettel el kell fogadniuk a fórum felhasználói és adatkezelési tájékoztatóit. Csak így tudnak fiókot létrehozni. A jelölőnégyzet címkéje a Fórumok > Kifejezések admin oldalon kezelhető.

en: If this option is enabled, users must accept forum rules by checking the required checkbox on registration form to be able create a forum account. The label text of this checkbox can be managed in Forums > Phrases admin page. Search the label phrase, click on edit button and change it.
hu: Ha ez a lehetőség be van kapcsolva, akkor a felhasználóknak el kell fogadniuk a fórum szabályzatát a jelölőnégyzet bejelölésével a regisztrációs űrlapon ahhoz, hogy fórumprofilt regisztrálhassanak. A jelölőnégyzet felirata a Fórumok > Kifejezések admin oldalon állítható be. Keress rá a feliratra, kattints a szerkesztés gombra és változtasd meg.

en: If this option is enabled, users must agree to receive an email confirmation with a link to set a password by checking the required checkbox on registration form to be able create a forum account. The checkbox label can be managed in Forums > Phrases admin page.
hu: Ha ez a lehetőség be van kapcsolva, akkor a felhasználóknak a regisztrációs űrlapon lévő jelölőnégyzettel el kell fogadniuk, hogy emailben visszaigazoló linket kapnak a jelszó beállítása érdekében. Csak így tudnak fiókot létrehozni. A jelölőnégyzet címkéje a Fórumok > Kifejezések admin oldalon kezelhető.

en: If you got some issue with wpForo, please enable this option before asking for support, this outputs hidden important information to help us debug your issue.
hu: Ha valami problémád van a wpForoval, kérjük, kapcsold ezt be, mielőtt támogatást kérnél. Ez a lehetőség lehetővé teszi rejtett és fontos információk kijelzését, amik segítenek nekünk a hiba elhárításában.

en: If you have enabled this option, after registering, user can not login without confirming the email.
hu: Ha ezt a lehetőséget engedélyezed, akkor regisztráció után a felhasználó nem tud belépni az email visszaigazolás nélkül.

en: If you have something important to say on forum front page, you can use this editor. The text will be displayed under forum breadcrumb menu, above forum and topic titles.
hu: Ha valami fontosat akarsz közölni a fórum főoldalán, használd ezt a szerkesztőt. A szöveg a fórum breadcrumb menü alatt jelenik meg, a fórum és téma címek felett.

en: If you want to delete this forum and keep its sub-forums, topics and replies, please select a new target forum in dropdown below
hu: Ha törölni szeretnéd ezt a fórumot, de az al-fórumait nem, akkor válassz nekik egy új fórumot a legördülő menüből

en: If you want to set forum on home page, please do not use the "Turn WordPress to wpForo" option. The correct instruction can be found in documentation here
hu: Ha be akarod állítani a fórumot a főoldalra, kérjük, hogy ne használd a "WordPress átkapcsolása wpForora" lehetőséget. A megfelelő eljárás leírását megtalálod a dokumentációban

en: If you want us to contact you please click on "I agree to receive email" checkbox, then fill out your email. We'll try to do our best to help you with problems.
hu: Ha kéred, hogy felvegyük veled a kapcsolatot, kérjük, hogy jelöld be a "Beleegyezek, hogy emaileket kapjak" jelölőnégyzetet, és add meg az email címedet. Megteszünk mindent, hogy segíteni tudjunk.

en: Illegal character in username.
hu: Nem megengedett karakter a felhasználónévben

en: Important Tips
hu: Fontos tippek

en: In most cases this is a server issue. We recommend you contact to your hosting service support team or open a support topic in wordpress.org support forum. Also there are many good articles regarding this issue in web. For example
hu: Általában ez egy szerveroldali probléma. Javasoljuk, hogy vedd fel a kapcsolatot a tárhelyszolgáltatód ügyfélszolgálatával, vagy nyiss egy támogatási témát a wordpress.org támogatási fórumában. Sok jó cikk található a weben is ezzel a problémával kapcsolatban. Például

en: In order to get an App ID and Secret Key from Facebook, you’ll need to register a new application. Don’t worry – its very easy, and your application doesn't need to do anything. We only need the keys.
hu: Facebook App ID és Titkos kulcs érdekében regisztrálnod kell egy új alkalmazást. Ne aggódsz, ez tényleg könnyű, és az alkalmazásnak nem kell csinálnia semmit. Csak a kulcsokra van szükség.

en: In the table above (Usergroups) you can see the list of all available forum Usergroups. The first column of this table displays selected User Roles which are synched with certain Usergroup. However some User Roles are still not synced with any Usergroup of your forum. You can find not-synced User Roles in the table below (User Roles). If you use any of these not-synced User Roles and you want to grant some forum accesses to users of these User Roles you should create new Usergroups for each of them. Once new Usergroup is created, you should use the [Synchronize] button in the table above to synchronize User Roles with new Usergroups.
hu: A fenti táblázatban (Felhasználói csoportok) megtalálod az összes elérhető fórum felhasználói csoportot. A táblázat első oszlopa mutatja a kiválasztott felhasználói szerepeket, amelyek szinkronizálva vannak a megfelelő felhasználói csoporttal. Azonban vannak olyan szerepek, amelyek még nincsenek szinkronizálva felhasználói csoporttal. Az alábbi táblázatban (Felhasználói szerepek) megtalálod a nem szinkronizált felhasználói szerepeket. Ha használod ezeket a szerepeket és valamilyen fajta hozzáférést akarsz nekik engedélyezni a fórumban, létre kell hoznon részükre egy új felhasználói csoportot. Miután ezzel elkészültél, a [Szinkronizálás] gombbal szinkronizálhatod a felhasználói szerepeket az új felhasználói csoportokkal.

en: Inactive
hu: Inaktív

en: Inactive users are the account owners who have no topics, posts, comments and subscriptions for new content. In 99&#37; cases this kind of accounts are being registered by Spammers. This tool allows you to only keep active and known inactive users.
hu: Az inaktív felhasználók olyan fióktulajdonosok, akiknek nincsenek témáik, hozzászólásaik, megjegyzéseik és feliratkozásaik.  Az esetek 99&#37; -ában ezeket a fiókokat spamterjesztők regisztrálják. Ez az eszköz lehetővé teszi, hogy csak az aktív és az ismert inaktív felhasználókat tarsd meg.

en: Inactive users who have been registered more than
hu: Inaktív felhasználók, akik ennél régebben regisztráltak:

en: Incorrect file format. Allowed formats: jpeg, jpg, png, gif.
hu: Nem megfelelő fájlformátum. A következő formátumok engedélyezettek: jpeg, jpg, png, gif.

en: Insert Forum Attachments to Media Library
hu: Add hozzá a fórum csatolmányokat a médiatárhoz

en: Insert link
hu: Hivatkozás beszúrás

en: Insert member name or email
hu: Tag neve vagy e-mail

en: Insert your Email address.
hu: Add meg az email címed

en: Install
hu: Telepítés

en: Installed
hu: Telepítve

en: Invalid Email address
hu: Érvénytelen email cím

en: Invalid User
hu: Érvénytelen felhasználó

en: Invalid request!
hu: Érvénytelen kérés!

en: Issues and Recommendations
hu: Problémák és ajánlások

en: It's not what I was looking for
hu: Nem erre van szükségem

en: Items
hu: Elemek

en: Join Us!
hu: Csatlakozz hozzánk!

en: Join us today!
hu: Csatlakozz még ma!

en: Joined
hu: Csatlakozva

en: Keep enabled this option to synch WordPress User Roles with Forum Usergroups. This connection allows to automatically change Usergroup of a user when his/her User Role is changed by administrators or by membership plugins. In other words this option allows to manage Usergroups based on Users Roles, thus you can directly control users forum accesses based on Users Roles. If this option is turned off, User Roles don't have any affection to users forum accesses, they are only controlled by forum Usergroups.
hu: Hagyd bekapcsolva ezt a lehetőséget, hogy szinkronizáld a WordPress felhasználói szerepeket a fórum felhasználói csoportjaival. Ez a kapcsolat lehetővé teszi, hogy automatikusan megváltoztasd egy felhasználó felhasználói csoportját, amikor a felhasználói szerepe megváltozik. Másszóval ez a lehetőség biztosítja neked, hogy a felhasználói csoportokat a felhasználói szerepek alapján kezeld, így közvetlenül beállíthatod a fórum hozzáféréseket a felhasználói szerepek alapján. Ha kikapcsolod ezt a lehetőséget, akkor a felhasználói szerepek nem fogják befolyásolni a fórum hozzáféréseket, hanem a fórum felhasználói csoportjaival tudod majd ezt megtenni.

en: LAYOUTS
hu: ELRENDEZÉSEK

en: Language XML file
hu: Nyelvi XML fájl

en: Last 24 hours
hu: Elmúlt 24 óra

en: Last 3 Months
hu: Elmúlt 3 hónap

en: Last 6 Months
hu: Elmúlt 6 hónap

en: Last Active
hu: Utolsó aktivitás

en: Last Login
hu: Legutóbbi belépés

en: Last Month
hu: Múlt hónap

en: Last Post
hu: Utolsó post

en: Last Post Info
hu: Utolsó post infó

en: Last Week
hu: Múlt hét

en: Last Year ago
hu: Múlt évtől

en: Last post by %s
hu: Utolsó post: %s

en: Latest Post
hu: Utolsó post

en: Leave a reply
hu: Hagyj üzenetet!

en: Length must be between 3 characters and 30 characters.
hu: A hossz 3 és 30 karakter között legyen.

en: Level
hu: Szint

en: Light
hu: Világos

en: Liked
hu: Kedvelt

en: Liked Forum Posts
hu: Kedvelt hozzászólások

en: Liked Posts
hu: Kedvelt bejegyzések

en: Limit Post Editing Information
hu: Hozzászólás szerkesztési adatok korlátozása

en: Limit the post edit logging information "This post was modified 2 hours ago by John"
hu: Korlátozza a hozzászólás szerkesztési információt "Ezt a hozzászólást 2 órával ezelőtt János módosította"

en: Link Text
hu: Hivatkozás szövege

en: Location
hu: Hely

en: Log Viewed Forums and Topics
hu: Megtekintett fórumok és témák naplózása

en: Login
hu: Bejelentkezés

en: Login URL
hu: Bejelentkezési URL

en: Logout
hu: Kijelentkezés

en: Lost Password URL
hu: Elfelejtett jelszó URL

en: Lost your password?
hu: Elfelejtetted a jelszavad?

en: Main Category
hu: Főkategória

en: Main Forum
hu: Fő fórum

en: Make sure you insert a class of font-awesome icon, it should start with fa- prefix like &quot;fas fa-comments&quot;.
hu: Ellenőrizd, hogy font-awesome ikonosztályt illesztesz be. Ezek általában fa- prefixszel kezdődnek, például &quot;fas fa-comments&quot;.

en: Mark all read
hu: Összes megjelölése olvasottként

en: Maximum Number of Tags per Topic
hu: Témánként engedélyezett címkék száma

en: Maximum allowed file size is
hu: Megengedett fájl méret

en: Maximum allowed file size is %s MB
hu: A legnagyobb megengedett fájlméret %s MB

en: Maximum upload file size
hu: Feltölthető fájl max. méret

en: Member
hu: Tag

en: Member Activity
hu: Tag aktivitás

en: Member Custom Title by default
hu: Alapértelmezett tagi saját cím

en: Member Custom Titles
hu: Tagi saját címek

en: Member Information
hu: Tag információ

en: Member Profile
hu: Tag profil

en: Member Rating
hu: Tag értékelés

en: Member Rating Badge
hu: Tag értékelési címer

en: Member Reputation
hu: Tagi rang

en: Member Reputation and Titles
hu: Tagi rangok és címek

en: Member Title
hu: Tag cím

en: Member information
hu: Tag információ

en: Member options successfully updated
hu: Tagi opciók sikeresen frissítve

en: Member options successfully updated, but previous value not changed
hu: Tagi opciók sikeresen frissítve, de a korábbi érték nem változott

en: Members
hu: Tagok

en: Members Online
hu: Tagok Online

en: Members Search Type
hu: Tag keresés típusa

en: Members URL structure
hu: Tag URL szerkezet

en: Members not found
hu: Tagok nem találhatók

en: Merge
hu: Összevonás

en: Merge Topics
hu: Témák összevonása

en: Message Body
hu: Üzenet törzsszövege

en: Message Subject
hu: Üzenet tárgya

en: Message has been sent
hu: Üzenet elküldve

en: Messages
hu: Üzenet

en: Meta Description
hu: Meta leírás

en: Min Number of Posts
hu: Post min. szám

en: Min number of posts to be able attach files
hu: Legalább ennyi hozzászólás kell a fájlok csatolásához

en: Min number of posts to be able post links
hu: Legalább ennyi hozzászólás kell a linkek beszúrásához

en: Misc
hu: Vegyes

en: Missing a temporary folder
hu: Egy ideiglenes mappa elveszett

en: Missing fields:
hu: Hiányzó mezők:

en: Missing keys:
hu: Hiányzó kulcsok:

en: Mixed
hu: Vegyes

en: Moderation
hu: Moderáció

en: Moderator
hu: Moderátor

en: Moderator access
hu: Moderátor hozzáférés

en: Modified Date
hu: Módosítás időpontja

en: More
hu: Több

en: More info
hu: További információ

en: More information about
hu: Több információ

en: Move
hu: Mozgat

en: Move Reply
hu: Válasz mozgatása

en: Move Topic
hu: Téma mozgatása

en: Must be minimum 6 characters.
hu: Min. 6 karakternek kell lennie.

en: My Profile
hu: Profilom

en: NOTE: If you're going to add widgets in this sidebar, please use 'Full Width' template for wpForo index page to avoid sidebar duplication.
hu: MEGJEGYZÉS: Ha widgeteket kívánsz adni ehhez az oldalsávhoz, kérjük, hogy használj "Full Width" sablont a wpForo kezdőlaphoz, hogy elkerüld az oldalsáv kettőzését.

en: New
hu: Új

en: New Addons for Your Forum!
hu: Új kiterjesztések a fórumodhoz!

en: New Forum
hu: Új fórum

en: New Notification
hu: Új értesítés

en: New Passwords do not match
hu: Az új jelszavak nem egyeznek meg

en: New Phrase
hu: Új kifejezés

en: New Registered User
hu: Új regisztrált felhasználó

en: New Reply
hu: Új válasz

en: New Topic
hu: Új téma

en: New Topic Forum
hu: Új téma fórum

en: New Topic Title
hu: Új téma címe

en: New User Group
hu: Új felhasználói csoport

en: New User Registration Email for admins
hu: Új felhasználó regisztrációs email az adminoknak

en: New User Registration Email for user
hu: Új felhasználói regisztrációs email a felhasználónak

en: New Usergroup
hu: Új felhasználói csoport

en: New language successfully added and changed wpforo language to new language
hu: Új nyelv sikeresen hozzáadva, és a wpForo nyelve átállítva

en: New registered users get access to forum settings!
hu: Az újonnan regisztrált tagok elérhetik a fórum beállításait!

en: New reply notification email message
hu: Új válasz üzenet e-mail üzenet

en: New reply notification email subject
hu: Új visszajelzés üzenet email tárgy

en: New topic notification email message
hu: Új topic üzenet email szöveg

en: New topic notification email subject
hu: Új topic üzenet email tárgy

en: New user registration on your site [blogname]:
    
    Username: [user_login]
    
    Email: [user_email]
hu: Új felhasználó regisztrált a [blogname] oldalon.
    
    Felhasználónév: [user_login]
    
    Email: [user_email]

en: Next Topic
hu: Következő téma

en: Nickname validation failed
hu: Nick ellenőrzés sikertelen

en: No
hu: Nem

en: No Posts found for update
hu: Nincs frissíthető hozzászólás

en: No access
hu: Nincs hozzáférés

en: No activity found for this member.
hu: Ennél a tagnál nem találató aktivitás.

en: No data submitted
hu: Nincs feltöltött adat

en: No errors found
hu: Nem találtunk hibát

en: No file was uploaded
hu: Nincs fájl feltöltve

en: No forums were found here.
hu: Nem található fórum itt.

en: No issues found
hu: Nem találtunk problémát

en: No items found
hu: Elem nem található

en: No layout found
hu: Elrendezés nem található

en: No layout found.
hu: Elrendezés nem található.

en: No new posts found
hu: Nincs új bejegyzés

en: No online members at the moment
hu: Pillanatnyilag nincs online tag

en: No parent
hu: Nincs szülő

en: No posts were found here
hu: Nem találhatók hozzászólások

en: No subscriptions found for this member.
hu: Ennél a tagnál nem található feliratkozás.

en: No tags found
hu: Címkék nem találhatók

en: No theme found
hu: Téma nem található

en: No topics were found here
hu: Itt nincs topic

en: No unread posts were found
hu: Nincs olvasatlan hozzászólás

en: No user found.
hu: Felhasználó nem található.

en: Noindex forum page URLs
hu: Noindex fórumoldal URLek

en: Not Replied
hu: Nincs válasz

en: Not Synched
hu: Nincs szinkronizálva

en: Not available
hu: Nem elérhető

en: Not enabled
hu: Nincs engedélyezve

en: Note:
hu: Megjegyzés:

en: Notifications
hu: Értesítések

en: Notify Admins via email on new Post
hu: Értesítsd az adminokat az új hozzászólásokról

en: Notify Admins via email on new Topic
hu: Értesítsd az adminokat az új témákról

en: Notify via email when new user is banned
hu: Email értesítés új felhasználó kitiltásakor

en: Number of Columns
hu: Oszlopok száma

en: Number of Items
hu: Elemek száma

en: Number of Members per Page
hu: Tagok száma oldalanként

en: Number of Posts
hu: Hozzászólások száma

en: Number of Posts per Page
hu: Hozzászólások száma laponként

en: Number of Tags per Page
hu: Címkék száma laponként

en: Number of Topics per Page
hu: Témák száma oldalanként

en: Numerical nicknames are not allowed. Please insert another.
hu: A számokból álló nick nem engedélyezett. Kérjük, válassz másikat.

en: Obtain personal data and created content
hu: Személyes adatok és létrehozott tartalom lekérése

en: Occupation
hu: Foglalkozás

en: Offline
hu: offline

en: Old password is wrong
hu: A régi jelszó hibás

en: One User Role cannot be synched with multiple Usergroups.
hu: Egy felhasználói szerep nem szinkronizálható több felhasználói csoporttal.

en: One of the selected Usergroups cannot be set as Secondary
hu: Az egyik kiválasztott felhasználói csoport nem állítható be másodlagosként

en: Online status timeout
hu: Online státusz időtúllépés

en: Only Admins and Moderators can see your private topics.
hu: Csak az adminok és a moderátorok láthatják a privát témáidat.

en: Oops! The page you requested was not found!
hu: Hoppá! A keresett oldal nem található!

en: Open link in a new tab
hu: Hivatkozás megnyitása új ablakban

en: Options to control and filter post content
hu: Lehetőségek a hozzászólások tartalmának ellenőrzésére és szűrésére

en: Order by
hu: Sorrend

en: Other
hu: Egyéb

en: Our newest member
hu: Legújabb tagunk

en: Page
hu: Oldal

en: Parent Forum
hu: Szülő fórum

en: Password
hu: Jelszó

en: Password length must be between 6 characters and 20 characters.
hu: A jelszó hossza 6 és 20 karakter között legyen.

en: Password mismatch.
hu: A jelszavak nem egyeznek.

en: Permission denied
hu: Nincs engedélyezve

en: Permission denied for add forum
hu: Fórum hozzáadása nem engedélyezett

en: Permission denied for delete forum
hu: Fórum törlése nem engedélyezett

en: Permission denied for edit forum
hu: Fórum szerkesztése nem engedélyezett

en: Permission denied for this action
hu: Nincs engedélyed erre a tevékenységre

en: Permissions
hu: Engedélyek

en: Phrase add error
hu: Hiba a kifejezés hozzáadása során

en: Phrase adding error
hu: Hiba a kifejezés hozzáadása során

en: Phrase successfully added
hu: Kifejezés sikeresen hozzáadva

en: Phrase successfully updates
hu: Kifejezés frissítése sikeres

en: Phrase update error
hu: Kifejezés frissítési hiba

en: Phrases
hu: Kifejezések

en: Please %s or %s
hu: Kérem %s vagy %s

en: Please Insert Your Email or Username
hu: Kérlek add meg az Email címedet vagy Felhasználónevedet

en: Please Moderate:
hu: Kérjük, moderáld:

en: Please choose one reasons before sending a feedback!
hu: Kérjük, válassz egy okot a visszajelzés küldése előtt!

en: Please confirm subscription to [entry_title]
hu: Kérjük, igazold vissza a feliratkozást erre: [entry_title]

en: Please contact to your hosting service support team and ask them enable PHP cURL module
hu: Kérjük, hogy vedd fel a kapcsolatot a tárhelyszolgáltatóddal, és kérd meg, hogy engedélyezzék a PHP cURL modult!

en: Please copy the target topic URL from browser address bar and paste in the field below.
hu: Kérjük, hogy másold a céltéma URL-jét a böngésző címsorából az alábbi szövegdobozba.

en: Please download wpForo Phrases XML compressed file, unzip it, find english.xml file, navigate to Forums > Settings > General Tab and import it using [Add New] button of "XML Based Language" option.
hu: Kérjük, töltsd le a wpForo Kifejezések tömörített XML fájlt, bontsd ki, keresd meg az english.xml fájlt, menj a Fórumok > Beállítások > Általános fülre, és importáld az [Új hozzáadása] gombbal az "XML alapú nyelv" opcióban.

en: Please drag and drop forum panels to set parent-child hierarchy.
hu: Kérlek húzd és dobd a fórum paneleket szülő-gyermek hierachiába.

en: Please enable mod_rewrite on your server, this is required for wpForo forum
hu: Kérjük, hogy engedélyezt a mod_rewrite-ot a szervereden, szükség van erre a wpForo működéséhez

en: Please enable this option to help wpForo get more popularity as your thank to the hard work we do for you totally free. This option adds a very small icon in forum footer, which will allow your site visitors recognize the name of forum solution you use.
hu: Kérjük, engedélyezd ezt az opciót, hogy növeld a wpForo ismertségét. Ezzel meg tudod köszönni azt a kemény munkát, amit teljesen ingyen végzünk neked. Ez az opció egy kis ikont helyez el a fórum láblécében, így az oldalad látogatói megtudhatják, milyen fórumot használsz.

en: Please execute this SQL in your Website Hosting cPanel > phpMyAdmin Database Manager
hu: Kérjük, hogy hajtsd végre ezt az SQL-t a tárhelyed cPanel > phpMyAdmin Database Managerben

en: Please fill your email address for feedback
hu: Kérjük, add meg az emailedet a visszajelzéshez

en: Please follow to this instruction
hu: Kérjük, kövesd az utasításokat

en: Please insert URLs to your website Terms and Privacy Policy pages. Links to these pages will be included in registration form checkbox label (I'm agree with website terms and privacy policy) and in Forum Privacy Policy. The forum Privacy Policy does not cover your whole website, it is just an extension of your website main Privacy Policy. Thus it should be linked to according pages.
hu: Kérjük, illeszd be a weboldalad felhasználói és adatkezelési tájékoztató oldalainak URL-jét. Az ezekre mutató linkek meg fognak jelenni a regisztrációs űrlap "Elfogadom az weboldal felhasználói és adatkezelési tájékoztatóit" jelölőnégyzet mellett és a fórum adatkezelési tájékoztatójában. A fórum adatkezelési tájékoztatója nem vonatkozik az egész weboldalra, csak egy kiegészítése annak. Ezért össze kell linkelni a megfelelő oldalakkal.

en: Please insert a page URL, where user can find a contact form or an information to contact the forum administrator.
hu: Kérjük, illessz be annak az oldalnak az URL-jét, ahol a felhasználó kapcsolatba tud lépni a fórum adminisztrátorával, vagy megtalálja az elérhetőségeit.

en: Please insert required fields!
hu: Kérjük, töltsd ki a kötelező mezőket!

en: Please let us know why you are deactivating. Choosing one of the options below you will help us make it better for you and for other users.
hu: Kérjük, áruld el, miért kapcsolod ki a bővítményt! Válassz az alábbi lehetőségek közül, és segíts nekünk, hogy jobbá tegyük a bővítményt neked és másoknak is.

en: Please login into Facebook and then click connect button again
hu: Kérjük, hogy jelentkezz be a Facebookra és utána kattints újra a csatlakozás gombra

en: Please navigate to Settings > Autoptimize > Main Tab, click on top right [Show advanced settings] button, find "Exclude scripts from Autoptimize" option, add this JS path <code>,wp-includes/js/tinymce</code>, than click on [Save Changes and Empty Cache] button bellow.
hu: Kérjük, hogy a Beállítások > Autoptimize > Main fülön kattints a jobb felső részen a [Show advanced settings] gombra, keresd meg az "Exclude scripts from Autoptimize" lehetőséget, add hozzá a következő JS útvonalat:  <code>,wp-includes/js/tinymce</code> , majd kattints a [Save Changes and Empty Cache] gombra.

en: Please note, that this option is only related to wpForo cookies. This doesn't disable WordPress and other plugins cookies. wpForo stores a small amount of data in cookies, it used to track visited forums and topics (bold and normal titles). Also when a guest (not registered user) creates a topic or post a reply, wpForo stores guest name and email address in cookies. wpForo uses this information to detect current guest content (topics, posts) and display it to the guest even if the content is under moderation (not approved by moderators). Also wpForo stores guest name and email in cookies to keep filled these fields when he/she posts a new reply or creates a new topic.
hu: Kérjük, vedd figyelembe, hogy ez a lehetőség csak a wpForo cookie-kra vonatkozik. Nem kapcsolja ki a WordPress és más bővítmények cookie-jait. wpForo egy kevés adatot tárol cookie-kban, hogy kövesse a meglátogatott fórumokat és témákat (félkövér és normál szedésű címek). Továbbá, amikor egy vendég (nem regisztrált felhasználó) létrehoz egy témát vagy hozzászólást, wpForo a vendég nevét és email címét cookie-ban tárolja. wpForo ezt az aktuális vendég tartalom (témák, hozzászólások) követésére használja, és mutatja a vendég részére még akkor is, amikor a moderáció folyamatban van (moderátor még nem engedélyezte). Végezetül, wpForo cookie-ban tárolja a vendég nevét és email címét, hogy ezeket a mezőket előre kitöltse, amikor a vendég új hozzászólást tesz közzé vagy témát indít.

en: Please provide a plugin name or URL
hu: Kérlek, add meg a bővítmény nevét vagy elérhetőségét (URL)

en: Please provide more information
hu: Kérlek, adj meg több információt

en: Plugin Usage Feedback
hu: Plugin használati visszajelzés

en: Possible Spam Attachments
hu: Lehetséges spam csatolmányok

en: Post Content
hu: Hozzászólás tartalma

en: Post Moderation
hu: Hozzászólás moderálása

en: Post Reporting Emails
hu: Post jelentés emailek

en: Post Sharing Toggle
hu: Hozzászólás megosztás kiválasztása

en: Post Title
hu: Hozzászólás cím

en: Post delete error
hu: Hozzászólás törlési hiba

en: Post is empty
hu: Nincs post

en: Post link
hu: Hozzászólás link

en: Post options successfully updated
hu: Hozzászólás opciók sikeresen frissítve

en: Post options successfully updated, but previous value not changed
hu: A hozzászólás lehetőségek sikeresen frissítve, de a korábbi érték nem változott

en: Post sharing toggle allows you to share posts individually. You can see post sharing toggles on the left, right side or in top bar of each post. The toggle blue color is the current primary color (#12) of your forum style. For example, if you use the red forum style, the color of all share toggles will be red. This doesn't affect share button colors. They are always grey with original colors on mouse hover.
hu: A hozzászólás megosztási kapcsoló lehetővé teszi egyes hozzászólások megosztását. A hozzászólás megosztási kapcsoló elhelyezkedhet a hozzászólás bal vagy jobb oldalán, vagy a fejlécében. A kapcsoló kék színe a jelenlegi elsődleges szín (#12) a fórumstílusban. Például, ha a piros fórumstílust használod, akkor minden megosztási kapcsoló piros lesz. Ez nem befolyásolja a megosztási gombok színét. Azok mindig szürkék, és az eredeti színek az egér föléhúzásakor jelennek meg.

en: Posted
hu: Közzétéve

en: Posted by
hu: Közzétette:

en: Posts
hu: Hozzászólások

en: Posts Count
hu: Bejegyzések száma

en: Posts members activity (new topic, new reply, post like) to BuddyPress Profile Activity page.
hu: Hozzáadja a tagi tevékenységeket (új téma, új válasz, hozzászólás kedvelése) a BuddyPress profil aktivitás laphoz.

en: Powered by
hu: Megvalósította

en: Previous Topic
hu: Előző téma

en: Privacy &amp; Rules
hu: Adatvédelem &amp; Szabályok

en: Privacy Policy Page URL
hu: Adatvédelmi szabályzat oldal URL címe

en: Private Topic
hu: Privát téma

en: Probably spam file attachments have been detected by wpForo Spam Control. Please moderate suspected files in Forums &gt; Tools &gt; Antispam Tab.
hu: A wpForo Spam Ellenőrzés valószínűsíthető spam csatolmányokat talált. Kérjük, hogy moderáld a gyanús fájlokat a Fórumok > Eszközök > Antispam fülön.

en: Problem description
hu: Probléma leírása

en: Problems Found in Database
hu: Hiba az adatbázisban

en: Profile
hu: Adatlap

en: Profile Account
hu: Profil fiók

en: Profile Activity
hu: Profil aktivitás

en: Profile Home
hu: Profil főoldal

en: Profile Subscriptions
hu: Profil feliratkozások

en: Profile updated successfully
hu: Profil sikeresen frissítve

en: Provides a safe way to communicate directly with other members. Messages are private and can only be viewed by conversation participants.
hu: Biztonságos közvetlen kommunikáció más tagokkal. Az üzeneteket csak a beszélgetés résztvevői láthatják.

en: Publish
hu: Közzétéve

en: Published
hu: Közzétéve

en: Q&A Layout - Number of Recent topics
hu: Kérdés-válasz elrendezés - legutóbbi témák száma

en: Q&A Layout - Number of intro topics
hu: Q&A elrendezés - bevezető témák száma

en: Q&A Layout - Recent topic length
hu: Kérdés-válasz elrendezés - legutóbbi témák hossza

en: Q&A layout - Intro topics
hu: Q&A elrendezés - bevezető témák

en: Question Comments
hu: Kérdés megjegyzései

en: Question Tags
hu: Kérdéscímkék

en: Questions
hu: Kérdések

en: Quote
hu: Idéz

en: RE
hu: VÁ

en: REPLY:
hu: VÁLASZ:

en: Rating
hu: Arány

en: Rating Badge
hu: Értékelési címer

en: Rating Color
hu: Érték szín

en: Rating Icon
hu: Érték ikon

en: Rating Level
hu: Érték szint

en: Rating Title
hu: Rang cím

en: Read more
hu: Bővebben

en: Read only access
hu: Csak olvasási hozzáférés

en: Read the documentation
hu: Olvasd el a dokumentációt

en: Received Likes
hu: Érkezett lájk

en: Recent Posts
hu: Legutóbbi bejegyzések

en: Recent Posts Display Type
hu: Legutóbbi hozzászólások mutatása típusa

en: Recent Questions
hu: Legutóbbi kérdések

en: Recent Topics
hu: Legutóbbi témák

en: Recently viewed by users: %s.
hu: Legutoljára megtekintették: %s.

en: Redirect after login
hu: Átirányítás belépés után

en: Redirect after registration
hu: Átirányítás a regisztráció után

en: Redirect after subscription confirmation
hu: Átirányítás a feliratkozás visszaigazolása után

en: Redirect to this page after success login
hu: Átirányítás erre a lapra sikeres belépés után

en: Register
hu: Regisztráció

en: Register URL
hu: Regisztrációs URL

en: Register your site and get API keys here &raquo;
hu: Az oldalad regisztrációját és az API kulcs igénylést elvégezheted itt &raquo;

en: Registered
hu: Regisztrált tag

en: Registered date
hu: Regisztráció dátuma

en: Registration Error
hu: Hiba a regisztráció során

en: Related Topics
hu: Kapcsolódó témák

en: Relevancy
hu: Relevancia

en: Remember Me
hu: Emlékezz rám

en: Replace Author Avatar with Forum Profile Avatar
hu: Szerző Avatar cseréje a fórum profil Avatarjára

en: Replace Author Link to Forum Profile
hu: Szerző link cseréje a fórum profilra

en: Replace Comment Author Link to Forum Profile
hu: Hozzászóló linkjének cseréje a fórum profilra

en: Replace Login Page URL to Forum Login Page URL
hu: Lecseréli a belépési oldal URL-jét a fórum belépési oldal URL-jére

en: Replace Registration Page URL to Forum Registration Page URL
hu: Lecseréli a regisztrációs oldal URL-jét a fórum regisztrációs oldal URL-jére

en: Replace Reset Password Page URL to Forum Reset Password Page URL
hu: Lecseréli a jelszó visszaállítási oldal URL-jét a fórum jelszó visszaállítási oldal URL-jére

en: Replied
hu: Válaszolt

en: Replies
hu: Válaszok

en: Replies Created
hu: Hozzászólások

en: Replies not found
hu: Nem találhatók válaszok

en: Reply
hu: Válasz

en: Reply request error
hu: Válaszkérési hiba

en: Report
hu: Jelentés

en: Report message body
hu: Jelentés üzenet tartalom

en: Report message subject
hu: Jelentés üzenet tárgy

en: Report to Administration
hu: Jelentés az adminisztrátornak

en: Report user data access and control issue
hu: Felhasználi jog megsértésének bejelentése

en: Report user rights violation
hu: Felhasználói jogok megsértésének bejelentése

en: Required field
hu: Kötelező mező

en: Reset Password
hu: Új jelszó létrehozása

en: Reset Password Emails
hu: Jelszó visszaállítási emailek

en: Reset Password message body
hu: Jelszó visszaállítási üzenet törzsszövege

en: Reset Result
hu: Keresési eredmények

en: Reset Search
hu: Keresés visszaállítása

en: Reset Settings
hu: Visszaállítás

en: Result Info
hu: Eredmény infó

en: Role Name
hu: Szerep név

en: Role-Usergroup Synchronization
hu: Szerepek és felhasználói csoportok szinkronizálása

en: Role-Usergroup Synchronization is Turned ON!
hu: Szerepek és felhazsnálói csoportok szinkronizálása BEkapcsolva!

en: SEO Tools
hu: SEO eszközök

en: Save
hu: Ment

en: Save Changes
hu: Változtatás mentése

en: Save forums order and hierarchy
hu: Sorrend és hierachia mentése

en: Screen Layout
hu: Kijelző elrendezés

en: Screen Options
hu: Kijelző opciók

en: Search
hu: Keresés

en: Search Entire Posts
hu: Keresés a hozzászólások között

en: Search Forums...
hu: Fórumok keresése...

en: Search Phrase
hu: Kifejezés keresés

en: Search Titles Only
hu: Keresés csak a címek között

en: Search Type
hu: Keresés típus alapján

en: Search in Forums
hu: Keresés fórumokban

en: Search in date period
hu: Keresés időperiódusban

en: Search result for
hu: Keresés eredménye

en: Search...
hu: Keresés...

en: Secret Key
hu: Titkos kulcs

en: Select All
hu: Összes kiválasztása

en: Select Color
hu: Szín kiválasztása

en: Select Page
hu: Oldal választás

en: Select Posts to Split
hu: Válaszd ki a szétválasztandó hozzászólásokat

en: Send Notification emails to all email addresses (comma separated ) of forum administrators when a new Reply is created.
hu: Értesítő email küldése minden fórum adminisztrátor email címre (vesszővel elválasztva) új válasz beküldésekor.

en: Send Notification emails to all email addresses (comma separated ) of forum administrators when a new Topic is created.
hu: Értesítő email küldése minden fórum adminisztrátor email címre (vesszővel elválasztva) új téma létrehozásakor.

en: Send Report
hu: Jelentés küldése

en: Separate tags using a comma
hu: A címkéket vesszővel válaszd el

en: Server
hu: Szerver

en: Server "post_max_size" is
hu: Server "post_max_size"

en: Server "upload_max_filesize" is
hu: Szerver "max. feltölthető fájl méret"

en: Server Information
hu: Szerver információ

en: Set Forum on Home Page
hu: Fórum beállítása a főoldalon

en: Set Topic Sticky
hu: Topic cimke beállítás

en: Set as Default
hu: Beállítás alapértelmezettként

en: Set this option value 0 if you want to disable limiting
hu: Állítsd nullára, hogy kikapcsold a korlátozást

en: Set this option value 0 if you want to remove time limit.
hu: Állítsd nullára, ha nem akarsz időkorlátot beállítani.

en: Set this option value 0 if you want to show all posts in recent posts area.
hu: Állítsd ezt nullára, ha azt szeretnéd, hogy minden hozzászólás látható legyen a legutóbbi hozzászólásoknál.

en: Set this option value 0 if you want to show all posts under topic intro area.
hu: Állítsd ez az opciót 0-ra, ha valamennyi postot látni akarod ebben a topic-ban.

en: Set this option value 0 if you want to show the whole post content in recent post area.
hu: Állítsd ezt nullára, ha azt szeretnéd, hogy a teljes hozzászólás látható legyen a legutóbbi hozzászólásnál.

en: Set this option value 0 if you want to show the whole title in recent topic area.
hu: Állítsd ezt nullára, ha azt akarod, hogy a teljes cím látható legyen a legutóbbi témáknál.

en: Settings
hu: Beállítások

en: Settings successfully updated
hu: A beállítások, sikeresen frissítve

en: Share Button Locations
hu: A megosztási gomb helye

en: Share Buttons
hu: Megosztás gombok

en: Shop Account
hu: Shop egyenleg

en: Short
hu: Rövid

en: Short Badge
hu: Rövid címer

en: Show Admin Bar for Members
hu: Mutasd az admin lécet a tagoknak

en: Show Breadcrumb
hu: Hivatkozáslánc

en: Show Forum Page Title
hu: Fórum oldal címek megjelenítése

en: Show Forum Statistic
hu: Fórum statisztika megjelenítése

en: Show Member Mention Nicknames
hu: Mutassa a tag megemlítésekor a nicket

en: Show Top Search
hu: Fent Keresés

en: Show Top/Menu Bar
hu: Fent/Menü léc

en: Show all forums
hu: Összes fórum

en: Show on screen
hu: Mutasd a képernyőn

en: Sign In
hu: Bejelentkezés

en: Signature
hu: Aláírás

en: Site Key
hu: Oldal kulcs

en: Site Profile
hu: Oldal profil

en: Sitewide
hu: Egész oldalon

en: Slug
hu: SEO barát név

en: Social Networks
hu: Közösségi hálózatok

en: Solved
hu: Megoldva

en: Some useful options to limit just registered users and minimize spam. These options don't affect users whose Usergroup has "Can edit member" and "Can pass moderation" permissions.
hu: Néhány hasznos lehetőség a valós felhasználói regisztrációk és a spam minimalizálása érdekében. Ezek a lehetőségek nincsenek hatással azon felhasználókra, akik olyan felhasználói csoporban vannak, ami rendelkezik a "Szerkeszthet tagot" és "Moderálhat" engedélyekkel.

en: Some useful options to limit just registered users and minimize spam. This control don't affect users whose Usergroup has "Can edit member" and "Can pass moderation" permissions.
hu: Néhány hasznos lehetőség a valós felhasználói regisztrációk és a spam minimalizálása érdekében. Ez a beállítás nincs hatással azon felhasználókra, akik olyan felhasználói csoporban vannak, ami rendelkezik a "Szerkeszthet tagot" és "Moderálhat" engedélyekkel.

en: Something wrong with profile data.
hu: A profil adatokkal valami nincs renben.

en: Sorry, there was an error uploading attached file
hu: Sajnos hiba történt a csatolt fájl feltöltése során

en: Sort Search Results by
hu: Szűkített keresés eredménye

en: Spam Control
hu: Spam ellenőrzés

en: Spam Suspicion Level for Posts
hu: Spam érzékelési szint a hozzászólásokhoz

en: Spam Suspicion Level for Topics
hu: Spam érzékelési szint a témákhoz

en: Specify avatar by URL
hu: Avatar megadása hivatkozással

en: Split
hu: Felosztás

en: Split Topic
hu: Téma felosztása

en: Square
hu: Négyzet

en: Standard access
hu: Alap hozzáférés

en: Start Profile Synchronization
hu: Profilszinkronizálás megkezdése

en: Start typing tags here (maximum %d tags are allowed)...
hu: Írd a címkéket ide (legfeljebb %d címke engedélyezett)...

en: Status
hu: Állapot

en: Styles
hu: Stílus

en: Subforums
hu: Al-fórumok

en: Submit
hu: Küldés

en: Submit &amp; Deactivate
hu: Elküldés és kikapcsolás

en: Subscribe confirmation email message
hu: Feliratkozás visszaigazoló email üzenet

en: Subscribe confirmation email subject
hu: Feliratkozási e-mail tárgy

en: Subscribe for new replies
hu: Feliratkozás új hozzászólásokra

en: Subscribe for new topics
hu: Feliratkozás új topic-okra

en: Subscribe options successfully updated
hu: Feliratkozás opciók sikeresen frissítve

en: Subscribe options successfully updated, but previous value not changed
hu: A feliratkozási lehetőségek sikeresen frissítve, de a korábbi érték nem változott

en: Subscribe to this topic
hu: Feliratkozás erre a témára

en: Subscription Emails
hu: Feliratkozási e-mailek

en: Subscriptions
hu: Feliratkozások

en: Success!
hu: Siker!

en: Success! Please check your mail for confirmation.
hu: Siker! Ellenőrizd az email fiókodban a visszaigazoló levelet.

en: Success! Thank you. Please check your email and click confirmation link below to complete this step.
hu: Siker! Köszönjük! Kérjük, ellenőrizd az email fiókodat és kattints a visszaigazolási linkre, hogy befejezd ezt a lépést.

en: Successfully updated
hu: Sikeres frissítés

en: Successfully voted
hu: Sikeres szavazás

en: Support Forum
hu: Fórum támogatás

en: Synch User Profiles
hu: Felhasználói fiókok szinkronizálása

en: Synched
hu: Szinkronizálva

en: Synchronize
hu: Szinkronizálás

en: Synchronize Users Usergroups and Roles
hu: A felhasználók csoportjainak és szerepköreinek szinkronizálása

en: Table name
hu: Táblázat neve

en: Table:
hu: Táblázat

en: Tables
hu: Táblák

en: Tag
hu: Címke

en: Tags
hu: Címkék

en: Tags are disabled
hu: Címkék kikapcsolva

en: Target Topic URL
hu: Cél téma URL

en: Target Topic not found
hu: A keresett Téma nem található

en: Terms Page URL
hu: ÁSZF oldal URL címe

en: Thank you for using wpForo! wpForo is a professional bulletin board for WorPress, and the only forum software which comes with Multi-layout template system.
                                        The "Extended", "Simplified" and "Question &amp Answer" layouts fit almost all type of discussions needs. You can use wpForo for small and extremely large communities. 
                                        <br />If you found some issue or bug please open a support topic in plugin page or in our support forum at gVectors.com. If you liked wpForo please leave some good review for this plugin. We really need your good reviews. 
                                        If you didn't like wpForo please leave a list of issues and requirements you'd like us to fix and add in near future. We're here to help you and improve wpForo as much as possible.
hu: Köszönjük a wpForot használatát! A wpForo egy professzionális WordPress fórum, és az egyetlen fórumszoftver, ami többféle elrendezésmintát tartalmaz. 
    A "Kiterjesztett", "Egyszerű" és "Kérdések-válaszok" elrendezések majdnem minden beszélgetéshez megfelelőek. A wpForot kicsi vagy hatalmas közösségek egyaránt használhatják. 
    <br />Ha problémába, vagy hibába ütköztünk, kérjük, indítsunk egy támogatási kérést a bővítmény oldalán, vagy a gVectors.com támogatási fórumában. Ha tetszik a wpForo, akkor írjunk egydicsérő értékelést róla. Tényleg szükségünk van a jó értékelésekre. 
    Ha nem tetszik a wpForo, akkor írjuk meg a szerzőnek a problémákat és a kéréseket, hogy kijavíthassák és hozzáadhassák a javítást a közeljövőben. Azért vagyunk, hogy segítsünk, és továbbfejlesszük a wpForot, ahogyan az csak lehetséges.

en: Thank you for using wpForo! wpForo is a professional bulletin board for WorPress, and the only forum software which comes with Multi-layout template system. The "Extended
hu: Köszönjük, hogy a wpForot használod! wpForo egy professzionális WordPress fórum, és az egyetlen fórumszoftver, ami többféle elrendezéssablont tartalmaz. A "Kiterjesztett", "Egyszerű" és "Kérdések-válaszok" elrendezések majdnem minden beszélgetéshez megfelelőek. A wpForot kicsi vagy hatalmas közösségek egyaránt használhatják. Ha problémát vagy hibát találtál, kérjük, nyiss egy támogatási témát a plugin oldalán vagy a gVectors.com támogatási fórumában. Ha tetszik a wpForo, akkor írj egy jó értékelést róla. Tényleg szükségünk van a jó értékelésekre. Ha nem tetszik a wpForo, akkor írd meg nekünk a problémákat és a kéréseket, hogy kijavíthassuk és hozzáadhassuk a közeljövőben. Azért vagyunk, hogy segítsünk neked és továbbfejlesszük a wpForot, ahogy csak lehet.

en: Thank you for using wpForo. wpForo is a premium forum plugin which will always be available for free. There will never be paid and pro versions of this forum board. However this is a very large and hard project so we also develop paid addons (extensions), which will financially help us to keep improving and adding new features to the free wpForo plugin. Forum addons will also be actively developed. The first addons "Advanced Media Uploader
hu: Köszönjük, hogy a wpForot használod. wpForo egy prémium fórum bővítmény, ami mindig elérhető lesz ingyenesen. Soha nem lesz fizetős és prémium változat. Azonban ez egy nagyon nagy és nehéz feladat, ezért készítünk fizetős kiegészítőket is, amelyek finanszírozzák az ingyenes wpForo bővítmény fejlesztését és új képességek hozzáadását. A fórumkiegészítőket is aktívan fejlesztjük. Az első kiegészítők, az "Advanced Media Uploader", a "Polls", a "Private Messages" és az "Ad Manager" nagyon hamar elérhetők lesznek. Amint megvásárolsz egy kiegészítőt és aktiválod, a beállításokat megtalálod itt a függőleges alfüleken.

en: Thank you for using wpForo. wpForo is a premium forum plugin which will always be available for free. There will never be paid and pro versions of this forum board. However this is a very large and hard project so we also develop paid addons (extensions), which will financially help us to keep improving and adding new features to the free wpForo plugin. Forum addons will also be actively developed. The first addons "Advanced Media Uploader", "Polls", "Private Messages" and "Ad Manager" will be available very soon. Once you got some addon and activated that, you will find settings in vertical subTabs here.
hu: Köszönjük, hogy a wpForot használod! A wpForo egy prémium fórum bővítmény, ami mindig ingyenesen elérhető lesz. Soha nem lesz fizetős vagy pro változat. Azonban ez egy nagyon nagy és nehéz projekt, ezért ejlesztünk fizetős addonokat (kiterjesztéseket), amelyek anyagilag támogatnak minket, hogy továbbfejleszthessük az ingyenes wpForo bővítményt, és új szolgáltatásokat adhassunk hozzá. A fórumkiterjesztéseket is aktívan fejlesztjük. Az első kiterjesztések, az "Advanced Media Uploader", a "Polls" és az "Ad Manager" hamarosan elérhetők lesznek. Ha megvásárlod valamelyik kiterjesztést és aktiválod, a beállításait itt fogod találni alfüleken.

en: Thank you for your feedback!
hu: Köszönjük a visszajelzést!

en: Thank you!
hu: Köszönjük!

en: Thank you!<br> Sincerely yours,<br> gVectors Team
hu: Köszönjük!<br> Üdvözlettel,<br> gVectors Csapat

en: The "slug" is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
hu: A "slug" egy SEO-barát verziója a névnek. Ezt általában kisbetűvel, számokkal, szóközök nélkül írandó.

en: The General Data Protection Regulation (GDPR) (Regulation (EU) 2016/679) is a regulation by which the European Parliament, the Council of the European Union and the European Commission intend to strengthen and unify data protection for all individuals within the European Union (EU). After four years of preparation and debate the GDPR was finally approved by the EU Parliament on 14 April 2016. Enforcement date: 25 May 2018 - at which time those organizations in non-compliance may face heavy fines. More info at
hu: Az Általános Adatvédelmi Szabályozás (GDPR, Regulation (EU) 2016/679) segítségével az Európai Parlament, az Európai Unió Tanácsa és az Európai Bizottság meg akarja erősíteni és egységesíteni akarja az EU-n belül minden személy adatvédelmét. Négy évnyi előkészítés és vita után a GDPR-t az Európai Parlament 2016. április 14-én fogadta el. Hatályba 2018. május 25-én lépett, ezután azok a szervezetek, amelyek nem felelnek meg az előírásainak, komoly bírságokra számíthatnak. Több információ található itt:

en: The [Synchronize] button changes all users Usergroups according to the users Roles. For example, if you select "Contributor" Role for "Registered" Usergroup, all users with "Contributor" Role will get "Registered" Usergroup in forum. The synchronization process may take a few seconds or dozens of minutes, it depends on the number of users. Please be patient, don't close this page and wait until the progress counter says 100% completed.
hu: A [Szinkronizálás] gomb megváltoztatja minden felhasználó felhasználói csoportját a felhasználói szerepek alapján. Például, ha "Közreműködő" szerepet választod a "Regisztrált" csoporthoz, akkor minden "Közreműködő" a fórumban "Regisztrált" lesz. A szinkronizálás néhány másodperctől több tucat percig is eltarthat, a felhasználók számától függően. Kérjük, légy türelemmel, és ne zárd be ezt a lapot, amíg a folyamatjelző 100%-ot nem mutat.

en: The default Guest usergroup is not found!
hu: Az alapértelmezett Vendég felhazsnálói csoport nem található!

en: The noIndex code tells Google and other search engines to NOT index the page, so that it cannot be found in search results. Please insert page URLs you do not want to be indexed one per line in the textarea bellow.
hu: A noIndex kód utasítja a Google-t és más keresőket, hogy NE indexeljék az oldalt, így az nem lesz megtalálható a keresési találatok között. Kérjük, hogy soronként egyesével illeszd be a lenti szövegdobozba azokat az URLeket, amelyeket nem akarsz indexelni.

en: The number of forum members with this usergroup. Click to view members.
hu: A felhasználói csoportba tartozó felhasználók széma. Kattints a tagok megtekintéséhez.

en: The plugin is great, but I need specific features
hu: A bővítmény jó, de szükségem van más képességekre

en: The plugin is not working
hu: A bővítmény nem működik

en: The plugin works very slow
hu: A bővítmény nagyon lassú

en: The position in the menu order wpForo should appear.
hu: A wpForo megjelenési helye a menüben.

en: The post edit logging information "This post was modified 2 hours ago by John" is displayed under modified post content..
hu: A hozzászólás szerkesztés naplózása kijelzésre kerül a módosított hozzászólás tartalma alatt a következő formában: "Ezt a hozzászólást 2 órával ezelőtt János módosította".

en: The post edit logging information "This post was modified 2 hours ago by John" is displayed under modified topic first post content..
hu: A hozzászólás szerkesztés naplózása kijelzésre kerül a módosított téma első hozzászólásának tartalma alatt a következő formában: "Ezt a hozzászólást 2 órával ezelőtt János módosította".

en: The post sharing toggle can be displayed either on the left side or on the top of each post. The general share buttons can be displayed on both (top and bottom) locations.
hu: A hozzászólás megosztási kapcsoló a hozzászólásoktól balra vagy a hozzászólások felső részén jelenhet meg. Az általános megosztási gombok fent vagy lent lehetnek.

en: The selected Usergroup cannot be set
hu: A kiválasztott felhasználói csoport nem állítható be

en: The selected Usergroup is not found in allowed list
hu: A kiválasztott felhasználói csoport nincs az engedélyezett listában

en: The setTimestamp() method of PHP DateTime class is not available. Please make sure you use PHP 5.4 and higher version on your hosting service.
hu: PHP DateTime osztály setTimestamp() metódusa nem áll rendelkezésre. . Please make sure you use PHP 5.4 and higher version on your hosting service.Győződjünk meg róla, hogy a tárhelyünkön a PHP 5.4 vagy magasabb verziója van-e használatban.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form
hu: A feltöltött fájl mérete meghaladja az engedélyezett maximumot.

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini
hu: A feltöltött fájl mérete meghaladja az engedélyezett maximumot.

en: The uploaded file size is too big
hu: A feltöltött fájl túl nagy

en: The uploaded file was only partially uploaded
hu: A feltöltés csak részlegesen sikerült

en: Theme activate error
hu: Téma aktiválási hiba

en: Theme activate success
hu: Téma aktiválás sikeres

en: Theme delete error
hu: Téma törlési hiba

en: Theme file not readable
hu: A téma fájl nem olvasható

en: Theme install error
hu: Téma telepítés hiba

en: Theme install success
hu: Téma telepítés sikeres

en: Theme options successfully updated
hu: Sablon opciók frissítése sikeres

en: Themes
hu: Sablonok

en: This access is usually used for
hu: Ezt a szintet leggyakrabban használja a

en: This action changes topic URL. Once the topic is moved to other forum the old URL of this topic will no longer be available.
hu: Ez a művelet megváltoztatja a Téma URL-jét. Ha egyszer átirányítjuk, a régi URL nem lesz elérhető.

en: This action will also delete all sub-forums, topics and replies.
hu: Ez a művelet  az alfórumokat, témákat és valamennyi választ törli.

en: This email address is already registered. Please insert another
hu: Ez az email cím már használatban van. Kérjük, válassz másikat.

en: This email address is already registered. Please insert another.
hu: Ez az email cím már regisztrálva van. Kérjük, adj meg másikat.

en: This feature is useful if you're adding content before or after [wpforo] shortcode in page content. Also it useful if forum is loaded before website header, on top of the front-end.
hu: Ez akkor hasznos, ha tartalmat helyezel a [wpforo] shortcode előtt vagy után az oldalon. Akkor is hasznos, ha a fórum a weboldal fejrésze előtt töltödik be, a frontend tetejére.

en: This is a basic example of forum rules provided by
hu: Ez az alap fórumszabályzat-minta, amelyet készített:

en: This is a forum description. This content will be displayed under forum title on the forum list.
hu: Ez a fórum leírása. Ez a tartalom fog megjelenni a fórum címe alatt a fórumok listájában.

en: This is a simple category / section
hu: Ez egy egyszerű kategória/szakasz

en: This is a simple parent forum
hu: Ez egy egyszerű szülőfórum

en: This is an example of forum Privacy Policy with GDPR compliant. It adapted to wpForo plugin functions and features. <u>In case you enable this privacy policy template you become responsible for the content of this template.</u>  Please read this text carefully and make sure it suits your community Privacy Policy. If it doesn't, you should edit this text and adapt it to your community rules. This template includes shortcodes [forum-name] and [forum-url]. They are automatically replaced on registration page with current forum details. Don't forget to add an information about your organization, location and contacting ways (page, email, phone, etc...). Also if you have a separate privacy policy page for website please add a link to that page.
hu: Ez egy minta fórum adatkezelési tájékoztató, GDPR megfelelőséggel. A wpForo bővítmény funkcióihoz és jellemzőihez igazítottuk. <u>Ha bekapcsolod ezt az adatkezelési tájékoztató mintát, te leszel felelős a tartalmáért. </u> Kérjük, figyelmesen olvasd el a szöveget, és ellenőrizd le, hogy megfelel a közösségi adatkezelési elveidnek. Ha nem, akkor alakítsd át a szöveget a közösségi szabályaidnak megfelelően. A minta tartalmazza a [forum-name] és [forum-url] shortdoce-okat. Ezek automatiksan kicserélésre kerülnek a regisztrációs oldalon az aktuális fórumadatokkal. Ne felejtsd el megadni a szervezeti adatokat, a helyet és az elérhetőségeket (weboldal, email, telefon, stb.). Továbbá, ha van külön weboldal adatkezelési tájékoztató oldalad, azt is linkeld ide.

en: This is only used when a new Usergroup is created, it automatically gets the selected Forum Access in all forums.
hu: Ez csak új felhasználói csoport létrehozásakor szükséges, automatikusan megkapja a kiválasztott fórum hozzáférést minden fórumban.

en: This message comes from Reset Password form.
hu: Ez az üzenet érkezik a jelszó visszaállítási űrlaptól.

en: This message comes from post reporting pop-up form.
hu: Ez az üzenetet egy felugró hozzászólás jelentés küldi.

en: This message comes when new user registers to site
hu: Ez az üzenet kerül elküldésre, amikor új felhasználó regisztrál a weboldalon

en: This message will be displayed when a non-permitted forum member clicks on attached file link in topic and posts.
hu: Ezt az üzenetet látják a nem engedélyezett felhasználók, amikor csatolt fájlra kattintanak témákban és hozzászólásokban.

en: This nickname is already in use. Please insert another.
hu: Ez a nick már használatban van. Kérjük, válassz másikat.

en: This option adds topic subscription checkbox next to new topic and post submit button.
hu: Ez a lehetőség hozzáadja a téma feliratkozási jelölőnégyzetet az új téma és a hozzászólás elküldése gombokhoz.

en: This option depends on "Enable Member Rating Titles" parent option, witch located in wpForo Settings > Features Tab
hu: Ez az opció függ a "Tagi értékelés címek engedélyezése" lehetőségtől, amit a wpForo Beállítások > Jellemzők fülön találsz

en: This option depends on "Enable Member Rating" parent option, witch located in wpForo Settings > Features Tab
hu: Ez az opció függ a "Tagi értékelés engedélyezése" lehetőségtől, amit a wpForo Beállítások > Jellemzők fülön találsz

en: This option doesn't affect website admins.
hu: Ez az opció nem befolyásolja a website adminisztrátort.

en: This option is not synced with WordPress "Anyone can register" option in Dashboard > Settings > General admin page. If this option is enabled new users will always be able to register.
hu: Ez a lehetőség nincs összekapcsolva a WordPress "Bárki regisztrálhat" lehetőségével a Vezérlőpult > Beállítások > Általános admin oldalon. Ha ezt a lehetőséget engedélyezet, az új felhasználók regisztrációja lehetséges lesz.

en: This option is only related to XML language files. You should upload a translation XML file to have a new language option in this drop-down. If you are using PO/MO translation files you should change WordPress Language in Dashboard > Settings admin page to load according translation for wpForo.
hu: Ez a lehetőség csak az XML nyelvi fájlokra vonatkozik. Fel kell töltened egy fordítás XML fájlt, hogy új nyelv jelenjen meg a legördülő menüben. Ha PO/MO fordítási fájlokat használsz, akkor a WordPress nyelvét kell megváltoztatnod a Vezérlőpult > Beállítások admin oldalon, hogy a megfelelő fordításfájlok betöltődjenek a wpForoba.

en: This option will disable WordPress on front-end. Only forum pages and excluded post/pages will be available. wpForo will look like as a stand-alone forum.
hu: Ez a lehetőség kikapcsolja a WordPresst a frontenden. Csak a fórum lapjai és a kizárt hozzászólások és oldalak lesznek elérhetők. A wpForo úgy fog kinézni, mint egy önálló fórum.

en: This option will disable WordPress on front-end. Only forum pages will be available. wpForo will look like as a stand-alone forum.
hu: Ez a lehetőség kikapcsolja a WordPresst a frontenden. Csak a fórum lapjai lesznek elérhetők. A wpForo úgy fog kinézni, mint egy önálló fórum.

en: This post is currently unapproved. You can approve posts in Dashboard &raquo; Forums &raquo; Moderation admin page.
hu: Ez a hozzászólás még nincs jóváhagyva. Jóváhagyhatod a Vezérlőpult &raquo; Fórumok &raquo; Moderáció admin oldalon.

en: This post successfully deleted
hu: Hozzászólás sikeresen törölve

en: This post successfully edited
hu: Hozzászólás sikeresen szerkesztve

en: This post was modified %s by %s
hu: A hozzászólás módosítva: %s , %s

en: This process may take a few seconds or dozens of minutes, it depends on database forum size and on server resources. Please be patient and don't close this page. If you got 500 Server Error please don't worry, the data updating process is still working in MySQL server.
hu: Ez a folyamat néhány másodperctől akár több tucat percig is eltarthat, függően a fórum adatbázis méretétől és a szerver erőforrásaitól. Kérjük, légy türelemmel és ne zárd be ezt az oldalt. Ha 500 Server Error hibaüzenetet látsz, ne aggódj, az adatfrissítés még mindig zajlik a MySQL szerveren.

en: This process may take a few seconds or dozens of minutes, please be patient and don't close this page.
hu: Ez a folyamat néhány másodperctől hosszú percekig eltarthat. Kérjük, várj türelemmel és ne zárd be ezt az oldalt.

en: This process may take a few seconds or dozens of minutes, please be patient and don't close this page. Database backup is not required. If you got 500 Server Error please don't worry, the data updating process is still working in MySQL server.
hu: Ez a folyamat néhány másodperctől akár több tucat percig is eltarthat. Kérjük, légy türelemmel és ne zárd be ezt az oldalt. Nem szükséges biztonsági mentést készíteni az adatbázisról. Ha 500 Server Error hibaüzenetet látsz, ne aggódj, az adatfrissítés még mindig zajlik a MySQL szerveren.

en: This process may take a few seconds or dozens of minutes, please be patient and don't close this page. If you got 500 Server Error please don't worry, the data updating process is still working in MySQL server.
hu: Ez a folyamat néhány másodperctől akár több tucat percig is eltarthat. Kérjük, légy türelemmel és ne zárd be ezt az oldalt. Ha 500 Server Error hibaüzenetet látsz, ne aggódj, az adatfrissítés még mindig zajlik a MySQL szerveren.

en: This tool is designed to find attachment which have been uploaded by spammers. The tool checks most common spammer filenames and suggest to delete but you should check one by one and make sure those are spam files before deleting.
hu: Ez az eszköz megkeresi a castolmányokat, amiket spamterjesztők töltöttek fel. Az eszköz vizsgálja a legelterjedtebb spam fájlneveket és javaslatot tesz a törlésre, de minden esetben ellenőrizned kell a fájlokat, hogy valóban spamet tartalmaznak, mielőtt törlöd őket.

en: This topic doesn't exist or you don't have permissions to see that.
hu: Ez a téma nem létezik, vagy nincs engedélyed a megtekintésére.

en: This topic is currently unapproved. You can approve topics in Dashboard &raquo; Forums &raquo; Moderation admin page.
hu: Ez a téma még nincs jóváhagyva. Jóváhagyhatod a Vezérlőpult &raquo; Fórumok &raquo; Moderáció admin oldalon.

en: This topic successfully deleted
hu: A téma törlése sikeres

en: This topic was modified %s by %s
hu: A téma módosítva: %s , %s

en: This user Usergroup is automatically changed according to current Role. If you want to disable Role-Usergroup synchronization and manage Usergroups and User Roles independently, please navigate to <b>Forums > Settings > Features</b> admin page and disable "Role-Usergroup Synchronization" option.
hu: A felhasználóhoz tartozó felhasználói csoport automatikusan igazodik az akutális szerephez. Ha ki akarod kapcsolni a szerep-felhasználói csoport szinkronizációt és külön kezelni a felhasználói csoportokat és a szerepeket, akkor a <b> Fórumok > Beállítások > Jellemzők </b> admin oldalon kapcsold ki a "Szerep-felhasználói csoport szinkronizáció" lehetőséget.

en: Timezone
hu: Időzóna

en: Title
hu: Cím

en: To start using reCAPTCHA, you need to sign up for an API key pair for your site.
hu: A reCAPTCHA használatának megkezdéséhez rendelkezned kell API kulcspárral a weboldaladhoz.

en: Tools
hu: Eszközök

en: Topic (post list)
hu: Téma (hozzászólások listája)

en: Topic Counts
hu: Téma számlálók

en: Topic Icons
hu: Téma ikonok

en: Topic Move Error
hu: Hiba a téma mozgatása során

en: Topic RSS Feed
hu: Topic RSS Forrás

en: Topic Tag
hu: Témacímke

en: Topic Tags
hu: Témacímkék

en: Topic Title
hu: Topic Cím

en: Topic add error
hu: Hiba a téma hozzáadása során

en: Topic and Post Moderation
hu: Téma és hozzászólás moderáció

en: Topic delete error
hu: Hiba a téma törlése során

en: Topic edit error
hu: Hiba a téma szerkesztése során

en: Topic first post data not found.
hu: A téma első hozzászólásának adatai nem találhatók.

en: Topic first post not found.
hu: A téma első hozzászólása nem található.

en: Topic link
hu: Téma link

en: Topic not found.
hu: Téma nem található.

en: Topic once split cannot be unsplit. The first post of new topic becomes the earliest reply.
hu: A téma szétválasztása nem visszavonható. Az új téma első hozzászólása lesz a legkorábbi válasz.

en: Topic reply
hu: Téma válasz

en: Topic subscription option on post editor
hu: Téma feliratkozási lehetőség a hozzászólás szerkesztőben

en: Topic subscription option on post editor - checked/enabled
hu: Téma feliratkozási lehetőség a hozzászólás szerkesztőben - bejelölve/engedélyezve

en: Topic successfully moved
hu: Téma sikeresen átmozgatva

en: Topic successfully updated
hu: Téma sikeresen frissítve

en: Topic title
hu: Topic cím

en: Topics
hu: Témák

en: Topics &amp; Posts
hu: Témák &amp; Hozzászólások

en: Topics RSS Feed
hu: Téma RSS hírfolyam

en: Topics Started
hu: Indított témakörök

en: Topics delete error
hu: Hiba a téma törlése során

en: Topics once merged cannot be unmerged. This topic URL will no longer be available.
hu: A témák összeolvasztása nem visszavonható. Ez a téma URL nem lesz elérhető a jövőben.

en: Total Size
hu: Teljes méret

en: Track Forum and Topic Current Viewers
hu: Kövesse a fórum és a téma pillanatnyi nézőit

en: Translation
hu: Fordítás

en: Turn Off User Syncing Note
hu: Felhasználói szinkronizálás megjegyzés kikapcsolása

en: Turn WordPress to wpForo
hu: WordPress átkapcsolása wpForora

en: Type
hu: Típus

en: URL to - Contact Us - page
hu: Kapcsolati oldal URL-je

en: URL to Website Privacy Policy page
hu: A weboldal adatkezelési oldalának teljes URL címe

en: URL to Website Terms page
hu: A weboldal Általános Szolgáltatási Feltételek URL címe

en: Ultimate Member Notification Integration
hu: Ultimate Member értesítések integráció

en: Ultimate Member Profile Forum Tab Integration
hu: Ultimate Member profil Fórum fül integráció

en: Unapproved
hu: Elutasítva

en: Uninstall
hu: Eltávolítás

en: Unknown upload error
hu: Ismeretlen feltöltési hiba

en: Unread Posts
hu: Olvasatlan hozzászólások

en: Unsolved
hu: Megoldatlan

en: Unsubscribe
hu: Leiratkozás

en: Update
hu: Frissít

en: Update Forums Statistic
hu: Fórum statisztika frissítése

en: Update Options
hu: Beállítások mentése

en: Update Topics Statistic
hu: Témakör statisztika frissítése

en: Update Users Statistic
hu: Felhasználói statisztika frissítése

en: Update post dates (current date) to allow append posts to the end of the target topic.
hu: Hozzászólások dátumának frissítése az aktuális dátumra, hogy a hozzászólások a céltéma végére kerüljenek.

en: Update post titles with target topic title.
hu: Frissítse a hozzászólások címét a céltéma címével.

en: Updated Successfully!
hu: Sikeresen frissítve!

en: Upload an avatar
hu: Avatar feltöltése

en: Use as Category
hu: Használat kategóriaként

en: Use comments to ask for more information or suggest improvements. Avoid answering questions in comments.
hu: Használd a megjegyzéseket arra, hogy több információt kérsz, vagy javítási lehetőségeket javasolsz. Nem válaszolj a kérdésekre hozzászólásban.

en: Use greater than 5 - below Posts, 10 - below Media, 15 - below Links, 20 - below Pages, 25 - below comments, 60 - below first separator, 65 - below Plugins, 70 - below Users, 75 - below Tools, 80 - below Settings, 100 - below second separator
hu: 5-9: a Hozzászólások alatt; 10-14: a Média alatt; 15-19: a Linkek alatt; 20-24: az Oldalak alatt; 25-59: a Hozzászólások alatt; 60-64: az első elválasztó alatt; 65-69: a Bővítmények alatt; 70-74: a Felhasználók alatt; 75-79: az Eszközök alatt; 80-99: a Beállítások alatt; 100: a második elválasztó alatt

en: Use this option only if you have set other pages for authorization. 
                            wpForo doesn't change its own URLs, these options are only for other plugin compatibility. 
                            For example, if you use BuddyPress or Ultimate Member plugin you can set these values:
hu: Akkor használd ezt a lehetőséget, ha be vannak állítva másik oldalak a jóváhagyáshoz.
    A wpForo nem változtatja meg a saját URL-jeit, ezek a lehetőségek a más bővítményekkel való együttmáködéshez használhatók.
    Például, ha BuddyPresst vagy Ultimate Membert használsz, akkor a következő értékeket állíthatod be:

en: User
hu: Felhasználó

en: User Cookies
hu: Felhasználói sütik

en: User Data
hu: Felhasználói adatok

en: User Group
hu: Felhasználó csoport

en: User Groups
hu: Felhasználói csoportok

en: User ID
hu: Felhasználó ID

en: User Mention message body
hu: Megemlített felhasználó üzenet törzse

en: User Mention message subject
hu: Megemlített felhasználó üzenet tárgya

en: User Mentioning Email
hu: Megemlített felhasználó email

en: User Meta Data
hu: Felhasználói metaadatok

en: User Role
hu: Felhasználói szerep

en: User Roles
hu: Felhasználói szerepek

en: User Title
hu: Felhasználó címe

en: User custom field update failed
hu: Felhasználói saját mező frissítése sikertelen

en: User data update failed
hu: Felhasználói adat frissítése sikertelen

en: User delete error
hu: Hiba a felhasználó törlése során

en: User group add error
hu: Hiba a felhasználói csoport hozzáadása során

en: User group edit error
hu: Hiba a felhasználói csoport szerkesztése során

en: User group successfully added
hu: Felhasználói csoport hozzáadása sikeres

en: User group successfully edited
hu: Felhasználói csoport szerkesztése sikeres

en: User is New (under hard spam control) during
hu: A felhasználó újonc (erős spam ellenőrzés alatt áll) eddig:

en: User leaves a reply to wpForo topic
hu: Ha egy felhasznál válaszol egy wpForo témára

en: User profile fields not found
hu: A felhasználói profil mezők nem találhatók

en: User profile update failed
hu: Felhasználói profil frissítése sikertelen

en: User registration is disabled
hu: A felhasználói regisztráció ki van kapcsolva

en: User registration is disabled.
hu: A felhasználói regisztráció le van tiltva.

en: User replied to wpForo post
hu: Felhasználó válaszolt a wpForo hozzászólásra

en: User successfully deleted from wpforo
hu: A felhasználó sikeresen törölve a wpForoból

en: Usergroup
hu: Felhasználói csoport

en: Usergroup Color
hu: Felhasználói csoport színe

en: Usergroup Name
hu: Csoport név

en: Usergroup has been successfully deleted.
hu: A felhasználói csoport sikeresen törölve.

en: Usergroup has been successfully deleted. All users of this usergroup have been moved to the usergroup you've chosen
hu: A felhasználói csoport sikeresen törölve. Az összes felhasználó sikeresen exportálva a választott csoportba.

en: Usergroups
hu: Felhasználói csoportok

en: Username
hu: Felhasználónév

en: Username exists. Please insert another.
hu: A felhasználónév már foglalt. Kérjük, válassz másikat.

en: Username is missed.
hu: Hiányzó felhasználónév.

en: Username length must be between %d characters and %d characters.
hu: A felhasználónév hossza  %d és %d karakter között legyen.

en: Username length must be between 3 characters and 30 characters.
hu: A felhasználónév hossza 3 és 30 karakter között legyen.

en: Username: [user_login]
    
    To set your password, visit the following address:
    
    [set_password_url]
hu: Felhasználónév: [user_login]
    
    A jelszavad beállításához kattints az alábbi linkre:
    
    [set_password_url]

en: Users
hu: Felhasználók

en: Users get the Default Usergroup on registration
hu: A felhasználók az alapértelmezett felhasználói csoportba kerülnek regisztrációkor

en: Users will be join this usergroup
hu: Felhasználók kapcsolva lesznek ehhez a felhasználói csoporthoz

en: Version
hu: Verzió

en: View
hu: Nézet

en: View Users
hu: Felhasználók megtekintése

en: View all Addons
hu: Minden kiterjesztés megtekintése

en: View all tags (%d)
hu: Összes címke megtekintése (%d)

en: View entire post
hu: Teljes hozzászólás megtekintése

en: View the latest post
hu: A legutolsó post megtekintése

en: View users list in this usergroup
hu: Felhasználó lista megtekintése ebben a felhasználó csoportban

en: Views
hu: Megtekintés

en: Views Count
hu: Megtekintések száma

en: Visit Forum
hu: Fórum felkeresése

en: Votes
hu: Szavazat

en: Website
hu: Weboldal

en: Website Terms and Privacy Policy Pages
hu: Weboldal ÁSZF és Adatkezelési tájékoztató oldalak

en: Welcome Message
hu: Üdvözlő szöveg

en: Welcome back %s!
hu: Üdv újra %s!

en: Welcome to our Community!
hu: Üdvözlünk Közösségünkben!

en: Welcome to wpForo
hu: Üdvözlünk a wpForoban

en: Welcome!
hu: Üdvözöllek!

en: What kind of problems do you have?
hu: Milyen problémát találtál?

en: What part of design you don't like or want to change?
hu: A kinézet mely része nem tetszett, mit változtatnál meg?

en: What should be done with wpForo content owned by these users?
hu: Mi történjen a wpForo tartalommal, ami ezekhez a felhasználókhoz tartozik?

en: What should be done with wpForo content owned by this user?
hu: Mi történjen a wpForo tartalommal, ami ehhez a felhasználóhoz tartozik?

en: What type of features you want to be in the plugin?
hu: Milyen további képességekre van szükséged a bővítményben?

en: When a member replies to one of my forum topics
hu: Ha egy tag tálaszol valamely fórumtémámra

en: When a member replies to one of my post in forum topics
hu: Amikor egy válaszol egy hozzászólásomra a fórum témái között

en: When you login first time using Facebook Login button, we collect your account %s information shared by Facebook, based on your privacy settings. We also get your email address to automatically create a forum account for you. Once your account is created, you'll be logged-in to this account and you'll receive a confirmation email.
hu: Amikor először lépsz be a Facebook Belépés gombbal, elkérjük a fiókod %s adatait, amit a Facebook megoszt az adatvédelmi beállításoknak megfelelően. Emellett az email címedet is lekérjük, és automatikusan létrehozunk egy fórum felhasználói fiókot neked. Amint a fiókod elkészült, beléptetünk és küldünk egy visszaigazoló emailt.

en: With the email address, please check the "I agree to receive email" checkbox to proceed.
hu: Miután megadtad az email címedet, kérjük, jelöld be a "Beleegyezek, hogy emaileket kapjak"jelölőnégyzetet a továbblépéshez.

en: WordPress Email sending function wp_mail() doesn't work!
hu: A WordPress wp_mail() email küldési funkciója nem működik!

en: WordPress Forum plugin. wpForo is a full-fledged forum solution for your community. Comes with multiple modern forum layouts.
hu: WordPress fórum plugin. wpForo egy teljesértékű fórummegoldás a közösségednek. Többféle modern fórumelrendezést tartalmaz.

en: WordPress Login Form
hu: WordPress Belépési űrlap

en: WordPress Registration Form
hu: WordPress Regisztrációs űrlap

en: WordPress Reset Password Form
hu: WordPress jelszó visszaállítási űrlap

en: Wordpress avatar system
hu: Wordpress avatar rendszer

en: Working
hu: Munka

en: Write message
hu: Üzenet írás

en: Wrong post data
hu: A hozzászólás adatai hibásak

en: XML Based Language
hu: XML alapú nyelv

en: Yes
hu: Igen

en: You
hu: Te

en: You are already voted this post
hu: Már szavaztál erre a hozzászólásra

en: You are currently running
hu: Pillanatnyilag be vagy lépve

en: You are not allowed to attach this file type
hu: Neked nem engedik meg, hogy hozzácsatold ezt az állománytípust

en: You are not allowed to edit this post
hu: Nincs jogosultságod szerkeszteni ezt a bejegyzést

en: You are not permitted to subscribe here
hu: Nem engedélyezett itt a feliratkozás

en: You are not permitted to view this attachment
hu: Nincs engedélyed a csatolmány megtekintésére

en: You can find all icons
hu: Megtalálsz minden ikont

en: You can go to %s page or Search here
hu: Mehetsz: %s oldalra vagy Keress itt

en: You can manage WordPress date and time format in WordPress Settings > General admin page.
hu: A WordPress dátum- és időformátumát a WordPress Beállítások > Általános adminisztrációs oldalon állíthatod be.

en: You can mention a person using @nicename in post content to send that person an email message. When you post a topic or reply, forum sends an email message to the user letting them know that they have been mentioned on the post.
hu: Megemlíthetsz egy felhasználót @nick használatával a hozzászólásban. A felhasználó email értesítést kap erről.

en: You can not set this value more than "upload_max_filesize" and "post_max_size". If you want to increase server parameters please contact to your hosting service support.
hu: Nem tudod beállítani a max. feltölthető fájl méretet. Ha növelni szeretnéd, fordulj a tárhelyszolgáltatódhoz.

en: You can permanently disable this message in Dashboard > Forums > Features admin page.
hu: Véglegesen kikapcsolhatod ezt az üzenetet a Vezérlőpult > Fórumok > Jellemzők admin oldalon.

en: You do not have permission to mark notifications for that user.
hu: Ezen felhasználót figyelmeztetésre jelölni nincs elegendő jogosultság.

en: You do not have permission to view this page
hu: Nincs engedélyed megtekinteni ezt az oldalt

en: You don't have permission to create post in this forum
hu: Nincs engedélyed arra, hogy hozzászólást írj ebben a fórumban

en: You don't have permission to create topic into this forum
hu: Nincs engedélyed arra, hogy témát hozz létre ebben a fórumban

en: You don't have permission to delete post from this forum
hu: Nincs engedélyed arra, hogy hozzászólást törölj ebben a fórumban

en: You don't have permission to delete topic from this forum
hu: Nincs engedélyed arra, hogy témát törölj ebben a fórumban

en: You don't have permission to edit post from this forum
hu: Nincs engedélyed arra, hogy hozzászólást szerkessz ebben a fórumban

en: You have %d new replies
hu: %d új hozzászólás

en: You have %d new reply to %2$s from %3$s
hu: %d új hozzászólás ehhez: %2$s, tőle: %3$s

en: You have %d new reply to %s
hu: %d új hozzászólás ehhez: %s

en: You have a new notification
hu: Új értesítésed van

en: You have been mentioned in forum post
hu: Megemlítettek egy hozzászólásban

en: You have been successfully subscribed
hu: Sikeresen feliratkoztál

en: You have been successfully unsubscribed
hu: Sikeresen leiratkoztál

en: You have no permission to edit Usergroup field
hu: Nincs engedélyed a felhasználói csoport mező szerkesztésére

en: You have no permission to edit this topic
hu: Nincs engedélyed arra, hogy szerkeszd ezt a témát

en: You should edit this text and adapt it to your community rules.
hu: Ennek a szövegnek a módosítására, a saját fórumszabályokhoz történő igazítására lehetőség van.

en: You successfully replied
hu: Válasz sikeres

en: Your Answer
hu: Válaszod

en: Your email address is not valid
hu: Az email cím érvénytelen

en: Your email is required to be able authorize you here. Please try loging again.
hu: Szükség van az email címedre ehhez. Kérjük, jelentkezz be ismét.

en: Your forum successfully added
hu: A fórumod sikeresen hozzáadva

en: Your forum successfully deleted
hu: A fórumod sikeresen törölve

en: Your profile data have been successfully updated.
hu: A profilod adatai sikeresen frissítve.

en: Your question
hu: Kérdésed

en: Your subscription for this item could not be confirmed
hu: Az elemre való feliratkozásod nem igazolható vissza

en: Your topic successfully added
hu: A témád sikeresen hozzáadva

en: [blogname] New User Registration
hu: [blogname] Új felhasználó regisztráció

en: [blogname] Your username and password info
hu: [blogname] Felhasználónév és jelszó adatok

en: account
hu: fiókod

en: activity
hu: aktivitás

en: add
hu: hozzáad

en: add_new
hu: uj_hozzaadas

en: approve
hu: engedélyez

en: approved
hu: elfogadva

en: are you sure you want to delete?
hu: Biztos, hogy törölni akarod?

en: at least
hu: legalább

en: by
hu: által

en: by %s
hu: által %s

en: close
hu: bezár

en: configure
hu: Beállítás

en: confirm password
hu: jelszó megerősítése

en: dark
hu: sötét

en: days ago
hu: nappal ezelőtt

en: default
hu: alapértelmezett

en: default (#15)
hu: alapértelmezett (#15)

en: delete
hu: törlés

en: edit
hu: szerkeszt

en: edit profile
hu: profil szerkesztése

en: edit user
hu: felhasználó szerkesztése

en: email for feedback
hu: email visszajelzéshez

en: field is required
hu: mező kitöltése kötelező

en: field length must be at least %d characters
hu: a mező hossza legalább %d karakter legyen

en: field value cannot be greater than %d
hu: a mező értéke nem lehet nagyobb, mint %d

en: field value is not a valid URL
hu: mezőbe írt érték nem valós URL

en: field value must be at least %d
hu: a mező értéke legalább %d legyen

en: file is too large
hu: a fájl túl nagy

en: file type %s is not allowed
hu: fájltípus nem engedélyezett: %s

en: file type is not detected
hu: fájltípus nem állapítható meg

en: file(s)
hu: fájl(ok)

en: filter by group
hu: szűrés csoportra

en: filter by package
hu: szűrés csomag alapján

en: filter by status
hu: szűrés állapot alapján

en: first
hu: első

en: forum link
hu: fórum link

en: forums
hu: fórumok

en: green
hu: zöld

en: grey
hu: szürke

en: here
hu: itt

en: in forum
hu: fórumban

en: is Default
hu: alapértelmezett

en: is not installed! For an advanced Spam Control please install Akismet antispam plugin, it works well with wpForo Spam Control system. Akismet is already integrated with wpForo. It'll help to filter posts and protect forum against spam attacks.
hu: nincs telepítve! Fejlett spam ellenőrzéshez telepítsd az Akismet antispam bővítményt, ami jó működik együtt a wpForo spamellenőrző rendszerével. Az Akismet már össze van hangolva a wpForoval. Segíteni fog a hozzászólások szűrésében és megvédeni a fórumot a spam támadásoktól.

en: item
hu: elem

en: like
hu: kedvel

en: login
hu: bejelentkezés

en: logout
hu: kijelentkezés

en: matches
hu: találat

en: members
hu: tagok

en: minutes
hu: perc

en: my profile
hu: profilom

en: new password
hu: új jelszó

en: new password again
hu: új jelszó még egyszer

en: next
hu: következő

en: old password
hu: régi jelszó

en: one URL per line
hu: egy URL soronként

en: open
hu: nyitott

en: orange
hu: narancs

en: phrase_key
hu: kifejezés_kulcs

en: phrase_value
hu: kifejezés_ertek

en: posted
hu: közzétéve

en: posts
hu: bejegyzések

en: prev
hu: előző

en: private
hu: privát

en: public
hu: nyilvános

en: reCAPTCHA API Keys
hu: reCAPTCHA API kulcsok

en: reCAPTCHA Settings
hu: reCAPTCHA beállítások

en: reCAPTCHA Theme
hu: reCAPTCHA sablon

en: reCAPTCHA protects you against spam and other types of automated abuse. It makes secure topic and post editors when Guest Posting is allowed, also it protects login and registration forms against spam attacks.
hu: reCAPTCHA védelmet nyújt a spam és más automatizált visszaélések ellen. Vendég hozzászólás engedélyezése esetén védelmet nyújt a téma és hozzászólás szerkesztőknek. Emellet védelmet nyújt a belépési és regisztrációs űrlapoknak spam ellen.

en: red
hu: piros

en: register
hu: regisztráció

en: removed link
hu: törölt link

en: replies
hu: válaszok

en: save
hu: ment

en: sticky
hu: kiemelt

en: subscriptions
hu: feliratkozások

en: support topic
hu: támogatási téma

en: unapprove
hu: nem engedélyez

en: unapproved
hu: jóvá nem hagyott

en: unlike
hu: nem kedvel

en: unsticky
hu: nem rögzített

en: update
hu: frissítés

en: use default link color
hu: alapértelmezett link szín használata

en: usergroup
hu: felhasználói csoportok

en: view
hu: megtekintés

en: view all posts
hu: összes hozzászólás megtekintése

en: view all questions
hu: összes kérdés megtekintése

en: view all topics
hu: összes téma megtekintése

en: wpForo Addons
hu: wpForo kiegészítők

en: wpForo Dashboard
hu: wpForo Vezérlőpult

en: wpForo Forum Installation |
hu: wpForo Fórum telepítés |

en: wpForo Login Form
hu: wpForo belépési űrlap

en: wpForo Menu
hu: wpForo Menü

en: wpForo Navigation
hu: wpForo Navigáció

en: wpForo PageID doesn't exist. Forums will not be loaded, please read this
hu: A wpForo PageID nem létezik. A fórumok nem tölthetők be, kérjük, olvasd el

en: wpForo Polls is a complete addon to help forum members create, vote and manage polls effectively. Comes with poll specific permissions and settings.
hu: wpForo Polls kiterjesztés lehetővé teszi a fórumtagok részére a szavazások hatékony létrehozását, kezelését és a szavazatok leadását. Szavazásokhoz kapcsolódó engedélyeket és beállításokat tartalmaz.

en: wpForo Registration Form
hu: wpForo regisztrációs űrlap

en: wpForo Reset Password Form
hu: wpForo jelszó visszaállítási űrlap

en: wpForo Sidebar
hu: wpForo Oldalmenü

en: wpForo User Timezone
hu: wpForo felhasználó időzóna

en: wpForo Usergroup
hu: wpForo Felhasználói csoport

en: wpForo Website
hu: wpForo Weboldal

en: wpForo phrases are missing!
hu: A wpForo Kifejezések hiányzik!
