Forum - wpForo - en to fr_CA translation catalogue (773 entries)

en: wpForo Addons
fr_CA: Addons wpForo

en: All wpForo addons are being developed by wpForo developers at gVectors Team. Addon prices also include a small donation to the hard work wpForo developers do for free. When you buy an addon, you also donate the free wpForo development and support. Addons are the only incoming source for wpForo developers. wpForo is a premium forum plugin which will always be available for free. There will never be paid and pro versions of this forum board. We have another dozens of awesome features in our to-do list which will also be added for free in future releases. So the free wpForo development always stays on the first priority and wpForo is being extended with new free functions and features even faster than before.
fr_CA: Tous les addons wpForo sont développés par les développeurs de wpForo à gVectors Team. Addon prix comprennent également un petit don au travail dur wpForo développeurs faire gratuitement. Lorsque vous achetez un addon, vous donnez également le développement gratuit wpForo et le soutien. Les addons sont la seule source entrante pour les développeurs de wpForo. WpForo est un plugin premium qui sera toujours disponible gratuitement. Il n'y aura jamais de versions payantes et pro de ce forum. Nous avons une autre dizaine de fonctionnalités impressionnantes dans notre liste de choses à faire qui seront également ajoutés gratuitement dans les futures versions. Ainsi, le développement gratuit de wpForo reste toujours sur la première priorité et wpForo est étendu avec de nouvelles fonctions gratuites et des fonctionnalités encore plus rapide qu'avant.

en: Installed
fr_CA: Installé

en: at least
fr_CA: au moins

en: Details | Buy
fr_CA: Détail | Acheter

en: More information about
fr_CA: Plus d'informations

en: Dashboard
fr_CA: Tableau de bord

en: Forums
fr_CA: Forum

en: Settings
fr_CA: Paramètres

en: Tools
fr_CA: Outils

en: Moderation
fr_CA: Modération

en: Members
fr_CA: Membres

en: Usergroups
fr_CA: Groupes

en: Themes
fr_CA: Thèmes

en: Addons
fr_CA: Plugins

en: wpForo Dashboard
fr_CA: Tableau de bord wpForo

en: Welcome Message
fr_CA: Message de bienvenue

en: Thank you for using wpForo! wpForo is a professional bulletin board for WorPress, and the only forum software which comes with Multi-layout template system.
                                        The "Extended", "Simplified" and "Question &amp Answer" layouts fit almost all type of discussions needs. You can use wpForo for small and extremely large communities. 
                                        <br />If you found some issue or bug please open a support topic in plugin page or in our support forum at gVectors.com. If you liked wpForo please leave some good review for this plugin. We really need your good reviews. 
                                        If you didn't like wpForo please leave a list of issues and requirements you'd like us to fix and add in near future. We're here to help you and improve wpForo as much as possible.
fr_CA: Merci d'utiliser wpForo! WpForo est un babillard professionnel pour WorPress, et le seul logiciel de forum qui est livré avec le système de modèle de disposition multiple.
                                         Les formats "Extended", "Simplified" et "Question &amp Answer" s'adaptent à presque tous les types de besoins de discussion. Vous pouvez utiliser wpForo pour les petites et très grandes communautés.
                                         <br /> Si vous avez trouvé un problème ou un bug, ouvrez une rubrique de support dans la page de plugin ou dans notre forum de support sur gVectors.com. Si vous avez aimé wpForo s'il vous plaît laissez une bonne critique pour ce plugin. Nous avons vraiment besoin de vos bonnes critiques.
                                         Si vous n'avez pas aimé wpForo s'il vous plaît laissez une liste de problèmes et les exigences que vous souhaitez nous fixer et ajouter dans un proche avenir. Nous sommes là pour vous aider et améliorer wpForo autant que possible.

en: General Information
fr_CA: information Générale

en: You are currently running
fr_CA: Vous êtes en cours d'execution

en: Active Theme
fr_CA: thème actif

en: wpForo Website
fr_CA: Site web wpForo

en: Support Forum
fr_CA: Forum support

en: Server Information
fr_CA: Information serveur

en: Available
fr_CA: Disponible

en: Board Statistic
fr_CA: Tableau de statistiques

en: Topics
fr_CA: Sujets

en: Posts
fr_CA: Messages

en: Members Online
fr_CA: Membres en ligne

en: Avatars Size
fr_CA: Taille des avatars

en: Default Attachments Size
fr_CA: Taille par défaut des pièces jointes

en: Advanced Attachments
fr_CA: Pièces-jointes avancées

en: file(s)
fr_CA: fichier(s)

en: Advanced Attachments Size
fr_CA: Tailles des pièces-jointes avancées

en: Total Size
fr_CA: Taille totale

en: Forum Maintenance
fr_CA: Forum en maintenance

en: This process may take a few seconds or dozens of minutes, please be patient and don't close this page. If you got 500 Server Error please don't worry, the data updating process is still working in MySQL server.
fr_CA: Ce processus peut prendre quelques secondes ou des dizaines de minutes, s'il vous plaît soyez patient et ne fermez pas cette page. Si vous avez une erreur serveur 500 s'il vous plaît ne vous inquiétez pas, le processus de mise à jour des données fonctionne toujours dans le serveur MySQL.

en: Delete All Caches
fr_CA: Désactiver toutes les caches

en: Update Forums Statistic
fr_CA: Mettre à jour les statistiques forums

en: Update Users Statistic
fr_CA: Mettre à jour les statistiques des utilisateurs forums

en: Delete Phrase Cache
fr_CA: Supprimer le cache de phrases

en: Delete User Cache
fr_CA: Supprimer le cache des utilisateurs

en: Show on screen
fr_CA: Affiché à l'écran

en: Forum Options
fr_CA: Options du forum

en: Slug
fr_CA: Jeton

en: Forum Meta
fr_CA: Meta du forum

en: Screen Layout
fr_CA: Mise en page de l'écran

en: Number of Columns
fr_CA: Nombre de colonnes

en: Screen Options
fr_CA: Option de l'écran

en: Categories and Forums
fr_CA: Catégories et forums

en: Add New
fr_CA: Ajouter

en: Important Tips
fr_CA: Conseils importants

en: Please drag and drop forum panels to set parent-child hierarchy.
fr_CA: S'il vous plait glisser et déposer dans le panneau du forum pour définir la hiérarchie parent-enfant

en: If a category (blue panels) does not have forums (grey panels) it will not be displayed on front-end. Each category should contain at least one forum.
fr_CA: Si une catégorie (panneaux bleus) n'a pas de forums (panneaux gris), elle ne sera pas affichée sur l'interface. Chaque catégorie doit contenir au moins un forum.

en: Forums can be displayed with different layouts (Extended, Simplified, Q&A), just edit the top (blue panels) category and set the layout you want. Child forums' layout depends on the top category (blue panels) layout. They cannot have a different layout.
fr_CA: Les forums peuvent être affichés avec des mises en page différentes (Extended, Simplified, Q & A), il vous suffit de modifier la catégorie supérieure (panneaux bleus) et de définir la mise en page souhaitée. La disposition des forums enfants dépend de la disposition de la catégorie supérieure (panneaux bleus). Ils ne peuvent pas avoir une disposition différente.

en: Save forums order and hierarchy
fr_CA: Sauvegarder la hiérarchie et l'ordre du forum

en: Enter forum title here
fr_CA: Entrez un titre pour le forum ici

en: Enter description here . . .
fr_CA: Entrez une description ici...

en: This is a forum description. This content will be displayed under forum title on the forum list.
fr_CA: C'est la description du forum. Elle sera affiché sous le titre du forum, dans la liste forum

en: Parent Forum
fr_CA: Forum parent

en: No parent
fr_CA: Pas de parent

en: Use as Category
fr_CA: Utiliser comme catégorie

en: Category Layout
fr_CA: Mise en page de la catégorie

en: No layout found.
fr_CA: Aucune mise en page trouvée.

en: Publish
fr_CA: Publier

en: Are you sure you want to delete this forum?
fr_CA: Êtes vous sûr de vouloir supprimer ce forum ?

en: Delete
fr_CA: Supprimer

en: View
fr_CA: Vu

en: Update
fr_CA: Mise à jour

en: Forum Slug
fr_CA: Jeton forum

en: The "slug" is the URL-friendly version of the name. It is usually all lowercase and contains only letters, numbers, and hyphens.
fr_CA: Le "jeton" est une version "URL-friendly" du nom. Il est en minuscule et contient seulement des lettres, chiffres et des traits d'union.

en: Forum Icon
fr_CA: Icône du forum

en: Font-awesome Icon
fr_CA: Icône font-awesome

en: You can find all icons
fr_CA: Vous pouvez trouver tous les icônes

en: here
fr_CA: ici

en: Forum SEO Description
fr_CA: SEO du forum

en: Meta Description
fr_CA: Description du meta

en: This action will also delete all sub-forums, topics and replies.
fr_CA: Cette action va supprimer tous les sous-forums, sujets et réponses.

en: If you want to delete this forum and keep its sub-forums, topics and replies, please select a new target forum in dropdown below
fr_CA: Si vous voulez supprimer ce forum mais garder les sous-forums, sujets et réponses, veuillez sélectionner une nouvelle cible pour ce forum dans la liste déroulante ci-dessous

en: All sub-forums, topics and replies will be attached to selected forum. Layout will be inherited from this forum.
fr_CA: Tout les sous-forums, sujets et réponses qui sont attachés au forum sélectionné. La mise en page va être hérité de ce forum.

en: Topic and Post Moderation
fr_CA: Modération des sujets et des messages

en: Add New Forum Access
fr_CA: Ajouter un nouvel accès forum.

en: Access names
fr_CA: Nom d'accès

en: This access is usually used for
fr_CA: Cet accès est utilisé habituellement pour

en: Guests
fr_CA: Invités

en: usergroup
fr_CA: groupe d'utilisateur

en: Registered
fr_CA: Enregistré

en: edit
fr_CA: mettre à jour

en: Are you sure you want to remove this access set? Usergroups which attached to this access will lost all forum permissions.
fr_CA: Êtes vous sûr de vouloir supprimer cet accès ? Les groupes liés à celui-ci perdrons toutes les permissions du forum.

en: delete
fr_CA: supprimer

en: Access name
fr_CA: Nom d'accès

en: Save
fr_CA: Sauvegarder

en: Profile
fr_CA: Profil

en: Collapsed
fr_CA: Replié

en: Expanded
fr_CA: Déplié

en: Update Options
fr_CA: Option de mise à jour

en: FROM Name
fr_CA: Nom du champs DE

en: FROM Email Address
fr_CA: Courriel du champs DE

en: Forum Admins email addresses
fr_CA: Adresses courriel des administrateurs du forum

en: Comma separated email addresses of forum administrators to get forum notifications. For example post report messages.
fr_CA: Séparez par des virgules les adresses admin du forum pour obtenir les notification, par exemple le report

en: Notify Admins via email on new Topic
fr_CA: Prévenir les administateurs par courriel lors de nouveaux sujets

en: Send Notification emails to all email addresses (comma separated ) of forum administrators when a new Topic is created.
fr_CA: Envoyer une alerte courriel à toutes les adresses (séparées par une virgule) aux administrateurs du forum lorsqu'un nouveau sujet est créer.

en: Yes
fr_CA: Oui

en: No
fr_CA: Non

en: Notify Admins via email on new Post
fr_CA: Prévenir les administateurs par courriel lors de nouveaux messages

en: Send Notification emails to all email addresses (comma separated ) of forum administrators when a new Reply is created.
fr_CA: Envoyer une alerte courriel à toutes les adresses (séparées par une virgule) aux administrateurs du forum lorsqu'une nouvelle réponse est créée.

en: Subscription Emails
fr_CA: Courriels d'inscription

en: Subscribe confirmation email subject
fr_CA: Sujet du courriel de la confirmation d'inscription

en: Subscribe confirmation email message
fr_CA: Message du courriel de la confirmation d'inscription

en: New topic notification email subject
fr_CA: Titre du courriel d'alerte d'un nouveau sujet

en: New topic notification email message
fr_CA: Message du courriel d'alerte d'un nouveau sujet

en: New reply notification email subject
fr_CA: Sujet du courriel d'alerte d'une nouvelle réponse

en: New reply notification email message
fr_CA: Message du courriel d'alerte d'une nouvelle réponse

en: Post Reporting Emails
fr_CA: Courriels de plainte

en: This message comes from post reporting pop-up form.
fr_CA: Ce message provient d'un formulaire pop-up de plainte d'un message

en: Report message subject
fr_CA: Sujet du message de plainte

en: Report message body
fr_CA: Message de plainte

en: Show Admin Bar for Members
fr_CA: Affiché la barre admin pour les membres

en: This option doesn't affect website admins.
fr_CA: Cette option n'affectera pas les administrateurs du site.

en: Show Forum Page Title
fr_CA: afficher le titre du forum

en: Show Top/Menu Bar
fr_CA: Afficher top/ barre du menu

en: Show Top Search
fr_CA: Afficher la recherche

en: Show Breadcrumb
fr_CA: Afficher le fil d'Ariane

en: Show Forum Statistic
fr_CA: Afficher les statistiques du forum

en: Replace Author Link to Forum Profile
fr_CA: replacer le lien de l'auteur par le profil du forum

en: Replace Comment Author Link to Forum Profile
fr_CA: Replacer l'auteur du commentaire par le lien profil du forum

en: Enable User Registration
fr_CA: Activer l'enregistrement des utilisateurs

en: This option is not synced with WordPress "Anyone can register" option in Dashboard > Settings > General admin page. If this option is enabled new users will always be able to register.
fr_CA: Cette option n'est pas synchronisée avec l'option "N'importe qui peut s'inscrire" de WordPress dans le Tableau de bord > Paramètres> la page d'administration générale. Si cette option est activée, les nouveaux utilisateurs pourront toujours s'inscrire.

en: Enable User Registration email confirmation
fr_CA: Activer la confirmation de l'email d'inscription de l'utilisateur

en: If you have enabled this option, after registering, user can not login without confirming the email.
fr_CA: Si vous avez activé cette option, après l'inscription, l'utilisateur ne peut pas se connecter sans confirmer l'e-mail.

en: Replace Author Avatar with Forum Profile Avatar
fr_CA: Remplacer l'avatar de l'auteur par l'avatar du profil forum

en: Enable Avatars
fr_CA: Activer les avatars

en: Enable Custom Avatars
fr_CA: Activer les avatars personalisé

en: Allow Member Signature
fr_CA: Autoriser la signature des membres

en: Enable Member Rating
fr_CA: Activer l'évaluation des membres

en: Enable Member Rating Titles
fr_CA: Activer les titres d'évaluations des membres

en: Enable Member Cache
fr_CA: Activer le cache des membres

en: Enable Object Cache
fr_CA: Activer le cache d'objet

en: Enable HTML Cache
fr_CA: Activer le cache HTML

en: Enable Memory Cache
fr_CA: Activer le cache mémoire

en: Enable wpForo SEO for Meta Titles
fr_CA: Activer wpForo SEO pour les titres Meta

en: Enable wpForo SEO for Meta Tags
fr_CA: Activer wpForo pour les tags Meta

en: Enable User Profile Page indexing
fr_CA: Activer l'indexation de la page de profils utilisateur

en: Turn Off User Syncing Note
fr_CA: Déactiver la note de synchronisation d'utilisateurs

en: Enable wpForo Font-Awesome Lib
fr_CA: Activer la librairie wpforo "Font-Awesome"

en: Enable Output Buffer
fr_CA: Activer la sortie en cache

en: This feature is useful if you're adding content before or after [wpforo] shortcode in page content. Also it useful if forum is loaded before website header, on top of the front-end.
fr_CA: Cette fonctionnalité est utile si vous ajoutez du contenu avant ou après le code court [wpforo] dans le contenu de la page. Aussi, il est utile si forum est chargé avant l'en-tête du site, en haut de l'interface.

en: Enable WordPress Date/Time Format
fr_CA: Activer le format de la date/temps de Wordpress

en: You can manage WordPress date and time format in WordPress Settings > General admin page.
fr_CA: Vous pouvez gérer le format de l'heure et de la date de WordPress dans les paramètres > Page admin générale

en: Enable Subscription Confirmation
fr_CA: Activer la confirmation d'abonnement

en: Forum and Topic subscription with double opt-in/confirmation system.
fr_CA: Abonnement Forum et Sujet avec système double opt-in / confirmation.

en: Topic subscription option on post editor
fr_CA: Option d'abonnement de sujet sur l'éditeur de messages

en: This option adds topic subscription checkbox next to new topic and post submit button.
fr_CA: Ajoute un option d'abonnement au sujet à côté du bouton soumettre des nouveaux sujets et des nouveaux messages.

en: Topic subscription option on post editor - checked/enabled
fr_CA: Option d'abonnement de sujet sur l'éditeur de message

en: Enable this option if you want the topic subscription checkbox to be checked by default.
fr_CA: Activez cette option si vous souhaitez que la case à cocher d'abonnement de sujet soit cochée par défaut.

en: Insert Forum Attachments to Media Library
fr_CA: Insérer les pièces jointes du forum à la médiathèque

en: Enable this option to be able manage forum attachments in Dashboard > Media > Library admin page.
fr_CA: Activez cette option pour pouvoir gérer les pièces jointes du forum dans Dashboard> Media> Library admin page.

en: Enable Debug Mode
fr_CA: Activer le mode de débug

en: If you got some issue with wpForo, please enable this option before asking for support, this outputs hidden important information to help us debug your issue.
fr_CA: Si vous avez plusieurs solutions avec wpForo, s'il vous plait activer cette option avant de demander du support, celà envoie d'importantes informations anonymes pour nous aider à débuguer votre problème.

en: Help wpForo to grow, show plugin info
fr_CA: Pour aider wpForo à s'améliorer, affichez les infos du plugins

en: Please enable this option to help wpForo get more popularity as your thank to the hard work we do for you totally free. This option adds a very small icon in forum footer, which will allow your site visitors recognize the name of forum solution you use.
fr_CA: S'il vous plait activez cette option pour aider wpForo à avoir plus de popularité que possible pour le dur travail que nous faisons, totalement gratuit pour vous. Cette option ajoute une toute petite icône sur le footer du forum, et permet au visiteur à reconnaître le titre et le type de forum que vous utilisez

en: Forum Title
fr_CA: Titre du forum

en: Forum Description
fr_CA: Description du forum

en: Forum Base URL
fr_CA: URL de base du forum

en: Turn WordPress to wpForo
fr_CA: Transformez WordPress en wpForo

en: This option will disable WordPress on front-end. Only forum pages and excluded post/pages will be available. wpForo will look like as a stand-alone forum.
fr_CA: Cette option désactivera WordPress sur front-end. Seules les pages du forum et les message / pages exclus seront disponibles. WpForo ressemblera à un forum autonome.

en: Exclude page URLs
fr_CA: Exclure les URL de page

en: one URL per line
fr_CA: Un URL par ligne

en: Visit Forum
fr_CA: Voir le Forum

en: wpForo PageID doesn't exist. Forums will not be loaded, please read this
fr_CA: WpForo PageID n'existe pas. Les forums ne seront pas chargés, veuillez lire ceci

en: Dashboard Menu Position
fr_CA: Position du menu Tableau de bord

en: The position in the menu order wpForo should appear.
fr_CA: Ordre de la position du menu wpForo où vous voulez qu'il apparaisse

en: Use greater than 5 - below Posts, 10 - below Media, 15 - below Links, 20 - below Pages, 25 - below comments, 60 - below first separator, 65 - below Plugins, 70 - below Users, 75 - below Tools, 80 - below Settings, 100 - below second separator
fr_CA: Utilise plus de : 5 - En dessous des messages, 10 - En dessous des médias, 15 - En dessous des liens, 20 - En dessous des pages, 25 - En dessous des commentaires, 60 - En dessous du premier séparateur, 65 - En dessous des plugins, 70 - En dessous d'utilisateur, 75 - En dessous d'outils, 80 - en dessous de Réglages, 100 - En dessous du second séparateur

en: This option is only related to XML language files. You should upload a translation XML file to have a new language option in this drop-down. If you are using PO/MO translation files you should change WordPress Language in Dashboard > Settings admin page to load according translation for wpForo.
fr_CA: Cette option est uniquement liée aux fichiers de langue XML. Vous devez télécharger un fichier XML de traduction pour avoir une nouvelle option de langue dans cette liste déroulante. Si vous utilisez des fichiers de traduction PO / MO, vous devez changer la langue WordPress dans la page Tableau de bord> Paramètres admin pour charger la traduction correspondant à wpForo.

en: Language XML file
fr_CA: fichier langue XML

en: Add New Language
fr_CA: Ajouter une nouvelle langue

en: Online status timeout
fr_CA: Expiration du statut en ligne

en: Members URL structure
fr_CA: Structure URL des membres

en: Search
fr_CA: Recherche

en: Custom Authorization URLs
fr_CA: URLs personalisé des autorisations

en: Use this option only if you have set other pages for authorization. 
                            wpForo doesn't change its own URLs, these options are only for other plugin compatibility. 
                            For example, if you use BuddyPress or Ultimate Member plugin you can set these values:
fr_CA: Utilisez cette option si vous avez d'autre page à autoriser.
                  wpForo ne change pas ses propres urls, ces options sont seulement pour la compatibilité des autres plugins.
                  Par exemple, si vous utilisez Buddypresse ou Ultimate Membre, vous pouvez definir ces valeurs:

en: Login URL
fr_CA: URL de connexion

en: Register URL
fr_CA: URL d'inscription

en: Lost Password URL
fr_CA: URL mot de passe perdu

en: Member Reputation and Titles
fr_CA: Réputation et titres des membres

en: Rating Level
fr_CA: Niveau d'évaluation

en: Min Number of Posts
fr_CA: Nombre minimum de messages

en: Member Title
fr_CA: Titre du membre

en: Short Badge
fr_CA: Petit raccourcis

en: Full Badge
fr_CA: badge entier

en: Rating Color
fr_CA: Évaluation de la couleur

en: Rating Icon
fr_CA: Évaluation de l’icône

en: More
fr_CA: Plus

en: Level
fr_CA: Niveau

en: Number of Posts
fr_CA: Nombre de messages

en: Custom Title
fr_CA: Titre personalisé

en: Color
fr_CA: Couleur

en: Badge Icon
fr_CA: Icone badge

en: Enable Reputation Titles for selected usergroups
fr_CA: Activer les titres de réputations pour les groupes séléctionnés

en: This option depends on "Enable Member Rating Titles" parent option, witch located in wpForo Settings > Features Tab
fr_CA: Cette option dépend de "Activer l'évaluation des titres de membres", dans Paramètre wpForo > Caractéristiques.

en: Enable Reputation Badges for selected usergroups
fr_CA: Activer les badges de réputation pour les groupes sélectionnés

en: This option depends on "Enable Member Rating" parent option, witch located in wpForo Settings > Features Tab
fr_CA: Cette option dépend de "Activer l'évaluation des membres", dans wpForo Paramètre > Caractéristiques

en: Display Usergroup under Post Author Avatar
fr_CA: Afficher les groupes utilisateurs sous l'avatar de l'auteur du message

en: Thank you for using wpForo. wpForo is a premium forum plugin which will always be available for free. There will never be paid and pro versions of this forum board. However this is a very large and hard project so we also develop paid addons (extensions), which will financially help us to keep improving and adding new features to the free wpForo plugin. Forum addons will also be actively developed. The first addons "Advanced Media Uploader", "Polls", "Private Messages" and "Ad Manager" will be available very soon. Once you got some addon and activated that, you will find settings in vertical subTabs here.
fr_CA: Merci d'utiliser wpforo, wpforo est un plugin de forum premium qui sera toujours gratuit. Aucun besoin de payer pour ce forum. C'est un immense projet et nous développons des addons payant pour nous aider financièrement et vous fournir une stabilité et du nouveau contenu pour le wpForo gratuit. Les addons sont activement développes, le premier addon "Advanced Media Uploader", "Polls", "Private Messages" et "Ad Manager" seront très bientôt fini. Une fois l'addon activé, vous pouvez trouver les paramètres dans la sous catégories vertical.

en: Number of Topics per Page
fr_CA: Nombre de sujets par page

en: Allow Edit Own Topic for
fr_CA: Autoriser l'édition de son propre sujet

en: Allow Delete Own Topic for
fr_CA: Autoriser la suppression de son propre sujet

en: Number of Posts per Page
fr_CA: Nombre de messages par page

en: Allow Edit Own Post for
fr_CA: Autoriser la modification de son propre message

en: Allow Delete Own post for
fr_CA: Autoriser la suppression de son propre message

en: Maximum upload file size
fr_CA: Taille maximum de fichier téléversé

en: You can not set this value more than "upload_max_filesize" and "post_max_size". If you want to increase server parameters please contact to your hosting service support.
fr_CA: Vous ne pouvez définir cette valeur plus que "upload_max_filesize" et "post_max_size". Si vous voulez augmenter les paramètres du serveur, veuillez contactez votre hébergeur.

en: MB
fr_CA: Mo

en: Server "upload_max_filesize" is
fr_CA: "upload_max_filesize" et "post_max_size" du serveur est

en: Server "post_max_size" is
fr_CA: "post_max_size" du serveur est

en: Attachment click - message for non-permitted users
fr_CA: Clic sur l'attachement - message aux utilisateurs non autorisés

en: This message will be displayed when a non-permitted forum member clicks on attached file link in topic and posts.
fr_CA: Ce message sera affiché lorsqu'un membre non autorisé clique sur un fichier joins dans un sujet ou dans un message.

en: Font Sizes
fr_CA: Taille des polices

en: Post Content
fr_CA: Contenu du message

en: Custom CSS Code
fr_CA: Code CSS personnalisé

en: Forum Color Styles
fr_CA: Style de couleur du forum

en: Forum Settings
fr_CA: Paramètre du forum

en: General
fr_CA: Général

en: Forum Accesses
fr_CA: Accès du forum

en: Topics &amp; Posts
fr_CA: Sujets et Messages

en: Emails
fr_CA: Email

en: Features
fr_CA: Caractéristiques

en: Front-end Phrases
fr_CA: Phrase front-end

en: Forum Themes
fr_CA: Thème du forum

en: Current active theme
fr_CA: Thème actuellement actif

en: Inactive
fr_CA: Inactif

en: LAYOUTS
fr_CA: Mise en page

en: Activate
fr_CA: Activer

en: Fresh Installation
fr_CA: Nouvelle installation

en: Install
fr_CA: Installer

en: Are you sure you want to delete this theme files?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer les fichiers thème ?

en: Are you sure you want to reset all settings and style colors to default?
fr_CA: Êtes vous sûr de vouloir réinitialiser tous les paramètres et style de couleur par défaut ?

en: Reset Settings
fr_CA: Paramètre de réinitialisation

en: No layout found
fr_CA: Mise en page non trouvé

en: No theme found
fr_CA: Thème introuvable

en: is not installed! For an advanced Spam Control please install Akismet antispam plugin, it works well with wpForo Spam Control system. Akismet is already integrated with wpForo. It'll help to filter posts and protect forum against spam attacks.
fr_CA: n'est pas installé! Pour un contrôle de spam avancé, veuillez installer l'extension Akismet antispam, il fonctionne bien avec le système de contrôle de spam de wpForum. Askimet est déjà intégré avec wpForo. Il vous aidera à filtrer les messages et à vous protéger contre les attaques de spam.

en: Spam Control
fr_CA: Contrôle de spam

en: Some useful options to limit just registered users and minimize spam. This control don't affect users whose Usergroup has "Can edit member" and "Can pass moderation" permissions.
fr_CA: Quelques options utiles pour limiter les utilisateurs enregistrés et minimiser le spam. Ce contrôle n'affecte pas les utilisateurs dont le groupe inclut les permissions "Peut mettre à jour un membre" et "Peut modérer".

en: Enable wpForo Spam Control
fr_CA: Activer le contrôle de spam de wpForo

en: Notify via email when new user is banned
fr_CA: Prévenir par courriel lorsqu'un nouvel utilisateur est banni

en: Spam Suspicion Level for Topics
fr_CA: Niveau de suspicions de spam pour les sujets

en: Spam Suspicion Level for Posts
fr_CA: Niveau de suspicions de spam pour les messages

en:  is enabled
fr_CA: est activé

en: New Registered User
fr_CA: Nouvel utilisateur enregistré

en: Some useful options to limit just registered users and minimize spam. These options don't affect users whose Usergroup has "Can edit member" and "Can pass moderation" permissions.
fr_CA: Quelques options utiles pour limiter les utilisateurs enregistrés et minimiser le spam. Ces contrôles n'affectent pas les utilisateurs dont le groupe inclut les permissions "Peut mettre à jour un membre" et "Peut modérer".

en: User is New (under hard spam control) during
fr_CA: L'utilisateur est nouveau (sous contrôle anti spam strict) pendant

en: first
fr_CA: premier

en: posts
fr_CA: messages

en: Min number of posts to be able attach files
fr_CA: Nombre minimum de messages pour pouvoir attacher un fichier

en: Min number of posts to be able post links
fr_CA: Nombre minimum de messages pour pouvoir poster un lien

en: Do not allow to attach files with following extensions:
fr_CA: Interdire de joindre des fichiers ayant les extensions suivantes:

en: Possible Spam Attachments
fr_CA: Spam potentiellement attaché

en: This tool is designed to find attachment which have been uploaded by spammers. The tool checks most common spammer filenames and suggest to delete but you should check one by one and make sure those are spam files before deleting.
fr_CA: Cet outil est conçu pour trouver les fichiers joins téléversés par des spammeurs. Il vérifie les noms de fichiers fréquemment utilisés par ces derniers et vous suggère de les effacer. Vous devriez les vérifier un à un pour vous assurer qu'ils sont bien indésirés avant de les effacer.

en: Directory
fr_CA: Répertoire

en: Delete this file
fr_CA: Effacer ce fichier

en: Are you sure you want to permanently delete this file?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir effacer ce fichier de façon permanente ?

en: Click to delete Blue marked files
fr_CA: Cliquez pour effacer les fichiers marqués en bleu

en: Are you sure you want to delete all BLUE marked files listed here. Please download Wordpress /wp-content/uploads/wpforo/ folder to your local computer before deleting files, this is not undoable.
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir effacer tous les fichiers marqués en BLEU affiché ici? Veuillez télécharger le dossier  Wordpress /wp-content/uploads/wpforo/ sur votre ordinateur au préalable, car cette action est définitive et non réversible.

en: Delete All
fr_CA: Effacer tout

en: Click to delete Orange marked files
fr_CA: Cliquez pour effacer les fichiers marqués en orange

en: Are you sure you want to delete all ORANGE marked files listed here. Please download Wordpress /wp-content/uploads/wpforo/ folder to your local computer before deleting files, this is not undoable.
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir effacer tous les fichiers marqués en ORANGE affiché ici? Veuillez télécharger le dossier  Wordpress /wp-content/uploads/wpforo/ sur votre ordinateur au préalable, car cette action est définitive et non réversible.

en: Click to delete Red marked files
fr_CA: Cliquez pour effacer les fichiers marqués en rouge

en: Are you sure you want to delete all RED marked files listed here. Please download Wordpress /wp-content/uploads/wpforo/ folder to your local computer before deleting files, this is not undoable.
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir effacer tous les fichiers marqués en ROUGE affiché ici? Veuillez télécharger le dossier  Wordpress /wp-content/uploads/wpforo/ sur votre ordinateur au préalable, car cette action est définitive et non réversible.

en: Click to delete Dark Red marked files
fr_CA: Cliquez pour effacer les fichiers marqués en rouge foncé

en: Are you sure you want to delete all DARK RED marked files listed here. Please download Wordpress /wp-content/uploads/wpforo/ folder to your local computer before deleting files, this is not undoable.
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir effacer tous les fichiers marqués en ROUGE FONCÉ affiché ici? Veuillez télécharger le dossier  Wordpress /wp-content/uploads/wpforo/ sur votre ordinateur au préalable, car cette action est définitive et non réversible.

en: Delete Inactive Users
fr_CA: Effacer les utilisateurs inactifs

en: Inactive users who have been registered more than
fr_CA: Utilisateurs inactifs qui sont enregistrés depuis plus de

en: days ago
fr_CA: jours passé

en: Filter by Usergroups
fr_CA: Filtrer par groupe d'utilisateurs

en: Enable Auto-cleanup of inactive users
fr_CA: Activer le nettoyage automatique des utilisateurs inactifs

en: Forum Tools
fr_CA: Outils du forum

en: Dismiss this notice.
fr_CA: Ne pas tenir compte de cet avertissement.

en: Usergroup
fr_CA: Groupe d'utilisateur

en: Default
fr_CA: Défaut

en: Usergroup Name
fr_CA: Nom du groupe

en: Edit this usergroup
fr_CA: Modifier ce groupe

en: Edit
fr_CA: Modifier

en: Delete this usergroup
fr_CA: Supprimer ce groupe

en: View users list in this usergroup
fr_CA: Voir la liste des utilisateur dans ce groupe

en: Guest
fr_CA: Anonyme

en: add
fr_CA: ajouter

en: save
fr_CA: sauvegarder

en: Delete Chosen Usergroup And Users
fr_CA: Supprimer les utilisateurs et le groupe choisis

en: Delete Chosen Usergroup And Join Users To Other Usergroup
fr_CA: Supprimer le groupe choisis et transférer les utilisateur dans un autre groupe

en: Users will be join this usergroup
fr_CA: Les utilisateurs vont être transféré à ce groupe

en: User registration is disabled
fr_CA: Inscription déscativée

en: Can view forum
fr_CA: Peut voir un forum

en: Can create topic
fr_CA: peut créer un sujet

en: Can view topic
fr_CA: Peut voir un sujet

en: Can edit topic
fr_CA: peut modifier un sujet

en: Can delete topic
fr_CA: Peut supprimer un sujet

en: Can post reply
fr_CA: Peut répondre

en: Can view replies
fr_CA: Peut voir les réponses

en: Can edit replies
fr_CA: Peut modifier une réponse

en: Can delete replies
fr_CA: Peut supprimer ses réponses

en: Can edit own topic
fr_CA: Peut modifier son propre sujet

en: Can delete own topic
fr_CA: Peut supprimer son propre sujet

en: Can like
fr_CA: Peut aimer

en: Can report
fr_CA: Peut porter plainte

en: Can set topic sticky
fr_CA: Peut marquer un sujet comme épinglé

en: Can set topic private
fr_CA: Peut marquer un sujet comme privé

en: Can set own topic private
fr_CA: Peut marquer son propre sujet comme privé

en: Can view private topic
fr_CA: Peut voir un sujet privé

en: Can set topic solved
fr_CA: Peut marquer un sujet comme résolu

en: Can set own topic solved
fr_CA: Peut marquer son propre sujet comme résolu

en: Can vote
fr_CA: Peut de voter

en: Can set topic answered
fr_CA: Peut marquer un sujet comme répondu

en: Can set own topic answered
fr_CA: Peut marquer son propre sujet comme répondu

en: Can close topic
fr_CA: Peut fermer le sujet

en: Can move topic
fr_CA: Peut déplacer le sujet

en: Add a new Forum in this Category
fr_CA: Ajouter un nouveau forum dans cette Catégorie

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a username.
fr_CA: <strong>ERREUR</strong> : Entrez un nom d'utilisateur

en: <strong>ERROR</strong>: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
fr_CA: <strong>ERREUR</strong> : Ce nom d'utilisateur est invalide car il utilise des caractères interdits. Entrez un nom d'utilisateur valide.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered. Please choose another one.
fr_CA: <strong>ERREUR</strong> : Ce nom d'utilisateur est déjà utilisé. Merci d'en choisir un autre

en: <strong>ERROR</strong>: Sorry, that username is not allowed.
fr_CA: <strong>ERREUR</strong> : Désolé, ce nom d'utilisateur est interdit.

en: <strong>ERROR</strong>: Please type your email address.
fr_CA: <strong>ERREUR</strong> : Tapez votre adresse mail.

en: <strong>ERROR</strong>: The email address isn&#8217;t correct.
fr_CA: <strong>ERREUR</strong> : Cet email n'est pas valide

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one.
fr_CA: <strong>ERREUR </strong>: Cet email est déjà enregistré, merci d'en choisir un autre.

en: What should be done with wpForo content owned by this user?
fr_CA: Que faire avec le contenu wpForo appartenant à cet utilisateur?

en: What should be done with wpForo content owned by these users?
fr_CA: Que faire avec le contenu wpForo appartenant à ces utilisateurs?

en: Delete all wpForo content.
fr_CA: Supprimer tout le contenu wpForo.

en: Attribute all content to:
fr_CA: Attribuez tout le contenu à :

en: New Addons for Your Forum!
fr_CA: Nouvelles extensions pour votre forum!

en: Extend your forum with wpForo addons
fr_CA: Ajoutez des fonctionnalités  à votre forum avec les extensions wpForo

en: View all Addons
fr_CA: Voir toutes les extensions

en: %s access successfully added
fr_CA: %s accès bien ajouté

en: %s access successfully edited
fr_CA: %s accès bien éditer

en:  Discussion Board
fr_CA: Tableau de discussion

en: You are not permitted to view this attachment
fr_CA: Vous n'êtes pas autorisé à afficher cette pièce-jointe

en: Insert link
fr_CA: Insérer un lien

en: Link Text
fr_CA: Texte de lien

en: Open link in a new tab
fr_CA: Ouvrir le lien dans un nouvel onglet

en: Theme file not readable
fr_CA: Fichier thème illisible

en: Dashboard - Can edit member
fr_CA: Tableau de bord - Peut mettre à jour un membre

en: Dashboard - Can delete member
fr_CA: Tableau de bord - Peut suppprimer un membre

en: Front - Can view members
fr_CA: Façade - Peut voir les membres

en: Front - Can view profiles
fr_CA: Façade - Peut voir les profils

en: Front - Can upload avatar
fr_CA: Façade - Peut envoyer un avatar

en: Front - Can view avatars
fr_CA: Façade - Peut voir les avatars

en: Front - Can view member username
fr_CA: Façade - Peut voir le nom d'utilisateur du membre

en: Front - Can view member email
fr_CA: Façade - Peut voir l'email du membre

en: Front - Can view member title
fr_CA: Façade - Peut voir le titre du membre

en: Front - Can view member custom title
fr_CA: Façade - Peut voir le titre personalisé du membre

en: Front - Can view member reputation
fr_CA: Façade - peut voir la réputation du membre

en: Front - Can view member website
fr_CA: Façade - Peut voir le site web du membre

en: Front - Can view member social networks
fr_CA: Façade - Peut voir les réseaux sociaux du membre

en: Front - Can view member reg. date
fr_CA: Façade - Peut voir la date d'inscription du membre

en: Front - Can view member location
fr_CA: Façade - Peut voir la position du membre

en: Front - Can view member about me
fr_CA: Façade - Peut voir le "A propos" du membre

en: Front - Can write PM
fr_CA: Façade - Peut écrire un MP

en: Start Profile Synchronization
fr_CA: Démarrer la synchronisation des profils

en: Continue Synchronization
fr_CA: Poursuivre la synchronization

en: This process may take a few seconds or dozens of minutes, please be patient and don't close this page.
fr_CA: La durée de ce processus peut varier de quelques secondes à plusieurs minutes, merci de patienter et de ne pas fermer cette page.

en: You can permanently disable this message in Dashboard > Forums > Features admin page.
fr_CA: Vous pouvez désactiver ce message de façon permanente sur la page d'administration Tableau de bord > Forum  > Paramètres

en: wpForo Forum Installation |
fr_CA: Installation de wpForo Forum |

en: Forum users' profile data are not synchronized yet, this step is required! Please click the button below to complete installation.
fr_CA: Les données des profils d'utilisateurs ne sont pas encore synchronisé, cette étape est requise! Veuillez cliquer sur le bouton ci-bas pour compléter l'installation.

en: wpForo Menu
fr_CA: Menu wpForo

en: wpForo Sidebar
fr_CA: Barre latérale wpForo

en: NOTE: If you're going to add widgets in this sidebar, please use 'Full Width' template for wpForo index page to avoid sidebar duplication.
fr_CA: NOTE: Si vous voulez ajouter des widget dans la barre latérale, s'il vous plait utilisez "Largeur pleine" pour la page d'index de wpForo pour éviter la duplication.

en: Title
fr_CA: Titre

en: Number of Items
fr_CA: Nombre d'objets

en: Display Avatars
fr_CA: Afficher les avatars

en: Display with Avatars
fr_CA: Afficher avec les avatars

en: Unapproved
fr_CA: Non approuvé

en: Published
fr_CA: Publié

en: Active
fr_CA: Actif

en: Banned
fr_CA: Banni

en: Bulk Actions
fr_CA: Actions en vrac

en: Apply
fr_CA: Appliquer

en: Show all forums
fr_CA: Afficher tous les forums

en: filter by group
fr_CA: filtrer par groupe

en: filter by status
fr_CA: filtrer par statut

en: filter by package
fr_CA: filtrer par paquet

en: filter by user
fr_CA: filtrer par utilisateur

en: item
fr_CA: Objet

en: Select All
fr_CA: Tout séléctionner

en: edit user
fr_CA: Editer l'utilisateur

en: edit profile
fr_CA: Editer le profil

en: unban user
fr_CA: Débannir l'utilisateur

en: ban user
fr_CA: Bannir l'utilisateur

en: Are you sure, you want to unban this user?
fr_CA: Êtes-vous sûr de vouloir débannir cet utilisateur?

en: Are you sure, you want to ban this user?
fr_CA: Êtes-vous sûr, vous voulez bannir cet utilisateur?

en: Delete this item
fr_CA: Supprimer cet item

en: unapprove this item
fr_CA: désapprouver cet item

en: Approve this item
fr_CA: Approuver cet item

en: unapprove
fr_CA: désapprouver

en: approve
fr_CA: approuver

en: view
fr_CA: voir

en: Topic
fr_CA: Sujet

en: Post
fr_CA: Message

en: No items found
fr_CA: Aucun item trouvé

en: Could not write file %s
fr_CA: Impossible d'écrire le fichier %s

en: Subscriptions
fr_CA: Abonnements

en: IMPORTANT! Uninstall is not a simple deactivation action. This action will permanently remove all forum data (forums, topics, replies, attachments...) from database. Please backup database before this action, you may need this forum data in future. If you are sure that you want to delete all forum data please confirm. If not, just cancel it, then you can deactivate this plugin, that will not remove forum data.
fr_CA: ATTENTION ! Désinstaller n'est pas qu'une simple désactivation. Cette action supprimer définitivement tous le contenu des forums, sujets, réponse et fichier joint de la base de donnée. S'il vous plaît faites une sauvegarde de la base de donnée avant cette action, vous auriez peut être besoin de celle ci dans le futur. Si vous êtes sûr de vouloir ceci, s'ils vous plaît confirmez. Sinon, cliquez juste sur retour, et désactiver le plugin, ceci ne supprimera pas la base de donnée.

en: Uninstall
fr_CA: Désinstaller

en: Move
fr_CA: Déplacer

en: Clear
fr_CA: Effacer

en: Select Color
fr_CA: Sélectionner une couleur

en: IMPORTANT: wpForo can't work with default permalink, please change permalink structure
fr_CA: IMPORTANT: wpForo ne peut pas fonctionner avec permalink par défaut, s'il vous plaît changer la structure permalink

en: Please Moderate:
fr_CA: Veuillez modérer:

en: This topic is currently unapproved. You can approve topics in Dashboard &raquo; Forums &raquo; Moderation admin page.
fr_CA: Ce sujet n'est pas présentement approuvé. Vous pouvez approuver les sujets dans la page d'administration Tableau de bord  &raquo; Forum &raquo; Modération

en: This post is currently unapproved. You can approve posts in Dashboard &raquo; Forums &raquo; Moderation admin page.
fr_CA: Ce message n'est pas présentement approuvé. Vous pouvez approuver les messages dans la page d'administration Tableau de bord  &raquo; Forum &raquo; Modération

en: New Forum
fr_CA: Nouveau forum

en: New User Group
fr_CA: Nouveau groupe d'utilisateurs

en: New Phrase
fr_CA: Nouvelle phrase

en: %s and %s liked
fr_CA: %s et %s aiment

en: %s liked
fr_CA: %s aime

en: %s, %s and %s liked
fr_CA: %s, %s et %s aiment

en: %s, %s, %s and %d people liked
fr_CA: %s, %s, %s et %d personnes aiment

en: About Me
fr_CA: À propos de moi

en: Account
fr_CA: Compte

en: Activity
fr_CA: Activité

en: Add a comment
fr_CA: ajouter un commentaire

en: Add topic
fr_CA: Ajouter un sujet

en: Answer
fr_CA: Répondre

en: Answer to
fr_CA: Répondre à

en: Answers
fr_CA: Réponses

en: Any Date
fr_CA: N'importe quelle date

en: Ascending order
fr_CA: Ordre croissant

en: Attach file:
fr_CA: fichier joint:

en: Attachments
fr_CA: Pièces jointes

en: Attachments Size
fr_CA: Taille des pièces jointes

en: Change password
fr_CA: Mettre à jour le mot de passe

en: Comments
fr_CA: Commentaire

en: Confirm my subscription
fr_CA: Confirmer mon inscription

en: Descending order
fr_CA: Ordre décroissant

en: Display Name
fr_CA: Afficher le nom

en: Edited:
fr_CA: Edité:

en: Email
fr_CA: Courriel

en: Enter title here
fr_CA: Entrez un titre ici

en: Extended Layout - Intro posts
fr_CA: Mise en page étendue - messages d'intro

en: Extended Layout - Intro topics
fr_CA: Mise en page étendue - sujet d'intro

en: Extended Layout - Number of intro posts
fr_CA: Mise en page étendue - Nombre de messages d'intro

en: Extended Layout - Number of intro topics
fr_CA: Mise en page étendue -Nombre de topic d'intro

en: Failed to write file to disk
fr_CA: Impossible d'écrire le fichier sur le disque

en: File upload stopped by extension
fr_CA: Envoie de fichier arrêté par l'extension

en: Find Posts by User
fr_CA: Trouver les messages par l'utilisateur

en: Find Topics Started by User
fr_CA: Trouver les sujets débuté par l'utilisateur

en: First post and replies
fr_CA: Premier message et première réponse

en: Forum - Login
fr_CA: Forum - Connexion

en: Forum - Page Not Found
fr_CA: Forum - Page introuvable

en: Forum - Registration
fr_CA: Forum - inscription

en: Forum Admin Email Addresses
fr_CA: Adresse admin du forum

en: Forum Home
fr_CA: Accueil du forum

en: Forum Language
fr_CA: Langue du forum

en: Forum Members
fr_CA: Membre du forum

en: Forum Profile
fr_CA: Profil du forum

en: Forum RSS Feed
fr_CA: RSS du forum

en: Forum Statistics
fr_CA: Statistiques du forum

en: Forum is empty
fr_CA: Le forum est vide

en: From Email Address
fr_CA: De l'adresse mail

en: From Name
fr_CA: De nom

en: Group
fr_CA: Groupe

en: Insert member name or email
fr_CA: Insérer un nom de membre ou un email

en: Joined
fr_CA: Inscrit

en: Last 24 hours
fr_CA: Dernière 24 Heures

en: Last 3 Months
fr_CA: Dernière 3 mois

en: Last 6 Months
fr_CA: Dernier 6 mois

en: Last Active
fr_CA: Dernière activité

en: Last Month
fr_CA: Dernier mois

en: Last Post
fr_CA: Dernier message

en: Last Post Info
fr_CA: Dernière information du message

en: Last Week
fr_CA: Dernière semaine

en: Last Year ago
fr_CA: Dernière année

en: Last post by %s
fr_CA: Dernier message par %s

en: Latest Post
fr_CA: Messages récents

en: Leave a reply
fr_CA: Laisser une réponse

en: Length must be between 3 characters and 30 characters.
fr_CA: La longueur doit être entre 3 et 30 caractères.

en: Liked
fr_CA: Aime

en: Location
fr_CA: Position

en: Login
fr_CA: Connexion

en: Logout
fr_CA: Déconnexion

en: Lost your password?
fr_CA: Mot de passe perdu ?

en: Maximum allowed file size is
fr_CA: Le maximum de fichier autorisé est de

en: Member Activity
fr_CA: Activité du membre

en: Member Information
fr_CA: Information du membre

en: Member Rating
fr_CA: Vote du membre

en: Member Rating Badge
fr_CA: Vote du badge du membre

en: Member Reputation
fr_CA: Réputation du membre

en: Member information
fr_CA: Information du membre

en: Members not found
fr_CA: Membres non trouvés

en: You have been banned. Please contact the forum administrator for more information.
fr_CA: Vous avez été banni. Veuillez contacter les administrateurs du forum pour plus d'informations.

en: Missing a temporary folder
fr_CA: Dossier temporaire manquant

en: Must be minimum 6 characters.
fr_CA: Doit avoir minimum 6 caractères

en: My Profile
fr_CA: Mon profil

en: No activity found for this member.
fr_CA: Pas d'activité trouvé pour ce membre

en: No file was uploaded
fr_CA: Pas de fichier ont été envoyés

en: No forums were found here.
fr_CA: Aucun forums trouvés ici

en: No online members at the moment
fr_CA: Pas de membre en ligne en ce moment

en: No subscriptions found for this member.
fr_CA: Pas d'inscription trouvé pour ce membre

en: No topics were found here
fr_CA: Pas de sujet trouvé ici

en: Not available
fr_CA: Pas disponible

en: Occupation
fr_CA: Travail

en: Offline
fr_CA: Hors-ligne

en: Online
fr_CA: En-ligne

en: Oops! The page you requested was not found!
fr_CA: Oups ! La page demandé est introuvable !

en: Our newest member
fr_CA: Notre nouveau membre

en: Password
fr_CA: Mot de passe

en: Please %s or %s
fr_CA: S'il vous plait %s ou %s

en: Post Title
fr_CA: Titre du message

en: Post link
fr_CA: Lien vers le message

en: Posted
fr_CA: Posté

en: Posted by
fr_CA: Posté par

en: Powered by
fr_CA: Propulsé par

en: Q&A Layout - Number of intro topics
fr_CA: Mise en page Q&R - Nombre de sujet d'intro

en: Q&A layout - Intro topics
fr_CA: Mise en page Q&R - Sujet d'intro

en: Question Comments
fr_CA: Commentaire question

en: Quote
fr_CA: Citer

en: REPLY:
fr_CA: REPONSE :

en: Rating
fr_CA: Vote

en: Rating Badge
fr_CA: Vote badge

en: Received Likes
fr_CA: Aime reçus

en: Recent Questions
fr_CA: Questions récentes

en: Recent Topics
fr_CA: sujets récents

en: Register
fr_CA: Inscription

en: Registered date
fr_CA: Date d'inscription

en: Relevancy
fr_CA: Pertinence

en: Remember Me
fr_CA: Se souvenir de moi

en: Replies
fr_CA: Réponses

en: Replies not found
fr_CA: Réponses non trouvé

en: Reply
fr_CA: Répondre

en: Report
fr_CA: Plainte

en: Report to Administration
fr_CA: Plainte à l'administration

en: Result Info
fr_CA: info du résultat

en: Save Changes
fr_CA: Sauvegarder les changements

en: Search Entire Posts
fr_CA: Recherche dans les messages

en: Search Phrase
fr_CA: Rechercher une phrase

en: Search Titles Only
fr_CA: Recherche seulement dans les titres

en: Search Type
fr_CA: Type de recherce

en: Search in Forums
fr_CA: recherche dans les forums

en: Search in date period
fr_CA: Recherche par date

en: Search result for
fr_CA: Résultat de la recherche pour

en: Search...
fr_CA: Recherche...

en: Select Page
fr_CA: Séléctionnez une page

en: Send Report
fr_CA: Envoyer une plainte

en: Set Topic Sticky
fr_CA: Définir un sujet épinglé

en: Set this option value 0 if you want to show all posts under topic intro area.
fr_CA: Définir cette option à 0 si vous voulez montrer tous les messages en dessous de l'intro

en: Shop Account
fr_CA: Compte boutique

en: Sign In
fr_CA: Se connecter

en: Site Profile
fr_CA: Profil du site

en: Social Networks
fr_CA: Réseaux sociaux

en: Sorry, something is wrong with your data.
fr_CA: Désolé, un problème est survenu avec vos données

en: Sort Search Results by
fr_CA: Trier les résultats par

en: Specify avatar by URL
fr_CA: Spécifier un avatar par URL

en: Subforums
fr_CA: Sous-forums

en: Subscribe for new replies
fr_CA: S'abonner aux nouvelles réponses

en: Subscribe for new topics
fr_CA: S'abonner aux nouveaux sujets

en: Thank you for using wpForo! wpForo is a professional bulletin board for WorPress, and the only forum software which comes with Multi-layout template system. The "Extended
fr_CA: Merci d'utiliser wpForo! WpForo est un forum professionnel pour WordPress, et le seul logiciel de forum qui est livré avec le système de modèle multi-disposition.

en: Thank you for using wpForo. wpForo is a premium forum plugin which will always be available for free. There will never be paid and pro versions of this forum board. However this is a very large and hard project so we also develop paid addons (extensions), which will financially help us to keep improving and adding new features to the free wpForo plugin. Forum addons will also be actively developed. The first addons "Advanced Media Uploader
fr_CA: Merci d'utiliser wpForo, wpforo est un plugin forum premium qui sera toujours gratuit. Il ne sera jamais payant. bien sûr c'est un énorme projeten développement et nous developpement des extensons (payante), pour financer et nous aider à continuer d'améliorer et ajouté de nouvelle fonctionnalité au wpForo gratuit. Les addons du forum sont activements développé. Le premier addon est : "Advanced Media Uploader

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form
fr_CA: L'envoie excède  la taille max qui a été spécifiée : MAX_FILE_SIZE

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini
fr_CA: L'envoie excède la taille d'envoie max php  : upload_max_filesize

en: The uploaded file was only partially uploaded
fr_CA: L'envoie à été fait partiellement

en: Timezone
fr_CA: Fuseau horaire

en: Topic RSS Feed
fr_CA: Sujets RSS

en: Topic Title
fr_CA: Titre du sujet

en: Topic title
fr_CA: Titre du sujet

en: Unknown upload error
fr_CA: Erreur d'envoie inconnue

en: Unsubscribe
fr_CA: Se désabonner

en: Upload an avatar
fr_CA: Téléverser un avatar

en: Use comments to ask for more information or suggest improvements. Avoid answering questions in comments.
fr_CA: utilisez les commentaire pour demander plus ample d'informations ou faire des suggestions. Evitez de répondre aux questions dans les commentaires

en: User
fr_CA: Utilisateur

en: User Group
fr_CA: Groupe utilisateur

en: Usergroup has been successfully deleted.
fr_CA: Le groupe a bien été supprimé

en: Usergroup has been successfully deleted. All users of this usergroup have been moved to the usergroup you've chosen
fr_CA: Le groupe a bien été supprimer. Tous les utilisateurs ont été déplacés dans le groupe choisis

en: Username
fr_CA: Nom d'utilisateur

en: View entire post
fr_CA: Voir le message complet

en: View the latest post
fr_CA: voir le dernier message

en: Views
fr_CA: Vu

en: Website
fr_CA: Site web

en: Wordpress avatar system
fr_CA: Système d'avat Wordpress

en: Working
fr_CA: en travaux

en: Write message
fr_CA: Écrire un message

en: You
fr_CA: Vous

en: You can go to %s page or Search here
fr_CA: Vous pouvez allez à la page %s ou chercher ici

en: Your Answer
fr_CA: Votre réponse

en: account
fr_CA: Compte

en: activity
fr_CA: activité

en: add_new
fr_CA: Ajouter un nouveau

en: %s ago
fr_CA: depuis %s

en: by
fr_CA: par

en: by %s
fr_CA: par %s

en: confirm password
fr_CA: Confirmation du mot de passe

en: login
fr_CA: connexion

en: logout
fr_CA: déconnexion

en: matches
fr_CA: Correspondance

en: members
fr_CA: Membre

en: my profile
fr_CA: mon profil

en: new password
fr_CA: nouveau mot de passe

en: new password again
fr_CA: confirmation du nouveau mot de passe

en: next
fr_CA: suivant

en: old password
fr_CA: ancien mot de passe

en: phrase_key
fr_CA: phrase clef

en: phrase_value
fr_CA: valeur de la phrase

en: posted
fr_CA: posté

en: prev
fr_CA: retour

en: register
fr_CA: inscription

en: replies
fr_CA: réponses

en: subscriptions
fr_CA: abonnements

en: update
fr_CA: mise à jour

en: view all posts
fr_CA: voir tous les messages

en: view all questions
fr_CA: voir toutes les questions

en: view all topics
fr_CA: voir tous les sujets

en: wpForo Navigation
fr_CA: Navigaton wpForo

en: wpForo User Timezone
fr_CA: horaire utilisateur wpForo

en: wpForo Usergroup
fr_CA: Groupe wpForo

en: Access add error
fr_CA: Erreur d'ajout d'accès

en: Access delete error
fr_CA: Erreur de suppression d'accès

en: Access edit error
fr_CA: Erreur d'edition d'accès

en: Access successfully deleted
fr_CA: Accès supprimé avec succès

en: Add Topic error: No forum selected
fr_CA: Erreur d'ajout de sujet : Aucun forum séléctionné

en: All Checked topics successfully deleted
fr_CA: Tous les sujets choisis ont bien été supprimés

en: Can't add forum
fr_CA: Impossible d'ajouter un forum

en: Can't add new language
fr_CA: Impossible d'ajouter une nouvelle langue

en: Can't delete this Usergroup
fr_CA: Impossible de supprimer ce groupe

en: Can't send confirmation email
fr_CA: Impossible d'envoyer le courriel de confirmation

en: Can't send report email
fr_CA: Impossible d'envoyer le courriel de plainte

en: Can't subscribe to this item
fr_CA: Impossible de s'abonner à cet item

en: Can't write a post: This topic is closed
fr_CA: Impossible de poster: Ce sujet est fermé

en: Can`t upload file
fr_CA: Impossible d'envoyer un fichier

en: Cannot update forum hierarchy
fr_CA: Impossible de mettre à jour la hiérarchie du forum

en: Cannot update post data
fr_CA: impossible de mettre à jour les données du message

en: Could not be unsubscribe from this item
fr_CA: Impossible de se désinscrire de cet objet

en: Email address exists. Please insert another.
fr_CA: Cet email existe déjà. S'il vous plait entrez en une autre.

en: Error: Forum is not found
fr_CA: Erreur : Forum introuvable.

en: Error: No topic selected
fr_CA: Erreur: Aucun sujet sélectionné.

en: Error: Topic is not found
fr_CA: Erreur: Sujet introuvable

en: Features successfully updated
fr_CA: Caractéristiques mises à jour avec succès

en: Features successfully updated, but previous value not changed
fr_CA: Caractéristiques mises à jour avec succès, mais les valeurs n'ont pas changées.

en: File type is not allowed
fr_CA: Le type de fichier n'est pas autorisé

en: Forum Base URL successfully updated
fr_CA: URL de base du forum mis à jour avec succès

en: Forum deleting error
fr_CA: Erreur lors de la suppression du forum

en: Forum hierarchy successfully updated
fr_CA: Hiérarchie du forum mise à jour avec succès

en: Forum is successfully merged
fr_CA: Forum fusionné avec succès

en: Forum merging error
fr_CA: Erreur lors de la fusion du forum

en: Forum options successfully updated
fr_CA: Option du forum mis à jour avec succès

en: Forum options successfully updated, but previous value not changed
fr_CA: Option du forum mis à jour avec succès, mais les valeurs n'ont pas changées

en: Forum successfully updated
fr_CA: Forum mis à jour avec succès

en: Forum update error
fr_CA: Erreur lors de la mise à jour du forum

en: General options successfully updated
fr_CA: Options générales mises à jour avec succès

en: Illegal character in username.
fr_CA: Caractères interdit dans votre nom d'utilisateur

en: Insert your Email address.
fr_CA: Insérez votre adresse de courriel

en: Invalid Email address
fr_CA: Adresse courriel invalide

en: Invalid request!
fr_CA: Requête invalide !

en: Member options successfully updated
fr_CA: Options des membres mises à jour avec succès

en: Member options successfully updated, but previous value not changed
fr_CA: Options des membres mises à jour avec succès, mais les anciennes valeurs n'ont pas changées

en: Message has been sent
fr_CA: Message envoyé

en: No Posts found for update
fr_CA: Aucun message trouvé à mettre à jour

en: Password length must be between 6 characters and 20 characters.
fr_CA: La taille du mot de passe doit être entre 6 et 20 caractères.

en: Password mismatch.
fr_CA:  Non-concordance du mot de passe

en: Permission denied
fr_CA: Permission refusée

en: Permission denied for add forum
fr_CA: Permission refusée pour ajouter un forum

en: Permission denied for delete forum
fr_CA: Permission refusée pour supprimer le forum

en: Permission denied for edit forum
fr_CA: Permission refusée pour éditer le forum

en: Permission denied for this action
fr_CA: Permission refusée pour cette action

en: Phrase add error
fr_CA: Erreur d'ajout de phrase

en: Phrase adding error
fr_CA: Erreur d'ajout de phrase

en: Phrase successfully added
fr_CA: Phrase ajoutée avec succès

en: Phrase successfully updates
fr_CA: Phrase mise à jour avec succès

en: Phrase update error
fr_CA: Erreur de la mise à jour de phrase

en: Please insert required fields!
fr_CA: Veuillez remplir les champs obligatoires

en: Post delete error
fr_CA: Erreur lors de la suppression du message

en: Post options successfully updated
fr_CA: Options du message mises à jour avec succès

en: Post options successfully updated, but previous value not changed
fr_CA: Options du message mises à jour avec succès, mais les valeurs n'ont pas changées.

en: Registration Error
fr_CA: Erreur d'inscription

en: Reply request error
fr_CA: Erreur de la requête

en: Something wrong with profile data.
fr_CA: Problème avec les données de ce profil

en: Subscribe options successfully updated
fr_CA: Options d'abonnement  mises à jour avec succès

en: Subscribe options successfully updated, but previous value not changed
fr_CA: Options d'abonnement  mises à jour avec succès, mais les valeur n'ont pas changées

en: Success! Thank you. Please check your email and click confirmation link below to complete this step.
fr_CA: Succès ! Merci. S'il vous plait regardez vos email et cliquez sur le lien de confirmation.

en: Successfully updated
fr_CA:  mis à jour avec succès

en: Successfully voted
fr_CA: Succès du vote

en: The uploaded file size is too big
fr_CA: La taille d'envoie est trop grande

en: Theme options successfully updated
fr_CA: Options du thème mises à jour avec succès

en: This email address is already registered. Please insert another.
fr_CA: Cette mail existe déjà, s'il vous plait saisissez en une autre.

en: This post successfully deleted
fr_CA: Message supprimé avec succès

en: This post successfully edited
fr_CA: Ce message à été mis à jour avec succès

en: This topic successfully deleted
fr_CA: Sujet supprimé avec succès

en: Topic Move Error
fr_CA: Erreur déplacement du sujet

en: Topic add error
fr_CA: Erreur d'ajout du sujet

en: Topic delete error
fr_CA: Erreur de suppression du sujet

en: Topic edit error
fr_CA: Erreur de modification du sujet

en: Topic not found.
fr_CA: sujet introuvable.

en: Topic successfully moved
fr_CA: Sujet déplacé avec succès

en: Topic successfully updated
fr_CA: Sujet mis à jour avec succès

en: Topics delete error
fr_CA: Erreur de la suppression du sujet

en: User delete error
fr_CA: Erreur lors de la suppression de l'utilisateur

en: User group add error
fr_CA: Erreur d'ajout de groupe

en: User group edit error
fr_CA: Erreur de mise à jour du groupe

en: User group successfully added
fr_CA: Groupe ajouté avec succès

en: User group successfully edited
fr_CA: Groupe mis à jour avec succès

en: User successfully deleted from wpforo
fr_CA: Utilisateur supprimé de wpForo avec succès

en: Username exists. Please insert another.
fr_CA: Ce nom d'utilisateur existe déjà, choisissez-en un autre.

en: Username is missed.
fr_CA: Le nom d'utilisateur est manquant

en: Username length must be between 3 characters and 30 characters.
fr_CA: La longueur du nom d'utilisateur doit être entre 3 et 30 caractères.

en: Welcome to our Community!
fr_CA: Bienvenue dans notre communauté !

en: Wrong post data
fr_CA: Vous avez poster de mauvaise données

en: You are already voted this post
fr_CA: Vous avez déjà voter pour ce message

en: You have been successfully subscribed
fr_CA: Vous vous êtes abonnés avec succès

en: You have been successfully unsubscribed
fr_CA: Vous vous êtes désabonné avec succès

en: You have no permission to edit this topic
fr_CA: Vous n'avez pas la permission de modifier ce sujet

en: You successfully replied
fr_CA: Réponse envoyée !

en: Your forum successfully added
fr_CA: Votre forum à été ajouté avec succès

en: Your forum successfully deleted
fr_CA: Votre forum à été supprimé avec succès

en: Your profile data have been successfully updated.
fr_CA: Les données de votre profil ont été mises à jour avec succès.

en: Your subscription for this item could not be confirmed
fr_CA: Votre inscription pour cet objet ne peut être confirmé

en: Your topic successfully added
fr_CA: Votre sujet à été ajouté avec succès

en: Can edit own replay
fr_CA: Peut modifier sa propre rediffusion

en: like
fr_CA: J'aime

en: unlike
fr_CA: J'aime pas

en: sticky
fr_CA: épinglé

en: unsticky
fr_CA: Non collant

en: close
fr_CA: Fermer

en: open
fr_CA: Ouvert

en: Topic Icons
fr_CA: Icônes des sujets

en: New
fr_CA: Nouveau

en: Replied
fr_CA: Répondu

en: Hot
fr_CA: Populaire

en: Solved
fr_CA: Résolu

en: Unsolved
fr_CA: Non résolu

en: Old password is wrong
fr_CA: Ancien mot de passe éronné

en: New Passwords do not match
fr_CA: Les mots de passe ne correspondent pas

en: This process may take a few seconds or dozens of minutes, it depends on database forum size and on server resources. Please be patient and don't close this page. If you got 500 Server Error please don't worry, the data updating process is still working in MySQL server.
fr_CA: Ce processus peut prendre quelques secondes ou des dizaines de minutes, cela dépend de la taille du forum de la base de données et des ressources du serveur. Soyez patient et ne fermez pas cette page. Si vous avez 500 Server Error s'il vous plaît ne vous inquiétez pas, le processus de mise à jour des données fonctionne toujours dans le serveur MySQL.

en: Updated Successfully!
fr_CA: Mise à jour effectuée avec succès !

en: Deleted Successfully!
fr_CA: Suppression effectuée avec succès  !

en: Closed
fr_CA: Fermé

en: Forum Members List
fr_CA: Liste des membres du forum

en: are you sure you want to delete?
fr_CA: êtes-vous sûr de vouloir supprimer ?

en: Moderator
fr_CA: Modérateur

en: Customer
fr_CA: Utilisateur

en: No access
fr_CA: Aucun accès

en: Read only access
fr_CA: Accès en lecture seule

en: Standard access
fr_CA: Accès standard

en: Moderator access
fr_CA: Accès modérateur

en: Full access
fr_CA: Accès total

en: Incorrect file format. Allowed formats: jpeg, jpg, png, gif.
fr_CA: Format de fichier incorrect. Formats autorisés: jpeg, jpg, png, gif.

en: Attachment removed
fr_CA: Pièce-jointe retiré

en: Forum Posts
fr_CA: Messages du forum

en: Blog Posts
fr_CA: Messages blog

en: Blog Comments
fr_CA: Commentaires du blog

en: Welcome back %s!
fr_CA: Heureux de vous retrouver %s !

en: Member Profile
fr_CA: Profil du membre

en: Member
fr_CA: Membre

en: This option will disable WordPress on front-end. Only forum pages will be available. wpForo will look like as a stand-alone forum.
fr_CA: Cette option désactivera WordPress sur front-end. Seules les pages du forum seront disponibles. WpForo ressemblera à un forum autonome.

en: private
fr_CA: privé

en: Private Topic
fr_CA: Sujet privé

en: Only Admins and Moderators can see your private topics.
fr_CA: Seuls les Administrateurs et les Modérateurs peuvent voir vos sujets privés.

en: Forum ID is not detected
fr_CA: ID du forum non détecté

en: You are not permitted to subscribe here
fr_CA: Vous n'avez pas le droit de vous abonner ici

en: Subscribe to this topic
fr_CA: S'abonner à ce sujet

en: Awaiting moderation
fr_CA: En attente de modération

en: Topic first post not found.
fr_CA: Premier message du sujet non trouvé

en: Topic first post data not found.
fr_CA: Données du premier message du sujet non trouvé

en: Settings successfully updated
fr_CA: Les réglages ont été mis à jour avec succès

en: Done!
fr_CA: Terminé!

en: You are not allowed to attach this file type
fr_CA: Vous n'avez pas le droit d'attacher ce type de fichier

en: Post is empty
fr_CA: Le message est vide

en: removed link
fr_CA: retirer le lien

en: Submit
fr_CA: Soumettre

en: Rating Title
fr_CA: Titre de l'évaluation

en: User Title
fr_CA: Titre de l'utilisateur

en: Anonymous
fr_CA: Anonyme

en: unapproved
fr_CA: non approuvé

en: Discussion Board
fr_CA: Forum de discussion

en: Allows to embed hundreds of video, social network, audio and photo content providers in forum topics and posts.
fr_CA: Permet d'intégrer des centaines de fournisseurs de contenu vidéo, social, audio et photo dans les sujets et les messages du forum.

en: Adds an advanced file attachment system to forum topics and posts. AJAX powered media uploading and displaying system with user specific library.
fr_CA: Ajoute un système avancé de pièces jointes aux sujets et messages du forum. AJAX charge le système de chargement et d'affichage des médias avec une bibliothèque spécifique à l'utilisateur.

en: Provides a safe way to communicate directly with other members. Messages are private and can only be viewed by conversation participants.
fr_CA: Offre une façon sécuritaire de communiquer directement avec d'autres membres. Les messages sont privés et ne peuvent êtres vus que par les interlocuteurs.

en: Ads Manager is a powerful yet simple advertisement management system, that allows you to add adverting banners between forums, topics and posts.
fr_CA: Ads Manager est un système de gestion publicitaire simple mais puissant. Il vous permet d'ajouter des bannières publicitaires entre les forums, les sujets et les messages.

note: Author of the plugin/theme
en: gVectors Team (A. Chakhoyan, R. Hovhannisyan)
fr_CA: Equipe gVectors (A. Chakhoyan, R. Hovhannisyan)
